De Zuiderzee*werken TWEEDE BLAD ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Brabantsche Brieven ^llls Slachtmaand IJ sselmee t Wadd -zee 1 1 5 Bij Van Ewijksluis en Den Oever De vorderingen van het werk en de stand op 't oogenblik UiiwlUritirf iluiZ-Cr» BrU<£ voor S|iOO W»^ v«rkt»rf Helder 'Wierlw^en, De kunstbouwwerken te Den ammUlvenhout, 3 November 1929. W. JtèÊjjjiÊM gen weer naar 't B^i'£"> pk end van 't jaar. Me As stoomen naar 't fiest van d'n worsten- brood. En me zitten al gèèf in de don kere dagen veur Kerssemus. Amico, wa vliegt d'n tijd toch snel over onzen kop. Nou en dan, as ik zoo bij 't vuur m'n pepke zit te smoren en nikske te denken hoef en m'n gedachten dus alle kaanten uitvliegen as rusteiooze veugels die niks aanders van doen emmen as zoo wa te flad deren m-en-uit d'n nest, dan trappeer ik m'n eigen dikkels op 'nen averechtschen toestaand in m'n eigen. As ik dan zoo wel 's denk aan de leut die 'k mee m n kammeraden g'ad eb Zooas nouw na 'den kermis zooas na 'n goeie mart, of n lollig avondje in „de Gouwe" en 'k zit dan zoo stillekes in m'n eigen te lachen as 'k in 'n wolkske pijpenrook d'n Blaauwe op z'n haanden over de buljèrt zie ioopen of zoo iets en m'n oog valt dan op Trui, die mee d'r ermen over mekare zit te snurken bij de plattebuis. dan.... hoe zal 'k da nouw zeggen, maar dan, dan vuui ik, da'k tóch grotvader ben, Ok, al begi jp ik daar dan gin sallemaander van. War it laat ik 't oew nou maar eerlijk be kennen as ik zoo om de leut denk, dan vuul 'k m'n eiges ginnen dag ouwer as vijf en twintig 1 En as m'n Amelia daar aan d'n overkaant van de kachel, dart m'n blikken naar heur toe snurkt en ze zouw er dan uitzien as op 'r vijfentwintigste verduld amico. da'k da dan veul gewoonder vond as da'k nouw ineens mot zien da m'n aan gebeden julia 'n ouw wefke is geworren mee grijze stekels onder d'r kaanten pet uit. En dan ge mot 't heur nooit laten merken as ge ze nog 's sprikt dan vergeet ik aan m'n pepke te lurken zooas ik ze dan stiekum bekijk en perbeer om uit da-s-ouwe rolpenske Oever. De scheepvaartsluis mee al die groefkes en strip kes mee da bobbeltje op d'r kin waar drie lange haren uitsprieten, mee al die kinnebakken die daar hangen te drillen, d'r neus, die op 'nen eigenheimer is gaan lijken kèk, dan perbeer ik om uit dieën aangekleede rolmops m'n Truike van veur 'n dartig jaren gelejen te halen. Dan zit ik er da Trui-ke mee m'n toegeknepen oogen as 't ware uit te pulken. Dan draai ik m'nen kop naar links, naar rechts dan doei 'k m'n oogen bekaanst heelemaal dicht en weer open dan gaai ik achteruit en opzij, mee m'n oogen en ja, as ik dan meer as de helft weg perbeer te denken, dan zie ik er veur effekes m'n Truike weer uit da-d-indertijd m'n bloed aan 't schuimen brocht. Dan denk ik aan oogenblikskes trug, waar 'k nooit meer aan gedocht had. Zie ik ons weer zitten aan 'n tafeltje in 'n buiten- kroegske zoo na den middag op Zondag, as 'r één bronolielaamp in die gelagkamer braandde en me-n-ons eigen trakteerden op 'n tas sjoklade en onder de tafel mee ons voeten zatten te vrijen en zoo gelukkig waren as koningskinders. Dan ruuk ik weer d'n walm van die stoomende laamp die teugen 't houten plefon aankringelde. Dan heur ik weer 't klepperen van da plaanken dtirke van 't gemakshüske achter d'n erft van da kroegeske. En dan zie ik weer die twee groote, schalksche oogen van Trui boven d'n raand van d'r kommeke uitkijken, die in d'n koperen schijn van de lampe-Belge glommen as stukken steenkool. Dan amico dan ruuk ik weer d'n frisschen dennengeur die er steeg uit Trui d'ren asTe kannen maantel. Ollee dan geraak ik in de wèèr, as ik naar Trui zie, die daar, afgetobd en oud nouw bij de kachel as 'nen zak meel over d'ren stoel haangt en dan ia dan mot 'k m'n eigen 'n bietje geweld aandoen om d'r weer in te komen. Om d'n toestaand te snappen, waant dan is 't leven afgerold as 'nen klos- garen waar de kat mee gespuid heer Dan vuulde zoo efkens heel diep, da-d-et leven niks aanders is as één gedurig doodgaan mee stukskes en mee brokskes. Net zoolaank tot alles naar de pinnekes is 1 Dan stikt-oew pepke weer maar aan dan mokte wa geraas om Trui wakker te houwen, waant dan verlangde naar 'n bietje aanspraak. En as ze dan sapperejabel maar wakker wordt en opstaat uit d'ren stoel en wa drukte mokt kek, dan bén-d-er 1 Maar as ze dan d'r oogen as 'n slapend lui vèrken zo'n bietje-n-open lot gaan en d'ren mond lot afzakken of ie te zwaar is en dan haalf slapende, haalf wakende 't een of aander bromt waar ge gin touwke aan vast kunt maken kek, dan pak ik m'n pet van d'n deurknop en gaai de frissche locht in. Dan wip ik effekes binnen in „de Gouwe" en as daar de kammeraden zijn, dan vliegen die muizennesten as d'n wiederweergaai uit oewen kop en vuulde weer vasten grond onder oew voeten. Dan smaak 't bier en 't pepke weer „nuuw" en dan kunde lachen da-g-er de steken van deur oewen buik vuult pieken. Ge zul meschient denken d'n Dré is vandaag wa zwaar op d'haand, maar da's d'n tijd van 't jaar zo'n bietje-n-ee. Deus gepasseerde week mee dieën Zondag van Allerheiligen en d'n Allerzielen die er op volgde, die mokt oew zo'n bietje triest. Ge prakkizeert dan weer 's 'n bietje verder as oew neus laank is ge scharrelt dan ok d'n kaant van 't kerkhof 's uit en onwille keurig mokt oew da wa seerjeuzer. Ge komt daar dan in 'n aandere wèreld. Ge ziet op de steenen kruizen en zerken de pottegra- fieën van de riienschen waar ge vruuger mee op-en-neer gong, al van school af dikkels, terwijl ge ze nouw vergeten was. Ge zie-g-et pertretje van Jan. Pieternella en Klaas, ver weerd soms al. mee 'n roestvlekske d'rop van de schroeven en doe-g-et-oew eoed as er 'n versch blommeke of blompotje op z'n graf is gezet, waar ge uit zien kunt da-ze'm nog nie vergeten hadden, zooas gijzelvers. Maar evengoed schrijn 't oew as ge zooiets mist bij 'nen aandere, die daar dan as in nuchtere, harde eenzaamheid op dieën akker vergeten leet onder 'n verwaarloosd graf. Daar leefde dan weer 's trug in 'nen tijd van veul jaren hér. waarin al deus menschen nog vleesch en bloed waren en wa beteeken- den in oew leven Dan stade daar te suffen as 'n kat in 'n vnmd pakhuis. Dan stade te draaien as iemand die eigenlijk te veul beveurdeeld en daar verlegen mee ts. Dan lopte deur de paaikes zoo zachtjes meugelijk om gin iawiid te maken en dan stapte naar d'n opzichter om hier en daar 'n blompotje neer te laten zetten op oew kosten En as ge dan 't hek weer achter oewen rug het, amico, dan stapte naar oew Trui op 't lest hoe langer hoe vlugger en da kekt-oew huis 's goed aan, stokte de kachel 'n bietje-n-op en kunde 'n bietje meer van d'r uitstaan as aanders Ja jonk, hoe ouwer da ge wordt, hoe meer de herinderingen 'nen rol in oew leven gaan speulen. Ge ziet 'r geregeld maar teveul om oew henen weggaan ge ziet de blaaikes te talrijk van d'n boom afslieren. Slachtmaand is 't weer en ge wit nie waar d'n tijd blijft. 't Jaar lopt op z'n endje en beduusd vraag-d-oew eiges af waar 't alweer gebleven is. Ge krabt 's op oewen kop en lot de leste blaaikes van d'n scheurklender langs oewen duim grissen en witte nie beters te doen as zoo'n mee oewen kop te schudden, 'nen klap op 't dunne blokske te geven dat de "op gekrulde blaaikes weer recht hangen en 'nen kuitenflikker te slaan over de plevuizen om te merken asda-d-et nog bést mee oew gaat, ok al hedde dan al 'n kleine zestig van die jaarblokskes kaal-geplukt I Maar ollee of ik 'r nouw kort of laank over leg te zeeveren, mee gin geweld kan 'k d'n tijd teugenhouwen, die in regelmatige tikskes op m'n groote staande klok deur dieën groote slinger naar links en rechts wor weggesmeten. Maar 'k zal 'r nie langer over leggen te saauwelen. Tuurlijk is 't heel goed om zoo nouw en dan 's efkes stil te staan om „tijd-op-te- nemen". Om 's persies te zien, „waar" ge zijt en hoe ge'r mee staat. Waant 'nen mensch is ginnen voetbal die alle kaanten opgeschupt wordt zoolaank tot ie aan flarrekes in d'n vuilnisbak wor gestopt. Hij mot zoo nouw en dan z'n eigen 's stop zetten om te kij ken waar-ie-is I Wa'k dan zeggen wouw, is ditte nie oewen tijd versuffen maar op d'hogte blijven hoe alles reilt en zeilt. Me motten allemaal deur de wèreld en ieder ee veur z'n eigen maar te zórgen dat 'tn dat zoo goed meugelijk gelukt. Da's tenminste mijn opinie. Keb er 'n aander me veur noodig, zoolaank as 'k 'n paar harde klevieren eb die me te .ui zijn. 't Spnkwoord „helpt oew eigen dan helpt oew God" ee mijn nog nooit bedrogen. Wel hè'k 't aandersom gezien. Lui die op onzen lieveneer gingen zitten wachten mee d'r ermen over mekaar die kwampen altij bekaaid weg. En ol dieën lieveneer dan veur Piet 'n vereen iging was, of veur Jan 'nen „kruiwagel", of veur Klaas 'n erfeniske, da was allemaal 'tzelfste. r»e Jhrug over het Zeivers oew pooten uit de mouwen da's' 't resept1 't Geluk komt nie naar oe toe heelegaar nie 't Geluk motte zei vers bij d'n slip van z'n emmeke naar oew toetrekken en.... goed vasthouwen I Op dezelfste manier emmen wij boeren en tuinders deuzen keer d'n menister van Deefensie aan z'nen slip getrokken. Wemmen 'm 'n adreske gestuurd. Meschient hedde 'r wel van in de kraan t gelezen. En is 't dan gin ongepermenteerd schandaal, amico. da me nog van zukke adreskes mótten sturen Waant wemmen 't nie bij 'n adreske gelaten I D'r zat 'nen brief ok in en 'nen géve I Wij hadden 't in de kieren gekregen, motte weten, asda-d-onze soldaten ge- voeiërd worren mee 't vleesch van Buiten- laandsche koeien en vèrkens. En da zou nóg zoo erg nie zijn, as tenminste de Buiten laan ders ok onze koeien en ver kens maar opfratten Maar hou-maarOns beesten houwen ze d'r uit, de smakkers. D'n Engelsch man zee ijskoud, mee z'n stalen bakkes, da-d-onze vèrkens nie gezond zijn. Nouw gii? De kif, amico, niks aanders as de kif I Ons krulsterjes zijn zoo gezond as er maar éénen Engelschman gezond is. wa-d-ik oew smoes! Die beesten (de krulstèrties, horre I) mekeeren niks aanders as da ze te vet en te goed zijn. Te gezond 1 't Zijn te zware (zwaai in de dubbele beteekenis te zware konkerenten veur de Engelsche krulstèrtjes en da mot d'n Engelschman nie emmen, amico I Wa lappen ze'm nouw Ze verklaren ons beesten veur ongezond en verbieien ons om ze over te sturen. Maar wèl sturen ze d'r eigen vee over de zee naar ons toe om er onze soldaten mee vol te stoppen as Engelsche worsten. Da's 'n schandaal I En wa doet de rest Da's 'n bewijs veur wa'k erboven van de konKerensie gezeed eb die heffen zukke hooge invoerrechten op ons beesten da ze daat altii te duur zijn Daai zouwen de menschen veur d'r goeie geld meet belasting-pampiei eten van 'n Neerlaandsch vèrken dan spek. Maar.... evengoed sturen zullie d'r vee naar ons toe en onze Regeering lot dè vee teugen ons konkereeren 1 Is da nouw gin schandaal, amico I te Van Ewjjcksluis Dan vruuger I As ze me tenminste vruuger op school nie emmen belaaitafeld, waant daar zoude op d'n langen duur aan gaan twijfelen. Vruuger, dan bonden me 'nen grooten ouwen bessem in den mast van 't schip en dan waren ze gewaarschuwd veur d'r lu.'zenstxeken. Dan sloegen me d'r op da-d-et allemaal krokte en de spaanders om d'r ooren vlogen. Toen spuide ze me mee ons. staat er in m'n geschiedemsboekske. Maar nouw? Teuges- woorig zijn ze in den Haag banger veur 'n pampieren briefke van Jan d'n Engelschman, dan vruuger veur al z'n kanonnen. ,En wa schieten me d'r mee op? Da-me-n-op alle manieren „genomen" en geflescht worren. Ol ik weer zou willen gaan vechten, zulde vragen Weer 'nen ouwen stalbessem mee koeienmest in d'n mast zouw willen binden en de Teems opvaren? Da nou nie. Maar we) zou 'k willen emmen da ze daar in d'n Haag beter van d'r afbeten. Nie zoo gaauw in d'ren schulp kropen en ons mee de stukken en de InnaamderKoninginnekes lieten zitten. Maar ollee I Wemmen nouw 'n nuuw stel menisters. Mee 'n hee) pértij ke Zuiër- lingen, die as 't ware tusschen de ver kens en de runders zijn geboren. Ik veur mijn, ik eb goeien moed. Onzen menister van Deefensie is 'nen rasechten Brabaander die zal d'n kèès nie van ons brood laten halen. Aanders zou 'k me-n-al lillek ver gissen n d'n dieë I Dus daar zijn wij boeren nouw nogal gerust op. En wachten me 's kalm kes af. As ons adreske nouw maar nie kwijtrokt, zooas da-d-op „Waterstaat" geregeld ge beurt, maar ik denk wel da Dokter Deckers dit briefke-n-ok zal lezen en dan wit ie alvast da-d-ons adreske onderwege is naar hum toe. Zal ie er wel naar vragen veur de werk vrouw 't wegdweilt, zullen me hopen. Waant hij is nog at kwiek, ee I Kom amico m'n vel is barstens-vol en de dagen zijn kort me motten d'r mee woekeren. Ik schei er dus af. Veul groeten van 't Rolpenske en, as altij, gin horke minder van oewen toet a vo« DRé. deelte één massief blok ondoordringbaar voor geschut van de hoogste capaciteit. Boven het kanaal, dat de verbuiding van de schutsluis met de Waddenzee tot stand brengt, worden twee draaibruggen gebouwd, de eene voor den spoorweg, de andere voor 't gewone verkeer. Op 't oogenblik is men bezig voor deze bruggen de pijlers te leggen. Het derde kunstbouwwerk is de scheep vaartsluis, welke blijkens de foto reeds in vergevorderden staat van afwerking verekert. De sluis is berekend voor schepen van 2000 ton, is 100 meter lang en 14 meter breed. Daarin zijn aangebracht drie stel deurkas- sen, waarin de sluisdeuren worden opgehan gen. Het derde stel deuren wordt in gebruik gesteld voor het schutten van kleine sche pen, waardoor vermeden wordt, dat hiervoor de geheele sluis moet worden gebruikt. In het voorgaande hebben wij een be knopte uiteenzetting gegeven van den stand der Zuiderzee-werken in de omgeving van het eiland Wieringen. Blijkt hieruit, dat met de bouwwerken rondom de Wieringermeer flinke vorderingen zijn gemaakt, er zullen nog vele maanden moeten verloopen, vóór van het voltooide werk sprake is. Het Dies- sel-gemaal bij Den Oever zal op 18 November as. proefdraaien. Wat evenwel niet betee- kent, dat daarna met de drooglegging van de Wieringermeer een begin zal worden ge maakt de eigenlijke drooglegigng zal nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Beschou wingen over verkaveling en bebouwing en vraagstukken, daarmede samenhangende, kunnen uit dien hoofde gevoeglijk naar een lateren datum verschoven worden. De B. Ik was nogal vrceg voor de bus en vóór de bestuurder kwam, waren we al druk m ge- Een doorkijk van een uitwaterwgsuus middengedeelte wordt de bewegingsinrichting aangebracht. Zelfs is de mogelijkheid van oorlog onder het oog gezien. Om bij een vijandelijken aanval de bewegingsinrichting intact te kunnen houden, is het rechterge- sprek, d.w.z. zij was al druk in gesprek. „Zoo, zoo Pater. Het zal ook wel niet voor niets zijn, dat u er met dit slechte weer op uittrekt. Waar is de reis naartoe?" „Richting Alkmaar." Ik kon merken aan haar gezicht dat mijn antwoord haar maar half bevredigde. Ze keek alsof ze zeggen wilde: „Dat behoef je mij niet te zeggen als je in de bus Hoorn- Alkmaar zit." „Moet u ver?" „Gaat nog al. Niet zoo erg." Maar daar kwam de bestuurder en met spanning (Ik zag het aan haar gezicht) zat ze te luisteren welk dorp ik aan den man zou opgeven. „Goejmiddag, chauffeur geef me maar voor dertig centen." „Astublieft. Eerwaarde." Wat een tegenvaller! Nu wist ze voorloopig nóg niets. Ze zat bepaald ook niet iedere dag in de bus, anders had ze misschien wel geweten hoever je voor dertig centen komen kan. Na een tijdje vraagt de bestuurder: „Eer waarde, bij wien moet ik stoppen?" Nieuw oogenblik van spanning. Ooren gespitst. Het ging er om. Het was een laat ste kans. Nu of nooit. De nieuwsgierigheid blonk in haar oogen. „Hindert niet, chauffeur. Laat mij er maar in de buurt van de kerk uit." Terwijl ik uitstap, hoor ik een stem ach ter me: „Wacht even. Ik zal er hier ook maar uitgaan. Bij wien moet u wezen, Pa ter?" „O, dank u. Ik zal het wel vinden. Ik ben dezen kant wel meer uit geweest." Doordat zij „er hier ook maar uitgegaan was" begreep ik dat ze nog een eindje ver der moest. Dus liep ik een stukje terug, om, toen ze uit het gezicht was, om te draaien en in de richting die zij geloopen was mijn adres op te zoeken. Het klinkt bijna als een detectieve-roman. Stel je voor dat zoo'n nieuwsgierige Eva gezien had bij wien ik binnenging! Ik ben bang dat vóór wij één uur verder waren het geheele dorp zou geweten hebben: „Pater Liefhebber zit bij XYZ. Expres voor uit Hoorn gekomen. Heb zelf met hem in ae bus „gerezen". Buurman moet zeker ook Stichter worden." En dan moet je onze beheimsche Noord- hollandertjes kennen! Als buurvrouw ABC den volgenden dag tegen XYZ gezegd had: „Zoo, Pater Liefhebber te gast 'had?", dan had de goede man zich verslikt aan zijn boterham. Pather LEFEBER, Directeur. St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn. Fostrek. 120937. i|'Oof weo verk»«T Een echte Novembermorgen, 'n Laag hangende dichte nevel ontnam ons alle uitzicht ende hoop op een helde ren dag. Op 1e Velsetoo.'.t vroegen we den veer man, wat hij van 't weer dacht. „Gisteren was 't op dezen tijd ook „dik". Toch is 't opgeklaard. Dat kan vandaag ook wel gebeuren." We reden door en naarmate we verder van huis kwamen trok de nevel op. De koeien in *t weiland, die in den vroegen morgen mor sige vlekken leken, waren nu duidelijk te on derscheiden. De werkzaamheden op 't land de oogst van het veldgewas waren in vol len gang. Dampende paarden trokken zware vrachten bieten of kool over de mulle akkers, waarin de wielen diep wegzonken. Waar 't gewas gerooid was, ging de ploeg door de aarde en boven de zwart-glimmende, omge worpen aardstrook, wiekten elegant de meeu wen, die plots doken bij 't zien van worm of kever. Langs de vaart bij de laadplaats lagen de roode en witte kool, de bieten opgestapeld, om geborgen te worden in de geopende diepte van 't ruim. Op enkele akers piekte 't wintergraan al ter hoogte van 'n lucifer boven den grond. We zijn inmiddels bij van Ewijksluis ge komen. In Augustus 1928 waren we hier voor 't laatst. De heele situatie is zoodanig ver anderd, dat 't moeite kost om zich te oriëntee- ren. De nieuwe, groote brug over 't Balg- zandkanaal is recht op den hoofdweg en den verbindingsdijk naar Wieringen geprojec teerd en laat den ouden, smallen weg die langs de enkele huizen van dit dorp leidt, als een wormvormig aanhangsel liggen. Toen, ruim 'n jaar geleden, zagen we de mannen werken in den diepen fundeeringsput en was t zonder deskundige voorlichting niet mo gelijk zich een beeld te vormen van den toe stand, zooals hij worden moest en nu gewor den is. Wel staat er nog 'n bord op den weg: „Langzaam rijden, brug in aanbouw", maar desondanks in er thans regelmatig verkeer via den verbindingsdijk naar Wieringen tot stand gekomen. Die brug was nog voor een ander doel noodig, nJ. om het scheepvaartverkeer van uit het boezemmeer, dat begrensd wordt door den afsluitdijk en aan de andere zijde door den dijk vanaf de haven De Houkes tot aan de Noord-Holandsche kust, via 't Balg- zandkanaal mogelijk te maken. Da sche pen varen van het Boezemmeer door het Balgzandkanaal tot de Kooi, waar ze geschut worden in het Noord-Hollandsche kanaal en bij Den Helder weer in de open zee kun nen komen. Ten behoeve van de scheep vaart is een basculebrug aangebracht. Op bijgaande foto van de brug ziet men naast de brug de fundamenten voor de spoorbrug, die met den afsluitdijk de verbin ding Noord-HollandFriesland tot stand brengt. de nieuwe dijken. Bereids zijn 3 K.M. van uit de kust voor de scheepvaart wordt een vaargeul opengehouden de eerste funda menten voor den grooten afsluitdijk naar de Friesche kust gelegd. Ontzaggelijke hoeveel heden rijshout worden voor deze zinkstok ken gebruikt. Intusschen, dit is slechts een onderdeel, hoe noodzakelijk overigens, van de geweldige bouwwerken, waaraan thans -te Den Oever reeds jaren wordt gewerkt. Die bouwwerken bestaan uit: 3 groepen wateringsbuizen, een dubbele brug voor spoorweg- en gewoon verkeer en een schut sluis. Bij ons laatste bezoek zagen wij nog alleen graafwerk en het aanbrengen der fundeerin gen. In een tijdsverloop van ruim één jaar is heei wat tot stand gekomen. De drie groepen van vijf uitwateringsslui zen zijn niet gelijktijdig onder handen ge nomen. Voor de eerste groep moest de fun deering gereed zijn, vóór aan de tweede en derde groep kon worden begonnen. Van daar dat de afwerking der drie groepen trapsgewijze verschillen toont. De eerste greep is bijna voltooid. Elke uitwaterings sluis is 50 meter lang en 12 meter breed, zoodat de totale uitwateringsbreedte 180 M. bedraagt. Aan de zijde van het IJssel-meer zijn de wanden tusschen de sluizen be schermd met graniet, om in geval van ijs gang voldoenden weerstand te kunnen bie den. De sluiswanden zijn van basalt, om het uitschuren tegen te gaan; de sluisvloer is geplaveid met klinkers, de overige construc ties zijn in beton uitgevoerd. Elke sluis heeft een stel puntdeuren, die voorzien worden van een automatische open- en sluit-inrichting, bovendien twee schuiven, die via de hef- torens, waarin zich het mechanisme voor de beweging bevindt, kunnen worden opgetrok ken. De bovenzijde van de sluizen, waarop de heftorens zijn gebouwd, is bestemd voor den We rijden over den afsluitdijk en de volle lengte van het eiland Wieringen door naar de uiterste noordoostpunt, naar Den Oever. Zijn de werkzaamheden bij Medemblik en op de Oude Zeug thans vrijwel beëindigd, bij Den Oever wordt nog door een leger van ar beiders gewerkt. De keten, die wij het vorige jaar op de Oude Zeug aantroffen, staan nu hier langs den Dijk. En in de directe omge ving daarvan vinden we de openlucht-werk plaats voor het vervaardigen der zinkstokken, die de eerste beschermende laag vormen voor Een overzichtfoto van een der uitwaterings luizen, waarvan alleen de sluizen gereed zijn grooten, nieuwen verkeersweg Holland- Friesland en den spoorweg, die hetzelfde traject volgt. Bij de volgende groep uitwateringsluizen is men thans bezig met de afwerking van het bovengedeelte en het aanbrengen der hef torens, terwijl van de derde groep alleen de sluizen gereed zijn. De heftorens worden in zwaar gewapend beton opgetrokken. In het vrij blijvende Het bovengedeelte van een der uitwaterings linzen. Tusschen de heftorens wordt het baanvak voor den spoorweg gelegd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5