Buitenlandsch Nieuws MIJNHA JSwcem FEUILLETON het testament van den DE DEBATTEN IN DE FRANSCHE KAMER DERDE BLAD ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 ADMIRAAL Rede van Briand Een politiek van waardigheid en vastberadenheid DE DEBATTEN IN DE FRANSCHE KAMER hongerkunstenaar sacco t GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN STOOMVAARTLIJNEN tabletten PARIJS, 8 November (V.D.) Bij het be gin der Fransche Kamerzitting op Vrijdag middag, waarbij de debatten over de Fran sche regeeringsverklaring werden voortgezet, verklaarde de afgevaardigde Bonnet der lin kerzijde, dat de regeering Donderdag bij haar voorstel tot verdaging slechts 4 stemmen meerderheid had behaald, terwijl officieel werd medegedeeld, dat het er 40 waren ge weest. De voorzitter bevestigde dit, maar gaf de schuld aan de afgevaardigden zelf, die in plaats van een, meerdere stembriefjes hebben afgegeven, hetgeen natuurlijk ernstig te laken is. Hierop werden de debatten voortgezet. Vele interpellaties staan op het programma, zoodat men op de stemming van de motie van vertrouwen niet behoeft te rekenen voor middernacht. De fascist Taitinger prees de regeering, dat zij de economische quaestie voor de poli tieke heeft gesteld. De belangrijkste vraag is de veiligheid van Frankrijk. Hij hoopte dat Briand daar intensief op in zal gaan. De links-republikein Bureau vercydigde zijn interpellatie over de Saarquaestie. Bij. de hierover begonnen onderhandelingen mocht men niet over het hoofd zien, dat de mijnen in het Saargebied Fransch eigen dom zijn. Het verdrag van Versailles staat toe, voor de stemming een verdeeling van het Saargebied tusschen Frankrijk en Duitschland te ondernemen. REDE VAN BRIAND Direct na de hervatting der kamerzitting nam onverwachts de Minister van Buiten- landsche Zaken, Briand, het woord over zijn buitenlandsche politiek. De tot nu toe gevoerde buitenlandsche politiek, aldus spr„ zal voortgezet worden. Overigens is dit een waardige en welbewuste buitenlandsche politiek geweest. Bovendien was hij het niet alleen, die deze politiek voerde. Zij laat zich niet scheiden van de overige Euro- peesche politiek. Met groot genoegen heeft hij Tardieu zijn hulp beloofd. Hij meent dat zijn land het recht heeft deel te nemen aan deze wereldvrede-politiek. Nooit heeft hij politieke kwesties behandeld van het standpunt van den ambtenaar. Nooit heeft het hem aan de noodige voorzichtigheid ontbroken. Reeds in 1912 was van hem het initiatief uitgegaan voor de wet die voor zien heeft in de verdediging der Oostgren zen Hij was het ook geweest die voor den oorlog overtuigd van de onvolledigheid der Fransche bewapening, een crediet van 80 millioen geëischt had voor de lichte artil lerie. Zonder deze maatregelen zou Frank rijk bij den slag aan de Marne zich in zeer gevaarlijke positie hebben bevonden. Hij had deel uitgemaakt van de regeerihg, toen Verdun werd aangevallen en weer ontsét en hij heeft de organisatie van het Ooste lijke Fransche front overgenomen, een front dat niet direct gunstig zou geweest zijn voor de overwinning. Teruggekeerd uit Den Haag en Genève had hij op zijn minst aan een sympathieke ontvangst geloofd. Hij had het zuiver geweten gehad, niets in het belang van zijn land te hebben nage laten. Het is een merkwaardige manie om de politici van andere landen te roemen en de eigen te critiseeren. Men beweert dat de delegatie naar Den Haag niet voorbereid is geweest en daar alles heeft prijs gegeven, hetgeen niet waar is. Frankrijk is naar Den Haag gegaan met den wensch het Young- plan te bekrachtigen. Toen het gelukt was het eens te worden met Engeland, heeft men van Fransche offers gesproken. Sinds 1921 is hij van meening geweest, dat het verdrag van Versailles belangrijke leemten vertoont. Door Locarno en het Kellogg-pact is het gelukt deze te sluiten. Het is een verdienstelijke taak geweest, Duitschland te bewegen vrijwillig afstand te doen van Elzas-Lotharingen. Ook hij heeft dikwijls krachtig gesproken, evenwel steeds in de hoop van een accoord. Alles wat hij bereikt heeft, was in samen werking met dr. Stresemann, wiens aan denken hij in hooge eer houdt. In hem heeft Duitschland niet slechts een groot Vaderlander verloren, maar de geheele wereld moet een dergelijk verlies betreuren. Duitschland is tot den Volkenbond toege treden, het heeft op gelijken voet kunnen onderhandelen met Frankrijk en natuurlijk zfjn eischen gesteld. Het verdrag van Ver sailles spreekt niet van een bezetting van Rijnland door Frankrijk, of Engeland of België, maar van een gemeenschappelijke bezetting van alle drie. Het voorziet in een bezetting van 15 jaren, zonder dat deze be zetting het karakter draagt van een garan tie voor de uitvoering van het gemeen schappelijke verdrag. De garantie beperkt zich tot het herstel, zonder dat van veiligheid sprake is. De be zetting is dus enkel en alleen een garantie voor de nakoming van de financieele be palingen. Het verdrag van Versailles voor ziet in een bekorting van den termijn van 15 jaar, wanneer Duitschland zijn goeden wil bewijst en de noodzakelijke garantie biedt voor zijn verplichtingen bij de uit- j voering van zekere iinancieele maatregelen. Het is nog steeds tijd deze poütiek prijs te j geven. De Kamer kan beslissen. I In Genève heeft Frankrijk nooit afgezien van het Dawes-plan, zooals beweerd wordt, j Indertijd heeft Rijkskanselier Muller zich j bereid verklaard de mogelijkheid te onder- I zoeken van een mobiliseering der Duitsche schulden. Dit is het uitgangspunt van het I plan-Young. De bewering, dat men begonnen is met de evacuatie van de derde zóne, is onjuist, er j is slechts sprake van troepenverplaatsing in Rijnland Van Duitschland verlangt Frankrijk niets anders dan dat het zijn goeden wil be wijst bij de mobiliseering zijner schulden, j want men kan van Duitschland niet ver- i langen, wat niet van haar afhankelijk is. Slechts de internationale bank kan de Duitsche accepten onderbrengen. Briand In Den Haag, aldus spreker, was ik om geven door technische financieele en mi litaire raadgevers. Alle veiligheidsmaat regelen zijn getroffen. Er zijn geen ve/ras- singen meer. Zoodra de Duitsche verplich tingen zijn neergelegd, zal de ontruiming aangevangen worden. Zou men in een 14 dagen of een maand chicanes maken? Er zijn gevallen, dat wij niet alleen achter blijven, wanneer de Belgen en Engelschen aftrekken. Wij moeten gemeenschappelijk met de geallieerden handelen, als gedurende den oorlog. Dat beteekent voor Frankrijk geen nadeel. Een ontspanning in Rijnland is reeds te constateeren. De vertegenwoordiger van de Rijksregeering heeft deelgenomen aan de plechtigheid voor generaal Hoche; is dat een degradatie voor Frankrijk? Wij moeten voor zorgsmaatregelen treffen. Dat is steeds mijn opinie geweest, want Frankrijk kan alleen op zich zelf rekenen. Frankrijk heeft be hoefte aan een grens, die zoo scherp mogelijk moet zijn, zonder dat wij daartoe al te groote ihidclelen aanwenden. Duitschland heeft zijn Hugenberg die Stresemann behandelde als eenige Franschen mij. De Rijksregeering ver wacht dat nog voor het einde December de volksbeslissing zal plaats hebben, dat even wel de Rijksdag intusschen besluiten zal tot de noodige maatregelen ter doorvoering van het Young-plan. De Duitsche pers van Hu genberg was tegen het plan-Young en heeft dit zwart gemaakt. Zij heeft hiermede Stre semann bedoeld. Thans na zij dood zijn er voor hem nog slechts bloemen. Hij en Ra- thenau zijn door chauvinisten vermoord. Moet men dan sterven om de eerlijkheid zij ner bedoelingen te bewijzen? De Saar-kwestie staat in geen enkele be trekking tot Rijnland. Zij is in den Haag niet behandeld, zij is een Fransch-Duitsche aan gelegenheid. Men zegt dat wij de mijnen van het Saargebied bezitten en er belang bij heb ben nog vijf jaren in het Saargebied te blij ven. Dat is verkeerd! Wanneer na vijf jaren de volksstemming verkeerd voor ons zal uit vallen zullen wij moeten voortgaan en ver plicht zijn de mijnen te verkoopen zonder dat wij daarvoor den prijs kunnen vaststel len, dat zullen dan de arbiters doen. Zoo hebben wij thans een waardevol pand in handen Het is in ons belang het grootste voordeel daaruit te slaan doordat wij ver dragen afsluiten welke loopen over langere termijn. Alle voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen, een commissie is gevormd, waarin toonaangevende personen zitting hebben. Deze heeft de Saar-quaestie in alle bizonder- heden bestudeerd en verwacht de voorstellen, welke men haar zal doen. Wij hebben niet het recht om te beschikken over het lot der Saarbevolking. Briand besloot zijn rede met de woorden: „Thans is het tijd te zeggen, wat men wil. Wanneer Frankrijk gelooft, dat het verkeer de verdragen heeft afgesloten, moet het een anderen weg kiezen. Wanneer het van mee ning is, dat hetgeen tot nu toe gebeurd is, verkeerd is, dan moet het zijn politiek ver anderen edeze laten varen." Hierna werd de zitting voor twee uren 1 onderbroken. TARDIEU WEER AAN HET WOORD PARIJS, 9 Nov. (V. D.). Nadat de ra dicaal-socialist Francois Albert de regeering fel had aangevallen, nam de premier zelf weer het woord. Voor alles verdedigde hij de buitenland sche politiek van het kabinet en bestreed hij, dat zón politiek in tegenstelling zou zijn met die van Briand De ontruiming van de derde Rijnlandzone vooral behandelde hij uitvoerig, zeggende, dat hiermede nog in het geheel niet begonnen is. De ontruiming van deze zone zal beginnen, zoodra het Youngplan door het Duitsche parlement de internationale bank opgericht zijn, die de mogelijkheid moet geven de Duitsche schulden te commercialiseeren. Bovendien moet aan Frankrijk het eerste gedeelte van de schuldbekentenissen worden gegeven. Eerst dan vargt de termijn van 8 maanden aan. Duitschland op zich zelf kan niet verantwoordelijk gesteld worden voor de commercialiseering. Vervolgens noemt Tardieu de afzonderlijke geaeeltm van de verdere ontwikkeling, de ratificatie van het YYoungplan door het Duitsche parlement en de hierop volgende door het Fransche etc. Vervolgens zeide hij: „Men heeft van 30 Juni gesproken. Toen men de verdragen van den Haag indertijd parapheerde kon men noch den dood van Stresemann noch de Fransche minister-crisis voorzien. Dui delijk is echter, dat op het oogenblik het Youngplan nog niet geratificeerd is en de termijn nog niet is begonnen." Met de be handeling van de binnenlandsche politiek be sluit Tardieu dan zijn uiteenzettingen, die een buitengewonen bijval vinden. Hierop wordt de zitting onderbroken. Vervolgens zal worden onderhandeld cvei den tekst van dc motie van vertrouwen. De stemming -verat niet verwacht voor 2 uur hedennacht. Men verwacht, dat de regeering de gewenschte mec-rcievheid zal krijgrn. GEWIJZIGDE HOUDING VAN ITALIË INZAKE HET DUIKBOOTENVRAAGSTUK? PARIJS, 8 Nov. (V.D.) De correspondent /an de „Echo de Paris" te Londen wijst op jen bericht van den correspondent van de .Times" te New-York, vc/Sens lvtwelk Italië rijn houding inzake de afschaffing der duik boten zou hebben gewijzigd. Tot nu toe wa- en de Italiaansche regeering en de Itali- •ansche pers in deze kwestie absoluut on toegankelijk. Thans zou Italië bereid zijn in een bestudeering van de kwestie toe te stemmen. Hierover schrijft de „Echo de Paris": Het bericht van de „Times" zou, wanneer het wordt bevestigd, bewijzen, dat Engeland zoo niet de goedkeuring van Italië, dan toch minstens het stilzwijgen der Italiaansche de legatie bij de behandeling der duikbooten kwestie heeft gekocht. Welke is de prijs voor deze transactie, vraagt het blad. Bij geruchten verluidt, dat Italië zich niet zal verzetten tegen de vestiging van den zetel der Internationale Bank te Londen. Deze EngelschItaliaansche overeenkomst verklaart de „Echo de Paris" verder, zou, wanneer zij werkelijk tot stand is gekomen bewijzen, dat het Kabinet Briand een onver geeflijke fout heeft begaan, wanneer het zich niet te rechter tijd met Italië in ver binding heeft gesteld. HET EINDE DER ENGELSCHE BEZETTING WIESBADEN, 8 Nov. (V. D.) Volgens bij het Engelsche commando ontvangen bevel zal de Engelsche bezetting op 13 December m den loop van den ochtend eindigen. Het vertrek zal op feestelijke wijze geschieden. De oudste kapitein zal de oorlogsvlag van het hoofdkwartier neerhalen en de troepen zullen dan met deze vlag voorop naar het station afmarcheeren. DE BURGEROORLOG IN CHINA Wapenstilstand tusschen Tsjang en Feng? TOKIO, 8 Nov. (V. D.) Volgens een bericht van een persbureau uit Shanghai is tus schen Tsjang Kai Chek en generaal Feng een wapenstilstand gesloten. Feng zou zich bereid verklaard hebben den post van opper bevelhebber van de Chineesche legers in Noord-Ohina op zich te nemen. Ook het Chineesche gezantschap te Tokio verspreidt een dergelijk bericht. Bevestiging van neutrale zijde is evenwel nog niet ont vangen. Boven zijn krachten gehongerd De in heel de wereld bekende honger kunstenaar Sacco is in een ziekenhuis te Blackpool overleden, 48 jaar oud. Hij begon Londenaar van geboorte, zijn loopbaan als athleet, maar na op het pad des honger kunstenaars te zfjn geraakt, oogstte hij roem als zoodanig. Hij voerde een hongerkuur uit, waarin hij een week langer vastte als was overeengekomen, en tegelijk zijn record bracht op 65 dagen. Toen was hij echter letterlijk tot een skelet vermagerd en zóé zwak dat hij zich niet meer vermocht te herstellen. De heiligverklaring der Engel sche Martelaren. De H. Congregatie der Riten heeft het proces van de heiligverklaring der Engel sche Martelaren, die in de ia: en 1594 tot 1679 terechtgesteld weiden, beëindigd. De heiligverklaring van den Schotschen Martelaar Pater Onilvie zal op verzoek der Schotsche katholieken afzonderlijk gesc're den. De plechtigheid aer heilig/erklarin.vn is op 21 December den dag van 't gouden priesterjubileum van den H. Vader vastge steld en zal in de Basiliek "an het Vati- caan plaats vinden. Generaal Dawes, gezant en componist. Generaal Dawes. de gezant der Vereenig- de Staten in Londen is een man met heel veel verschillende talenten. In een concert, dat den 18den October in Ivigmore gegeven werd. stond op het pro gramma een zijner composities, getiteld: „Melodie voor Violoncello en piano". Het werk werd uitgevoerd door een der bekend ste virtuozen van Engeland. Miss Beatrice Harrison en Prins Chava Chavae., een be kend pianist. De critiek opdeze compositie van den gezant luidde: „Zó is melodieus en diplomatisch geschre ven en al is het ook geen „groots-he mu ziek", zij is toch aangenaam voor het ge hoor." Generaal Dawes had beloofd zelf op dit concert te verschijnen, maar op het laatste oogenblik was hij verhinderd, omdat hij plotseling naar Amerika moest vertrekken. Landbouwonderwijs op de Ita liaansche Seminaries. Bij het begin van het nieuwe studie jaar heeft men volgens kerkelijk voorschrift aan het leerplan der Seminaries een nieuw vak toegevoegd. Op ae Seminaries zullen voortaan lessen in landbouwkunde gegeven worden. De toekomstige priesteis moeten deze lessen volgen om later in staat te zijn een oordeel te vellen over de intensieve ver bouwing der kerkelijke goederen. Hoe is het adres van het Vaticaan. Een Katholieke Vereeniging in Zuid- Frankrijk wilde eenigen tijd geleden een te legram zenden aan den Kardinaal-Staats secretaris Gasparri en gaf als adres op: Vatlcan-City. Daar echter d° Pauselijke post eischte, dat hieraan ter verduidelijking „Ro me" zou toegevoegd worden en de vereeni ging weigerde hieraan te voldoen moest het internationale bureau voor telegraphie in Bern, als hoogste gezag inzake het interna tionale telegraafwezen over dit geval een beslissende uitspraak doen. In de beslissing dit thans gevo:gd is werd het adres „Vatican-City" voldoende ge acht voor het internationaal telegraaf- verkeer De oudste cultures der wereld. In het bekende dal van Kazanlyh, dat door zijn heerlijke ïozencultuur en olieper- serijen die een groot gedeelte der Bulgaar - sche industrie uitmanen, zoo beroemd ge worden is, had men ook dit jaar een prach- tigen oogst van deze veel begeerde bloe men. Men plukte dit jaar 7 millioen kilo rozen, waaruit 1880 K.G. rozenolie geperst konden worden. De opbrengst van den oogst is dit jaar 20 pCt. hooger dan die van het vorige jaar ofschoon het dal van Kazanlyh toch ver schillende malen te lijden had "an de aard bevingen die Bulgarije teisterden. De prijs van 1 K.G. rozen varieert ai naar gelang de kwaliteit tusschen 22 en 26 Lei De prijs voor de rozenolie is nog niet vastgesteld. 500 K.G. van deze kostbare essepce is reeds naar het buitenland geëxporteerd. Het is wel eens interessant te hooren, dat de rozencultuur in het dal van Kazanlyh reeds dagteekent uit den tijd van Herodes en dus een der oudste cultures der wereld ls. De man met 22 namen Misbruiken bij de werk- ioozenondersteuning Er is veel te doen geweest en er zal waar schijnlijk nog menig hartig woordje gespro ken worden over de kwestie van de werk- loozenondersteuning en de daarbij voorko mende misbruiken, een en ander in ver band met den steun, welken het rijk de ondersteuningskas moet geven. In dat verband mag wel even melding gema'akt worden van een teekenend geval, dat dezer dagen voor den Berlijnschen rech ter is behandeld. Terecht stond n.l. wegens bearog en valschheid in geschrifte een werklooze. die kans had gezien zich uit zijn werkloosheid een maandelijksch inkomen van 900 M. te verschaffen. Deze listehng, de 28-jarige koopman Holtz uit Stettin, is slachtoffer van de inf' Me. Na het verloop van zfjn zaak kwam hij naar Berlijn om werk te zoeken, maar geen Berlijnscne arbeidsbeurs wilde hem inschrij ven, daar hij van buiten was gekomen. Ook gelukte het hem met een ooor de politie afgestempelde kaart voor de werkloozenuit- keering in aanmerking te komen. Toen nil op een goeden dag weer op een politiebu reau zijn belangen besprak, zag hij in een open lade een stapel afgestempelde aan- meldïngskaarten liggen. Fluks besloten, deed hij stilletjes een greep in de lade en maakte zich onbemerkt meester van een 30-tal kaar ten. Nu ging Holtz aan den arbeid, wel te be grijpen aan zijn arbe.id. Hij vulde de formulieren met 22 ver schillende namen in enz. en meldde zich bij de meest verschillende zittingslokalen aan. Met het noodige geluk en groote brutaliteit verscheen hij op een en denzelfden dag soms onder drie of vier verschillende na men op dezelfde bureaux en streek zijn werkloozenondersteunmig op. Om nog hoo ger bedragen te krijgen, promoveerde hij zich zeil tot huisvader met drie kinderen. Hij moest vaak van een taxi gebruik ma ken om tijdig op ver uit elkaar gelegen bureaux, die op denzelfden dag uitbetaal den, aanwezig te kunnen zijn! Zeven maanden lang wist hij dit winst gevende bedrijf voort te zetten. De zaan werd hem gemakkelijk gemaakt want ner gens werd gecontroleerd of zijn 22 wille keurig gekozen namen juist waren. Na 6500 Mark gebeurd te hebben, wérd Holtz ge snapt, door een toeval trouwens. Hij legde dadelijk een bekentenis af. De rechtbank veroordeelde den „werk looze" tot een jaar en drie maanden (ge deeltelijk voorwaardelijk) waarbij zij als verzachtende omstandigheid aannam, dat het gebrek aan controle der stedelijke auto riteiten een zekere verleiding was geweest tot bedrog. Een zeemonster aan de kust van New Jersey gevangen. Beach Have, (New Yerseyj. Na een zwaren strijd, die 5 uur duurde, is het ten slotte aan 5 visschers gelukt een zeldzaam zeemonster te vangen in de nabij heid van Long Beach. De lengte van het beest bedroeg 3.65 M.; zijn bek was 30 c.M. breed, hij bevond zich aan de bovenzijde van den kop en had geen tanden; maar die werden vervangen door juitengewoon hare, stevige kaken. De ooren leken veel op die van het varken; in elk ervan stond een oog. De kieuwen zijn 10 c.M. lang en vormen een halven cirkel. Aan het voorste gedeelte van het lichaam heeft het monster twee beenen ter lengte van 2.15 M. en voorzien van 2 teenen. Beide vleugels van het vreemdsoortige dier jelijken veel op de vleugels van een vleer muis en hebben een spanwijdte van ongeveer 2.75 M. Buiten deze zonderlinge kenteekenen heeft het dier aan de buikzijde een ivoor- kleur, terwijl de rugzijde purperrood ge kleurd is. Modern heidendom. 10.000 ongedoopte kinderen in Oosten rijk. De afvalbeweging is tot staan gekomen. De jarenlange propaganda der socialisti sche vrijmetselaars in Oostenrijk, die voor al na de revolutie en nog meer in de jaren na 1927 zulke groote afmetingen aannam, heeft tot bedroevende resultaten geleid,, waarvan de moreele ellende niet te overzien is. Men schat het aantal personen dat se dert de revolutie van zijn geloof afvallig ge worden is op 130.000 waarvan alleen 50.000 sedert de dagen van Juli 1927 toen, zooals men weet, de revolutie in Weenen uitbrak, die echter door de politie onder drukt werd en waarbij veel bloed vergoten werd. Nu heeft men geconstateerd, dat er in de scholen van Weenen niet minder dan 6000 kinderen zijn. die heelema .1 tot geen godsdienstig genootschap behooren, die dus in het geheel geen godsdienstonderricht krij- I gen. Kon men het ook anders verwachten. In plaats hiervan krijgen zij „Onderricht 1 in practische levenskennis Wat voor een geslacht groeit hier op wat zal de toekomst brengen wanneer deze k' -'^ren eens volwassen zullen zijn. r-ji) ander zoo mogelijk nog treuriger tee- ken van deze afvalbeweging: er zijn in Weenen reeds meei dan 7000 kinderen, die niet gedoopt zijn en in geheel Oostenrijk telt men ongeveer 10 000 ongedoopte, dus heidensche kinderen! Zou het hier niet een eerste vereischte zijn om met het oog op deze treurige cijfers, eens alle krachten te mobiliseeren ter Mis- sionneering van het eigen vaderland, om op te trekken tegen dit moderne heidendom in het vaderland? Zou het niet beter zijn, om zelfs buitenlandsche cn overzeesche mis siën te verlaten en alle krachten te concen- treeren op het eigen land, dat meer dan ooit gevaar loopt zijn geloof te verliezen! I Zeker, er is al gewerkt ter bestrijding van deze beweging en de resultaten zón dan ook niet uitgebleven. Er keeren er voortdurend meer tot de kerk terug. In 1928 bekeerden zich 15 pCt. der afgevalle- nen, in het jaar 1929 tot nu toe reeds 22 pCt. Maar de verliezen zijn toch enormde Katholieken zien met weemoed naar de 10.000 ongedoopte heiden-kinderen in hun eigen land. Een vrouw met een vermogen van 400.000 dollar van honger gestorven In New York vona men een oude vrouw dood in hare woning Zó was van honger omgekomen Een onderzoek bracht aan het licht dat zó effecten en andere voorwer pen van waarde had nagelaten, tezamen een kapitaal vertegenwoordigende van meer j dan 400.000 dollar! Dc Katholieke Kerk in Mexico. Dezer dagen is door de regeering van Me xico een besluit uitgevaardigd dat heel wat verlichting brengt voor de uitoefening van den godsdienst en het verrichten van reli- gieuse handelingen. Tot nu toe was de uit- I oefening van den godsdienst alleen binnen de kerken toegestaan. Door de nieuwe be palingen krijgen de priesters en Missiona rissen toestemming om in huizen van par ticulieren en lokalen of in de open lucht de H. Mis te lezen en de Sacramenten toe te dienen. Het is dus al een heele vooruitgang, vooral in die districten waar men maar een zeer beperkt aantal priesters heeft. Een Apenschool. In verschillende bladen kon men dezer dagen het bericht lezen, dat er in de oer wouden op Sumatra een inrichting bestaat, zooals er geen tweede op heel de wereld te vinden is* n.l. een apenschool! De leerlingen van deze school zijn werkelók apen, die speciaal onderwós krijgen n.l hoofdzakelók in het plukken van cocosnoten. waarbó de vlótigste leerlingen het ten slotte zóó ver brengen, dat zij in een uur ongeveer 30 tot 40 noten kunnen plukken. Dat is voor den eigenaar der apen een goed zaakje, want hü gaat eenvoudig met het dier de dorpen af en overal waar er cocosnoten geplukt moeten worden stelt hó tegen een kleine vergoeding zón apen ter beschikking. Het kost heel wat geduld en inspanning voora! eer de aap het zoover gebracht heeft, maar het werk is loonend, want de apen, die op deze manier gedres seerd zyn. worden vooral gezocht als ,nuis- dier" en als zoodanig goed betaald. De apenscholen tellen vaak tien en meer leer lingen. Een katholiek priester tot vice- president van een stadsbiblio theek benoemd Pater Friedrich Siedenburg S.J. deken der sociologische afdeeling aan de Loyola-Uni- versiteit van Chicago werd dezer dagen tot vice-president der Stadsbibliotheek in Chi cago gekozen. Het is thans voor de tweede maal, dat deze post in Chicago door een priester bekleed wordt. STOOMVAART MIJ. NEDLRLAND KONINGIN DER NEDERLANDEN 'thuisr.) 8/n v.m. 6 uur te Genua. ROEPAT 8/ii v. Batavia l.v. Londen, te Amst. KON. HOLL. LLOYD ZEELANDIA (uitr.) 7/11 v. Las Palmas. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ALMELO pass. 7/11 Land's End: 9/11 v.m. v. Pisagua te Rotterdam. ARIADNE 7/11 v. Kopenhagen n. Aarous. BENNEKOM (uitr.) 7/11 te Guayaquil. BRIELLE 7/11 v. Duinkerken te Deliziil. CLIO Charleston n. Korsor; pass. 8/11 Holtenau. COMMEWYNE (uitr.) 7/11 v. Madeira n. Paramaribo DOROS 7/11 v. Algier n. Barcelona. GANYMEDES 7/11 v. Salonica n. Smyrna. HERCULES 7/11 v. Amsterdam te Barbados. JUNG 7/11 v. Livorno n. Civitavecchia. MEROPE 7/1 j v. Vigo te Lissabon. MINERVA vertr. 8/11 nam. v. Hamb. n. Amst. OBERON 7/11 v. Smyrna te Samos. ORION 8/11 v. Amsterdam te Hamburg. ORPHEUS 7/11 v. Aalborg n. Amsterdam. PERSEUS 8/11 v. Amsterdam te Rotterdam. PRINS FREDERIK HENDRIK (thuisr.) gin v. Havre n. Amsterdam. SIMON BOLIVAR 7/11 v. Curacao n. Puerto Cabello. STRABO o'ii v. Danzig n. Stettin. THESEUS 7/11 v. Pasages n. Bilbao. ZEUS 8/11 v. Amsterdam te Rotterdam. HOLLAND—AFRIKA-LIJN ALDABI (thuisr.) 7(11 te P. Elizabeth. BILLITON (uitr.) 7/11 v. Antwerpen n. P. Said. GIEKERK 6/11 v. Hamburg n. Antwe. pen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN BINNENDIJK Rott. n. Boston, pass. 7/11 Scilly. LOCHGOIL Pacifick. n. Rott. 7/11 v. Liverpool. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN SCHIEKERK (uitr.) n'n te Rangoon. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN GEMMA (thuisr.) 8/11 v. Sin apore. JAVANEW YORK LIJN BLOMMERSDIJK New Yorn. lava. pass. 6/11 Gi braltar. JAVABENGALEN-LIJN JACATRA 6/11 v. Calcutta n. lava. ROTTERDAMSCHL LLOYD DJAMB1 8/11 v. Hamburg n. Rott. GORONTALO (thuisr. j pass. 8/11 Kaap del Armi. INSULINDE tfhuisr.) 8/11 v. Singapore. TOBA (uitr.i pass 7/11 Fimsterre. VLIELAND (uitr. 1 8/11 te Soerabaia. ROTTERDAM—ZUÏD-AMERIKA-LIJN ALCHIBA (thuisr.) 7/11 v. B. Ayres STOOMVAART MIJ. OCEAAN AENEAS Dairen/Rott. 7/11 te Penang. EMZETCO LIJN JONGE ELISABETH 7/11 v. Catellon n. Gandia. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMSTEL 7/11 v. Rott. te Sundsvall. ANNA ELISABETH ms. 7/11 te Lond. uitgekl. n. Antw. APOLLINARIS ms. 7/11 te Lond. uitgekl. n. Remagen. BATAVIER II 8/11 v.m. b u. 30 v. Rott. te Gravesend. BELLATRIX 7/11 v. Las Palmas Giondana n. London derry. BETSY ms. 7/11 te Lond. uitgeki. n. Duink. BEURSPLEIN 8/11 v. Rott. te Oxelösund. BUSSUM 7/11 Honnigsvaag eep. Archangel n. IJmui- den, v. o. FENNA ms. 5/11 v. Londen te DuinKerken. GEEkTRUIDA ms. 7/11 te Londen, uitgekl. n. Duink. HARMINA ms. 7/11 v. Gravesend n. Nieuwpoort. LEKHAVEN 7/11 Cape Race gep., Bremen n. Norfolk. NEEKLANDIA ms. 7/11 v. Duink. te Londen. NIEUWENDAM ms. 7/11 te Lond. uitgekl. n. Amsterd. NOORD FRIESLAND ms. 7/11 v. Nieuwpoor( te Lond. OOTMARSUM 7/11 v. Amst. Leningrad. ORION ms. 7/11 te Lond. uitgekl. n. Brussel. PROCYON 0/11 v. kosano te Londen. PROF. BUYS 7/11 v. Harlingen te Hull. THcA ms. 7/11 te Lond. uitgekl. n. Nieuwpoort. TROMPENBERG 7/11 Holtenau *ep., Ridhamdock n. Abo. WEAK 7/11 v. Fowey n. Antwerpen. WILLEMSPLEIN 8/11 Udsire gep., Narvik n. Rott. ZWALUW ms. 7/11 te Lond. uitgekl. n. Antwerpen. Bij Apotb. es Droflistc» 42 HOOFDSTUK XVII DE WORSTELING IN DE SNEEUW Na de beschutting van Londens hooge hulzen scheen de koude in Dartmoor door dringend; de snerpende wind op de heu velen kende geen genade. De vensters van den auto rammelden en de wind deed de schitterende sneeuwvlokken opwarrelen tot hoog in de lucht. Paul trok de plaid dichter om zich heen en legde zón voeten op de kussens, terwól Wj zich troostte met de gedachte aan het warme avondmaal, het koesterende haard vuur en het hartelijke welkom, dat ham in Foxhole wachtte. Maar de rit scheen eindeloos. De wagen schoot steeds langzamer op door de kracht van den storm en de sneeuw maakte den weg moeilók beródbaar; hoe sterk de motor ook was, de chauffeur had hard werk, hem vooruit te krijgen. Paul deed moeite wakker te blóven, na zijn vermoeienden dag, maar de koude maakte hem slaperig en zón oogen zwaar en hij viel in slaap, waaruit hó zoo nu en dan door het gieren van den wind. het zachte tikken van de sneeuwvlokken tegen de ruiten en het schudden van den wagen opschrikte. Hó had geen idee, hoe laat het was of hoe lang hij in den auto gezeten had, toen hó plotseling ontwaakte door een geluid, dat wel leek op een kreet om hulp. Hij ging rechtop zitten, luisterde en trachtte door den sneeuwstorm heen te zien. De wagen stond stil! Hó liet het portierraam neer, stak zón hoofd naar buiten en r.ep den chauffeur. Maar zón stem was onverstaanbaar in den storm en de sneeuw verblindde hem. Hó kon nog net een ingedoken figuur achter het stuur ontdekken. „Wat is er gebeurd?" schreeuwde hij, ter wól hó zón handen om zijn mond hield als een roeper. En hij meende, dat hij door den gierenden wind hoorde: „Niets! Het is :n orde!" Met een schok schoof de wagen weer vooruit en haastig sloot Paul het venster. Waar bevonden zij zich? Hoe ver waren zij nog van Foxhole verwijderd? Hij spande zón oogen in om door de war relende sneeuw heen te zien, maar tever geefs; hij kon alleen voelen, dat ze over een slechten weg reden, die omhoog klom. Aan zón linkerkant lag een vallei en verhief zich een rij boomen; aan zón rechterhand wa ren hooge rotsen, die z ch als groote, witte reuzen boven den wagen uitstaken Was de chauffeur verdwaald? Lag Foxhole niet ver beneden hen en klommen ze nu niet een van de hoogste heuvels van Dartmoor op? Tut/ :hen de heuvels was het geweld van den storm veel minder en het sneeuwen was ook bedaard. Paul liet de ruit weer zakken en leunde naar buiten, en terwól hij dat deed, zag hó in de verte een licht tusschen de boomen flikkeren. Dat was dan toch zeker Foxhole wel en een lichtsein uit zijn huis om hem den weg tt- wijzen! Hó riep den chauffeur, maar deze vermeerde zijn snelheid. Hij riep nog eens, maar de man nam er geen notitie van De -.vagen hobbelde en kraakte, zwaaide heen en weer en leek telkens op het punt om te slaan. Het leek, alsof ze den weg verlaten haddden en een reusachtigen heuvel be stegen. Paul duwde het portier op en sprong op den grond, toen de wagen omhoog wipte over een graniet blok en in de sneeuw viel De chauffeur kwam van zón zitplaats en liep op hem tot. „Ben je gek of dronken," riep Paul woe dend uit. „Weet je waar we zón?" „Ik heb er geen flauw idee van," lachte de man; „ergens op de eenzaamste en en meest woeste plek van Dartmoor, geloof ik." Paul schrok, toen hij de stem hoorde; die kwam hem bekend voor. „Kom hier, laat me je gezicht zien," zei hij als je niet dronken bent Maar de chauffeur had een van de lampen enomen. hield die omhoog en liet het licht op Paul's gezicht vallen „Uw gezicht wil ik eerst zien," zei hó langzaam, „ik wil mij er van overtuigen, dat ik me niet vergist heb; neen, het het is in orde. U bent meneer Paul Barlett, dat zie ik al," vervolgde hó met een duivelschen glimlach en liet toen het schijnsel van dc lamp op zichzelf vallen. De flikkerende stralen beschenen het ma gere, verwilderde gezicht van Pete! Paul sprong met een verbaasden kreet naar voren, terwijl Pete de lamp op den grond smeet. „Kom niet te dicht bó me," riep hó- „Ik heb u eerst iets te zeggen. Als ik uitgepraat ben, kunt u met me vechten; als u dat niet wilt, maakt dat toch geen verschil. Wan in ieder geval zult u het met uw leven betalen dat u ons kleine meisje, onze Joan, gestolen hebt!" Paul Barlett was geen lafaard, maar de angst kreeg hem toch te pakken; hó bleei maar door de duisternis naar Pete's groote gestalte staren, die zich tegen den witten heuvel afteekende en probeerde zijn ge dachten te verzamelen. Een oogenblik geloofde hó, dat Pete krank zinnig was geword-n, maar toen hó zich diens groote liefde voor Joan herinnerde en het dreigement, dat Pete bó hun nachtelóke ontmoeting met hem geuit had, kwam hó tot de overtuiging, dat hó te doen had met iemand, die nog gevaarlóker was dan een hranzinnige met een wild dier, dat ja- loersch en tot het uiterste gebracht was, om dat het beroofd was van zón gezellin. Pete kwam een paar stappen naar Paul toe en staarde hem in het gezicht. „Zoo fón heertje. Jó dacht zeker, dat zij met geld te koop was," brulde hó razend. „Jó dacht zeker, dat ze net als andere meisjes was die je In theaters en circussen hebt ont moet en jij dacht zeker, dat ik net ais andere mannen was en dat onze harten met Je smerig goud te koop waren en onze liefde er- bó- Dan heb je je vergist, jij hond!" Hó tastte in zfjn borstzak en haalde er een stuk papier uit. „Zie je dit!" schreeuwde hó, „die is je honderd pond, die je gestuurd hebt, nadat je Joan gestolen had. Een schamele prijs, vind je niet? Maar het zou geen verschil zón geweest, al had je een millioen geboden. Haar deugd was ontschatbaar en món liefde is meer waard, dan al het goud in de wereld. Ik heb al weken lang achter je aan ge jaagd; ik ben haast doodgehonderd en dan nam ik dit stuk papier, keek er naar en dat was mijn voeding, dat heeft món verlangen naar wraak gevoed, món verlangen naar echtvaardigheid, món verlangen naar jouw bloed. Daar, neem je vuile geld terug!" hó verscheurde de cheque en wierp de stuk ken papier in Paul's gezicht „Neem je geld terug; dat is geen schadeloosstelling voor wat je gedaan hebt. Alleen met je leven kun Je betalen voor den lafhartigen diefstal van het liefste en mooiste, dat Pete Barloni be zat en die schuld zul je vereffenen." „Ik heb haar uit het circus weggehaald om haar naar haar moeder te brengen en haar te redden van „Zwóg, jó leugenaar!" riep Pete, „zou je ons daarvoor honderd pond betalen? Zou je haar wegkapen, zonder een woord te zeggen, als je haar aan haar moeder terug wou ge ven?" „Daar waren redenen voor." „Redenen!" Pete's stem begaf hem, zijn hartstocht dreigde hem bóna te doen stikken. Paul kon zón roode, met bloed beloopen oogen als twee lichtpunten in de duisternis onderscheiden en hij voelde den neeten adem van den dollen man tegen zijn gezlctn,. „Ver beneden ons, bó die boomengtotfj. ls món huis," zei Paul met inspanning van ai zón zelfbeheersching „Als je me daarheen wilt volgen het zal ongeveer een mijl zyn dan zal je Joan even gelukkig en bló vin den, als ze bó jullie geweest is en haar moe der zal bó haar zón, dat zweer ik je." Pete knikte. „Ik weet wel, waar Ik Joan kan vinden; ik ga haar halen, als ik met jou afgerekend heb. Heb je soms nog iets anders te zeggen?" Paul sprak zichzelf moed in en keek oir zich heen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9