38 4 3000.- f750.- f250. MAANDAG 11 NOVEMBER 1929 Fruytier Gouverneur af Telegrafisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17306 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. TUSSCHEN DE BEDRIJVEN POGING TOT MOORD OP EEN 78-JARIGEN LANDBOUWER Zoon van het slachtoffer van de daad verdacht De actie in den radio-handel Wijziging der Grondbelasting De arrestatie van den schrijver Lampei De poslvluchten naar Indië Wielrijder tegen vrachtauto gebotst De R. K. Artsenvereeniging Gouverneur Ir. L. A. Fruytier Door electriciteit gedood De internationale bank brutale INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK TE WIJK (L.) Voor f 15.000 aan sieraden gestolen Kinderlijkje gevonden Voornaamste Nieuws Auto in brand f 14000 verduisterd Een onbetrouwbare betaalmeester J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ongeval bij een kampioensrit Vliegtuigen door Hertzsche golven bestuurd Geslaagde vlucht van de „DO X" De gasvergiftiging te Zwolle Hotelbrand te Laren Alastrim te Rijswijk De kindermoord te Rotterdam Hevige botsing tusschen twee auto's Eere-doctoraat voor prof, Einstein Prettige kameraad Fabrieksbrand in Ter Apel 40-jarige man doodgereden BUREAUX NAS8AULAAN 41 Telefoon No. 13866 idrie lijnen1 Postrekening No. $970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per tcwartaal 3.25; per prat, per kwartial 3.58 bfj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 36 ct. p. regnl VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES. 1I regels 60 et p. plaatsing, elke regel meer 15 ct-, bü vcorultbet Bf] contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regd Alle a bonné'sop di t hlad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden - tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door verlies van heide armen, heide beenen of heide oogen: bij een ongeval met doodelijkdn afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog: m ar bij verlies van een rrn bij 'n breuk van I 4 H I I ZO»" duim of wijsvinger I wU." been of arm: bij verlies v. ee» anderen vinger. De liberale heeren hebben hun zin: het staat nu wel vast, dat dezer da gen bij koninklijk besluit aan ir- Fruy tier „op zijn verzoek" eervol ontslag verleend zal worden als gouverneur van Curacao. De liberale heeren hebben hun zin. Waarmee we niet zeggen willen, dat de heer Fruytier rustigjes op zijn post had moeten blijven, alsof er niets ge beurd was, noch ook, dat hij na zijn verantwoording voor de regeering weer naar Curasao had moeten terugkeeren in dezelfde functie. Och neen! Er kunnen zich in de in ternationale diplomatie nu eenmaal ge beurtenissen en verwikkelingen voor doen, waarvan een of ander gezagdra ger de dupe wordt, zonder dat hij er in het minst ook maar schuldig aan staat, maar waardoor het toch wensche- lijk is, dat niet juist hij het gezag blijft to anteeren. Hoezeer het ons dan ook èn voor de goede verhoudingen in Curasao èn voor den heer Fruytier spijt, dat zijn ambts vervulling op deze wijze beëindigd wordt niet daartegen gaat ons pro test: maar wel tegen de misbaarlij ke manier, waarop vooral van liberale zijde het aftreden van dezen gouverneur ge- eischt is. Het was voor den ingewijde immers zeer wel aanvoelbaar, dat deze ongeluk kige gelegenheid dankbaar werd aange grepen om een gouverneur weg te wer ken, die den heeren niet zeer welge vallig was. De liberale pers heeft zich reeds ter stond vergaloppeerd en haar achterbak- sche bedoelingen verraden, door op hoo- gen toon het aftreden van dezen gou verneur te eischen, nog voordat de zaak ook maar in het minst onderzocht was. En door er o.a. de schoolpolitiek op Curasao bij te halen. Had zij zich onbevooroordeeld tegen over het geval willen stellen, dan had zij, evenals de katholieke pers, de noo- dige reserves in acht moeten nemen. Zij had daartoe te meer aanleiding, nu zij, evenals ieder ander, heel goed wist, dat indien gouverneur Fruytier in zijn taak tekort moest schieten dit allereerst te wijten was aan de omstan digheden, aan den onverdedigden toe stand, waarin vele opeenvolgende re geeringen Curasao gelaten hebben. In het dezer dagen verschenen Voor- loopig Verslag over hoofdstuk II der Staatsbegrooting 1930 (Koloniën) zijn vele uitvoerige vragen gesteld over het beleid van den gouverneur in verband met den bandietenoverval, en in de me morie van Antwoord zullen we binnen kort dus wel behoorlijk ingelicht worden: eerst daarna zal ons kunnen blijken, of, en zoo ja, in hoeverre de gouverneur zonder force majeure in zijn taak te kort geschoten is. Dat de liberale heeren met hun von nis echter reeds maanden geleden gereed stonden, is voor ons het bewijs van on zuivere elementen in hun agitatie. De regeering moge bij de benoeming van een nieuwen gouverneur geen reke ning houden met de mentaliteit, welke in liberale kringen tot de voorbarige agitatie tegen den heer Fruytier geleid heeft. regeering ten val gebracht, zonder dat zij ook maar eenig uitzicht had op de formatie van een andere regeering, welke de verant woording en de gevolgen van de beeldstor - mersdaad dragen kon. Wil men nu de huidige regeering in het leven houden dan zal er èn van de zijdE der regeering èn van de zijde der rechtsche partijen de grootst mogelijke voorzichtig heid betracht moeten worden, 't Is kraakporcelein En toen kan 't zéér wel de moeite loonen van beide zijden uiterst voorzichtig te zijn Dit eigenaardig kabinet toch zou men kunnen beschouwen als een middel om te onderzoeken in hoeverre er in de toe- Komst nog eens een zuiver rechtsch ka binet zal kunnen regeeren. Storr, deze regeering wegens gemis aan homogeniteit, inéén, dan Maar laten wij er voorloopig het beste van hopen. De partijen in de Kamer hebben gespro ken, en morgen zal Jhr. Ruys, die het klaar speelde een „rechtsch extra-parlementair" kabinet te vormen (de term wordt thans vrijwel algemeen aanvaard) aan het woord komen. Wét de voorzitter van den Ministerraad morgen echter ook te berde zal brengen, op de houding der partijen zal zulks van geen invloed meer zijn hoegenaamd: vooral de rechtsche partijen hebben zich alreeds zoo duidelijk uitgesproken, dat er van her ziening van eenig standpunt wel nauwelijks sprake kan zijn. We weten het: de drie rechtsche fractie: hebben alle het kabinet royalen steun toe gezegd. maar elke fractie voor zich maakte daarbij de reserve: voorzoover het kabinet zal regeeren volgens ons beginsel, in onzen geest. Vooral de woordvoerder der Christelijk- Historischen, de heer Schokking, heeft zich daarbij pijnlijk voorzichtig uitgedrukt. De algemeene toezegging van steun moge verheugend klinken, het kan niet worden ontkend, dat door de restrictie mits men het ons naar den zin maakt weer een goed deel van die toezegging wordt terug genomen. Dezer dagen lazen wij ergens de voorspel ling, dat het kabinet-Ruys wel een flinke levensduur zou beschoren zijn, dat Jhr. Ruys voorloopig nog stevig in den zadel zat. We willen het graag hopen, maar zoo op timistisch zijn wij vooralsnog niet. Het moge waarschijnlijk zijn, dat de par tijen het kabinet maar zullen (moeten) laten leven, omdat er nu eenmaal geen ander kabinet voor in de plaats treden kan, maar ook op deze illusie mag niet te veel ver trouwd worden: de oppositie heeft wel eens méér een Hij ontkent echter De oud-gemeenteontvanger van Schie broek (Z.-H.) de 78-jarige landbouwer A C. Vermeulen, is gistermorgen tegen half 5, toen hij van zijn hofstede aan den Achter weg naar het land wilde gaan om de koeien te melken, plotseling aangevallen en door een scherp voorwerp, vermoedelijk door een mes, aan den schedel ernstig verwond. Het onderzoek heeft, volgens de „Cou rant uitgewezen dat men hier vermoede lijk met een van te voren beraamden moord aanslag heeft te maken. Buiten de hofstede is een electrisch licht. Toen de heer Ver meulen gistermorgen alvorens naar buiten te gaan, het licht wilde opsteken, bemerkte hij, dat het niet werkte. Later is gebleken, dat de lamp was afgerukt. Daarom trad hij in het donker naar buiten, en begaf hij zich naar den koeienstal. Doch op weg daarheen werd hij plotseling aangevallen. Daar het nog donker was, kon het slachtoffer den da der niet waarnemen Deze bracht hem met een scherp voorwerp drie sneden toe op den schedel en vluchtte vervolgens weg. De aan gevallene strompelde weer naar de hofstede en was nog in staat zijn dochter te waarschu wen. Deze hielp haar vader op bed en begaf zich vervolgens naar de woning van dr. J. Albronda te Schiebroek, die den gewonde onmiddellijk hulp verleende, Hij constateer de drie ferme sneden op den schedel, ver moedelijk toegebracht met een scherp mes. De drie sneden waren wel is waar diep doch geen edele deelen waren geraakt. De patiënt is met een auto van den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst van Rotter dam naar het Ziekenhuis Bergweg vervoerd en aldaar opgenomen. Gisteravond achtte men den toestand van den patiënt niet le vensgevaarlijk. Doch met het oog op zijn hoogen leeftijd is men bevreesd voor com plicaties. Ook de politie van Schiebroke was weldra ter plaatse. De burgemeester, de heer J. P. H. Dhont, leidde het eerste onderzoek en riep de hulp in van Rotterdam, terwijl te vens de justitie gewaarschuwd werd. Spoe dig waren op het terrein van de misdaad aanwezig Mr. A. Dirkzwager, rechter-com- missaris, Mr. Hoeffelman, substituut-officie! van justitie, inspecteur J. V. Tas, van den fotografischen dienst van het hoofdbureau van politie te Rotterdam en de hoofdagent De Jong van de hondenbrigade. Als de vermoedelijke dader werd opge spoord een zoon van het slachtoffer met wien deze reeds geruimen tijd in oneenigheid leefde. Deze 35-jarige man was 1.1. Vrijdag nog op verzoek van den vader door politie uit de ouderlijke woning verwijderd. En sindsdien zon hij op wraak. Hij ontkende echter pertinent iets met de zaak uitstaande te hebben. Ondanks een langdurig verhoor is hij blijven ontkennen. Hij is gearresteerd en voorloopig ondergebracht in het politiebu reau te Hillegersberg daar Schiebroek voor arrestanten geen accommodatie heeft. Hij zou waarschijnlijk heden reeds naar het huis van bewaring te Rotterdam worden overgebracht. Inspecteur Tas heeft op eenige foto's de situatie vastgelegd. De heer Vermeulen is te Schiebroek, waar de laffe daad veel verontwaardiging heeft verwekt, zeer in aanzien. De circulaire van Philips. De vice-president van de Haagsche recht bank, mr. Btfnen, heeft Zaterdag uitspraak gedaan in het Zaterdag behandelde kort ge ding tusschen de „Nederlandsche Radio Werken" en Philips Radio te Eindhoven, waarbij gevraagd werd te verbieden de ver- dere verspreiding an de bekende circulaire j van Philips, inzake het verlangen door Phi lips van licentie voor den bouw van radio toestellen, op grond van onrechtmatige daad. Aan eischeres werd de door haar inge stelde vordering ontzegd en zij werd in de kosten van het kort geding veroordeeld. De gebouwen voor den openbaren eeredienst Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van art. 25 der wet van 26 Mei 1870, betreffende de grondbelas ting. In de toelichting zegt de Minister van Justi tie uiteen, dat hij er bezwaar tegen heeft evangelisatie-vereenigingen en andere ver- eenigingen met een godsdienstige strekking te handhaven op de lijst van Kerkgenootschap pen, van welker gebouwen geen grondbelas ting wordt geheven. Echter vindt de Minister, dat er geen aanleiding bestaat de kerkgebou wen van vereenigingen met een godsdienstige strekking in de grondbe/asting te betrekken. Hij stelt daarom voor, dat de vrijstelling, vervat in art. 25 der wet op de grondbelasting, wordt uitgebreid in dien zin, dat die vrijstel ling ook zal gelden voor de gebouwen uitslui tend dienende tot openbaren eeredienst en de ambtswoningen van voor den vasten apen baren eeredienst aangestelde godsdienstleer aars en verdere dienaars, indien die eigen dommen toebehooren aan instellingen of vd - eenigingen, die rechtspersoonlijkheid bezit ten. BERLIJN, li Nov. Gemeld wordt, dat in verband met de arrestatie van den schrijver Lampei, onder verdenking betrokken te zijn bij een veemmoord, nog gearresteerd zijn de ingenieur Schweninger en een derde per soon, van Bollwitz geheeten. Zij zijn ter be- sehikkig van den Rechter van Instructie te Liegnitz gesteld. Te Akyab aangekomen Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat de P. H.-A. E. Z. Zaterdag te 12.55 uur uit Allahabad vertrokken en te 14.45 uur in Akyab aangekomen is. Bü de K. L. M. is later bericht ontvangen, dat het vijfde postvliegtuig de P. H. A. E. Z. Zondag te 5.50 uur uit Akjab is vertrokken en te 14 uur te Bangkok is gearriveerd. Ales is wel aan boord. Vandaag zou de reis voortgezet worden. Het zesde vliegtuig vertrekt Donderdag De aandacht wordt er op gevestigd, dat in de vroege morgenuren van Donderdag 14 November wederom een vliegtuig zal vertrek ken van het vliegeld Schiphol naar Ned. Oost- Indië. Behalve correspondentie voor Ned.-Indië jullen met deze vliegtuigen ook stukken kun- ïen worden verzonden voor Syrië, Mesopo- tamië (Irak), Perzië, Britsch-Indië (Birma inbegrepen), Siam, Straits Settlements en verder gelegen landen. In de Beeklaan te 's-Gra venhage is een wielrijder, de 17-jarig weesjongen H. M. uit de inrichting aan de Hooftskade, waar schijnlijk door onvoorzichtigheid, tegen een vrachtauto opgereden, die bij den hoek van de Kepplerstraat passeerde. In bewusteloozen toestand en met een vermoedelijke schedelfractuur is hij opge nomen en door den Geneeskundigen Dienst naar het gemeentelijk ziekenhuis vervoerd. Hem zal eervol ontslag worden verleend. Naar het Correspondentie-Bureau thans verneemt, is binnen zeer korten tijd te ver wachten het Kon. Besluit, waarbij aan Ir. L. A. Fruytier op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend uit het ambt van gouver neur van Curacao. Te Zaandam is Zaterdagmorgen de 32- jarige gehuwde monteur Jansma, werkzaam aan het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, in aanraking gekomen met het hoogspan ningsnet en dadelijk gedood. Tengevolge van dit ongeval was de stad gedurende eenige uren van electrisch licht en kracht verstoken. Bazel als zetel gekozen BADEN-BADEN, 9 November ,W. B.) In de hedenmiddag gehouden zitting van het organisatie-comité der Internationale Bank is de stad Bazel tot zetel der bank ge kozen. De keuze liep ten slotte tusschen Zürich en Bazel; zij viel op de laatste stad, daar deze niet slechts wat de spoorwegverbindin gen betreft, doch ook ten opzichte der tele grafische verbindingen als een gunstig ge legen knooppunt moet worden beschouwd. twee voorwaarden, welke naar het oordeel van de leden van het comité voor den toe- komstigen zetel der wereldbank van een den doorslag gevende beteekenis moesten worden geacht. De beide Belgische gedelegeerden, die na het vertrek der voornaamste gedelegeerden als waarnemers zijn achtergebleven hebben aan de stemming niet deelgenomen. Voorts behandelde het comité een aantal financieel-technische kwesties inzake het Trust Agreement, zonder echter tot een be sluit te komen. Ilaar 10-jarig bestaan Bij gelegenheid van het tien-jarig bestaan heeft de R. K. Artsenvereeniging Zaterdag iii de congreszaal van het Jaarbeursgebouw een feestveigadering gehouden, welke zich in een zeer, druk bezoek mocht verheugen. Behalve door de leden en vele dames werd de bijeenkomst bijgewoond door Z. D. H. Mgr. H v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Z.Exc. T. J. Verschuur, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid; de leden van Ged. Staten van Utrecht, dr. H. W. de Vink en G. H. J. van Spanje, Jhr. Bosch van Oud Amelisweerd, H. A. Bekker, wethou der van Utrecht: de professor Noyons. Weve Roels, Beysens, Groenen, Kouwer, v. d. Loo, dr. W. Boekelman, namens het College van Curatoren der R. K. Universiteit te Nijmegen prof. Nijhoff voor de Ned. Mij. van Genees kunde, den heer Smulders voor de Alg. R.K. Werkgeversvereniging, den heer A. C. de Bruyn. lid der Eerste Kamer en voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, dr. v. d. Minne, chef van het Militair Hospitaal te Utrecht. Voorts waren vertegenwoordigd de Alg. R. K. Officierenbond, de R. K. Vrou wenbond de R. K. Verpleegstersbond, de R.K. Studentenvereniging „Veritas". De voorzitter, dr. L. van Romunde, hield de openingsrede. Mededeeling werd gedaan, dat telegram men waren verzonden aan Z. H. Paus en aan H. M. de Koningin. Telegrammen waren ont vangen van Z. D. H. Mgr. A. P. Diepen, Bis schop van 's Hertogenbosch en Mgr. dr. Schaepman, president van het Groot-Semi narie te Rijsenburg. De burgemeester van Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae, had bericht van verhin dering gezonden. Prof. dr. T. Brandsma O.C., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen hield een rede over mystiek en pseudo-mystiek. Z. D. H. Mgr. van de Wetering, het woord tot de vergadering richtend, zeide niet be hoeven te zeggen, dat de Artsenvereeniging hem sympathiek is. Hij uitte den wensch, dat de vereeniging meer en meer in bloei toenemen en dat binnenkort alle R. K. artsen zich bij haar zullen hebben aange sloten. Dan deelde Z. D. H. onder groote instem ming mede. dat het Z. H. den Paus behaagd heeft den voorzitter, dr. L. van Romunde te benoemen tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten, zulkis als bewijs van waardeering voor den door de vereeni ging verrichten arbeid. Minister Verschuur sloot zich gaarne aan bij het door Z.D.H. gesprokene en zeide te kunnen begrijpen, dat het den Katholieken artsen een behoefte was geworden zich op religieuze basis te organiseeren, omdat zij, door het zich begeven op het terrein dei- exacte wetenschap, zich geplaatst voelen voor de vraag, of ons leven nog niet een meer opvattende synthese elscht, ook omdat zij streven naar een breedere cultuur, dan al len naar de wetenschappelijke. Als minister van het een en ander en ook van volksgezondheid (gelach) wees spreker er op, dat het voor elke regeer I g aange naam moet zijn, dat een volk rijk is aan geestelijke goederen. Want het is voor haar gemakkelijker te bouwen op een stevige or ganisatie als deze, dan op een losse vlottende massa. Spr. wenschte den voorzitter geluk met de hooge onderscheiding, hem ten deel ge vallen om ten slotte de hoop uit te spre ken, dat de vereeniging onder zijn leiding nog grooter bloei mag beleven. Dr. Huddleston Slater uit Rotterdam, hoofdbestuurslid der jubileerende vereeni ging, bood namens de vereeniging den voor zitter als huldeblijk zijn geschilderd portret aan. Nog andere sprekers voerden het woord, waarna de voorzitter een dankwoord sprak. De eigenaar niet verzekerd. In de pas opgerichte juwelierszaak van den heer Hubertus Retrae, wonende wyker- brugstraat, schuin tegenover het politiebu reau te Wijk (Limb.) is ingebroken. De dief heeft aan de achterzijde van de woning een ruit ingedrukt. Er is voor een waarde van 15.000 aan gouden horloges en brlllanten ringen verdwenen, bovendien nog 1200. aan baar geld. De heer R. was niet verzekerd. H(j was reeds met de derde verzekerings maatschappij in onderhandeling, maar het schijnt, dat zijn woning, een nieuw gebouwd huis, niet beantwoordt aan de eischen, door de verzekering gesteld. Doordat alleen de meest waardevolle voor werpen zijn meegenomen, vermoedt men met een beroepsinbreker te doen te hebben. Door den kellner van de stations-restauratie is een signalement gegeven van iemand, die Don derdagmorgen reeds vroeg in de wachtkamer wasa, met een Duitsch accent sprak en daar wat broodjes en bier heeft gebruikt. De recherche is druk in de weer en de heer Van Wageningh, directeur van den keuringsdienst van waren, heeft vingeraf drukken gevonden. Verder kon de politie nog niets mededeelen. Te Groningen is gistermorgen aan de Reitemakersrijge een doos gevonden, waarin zich het lijkje bevond van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Het kind kon nog niet lang dood geweest zijn. De doos was ongemerkt. De recherche stelt een onderzoek in. Ir. L. A. Fruytier zal binnenkort op zijn verzoek eervol ontslag verleend worden als Gouverneur van Curasao. Brutale inbraak in een juwelierswinkel te Wijk (Limb.). Voor f 12.000 aan sieraden gestolen. Moordaanslag te Schiebroek (Z-H.). Een zoon van het slachtoffer wori-i van den aanslag verdacht. Aljechin behoudt zijn titel van wereld* kampioen schaken. De Universiteit van Parijs heeft aan prof. Einstein het eere-doctoraat verleend. Voor de Internationale Bank van Herstel* betalingen is Bazel als zetel gekozen. De ambtsaanvaarding van den nieuwen Lord Mayor. Spoorwegongeluk bij Dessau; vijf dooden. De Dusseidorfsche mysterieuze moordenaar lieeft een nieuw slachtoffer gemaakt. Het Itaiiaansche Koningspaar zal op 6 De cember a.s. een bezoek brengen op het Va- ticaan. Kroonprins Umberto en Marie José zuilen 8 Januari a.s. in het huwelijk treden. Op den Bosschenweg te Eindhoven is een auto van de firma Vermeulen-Ansens te Helmond, in brand gevlogen. De vlammen konden na eenigen tijd gebluscht worden, doch de chauffeur bekwam zulke hevige brandwonden, dat hij naar het gasthuis te Eindhoven moest worden vervoerd. Gedurende 6 jaren Bij de politie is aangifte gedaan, dat L. K-, boekhouder van de coöperatieve melk inrichting Walcheren te Middelburg, in 6 jaar f 14.000 heeft verduisterd, en dat heeft bekend. Opnieuw f 4.800 verduisterd In de Vrijdagavond gehouden ledenverga dering van de veiling vereeniging „Westland" afd. 's-Gravenzande. is, naar de Delftsche Crt. meldt, na langduirge bespreking be sloten, om den betaalmeester P., die zich na de fraude van verleden jaar, ook thans weer aan financieele onregelmatigheden heeft schuldig gemaakt oneervol te ontslaan. Het tekort, dat ditmaal geconstateerd werd, bedraagt circa 4800, terwijl de vereeniging voorts nog een belangrijk bedrag van het vorige tekort te vorderen had, hetwelk in totaal 60.000 bedroeg. Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 39 min. Motorfiets in het publiek Zaterdag had de heer Posthumus uit Gro ningen, die deelnam aan den kampioensrit der Kon. Ned. Motorwielrijders vereeniging, het ongeluk te Eindhoven op den hoek Bil- derdijklaan—Stratumsche Dijk, met een vaart van 30 tot 40 K.M, te slippen. Hij viel van zijn motor. De motor kwam in het pu bliek terecht en verwondde drie personen die bij dr. van Gils werden binnengedragen. Een der gekwetsten had een enkel gebro ken, de tweede bekwam wonden aan de voe ten, terwijl de derde schaafwonden opgeloo- pen had. De heer Posthumus zelf ontwricht te zijn pols en bekwam 'n lichte kniewonde. Van zijn motor bleek het stuur gebroken te zijn. Voorts hebben een twintigtal deelnemers aan den rit in de stad Eindhoven een waar schuwing gekregen van de verkeerspolitie, wegens het in gevaar brengen van het ver keer. Op de proefvelden van den heer William Loth in Vaux au Seine, is het met be hulp van Hertzsche golven gelukt een vlieg tuig 45 minuten lang in de lucht vanaf den grond te besturen. Het vliegtuig werd bij den start en bij de landing door een piloot be stuurd. De golven werden door twee stations uitgezonden, die ter plaatse waren gebouwd. Het vliegtuig maakte binnen het bereik der golven verschillende wendingen. Voor het eerst ha drie weken is de „DO X" Zaterdagmiddag voor een tocht boven het Bodenmeer opgestegen. Het doel van deze vlucht, die ongeveer 40 minuten duurde; was de machine nog eens goed te probeeren en vooral de nieuw aangebrachte koelinstallatie. De resultaten waren zeer bevredigend. Vrijdagnacht om drie uur ontdekte een politieagent te Laren (N.-H.) brand in de bovenverdieping van hotel „St. Jan", be woond door den neer J. M. Artz. Reeds ze ven minuten later gal de motorspuit op drie slangen water, zoodat het gelukken mocht, den uitslaanden brand tot de derde verdieping te beperken. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Een doode Eén slachtoffer overteden Leek het eerst, of de beide oude menschen Hardon en zijn vrouw te Zwolle de gasver giftiging te boven zouden komen, Zaterdag- Rijswijk Dh. N, E. uit de Steenïaan, die middag is de man overleden. Hij was zeven- naar de barakken in Den Haag was ver- tig jaar oud. De vrouw maakt het vrij goed. vo.erd, is aldaar overleden. De eerste alastrimpaliënt in de gemeente Een nieuwe getuige. Bij de politie te Middelburg meldde zich Zaterdagmorgen een reizend koopman aan, die zeide belangrijke mededeelingen te kun nen doen in verband met den moord in den Polder Blijdorp te Rotterdam. Volgens uitvoerige mededeelingen, die de man aan de politie verstrekte, houdt ook hfj den aangehouden Visser beslist voor den dader. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt, dat naar Rotterdam zal worden opgezonden. Zaterdagavond omstreeks 11 uur vond een autobotsing plaats tusschen een wagen, die op den Huizerweg reed uit de richting Gooi- sche Boer en een auto die plotseling den Huizerweg opkwam, rijdende van de Anton Mauvelaan. De botsing was hevig, de wa gens kwamen tegen elkaar op te staan en werden zwaar beschadigd. De chauffeurs der wagens kwamen met den schrik vrij, terwijl de inzittenden eenige lichte verwondingen opliepen. Dr. Schouten was spoedig aanwe zig en verbond de gekwetsten. De politie stelt een onderzoek in, voor zoover thans reeds vaststaat, zou de auto, komende van den „Gooische Boer", den anderen den voorrang hebben moeten laten. Hoogste Barometerstand 773.5 m.M. te Toulouse. Laagste Barometerstand 735.7 m.M. te Thorshavn. Verwachting: Aanvankelijk stormachtig tot krachtigen, later afnemende zuidelijke tot Z.westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regenbuien, tijdelijke opkla ringen, zachter des nachts, zelfde tempera tuur overdag. Aan de Parijsche Universiteit Het N.T.A. meldt uit Parijs: De Universiteit van Parijs heeft ter ge legenheid van de hervatting der colleges aan een aantal buitenlandsche geleerden van naam een eeredoctcraat verleend o.a, aan prof. Einstein. Dezer dagen heeft in het tot de laatste plaats gevulde Amphitheater der Serbonne de plechtige overhandiging van ue oorkonde en kenteekenen aan prof. Einstein plaats ge had. Prof. Raulain, de deken der faculteit voor wiskunde en natuurwetenschappen der Parijsche hoogeschool, schetste in een uit voerige rede den wetenschappelyKen arbeid van prof Einstein. Diens ontdekking heeft niet slechts aan de physica nieuwe wegen geopend, doch eveneens net wijsgeerig den ken der wereld op een breederen grondslag geplaatst. Bij deze woorden betuigde het publiek lui den bijval, zoodat de spreker geruimen tijd niet verder kon spreken. Deze bijvalsbetui gingen herhaalden zich toen de rector der universiteit, prof. Charlety, aan prof. Ein stein de oorkonde overhandigde en nein de in de kleuren der stad Parijs gehouden toga-linten om de schouders hing. Zaterdagavond arriveerden te Groningen twee Duitschers, op weg naar Amsterdam, die elkander in den trien hadden leeren ken nen. Te Groningen misten zij de aansluiting der treinen. Zij maakten samen een uitstapje door de stad en kwamen ten slotte in een café, waar zij eenigen tijd doorbrachten. Een der beide Duitschers verwijderde zich een oogenblik van welke gelegenheid de andere gebruik maakte om te verdwijnen met medeneming van den koffer van zijn met gezel, inhoudende geld, waardevolle papie ren, een garderobe en een overjas. De poli tie van Groningen heeft den geheelen dag een gestreng onderzoek ingesteld doch kon tot dusverre nog geen resultaat boeken. Het onderzoek wordt zeer bemoeilijkt door het feit, dat de bestolene het café, waar hij den Zaterdagavond doorgebracht heeft, niet meer kan terugvinden. Zaterdag ontstond te Ter Apel door on bekende oorzaak brand in het laboratorium van de N. V, Mij. Ago fabrieken van Lig- nostone en Lignostone producten De brand werd te ruim 6 uur ontdekt. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd zoodat bin nen korten tijd de spuiten van de fabriek, van de nabijgelegen aardappelmeelfabrie ken, van Ter Apel, van Stadskanaal en Musselkanaal water konden geven. Dit voor kwam, dat de geheele fabriek in vlammen op ging De brand, dien men te ruim acht uur meester was, bleef beperkt tot de la boratoria en de magazijnen, terwijl de ach ter deze gebouwen gelegen fabriekscom plexen slechts lichte schade opliepen. Het bedrijf, waaraan 110 menschen werk zaam zijn zal niet worden stopgezet. Ver zekering dekt de schade. De 40-jarige fabrieksarbeider J. H., wo nende te Stolbert (Gr.), werd, toen hij per fiets van de fabriek te Hoogkerk huiswaarts keerde, tusschen Poffert en Viervaten aan gereden door een auto, uit Groningen, met het noodlottig gevolg dat hij onmiddellijk overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1