Onverstandige dWIoeders Wnze kinderpatronen Onderjurk voor dames Voor alle uren van den dag ciBloeiende takken in den winter cms. niimmm (Recepten voor de keuken Gekleurd linnen in de mode N BLAD BLADZIJDE 2 Onbillijke eischen --AL- ..JX... aan bzdapr&b Veel van wat tot de opvoedende taak der moeder behoort, wordt niet onder wezen en ook nooit met vooropgezette bedoeling geleerd. Voor alles wordt in onzen tijd gevraagd, dat men zich van te voren er in zal bekwamen of er zich door cursus of studie, of practijk toe zal voor bereiden. Voor alles, behalve voor de levensvraag fioe de kinderen moeten worden groot gebracht. Dit laatste niet enkel naar het lichaam, wat gewoonlijk al heel eenvoudig lijkt, maar vooral naar den geest. Dezer dagen las ik een zin, welke eetj£, zee van waarheid en als een oceaan van klachten bevat. Hij luidt aldus: „De on verstandige moeder eischt van de school, dat die weer goed maakt, wat zij zelf heeft verbroddeld." Hier zou ik kunnen zeggen of schrijven: denk daar nu maar eens goed over na en ge zult zelf wel ervaren, dat alles wat daarin staat, zoo is en niet anders. Er behoeft eigenlijk geen letter te worden bijgeschreven. Toch is het goed, de zaak eens wat nader te be kijken. Hoe gaat het in een gewoon huishouden in den regel toe? Wordt daar volgens een bepaald opvoedkundig stelsel te werk ge gaan in de karaktervorming van het kind? Men zal glimlachend de schouders ophalen en misschien wel zeggen: „Op voeden, dat gaat immers van zelf, en wat thuis niet wordt geleerd, moet de school maar zien bij te spijkeren." Bleef het daar nog maar bij, al is er veel tegen in te brengen. Het wordt echter nog veel erger, als we zien, dat onver standige moeders van de school gewoon zijn meer te eischen. Thuis zijn zij in de opvoeding der kinderen en in het uit roeien van verkeerde neigingen, trekken en eigenschappen niet dan uiterst slap. Zij geven toe, weten geen maat te doen houden, zyn de kinderen geen baas. Niet omdat de kinderen een kwaad karakter hebben, maar omdat zij zelf geen door tastendheid genoeg bezitten om in de karaktervorming leiding bij die kinderen te geven. Karaktervorming? Er wordt niet bij nagedacht, en als het tot hen door dringt, dat er toch wel zooieis moet be staan of moest worden betracht, wel, dan maken zij zich er af door te zeggen: „Dat moet op school maar worden nagegaan," En desnoods wordt daar gevraagd of men op dit of dat eens goed wil letten. Dit laatste kan zijn goede zijde hebben, maar er aan vooraf moet gaan, dat men zulks vraagt in het levendig besef, dat opvoeding thuis en in school elkander hebben aan te vullen. Wanneer dit laatste voldoende werd beseft, zou al veel zijn gewonnen. In plaats daarvan zien wij echter een ander euvel, dat eveneens onverstandige mo?ders typeert. Dit is, als bij alles wat op school door leeraar of onderwijzer wordt gedaan of gezegd, per sé de zucht naar bedillen loskomt, en men daar op school wel even de ies zal gaan lezen. Meent ge, dat ge ergens over spreken moet, laat het dan zyn om door onderlinge bespreking en in gezamenlijk overleg tot een goed resul taat te geraken. Laat er dan echter de leerlingen, uw eigen kinderen dus, on kundig van. Niets is zoo nadeelig voor een goeden geest op school, dan wanneer de leerling weet, dat men het thuis met wat deze of geene onderwyskracht op school doet, fijn niet eens is. In plaats van 'n der gelijke gesteldheid moest er veeleer goede harmonie en samenwerking zyn, in het levendig besef, dat de opvoeding thuis en in school eenheid vraagt i.n niet alleen aanvullend moet werken, maar eigenlijk is een zeer nauw in elkander grypen. Dit besef heerscht vanzelf by verstan dige moeders. Nu behoeft men om tot de verstandige moeders te worden gerekend lang niet altijd veel te hebben geleerd of wat men noemt zelf een goede opvoeding te hebben genoten. Dames, die de beste scholen hebben bezocht, kunnen zeer goed zeer onverstandige moeders zyn, en het eenvoudige meisje uit het volk, dat thuis verstandig in allen eenvoud is op gevoed, kan zeer goed later een zeer ver standige moeder biyken te zijn, juist doordat zy een gezond verstand heeft en weet na te denken. Het zou er met de wereld en de maatschappij vreemd uit zien, wanneer verstandige moeders enkel konden voortkomen uit bepaalde kringen. Daar zyn andere eigenschappen voor noodig, en het meest is daarbij het karak ter van de moeders zelf in tel. Behalve dat karakter, hetwelk op zijn beurt vor ming eischte, is er echter de bewuste voor bereiding tot moederlijke verzorging in opvoedkundigen geest door bijtijds vragen van opvoeding met de jonge meisjes, van wie mag verwacht worden, dat zij daar toegankeiyk voor zijn, te bespreken. Door voordrachten, cursussen desnoods en wat daarmee gelijk kan worden geacht. Wat later tot onverstand zou kunnen uit groeien, wordt dan voorkomen. De eigen taak en die van anderen wordt er ge makkelijk door gemaakt, en vooral, men stelt geen eischen, welke tot te erger onbillykheden moeten worden gerekend, naar gelang zij op het eigen en dan on verstandige hoofd terug vallen. CORRY UIJTENDOORN. Het is ons een werkelijk genoegen te bemerken, hoezeer de patronen van onze medewerkster Dinydoor onze lezeressen gewaardeerd worden, maat dal genoegen wordi weeen beetie getemperd door de onmogelijkheid waarin wi' vaak verkeeren, om aan de persoonlijke wenschen onzer lezeressen te voldoen. Wi) ontvangen n.l. zooveel verzoeken, om van dit o* dat speciale kleedingstuk een patroon te geven, en dan gewoonlijk mei de bijvoeging „Mag ik hei a.s. Vrijdag in de bladzijde voor de vrouw tegemoet zien." dat we, waar elke week slechts een patroon geplaatst kan worden, daaraan onmogelijk steeds gevolg kunnen geven. Wii zullen, al zal men wel eens wat moeten wachten, alvorens zijn verzoek ingewilligd te zien, doen wai wij kunnen, om zoovelen mogelijk ter wille te zijn, maar alle gevraagde patronen geven is onmogelijk. Men vrage daarom ook niet het onredelijke Ais er bijvoorbeeld de eene week een patroon in onze rubriek staat van een manteltie voor een meisje van acht ■aar, dan kome men niet met de vraag, er nu de volgende week een in te zetten voor een meisie van tien iaar, zooals reeds meermalen is gebeurd dergelijke ver zoeken moeten we in elk geval zonder meer terzijde leggen. Men vrage gerustkan het, dan geven wij het gevraagde. Maar men worde niet boos, wanneer het eens wat lang duurt.. of heelemaal niet komt. Het onmogelijke is nu eenmaal ook voor ons niet mogelijk. De Redactie. Lengte 105 c.M. bovenwijdte 96 c.M. (Op verzoek) Benoodigd: 2 m. 0f 3 el lingeriekatoen van pl.m. 80 c.m. breedte. De lengte is gemeten vanaf het hoogste schouderpunt tot 2 c.M. boven den onderkant der japon. De bovenwijdte is genomen rond het lichaam, onder de armen. Wanneer men bovenstaande onderjurk wil maken, teekent men eerst het pa troon op de aangegeven maten, waarna men het op de vaste lijnen uitknipt. Ook de 5 c.M. breede schouder wordt dus voor en achter afgeknipt, waarna men deze beide stukjes aan den schouder h c.M. over elkaar legt, en dit even vast plakt of speldt. Nu legt men het patroon op de stof, waarna men het geheel met één c.M. naad uitknipt Onderaan rekent men nog 6 c.M. zoom QÜ- Nu kan men de beide schoudertjes van de uitknipsels maken; men neemt ze van dubbele stel, zoodat ze 28 c.M. lang en 12 c.M. breed geknipt worden. Nu kan men de zijnaden met een platten naad verbinden, waarna men onderaan den 6 c.M. breeden zoom instikt. Nu de inknip. Hiervoor is de onderjurk tot op 13 c.M. vanaf midden voor en middenachter ingeknipt. Nu kan men het rokje c.M. vanaf den boven kant inrimpelen, waarna het aan het lijfje wordt gestikt, zóó, dat de zijnaden op elkaar vallen en de rafels naar den verkeerden kant. Deze worden met een biesje, dat op de onderjurk wordt plat- gestikt, weggewerkt. De eenigszins rond inloopende bovenkant van hals en arms gaten wordt afgewerkt met een schuine bies, welke ra afwerking 2 c.M. breed is. De bies wordt aan en naar den verkeer den kant toe overgestikt. De schouders stikt men dubbel, zóó, dat de naad in het midden van den achterkant valt, waarna men dezen op den goeden kant nog even doorstikt ter versiering. Nu worden de schoudertjes op de daarvoor bestemde plaatsen aan den bovenkant tegen en aan den achterkant afgezoomd. DINY. OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Pig. 5231. Een wan- delcostuum van gerui te wollen stof. Het opstaand kraagje ein digt in een strik en is gevoerd met effen stof. De taille, evenals het golvende rokje is ge spleten en toont een smalle reep van het garneerend materiaal. De zakjes op taille en rok worden van de ruit in andere richting ge maakt. Zeer modern is de lange manchet die in een punt ein digt. 'n Blauwe en grijze ruit met panneblauwe versiering zal zeker een goede combinatie vormen. S2 4 6 Pig. 5261. Avond- of namiddagjapon van zwart velours-chiffon. De rond den hals ge drapeerde kraag ein digt van achteren in een afhangende slip. De platte plooien loo- pen naar onderen klokkend uit. Op de heupen wordt de stof 'n weinig gedrappeerd, wat mede een der eischen is van de mode van het oogenblik. Wij zien hier een zeldzaam voorbeeld van gekleed toilet, waarby de rok van onderen geiyk valt. Voor wie niet van al die punten houdt, een uitgezocht model. Fig. 5246. Complet van tweed, wat dit seizoen bijzon der in de mode is. De japon, evenals de man tel is versierd met biezen van dezelfde stof. die er deels recht, deels in punten zyn op gestikt. Het ge heel is gedacht in havamiatint met kraag en manchetten van donker biberet- te. POLA. Wie in den winter graag mooie bloe semtakken in huis heeft, ter opvroolyking van zyn of haar kamers, moet daarvoor nu reeds gaan zorgen. Verschillende fruitboomen worden nu om dezen tyd gesnoeid. Men neemt, vooral van kersen en abrikozenboomen, eenige takken en plaatst deze, niet te dicht op elkaar, in vazen met water. Dagelijks giet men zóó veel frisch water by, als de takken heb ben opgedronken. Als men er nu voor zorgt, dat de vazen ongehinderd op haar plaats blijven staan, dan zal men om streeks Kerstmis en Nieuwjaar de fraai ste lentebloesems hebben, die mooi doen en leven brengen in de sombere triestheid der donkere December- en Januari dagen. SYLVIA. Van den Berg had het zich gemakkelijk gemaakt in de bescheiden zitkamer van het bescheiden villaatje, dat hij reeds sinds zijn trouwen bewoonde. Hij had een half uur volstrekte rust genoten, toen mevrouw van den Berg binnentrad, met een eigenaardigen glans in haar oogen en een opgewonden kleur op de W 01 °je bent vroeg," zei ze, prettig verrast. Ze ging zitterf en wuifde zich koelte toe met de handschoenen, die ze inmiddels had uitgetrokken. „O," zei ze, „ik heb een reuzen-prettigen middag gehad. Nu je door de directie naar Gelderland verplaatst bent, heb ik een stelletje vriendinnen bezochten ik heb ze allemaal ronduit gezegd, wat ik van ze dacht. Dat is een van de genoegens als je verhuizen gaat. Eerst ben ik naar mevrouw Lammers gegaan, je weet welals je d'r op straat tegenkomt met een vriendin, doet ze net of ze niks ziet, maar als je haar thuis alleen treft, is ze een bonk vriendelijkheid. Toen ik bij d'r in de kamer zat, zei ik: „Ik begrijp eigenlijk niet goed,waar uw man den moed vandaan haalt om die kalkeieren voor versche te verkoopen. Iedere andere man, die met zoo'n wouw getrouwd was, had allang het bijltje erbij neergelegd." Ik zei d'r ook, dat de vriendinnen over haar het meeste kletsten, en dat ze vast en zeker met het grootste genoegen morgen zou sterven, als er in de krant zou komen te staan, dat ze een van de nuttigste led,en der maatschappy was geweest." „Goeie hemel, Marie, dat heb je toch niet allemaal gezegd?" stamelde haar verschrikte echtgenoot. „Ja, dat heb ik allemaal gezegd," vervolgde mevrouw van den Berg triomfantelijk, „toen ik haar verliet, had ze een lichte beroerte. Daarna ben ik naar mevrouw Maurits gegaan, je weet wel, de vrouw van den dokter, je je weet wel, die alleen maar by ons op visite komt, als het donker is, omdat de andere menschen niet mogen zien, dat ze zich met zulke mindere menschen ophoudt. Ik zei: De praktijk van uw- man zou er niet beter op worden, als de menschen wisten, hoe u je neus ophaalt voor de mindere menschen, temeer omdat hij maar een gewone volksdokter is, die het van de arbeiders moet hebben. De menschen schynen onder zijn behandeling liever te sterven dan te leven onder de behandeling van een ander. Jadat heb ik 'r allemaal fijn gezegdo, je weet niet hoe ik genootIk." „Maar ben je dan krankzinnig gewordenstot terde van den Berg, „jeje „Wacht, ik heb je nog niet verteld, hoe het met mevrouw Hamers is afge- loopen. Je weet, dat ze altijd zoo vriendelijk voor ons was, maar dat was alleen maar omdat haar overleden zuster een vriendin van me was. Ik zei: „U bent een ordinaire en slecht gemanierde vrouw. Meer zeg ik niet, omdat ik te welopgevoed ben om de woorden te gebruiken, die daarvoor noodig zouden zijn. Je hebt geld, maar daar blijft het dan ook bij. Als je in je auto zit, trek je een gezicht of je het altijd zoo gewend bent geweest. Ba," zei ik, „ik veracht jeen het is alleen uit eerbied voor je overleden zuster, dat ik me zoo inhoud. Ik „In 's hemelsnaam, laat me ook even wat zeggen," stamelde haar echtgenoot. „Wat jij gedaan hebt, is allerverschrikkelijkst. Ik wou je juist vertellen, dat de directie van plan veranderd is en dat ik niet naar Gelderland wordt overge plaatst. Ik blijf hier, maar myn positie wordt aanmerkeiyk beter, zoodat we veel ruimer kunnen leven..en als jij vanmiddag niet Verder hoefde van den Berg niet te gaan. Mevrouw van den Berg lag reeds bewusteloos. N- EVErtbiiAUf PATRIJS EN SNIP BRADEN Patrijzen behoeven niet adellijk te zijn om den wildsmaak te doen uitkomen. Ze moeten met zorg en niet te lang gebra den worden. Wasch ze, zout ze, bedek ze met plakjes spek en wikkel ze dan tr. groene wingerdbladeren, bind deze met garen vast en braad dan de vogels in een gesloten braadpan met p.m. 100 gram boter voor 2 stuks. Bedruip ze elke vyf minuten. Verwijder na een half uurtje de wingerd bladeren en braad de patryzen nog uur na, zonder deksel. Giet telkens een scheutje bouillon bij de jus. Deze bereidingswijze geldt voor jonge patryzen, die te herkennen zyn aan de geelachtige pootjes. Oude patrijzen, te herkennen aan grijze pooten, moet men eerst een uur zachtjes laten koken in bouillon met boter, braad ze daarna. Hang snippen eenige dagen in een lucln tige koele ruimte, totdat ze geschikt zijn om gebraden te worden. Veeg ze na het plukken van buiten af met een vochtigen doek, van binnen niet, daar ze voor de liefhebbers niet uitge» haald mogen worden (een snipje met zyn drekjeD Bedek snippen met een stukje spek en braad ze als patrys. Men kan de snippen ook uithalen; hak dan de ingewanden, de lever en het hart fyn, vermeng dit met wat peper en zout en fruit het gaar in een beetje boter. Bestrijk met dit mengsel stukjes gebak ken brood en garneer den schotel met snippen met deze croütons. PATRIJZEN IN KOOL 2 patryzen <0 gram boter 3 d.L. geurige bouillon 100 gram spek 1 middelmatige savoye-kool 250 gram gezouten varkensvleesch ongeveer 16 saucysjes Bereiding Laat in 50 gram bruin gesmolten boter (in een diep ijzeren potje) de ge- wasschen patrijzen rondom vlug bruin worden; voeg er dan de bouillon bij en het spek, zet een deksel op het ijzeren potje en laat de patrijzen zachtjes gaar worden (ongeveer uur). Zet te gelijkertijd ook de in vieren ge sneden savoye kool op met het gezouten varkensvleesch en zooveel water, dat de stukken kool juist bedekt zijn. Laat de kool bijna gaar worden in ongeveer A uur; leg ze op 'n vergiet, om uit te lekken en breng ze dan over in het Ijzeren potje bij de patrijzen. Laat verder alles samen gaar worden nog ongeveer 15 minuten en bak in dien tijd de saucysjes in 30 gram van de boter mooi bruin. Snijd de patry zen in de lengte doormidden. Leg de helften weer tegen elkaar aan op een verwarmden vleeschschotel, leg de kool er omheen, die in nette gelijke stukken is verdeeld, giet er het tot jus indgedampte kooknat over en leg tusschen de stukken kool telkens paarsgewijs de gebakken saucijsjes. PATRIJZEN IN ASPIC 8 Patrijzen 100 gram boter 1 L. licht brmne aspic Russische sla mayonnaise Bereiding: Bedek de patrijzen met een reep spek en braad ze óf in een gesloten pan óf in een braadslee gaar. Laat ze koud worden, halveer ze en verwijder het vet. Doe de helft van de aspic in een grooten ringvorm Iaat ze bekoelen, leg daarop de halve patrijzen en bedek deze met de rest der aspic. Keer den rand op een grooten schotel; leg er een goede hoeveelheid Russisch sla omheen. Russische sla bestaat uit allerlei jonge groenten, in zout water gaar gekookt en aangemengd met eieren, olie en azyn of lekkerder met getruffewde mayonnaise. Als groenten komen in aanmerking: worteltjes, doperwtjes, stukjes bloemkool, ciléri, prinsesseboontjes en zelfs wel biet, maar heel weinig daarvan om de kleur. CATHARINA Het nieuwe linnen damast is bij 'r aanschouwen toetooverend. Het ingewe ven motief schijnt te leven. Schotland, zoo conservatief van aara, heeft zyn fantasie laten gelden bij de fabricatie van het linnen damast. Men kan wel zeggen, dat over de geheele wereld geen mooier tafellinnen gemaakt wordt, dan in Schotland. Er zyn menschen, die werkelijk niet om mooi tafellinnen geven. Een gedek te tafel is toch zoo aantrekkelyk, indien ze met mooi linnen is belegd, het geeft een zekere luxe. Het prachtige damast is schitterend overdag, maar komt by kunstlicht nog meer tot volle glorie. Voor het ontbyt zien we de mooie gekleurde damastlakens met bypassen- de vingerdoekjes, en vaak gebruikt men voor de thee weer een ander stel; een vierkant laken in een vroolijke kleur met kleine vingerdoekjes. Vele stellen zyn thans vierkant, berö- kend op de ronde tafel, welke meer en* meer in gebruik genomen wordt. Zei ••3 gekleurde linnen bedspreien zyn modern, en een sprei in de goudkleur staat voor al bij wortelnoten of donker eiken mooi. Vroeger hadden we groote tafellakens noodig voor de groote verstelbare tafei, groote lakens voor de groote bedden, welke laatste nu ook door smalle laken» vervangen worden, speciaal voor de smal le bedden der litsjumeaux. Er worden smalle tafelservetten aan de markt gebracht, die niet voortdurend door hun grootte op den grond giyden, maar rustig op den schoot biyven liggen. Ook kunnen we een handig klein vier kant servet koopen, vallend tusschen een vingerdoekje en 't oude formaat servet in. Het effen witte laken wordt verdron gen door de tafellakens met gekleurden rand, ruit, of gekleurd motief. De echte linnen damastlakens, ge kleurd of effen, behouden hun won deren glans, al worden ze dikwijls gewasschen, ze biyven, hoewel soepel, stevig, ritselend, als men ze door de vingers laat giyden, hetgeen met katoen damast niet het geval is, dit wordt vlug slap en verliest den mooien glans. Echte linnen damastkleeden zyn nogal duur van aanschaffing, dit komt ook dooi de prachtige pa tronen. Het we ven van een nieuw ontwerp kost wel 1000 gulden en sommige van de linnenfabrie ken hebben een archief vol ontwerpen. We kunnen het linnen koopen in ver schillende ouderwetsche patronen, pas send bij de oude stijl meubels, we zien moderne ontwerpen, van distel, wilde roos, chrysant enz. en ultra-moderne ontwerpen, van wilde decoratie zonder een bepaald motief. s' Een goudkleurig laken staat bizonder mooi 's avonds bij kunstlicht en een oud rose laken, 's morgens bij het ontbyt; groen geeft een bepaalde gezelligheid en ook zacht lila voldoet. Licht blauw kun nen we wat kleur betreft minder aanbe velen, daar het niet fyn staat en weinig levendig van kleur zoomin 's avonds als overdag. Waneer u geld uitgeeft voor echt lin nen, onderzoek dit dan bij het koopen, let er op. dat de garens gelijk zyn, on regelmatige garens veroorzaken propjes en 't weefsel zal daar spoedig slijtage vertoonen. Vermijdt ook linnen, dat losse einden aan 't oppervlak heeft, deze einden zyn overgebleven van knoopen en maken, dat er hij het wassehen vlug gaten in komen. Lakens met zulke defecten, worden veel verkocht als 2e kwaliteit, dus u accep teert ze volstrekt niet als le. Om te weten of 't goed een groote hoe veelheid stijfsel (pap) bevat, om het mooi te doen lijken, hetgeen men opmaken noemt, wrijven we een klein hoekje, tus schen de vingers, alsof we het wassehen, men ziet dan direct of het weefsel opge maakt is, of dat het inderdaad mooi van kwaliteit is. ANEMOON.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7