K0NjtRTEE/?°£v?s UIT OEN OMTREK SUCCES Nieuwe Haariemsche Courant SPOHi EN WEDSTRIJDEN ELCK WAT WILG Door adverteeren DERDE BLAD DINSDAG 12 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 3 AAN ONZE LEZERS VOETBAL R.K.S.V. „Victrix HOCKEY WIELRENNEN BILJARTEN VRAGENBUS AAN ONZE LEZERS GEMENGD NIEUWS Met de tram in botsing gekomen ¥T L Zeer ernstig tramongelufc Ww Een portefeuille met f 1125 ontvreemd Door de tram aangereden en gedood Aan de gevolgen overleden Met een broodmes gestoken Inbraak te Rotterdam Onder een vrachtauto Een spoorwegbotsing De laatste der Mohikanen ^nniiniiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuinniuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiifiiiiiinniniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiuiiiiiiniiiiuiiiuufiiiiiiiiiuiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiifiii!!^ ZENDT ONS TIJDIG COPIE VOOR ADVERTENTIES Wanneer gij ons tijdig copie voor advertenties zendt, kunt ge verzekerd zijn van een smaakvolle uitvoering Spoort al Uw kennissen aan hun vraag-en aanbod-adver tenties te plaatsen in onzeeigen mimnuiiiiiui Het F.I.F.A.-Congres te Genua Hongarije gaat niet naar Montevideo Het programma 1930 van Oostenrijk B. S. M. I—H. B, C, III 2—0 Zwitserland-F rankrijk Berlijn slaat Frankfurt België slaat Frankrijk De „Zesdaagsche" te Chicago UITLOTINGEN Van KempenBuschenhagen starten in Breslau Onder militaire bewaking naar de kerk Comp. Klasse E v. d. Ned. Biljartbond Massakamp D.E.S.Vondel De revolutionnair met volle zakken Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tevreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander opzicht niet tevreden zyt, zegt het óns. HILLEGOM NOORDWIJK SANTPOORT BLOEMENDAAL LISSE Teylingen IS. J. C. I 41 ADVERTEER Te Amsterdam reed de heer J. W. G. uit de Marco Polostraat op de fiets in de Kin kerstraat. Hij wilde een tramwagen achter langs passeeren, doch werd aangereden door een motorwagen van lijn zeven, die van de tegenovergestelde richting kwam. Hij kwam onder de haanremmen en de voorwielen te recht. Met een hoofdwonde en vermoedelijk zware inwendige kneuzingen werd hij naar het Tesselschadeziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Een Italiaan zwaar gewond In den nacht van Zondag op Maandag is op den Oppeverberg nabij Oirsbeek een Italiaan onder een passeerende tram ge raakt. De borstkas werd hem ingedrukt, en het rechterbeen versplinterd. Slechts door opvijzeling van den wagen kon men den on gelukkige bevrijden. In hoogst zorgwekkenden toestand is hij na voorzien te zijn van de laatste H. H. Sacramenten in het hospitaal te Heerlen opgenomen. W. Nadat de bezitter 'zijn overjas had f uitgetrokken Iemand, die in een garage aan de Kogge- Straat te Amsterdam een oogenblik zijn overjas had uitgetrokken, moest toen hij het kleedingstuk weer aantrok ervaren, dat in zijn afwezigheid een portefeuille, in houdende f 1125, uit den binnenzak was weggenomen. Weder door het niet opletten bij het oversteken van den weg Het 6-jarige meisje N. de Jong te Rotter dam is gistermiddag op den Oude Dijk, toen zij achter een tramwagen den weg wilde oversteken, en niet oplette, aangereden door een uit de tegenovergestelde richting komende tram. Het kind werd, hoewel de bestuurder krachtig remde, nog ongeveer vijf meter meegesleurd en bleef bewusteloos liggen. Toen de geneeskundige dienst met een auto ter plaatse kwam, bleek het meisje reeds te zijn overleden. Het lijkje is naar de dichtbij gelegen ouderlijke woning vervoerd. De heer M. H. Barkmeijer te Delft, die Vrijdagavond op de Markt door een wiel rijder werd aangerdeen, waardoor hij viel en een hoofdwonde bekwam, is thans aan de gevolgen overleden. De politie heeft het lijk in beslag genomen voor een gerechtelijk onderzoek. Tegen den wielrijder werd» proces-verbaal opgemaakt wegens het veroorzaken van dood door schuld. Ruzie tusschen twee Chineezen In den nacht van Zondag op Maandag kre gen twee Chineezen in het Chineezenkwar- tier aan de Lloydkade ruzie met elkaar. De twist liep zoo hoog, dat op een gegeven moment de 30-jarige Chinees Pamkin, sto ker aan boord van het s.s. „Tambora", zijn landgenoot, den 28-jarigen Jungtoi, even eens stoker aan boord van genoemd schip, met een broodmes in den arm stak. Hevig bloedend werd laatstgenoemde aan het po- litie-bureau gebracht, waar hij werd verbon den. De wonde was echter niet zoodanig, dat de man in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Hij kon dan ook weer naar het Chineezen-kwartier vertrekken. De dader, die hem de steekwonde had toegebracht, is ia bewaring gesteld. f"™ 7 Geld en sieraden gestolen Zondagavond laat is, terwijl de bewoners afwezig waren, met behulp van valsche sleu tels, te Rotterdam ingebroken in de woning van den bloemenkoopman J. J. de L. Alles werd doorzocht en overhoop ge haald. Een bedrag van f 350, een gouden horloge, een gouden ring, een vulpenhouder een blauw colbertcostuum, een regenjas en een doos met bloemenluit ter waarde van ongeveer f 75 werden meegenomen. Het pand is daarna onbemerkt weer verlaten. Toen de familie De L. gisternacht laat thuis kwam, bemerkte men, dat er ongewenscht bezoek was geweest. Een soldaat levensgevaarlijk gewond orPC so'^aat Fransen, wonende te Reuver, Wg)v®S naar zijn garnizoen, is op den Rijks- ifereJ Keuver door een vrachtauto aan- j ®n zwaar verwond. De chauffeur is «ffr.r tcEJen zonder notitie van het slacht- ncrcnn!?611' lenigen tijd later passeerde rf vniit l;rfrtauto' c'ie ^em Vrijde Van den weg vond liggen e„ hem opnam. 1 VOdirip°te^T J?e.'landeling door een ge neeskundige te Tegelen is hij naar de kazer ne te SUnk vcrvoerd, waar dr. Hellemond hem direct in het ziekenhuis te Veulo heeft doen opnemen, zijn toestand is levensge vaarlijk. Geen persoonlijke ongelukken Gisteren is bij de haven van Hoedekens- kerke een motorwagen van den locaalspoor- weg op een goederentrein geloopen Lr is veel materieele schade, maar gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreu ren. De weg werd door het ongeval versperd. De laatste paardentram, die zich tegen de moderniseering van het verkeer wist te handhaven, nl. die op het traject Makkum- Harkezijl, zal binnenkort worden opgeheven. !l!!!ll!!IEI!l!lllllin!!lll!ifIBIl!!!!ini!n Het wereldkampioenschap gaat door. Deelneming van Europa. De keeper mag loopen in zyn doel! He bestuur van de F.I.P.A. heeft in het Columbia-Hotel een belangrijke zitting ge houden waarin in de eerstë plaats de kwes tie van de eerste wereldkompioenschappen voetballen in Uruguay in 1930 werd bespro ken. Omtrent het resultaat van ede besprekin gen in het bestuur, die vertrouwelijk waren, werd het volgende communique verstrekt: Het doorgaan van de wedstrijden om het wereldkampioenschap in 1930 in Montevideo is verzekerd evenals deelneming van Euro- peesche landen. In de bestreden kwestie of de keeper bij het nemen van een penaltij op de doellijn moet blijven stilstaan of zich mag bewegen, werd beslist, dat de keeper zich mag bewe gen. Van groot belang der genomen besluiten is de verplichting van alle bij de F.I.F.A. aangesloten organisaties spelers, die de spel regels overschrijden te bestraffen. Men wil hierdoor de toenemende overwinning van de voetbalsport tegengaan. De volgende vrgadering van d F.I.F.A. en van het bestuur zal in Januari 1930 te Mün- hen plaats hebben. D Hongaarsche Voetbalbond heeft beslo ten van deelneming aan de wereldkampioen schappen te Montevideo in 1930 af te zien. De vertegenwoordigers van den bond Dr. Fodor en Dr. Caanyi verklaarden, dat de kosten van 30.000 Pengö die aan de deelne ming verbonden zijn, voor Hongarije te hoog zijn. Bovendien voelt men ernstig het be zwaar, dat de beste spelers geruimen tijd in eigen land gemist zullen worden. Verder meent men in Hongarije, dat de spelers in uitgeputten toestand uit Uruguay zullen te- rugkeeren en daardoor niet meer zullen kun nen uitkomen in de herfstwedstrijden in eigenland. In het voorjaar 1930 zal Oostenrijk de volgende landenwedstrijden spelen: 23 Maart tegen Tsjechoslovakye te Praag; 13 April te gen Zuld-Duitschland te Weenen; 11 of 18 Mei tegen Engeland te Weenen; 1 Juni te Boedapest tegen Hongarije. Secr.L. H. v. Noort, Rozenpriëelstr. 83r. Uitslagen Zondag 10 November: Victrix I—D. S. S. I 0—1 Concordia IIVictrix II 41 Het is weer een schraal resultaat dat in het Victrixkamp valt te noteeren, al moet da delijk gezegd, dat het eerste een prachtwed- strijd heeft gespeeld, niettegenstaande zij 3 invallers had. Voor rust is Victrix met den wind mee het meest aanvallend, doch weet het vijandelijke doel niet te doorboren. Rust 0—0. Na rust is D.S.S. met den wind in den rug het meest omvallend, doch weet, dank zij het solide spel der achterhoede, ook niet te doelpunten, totdat de rechtshalf met een prachtschot zijn club de leiding bezorgt. Wel wordt door Vactrix nog getracht om gelijk te maken, maar als het einde daar is, is de stand nog hetzelfde. Het was een prach tige wedstrijd, in de beste verstandhou ding gespeeld. Nu de volgende week winnen. Het tweede was op bezoek bij Concordia in Hillegom en wist het ook niet tot een over winning te brengen. Met 41 moesten zij in de Hillegommers hun meerderen erkennen, met 9 man. Dus volgende week beter. Lo. B. S. M. is in een zeer spannenden en aan- jenamen wedstrijd er in geslaagd H. B. C. III een nederlaag toe te brengen, waardoor B. S. M. zich op de 2de plaats heeft vastgezet. Er ontwikkelt zich direct een zeer vlug mooi gelijk opgaand spel, doch beide partijen schijnen nogal last van zenuwen te hebben, want voor doel gebeurt niets voor de rust. Na de rust wordt serieus gespeeld en weet v. d. Voorn bij een snellen aanval door te bre ken en B.S.M. de leiding te bezorgen. 10. Kort daarop volgt een tweede doelpunt. Er is nog een kwartier te spelen, H.B.C. werkt zeer hard voor een tegenpuntje, maar het wil niet lukken, zoodat, wanneer scheids rechter Van Apswoude, die goed leidde, einde blaast, B.S.M. een zege heeft bevochten. Een gelijk spel met blanco score Te Zurich heeft op het veld der Grasshop pers de zevende ontmoeting plaats gehad tusschen de ver'.'nwoordigende hockey- clftallen van Zwitserland en Frankrijk.- Aan beide kanten was de voorhoede zeer zwak Het einde kwam met een blanco score: 00. Heden had te Berlijn de hockey-wedstrijd Berlijn tegen Frankfurt plaats. De Beriyners waren veel sterker en wonnen met 5—1, nadat de rust was ingegaan met 20. Frankfurt speelde zonder den internationaal Theo Haag, die ziek is. Zondag vond in het Wintervelodrome een landen wedstrijd plaats tusschen Frankrijk en België. België won met in totaal 31 punten, terwijl Frankrijk 25 punten behaalde. De detailuitslagen luiden: 100 K.M. team wedstrijd 1. RielensAerts (België) 2 uur 11 min. 57,8 sec. 2. Louet—Mouton (Frankrijk) 24 punten. 3. MatsMuller (B.). De tijd van RielensAerts beteekent een nieuw record (het oude record was 2 uur 16 min. 20.4 sec.) 40 K.M. zonder gangmaking. 1. van Mas- senhove (B). 2. De la Plate. 30 K.M. met gangmaking'. 1. Blanc-Glarin (Fr.) 26 min. 22.3 sec. 2. Wambst (Fr.) 3. Urago (Fr.). Achtervolgingswedstrijd. Haemerlinckx (Bel gië) haalt Dayen (Fr.) in in den tijd van 7 min. 53.3 sec. over 6,2 K.M. De „Zesdaagsche" te Chicago brengt zeer vele verrassingen. Nadat er vijftig uren wa ren gereden, leidde het koppel Spencer De- beats. De favorieten RichliRieger zijn dan een ronde achter. De stand luidt dan (er is afgelegd 1325.650 K.M.): 1. Spencer—De Beats 36 punten. 2. BroccardoDetourneur 29 pun ten. Op een ronde: RiegerRichli 56 pun ten. 2. Op vier ronden LambDempsey 52 punten. 5. Belloni—Mac Namara 39 punten. 6. Kockler—Stockholm 22 punten. Op vijf ronden WinterJ. Walthour 28 punten. 8. Gebr. Herder 21 punten. De Noord-Hollandsche Ver. „Het Witte Kruis". Trekking i Nov. Uitgeloot de seriën; 6692 6544 5271 1544 6752 1175 4692 3232 5495 4149 4415 2455 3488 4631 6098 2936 3806 5280 6688 1328 5841 5025 5329 3036 6164. Premie serie 6692 No. 4 met 10.000 serie 5329 No. 1 met f 250serie 6752 No. 26 met ioo. Verder met ƒ25 en 16 als in de desbe treffende advertentie vermeld. Betaalbaar 3 Maart I93°* Het Nederlandsch-Duitsche koppel Van Kempen-Busschenhagen, de winnaars van de „Zesdaagsche" in Stuttgart, heeft ingeschre ven voor de „Zesdaagsche" te Breslau. De winnaar van den Berlijnschen „Zesdaagsche" wielerwedstrijd DornMaczynski starten eveneens te Breslau. De laatsten komen ook uit op de „Zes daagsche" te Keulen, terwijl het sterke paar Kruger—Funda ook te Keulen zullen uitko men. Binnen de vesting Iwangorod bij Narwa, die door Czaar Iwan III in het jaar 1492 aan de Westgrens van Rusland (die ook thans nog de Westgrens van Rusland vormt) ge bouwd werd. bevindt zich het godshuis der overoude Russische Gemeente, dat hoogst waarschijnlijk daar reeds sedert de stichting van de vesting bestaat. Ook thans nog worden de godsdienstoefeningen in de oude kerk gehouden. Daar de kerk echter binnen een vesting staat wilde de Estlandsche Generale Staf de kerk afbreken. Maar dat lokte na tuurlijk een hevig protest uit. Men wees er op, dat ook de Duitsche troepen, toen zij Iwangorod bezet hielden, den geloovigen geen enkele moeilijkheid in den weg legden maar zelfs de klokken aan de kerk ten ge schenke gegeven hadden. Toen besloot de Generale Staf dat de kerk mocht blijven staan, te leden der gemeente moesten zich echter aan de poort dei vesting laten inschrijven, wanneer zij de godsdienst oefening wilden bijwonen na het einde worden zij weer afgeschreven. De weg naar de kerk is door de militairen afgezet tijdens de godsdienstoefening staat de- kerk onder voortdurende militaire be waking en bij het einde van den dienst wor den de geloovigen weer onder militair geleide naar de poort der vesting gebracht. D. E. S. en Haarlem-Noord deelen de punten Buitengewoone spanning kenmerkt de com petitiematch tusschen de B. C. D.E.S. en Haarlem-Noord, welke Maandagavond in Café Rest. „Hof van Holland" aan de Groote Markt, plaats vond. Meeuwenoord (H.N.) liep tegen de Nip (D.E.S.) hard van stapel en begon met een serie van 18. Zijn geretourneerde tegenstan der haalde echter langzaam op, zoodat bij de 34ste brt. den stand nog gelijk was, n.m. 8485. Op dit beslissende moment scoorde de bezoeker een fraaie 14 en maakte in de volgende beurt de party uit. Alhoewel minder sterk gespeeld was de 2e ontmoetipg, die tusschen Koopman van H.- Noord en Vlug Sr. van D.E.S., een getrouwe copie van de voorgaande. Het verschil was echter, dat hier de D.E.s.'er zegevierde en daarvoor de partijen op geiyken voet bracht. Na een gelyk opgaand begin scheen het anders dat Koopman zou winnen, aangezien deze speeler met 94 tegen 88 vóór stond. Een serie van 11 bracht Vlug toen in veilige ha ven. Uitslag D.E.S. 100 H.-Noord 95. Sanders (D.E.S.) speelde ver beneden zijn kunnen en miste veel. v. Trigt van H. Noord kwam daardoor spoedig voor te staan en daar zijn partner bleef nikkelen had de spe ler van de gasten geen moeite voor het 2e winstpunt te zorgen. Het ressultaat werd: V. Trigt 100, Sanders 79. Dank zy eenige aardige series wist Vlug Jr. met gering verschil v. d. Bos H.-Noord, te Kloppen. Aan spanning heeft het in deze ontmoeting inmiddels niet ontbroken en voor dat Vlug met een goede 12 de match be ëindigde, had v. d. Bos zijn totaal nog op 92 gebracht. De twee laatste partyen moesten dus de beslissing brengen. Cornet (H.-Noord) weerde zich in den aanvang tegen Ronde (D.E.S geducht en had tot der match de leiding. Nadien kwam de D.E.S.'er goed op stoot, scoorde 17 en 11 en won tensslotte met 100 tegen 76 punten. Door een goede aanvangserie had Kronen burg (H.-Noord) direct een physiek over wicht op de D.E.S.-preases. Alhoewel v. Tor- wisga langzamerhand ophaalde, stond de be zoeker steeds iets voor en maakte in de 47e party, de party uit. De eindstand werd 100 om 87 voor Haarlem-Noord, waardoor beide clubs 3 partyen gewonnen hadden. XIII - 12 November. Hieronder de gedetailleerde uitslag: Haarlem-Noord D. E. S. 1. J. van Trigt—K. Sanders 100— 79 2. Meeuwenoordde Nys 10085 3. Kronenberg—v. Terwisga 100— 87 4. H. CornetJ. D. Ronde 76100 5. A. Koopman—Vlug Sr. 95—100 6. J. v. d. Bos—Vlug Jr. *92—100 Totaal 563—551 Winstpunten: D. E. S. 1—Haarlem-Nrd. 1- Woensdag 13 dezer wordt in het clublokaal van D. E. S„ „Hof van Holland", aan de Groote Markt een aanvang gemaakt met een nieuwe massale krachtmeeting, n.l. tus schen bovengenoemde clubs. De volgende partyen zullen alsdan loopen: D. E. S. Vondel. De FoeljaegerBeekhof. DekkerSchermer. Roozen—J. Stolk. SandersJ acobsen. Vlug Jr.Jacobson. HonsbeekJagerman. Ronde—W. Stolk. Vooral de match tusschen de matadors beloofd interessant te worden. Dezer dagen is er in Parijs een boek ver schenen, getiteld „De geest van Clemenceau dat verschillende typische anecdoten uit het leven van den „tijger" bevat. Een der geestigste geschiedenissen uit het boek is wel de volgende gebeurtenis. In het jaar 1917 verscheen een soldaat van het front in de woning van Clemenceau en zei tot hem „Ik stel mij geheel te uwer be schikking, wanneer u een revolutie in het land wil organiseeren." „Dank u zeer," was het antwoord, „ik heb in mijne jeugd reeds een revolutie ge organiseerd." De soldaat bleef echter hardnekkig vol houden, dat het noodig was om de regeerings- gebouwen te bezet'.-,n, om zoodoende een nieuwe regeering a het roer te brengen. „Dat is niet zoo gemakkelijk," antwoordde „Dat is niet zoo gemakkelijk," antwoordde Clemenceau „Daar hebben we eerst en vooral een schitterend redenaar voor noodig." „Hebt u dan niet door uw rede op 4 Sept. 1874 het derde keizerrijk ten val gebracht?" Zoo onderbrak de soldaat. Clemenceau lachte. „Dat was louter toe val," vertelde hij, „ik kan het u nu wel ver raden. Op dezen dag bevond ik mij met Roche- fort in een verkoopzaal om oud porselein op te koopen ik was n.l. van oudsher een liefhebber van Chineesch porselein. In de stad heerschte een opgewonden stemming en er waren slechts weinig menschen naar de verkooping gekomen. Onder de verkoo- ping kwam er een man buiten adem in de Zaal gestormd „Gambetta heeft zoo juist het keizerrijk ten val gebracht." Alle nog niet verkochte voorwerpen wer den toen onder een nummer gebracht, wij verkregen toen een onschatbare collectie voor een appel en een ei. Wij verdeelden den buit en gingen naar het stadhuis, waar wij met luid gejubel ontvangen werden. Ik wi'dc niet spreken moest echter door het aanhouden der mei i ;te toegeven en een rede- vee ing houden. Mijn vereerders cn-vrienden, die mijn hartstochtelijk temperament kenden, begrepen niet, waarom ik in dit grootsch historisch moment zoo kalm was. Maar zij wisten immers niet, dat mijn zakken met kostbaar porselein gevuld waren en dat ik vreesde mijn schat door één ondoordachte beweging te vernielen. Thans vormen deze koppen en schotels de trots mijner collectie." De les, die we uit deze geschiedenis kunnen trekken is deze, dat het bij een revolutie ver reweg het moeilijkste is om porselein heel te houden. Vr.: Hoe kan ik uit een rood-wollen japon een paar gipsdruppels verwijderen? Antw.: De kleur zal wel uitgebeten zyn en dan is uitstoomen het eenige middel. Is dit niet het geval, dan kunt u de druppels verwyderen door met lauw water herhaalde- ïyk te betten. Vr.: Kunt u mij een adres opgeven, waar ik mij kan vervoegen voor diploma kraamverzorgster? Antw Wendt u tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Vr.: 1 Kunt u my ook zeggen, waar het voetbalterrein ligt van de voetbalvereeniginp „Amstel" te Amsterdam? Met welke tram kan ik er komen? Antw.: Terrein Middenweg 86 Amsterdam (Voormalige Watergraafsmeer) Lyn 9 tot Lineausstraat. Feestavond R. K. Spoor- en Trammannen In de zaal van „Flora" hield de afd. Hille gom en omstreken van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael" haar feestvergadering, die tevens diende als herdenking van het vierde lustrum der afdeeling. De voorziter, de heer W. van Zomeren, opende met den Chr. groet en heette allen harteiyk welkom op deze feestvergadering Voor spr. met zijn inleidend woord verder ging, wordt werd eerst het Bondslied gezon gen. De voorzitter begon dan met zyn vreugde en die van het bestuur te betuigen, dat zoo- velen aan de uinoodiging gehoor haden ge geven, waarna hij het feestprogramma van den avond uiteenzette. Voor het vrooltjke ge deelte van den avond zorgde de pianist Elsnerus en de humorist Bos. Betreurd werd, dat de heer Toledo, die mede voor dezen avond aangenomen was, de vergadering in Iden steek liet, doch het bestuur hield zich overtuigd, dat de beide genoemde heeren hun beste krachten zouden geven. Hierna werd eerst het woord gegeven aan den heer Keit, lid van het Hoofdbestuur, die een opwekkend woord zou spreken. Deze wees niet alleen op het nut van de vakorganisatie, maar toonde met de feiten aan haar grooe onontbeerlijkheid. Van trouwe leden mag het Hoofdbestuur verwachten, dat zij het Bonds- leven en da der afdeeling meeleven, er voor strijden en desgevraagd er een offer voor willen brengen. Sprekers, aldus den heer Keit, hebben genoeg, maar werkers kunnen we nog vele gebruiken. Spr. wekt op, trouw de vergaderingen by te wonen, opdat men op de hoogte mag blijven van de bondszaken. die evenzeer die der leden zijn. Doet mendit, dan zal men ondervinden, dat de Roomsche Vakbeweging datgene zal brengen, wat men "an haar verwcht. Op de vergadering van den Raad van afge vaardigden, die op 18 en 19 dezer te Maas tricht staat gehouden te worden, hopen we een ledental van 13000 bereikt te hebben en dit kan, indien alle leden propagandisten voor hun eigen zaak willen zyn. Nog spoorde spr. aan, om lid te worden van het Mgr. Mut- saertsoord, hierbij herdenkende den eersten Bondsadviseur, die zyn leven geofferd heeft voor St. Raphael Ook spoorde spr. aan, een dames-comité op te richten voor het werk der linnenkast, die in verschilende afdeelin- gen reeds zulk schiterend werk verricht. Als succes van deze rede, die met onverdeelde aandacht werd gevolgd, gaven zich staande de vergadering reeds eenige dames op, om gelden door huisbezoek voor dit mooie doel te verzamelen. De bloempjesverkoop voor het Mgr. Mus- saersfonds bracht in totaal 8.op. Hierna ving het vrooiyke gedeelte van den avond aan en zoowel pianist als humorist kweten zich op zeer verdiensteiyke wijze van hun taak. By het einde van dezen feestavond be dankte de voorzitter allen, die op eenigerlei wyze hadden medegewerkt, hem zoo mooi te doen slagen, waarna de sluiting op de ge bruikelijke wyze volgde. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De afd. Noordwyk hield haar vergadering in „Royai" onder leiding van den heer H de Boer Een zeer goede opkomst der leden viel te constateeren, wat echter by den „Tuin bouw" geen zeldzaamheid is. Ook waren er dezen avond weer een schat van bloemen en planten ter vergadering ln zijn openingswoord liet de voorzitter de bloemen en de planten even de revue passeeren. Zoo waren er een prachtige zand- begonia, chrysanthen, klem- en groot-bloe- mige, cyclamen, primula, puterus anjelie ren, colleus, andyvie wortelen, sla. prei enz. Ook een groot aantal tuinbouwgereedschap- pen, zooals vorken, schoppen, snoeimessen, bloemenvazen waren voor een extra verloting door het bestuur aangekocht uit de kas. De Voorzitter hield hierna een praatje over de carnivoren onder de planten, de vleeschetende of vleeschverterende. Er zyn n.l. planten, die kleine insecten naar zich toe lokken, door hun geur en kleur en door bijzondere daartoe geëigende middelen en instrumenten, deze diertjes vangen en ze verteren, tot voedsel voor de plant. Spr. wil de aandach. vestigen op de blaas- kruidachtigen. Het blaaskruid of urticularia heeft geen wortels en zweeft door het water. Tegen den winter vormen zich aan de plant jes verdikkingen, de zg. winterknoppen, die boven de modder overwinteren Tegen het voorjaar komen deze naar boven en daaruit ontwikkelen zich plantjes met gele onaan zienlijke bloempjes. Op de blaadjes, ont wikkelen zich halve bolletjes, met een ope ning van 25 m.M De wand bestaat uit een soort sap wat we kunnen vergeiyken met ons eigen maagzuur, waar ook vleesch e.d. in wordt ontbonden. De kleine insecten o.a. Daphnus, komer Jn het openingetje en worden daar opgeslokt, tot voedsel voor de plant. De levermossen doen hetzelfde er. leven op stammen van boomen, meest aan den westkant Een der de soort zijn de Bekerplanten, zooals Sara- cenia Variolaris en Locmlata, Neputhes Vil- loria, Dantingtonla Cal. De insecten dringen in het bekertje, dat aan de binnenzijde behaard is, zoodanig, dat de insecten er wel in maar niet uit kun nen; het is een soort fuik. De Nepentia is een originecle bekerplant, die te zien is in den Leidsc,.en Hortus; het is net een bierglas met deksel. Vervolgens kwam te.' sprake de Lathrea squamaria of schubwortel, waarvan de blaadjes eigenaardig zijn gevormd en op schubben lijken. Spr. heeft willen aantoonen, dat er in de natuur zooveel onbegrijpeiyks en schoons te vinden is. De notulen werden gelezen er ongewy- zigd vastgesteld. Mededeeling werd gedaan over de gecom bineerde bestuursvergadering van de af dee lingen Leiden. Wassenaar den Haag Oegst- geest en Noordwyk waar besloten werd om de leden van dezen kring telkens an alle ontwikkelingsavonden te laten genieten, wel ke door iedere afdeeling worden gegeven. Op 15 November zal de Ryksbyenteelt-consulent de heer van Giersbergen een lezing houden in „Royai". Op 29 November houdt de heer H. de Boer een lezing te Lelden waarschyn- hjk in de collegezaa; van den Botanischen tuin over bloemen en insecten Op 11 De cember zal er een filmavond zyn te Leiden, aangeboden doo: de Kali Mj ln een der Bioscopen te Leiden. Op 10 of 17 Januari komt de heer Cuneus hortulanus te Delft 'n lezing houden te Noordwyk. In de eerste helft van Februari kemt de heer K Volkersz, Rykstuinbouw-consulenr een lezing houden te Noordwyk. Door den Haag zal 1 og nader iets worden aangekondigd wat iets moois moet worden en wat door alle afdeelingen gczamenlyk zal worden bekostigd Hierna komt aart de orde het voorstel om het Hoofdbestuur uit te noodtgen de volgende algemeene vergadering te Noord wyk te houden. Dit voorstel werd aangenomen. Bij den secretaris, den neer Overvelde, kan men zich zoo spoedig mogelijk opge ven, welke boeken men uit te bibliotheek van de Maatschappij wenscht te ontvangen. De boeken staan vermeld achter ir 't jaar boekje. De boeken zullen dan collectie) wor den aangevraagd, maar men gelieve het liefst deze week nog kennis te geven aan den secretaris. De afgevaardigde, die de algemeene vergadering te Nijmeger hebben bezocht, werden vrijgesteld van het uit brengen van een verslag, omda> net ver slag punctueel in het orgaan neeft gestaan. Inzake het organiseeren van een voorjaars tentoonstelling had het bestuui van de afd. geconfereerd met het Bestuur van Bloem bollencultuur en was men unaniem besloten geen tentoonstelling te organiseeren. doch om tijdig stappen tr coen m in 1931 een voorjaarstentoonstelling te houden. Hierna had keuring en verloting plaats van bloemen, planten en gereedschappen. Brand Alhier is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in den sigarenwinkel van den heer Z. aan de Zeestraat. Door het krachtig ingrijpen van de brandweer is de brand tot den winkel beperkt gebleven. Deze is nagenoeg geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Radiodisfributie Naar wij' vernemen zij'n er zoowel bij het gemeentebestuur als bij den Minister van Waterstaat verschillende aanvragen ingekomen voor het stichten van radiocentrales in Noordwijk Binnen en Noordwijk aan Zee. Zijn wij wel ingelicht, dan is het gemeentebestuur in principe be reid daaraan zijn medewerking te «erleenen. Werklieden reglement Door de com missie voor personeelsaangelegenheden i* aan Burgemeester en Wethouders ingezon den een geheel nieuw werkliedenreglement voor de gemeentewerklieden, dat niet min der dan 61 artikelen omvat. Vergunning verleend Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, is aan het ge meentebestuur vergunning verleend tot het op diepte brengen van het Schie vanaf het dorp tot aan de Thomasbrug, R. K. Tooneel Voor een ruim bezette zaal gaf de R. K. Tooneelvereeniging „Sint Engelmundus" Zondag een opvoering van „De Ooeaanvlieger", vroolijk spel in drie bedrijven van Jan Grosveld. Dit is een der geste stukken van dezen auteur en verlangt van alle spelers veel krachten. De vereeni- ging slaagd volkomen by de vertolking van dit spel wat door het talrijke publiek op prijs gesteld en met veel applaus beloond werd. De grimage was verzorgd door de fa. v, Ko- ningsbruggen. Wat de kleeding en het kap- werk betreft door den heer P. Visser, beiden slaagden zy volkomen en droegen veel by voor het succes van dezen avond. „Sint En gelmundus" heeft uitstekend werk verricht en de vereeniging wordt spoedig op de plan ken terug verwacht. Concert Dinsdag 12 November geeft de gem. zangvereeniging „Vox Humana" een, concert voor eereleden en donateurs in de groote zaal van café .Zomerlust". Gouden huwelijksfeest Op den 21sten November a.s. hopen Pieter Sarlet en Adria ns van der Lugt wonende in het Tuindorp alhier den dag te herdenken, waarop zy voor 50 jaren in den echt verbonden werden. Jammer dat de zomer voorbij is, anders was er mooi gelegenheid de beide nog krasse luidjes eens flink in de bloemetjes te zetten, Het begin doet direct iets goeds verwach ten, want vooral de thuisclub loopt geweldig van stapel. Buitengewoon vlug worden ver schillende aanvallen ondernomen, doch de achterhoeden bezweren het gevaar. Lang zaam komt Teylingen iets in de meerder heid en vooral de linkerwing laat keurige staaltjes samenspel zien. De aanvallen van S. J. C. zijn wel niet zoo talryk, maar voor doel gevaarlyker dan van de thuisclub. Toch komt na een half uur het eerste succes. Een keurige aanval wordt nog juist corner gewerkt, deze genomen, wordt door Roozen pgevangen en Warmen- hoven schiet door een kluwen van spelers onhoudbaar in de Noordwijksche touwen, 10. Fraai wordt er doorgewerkt, zoodat het een aantrekkelyk spel is. S. J. C. welke haar aanvallen slechts listig opzet, bezorgt de T.- aehterhoede menig benauwd oogenblikje, en onverwacht weten zy den gelykmaker te for- ceeren door een ver hoog schot van Wy- nand. De stand is nu gelijk en spoedig is het rusten. Beurtelings verkeeren hierna de doelen in gevaar, maar goals blyven voorloopig uit. De achterhoede van Teylingen verdient voor dezen middag wel 'n pluim, vooral Nobel en Hoogeveen zyn gevaarlijke struikelblokken voor de hechte S. J. C.-aanval. Dan begaat de S. J. C.-achterhoede een fout, zy wil Teylingen insluiten en dit kost hen 3 doelpunten. Plots komt de T.-voorhoe- de los en alleen voor Holst gekomen, kogelt Faardekoper no. 2 voor T. in het net, 21. S. J. C. blyft nu geweldig aanvallen en by- na heel S. J. C. verhuist naar de T.-helft en aan den anderen kant weet Paardekoper uit een ren wederom te doelpunten, 31. De laatste minuten zijn dan aangebroken. Als Homan een ver naar voren gespeelden bal narent, en Hulst ongepast ver uit zyn doel is geloopen, passeert eerstgenoemde Holt met een goed gericht schot, waarmede het pleit is beslecht. Alzoo de eerste overwinning voor Teylingen en als zoo wordt doorgespeeld ver wachten we nog meer succes. Niet alle advertentiên hebben reeds bij één enkele plaatsing Zulks hangt grooten- deels daarvan af of er lust tot het koopen van Uw artikel bestaat wordt de lust i tot koopen opgewekt t in de „Nieuwe Haarlemsche Courant"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11