De nieuwe Besmette lijke Ziektenwet De Begroeting cT)e onthulling van het Lorentz- borstbeeld Telegrafisch Weerbericht DINSDAG 12 NOVEMBER 192' Voornaamste Nieuws BUREAUX NA88AULAAN 4f ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17307 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE JUISTE TOON Eischt in Haarlem een slachtoffer Was in Engeland buitengewoon heftig - Spoorwegongeluk te Uitgeest - Een Duitsch stoomschip tusschen de pieren in IJ muiden Zij zal geschieden door Z.K.H. (Prins Hendrik EEN DIEFSTAL VAN RUIM 3* MILLIOEN DOLLAR Door 10 jeugdige bedienden DEKEN P. L. DESSENS De alastrim te 's-Gravenhage ERNSTIG ONGELUK TE SPAARNDAM Motorboot gezonken Een der opvarenden verdronken J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem SPOORWEGONGEVAL TE UITGEEST Stormwaarschuwingsdienst DUITSCH STOOMSCHIP TEGEN DE IJMUIDER PIER GELOOPEN DE STORM BOVEN ENGELAND Telefoon No. 13866 idrte lijnen) Postrekening No. 5910k ABONNEMENTEN: voor Haarlem cr Agentschappenper week 25 ct.j pet kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cL, by vooruitbet Bö contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardeD' n A Art Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door f-jrn bij een ongeval met rnrA bij verlies van een hand, m Ar bij verlies van een trn bij'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUUU." verliesvan beidearmen, beide beenen of beideoogen: I/JU." doodelijken afloop; IZOUi" een voet of een oog: I I Zü.~ duim of wijsvinger: I JU.- been of arm; 'O. bij verlies v. een anderen vinger, In October 1.1. is in werking getreden de nieuwe wet houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. Ofschoon deze wet op 20 Augustus 1928 reeds in het Staatsblad verscheen, was hare inwerkingtreding nog steeds uitgesteld. Het scheen echter, dat de regeering den laat- sten tijd haast maakte met de invoering der nieuwe wet; het voorkomen van de vele alastrim-gevallen maakte dit ook wel wen- schelijk. Het spreekt van zelf, dat vrijwel iedereen bij het voorkomen van besmettelijke ziek ten belang heeft bij de totstandkoming de zer nieuwe wet op de besmettelijke ziekten. De oude wet van 1872 (schepping van Thorbecks) noemde 7 ziekten als besmette lijk t.a.cholera, typhus, pokken, roodvonk, diphterie, dysenterie en pest, terwijl telkens voor een jaar bij kon. besluit bepalingen van de wet ook op andere ziekten van toepassing konden worden verklaard. Dit neeft o.a. plaats gehad met de alas- trim. De nieuwe wet noemt niet de ziekte waarop ze van toepassing is, maar laat dit over aan een algemeenen maatregel van bestuur. Ze onderscheidt alleen twee groepen van ziekten A en B. De A-ziekten zijn de gevaarlijkste, de z.g. exotische ziekten als cholera, pest, vlekty- phus, pokken e.d. De B-ziekten zijn de z.g. endemische ziek ten, die niet zoo gevaarlijk zijn als de A- ziekten, n.l. roodvonk, typhus, paratyphus diphterie. Ook de alastrim valt onder groep B. Hieruit blijkt dat de alastrim door den wetgever niet als pokken wordt beschouwd. De uitvoering der wet is voor een groot deel gelegd op de schouders van den burge meester en de gemeentebesturen. De burgemeesters zullen voor een geheel verscniller de taak komen te staan, naar mate een ziekte onder groep A of groep B is gebracht. Een geneeskundige, die een geval van ziekte van groep A vermoedt of vaststelt moet onverwijld, in ieder geval binnen 24 uren, daarvan kennis geven aan den burge meester der gemeente, binnen welke de vermoedelijke lijder of de lijder zich be vindt en aan den inspecteur. Hij moet maatregelen nemen, waardoor de uitbrei ding der ziekte kan worden voorkomen. Een geneeskundige, die een geval van groep B heeft vastgesteld, b.v. alastrim, geeft daarvan binnen 24 uren kennis aan den burgemeester en inspecteur en neemt maatregelen om uitbreiding te voorkomen. Wanneer een geneesheer een geval van groep B vermoedt, moet hij die maatregelen ook nemen, maar hij behoeft dan nog geen kennis te geven. Een lijder aan een ziekte-A moet worden afgezonderd en verpleegd in een openbare of andere inrichting, bestemd voor verple ging van lijders aan besmettelijke ziekten. Als de behandelende geneeskundige ver klaart, dat een lijder niet vervoerbaar is, dan worden ten aanzien van den lijder en zijn verblijf maatregelen van afzondering toegepast. De wet regelt verder, wat er moet gebeuren voor afzondering van de bewoners en de woning, waar de lijder heeft verbleven. De burgemeester moet zorg dragen voor de naleving. Daartoe moet hij, totdat de geneesneer of inspecteur heeft verklaard, dat het gevaar voor besmetting is geweken, hezij één of meer bewoners naar een an dere verblijfplaats overbrengen, hetzij de" woning sluiten of onder bewaring stellen of een kenmerk aanbrengen. Een lijder aan een ziekte van groep B (alastrim b.v.) kan in zijn woning verpleegd worden. Alleen wanneer de geneeskundige of inspecteur aan den burgemeester be richt, dat de noodige maatregelen om uit breiding van de ziekte te weren, niet vol doende worden of kunnen worden toege past, kan de burgemeester op geneeskun dig advies den lijder doen overbrengen naar een openbare of andere inrichting, bestemd voor verpleging van lijders aan besmette- 'ijke ziekten. De lijder kan tegen een last tot over hanging bezwaar bij den burgemeester in brengen. De burgemeester stelt den minis ter onverwijld met het bezwaar in kennis. De overbrenging wordt opgeschort, totdat de minister heeft beslist. De burgemeester kan ook verbieden, dat een persoon, die blijkt gevaar op te leve ren voor verspreiding Van een bij algein. maats, v. bestuur genoemde ziekte, werk zaam is of blijft in een beroep of bedrijf, dat bevorderlijk is aan de verspreiding van die ziekte (bacillendrager). Dit is wel een van de moeilijkste beslis singen waartoe de burgemeester kan wor den geroepen. Men gaat er maar niet zoo spoedig toe over iemand uit een bestaan te stooten. De wetgever heeft dit ook wel gevoeld, üaarom is getracht eenigszins aan de be woners tegemoet te komen, docr te bepalen, dat bij toepassing van dezen maatregel, bij kon. besluit op rijkskosten aan den betrok ken persoon een tegemoetkoming kan wor den toegekend, indien hij door den maatre gel inkomsten derft, die voor zijn levens onderhoud noodzakelijk zijn. De hierbedoelde maatregel zal toepas sing kunnen vinden, indien b.v. iemand die in een melkbedrijf werkzaam is, typhus- bacillen draagt. De mogelijkheid is hier immers niet uitgesloten, dat de bacillen drager de melk met bacillen besmet. Voorts kan de burgemeester het houden van kermissen, markten en openbare ver gaderingen of vermakelijkheden in de ge meente verbieden op grond van den om vang, dien de uitbreiding van een besmet telijke ziekte heeft verkregen of dreigt te verkrijgen. Ook de minister kan dit doen voor een of meer gemeenten. De wet bevat ook bepalingen over school bezoek en sluiting van een school. De bur gemeester kan opdracht geven te onderzoe ken of personeel van een kinderbewaar plaats of school of minderjarigen die haar bezoeken, lijden aan of gevaar opleveren voor overbrenging van een ziekte A of een ziekte B en dat wel, indien redelijk ver moeden bestaat, dat het bezoeken van zulk een inrichting oorzaak is geweest van de verspreiding van een besmettelijke ziekte. Ten slotte bepaalt de wet, dat de ge meente, die door de Kroon daarvoor wor den aangewezen ten genoegen van den mi nister de beschikking moeten hebben over een of meer gelegenheden voor vervoer, af zondering, waarneming, reiniging, ont smetting en verpleging van personen en voor vervoer, reiniging en ontsmetting van goederen. Het zal raadzaam zijn, dat de gemeen ten met bekwamen spoed aan deze bepa ling aandacht schenken, willen zjj niet de kans loopen daartoe gedwongen te worden. Elk oogenblik kan zich immers een geval van besmettelijke ziekte in een gemeente voordoen. De nieuwe wet op de besmettelijke ziekte voorziet inderdaad in een behoefte, waar voor wij den, wtgever dankbaar behoo- ren te zijn. Al is het liberalisme, politiek gesproken, ook zwaar in de decadentie geraakt, de liberale hoogmoed is er niet minder om ge worden; het geloof in eigen voortreffelijkheid zit hun nog steeds in het hoofd gehamerd en met dédain, in het gunstigste geval: met minzame onverschilligheid, zien zij nog steeds op de niet-liberale burgerij, vooral op die stumperige christenen neer.... Vooral in den toon, waarop zij ovër hun christelijke medemenschen en derzelver Chris telijke wenschen en idealen plegen te spre ken, is kenmerkend voor hun mentaliteit. Dezer dagen hield de Berlijnsche corres pondent van het „Handelsblad", de heer Max Blokzijl, te Berlijn een causerie met lichtbeelden over zijn tocht met den „Graf Zeppelin" boven Nederland, en 't Is frap pant, hoe deze liberaal den juisten toon wist te kiezen om de liberale gevoelens ten op zichte van christelijke gevoeligheden te verraden! Max Blokzijl Vertelde in zijn rede zoo luidt een verslagje in hel „Handelsblad" dat dr. Eckener reeds Vrijdagavond had willen starten, maar verschillende Neder- landsche passagiers wisten den comman dant te bewegen, pas Zaterdagavond te vertrekken, omdat het luchtschip dan Daar men in de Tweede Kamer Zoo gezellig disputeert Bij 't bespreken der begrooting, Heeft dit mij geïnspireerd. En zoo zei ik tegen vrouwlief, Gisteravond bij de thee: Laten wij eens confereeren Over onze portmonnee. Want het is toch uiterst practisch Als een mensch te voren weet Hoe hij en op elke wijze 't Komend jaar zijn geld besteedt. En ik maakte een begrooting, Wel is waar niet al te groot, Maar ze klopte, daar het saldo Juist met mijn salaris sloot. Vrouwlief vroeg het woord en weet u Wat zij toen ter tafel bracht? J'hebt daarbij niet aan een mantel En een nieuw costuum gedacht. En ze noemde nog een lijstje Dat de linnenkast betrof. Zelfs ondanks haar lief gezichtje Was ik spaarzaam met mijn lof. Mijn begrooting werd verworpen En de hare kwam er door. 't Is wel waar, ik stemde tegen, Maar zij stemde krachtig voor. Ik doe nu als een minister, Ik treed af en retireer., En ik leg, zij 't noodgedwongen, Maar de portefeuille neer! MARTIN BERDEN. Zondag boven ons land zou verschijnen en zeker een millioen Nederlanders meer dan op een werkdag in de gelegenheid zouden zijn het te zien. „Ik ben al zoo lang uit het vaderland weg", zeide Blokzijl droog jes, „dat Ik eerlijk gezegd niet aan de Hollandsche mentaliteit heb gedacht. Geen oogenblik hebben wij overwogen, dat ons welgemeend advies zulke verschrikkelijke gevolgen zou kunnen hebben" Wat beduiden voor een correspondent, die „al zoo lang uit het vaderland weg" is en in het grootwereldlijk, verlicht Berlijn(!) huist, de aloude christelijke opvattingen om trent Zondagsrust en Zondagsheiliging; >- hoe zou het hem kunnen invallen, dat er nog Katholieken zijn, die 's Zondags naar de kerk moeten en dus voor een luxe-lucht reisje van Zaterdagavond tot Zondagavond automatisch „verwaarloosd" worden! Men heeft aan „de Hollandsche mentali teit" niet eens gedacht! Precies, m'nheer Blokzijl, en daarin zit voor Katholieken en Protestanten juist hét beleedigende van uw verwaande liberale mentaliteit. 't Is daarom dubbel gelukkig, dat de heeren zoo langzamerhand steeds meer gedwongen worden, aan ons te denken, met ons rekening te houden. Minachtende uitlatingen, als die van den „Handelsblad"-correspondent zijn overigens uitstekende middelen om ons eraan te her inneren, dat wij onze principes sterk moeten beleven en deze behooren uit te dragen naar buiten. Hoezeer ook tot ergernis der boven al dat christelijk gedoe hoog verheven liberalen. LkhteOeurmi ROOKTABAK THCODORUS NIEMEIJBR GRONINGEN Wij hebben reeds vroeger medegedeeld, dat de onthulling van het borstbeeld van wijlen Prof. Lorentz op het Lorentzplein 3 December a.s. niet zonder plechtigheid zou plaats hebben. Om het programma der feestelijkheden niet in gevaar te brengen, daar enkele auto riteiten de uitnoodiging nog moesten aan vaarden, hebben wij geen verdere bijzonder heden vermeld. Thans ontvangen wij het volgende officieel communiqué: Naar wij vernemen, zal op 3 December a.s. des middags te 3 uur, de onthulling plaats hebben te Haarlem van het borstbeeld van wijlen prof. Lorentz, tot de oprichting waar van de Haarlemsche gemeenteraad in Fe bruari 1928 besloot. Het monument, dat vervaardigd is naar een ontwerp van prof. Odé te Delft, zal, zoo als men weet, geplaatst worden in het plant soen op het Lorentzplein, de voorzijde ge keerd naar de lordensstraat. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, pro tector van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen heeft zich bereid ver klaard de onthulling te komen voltrekken. Van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mocht het Gemeen tebestuur nog geen antwoord op zijne desbe treffende uitnoodiging ontvangen. De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft zijne aanwezigheid bereids toegezegd. FLINT (Michigan) 12 November Reuter Tien jonge bedienden van de Union In dustrieel Bank hebben uit eigen beweging bekend gelden van de Bank ten bedrage van 3.592.000 dollar voor hunne speculatiën te hebben gebruikt. Men zegt dat dit de groot ste verduistering is, welk in de geschiedenis van het bankwezen ten nadeele van één bank werd gepleegd. Het netto verlies wordt in een heden gepubliceerd communiqué geraamd op twee millioen dollar. Om het verlies van de bank te dekken heeft de president ander half millioen uit zijn privémiddelen op reke ning van de Bank doen overschrijven. De Hoogeerw. heer Kanunnik P. L. Des- sens, Deken van Leiden en pastoor van de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart aldaar is van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. Zijn Hoogeerw. had in den nacht van Zater dag op Zondag veel hinder van benauwd heden, die den geheelen dag eenigermate aanhielden. Gistermorgen evenwel was zjjn toestand echter weer zoo, dat Zjjn Hoogeerw. weder de H. Mis kon opdragen. In de week van 3—9 November hebben zich to 's-Gravenhage 15 gevallen van alastrim voorgedaan, terwjjl een persoon uit Rjjswjjk is overleden. Reeds gistermiddag kreeg men den indruk, dat het hevig stormde. Toch was het geweld van den wind niet te vergelijken met vorige November stormen. Intusschen schijnt het in Engeland hevig gespookt te hebben. Men leze daaromtrent de berichten, die wij ont vingen. In onze omgeving heeft de storm he laas eenige ongelukken veroorzaakt, waarvan een zeer droevige gevolgen heeft gehad. Gisterenavond omstreeks half zes voer een schipper v. d. P. uit Heemstede, Uit de sluis te Spaarndam. Nabij hei Stoomgemaal, waar het water, opgestuwd uit de Mooie Nel, grooten golf slag veroorzaakte, werd de boot volgeslagen met water, waardoor ze onmiddellijk zonk. De twee schippers geraakten te water. Slechts een van hen kon zwemmen. Op het hulpgeroep werd de aandacht van voorbijgangers langs den Spaarndammerweg getrokken. Een auto, die juist passeerde, kon hier goede diensten bewijzen door bij te lich'en en zoodoende is men er in geslaagd een der opvarenden te redden. De 21-jarige G. Hartog begaf zich daartoe met, «een reddingshaak te water, doch deze bleek te kort te zijn. Hartog moest toen met gevaar voor eigen leven den haak los laten. Hij greep den drenkeling en kon. door zich met de voeten weg te duwen, den haak weer vastpakken, waarna men met vereen de krachten den drenkeling op het droge bracht. De man had reeds het bewustzijn verloren Hij werd bij een der machinisten binnen gebracht en kwam weer spoedig bij. Nu moest men nog den anderen schipper zoeken. Men vond hem vrij spoedig aan den walkant, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. De geneeskundige hulp, welke spoedig ter plaatse was, constateerde, na een uur kunstmatige ademhaling te hebben toege past, den dood. Het officieel politierapport luidt als volgt: Gisteravond stond op het Noorder Buiten- spaarne, tengevolge van den harden wind, een hooge golfslag. Hiervan had de motor schuit „De vier Gebroeders", bemand met d"n scMptier P. van der Putten, 39 jaar en wonende te Heemstede en z'n knecht den 54-jar. Nicolaas Schoen, wonende te West- zaan, zeer veel last. De schipper stond aan hnt, rner. t°rwijl de dekknecht op de voor plecht stond. Op een gegeven oogenblik werd de toestand zoo kritiek, dat de schipper, die meende, dat het schip zonk (hetgeen ook in derdaad zoo was) tegen den dekknecht schreeuwde: ..ririin een stuk hout en soring over boord." Dit was tegenover de mooi Hel, ongeveer 60 M. van den kant. Hij deed het zelf ook en bereikte, meer dood dan levend den wal. Daar waren burgers, die hem naar Spaarndam hebben vervoerd. De politie al daar vroeg of hij alleen was, waarop zjj ver nam, dat er ook een dekknecht was, die in het water moest liggen. Agent Schoolmeester en de Rijksveldwach ter zijn toen, gewapend met een carbidlan- taarn, langs het Spaarne gaan zoeken, op de plek, waar het ongeval heeft plaats gegre pen. Zij vonden daar een jaar drijvende. Toen zij deze uit het water haalden, bleek dat aan die jaar vastzat de drenkeling. Deze werd onmiddellijk op het droge gebracht en met spoed naar Spaarndam vervoerd. Daar is Dr. Smit drie kwartier bezig geweest met nopinerpn (je levensgeesten weer op te wek ken, hetgeen niet mocht gelukken. Per ziekenauto van Mathot werd het lijk naar het St. Elisabeth's Gasthuis overge bracht. Wij zijn vanmorgen eens naar den machi nist van het stoomgemaal gegaan en hoopten tevens bij het lichten van het schip tegen woordig te kunnen zijn. Tot onze groote verwondering hoorden wij echter in Spaarndam, dat het schip nergens meer te vinden was. De havenpolitie is gerui- men tijd bezig geweest, maar mocht niet slagen, zoodat er in het Spaarne niets te zien is en men alleen met den vinger wijst naai de plaats waar het verschrikkelijk ongeluk moet hebben plaats gehad. Schipper v. d. Putten voer regelmatig met zandschuiten en had sinds kort den verdron ken knecht aan boord. Op de gevaarlijke plaats, waar al meerdere schuiten zijn omge slagen, doch waarbij gelukkig geen men- schenlevens te betreuren waren, sloeg de schuit plotseling om, waarschijnlijk omdat i ze te hoog geladen was. Door het onstuimge water was het den schipper niet mogelijk zich spoedig te oriën- teeren, zoodat ze al heel spoedig versuft ge raakten. V. d. Putten wist evenwel om hulp te roepen en is dan ook even later aan den kant gehaald. De machinist moest later den verdronken schippersknecht in zijn woning dragen, alwaar hij getracht heeft de levens geesten op te wekken. De man bleek echter reeds te zijn overleden. Inderdaad is hier van een geluk bij een ongeluk sprake, want de schippersknecht was een zwerver, ongetrouwd, dan hier, dan daar in dienst en slechts enkele dagen werkzaam bij v. d. Putten, die gehuwd is en acht kinderen heeft. Er is weliswaar een menschenleven te be treuren, maar in dit geval is toch een goed vader, wonder boven wonder, voor zijn huis gezin gespaard gebleven. Vanmorgen was de hoofdingenieur van „Rijnland" ter plaatse om een en ander te vernemen. Op last van de politie mocht het gemaal eerst niet werken, later op den morgen werd echter weef toestemming verleend. Het water in de omgeving van het stoom gemaal is bij stormweer zeer gevaariijk. Een oud-machinist, met wien wij nog even over het ongeval praatten, vertelde, dat hij meermalen schuiten in gevaar heeft gezien, daar ter plaatse. Een houtboot en een schuit geladen met turf zijn er nog onlangs door het water overmeesterd. Het antwoord op de vragen van den lieer Heemskerk inzake den brief van prof. van Eysinga. Te Spaarndam is een vaartuig gezonken, waarbij een der opvarenden om het leven is gekomen. Een tiental jeugdige bedienden van de Union Industrial bank bekennen uit eigen beweging ruim 3 y, millioen dollar voor hunne speculaties te hebben gebruikt. De storm boven Engeland. Dr. Curtius benoemd tot minister van bui- tenlandsche zaken als opvolger van Dr. Stre semann. De viering van den wapenstilstandsdag. Een rede van Hoover, den president der V.S. De grondslagen der Amerikaansche vredes- en ontwapeningspolitick. De Vlaa-jsche kwestie; verscherping van den strijd. MacDonald zal zich persoonlijk met de crisis in de mijnindustrie bezig houden. Een politieke moord in Argentinië. Barometerstand 9 uur v.m.: 740. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 38. Materieele schade Groote vertra ging in den treinenloop. Hedenmorgen vroeg is de trein, welke even over half 6 uit Alkmaar vertrekt te Uitgeest vlak bij het station in botsing ge komen met een alleenstaanden wagon, welke op het spoor daarnaast stond, doch ten gevolge van den storm was gaan rijden. Hierdoor sloeg deze wagon om en ont spoorde de locomotief van den binnenko menden trein. De machine, de 1904, werkte zich diep in het zand, terwijl de daarachter komende bagagewagen en het passagiers rijtuig zwaar beschadigd werden. De treinenloop ondervond groote vertra ging. Dit laat zich begrijpen, omdat de om geslagen wagon juist op de uitgaande lijn en de machine en de andert wagons op de binnenkomende lijn liggen. De trein, welke te 6.54 uit Alkmaar ver trekken moest, vertrok eerst tegen half acht, waarna deze trein nog geruimen tijd voor het station Castricuir. opgehouden werd. Een heel eind voor het station Uitgeest moesten alle passagiers uitstappen en langs de rails naar het station wandelen, waar de treinen voor Amsterdam en Haarlem ge reed stonden. De passagiers voc.r de richting Alkmaar konden de wandeling langs de spoorlijn ondernemen om zoodoende weer hun trein te bereiken. Om half 9 was men druk bezig de om geslagen wagen op te vijzelen om zoodoende een spoor vrij te krijgen. De machine zal men niet zoo spoedig weer vrij hebben, daar ze diep in het zand zit. Lie kraanwagen van Amsterdam Rietlanden en hulpwagens van Amsterdam C. S. en Alkmaar werden onmiddellijk naar Uitgeest gezonden. Om 10.10 was het opgaand spoor naar Alkmaar weer vrij, zoodat de treinen weer konden doorloopen. Het spoorwegverkeer met het Noorden on dervond ernstige stagnatie. Men seint ons uit Uitgeest: De eerste personentrein, die ongev. half zes uit Alkmaar vertrekt, naderde Uitgeest. Ten gevolge van de duisternis zag de machinist den wagon niet, die vlak bij de lijn Alkmaar Uitgeest terecht was gekomen. De locomotief van de personentrein raakte den wagon, ten gevolge waarvan deze omkantelde De loco motief ontspoorde en geraakte diep in het zand. De goederenwagen, die achter de locomo tief reed, raakte bekneld tusschen den daar op volgenden personenwagon en de locomo tief. Het personenrijtuig werd gedeeltelijk in den goederenwagen gedrukt. Gelukkig be vonden zich in die compartementen g.een reizigers, zoodat persoonlijke ongelukken niet zijn voorgevallen. De materieele scnade ech ter is groot. De locomotief werd aan de voor zijde beschadigd. Het treinverkeer raakte in de warTot 9 uur was de lijn versperd, zoódat de reizigers, uit de richting Alkmaar, daar moesten over stappen, hetgeen een groot oponthoud ver oorzaakte. Om 9 uur was de lijn gedeeltelijk vrij, zoodat het verkeer over één lijn kon geregeld worden. In den loop van den morgen arriveerde een groote kraan wagen, waarmede de locomotief opgehaald kon worden. Hoogste barometerstand 768.4 m.M. te München. Laagste barometerstand 741.3 m.M. te Thorshavn. Verwachting: Zuidelijke of Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog regen of hagelbuien, aan vankelijk kouder. Geseind van De Bildt heden te 8 uur 11 aan alle posten: Weest op uw hoedel Voorloopig geen gevaar voor zinken Het Duitsche s.s. „Menes" met schipsgoed op weg van Indië naar Amsterdam, is he denmorgen bij het binnenloopen van de ha ven van IJmuiden met bakboordswand le gen de blokken van de Noorderpier geloo- pen, waardoor het onder de' waterlijn een ernstig lek bekwam. De „Menes" had bij het binnenkomen geen loods aan boord, doch volgde de stoomloodsboot. Het s.s. is met sleepboot hulp verder naar binnen gebracht en aan den Noordwal nabij het Panterfjord aange legd. De ladingsruimten 1 en 2 loopen vol wa ter, zoodat het vaartuig langzaam voorover zakt. Vermoedelijk zal het met den kop aan den grond raken, daardoor bestaat voorloo- pig nog geen gevaar voor zinken. Nader vernemen we nog, dat het bureau „Wijsmüller heeft opgedragen een onder zoek in te stellen naar den omvang van de schade. Dit onderzoek zal geschieden door den duiker J. v. Drummeien, LUCHTVERKEER ALLEEN MET AMSTERDAM DE SCHEPEN VAN DEN KANAAL- DIENST ONDERVINDEN GROOTE VERTRAGING LONDEN 12 November Maandoe en in den afgeloopen nacht heeft beven Enge land een hevige storm gewoed, die gepaaid ging met overvloedigen regenval. De "torin nam in den afgeloopen nacht nog in he vigheid toe en bereikte sneliieaen van 110 125 K.M. per uur. Te Cardington maakte men zich ernstig bezorgd voor net lucht schip R 101, dat aan den ankermast be vestigd is. Evenals eergisteren hebben zoo wel het luchtschip als de mast weerstand geboden aan den storm. De nooa.^e voor bereidingen waren reeds getroffen, voor het geval het luchtschip los zou raken. De ge- heele bemanning was aan boord. Door den storm is het verkeer langs de kust stilge legd. Ook de visscherij staat stil. De sche pen van de diensten over het Kanaal kv, a- men met groote vertraging aan. Het lucht verkeer moest zoo goed als stilgelegd wor den. Alleen met Amsterdam was nog lucht- verbindmg. Talrijke teieioontijnen in Noord en Midden-Engeland zijn gestoeid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1