vecjcn Cadum Zeep HET RAADSEL IN 'T LEVEN VAN EVA LAVALLIERE TWEEDE BLAD DINSDAG 12 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 door EMERY DERY Tandheelkundige Kliniek Benoemingen De opgravingen te Utrecht Het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden DE PROV. BANKVEREENIGING TE 's-GRAVENHAGE Een executoriale verkooping DE ONDERSCHEIDING VOOR DE KONINGIN Aan H. M. uitgereikt GEMENGD NIEUWS Waarom liet de uitgelatenste en meest gefêteerde actrice van 'Parijs zich. plotseling in een nonnen klooster opsluiten, zonder hoop op terugkeer „Eva" heeft het geheim in haar graf medegenomen De eens zoo beroemde Fransche schouw- speelster, welke dertien jaar geleden plotse ling Parijs verliet, om rijkdom en adoratie op te geven voor ascetische eenzaamheid in een Franciscaansch nonnenklooster, is on langs in Thuileries. een dorp in Lotharingen, in een eenzaam deel der Vogezen gestorven. Zij liet geen enkele boodschap achter voor haar vrienden in Parijs, die dertien jaar lang gewacht hadden op een woord van ophelde ring. Zij heeft nooit spijt getoond, dat zij haar vroolijke en schitterende carrière aan het tooneel verlaten had. Zij stierf met een te vreden glimlach op haar gelaat, zonder het geheim te openbaren, waarom zij van de vroolijkste actrice van Parijs veranderd was in de nederigste leekezuster van een vergeten nonnenklooster. Parijs, dat geintrigeerd wordt door de vreemde geschiedenis van deze moderne Thais, kan zich nu weder in einde- looze bespiegelingen verdiepen omtrent de bekeering van Eva Lavallière. Centrale DE MOORDAANSLAG OP EEN OUDEN LANDBOUWER TE SCHIEBROEK Familietwisten door finantieele kwesties KERKNIEUWS De R. K. Volksbond te Rotterdam Sint Petrus Canisius Retraitenhuis te Bergen Twee arbeiders overreden SNELLE en ZEKERE WERKING Hoe de verongelukte locomotief zich in het zand gewerkt heeft Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend als Pastoor te Bolsward (H. Martinus) aan den Zeer- eerwaarden Pater M. Duinisveld O.F.M. en benoemd tot Pastoor aldaar de Zeereerw. Pater W. F. van Scheijndel, G.F.M., tot nu toe Kapelaan te Rotterdam. Z. D. H. de Bisschop van Haariem heeft benoemd tot Kapelaai de volgende Minder broeders: te Rotterdam <H. Antonius) Pa ter J. L. H. Meijs: te Amsterdam 'H Fran- ciscus van Assisië) Pater P F M Goosen; te Leiden (O. L. Vr Onbevl. On tv.) Pater J. Joraa. De fundamenten van de Heilige Kruis- kapel Naar dr Schuylenburg, directeur van he Centraal Museum te Utrecht, aan het Hbld mededeelde, zijn thans ook de fundamenten van de Heilige Kruiskapel, later als Thomas kapel bekend, gevonden. Men weet dat de opgravingen juist wa ren ondernomen, met het doel om deze fun damenten op te sporen. Het voornemen be staat den omtrek dezer kapel op het Dom plein in een bepaalde steensoort af te teeke nen. Geschenk der oud-patiënten Men meldt uit Leiden aan de ,Mrb.": Zooals wij eenigen tijd geleden bereids hebben gemeld, heef' zien uit de oud-pa tiënten van het St Elisabeth--liekenhuis aan de Hooigracht alhier, een comité ge vormd, dat zich ten doel stelde bijdragen van belangstellenden oijeen te verzamelen om bij de as. voltooiing van den nieuw bouw van bedoeld zieKenhuis zoc mogelijk het inwendige van het nieuwe gebouw te verrijken met een of andei tuk. dat zoo wel verpleegden als verpleegsters aangenaam kan zijn. Thans kunnen wij berichten, dat besloten is voor de hal van tiet nieuwe gedeelte een drietal gebrandschilderde ramen aan te bie den, naar een ontwerp van den bekenden kunstschilder Joan Collette. Behalve een voor net ziekenhuis toepas selijke voorstelling za' op deze ramen tot uitdrukking komen, dat deze door de oud patiënten zijn aangeboden. De aanbieding van deze ramen zal verge zeld gaan van het overhandigen van een kunstzinnig uitgevoerd album, waarin de namen der oud-patiënten, die hiertoe heb ben bijgedragen, zullen worden vermeld. HET SPOORWEGONGELUK TE UITGEEST Een overzicht van de aangerichte ruïne Vanwege de belasting te 's Gravenhage Is tegen Woensdag a.s. executoriale verkoop ge last van de zich nog ten huize van den heer Kloppenburg, directeur der Provinciale' Bankvereeniging gewoond hebbende Van Stolkweg 9 te 's-Gravenhage, bevindende roerende goederen. H. M. de Koningin beeft gistermiddag ten Koninklijke Paleize Het Loo ontvangen den heer A. Duffek, buitengewoon gezsnt en ge volmachtigd ministe' van Oostenrijk, ter overhandiging aan Hare Majesteit van de versierselen (Groote Sten va.) het Eere- teeken voor Verdien-ten jegens de Oosten- rijksche Republiek, benevens van eer. eigen- handlgen brief van den Oostenrijkschen Bondspresident. Wie Parijs kort vóór het uitbreken van den Wereldoorlog bezocht heeft, zal zich Eva Lavallière van de Variétés herinneren, die onder haar aanbidders koningen en prinsen, kunstenaars, schrijvers en staatslieden kon tellen. In 1914 stond zij op het hoogste punt van haar carrière. De beroemdste tooneel- schrijvers schreven extra-stukken voor haar. haar salon was' de plaats van samenkomst van de letterkunde- en theater-wereld, zij was het toonbeeld van vrouwelijke élégance. Niemand wist precies, hoe oud zij was, maar zij moet de vijftig reeds gepasseerd geweest Zijn, toen een ong journalist in de lente van 1914 zelfmoord pleegde op den drempel van haar kleedkamer, als slachtoffer van een hopelooze verliefdheid voor Eva, een herha ling van Ninon d'Enclos, die, op 51-jarigen leeftijd, er uitzag als een meisje van twintig. Wat er zij van den werkelijken leeftijd van deze populaire actrice, een feit is, dat zij nog jong geweest moet zijn, toen zij naar Parijs kwam. Haar naam was Eugén e Feneglio en zij was opgegroeid bij haar ouders in de Italiaansche wijk van Toulon, totdat een eva lavallière dubbel drama haar van haar geboorteplaats verdreef. Haar vader een arm arbeider, dood de haar moeder tijdens een twist en pleegde daarna zelfmoord. Een tijd lang werkte Eugénie op een fabriek en spaarde geld om naar Parijs te gaan. In de hoofdstad aangekomen, trachtte ze eerst haar kost te verdienen aks bloemen verkoopster. Daarna trad zij als koriste in betrekking bij de Eouffes Parisiens. De di recteur nam haar uit medelijden aan voor 100 francs in de maand, dat was ongeveer 12 gulden per week. Een paar maanden later kreeg zij een engagement bij het Theatre des Variétés voor 14 gulden per week, en daar krèeg zij ook kleinere rollen te spelen. Haar eerste sprekende roi was n een tooneelspel van Alfred Capus. Zij had slechts weinige zinnetjes te zeggen, doch dat deed zij op zulk een geprononceerde manier, dat de schrijver besloot deze ro om te werken, en er een hoofdro van te maken. Den eersten avond, dat zij daarin optrad, oogstte Eva Lavallière een bijval, die zelfs in de annalen van de Variétés ongeëvenaard was. Het publiek applaudisseerde als waan zinnig zij werd meer teruggeroepen dan de eerste actrice. Den volgenden morgen schreef Serge Basset in de Figaro, dat het succes van het stuk te danken was aan Mej. Lavallière. De vroegere koriste werd eensklaps de eerste onder de sterren. Het werd mode, om het haar te dragen, zooals zij, hetgeen we' eenigszins geleek op het bobbed haar van tegenwoordig. Als personificatie van den Parijschen „Gamin", den straat-'ongen, werd zij de afgod van het Parijsche publiek. A' wat een eerzuchtige 'onge vrouw kon wenschen 'ag aan haar voeten, rijkdom, roem, de aanbidding van de schitterendste hoofdstad van Furopa. Eenige aren 'ater huwde zij met den heer Samuel, den directeur van het Theatre de Variétés. Gedurende den winter eefden zij 'n een wee'der'ge woning te Parijs, en zij brach ten den zomer door op een kasteel in de pro vincie met kostbare meubelen. Ieder seizoen i trad zij op n een nieuw tooneelstuk en 'edere creatie beteekende een nieuwe triomph voor haar. De voornaamste Fransche tooneelspe- lers waren vereerd, als Lavallière er in toe stemde in hun tooneelstukken op te treden. Daarop verdween zij plotseling en onverwacht uit Parijs, en liet haar manager weten, dat zij nooit weder op het tooneel zou verschijnen, I maar de rest van haar leven in religieuze 1 afzondering zou slijten. Toen de Parijsche dagbladen voor het eerst het besluit van Mile. Lavallière om non te worden aankondigden, was er geen man of vrouw in geheel Frankrijk, die geloofde, dat het haar ernst was om het tooneel te verlaten. Iedereen dacht, dat de geheele geschiedenis een truc was van een verslag gever, en iedereen vertrouwde er op Laval lière in een nieuw stuk te zien optreden, eer het seizoen ten einde was. Maar het seizoen liep ten einde, en er was geen enkel teeken, dat de populaire ster zou terugkeeren. In Parijs deden verschillende geruchten de ronde omtrent de zoogenaamde zaken, welke MUe Lavallière in de provincie zouden op- houden. Sommigen meenden, dat de dood van haar echtgenoot haar ertoe gebracht had, om het tooneel te verlaten. Anderen geloof den, dat zij in een nieuwe liefdes-affaire verwikkeld was, en dat zij de rust van de provincie zocht om in Parijs niet al te veel in het oog te loopen. Nog weer anderen beweerde dat zij gedurende den oorlog niet in licht zinnige stukken wilde optreden. Niemand wist het iuiste, maar algemeen werd aange nomen, dat het nieuwe seizoen zou beginnen met een geruchtmakenden terugkeer van MUe Lavallière uit hare vrijwillige verban ning. In plaats van terug te keeren zette Eva Lavallière hare vrienden in verbazing door definitief hare positie op te geven. Zij schonk al hare bezittingen aan de Orde van de Franciskanen, legde haar belofte af als kloos terlinge, eri vertrok naar Afrika om daar in een hospitaal te werken. Hierdoor werd het mysterie van Eva Levallière nog ingewikkelder. Verslag gevers trachtten haar te spreken te krijgen in het klooster van Bethanië te Tunis, maar Zij werden aan de poort van het klooster afgewezen. Zuster Eva, zoo legden men hun uit, wenschte niemand te zien, die haar aan het verleden zou kunnen herinneren. Dit alles was onbegrijpelijk. Waarom moest de Eva in een klooster leven, afge zonderd van alles, wat haar dierbaar was? Terwijl zij haar gezondheid, misschien haar leven in de waagschaal stelde onder de brandende Afrikaansche zon Zelfs, wan- neeer zij haar verdere leven, in terugge trokkenheid wilde doorbrengen, waarom moest zij dan alle verbinding met hét wereld lijk leven verbreken, waarin zij vroeger zoo menig iaar als koningin geheerscht had Waarom toch Er moest wel een zeer ge wichtige reden voor bestaan, dacht men in fEen Zuivere zeep zooals de beroemde Fransche Cadum Zeep L onont- beerlyk voor de ver- Zoréiné van de huid. Bovendien wordt Zy slechts éoed éedrooéd verkocht, bly ft daar. door tot 't laatste toe hard en iS Zoodoende veel voordeeliéer in't éebruik.dan iedere an dere Zeep. Parijs; een geheim motief moest de oorzaak zijn van Eva Lavallière's afkeer van het maatschappelijk leven. Toen begon men zich te verdiepen in beschouwingen omtrent deze geheime mo tieven. Sommigen zinspeelden er op, dat ziLdoor de militaire autoriteiten gedwongen wJP zich terug te trekken, daar zij verdacht werd een spionne voor Duitschland te zijn Vóór den oorlog had zij op intiemen voet verkeerd met een Duitsch diplomaat. Deze aantijging werd spoedig door officieele be richten vernietigd. Toen ontstond er een nieuw bericht, betreffende zes ionge vliege niers, die een „Lavallière-es kader" hadden gevormd, en alle zes gesneuveld waren; ook dit sprookje werd officiee tegengesproken. Er had nooit een „Lavallière-eskader" bij den Franschen vliegdienst bestaan. Wel v/aren er verschillende vliegeniers, die de actrice persoonlijk kenden, maar dat was zuiver toeval. Daarop ontstond het praatje, dat het in verband moest staan met den tragischen dood van Harry Fragson, een beroemd variété kunstenaar. die door zijn vader vermoord was, waarop deze zelfmoord had gepleegd. Fragson was een vriend geweest van Laval lière, zeide men, dus was zij de vrouw, waarom het ging, en de schuld van het dra ma. Maar ook deze veronderstelling bleek KENAUPARK 26 A TELEF. 12644 SPREEKUREN: van 9II en v. 1 tot 2 uur Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur welk geval dus den chauffeur geen schuld zou treffen. De politie stelt een nader onderzoek in. Verschillende bijzonderheden Betreffende den moordaanslag op den 78- jarigen landbouwer te Schiebroek kan nog 't volgende worden gemeld: Het grootste landvliegtnig ter wereld. Het nieuwe Junkersviiegtuig G 38, met 4 mo toren, die in de vleugels ingebouwd zijn. Ook de passagiersruimten zijn in de vleugels uitgespaard. Het vliegtuig is 45 Meter breed en 23 Meter lang. De vulkaan „Santa Maria' in Guatemala, waarvan een tweede uitbarsting gemeld wordt. onluist. Er was nooit een liefdesbetrekking geweest tusschen Fragson en Lavallière. Bovendien dat alles was gebeurd vóór den oorlog, en Lavallière was naderhand nog in twee nieuwe tooneelstukken met succes opgetreden. Derhalve moest de oplossing ergens anders gezocht worden. Maar deze oplossing indien er ten minste een oplossing bestond is nooit gevonden, niettegenstaande de belangstel ling, welke Parijs bleef gevoelen voor het mysterie van Eva Lavallière. Na verloop van tijd keerde 'zij naar Frankrijk terug, en menigeen trachtte haar te interviewen in het klooster van Thuileries in de Vogezen. Maar zij weigerde wien ook te ontvangen. Zij had hun niets, te zeggen. Zij antwoordde niet op brieven, las nooit de couranten, en wilde niets hooren over het tooneelgebeuren of over iets anders uit Parijs. Voor de wereld was zij dood. De actrice Eva Lavallière was jaren geleden gestorven, en de vrouw, die leefde onder den naam van Zuster Eva, had niets uit te staan met de kermis der ijdelheden, die men Parijs noemt. Eindelijk drong één man tot haar door, Robert de Fiers, de dramaturg, een vriend uit haar betere dagen in Parijs. Hij sprak met haar door de tralies van haar kloostercel, waar zij zat als ziekelijke vrouw, maar met een glimlach van tevredenheid op haar lippen. „Mijn vriend" zeide zij, „waarom willen de menschen den sluier van mijn leven lichten Ik heb hier het geluk ge vonden, rust voor mijn geest en zaligheid voor mijn ziel. Zeg aan uw vrienden dat ik dood ben." De politie heeft terstond een uitgebreid on derzoek ingesteld. Daarbij heeft men huis zoeking gedaan in de woning van de familie B., waar men in een waschkuip kleeren van Joseph (den verdachte) vond, welke pas wa ren uitgewasschen. O.a. waren er een over hemd en een pet bij. Deze kleeren zijn in beslag genomen, ook heeft de politie beslag gelegd op enkele scheermessen en op een melkkan, waaraan sporen van bloed zaten. Mede in verband met enkele andere aanwij zingen is besloten tot aanhouding van Jo seph V Gelijk wij reeds meldden, ontkent hij ten stelligste de poging tot moord te hebben gedaan, maar hij is desondanks opgesloten. I Naar de politie meedeelt, staat Joseph V. zeer ongunstig bekend. De ruzies tusschen V. en zijn zoon spruit- ten hoofdzakelijk voort uit een geschil over geld. Joseph zou zich achtergesteld gevoelen bij de andere kinderen. Een oudere broer zou van V. een boerderij ten geschenke heb ben gekregen en de vader zou hebben ge weigerd Joseph eveneens aan een eigen be drijf te helpen. Bovendien zouden er in de familie V. ge schillen bestaan met betrekking tot de ver deeling van de nalatenschap van de moeder welke eenigen tijd geleden is overleden. Deze geschillen zouden tot een proces hebben geleid tusschen den ouden V. en enkele broers eenerzijds en Joseph en de met B. ge huwde zuster anderzijds. In dit proces zou eerdaags uitspraak worden gedaan. De leden van de familie V. ontkenden evenwel dat er van eenige geldkwestie sprake was. Joseph is te lui om te werken, zoo zei den zij. en dat is al. Nog wordt gemeld, dat bij de met bloed bedekte kleeren ook de pet van den zoon is gevonden, die bloedsporen vertoont. Deze pet was in het huis van zijn zuster weggestopt. De verdachte blijft hardnekkig onikennen. Hij blijft in elk geval in het Politiebureau te Hillegersberg in bewaring om daarna te worden overgebracht naar het Huis van Be waring alhier. De toestand van den ouden man was gister middag iets vooruitgaande, doch toch nog steeds zorgwekkend. De familietwisten, waarvan dit drama het gevolg is, komen, zooals hierboven nader aangeduid, voornamelijk voort uit financieele kwesties. De zoon Jozef beschuldigde zijn vader er van, dat deze hem een bedrag van f 22.000 waarop hij meende recht te hebben, onthield, terwijl anderzijds de familie den zoon beschuldigde anderhalf jaar geleden uit de kamer van zijn vader een geldkistje met f 12.000 die aan de gemeente Schiebroek toe behoorden te hebben gestolen. De zoon heeft indertijd als verdachte in deze zaak een dag in bewaring gezeten. In de boerderij van de familie B. is in beslag genomen het stuur van een fiets, aan welk stuur men bloedvlekken meent te kunnen constateeren. De verdachte, die blijft ontkennen, zou vandaag in het Huis van Bewaring worden opgesloten. Het 40-jarig bestaan. Te Rotterdam zijn de feestelijkheden bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den R.K. Volksbond gesloten met een alge- meene H. Communie der leden in zeven ver schillende kerken van Rotterdam, terwijl als bekroning der festiviteiten een heropvoering werd gegeven van her „Spel van Rotterdam", het door Bernard Verhoeven voor de feeste lijke ontvangst van Mgr. Aengenent verleden jaar geschreven Bisschopsspel. Op het einde van den avond, die èn voor de spelers èn voor den Volksbond een groot succes werd, heeft Mgr. Aengenent vanaf het podium een toespraak gehouden. De retraite voor Dienstplichtigen is verzet op 1114 Januari; die der mannen Derde Orde op 47 Febr. FLACON maakt het slijm los FL2JO brengt spoedig verlichting Vroag hef oonftd van Uw dokter!-Agenten FÊ fi. Mtinaenmo-Den Hoop HET SPOORWEGONGELUK TE UITGEEST Gisteravond omstreeks tien uur zijn op de Koningskade nabij den Dierentuin te 's-Gra venhage, twee arbeiders van de z.g. blauwe tram, die werkzaamheden aan de rails ver richten, door een particuliere auto over reden. Een der werklieden. B., uit Voorburg, werd vermoedelijk met een schedelbreuk opgeno men, terwijl de 27-jange T., eveneens uit Voorburg, waarschijnlijk eenige kneuzingen opliep. Beiden zijn door den Eersten Hulpdienst naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De oorzaak van het ongluk moet, naar het schijnt, gezocht worden in de onvol doende belichting der werkzaamheden, In

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5