Stadsnieuws w* x I i A uto-parasieten fRheumatiek Kloosterbalsem DERDE BLAD DINSDAG 12 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 'ét jui WiSIt: AvanVALKENBUR De Belastingpol itiek Geen goud zoo goed" De feestviering op Koninginnedag De Precario-Iieffing Haarlem als Bloemenstad GELOOF EN WETENSCHAP Scholenbouw DE STADSSCHOUWBURG De uitkomsten der exploitatie De Stadsschouwburg De telefoon voor de raadsleden De derde hoogoven INGEZONDEN „HOE GENOEGLIJK ROLT HET LEVEN VAN EEN H. K. W.-ER HEEN" v. Eén der Raadsleden dreigt tegen de j| begrooting te zullen stemmen ïn de afdeelingen van den Raad was een ttd, dat zich met de gevoerde belastingpoli- tiek niet kon vereenigen en ook de politiek ten aanzien van de bedrijven zoo onjuist achtte, dat hij ofschoon in 1931 de nieuwe ■wet tot regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten in werking treedt desondanks voor dit jaar het hef fingspercentage tot 2 zou wenschen te zien verhoogd, en dat hij aankondigt, zoo zijn ver langens niet worden bevredigd, tegen de be grooting te zulen stemmen. Waarom de industrie goedkooper stroom bekomt. B. en W. verdedigen hun politiek met te beweren, dat de meening, dat de lichtver- bruikers geschaad zouden worden door de prijzen, die de industrie voor den stroom heeft te betalen .onjuist is. Integendeel; de levering aan de industrie is een van de fun damenten van het bedrijf. Zou de gemeente deze levering moeten prijsgeven, dan zou het bedrijf aanmerkelijk worden geschaad. Het gevolg hiervan zou zijn, dat of de Winst aanmerkelijk zou dalen, of de prijzen voor particulieren aanmerkelijk zouden moe ten stijgen. De prijzen voor industrleele doeleinden worden naar boven begrensd door hiet cijfer waarvoor een onderneming zelf kan op wekken, naar beneden door den kostenden prijs van den gemeentelijken stroom. De motieven, waarom de stroom aan de Industrie goedkooper kan worden geleverd, gijn in hoofdzaak de navolgende: le. aan de industrie wordt geleverd via den hoogspanningskabel direct aan de afnemers, waarvan het gevolg is: a. dat het laagspanningsnet buiten be schouwing blijft; b. dat het stroomverlies minimaal is; c. dat de transformators voor rekening van de afnemers zijn; d. dat de administratie-kosten uiterst ge ring zijn; e. dat geen huisaansluitingen behoeven ge maakt te worden; 2e. het aantal uren van het maximum ver bruik zijn veel grooter dan bij de lichtver- bruikers, waarvan het gevolg is, dat er een min of meer continu-belasting ontstaat, ter wijl de lichtverbruikers slechts vanaf zons ondergang tot uiterlijk 12 uur 's nachts gebruiken. Zet men deze factoren om in cijfers, dan blijkt ten aanzien van de vaste kosten (rente en afschrijving) het navolgende: De bedrijfsuren van de industrie zijn 4000 •—5000 per jaarr. Die van de lichtverbruikers zijn 1500 per jaar. Een hoogspannings Kilowatt eenheid kost 30— per jaar aan vaste kosten. Een laagspannings Kilowatt eenheid kost 120.— per jaar aan vaste kosten. Indien nu een industrieel bedrijf 4000 be drijfsuren heeft, dan geeft dit per K.W.U. aan vaste kosten 30.— gedeeld door 4000 of 0.75 cent. Een licht kilowattuur geeft daarrentegen aan vaste kosten 120 gedeeld door 1500 is 8 cent. Levert het G. E. B. 2.000.000 K. W. U. af aan één grootverbruiker, dan is daarvoor noodig één aansluiting, één opname, een kwitantie. Levet het G. E. B. 2.000.000 K. W. U. af aan 10.000 lichtverbruikers, dan zijn hiervoor noodig 10.000 aansluitingen, 10.000 opnamen, 10.000 kwitanties. Dat ook de kosten voor personeel, admi nistratie enz. dientengevolge zeer belangrijke verschillen opleveren, behoeft wel geen nader betoog. Indien de Raad zou besluiten de prijzen voor de industrie belangrijk te verhoogen, dan zouden deze een anderen uitweg zoeken en vinden. Dit zou noodlottig zijn voor het bedrijf, nog afgezien van den teruggang in de algè- meene bedrijfseconomie, die vordert concen tratie van productie. De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akkers Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te Worden, voordat ge oud zijtl De plaatsgelden der inrichtingen van vermaak Op haar desbetreffend verzoek zijn, naar B. en W. mededeelen aan de Vereeniging Koninginnedag op dezelfde wijze ais bij vroe gere feestvieringen ooit op 31 Augustus j.l. weder beschikbaar gesteld eenig.- gedeelten van den openbaren weg voor het opslaan van een aantal inrichtingen var. vermaak ter verhooging van de feestvreugde op den verjaardag van het Hoofd van den Staat. De Vereeniging heeft t'eze plaatsruimte ver deeld over een aantal ondernemers, die daarvoor uit den aard der zaak een bedrag moesten betalen, welk bedrag vxrd vast gesteld grootendeeis door eene aanbieding van de zijde der exploitanten naar ver houding van de vermoedelijk te maken ver diensten en voorts naar verhouding van de beteekenis hunner inrichting voor het welslagen van het feest. De aldi.t verkregen gelden waren bestem 1 en zijn geheel ge bruik voor de betaling der in alle opzichten openbaar gehouden feestelijkheder voorna melijk muziekuitvoeringen, voorts in 't cen- •n optocht en',; in Haarlem-Oost de tractatie der kinderen bij de kinderspelen. Hoewel aanvankelijk bij de vereeniging I geen zekerheid bestond, dal vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting zou word n ver leend, is naar de vereeniging B en W me dedeelt, de wetenschap, dat vo< 30 April j.l. eenzelfde vrijstelling was verl -end, van invloed geweest op de bedragen, die de ex ploitanten bereid waren aan de Vereeniging I te betalen. Deze vrijste lling is derhalve aan de feestviering ten goede gekomen. md Vliegende steigers worden niet aangeslagen Vliegende steigers (hangende steigers), die geen steun op den openbaren gemeente-grond hebben, kunnen na de wijziging der gemeen tewet van 18 Mei 1929-S.-230 in de precario- heffing worden betrokken evenals b.v. erkers, balcons e.d. In verband ry:t een ruir i -e toepassing der verordening worden, naar B. en W. mededee- len, vliegende steigers niet in de precario- heffing aangeslagen; zij werden tevoren ook nimmer aangeslagen. Bolgewassen in de plantsoenen? In de afdeelingen van den Raad verklaar den meerdere leden het gewenscht te achten, dat in de plantsoenen het karakter van Haarlem als bloemenstad meer tot uiting wordt gebracht door het daarin planten van tulpen, hyacinthen, narcissen enz. Gevraagd werd of B. en W. zich niet in verbinding kun nen stellen met de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, opdat door haar, evenals zij dat in sommige steden in het bui tenland doet, de plantsoenen van bolgewas sen worden voorzien? B. en W. hebben aan het verzoek gevolg gegeven, doch kunnen niet met eenige ze kerheid zeggen, of de Haarlemsche plantsoe nen hiervoor in aanmerking komen. De leden van de vereeniging Geloof en Wetenschap worden uitgenoodigd tot bijwo ning eener bijeenkomst op Donderdag 14 November, om half 8 in den Jansweg-schouw- burg. Op deze vierde bijeenkomst van het sei zoen zal de bekende Duftsche Liederenkun- stenares Olga Schwind uit Saarbrücken, ver maard als vertolkster van Middel/isuwsche minneliederen, balladen, volksliederen, kloos ter- en Marialiederen met eigen luitbegelei ding een avond van schoonheid der Middel eeuwen geven in samenwerking met de be roemde Katholieke Danskunstenares Char lotte Bara uit Ascona, die in haar dansen van religieus karakter (Madonna-, Dooden- dansen, „De Verrijzenis", „De Aanbidding der H. Driekoningen", „De Dwaze Maagd" enz.) den geest der Middeleeuwen plastisch vertolkt. Van de dansen van Ch. Bara zegt Bernard Verhoeven: „Deze danskunst is ge boren in de schaduw van de kerk. Deze kunst is kuisch, geestelijk en religieus. Ch. Bara geeft plastisch gestalte aan de vervoeringen van het Katholiek* zieleleven." De bouw van een school in het Zuiden der gemeente achten B. en W. thans nog niet noodig. Bij verdere uitbreiding van dit ge deelte der gemeente zuHen tijdig voorstellen worden ingediend. Een voorstel ten aanzien van de buiten school zal den Raad spoedig bereiken. B. en W. erkennen in het e r' wenschelijkheid om, wanneer er nieuwe scho len ontworpen worden, rekening te houden met eenige klassen voor voorbereidend lager onderwijs. Bij het nog te ontwerpen schets- plan o.a. voor den bouw van een nieuwe school ten Noorden van de Jan Gijzenvaart en ten Westen van den Rijksstraatweg zal dan ook gerekend worden op eenige lokalen voor voorbereidend lager onderwijs. B. en W. schenken hun aandacht aan de vraag, of voor de Pijlslaanbuurt en Overveen weldra de behoefte aan een openbare lagere school zal blijken. De uitkomsten der exploitatie van den Stadsschouwburg (de bedragen aan rente en aflossing buiten beschouwing gelaten) zijn de volgende: Seizoen 1918—1919 1750.— winst. 1919—192013.162.—verliesaldo 1920—192 19.273.— 1921—192 21.930.— 1922—192 31.930.— 1922—192 37.937.— 1923—192 413.498.— 1924—192 59' 75.— 1925—192 6r/'iö. 1926—192 78.307.— 1927—192 813 780.— 1928—192 99.162.— Ter beperking van het verlies is de Com missie van Beheer verleden jaar overge gaan tot het instellen van goedkoope abonne- mentsvoor'tellingen. Aanvankelijk waren de uitkomsten gunstig. De gewone voorstellingen met hoogere prijzen ondervonden geen neer slag door de invoering van het nieuwe insti tuut. Toen echter in den aanvang van dit jaar de hevige koude inviel, ondervond het schouwburgbezoek daarvan onmiddeHijk de gevolgen, zoodat de exploitat'e wederom een aanmerkelijk verlies opleverde. Bij een bedrijf, dat zoo zeer afhankelijk is van onbekende factoren als de weersge- -teldheid, is voorzichtige raming meer dan ooit geboden. Intusschen wordt voortgegaan met de goedkoope abonnements-voorstellin- gen, welke bijzonder in den smaak van het nubliek blijken te vallen en v* !ke althans een zekere opbrengst waarborgen. VERLICHTING FONTEINLAAN EN HEERENWEG Verbetering in uitzicht In antwoord op de klacht over de onvol doende verlichting aan de Fonteinlaan en van den Heerenweg antwoorden B. en W„ dat betere verlichting van een aantal stads gedeelten in voorbereiding is, daartoe behoo- ren ook de hier genoemde wegen. Een koffiekamer voor bezoekers van gaan derij en amphitheater* Op de verdieping van Amphitheater en Gaanderij in den Stadsschouwburg bevindt zich, naar B. en W naai aanleiding van een vraag in de afdeelingen mededeelen in een der rotondes een buffet waar alles verkrijgbaar is. wat ook in de andere buf fetten verkocht wordt en tegen lagere prij zen dan in de benedenbaffeMen. Daar deze rotonde als rookfoyer is ingericht is ze op verzoek van de brandweer voorzien van een glazen deur. In overleg met den pachter dei buffetten worden in de andere rotonde ook tafeltjes en stoeltjes geplaatst, waardoor deze voor taan dienst zal doen als niet-rook foyer. Het geheel wordt daardoor geriefelijkei en zal een gezelliger aanzien hebben. BEGRAFENIS C. HEYMAN Op de begraafplaats „Westerveld" is gis termorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. Heyman, oud- leeraar in de Engelsche taal en letterkunde. Op het kerkhof was zeer veel belangstel ling. Vele sprekers voerden het woord o.m. een neef van den overledene, dr. Bölger na mens de afdeeling Haarlem van den Neder- landschen Protestantenbond, Ir. van Maurik Broekman, directeur van het Gemeentelijk Lyceum,, de heer C. B. H. Proper, voorzit ter van de afdeeling Haarlem van de „Eng lish Association", prof. dr. G. C. van Wal- sum, namens een aantal vrienden en de heer' Bult, namens de jongelieden, die ten huize van den overledene verkeerden 1440 gesprekken voor rekening der gemeente In de afdeelingen sprak een lid als zijn meening uit, dat bij de nieuwe regeling een bepaald aantal gesprekken door Raadsleden gevoerd, voor rekening van de gemeente wordt genomen. B. en W. antwoorden, dat deze meening juist is aan de raadsleden wordt vergoed het standaardtarief ad 185, geldig voor 1440 aangevraagde gesprekken per jaar, welk aantal B. en W. voldoende achten in verhou ding tot het gerief, dat eene telefonische aan sluiting ook voor andere dan gemeentelijke doeleinden aan den bezitter verschaft. 38 s* 5«»*< 5*8»» 388*8! ,88*81 818*»' 88 8»« «1*8 *8 8*8,1 SS«8 88 2* «t* s* **9S DE HOOGSTE WOLKENKRABBER VAN NEW-YORK is het Chrysler-Building, dat nu zjjn voltooiing nadert. Daarnaast het Chanin-Building op twee na het hoogste gebouw Hierboven reprodu- ceeren wij een foto van den derden Hoogoven, welke op het bedrijf te IJmniden in aan bouw is en die zijn voltooiing nadert. Dit be teekent na tuurlijk een belang rijke uitbreiding van het bedrijf. De nieuwe Hoogoven dient voor „fixee ring" van het be drijf. Hü is als reserve gedacht om de periode te over bruggen, gedurende welke onvermijde lijk, langdurige re. paraties aan de be staande Hoogovens zullen blijken noo dig te zijn. Ver wacht wordt, dat de nieuwe Hoog oven omstreeks Maart 1930 gereed zal zijn, waarna men practisch ge vrijwaard zal zijn tegen de moeilijk heden van bedrjjfs- technischen, flnan- cieelen en commer- cieclen aard, die de stilstand van een Hoogoven altijd met zich brengt. De foto geeft een goed overzicht van het omvangrijk werk. De nieuwe Hoogoven zal van dezelfde constructie zijn, als de bestaande ovens. Rechts ziet men de MT. windverhitters, die de lucht voor den oven vóórverhiUen. Links gaat de transportbaan naar boven, voor den aanvoer van ertsen en brandstof. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Leden en niet-leden van den R, K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden zijn deze week wakker geschud, door bo venstaande variatie op Poot's onsterfelijk gedicht op den landman. Het is jammer, dat vele Handels- Kantoor- en Winkelbedienden maar niet kunnen be grijpen, dat, indien men een resultaat wil bereiken, de eenigste weg is, (en dat moet feitelijk elk goed katholiek bediende be grijpen) de „organisatie". Nu weten wij wel, dat reeds vele onzer bedienden lid zijn van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, doch er zijn ook nog zeer vele, die den vu- rigen wensch van onzen beminden Bisschop niet wenschen te vervullen. Deze houding van sommige bedienden is zeer betreurens waardig, doch het bestuur heeft alle hoop, dat wanneer de ongeorganiseerde bedienden een bezoek krijgen van onze Propagandis ten. dat zij dan wel tot andere gedachten zullen worden gebracht en dat is al geble ken uit het groote aantal bedienden, dat zich dezer dagen als lid heeft opgegeven. Het secretariaat is gevestigd Schoterweg 174 rood. zoodat de ongeorganiseerden hier van nota kunnen nemen. Zeg nu niet, „de Bond doet niets", want als ge uw oogen open zet, zult ge bemerken, dat de R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden St. Franciscus van Assisië afd. Haarlem ijvert, oa. om een vrijen middag te verkrijgen voor het winkelpersoneel enz. enz. Moge in de toekomst blijken, dat wij hier in slagen en daar twijfelen wij niet aan. doch dan rekenen wij er op, dat de ongeorgani seerde Roomsche bedienden, dat resultaat zullen weten te waardeeren en te erkennen, door zich aan te sluiten bij onze R. K. or ganisatie. Het Bestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkel bedienden, afd. Haarlem. LEEUWARDEN PASSAGIERSLIJST Van het s.s. Kon. der Nederlanden, van Batavia naar Amsterdam, 8 dezer van Genua vertrokken Naar Genua/Amsterdam G. H. A. Al- ferink, J. Bakker, J. J. Bakker, mevrouw J. G. van Bart-Müller, fam. HL van Beers, fam. J. Bennink, B. J. de Boer, H. Brink huis, P. B. yan Britsom, mevr. G. S- Brown, A. G. Bruessing, fam. T. A. Carli, mej. J.M. Carli, mej. M. G. Carli, V. G. Carli, G. A. M. Carli, P. J. Couvée, J. Crapts, mr. K. F. Creutzberg, L. J. Deckhoven, fam. G. J. van Deursen. A. J. Diekman, G. Doesburg, F. Doornebos, E. G. Drenth, A. Emmelot, fam. J. J. Emons, C. A. van der Enden, H. W. Enger. fam. J. P. N. Eynwachter, mevr. de wed. M. A. F. von Faber de Nivelle. W. Feldhusen, A. C. Ferrier, fam. J. F. Fleuren, W. J. R. Gom- mers, S. P. A. de Groot, P. H. M. Haan, mevr. A. Haanappel, mevr. Hasselbach, mevr. P. M. D. van Hengel, fam. dr. ir. H. Hofstede, mevr. de wed. H. Homemann de Graaff, W. van der Jagt, fam. dr. R. Janowsky, F. H. Jans, J. W. Joosten, O. E. KL Kelm, mevr. J. J. Keuchenius-le Webb, A. van der Keuken, J. van der Knoop, W T. J. Koch, F. Kok, mej. G. E. J. Kolman, H. Koning, mevr. M. J. A. Kools-Ver- nimmen, W. H. van Kooten, L. Koster, P. van der Kraats, P. Kramer, C. Kurvink, J. Kuyper, M. van der Laan, mej. Loghen, W. van der Louw, fam. T. de Meester, J. Z. Mewe, P. W, van der Meyden, fam. L. G. Miga, fam. A. V. Morjan, mej. J. Morjan, G. Mulder, dr. A. Nortier, M. Ouwerkerk, D. Plooy, fam. D. C. Prins, raden Pryono, mevr. de wed. M. S. Kap- mund-Breitner, mevr. C. Roeien-Nevens, mej. C. M. C. Roeien, mej. J. M. D. Roeien, fam. Ch. M. Rogers, O. P. J. van Roden, HL J. Ruben, J. H. de Ruyter, J. Schaap, fam. G. Ch. Schmit, H. M. Schoonhoven, jongej. W. H. L. P. Schoutendorp, fam. H. A. Schut. mevr. de Wed. B. F. Siemers en k., mevr. de wed. A. Smit van Dorp en 2 k„ E. Snoek, Soemadi, A. C. Soep, H. J. Souer, mevr. F. Stark-Carpentier Alting, C. H. A. de Steur, A. J. M. Stoopman, mevr. J. T. van Suchtelen, O. van Swieten, mevr. A. Tennberg, fam. G. L. Ticheiman, tam. Ch. L. H. Truyen, P. Valk, W. F. de Vaynes van Brakeli Buys, fam. F. A. Ver hoeve, P. C. Verwayen, W. Visser, J. Wasse naar, P. ie Webb, mevr. E. Wenckebach- Leopold, J. Westerbeck, J. Wetsel, H. F. O. Weychardt, J. B. van Wijk, J. G. de Zwarte. k Na een good bye van den vriendelijken bestuurder stappen we uit. Nadat we dooi Cobienz getramd zijn zitten we op een kalen weg te wachten, peuzelend aan een stuk pikante Dierworst We bestuiten naai een bocht te wandelen omdat op dit rechte stuk hier de auto's vee) te snei gaan Voor Dick is hei niet makkelijk om te loopen, want zijn rechter schoenzooi Zit los en vouwt nu en dan dubbel waardooi hl) een verschrikte be weging maakt, aisot hit iemand op z'n teenen tra .it In de bocht gekomen nebben we succes en starten m een Hansa Lioyd, fZ 75389 Het toeval dat een groote rol bn ons speelt nee» ons nu m een veewagen geplaatst Zekei om ons met te veei te verwennen. Weigemoed schikken we ons tn deze om geving, waai nog duidelijk de sporen van de eigenlijke bestemming in te bespeuren zijn Ovei de opstaande kanten hebben we een hek gelegd en daarop zittend notsen we voort, zoodat ten laatste oeei net bergland vooi mze ooeen begint te dansen, wat een lustig eftect oplevert. Door ai dit wild beweee springt plots onze geïmproviseerde zitplaats weg, en duikelen wij laat ik maar zeggen in het stroo. O, geurige zachte kussens van de Rolls-Royce, waar zijt ge gebleven l We weten het hek weer op z'n plaats te krijgen en. steeds met den Rijn als een trouwen en prachtigen begeleider, bereiken we Remagen, dat ons voorloopig eindpunt is. 't Is reeds 7 uur in den avond, doch vastbesloten wachten we op den wagen, die ons naar het kilometers ver gelegen Keulen zal voeren. Een luxueuze car komt aangesnord, met de kennelijke bedoeling ons voorbij te snel len, doch als gesuggereerd door onzen taaien wil nem te doen stoppen, zien wij zijn vaart verminderen. Met ingehouden haast stappen wy er op af en zien een elegant type achter het stuur gedoken. Een besluitelooze houding ligt over zijn wezen, en roept een bespraaktheid in ons wakker, die gemengd met "n dosis onverschilligheid, hem zijn twijfel doet overwinnen en ny noodigt ons dap uit mee te rijden. Uit zijn opmerking, dat wij nü wel goed Dultsch spreken, voelen wij, dat hij iets van onze taaitactiek heeft doorzien en wij geven hem er een verklaring van, die hij iachend aanneemt. Wij weten nog niet tot hoe ver hij in de richting Keulen gaat, doch be schouwen deze car als een dessertwagen, dien wij tot slot na een uitgebreide col lectie wagens genieten. Van den bestuurder, die zich als een ge zellig causeur doet kennen, hooren we, dat wij zeker wel de twinstigstèn zijn, die ge poogd hebben hem te doen stoppen, doch al onze voorgangers heeft hü 'aten staan, want hü weet talrijke voorbeelden te noe men van lui, die met minder goede oedoe- lingen mee willen rijden. Datzelfde hoor den wij reeds van andere bestuurders en wij hebben dit op onzen tocht als bona-fide auto-parasieten al ondervonden als een nandycap voor een goede aansluiting. Ook in dit vak is dus al de klad gekomen. Met belangstelling luistert de neer Ernst K. naar het verslag van onze reis Zijn adres nebben we genoteerd, want net zal nem genoegen verschaffen, naderhand nog iets van ons te hooren. Hy vraagt ons. of wij onze bagage van de eene stad naar de andere vooruit sturen, en is zeer ver wonderd als wy hem met een welsprekend gebaar onze regenjassen toonen, waarin wij twee binnenzakken van 30 x 40 C.M. hebben laten bevestigen, die onze volledige garde robe inhouden. Met welk 'n gemakkeiyk- heid, zonder verheffing van stem, kan men zich met elkaar onderhouden, wy zyn als in een rustigen, kleinen salon, die zich in soepele snelheid door de schemering boort. In den vorigen wagen zien we ons op etn wiebelende plank, de een met z'n hand luisterend achter 't oor, de ander om het botsend geraas te overstemmen met zyn hand als 'n trechter voor den mond, vreaieiyk hard schreeuwend als tnj rijn reisgezel op iets belangrijks opmerkzaam maakt. We komen aan een kruispunt en hier neemt onze sympathie tegenover den bestuurder geweldig toe, want hij besluit in plaats van naar Eiberfeld. zijn woonplaats, maar naar Keulen te rijden en op duidelijke wijze geven wij hem onze vreugde te kennen. Met stijgende belang stelling zien wij hem de snelheid opvoeren 80. 90, roo. no K.M. ,,'n Record, Mei." fluistert Dick enthousiast die een maniak is in hei verzamelen van allerlei recordgegevens. en dan begint hij op te rellen „Het eerste record. iaten we zeggen, „als schoonste geheel" wij m de Roll<=-Royce het tweede, wat snelheid betreft no K.M. in deze La Salie en het .derde, als langste afstand, deze rit FrankfortKeulen. We naderen een stad en hooren tot onze verbazing, dat dit Keuten is, terwijl wij stellig Bonn verwachtten, doch dat zijn we reeds gepasseerd. Twijfelend aan ons gezond verstand moeten wij een mysterieuze ver dwijning van Bonn cons ateeren. We rijden naar den Dompiatz en hoezeer wij ook houden van de natuur, het doe om prettig aan als wit du druk beweeg weer om ons zien Onder hartelijke dankzegging en met een handdruk nemen we afscheid van den heer Ernst K. In vluggen pa« gaan we naar het ons be kende restaurant, want we hebben door het reizen ongeveer 200 K.M. verbazend trek gekregen. De Schweine-cotelettes enz. smaken ons heerlijk en onder het kwartiertje napraten laten wij den dag nog eens aan Onzen geest voorbij trekken. Heel wat auto's hebben ons vandaag vervoerd en toch hadden we met één kunnen volstaan, want vanmid dag om 4 uur vertrok de heer Ernst K. met zijn La Salie uit Frankfort. Weef alles maar vooruit, in ieder geval hebben we niet over afwisseling te klagen gehad. Om den dag vol re maken, gaan we nog even Keulen bij avond bezien en bewonde ren de opschriften, die in verschillende café's zijn aangebracht, z. a. Ne goode Gazs Maat dam Weet Spasz, of Sid m doll Maat de Glaser voll, en ten slotte, wat ons aan den stand van onze kas herinnert Hasz do gahn dat mir dir zappe Musz du och ding Zech berappe. Dit laatste, m echt Keuisch dialect, ont cijferen we met eenige moeite en gaan na nog een blik op den Dom en den wunder- baren Rijn geworpen te hebben, een gat in den dag slapen. Met ongepoetste schoenen stappen we den volgenden dag om 12 uut naar een reparateur laten Dick zijn zool aan kloppen en stellen ons dan aan den grooten weg op, die Keulen verlaat. Ons eerste gebaar is gericht op een grooten zwarten wagen, doch als we zien, dat deze een doodkisi ver voert, ts onze animo verdwenen. Wel veertig dienstweigeraars passeeren ons, doch we aten den moed niet zakken en het is een luxe Opet IZ 55290 die ons naar Mulhetm brengt. Het eerst zoo afwisselende landschap heefr nu plaats gemaakt voor een doodgewone effenheid waar wij zonder eentge belang stelling naar kijken, uitsluitend geprepareerd als we zijn op het aanhouden van wagens. Het ts de heer Max A., die ons naar Ober- hausen brengt tn zijn Fiat. IY 40413. wai alweer 'n uitbreiding Deteekent van onze sorteermg merken. We maken hier kennr met zijn familie en ontvangen welwillende inlichtingen, waar we op de meest geschikte plaats de grens kunnen passeeren, zonder doo de douane lastig gevallen te worden. Ver trouwend op ons goed geluk luisteren we naar deze inlichtingen, waar we weinig van begrijpen. We nemen afscheid van deze hartelijke familie en zien, staande bij den voor ons onmisbaren spoorwegovergang, geen kans om verder te komen. Steeds maar zwenken de auto's een zijweg in. Op een grooten goeien lobbes van een vrachtauto vestigen we dan al onze hoop, doch ook deze wagen stelt ons teleur. Eindelijk bereiken we in het halfdonker Dinsrlage met een serie wagens, waarvan ie minstens verwacht, er half Europa mee door te kunnen trekken. Het zijn IY 38262 IY 33124, IY 42204 en ten laatste om het ge ie-ei vol te houden. IY 62597. En dat over een afstand van nog geen 20 K.M. Het is of de duvei er mee speelt, maar na ai de slechte vorderingen kunnen we maar geen car te pakken krijgen, hoewel we voor een sterk punt staan, n.l. een viaduct. En zoc beleven we het dan voor de eerste maal, dat we in het donker op hangende pooties op zoek gaan naa» een hotel, en dat nog wei in een ga» van een dorp. We eten en kruipen van verveling direct onder de wol. Maar dan den volgenden dag. Met ijzeren wil wentelen we om 6 uur het dekbed en de herinnering aan onzen soft dag van ons af en verlaten dan met energieke beweging de dorpsherberg. Weer is het viaduct de plaats van opstelling en we hebben direct succes. Het is een iang et, onbekend merk een Phanomen Werke. Hillen A.G., IY 92832. Ik zit ai op de eenige plaats naast den be stuurder, rerwiji Dick, met den moed van een schipbreukeling, zich in het donkere achtergedeelte van den vrachtwagen neeft geworpen, waai een dich klappende deur hem veilig ops uit en voort gaat het naar Jt/esei. Onze oeste dank ts tot den Pestuurder gericht en dan wande en we tn net vroege norgenuur tangs net stadje, op zoek naar nieuwe slachtoffers. Onze laatste dag. We zullen en moeten 2e zien vanavond, de Alkmaarsche torens, stil en vredig uitstekend boven de lage landen, triomfantelijke voorteekens voor ons van winnen, doch die ook het einde, het slot van onze vacantie betee kenen. Doch nog dolen we dooi een wildvreemd stadie, winkel in, winkel uit. worst, brood, boter en nog eens worst koopend ter voorziening van onze hongerige magen, wam we verbeelden ons geen tijd te hebben om vandaag te dineeren. Aan een benzinepomp treffen we een aardi- gen wagen, een Brennabor. en besluiten een poging te wagen. De bestuurder, een handels reiziger blijkt een geschikt persoon te zij a en vertelt.dat hij op weg is naar het gret» plaatste Siiderwijck oftewel Dingsperloo. Met beide handen grijpen we deze gelegen heid aan om mee te komen, temeer omdat we vernemen, dat daar hoegenoemd geen grenscontróle wordt uitgeoefend. Onderweg zien we met minachting naar de bordies, waarop Zollgrenzbezirke staat. Dat interes seert ons immers met. Maar. oh strop, als we den 5 K.M. langen grensweg in willen gaan. prijkt er een waarschuwing gesperrt, met de toevoeging, dat heei de weg op gebroken ts. De bestuurder ziet van zijn voor genomen route at en wij zullen op straat komen te staan, als vlak bij ons met een Engelsche wagen stopt, dien wij vanuit onze auto aanroepen. ML 1617, GB. «zen wij op het nummerbord en onze tong omschake lend van een Duitschen tn een Engeischen vai, oeginnen wij de »wee inzittenden te begroeten. We hoeven geen moeite aan te wenden om ons als „met-Engetschman" voor te doen. Ons vriendelijke verzoek, ge steund door dat van den ex-bestuurder die op den uitslag wacht, wordi ingewilligd en vlug hebben we een plaats voor ons geruimd in den chaos van koffers, die zich achterin bevinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9