Gemengd Nieuws Rechtszaken COMMUNISTISCHE ACTIE ONDER VALSCHE VLAG DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE TWEEDE BLAD WOENSDAG 13 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Een actie onder de kleine boeren Wie de heer Simons is Gaat Lou de Visser denzelfden weg als Wijnkoop? De zaak-Giessen Nieuwkerk c3 Meisje onder De Kooy doodgereden Beleediging door een raadslid UIT ONZE OOST Gruwelijk misdrijf Onze „langzame" treinen Een autobus van den dyk geslingerd Beurtschipper verdronken Storing in het mijnbedrijf Ernstige botsing tusschen autobus en tram Staatsroof met geweld en bedreiging i e veel personen op een brug De storm van Maandag- op Dinsdagnacht Moord aan den Oostzeedijk Bontliefhebbers Mishandeling Steeds meer verdwijnende molens Noodlottige twist tusschen woonwagenbewoners Moord op zijn stiefvader Sleepbootkapitein veroordeeld In de eerste helft van Octohe- IJ. is in verschillende periodieken, die vee' in de kringen der boerer geiden worder, versche nen een bericht omtrent een in 1930 te hou den Europeesch Boerencong^es Daarbij werd medegedeeld, dar in den zo mer van 1929 te Berlijn „een ovei'.eg plaats vond tusschen personen uit den verkenden boerenstand en eenige vertegenwoordigers van boerenorgani-aties uit verschillende landen", waar besloter werd „om pogingen te doen om tusschen de boeren m de ver schillende landen, die voor r>un belangen willen opkomen en strijden, een erband te brengen. Daartoe vort; de men(?< een comi té, dat de voorbereidende werkzaamheden zou verrichten om te kunnen komen tot een congres, waaraan zooveel mogelijk de boe ren van alle Europeesche ïan-ien zouden deelnemen, welke zelf met boerenwerk hun bestaan verdienen. In he: bedoelde bericht werd voorts me degedeeld, dat dar voorbereidend comité thans contact heeft gekregen met groote groepen boeren, overal in Europa en dat men(?) nu ook ai beter kan over den. welke belangen het zijn die in het bijzonder de werkende boeren wilier, hebnen besproken. Dat zal aldus lu ade net bericht ver der neerkomen op arie belangrijke din gen: Ten eerste willi n deze boeren, dat er een eind komt aan beschouwingen, en be loften voor de verre toekomst en dat er maatregelen komen waardixu aegenen die op het land werker daar ook eet behoor lijk levensbestaan, overeenkomstig de eiscnen van onzen tijd kunner. veidienon Ten twee de willen deze boeren geen nieuwe oorlo gen. En ten derdt wil'eii ze g3°n fascisme, geen politieke onderdrukking en rechteloos- making van de boeren. Het onder „ten eerste" bedeelde werd in het bericht nader in 10 punten uitgewerkt, welke punten than.- onvermeld i.mgen blij ven en aan volgde de m.dedeeling. dat ook in Nederland getracht zal woiden een co mité te vormen, "dat zal zorgdragen, dat de werkende boerenstanu van ons land op het congres vertegenwoordigd wordt' Daartoe is een voorbereidend comité opgericht, dat reeds nu alle belangstellenden oproept, om onder hun omgev'inp zoo'-ee, mogelijk pro paganda te maken „Alle belangstellenden werden voorts uitgenooüigd om namen en adressen op te geven aan den heer L. J. •Simons, Singel 287. Amsterdam, die zich be reid heeft verklaard, om het administratie- werk te doen." Tot zoover dit bericht, dat zooals ge zegd in verschillend a periodieken, die zich speciaal met het land - en tuinbouwbedrijf bezig houden, gehee1 of gedeeltelijk werd opgenomen. En het gecyclostyleerd bericht, dat aan de redacties dier bladen werd toe gezonden droeg als onderteekenmg de na men van een viertal vrijwel onbekende per sonen, resp. uit Dec. rin, Zutyl en, Oude Leye en Aalsmeer Deze actie ter voorbereiding der deelname van den Nederlandse! en werkenden boeren stand aan het Europeesch Boei encongres heeft onze aandacht getrokken meldt „De Standaard" van Dinsdagavond en door bijzondere omstandigheden hebben wij het noodig geacht daaruiar ;e*" onderzoek in te stellen. Daarbij leek ons dat de op roep voor een aantal personen in verschil lende plaatsen van oi lano aanleiding was geweest om nader cortaet te zoei.en met den heer L. J. Simons aan Ie* opgegeven adres te Amsterdam edit zelfs tot gevolg heeft gehad, dat er met lijsten werd ge werkt. om bewijzen van instemming te ver zamelen met dit pl>.: oir. oen kieinen boe renstand te helpen in deze voor de kleine boeren veelal zoo moeilijken tijd Zoo kreeg de actie, naar ous gebleken is, vertakkingen ir Friesland, :n Aalsmeer, in Nederhorst den Berg en Zuipne:. De actie werd gehee! geleid door den meer genoemden heer L. J Simins, nuit het kantoor aan den Shuel te Amsterdam, waar deze heer. alleen na voorafgaande schrifte lijke afspraak te sprei' en was, het kantoor, dat daar op een zolderkamer^gevestigd was en niet veel meer omvatte dan een bureau met schrijfmachine en een paar stoelen. Het doel der actie was om zooveel moge lijk ontevreden boeren m plaatselijke verga deringen bijeen te brenger., waarin dan plaatselijke afdeelingen zouden worden ge sticht van de Nationa-e organisau-terwijl dan zulk een plaatselijke organisatie een vertegenwoordiger had te benoemen in „het Nationaal Comité". De actie was. zooals de ieide- van „het Landelijk Bureau de neer Simons uitdruk kelijk verzekerde, vrij van elke piiirieke be weging en de medewerking van iedere klei nen boer, van welke politieke rienting ook, werd gaarne aanvaard. Alhoewel de teksr van de oproep en dat gene, wat wij omtrent die actie nader ver namen, weinig aanleiding gaf aciiter deze beweging meer te vermoeden dan daarom trent gepubliceerd we' d, toch wa en er in den toon dei publicaties klanker. die wij meenden ook vroege- zij her in ander verband gehoord te hebber; in de dagen van revolutionnaire v/celingen. Dit was oorzaak, dat wij speciaa, op onze hoede waren! Plotseling tijdens ons onderzoek werd het wantrouwen, dat wij koesterden versterkt. En dat door een schijnbaar onbetekenende „vergissing" van „he Landelijk Bureau" waaruit voor ons kwem vast te staan, dat dit Landelijk Bureau inderdaad wei relaties heeft met Berlijn, doen biijkiaa met een kring, die met de „KnmmunistL-che Inter nationale" vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. En verder bleek or-, uit dat „papiertje", da^ ds administratie van den heer Simons zich blijkbaar jevon dicht in de nabijheid van die '-an een der bekende figuren uit de zuiver Moscousche Commu nistische beweging ir. ons land Daardoor werd onze belangstelling zeer groot naar het antwoord op de vraag, die ons reeds bezig hield' „Wie is deze heer Simons?" Bij het voortgezet onderzoek in 1 die richting werd de figuur van dezen heer steeds vager. j Tot ons plotseling bieek, dat de heer Si mons heelemaal niet bestaat, doch dat zich achter dien naam verschuilt de bekende I Curmiumsti'-Che dokter H. Koch, admi nistrateur der sectie Holland van de Liga tegen Imperialisme en Koloniale Onderdruk king, candidaat bi) de laatste Tweede Ka- I en ae uitgever van de (Communistische) lijst-Louis de Visser en ook reeds vroeger bij Prov. Staten-verkiezingen in N -Holland en de uitgever van de (Communistische „Bedrijfski.- n-tnaamd „De Schildklier", welke deze medicus regelmatig onder zijn co .ega's vew vaat cm te trachten hen voor het Communisme te winnen. Nog voor wij bovenstaande opheldering omt-ent den p. rsoon van d n hver Simons verkregen hadden, bereikte ons het Bericht,- dat de organisatie van plaatselijke afdeelin gen van het Nationaal Comité voor het Eu- ropeesche Boerencongres snellen voortgang had en er Woensdag 11. in de zaal van café „Het Centrum" in Nederhorst den Berg een vergadering had plaats gehad, waar zulk een plaatselijke afdeeling is gesticht. De „Gooi en Eemlander" van Vrijdag 1.1. bevatte het volgende verslag van die verga dering: Nederhorst den Berg Het Europeesche Boerencongres in Neder land Onder leiding van het voorloopig comité in Nederland voor het Europeesche Boeren congres, vond Woensdag alhier een verga dering plaats in café „het Centrum" met het doel te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeeling voor het Europeesche Boerencongres in 1930 te Berlijn te houden. Na een uitvoerige inleiding over de be doelingen en de agenda van het Congres en daarop gevolgde discussie gaven zich -urm 30 aanwezigen op als leden voor een plaat selijke afdeeling voor dit congres. Als bestuursleden werden gekozen de hee- ren J de Vries. P. Waterdrinker en J. Bart, als vertegenwoordiger in het Landelijk Bu reau de heer H. de Weerdt. Het Nationaal Comité en het Landelijk Bureau zullen, naar medegedeeld werd, bin nen enkele dagen definitief worden samen gesteld en zich daarna tot de Nederland- sche boeren met een uitvoerige oproeping wenden. Bij nader onderzoek ter plaatse bleek ons, dat de meergenoemde heer Simons op die vergadering het in de oproeping der ver gadering aangeduide „lid van het Voorbe reidend Comité" was, die een inleiding heeft gehouden over „de bedoelingen en de agen da van het Congres", dat hij er sterk den nadruk op heeft gelegd, dat men de kleine werkende boeren moest organiseeren in de plaatselijke afdeeling, en dat hij. desge vraagd nadrukkelijk heeft verzekerd, dat de ze actie niets met eenige politieke, veel min der met eenige revolutionnaire beweging te maken had. Nadere inlichtingen over het Comité te Berlijn gaf hij niet en over de financiering der actie hier te lande liet hij zich heel vaag uit. Alleen gaf hij wel te verstaan, dat de plaatselijke afdeeling nu gelden moest gaan bijeenbrengen, welke dan in een E iropeesch fonds zouden worden gestort om daaruit volgend jaar de kosten van het Congres en de reis- en verblijfkosten der vertegenwoor digers uit de verschillende landen te be kostigen. Laat ons tenslotte omtrent deze verga dering nog mededeelen, dat zij niet zoo druk bezocht was, als verwacht werd, om dat verschillende personen, die sympathie hadden betuigd met het plan, ve 'hindeid waren, daar er dienzelfden avund was „Danksiond voor het gewas." Intusschen bereikten ons onr,rent den leider dezer heele beweging, Dr. Koch, nog andere bijzonderheden, die ons versterkten in de meening, dat publicatie van het le- sultaac van ons onderzoek gewenseht was. In de Communistische Partij ;groep-De Visser) schijnt het in deze dagen weer ern stig te spoken. Het huidig Tweede Kamer lid, Lc-uis de Visser en zijn medestanders, die eenige jaren geleden Wijnkoop c„e. weg gewerkt en de leiding der partij overgeno men hebben, zijn blijkbaar thans aan de beurt om slachtoffer te worden Er is in de partij een scherpe oppositie tegen hun leiding ontstaan en Zondag heeft te Am sterdam in het gebouw „Concordia" een besloter. partijconferentie plaats gehad, waar gebleken is. dat de leiding van Louis de Visser (die door ziekte verhinderd was aan wezig te zijn), door het partijbestuur vrij wel unaniem ten scherpste werd veroordeeld en hem vermoedelijk te wachten staat, wat zijn voorganger Wijnkoop nu enkele jaren geleden is overkomen. En de leider van deze oppositie dus waarschijnlijk de „coming man" in deze Communistische groep is dezelfde Dr. H. Koch, die zich zoozeer voor het Europeesch Boerencongres interesseert of om 't te zeggen in den stijl van het bericht, waar mede deze publicatie begint „die zich bereid heeft verklaard, om het administra- tiewerk te doen." Vooral waar ons gebleken is, dat deze ac tie in het belang der kleine boeren met sympathie ontvangen is, in kringen, die van e.rug contact met revolutionnaire woelingen niets, maar dan ook niets moeten hebben, gevoelen wij ons niet verantwoord met de publicatie van datgene, wat ons bekend is geworden, een oogenbük langer te wachten dan noodzakelijk was besluit „De Stan daard." Hier wordt getracht de moeilijkheden, waarmede ook kleine landbouwers te kam pen hebben, te gebruiken of liever te mis bruiken om een zekere agitatie en dan met een veel verder strekkend doel in het leven te roepen. De methoda«.die gevolgd wordt, is typisch- comin nist'SCh a la Moskou. En dat de lei der dezer beweging tevens is de leider der oppositie in de bij de „Kommunistische In ternationale" aangesloten Communistische Partij Holland lijkt ons niet toevallig! volverschot in den buik. De deskundige deelde daaromtrent verschillende bijzonder heden mede Het schot moet op een afstand van ten minste 214 meter zijn gelost. Een Leidrch inspecteur van politie, die het onderzoek in deze zaak heeft geleid, deelde mede, dat verdachte, na eerst ont kend te hebben, ten slotte, toen er zeer be- j zwarende getuigenverklaringen voor den j dag kwamen, bekend heeft, dat hij geschoten had. Verdachte verklaarde daarbij, dat hij, nadat er een tumult was ontstaan zijn wagen is binrengeloopen en de revolver had gegrenen, volgens zijn zeggen om zich te gen K. te verdedigen. Een rechercheur van politie, die de revol ver, kleedingstukken enz. in beslag heeft genomen verklaarde, dat hem gebleken is, dat er slechts één schot is gelost. Het slachtoffer heeft, voordat hij over leed, aan den rechercheur o.a. nog verklaard dat verdachte hem reeds vroeger te Loos- dumen met een revolver bedreigd had. Een 14-iarige jongen zoon van het slacht offer. eveneens verblijf houdende in een woonwagen, d;e van den twist tusschen zijn vader en verdachte ge'uige is geweest, zei- de, dat verdachte een revolver uit de rech terzak van zijn jas haalde. Er is geen kwes tie van geweest, dat verdachte het wanen uit zijn wagen zou hebben gehaald Ver dachte schoot op een afstand van ongeveer 7 meter op getu'ge's vader. Deze is d rna zijn wagen nng binnengeloopen en daar blij- j ven liggen. 0"k deze g~tu:ge wist. dat er vroeger tusschen verdachte en het slacht offer reeds tw'St is geweest: ook toen heeft verdachte reeds gedreigd te zullen schieten 1 Hii was toen reeds in het bezit van een re volver. Mr. Biok, requisitoir nemende, stelde voorop, dat hij de voorbedachte rade van de zijde van verdachte niet bewezen achtie. Spr liet dit dan ook vallen Wat het gebeurde op den bewusten avond betreft, meende st>r.. dat de verklaringen van de getuigen beïnvloed worden door de onderlinge verhoudingen in het woningen kamp. Men moet hun verklaringen dan ook voorzichtig beschouwen. De aanleiding tot de ruzie is echter volkomen vast komen te staan en eveneens, dat de vrouw van ver dachte op K. is afgegaan, waarbij spr. aan neemt, dat zii met de zweep, welke zij in handen had. K. gerlagen heeft. Deze heeft vervolgens de vrouw gestompt, wat, gez'en de omstandigheden, verklaarbaar is Dat echter K. daarna op verdach'e is afgekomen, achtte spr. niet aannemelijk Daarvoor is het schot te spoedig na het valUn van ver- dachle's vrouw gevallen. Evenmin kan ver dachte tijd gehad hebben om het wapen uit zijn wagen te halen. Volgens de verklaringen van den deskun dige dr. Hulst, moet het schot op een af stand van minstens een paar meter zijn ge- j lost. Ook daAruit blijkt reeds het onaannc- meliike, dat het slachtoffer dreigend op verdachte zou zijn aangekomen. Dat K. ook een revolver zou hebben gehad, is niet be wezen. Uit niets blijkt dan ook. dat ver dachte uit zelfverdediging zou hebben ge handeld. Trouwens volgens de getuigenver klaringen moet er geschoten zijn op een af stand van een meter of zeven. Van een he vige gemoedsbeweging van verdachte is evenmin iets komen vast te staan. Spr acht- j te dan ook bewezen, dat verdachte K. op- zettelijk van het leven heeft beroofd, het- j geen als doodslag gekwalificeerd moet wor den. Een zware straf zal dan ook moeten vol- gen. De eenige verzach'ende omstandigheid is misscb'en, dat verdachte's vrouw tegen den grond is geslagen. I Spr. eischt tenslotte 10 jaren gevangenis- straf tegen den verdach'e. Verdachte zeide, dat h'i volkomen uit zelf verdediging gehandeld heeft. Nadat ver dachte's vrcuw die het slach'offer met een zweep had geslagen, tegen den grond was gewornen. is K. on verdach'e aangekomen j in dreigende houding en met een zwarte l browning in de hand On dat oogenbhk is I verdachte in zijn wagen gesprongen en heeft zijn revolver garenen. Vervolgens heeft hij gescho'en zou hij dat niet gedaan hebben, dan zou K. hem neergeschoten hebben. K. stond, volgens verdachte, bekend als een j zeer gevaanliik mensch. i De nresident wees er op. dat verdachte nog f'id had. volgens zijn eigen verhaal, om in zi'n wagen te gaar Van Ze1fverded<>ng Wan dan oo'' gen snrake rijn. Trouwens het gehele verhaal van verdachte is zeer on- weesrhimlijk. 1 Mr. Pnvs. venvolgens den verdachte ver- dedirferde ze'de door deze zaak gegrenen te zün. H" achtte het een fout van het O. M. 1 dat het deze zaak alleen on pan'er beoor deelde Fn daarnn baeeer' het znn requisi- to'r. Hii weet eoh'er dat de rechtbank zich i in de psyche van de zaak zal inwerken. 1 Verd., die voor een soortgelijk feit reeds eenmaal een veroordeeling heeft gehad, had in het onderhavige geval een man tegen wien hij veete had, voor een café aan de Prins Hendrikkade met een mes steken in rug, borst en zij toegebracht. Het slacht offer kon echter na drie dagen het zieken huis weer verlaten. Schadeloosstelling: aan Klunder en Teunissen Naar wij vernemen, hebben mr. H. M. Roo- bol en mr. D. den Ho lander gisteren in raad kamer van het Amstordamsche Gerechtshof gepleit voor toekenning van een scbade'.oos- stelling aan Klunder en Teunissen wegens schade, die laatsgenoemden hebben geleden in verband met door hen ten onrechte onder gane gevangenisstraf. Het request van Klunder en Teunissen om schadeloosstelling is gegrond cp art. 481 Wetb. v. Strafv. waarbij ieder, die in revisie van een strafbaar feit is vrijgesproken, recht op schadeloosstelling kan d-en geiden. De raadkamer was, evena's bij de revisiebehan deling voor het gerechtshof het geval is ge weest, samengeste'd uit mr. Jolles, president, mrs. Wiarda en Boekhoudt, raadshseren, mr. Bauduin. procureur-generaal en mr. Vlaan deren, griffier. Naar mr. Den Hollander mededeelde, h~eft men zich in de gevraagde schade'ooestelling beperkt tot het vorderen van een zoodanig bedrag, dat K'under en Teunissen in alle geval met aanvul'ende werkzaamheden een bescheiden bestaan in de toekomst gewaar borgd zal zijn. De beslissing van het Hof zal spoedig vol gen. Verd. tot een geldboete veroordeeld De Alkmaarsche rechtbank heeft iemand uit Den Helder, die op w,eg langs het Kar.a 1 onder De Kooy 'n meisje met z'n motorrijwiel had aangereden, waardoor zij vrijwel onmid dellijk gedood werd en die daarna zoo snel mogelijk was doorgereden, tot 400 boete subs. 100 dagen hechtenis en 150 schade vergoeding aan den vader van het overleden meisje, veroordeeld. De eisch was 200 boete, subs. 60 dagen hechtenis. De rechtbank te Arnhem beeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een raadslid uit Doetinchem, dat terecht heeft gestaan we gens het schrijven van een artikel in „Het Volk", dat voor een inspecteur van politie te Doetinchem beleedigend was. De rechtbank veroordee'de hem tot 300 boete subs. 30 dagen hechtenis. Om het verbranden van 100 De bevolking van Tasikmalaja is opge schrikt door een afgrijselijk drama, dat zich in de desa Bandjarsari heeft afgespeeld. Een vrouw haalde bij de creriietbank een bankbiljet van 100 gulden, dat op den weg naar huis kletsnat werd. De vrouw legde het daarom te drogen bij het vuur. Het zoontje, dat binnenkwam, gooide het bij het spelen in het vuur. De vader, die dit zag werd zoo woedend, dat hij een ketel kokend water nam en over het kereltje uitgoot. De jongen was weldra in stervensnood en de moeder, d'e op het erbarmelijk geschreeuw binnengekomen was, begreep het gebeurde, rende weer naar buiten en wierp zich met het hoofd vooruit in een put. Zij werd er levenloos, met gebro ken nekwervel, uit opgehaald. Ds vader zit. thans, geheel gebroken door ellende, achter de tralies. Een leerzame vergelijking In „Spoor- en Tramwegen'' lezen wij het vo.genae verhaal „Uit den coupe": Ik beo nnj vandaag weer eens flink kun nen ergeren! Van neveriede kwam het gesprek cp de sneiheid van onze tremen. Een onderwerp, waar ik rmj a^ijd op spits, want ae aoor- snee-reiziger weet in den regel sieents te vertellen, dat 't bij ons m Nederland alles even iaiigzaam, maar dadelijk over de gren zen, heei Vjug gaat. Ainoewei, m ae laatste jaren heelt men er, dank zij de auto's, een wel wat beteren kijk op. Niet echter van middag, toen ais vroeger, beweerd werd, dat onze sneltreinen niet boven 60 a 65 K.M. rijden. En of ik ai beweerde, dat de snel treinen hier 75 a 80 K.M. rijden en ook zeils wel 90, 't gat mij niet veel. „O ja, de electrisohe treinen rijden 90 K.M., die andere geen 70," kreeg ik als antwoord. Toen ik verder nog vertelde, dat vóór den ooriog onze sneitremen ook veel vlugger re den dan nu, maakte ik uit de diverse ge zichten reeds op „dat ik er niets van wist!" Maar gelukkig: Uit- net onderste van mijn actetasch diepte ik m'n „Huart Mejjer's officieele Reisgids (z.g.) Zomerdienst, 1 Mei 1914 op. Ik toonde m'n coupe-genooten nu aan: trein 7 H.S.M. 8 uur uit Amster dam, 8.48 in Den Haag, rijtijd 48 minuten, „en", zeide ik: „een electrisohe trein doet 46 minuten over dit traject. Gezien het veel snel.erc aanzetten, is de snelheid dus toch niet grooter, dan van dezen trein in 1914." Tegen deze bewijzen was niet veel in te brengen. Ik rekende mijn gezelschap nog voor, dat trein 63 S.S., Amsterdam W.P. Rotterdam M. ook niet onder de 90 bleef. „Maar daarmede bewijst u toch niet, dat men in net buitenland niet veel sneller reed," zeide een mijnheer, die tegenover mij zat. „Ook dat zal ik doen. Heeft u den beroem den Belgischen „bloktrem" gekend?" „Ja zeker, die reed wel het hardst van alien." „Luister," zeide ik weer; „de afstand AntwerpenBrussel komt overeen met dien van Haarlem—Den Haag. Hoe lang deed die bloktrein er over?"- „34 minuten." „Juist, en ziet hier, trein 13 vertrok uit Haarlem 8.20, aankomst Den Haag 8.55 is dus 35 minuten!" Triomlanteiijk keek ik rond, want ik had het pleit gewonnen! „Beweer u nu nooit meer, dat 't in ons land zooveel langzamer en slechter gaat, dan in het buitenland," zeide ik en voegde daaraan toe: „en vergelijkt u dan ook eens ons materieel en de veiligheid bij ons, te genover die andere landen, „waar alles zoo veel beter schijnt." Hier stond de trein stil en verliet ik den coupé. of twee bonten weggegooid. De man is de 45-jarige schoenmaker E. v, d. K. een re cidivist. Hij wordt van de beide bontdiefstal len verdacht. Uit den winkel aan den Schiedamsche Sin gel werden twee bontjassen gestolen, resp. ter waarde van f 360 en f 195. Deze jassen zijn nog niet teruggevonden. Uit den winkel aan den Binnenweg wor den vijf bon:en vermist, elk Ier waarde van ongeveer f 50 a f 60. Hiervan zijn er vier teruggevonden. I De étalageruiten waren met een steen ver brijzeld, heigeen de dader onopgemerkt kon doen door het lawaai van den stormwind j V. d. K. is in verzekerde bewaring ge steld. De twintig inzittenden allen gewond Op den Ringdijk voor huis ten Donck te Bolnes is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De autobusondernemer P. V. G. te Rotter dam, die eiken avond werkvolk vervoert van de Scheepsbouwmaatschappij De Maas naar Rotterdam, moest voor een auto uitwijken, die uit tegenovergestelde richting kwam. Vermoe delijk is de autobus door gladheid van den weg en den krachtigen wind geslipt, met het gevolg, dat deze van den 6 Meter hoogen dijk geslingerd en met de wielen omhoog neerkwam. Van de twintig inzittenden bekwamen allen- verwondingen. Een drietal personen is over gebracht naar het ziekhuis te Rotterdam, en wel B. van Z. met gebroken ribben, G. v. K. met gebroken sleutelbeen en D. O. met ge broken rechterbeen, allen uit Rotterdam. Gisteravond is de 40-jarige beurtschipper Boonstra te Doezum (Gr.) van de loopp'ank van zijn schip te water geraakte en ver dronken. Het lijlc werd kort daarna opge haald. Tengevolge van de afscheuring van een flenskraag in de hoofdstoomleiding liep Maandag tegen half zeven op de mijn Laura de stoom uit de ketels weg, waardoor het geheele bedrijf kwam stil te liggen. Het duurde tot omstreeks elf uur, voor het werk met behulp van de bestaande reserveleiding kon worden hervat. De arbeiders van den middagdienst zijn ten deele uit de mijn geklommen, een ander ge deelte heeft gewacht tot om elf uur de liften weer functionneerden en zijn toen naar boven gebracht, persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Gistermorgen is de ochtendploeg volledig weer aan het werk gegaan. Te Heerlen is nabij de tramhalte Staats mijn Hendrik een autobus, waarin mijnwer kers vervoerd werden in bosting gekomen met een wagen van de Limburgsche Tramweg maatschappij. De autobus werd geheel ver nield. De dertig inzittende mijnwerkers wer den allen gewond, waarvan drie ernstig. Zij weiden naar de Verbandkamer van de Staats mijn Hendrik overgebracht en daar voór- loopig 'verbonden. Voor het Gerechtshof te Den Bosch stond in hooger beroep terecht P van G., werk man te Bergen on Zoom verdacht.'ter zake -lat hij op 9 Mei 1929 op klaarlichten d&g aan de Wouwsche Plantage onder Bergen op Zoom. drie meisjes onder mishande'ing en bedreiging heeft beroofd van het geld, dat zij ieder in een taschie dat aan een rijwiel hing. bij zich hadden. Op grond van gebrek aan ^ewiis had de rechtbank te Breda d°n ver dachte vrijgesproken, doch liet O M. kwam van het vriisprekend vonnis in hooger be roep. De behandeling dezer strafzaak, waar bij 27 getuigen werden gehoord, duurde on- ~eveer den geheelen dag. De meis'es herkenden verdachte pertinent, doch verdachte ontkende even beslist en be nen er bij te schreien en te zuchten. De advocaat-generaal achtte diefstal met geweldpleging bewezen en eischte één jaar en zes maanden gevangen'sstraf. De verdediger. Mr. van Hassel uit Bergên op Zoom beweerde dat het vooronderzoek der zaak te Breda slecht werd ge'eid en ver dachte 214 marnd on-ch'ddig in voorarest doorbracht. Pleiter concludeerde tot vrij- -praak. Uitspraak 25 November. De brug ingestort; 4 personen gedood Twee pelgrims, die de reis naar Mekka zouden aanvaarden, werden uitgeleide gedaan door ongeveer 200 desalieden. Op een afstand van ongeveer 23 K.M. van Madjalengka moest het gezelschap een ijzeren hangbrug van 38 meter lengte passeeren, die tien meter boven de rivier de Tjilootoen was aangebracht, welke rivier geheel droog lag met de bedding vol groote steenen. Ondanks de waarschuwingen van het desahoofd begaf het geheele gezelschap zich op de brug, welke den last niet dragen kon en gedeeltelijk bezweek, waardoor alle 200 personen omlaag stortten. Vier personen werden onm'ddellijk gedood, vijf zwaar ge wond, terwijl 70 mannen, vrouwen en kin deren, lichtere kwetsuren bekwamen. De bedding toonde een onbeschrijfelijke ravage De gewonden werden onmiddellijk naar het ziekenhuis te Kooningan vervoerd. De snelheid van den wind Het Kon. Met. Instituut meldt: De zware baromelerdalinjj, van 8 uur, 11 November tot 6 uur, 12 November, bedra gende 26 m.m., ging gepaard met tot flinken storm aanwakkerenden Zuidelijken wnd. welke van 17 uur 11 November tot ruim 6 uur 12 November met een gemiddelde snel heid van 15 meter per seconde doorstond In de stralen was de snelheid zeker meer dan 20 meter per seconde. Van 18 uur 11 No vember tot ruim 6 uur 12 November was de druk herhaaldelijk boven de 50 en 60 K G. per M2. De zwaarste stoot 73 K.G. kwam voor ten 1 u. 50 m 12 November. Gistermorgen 6 u, 30 m. begon de ba rometer te stijgen, schoot de wind, afne mend in kracht, uit tot Noordwest. Een oude foto opgezocht Den ochtend na den moord op den heer Lans heeft een persfotograaf een opname gemaakt van het portaal van het kantoor van De Haas' Handel Mij., op welke foto b'o:d- vlekken zichtbaar waren. Daar de foto door het blad, waarvoor de fotograaf werkte, niet werd opgenomen, raakte zij in het vergeet boek. Iemand, die den fotograaf bij de op name behulpzaam was geweest, herinnerde hem dezer dagen aan haar bestaan, waarna de fotograaf zijn archief doorzocht en de foto vond. Hij heeft haar ter hand gesteld aan den substituut-officier van justitie, mr. De Visser. Dinsdagnacht te ongeveer drie uur be- merkfen een nachtwaker en een agent, dat van den bontwinkel van T. J. de B. aan den Schiedamsche Singel een etalageruit ver nield was en dat vermoedelijk eenige bont jassen gestolen waren. Omstreeks denzelf den tijd werd bemerkt, dat van den bont winkel A. L, aan den Binnenweg eveneens een etalageruit was vernield en dat ook hier uit bont was ontvreemd. Omdat in de omgeving een man was ge zien, die zich op verdachte wijze ophield, is deze man gevolgd. Hij werd tenslotte in de Zevenhuissieeg gepakt en was nog in het bezit van eenige bonten die gestolen waren uit den winkel aan den Binnenweg en had toen hij achterna werd gezeten, een Toen gistermorgen zekere De Gr. van Veldhoven naar Eindhoven fietste, om zich naar zijn werk te begeven, kwam hij in Zeelst zijn buurtbewoner G. tegen Na een kor e woordenwisseling trok deze laatste zijn mes en stak daarmede naai De Gr. Deze werd i» zijn schouder gewond en wel zodanig, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen en veel bloed verloor. De Rijks- en Gemeentepolitie stelden direct een onderzoek in en namen een met bloed bevlekt mes in beslag. De laatste molen te Waddinxveen, ds graanmolen van de firma Galama, zal wor den gesloopt. Een der ruziemakers doodgeschoten Tegen verd. 10 jaar geëischt Gisteren heeft voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht gestaan de 34-jarige koopman H. J. B., een woonwagenbewoner, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, beschuldigd dat hij te Leiden op 2 October j.l. ter uitvoering van zijn te voren in kalm overleg en na rijp beraad gemaakt plan om Th. Kwarten opzettelijk van het leven te berooven, althans opzettelijk zwaar licha melijk letsel toe te brengen, opzettelijk uit een met scherp geladen revolver of pistool een of meet schoten op dien Kwarten heeft gelost, waardoor deze zoodanig verwond is geworden, dat hij aan de gevolgen overleed. Als deskundige werd in deze zaak aller eerst gehoord dr. Hulst uit Leiden, die ver klaarde, dat men met een Ier terechizitting aanwezige revolver waarmede verdachte, naar hij erkende, geschoten heeft iemand op een afstand van 6 a 7 meter zeker doo- delijk kan treffen. Voorts heeft de deskun dige het lijk van liet slachtoffer geschouwd en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de dood het gevolg is geweest van een re- Voor de rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan een mijnwerker uit Voeren- daal ter zake van mishandeling, den dood ten j gevolge hebbende. Op 25 Juli kwam de stief vader van verdachte, die niet meer met vrouw en stiefzoon samenwoonde, tamelijk aangeschoten thuis. Aan sche'den geen ge brek. Dit begon den jongen te vervelen. Hij nam een stuk hout en sloeg zijn stiefvader daarmee op het hoofd. Op 3 Augustus is de j stiefvader overleden aan nekkramp en long- ontsteking. De deskundige kon niet consta- i teeren, of de dood het gevolg was van den slag. De verdachte stond gunstig bekend. I Het O.M. eischte een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft he den bevestigd het vonnis van de Vacantie- kamer der Rechtbank, waarbij een Amster- damsche sleepbootkapitein wegens poging tot zware mishandeling was veroordeeld tot 1 zes maanden gevangenisstraf. -■ 'n Tijgerboutje zal me smaken," zei Duimstok, ,,'k heb honger als 'n paard." ,,'t ls goed," zei Jan Klaassen, 't dier in stukken snijdend met zijn zwaard. Boven het vuur werd het vleesch gebraden, ieder kreeg 'n sappige bout. ,,'t ls toch gek," zei Pierre lachend, „dat ik zoo veel van 'n tijger houd." 44. In den morgen gingen Jan en Duimstok, samen op verken ning uit, Piere en Trijn zouden achterblijven, op d'oude vervallen schuit. „Adieu," zeide Piere groetend en in zijn oogen blonk een traan. „Vaarwel n^Jn Jan," riep Trün, doekzwaaiend, ze was heel erg aangedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6