Buitenlandsch Nieuws fieiWiegekmd PUKÖL FEUILLETON DE KATHOLIEKE MIDDENSTANDERS EN DE TOEKOMST RADIO-OMROEP DERDE BLAD WOENSDAG 13 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE l ,,'t Is vijf minuten voor twaalf' iieueri. aiaaensiandsoanK HET TESTAMENT VAN DEN ADMIRAAL DE ONTRUIMINGSTERMIJN DE TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Er zijn heel wat bezwaren in te brengen tegen toekomstphilosophieën. Op de eerste plaats: ze zijn zoo gemak kelijk. De meest krankzinnige bedenksels, en de zonderlinge invallen, die hand noch j voet hebben, kunnen we verkondigen en wanneer dan iemand durft beweren dat we aan 't mallen zijn, dan schudden we plech tig het hoofd en zeggen: wacht maar, de toekomst De toekomst is ook de toevlucht voor alle vage persoonlijkheden zonder zelfvertrouwen, voor alle weifelende zielen: nu beteekenen ze niet veel. nu brengen ze weinig tot stand, doch in de toekomst zult ge wat zien. Naast het ééne genie, dat door de toekomst wordt gerechtvaardigd, staan duizenden en hon derdduizenden die altoos met den wijsvinger naar de toekomst wijzen, omdat zij niet we ten. wat met het heden te doen. doch tevens omdat zij vaaglijk gevoelen, dat hunne iner tie, hunne gemakzucht, hunne maatschappe lijke en cultureele vakerigheid in het leven de en strevende heden niet past. Op de tweede plaats: toekomstphiloso phieën hebben zoo weinig waarde. „L'avenir est a Dieu"de toekomst is aan God. De kleine mensch kan dit gordijn niet weg schuiven, en al hechten wij groote waarde zoowel aan de redeneering die, met de feiten van het heden als uitgangspunt, tracht vorm en gestalte te geven aan de toekomst, als aan de intuïtie en de scheppende verbeelding, die het beeld der toekomst zien oprijzen voor de oogen van den geest: de redeneering. en in tuïtie en scheppende verbeelding mogen niet doodloopen in de fantasmagorie. Werken is het heden; goed-doen in het heden is t eenige en tevens 't beste, dat de mensch doen kan om de toekomst zóó goed en zóó schoon te maken, als in der menschen vermogen ligt. Er is maar één soort menschen, die nog erger en veel gevaarlijker zijn dan de soort, die alleen maar leeft van toekomstphiloso phieën en toekomstfantasieën. Dat zijn de menschen. die doen alsof er geen toekomst meer zal zijn. Met hen is de ontwikkeling afgesloten. Alles moet blijven, zooals zij 't gewend zijnen wanneer er eens iets anders komt. dan zit t scheef en deugt 't niet. Nu hebben deze menschen in één opzicht ge lijk: voor hen is er ook geen toekomst meer Doch zij moeten zich niet inbeelden dat er daarom voor heel de menschheid geen toe komst meer is. De toekomst zal onverschil lig over hen heenstappen en in korten tijd enkele generaties, is van deze menschen als maatschappelijke en cultureele groepen be schouwd niets meer over. Vergissen we ons nu heel erg, of zijn we er heel erg neven, of ook alleen maar erg ondeugend, wanneer we als buitenstaander tot de meening zouden willen overhellen, dat onder de middenstanders in 't algemeen ;n onder de katholieke middenstanders in t bij zonder. de laatste soort menschen heel wat aanhangers stille aanhangers, telt? Men schen, die bij hun (zeldzaam) denken en bij hun (spaarzaam) doen eigenlijk de toekomst uitschakelen, en daardoor ook onfeilbaar zeker bewerken, dat er geen toekomst is voor hen? Menschen, die vastgeroest zitten ln gewoontetjes, hebbelijkheidjes, gevoelig heid ies, en al die in den grond niet zoo bijs ter belangrijke dingetjes zouden willen ma ken tot de as, waar heel de aarde om draait? Zijn er zoo? Zijn er zoo niet veel bij de middenstanders, ook bij de katholieke mid denstanders? De plaats van den middenstand in het economische en maatschappelijke leven leidt er toe. Het midden beweegt moei lijk. Het midden verkeert dikwijls in een valsche stabiliteit. In een valsche stabiliteit, want wanneer het midden niet zelf beweegt worat 't door de flanken medegetrokken. Of medegesleurd, al naar de omstandigheden Zal de middenstander, die nadenkt en een open oog behoudt voor den gang van den tijd. niet moeten toegeven, dat de ontwik keling van heden wonderlijk veel begint te gelijken op de mogelijkheid, waarop wij hier getrokken, dan weer meegesleurd door de „flanken" van het maatschappelijk leger de arbeidersstand en het groot-kapitaal. En wanneer wij nu naar de oorzaak zoeken van dit beangstigend verschijnsel, dan vin den we, onder meer oorzaken natuurlijk, maar dit is een der voornaamste, de passivi teit van den middenstander. Ingesponnen in zijn individualisme, met geen verdere hori zonten dan de dag van vandaag, dan „de zaak" zooals die reilt en zeilt volgens dik wijls zoo ouderwetsche methodes, ziet de middenstander niet naar den opmarsch naar eene nieuwe maatschappelijke ordening, die beide „flanken" van het maatschappelijk leger begonnen zijn. Dat zijn maar toekomst philosophieën af toekomstfantasieën, zoo meent hij. Doch 't is een feit van den dag. dat nieuwe maatschappelijke ordeningen groeiende zijn. en zoo de middenstander zich geen plaats weet te veroveren in de nieuwe maatschappij, zal hij overhoop worden gc- loopen. Dit geldt voor den middenstander in 't al gemeen. doch 't geldt nog temeer voor den katholieken middenstander, die zijn geloof beleven wil. Zal die nieuwe maat"cha«uelük>' ordening worden bezield door katholieke be ginselen? Wanneer één groep der katholieke gemeenschap achterblijft bij den opmarsch naar die nieuwe maatschappelijke ordening dan staat 't te vreezen dat de katholieke be ginselen ook zullen achterblijven, zich al thans niet volledig en in al hunne kracht zullen kunnen doen gelden. En ditzelfde geldt ook voor de problemen die binnen in deze katholieke gemeenscha? aan de orde zijn gesteld. De Katholieke ge meenschap toch groeit langzaam naar hare cultureele emancipatie. Steeds verder en hoo- ger streeft zijsteeds meer terreinen, waarop de menschel'ike geest en het verlan?en na?' beschaving en ontwikkeling zich gelden doen trekt die emancipatie binnen de grens hare; belangstelling, 't Is een levenskwestie voo.' den katholieken middenstand om in dit groote en machtige proces niet achter te blijven. Individueel zal de katholieke middenstan der weinig vermogen. Individueel blüft hu vastgekleefd aan toonbank en kantoorkruk, in de heillooze veronderstelling, dat de wereld om hem heen zoo blijft als hij graag zien wou. Vereenigd echter zal de katholieke middenstand zoowel in het proces der nieuwe maatschappelijke ordening, als in dat van de cultureele emancipatie der Katholieken een zelfstandige, volwaardige kracht blijken te zijn. Maar er is haast bij! ,,'t Is vijf minuten voor twaalf". WILLEM NIEUWENHUIS. DE ZIEKTE VAN MEVR. ZOEBIvOF Belangstelling van den es-Keizer BONN. 12 Nov. (V. D.). In verband met den ernstigen toestand van Mevr Zoeb- kof is thans behalve haar zuster Gravin von Hessen met prins Christoph, ook haar zwager Graaf van Hessen te Bonn aange komen. PARIJS, 12 Nov. (V. D.) In goed in gelichte Dvitsche kringen te Parijs is men nog steeds m de stellige verwachting, dat de ontruiming van de derde zone voor 30 Juin as. zal plaats nebben. Juist de vrees, dat technische en poli tieke moeilijkheden een uitstel der Rijn land-ontruiming met zich zouden Kunnen brengen heeft destijds in Den Haag aan leiding gegeven den ontruimingstêrmijn van 30 Juni beslissend vast te legen. .Vanneer men rekenmg zou genouden nebben met de vlotte afwikkeling der voorbereidende werk zaamheden voor de in werkingstelling van het Young-plan, zou net niet noodig ge weest zijn een bepaalden beëindigingstermijn uit te kiezen. Overigens is men, naar uit drukkelijk verzekerd wordt, zoowel in Duit- sche als in Franséhe kringen van meening, dat men van plan is zien aan den termijn van 30 Juni te nouden. Ten aanzien van de beweringen der Fran- sche pers is men in dezelfde Kringen van meening, dat net Voiksbegehren een interne Duitsche aangelegenheid is, welke de sa- U.A.. lOOrt HAlRv.fcM 'ASSALI LE1MrELPl-OON 13 Alle .„aiikza-ien £luis oketten 5.— per aar menkomst der tweede Haagsche conferenties geenszins in den weg staat. De vorderingen van de werkzaamheden der - nmmissies maakt net anderzijds waarschijnlijk, dat alle voorbereidingen voor de tweede Haag sche conferentie voor Kerstmis beëindigd zullen zijn. Wat de Saar-onderhandelingen aangaat, verwacht men dat deze eveneens binnenkort zullen beginnen, daar reeds in de eerstvol gende dagen overeenstemming te verwach ten is tusschen de Fransche en Duitsche regeeringen. Ofschoon men er zich van bewust is, dat de Saar-onderhandelingen moeilijkheden nebben opgeleverd, is men toch overtuigd, dat zij niet op onoverkome lijke moeilijkheden zullen stuiten. PARIJS, 12 Nov. (V. D.). Volgens een bericht van een der Parijsche middagbla den is by de besprekingen, die gisteren tus schen den Duitschen ambassadeur von Hoesch en Briand hebben plaats gehad, reeds het tijdstip vastgesteld, waarop ae tweede Haagsche Conferentie zal bijeenko men. Donderdagmorgen vindt in het Eiysee, onder voorzitterschap van president Dou- mergue een bespreking van het Kabinet plaats, in het bijzonder van den algemeenen politieken toestand. Zij mogen evenwel niet aan het ziekbed komen, daar de artsen elk bezoek verboden hebben. Ook. de ex-Keizei iaat tweemaal per dag mformeeren naar den toestand van zijn zuster. EEN REDE VA^ BOISSON Voor den vrede PARIJS. 12 Nov (V. D.) - De voorzit ter van de Fransche Kamer Boisson hield ter gelegenheid van den elfden verjaardag van den wapenstilstand te Charleville een rede. waarin hij voor een duurzamen vrede en toenadering tusschen Duitschiand en Frankrijk pleitte De president van de Kamer herinnerde aan de woorden van Briand in de Kamer, waarin hij uitdrukking geeft aan den wensch. dat de Fransche troepen het be zette gebied met vertrouwen en in vriend schap tegenovei de bevolking zullen ver laten. Om een duurzamen vrede te verzeke ren, moeten tusschen Frankrijk en zijn Oostelijke buren goede betrekkingen be staan. niet slechts tusschen de verschillen de economische groepen, doch ook individu eel van mensch tot mensch. Fransche sportbeoefenaars en studenten worden thans regelmatig in Duitschiand ontvangen en omgekeerd. Frankrijk begroet de Duitsche geleerden, zooais het thans dr. Einstein begroet heeft Nog slechts enkele maanden geleden is een Wagner Cyclus door het Beyreuther Theater te Parijs toegejuicht en dagelijks verschijnen boeken van Duit sche schrijvers in Fransche vertaling op de markt. Vooral de Duitsche oorlogsboeken hebben in Frankrijk beter doen begrijpen, hoe men in Duitschiand tijdens de vier oorlogsjaren geleefd heeft en hoe men aan het Duitsche front leefde. Deze boeken moet men naast de eigen producten en die van de verbon den mogendheden lezen om ook daaruit te leeren. De levendige verbeeldingskracht van de nieuwe generatie moet men door der gelijke werken bekeeren om op deze wijze de vredesgezindheid te bevorderen, want de vrede is de grondslag van allen vooruitgang OPSTANDIGE STUDENTEN Relletjes te Berlijn. BERLIJN, 12 Nov. (V.D.) Dinsdag ichtend te elf uur vond een protestdemon stratie plaats van de Algemeene Duitsche jtudentenvereeniging. Aanleiding hierto: vas een verklaring van den rector, dat alle onderhandelingen met de Algemeene Duit- iche Studentenvereniging 'moest worder afgebroken. Op de Hegel Platz verzamelden zich dr studenten. Zij trokken onder het zingen var liederen en geroep door den Lichthof naa de wandelgangen. In het voorste gedeelte kwam het tot een botsing met zich daar be vindende studenten van andere politieke overtuiging. Eenige studenten werden onde groot lawaai uit het venster geworpen. Bin nen eenige minuten was de politie in d Universiteit aanwezig. Dit werd door de studenten met gehoon en lijdelijk verzet be antwoord. Onder aanvoering van den inspecteur var oolitie Heimannsberg trachtte de politie dr ,tudenten uit de Universiteit te verdrijven hetgeen evenwel niet gelukte. Politiepa- rouilles trokken door de wandelgangen var ie Universiteit doch moesten na eenige minuten teruggetrokken worden, daar de studenten die bleven zingen, niet verwijderc konden worden. Na eenigen tijd verliet de politie het Uni versiteitsgebouw. waarna de studenten ziel naar de collegezalen begaven. ZITTING DER CENTRUM-FRACTIE VAM DEN RIJKSDAG BERLIJN, 12 Nov. (V.D.) Dinsdag middag hield de Centrumfractie uit der Rijksdag, onder voorzitterschap van Dr. Fer- litius een bijeenkomst over den politieker, toestand Uitvoerig hield de vergadering zich bezig met de werkzaamheden der ju ridische commissie van den Rijksdag. Ns ang beraadslagen nam de fractie hierbij een beslissing waarin de houding der Cen trumleden der juridische commissie ter zake van de hervorming der herziening der echt scheidingsprocedure eenstemming werd be paald. Daarna heild de fractie zich uitvoe rig bezig met de onderhandelingen over hei Duitsch—toolsche Handelsverdrag. DE CRISIS IN DE STEENKOOL INDUSTRIE LONDEN. 12 November (V.D.) De on derhandelingen in desteenkoolindustrie zijn heden een nieuwe phase ingetreden, doordat MacDonald vandaag voor het eerst deelnam aan de besprekingen. In den morgen had hij te zamen met de leden van de steenkoolcom missie van het kabinet een samenkomst met de mijneigenaren, terwijl hij in den middag de leden van de mijnwerkersexecutieve ontmoette. De grootste moeilijkheid, die de regeering on der de oogen zal moeten zien, is de bewering van de mijneigenaren, dat een vermindering van werktijd van 8 tot 7)4 uur. niet mogelijk is, zonder een vermindering van de looner. Een tweede moeilijkheid wordt gevormd dooi den eisch der mijnwerkers inzake een natio nale loonovereenkomst. terwijl de mijneige naren onder geen beding willen afwijken van den tegenwoordigen toestand, n.l. dis trictsovereenkomsten. Naar verluidt, is hedenmorgen beraad slaagd over het instellen van een nationa len „Board" voor de mijnindustrie, die ver geleken zou kunen worden met de nationale looncommissie, die alreeds voor de spoorwe gen bestaat, en die zeer voldoet. EEN OPZIENBAREND PROCES LONDEN, 12 November (V.D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, ving heden te Veroners de openbare behandeling aan tegen 42 z.g. „Fyodorists". leden van een religieuze anti-bolsjewistische secte, die genoemd is naar den leider Fyodor Ribalkin. Zij worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en anti-bolsjewistische agitatie. De leder berichten uit Shanghai, is het in de pro- hielden optochten in verschillende dorpen in het Veroners-district. waarbij zij de oude Russische driekleur ten toon spreidden. Op de vlag stonde" de woorden „God redt den Tsaar". De sectie wordt voorts beschuldigd de boe ren te hebben opgezet tegen verschillende maatregelen der sovjet-regeering. o.a. tegen de belastingverhooging. Voorts wordt aange voerd. dat de Fyodoristen pogingen hebben gedaan een militair detachement te vormen van 1000 man om samen te werken bij de denkbeeldige komst der anti-bolsjewistisch? strijdkrachten. In Novaya Kalitua zouden zij huizen van aanhangers van het sovjet- regiem hebben in brand gestoken, waarb-i zij instructies zouden hebben ontvangen van het emigratie-centrum. Van heinde en verre is het publiek samengestroomd om het ver loop van het proces te volgen. De rechtszaal is vol toehoorders, terwijl de menigte buiter het gebouw door middel van luidsprekers op de hoogte wordt gehouden van de onderhan delingen. TOENADERING TUSSCHEN ZUID- SLAVIË EN HONGARIJE? Naar de „Voss. Z." uit Belgrado verneemt zijn er niet-officieele onderhandelingen gaan de tusschen Belgrado en Boedapest om t( 'comen tot een verbetering van de betrekkin ~en tusschen beide landen. Mocht men to enig resultaat komen, zullen spoedig ooi- rificieele stappen worden gedaan om eer nieuwe politiek van Kongaarsch-Zuid-Sla vische vriendschap in te leiden. Als eerst? naatregel daartoe zal dienen een verande ring in de bezetting der gezantschapspos ten. Als Zuid-Slavisch gezant in Boeda pest wordt reeds genoemd de gep. admi •aal Prica. die indertijd met den huidrter Hongaarschen rijksbertuurder admiraal Hor- thy in de O.H. marine heeft gediend. DE POLITIEKE MOORD IN ARGENTINIË De dader aan zijn wonden overleder Caceres, de moordenaar van Lecinas, ie -e Mendoza overleden aan de verwondin gen, die hij na den aanslag had gekregen. NA DE ONLUSTEN IN PALESTINA. Zeven Joden, die bij de onlusten te Haifa zijn gearresteerd, zullen voor de rechtbank worden gedaagd onder beschuldiging van een oc-ging tot moord op twee Arabieren. De Arabische pers publiceert een artikel waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de wijze waarop de Joden gedurende de maand September op groote schaal en op nnrchtmatige wijze revolvers, geweren bommen, mitrailleurs en munitie uit Syrië hebben ingevoerd. Naar wordt gemeld zijn in verband hier mede twee Joden door de politie in Syrië gearresteerd. MOORD OP STRAAT JERUSALEM, 12 Nov. (V D). Dins dagmorgen heeft een Arabische terrorist midden in de stad op straat voor het poli- tie-bureau den Tschechischen consulaats arts Tichow. een oogarts van internationale bekendheid, met een dolk aangevallen. Tichow werd door dolksteken ^rnstig ge wond. De dader kon ontkomen. EEN GROOTE SLAG IN DE PROVINCIE HONAN LONDEN. 12 November (V.D.) Volgens berichten uit Schanghai, is het in de pro vincie Honan tot een grooten slag gekomen waaraan 250.000 Chineezen deelnemen en waarbij de modernste strijdmiddelen als tanks, vliegtuigen en giftgassen gebruikt worden. Naar verluidt, rukt het leger van generaal Feng op naar den Lunghai-spoorweg De toepassing van giftgassen door de troepen van Feng moet een groote verrassing zijn voor de regeeringstroepen. Dagga-bedwelming Wat het opium in het Oosten beteekent, dat is in Zuid-Afrika het dagga: zoo noemt men daar het Indische hennep, dat in groo te hoeveelheden geïmporteerd wordt en dat voor Zuid-Afrika een ware ramp geworden is Eenige tijd geleden ontdekte de politie in ie goederenloods van het station in Kaap stad een grooten kofer. aan het adres van -en inlander: zij bevatte een groote hoeveel heid dagga ter waarde van f 6000. Daar door is de aandacht weer eens gevestigd on dit bedwelming-middel. waarvan de bestrij ding hoogst noodzakelük is. Volgens een be richt van 't krankzinnigenhuis uit Pretoria waren in de ja^en 19081912 18 van alle manneliike patiënten die daar als krankzin nig binnengebracht waren, daggarookers Sindsdien heeft die rampzalige hartstocht rich voortdurend meer en meer verbreid en maakt thans zoowel onder de inboorlingen als onder de Europeanen, ia zelfs onder de mhooliei'gd talrijke slachtoffers. Dagga groeit zeer snel en wanneer de riant een of twee duim hoog is. kan zij ge- makkeliik voor een jonge tomatenplant aan- "ezien worden. De nlant wordt op vele plaatsen in hot tuid-Afrikaansehe grasland in het vriie veld -eteeld en van daaruit naar de steden ver- mnden. waar het dagga misbruik onder de 'ohoorlingen even sterk verbveid is als de -mium onder de Chineezen. De dagga -ordt meestal in gewone nijpen of sonu ook 'n sigarett-envorm gerookt, men rolt dan de ri-oge Uaderen ineen: maar de echte davsa- riïp bestaat uit een schaal van zandsteen rie in een gat in den grond ingegraven wordt m waaruit een bamboestengel in een koe hoorn voert, die met water gevuld is' 'nordat de rook door het water gaat. wordt 'g biitende inwerking op de tong van den moker wat vernacht. De daega is haast de mrzaak van alle misdaden, die in Z'"d-Afri- '-a gepleegd worden: min~tens speelt zij er -en even groote rol in als het alcoholisme in "riropa Wanneer men ze rookt, kriigt men -erst een gevoel van vreugde en uitgelaten •rooliikhe'd. die langzamerhand tot opwin ding overgaat en niet zelden zóó sterk wordt dat 't in een ware razernij overslaat. De direc- -ur van den nublieken pe"mdheidsdienst in Taan'tsd Dr J A. M'tchell verklaarde on- 'angs in een artikel, dat in verschillende wij- '_en der stad ieder Eurooeaan tu-schen de '8 en de 30 jaar een daggarooker is en dat m sommige scholen jongens van 10 tot 16 'aar drie en meer dagaa-sigaretten per dag -ooken. Ouder den invloed van dit bedwel mend middel vertoonen de iongens weldra -eestesstoringen en een zedeliik verval, zij 'orden leugenachtig en onbetrouwbaar in "n doen en laten. Het dagga-rooken speelt ook een gewichti- -e rol in een der moeiliik-te problemen, die "agenwoordig in Zuid-Afrika bestaan, n.l ie lotsverbetering der „arme Blanken." 1 w.z. van de Europeanen die aan lager wal -eraakt zijn tèngevolge van het dagga-roo- 'en: de meeste „arme Blanken" hebben het -eed? als kind geleerd, wanneer zij te zamen met de inboorlingen op het veld of boerderij werkzaam waren. Er zijn reeds stappen ge daan om den invoer van dagga te verbieden -■n men wil het bedwelmingsmiddel voor een gevaarlijk gewas" verklaren, om daardoor verdere teelt te verhinderen. Maar slechts -en wet. die een streng verbod tegen het dagga-rooken bevat, is in staat om hier afdoende hulp te verschaffen. Een merkwaardig dorp. Sinds overoude tijden waren er in alle .anden menschen die in holen en spelonken leefden. Dat er in Duitschiand echter een ge heel dorp met hol-bewoners bestaat, zal bij zelen nog onbekend zijn. Aan den Noordrand van den Harz, tus schen Halberstadt, Blankenburg en Thale, .ïgt het stadje Langenstein met ongeveer 15000 inwoners. Deze menschen wonen in groote en kleine grotwoningen, die door een peling der natuur daar gevormd zijn. Van den Oost- tot den Noord-Harz, van Halberstadt Quedlinburg, Thale en Blan kenburg tot aan Wemigerode liggen talrijke sandsteengroeven. De grotten van den Hop- pelberg, aan de westelijke helling van den Harz verschaffen sinds eeuwen een geschikt onderdak voor de bewoners van Langenstein. Dit „spelonken-dorp", dat in den neelen om trek zoo genoemd wordt, herinnert ons aan voor-historische tijden en verre streken van Azië en Afrika. De huizen van Langenstein iggen verspreid op de helling en maken van Je vlakte uit gezien een zeer interessanten, sigena-ardigen indruk. De straten zijn meest al holle wegen; aan de kanten en het einde staat men plotseling voor grotten, die van gewone ramen voorzien zijn: door de ruiten dringt spaarzaam het daglicht in de onder- aardscne ruimten. Waar men geen deuren ziet, komt men eerst in een voorportaal, dat dikwijls den ingang vormt voor verschillende grotwoningen. Deze grotwoningen zijn bin nen zeer ruim, breed en noog. De muren en vloeren zijn met hout bedekt of met steenen oemetseld. Behalve deze grotwoningen zijn er heele stegen en straten, zoodat men zich in een echte onderwereld waant. Bij som- Moeders nemen voor de roode. gesmette of ont stoken huid van de kleine, uitsluitend 't allerbeste en dat is Doos "VD en 60 ct. Tube ÖO ct. Bil Aoolh -11 Dro^isfe* DONDERDAG 14 NOVEMBER HUIZEN 1875 M. Uitsl N.C.R.V.-uitz. 8.008.15 Gramotoonmuziek 8.15— 9.00 Uurtie voo! de landbouwers 9.00— 10.00 Moreenconcert 10.0010.30 Zang door Dameskoortie 10.30u.oc Zieken» diens' 11.00u.?o Lezen van Chnsteli'k» Lectuur 12.302.00 Concert. Tenor, V100 en piano 2.002.3s Uttzend'-ng voor scholen 2.453.4s Cursus Hand werken 4.005.00 Ziekenuurne 5.00-— 6.00 Concert. Sopraan. Air-mezzo orgei 6.006.30 Cursus Maietsch 6.30n.oo Pianorecital 7.008.00 Orgelconcert, ie Lustrum viering ter gei. v. h. 5-iang be staan der N.C.R.V HILVERSUM 1071 M. (van 12.006.00 n.m. 298 M.i ro.oo10.15 Morgenwij ding 12.152.00 Concen door de Hong. Kapei van de Gebr. Eleimer en Bela Ruha 2.003.0c Gramofoonmuziek 3.00— 3.30 Halfuui voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. G. de Clercq over Waarop moei men bij het koopen van een kachei of haard letten 3.304.0c Gramotoonmu- ziek 4.005.00 Ziekenuurtie 5.30t.oo Concen uit Café „Moderne" te Amsterdam 6.01 Voortzetting concen 6.30 Koersen Vaz Dias 6.457.15 Landbouwhalfuurtie door Dr. A. van Leeuwen over „Het opkwee ken van onze dieren 7.I67.45 Fransch voor gevorderden en conversatie 8.01 8.15 Gramotoonmuziek 8.15 Concertge bouw;. Het Concertgebouw orkesi o.l.V. Pierre Monteux. Na afloop Persber Daarna dansmuziek door „The Ramblers" uit Cabarei „La Gaité" te Amsterdam 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding ti.os Lezing 11.2012.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. P. Howard bariton. M. Dare, cello. H. Sommen» ville piano 1.352.20 Orkestconcert 2.45 Berichten 2.50 Uitzending voor scholen 2.10 Lezing 2.20 Vesper un de Westminster Abbey 4.05 Lezing 4.20 Concert M. Herben sopraan. S. Northcote, tenor Kwinrei 5.35 K'.nderuurtie 6.35 Nieuwsber. 6.50 Marktber. 7.05 Zang door Stiles Allen 7.20 Lezing 7.45 Le zing 8.05 Concert. K. Winter sopraan. J. Farnngron oariron. Militair orkest 9.20 Nieuwsber. 9.35 Diner ter herdenking van den Vrede. Toespraken door Generaal Smuts Lord Cecil. Philip Snowden en anderen 10.20 Berichten 10.25 Ver aardag pro gramma 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramotoonmuziek 4.05 Art Pensee 6.55 Gramotoonmuziek 7.25 Gramofoonmuziek 8.20 Concert en too- neei. LANGENBERG 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek 9.3510.45 Gramo foonmuziek ti.30 Gramotoonmuziek 12.251.50 Concert. Orkest en Bariton—- 4.505.50 Concert. Orkest, sopraan en renor 7.20 Concen. Orkest en 2 piano's 8.20 „Grandhotei" Blijspe van Paul Frank. Daar na toi 11.20 Dansmuziek uu Berutn ZEESEN 1635 M. 6.1510.05 Le zingen 11.2012.15 Gramotoonmuziek 12.1512.50 Lezingen 1.201.50 Gra mofoonmuziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Berlijn 3.50—7.20 Lezingen 7.20 Concert. Orkesi en 2 piano's Her-uirzendme van Langenberg 8.20 Conceri. Orkesi 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert 2.504.50 Concert Or- kesi en zanger 7.359.35 Conceri. Ver sterkt orkest en zanger 9.5012.20 Dans muziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trio-con cert 6.50 Gramofoonmuziek 8.20 Con cert uit het Concertgebouw te Amsterdam. mige van deze grotwoningen heeft men ook aardige veranda's aangebouwd, die een heer lijk uitzicht geven op het oostelijk en noor delijk Harzgebergte. Nergens, in geneel Duitschiand. en zelfs in geneel Europa, vindt men zooveel zand- steengroeven als in Langenstein, Bijzonder interessant zijn de zeden en gebruiken van deze grotbewoners; van geslacht op geslacht zijn die overgegaan en bewaard gebleven. Fa miliefeesten en hooge feestdagen worden op bijzonder plechtige wijze gevierd, zoodat men haast van 'n afzonderlijk ceremonieel voor deze holbewoners kan spreken. Bij het doop sel komen slechts Langensteiners, d.w.z. die in de grotten geboren zijn, in aanmerking om peter of meter te zijn. Eveneens worden de aooden slechts door •echte Langensteiners naar het kerkhof ge bracht en begraven, waarbij geheel het ce remonieel slechts door een grotbewoner ver richt mag worden. De meeste grotten hebben apart? nemen, die ze niet ontleenen aan de families die er wenen, maar aan de sagen of sprookjes. Anderen hebben weer den naam van duivels-, heksen-, Donars- en andere grotten. Op dezelfde manier is het ook met de straatnamen gesteld. Terwijl in vroegere tijden de T engensteiners in de naburige grot ten aan vele vagebonden een schuilplaats verschaften, is dat met de gr?' '""voners van tegenwoordig heel anders. Het zijn brave menschen die zich in niets van andere ster- veJin'1i derscheiden. Thans, in den he sc. biedt het dorp Lan genstein. een liefelijken, schilde, achtigen aanblik en men ??niet daar van een heer lijk panorama op de bosschen van den Harz. «5 Of Joan verstond hem niet, óf de betee- kenis van zijn woorden ontging haar, want ze kroop naar hem toe en legde haar han den op zijn knieën. een beetje zenuwachtig alsof ze bang was, dat hij haar wéér zou wegduwen. „Ik begon me juist ongerust te maken, dat hij zoo Iaat is. Hij komt uit Londen, daar is hij heen geweest voor voorbereidingen ze aarzelde even en bloosde voor ons huwe lijk." „Hij zal nooit meer terugkomen!" her haalde Pete met schorre stem. De wolfshond gromde woest. Joan Keek Pete In het gezicht. „Wat bedoel je, Pete; waar heb je het eigenlijk over?" „Hij zei dat hij met je zou trouwen, vervolgde Pete op doffen toon, „maar hij lóóg!" •JPete. Pete, wat bedoel je in 's hemels naam," schreeuwde Joan, m doodsangst nu terwijl ze zijn handen greep en die stevig vasthield en trachtte hem te dwingen haar lan te kijken. „Heb je Paul gezien? Wat is er gebeurd? Zeg het me toch alsjeblieft iirect!" „Ja, ik heb hem gezien en hij heeft mij letaald. Betaald voor het stelen van jou, hee- emaal betaald." „Ik begrijp niets van wat je zegt. Waar is Paul dan?" Joan's stem sloeg over; met al haar kracht trachtte ze Pete heen en weer te schudden; ïaar gezicht was vertrokken van angst. Pete lachte valsch. „Hij is daarginds; hij slaapt onder de meeuw." Joan staarde naar hem in sprakelooze ver- lijstering en liet hem los. En opeens zag ze bloedsporen op zijn han- len. Een moment was alles duisternis voor ïaar en ze wankelde op haar voeten. Met een uiterste inspanning van al haar ■rachten kreeg ze haar zelfbeheersching en ^ewustzijn terug. „Je hebtstamelde ze krampachtig: je hebt Maar het woord bleef haar m de keel ste- .en; het was haar onmogelijk, het was tf •reeselijk het uit te spreken. Pete stak zijn hand uit. „Kom," zei hij met en poging tot opgewektheid: „Kom nu met ne mee naar nuis naar de menschen du 'iefde en eerbied voor je voelen." „Kom niet dichter bij me! Raak me niei an!" gilde ze „Zeg me, wat dat bloed op je handen en je kleerendat bloed Pete rilde en trok zijn hand terug. Lang- aam drong het tot zijn door hartstocht benevelde en verduisterde hersens door dat Joan van Paul hield, wellicht meer dan van ets of iemand anders ter wereld. Dwaas die hü was geweest! Hij had niet jedacht aan haar hart; alleen maar aan ïaar eer en aan zijn eigen hartstocht. „Dus je hield van hem?" mompelde hij. ter- vijl hij haar met een hulpeloozen blik aan- taarde. Zijn ziel werd plotseling verteerd loor vrees en omlaag gesleurd in een hei •an wroeging, toen hij de uitdrukking van anhoop op haar gezicht zag. Ze zelf antwoordde voor hem: ,Je hebt hem vermoord!" Pete liet zijn hoofd hangen, frommelde anuwachtig met zijn handen in zijn zakken •n ging een paar passen achteruit. „Ik heb het kwaad gewroken, dat hij je daan heeft." Hij wachtte, in doodsangst bijna, op wat ze aggen zou. Maar er kwam geen geluid Er as niets dan zwijgen, een spookachtig zwij- en. Hij betrapte zich er op, dat hij werktuiglijk e tikken telde van de groote, staande klok 7 den hoek van de hall Tik-tak. tik-tak! Het was als het kloppen an een menschenhart. het hart van den nan, dien hij daar net vermoord had. het 'art van den man, van wien 't meisje, dat 'i meende gewroken te hebben, hield Tik-tak! Over een minuut zou het ophou den te kloppen! Dan zou hij spreken, dan zou hij alles uitleggen aan zijn kleine vriendin, wier ziel hij had getracht te redden en ze urntbegrijpen en met hem meegaan. Tik-tak! Hoe lang nog, voor het ophield? Was Paul nog niet dood: was het bloed nog warm in zijn aderen? Toen hij leefde, had hij Joan's hart bezeten; als het zijne niet meer klopte, zou Joan's hart misschien ook stilstaan! Tik-tak, tik-tak! Pete kreunde luid en het angstzweet parelde op zijn voorhoofd. Dat regelmatige, eentonige getik was verschrik kelijk; maakte hem krankzinnig. Hoelang sou het nog doorgaan? Hij kon niet spreken voor het ophield. Het was immers Paul's hart dat hier in de hall klopte, met zijn laatstt tracht, terwijl Pete en Joan er naast ston den en wachtten, tot het zijn laatsten slag •ou doen. Joanwas zij nog in de hall en was de jroote hond er ook nog? Waarom sprong die hem niet naar de keel. om zijn meestei ie wreken? Misschien wachtte het beest oo) op den laatsten hartklop! Eindelijk hief Pete langzaam het hoofd op >n keek de hall rond Hij zag Joan als een ormlooze massa op den grond liggen. Hij deed een paar passen naar voren orr aar op te tillen, maar op netzelfde oogen lik sprong Thais tusschen hem en het meis 'e een waarschuwend gehuil Pete aarzeldi en Joan bewoog zich en kwam langzaan overeind en toen haar bewustzijn volkomen erugkeerde, wankelde ze, bevend over haai reele lichaam, naar de trap. Zich vastklemmend aan de leuning sleept? ;e zich de treden op en mompelde één enkel voord, dat, toen het Pete's ooren bereikte ijn hart veranderde in ijs en zijn hersens n laaiend vuur. „Moeder, moeder!" Met ingehouden adem en omfloerste oogen :eek Pete naar haar. zijn ooren niet dur- /en gelooven en hopend, dat, wat hij hoord, le wanhoopskreet van een overspannen breit ',ou zijn. „Moeder, kom toch, help me! Vlug dan ïoeder! Paul is Er ging boven een deur open: haastige oetstappen Klonken en toen Joan de boven- te trede van de trap bereikt had. ving Ann? Iramant haar in haar armen op. „Wat is er. kind? Wat is er in 's he- 'elsnaam gebeurd?" Pete spreidde zijn armen uit en wankelde aar voren. „O mijn God. mijn God!" schreeuwde hij Thais rekte zich. om hem naar de keel te pringen en toen Pete de woest-schitterendr ogen en glimmende tanden van het diei •ag. ontblootte hij zijn hals. dat het dier maai neer vat op hem zou hebben en het leven rit hem persen, zooals hij zelf het uit den ïeestex van den hond had gedaan Maar op etzelfde oogenblik klonk een heftig kloppen •p de buitendeur: deze sprong open en een man stormde de hall binnen. „Is mijnheer Barlett ai teruggekomen?" vroeg de binnenkomende met zwakke stem, terwijl hij de sneeuw van zijn kleeren schud- ie. „We zijn onderweg aangevallen; ik werd >peens bewusteloos geslagen en toen ik weer lijkwam. was de wagen verdwenen." Pete slipte achter hem om. ging bij de ;!eur van de hali staan en luisterde. Over de meeuw klonk door den stillen nacht het ge- ila.f van den wolfshond. Hij was weggerend, om zijn meester te zoe- en. het doode lichaam van zijn „baas" te inden en had hem ongewroken gelaten! Anne en de chauffeur praatten nu samen :n de hall, maar Pete nam geen notitie van ;ien; zijn gedachten waren bij het ievenlooze ichaam, dat nu misschien al onder de meeuw bedolven lag. Tik-tak! Pete Keek op, toen het getik .veer in zijn orein begon te hameren, en hij con de griezelige gedachte met van zich af- tetten, dat, zoolang die klok tikte, Paul's hart niet had opgehouden te Kloppen! En ten lotte tikte zij een krankzinnige gedachte :n zijn brandende hersens: Als Paul's hart erkelijk nog klopte! Als verbijsterend Keek hij de hall rond: on- oewust van degenen, die tegen hem spraken, en aanstalten maakten, nem te grijpen. Een groote stok hing boven den haard; (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9