r 2 DE POLITIEKE DEBATTEN IN DE TWEEDE KAMER N.euwe Haariemsciie Courant DE VLUCHT UIT DE VAN JAN KLAASSEN EN DERDE BLAD DONDERDAG 14 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 De Rijksbegrooting 1930 AAN ONZE LEZERS De begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen De begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Woningbouw te Amsterdam Onthulling van gedenkramen te Amsterdam Prins Hendrik naar Duitschland De statutenwijziging van naamlooze vennootschappen BINNENLANDSCH NIEUWS Geen geestdriftig ja Utrecht's niet goedgekeurde gemeentebegrooting LEGER EN VLOOT De mijnenleggers voor Indië STOOMVAARTLIJNEN Besloten is de Justitiebegrooting aan de agenda toe te voegen en de interpellatie-de Visser over de vervolging der Indonesiërs voorloopig af te voeren. Voortgezet worden de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting. De heer KNOTTENBELT (V. B.) acht de liberale beginselen meer democratisch dan de sociaal-democratische en betoogt, dat de rechtsche sprekers liberale klanken deden hooren. Spr. meent, dat een parlementair kabinet mogelijk was als de beginselen der rechterzijde homogeniteit waarborgen ook zonder bindend program. Spr. dringt aan op raadpleging der Sta ten-Gen" raai over de voorgenomen Indische bestuurshervorming. De heer VLIEGEN (S. D. A. P.) acht het vreéma, dat de katholieken geen onderzoek wenschen naar laster en terreur in het Zui den des lands. De liberalen zijn niet demo cratisch, daar zy de democratie beperkte tot politieke democratie. Met de Christelijke le vensopvatting heeft de politiek niets te ma ken. De finaneieele politiek van overschotten is door de salarisverlaging en de onderwijs-ver- slechtering een ramp geweest. Het kabinet heeft zich uitsluitend gericht tot de rechter zijde, hetgeen het stempelt in zijn eenzijdig heid. Afschaffing van exorbitante rechten en het stakingsverbod in Indië is een dringende 6isch< De heer VAN VUUREN (R.K.) heeft in zake de financiën in de woorden van den minister niets gevonden in strijd met spre kers wenschen. Een organisch kiesrecht is een corporatie ve vertegenwoordiging van Mussolini, die het regeeringsbeleid scheidt van den volksgeest. De bedrijfsorganisatie is gegroeid in de vrije maatschappij en behoeft wettelijke regeling. Met voldoening vernam spr. het voorne men der regeering inzake de bestuursher vorming in Indië. Tenslotte riep hij de sociaal-democraten op, om het klassestrijd-standpunt te verla ten en met alle democraten één front te vormen ter bescherming der democratie. De heer MARCHANT (V. D.) repliceert en houdt vol, dat er telken jare overschot ten waren, dat die telkens geweten werden aan een complex van omstandigheden, die het volgend^ jaar zich niet meer zouden voordoen en dat telkens weer de finaneieele toekomst met sombere tinten werd gekleurd. Dit is niet te ontkennen en spr. begrijpt niet, wat de minister incorrect kan vinden in hetgeen spr. daarover heeft gezegd. De heer Colijn kan tevreden zijn; hij heeft het bed gespreid en de heer de Geer is er in gaan liggen. Hij past er precies in! Aangaande de kabinetsformatie betoogt spr., dat de eerste opdracht niet luidde: de vorming van een parlementair kabinet, steu nende op de rechterzijde, doch de vorming van een kabinet, steunende op de rechter zijde. De Kroon is blijkbaar uitgegaan van de gedachte, dat een dergelijk kabinet parle mentair is. En dat is juist. Een gemeenschap pelijk program is geen voorwaarde voor de vorming van een parlementair kabinet. De anti-rev. hebben de katholieken -trouw ge diend. maar zij konden de verantwoordelijk heid niet aanvaarden voor een vrij operee- rend chr. hist, smaldeel, dat nochtans voor de vloot onmisbaar was. Heinrich Heine heeft de verhouding tus- schen de chr. hist, en katholieken reeds voorvoeld, toen hij dichtte: „Blamier mich nicht mein schönes Kind Und grüss mich nicht Unter den Linden" Onder een extra-parlementair kabinet moet men blijkbaar verstaan een kabinet, waarvoor de partijen, waarop het steunt, de verantwoordelijkheid niet durven te dragen. Spr. citeert den heer Colijn, die op 13 Maart j.L in de Eerste Kamer de vraag stelde, wanneer een kabinet vier jaar lang den steun van het parlement genoot, waarin onderscheidt het zich dan van een parlemen tair *abinet? Het organisch kiesrecht van den heer Colijn is niets anders dan de corporatieve vertegenwoordiging van Mussolini. Wanneer men dit stelsel uitwerkt, leidt het er toé, dat het regeeringsbeleid van den volksgeest wordt gescheiden. Op het gebied der bedrijfsorganisatie heeft men te doen met iets, dat vrij gegroeid is en dat thans wettelijke regeling behoeft. De vraag der nationale ontwapening is een vraag geworden van meer of minder, geen princi- pieele vraag meer, in de rede van den Mi nister-president over Denemarken. Spr. heef: dit met vreugde vernomen. Spr. vernam met voldoening de voorne mens der regeering inzake de bestuursher vorming in Indië. De heer Wijnkoop heeft niet het recht zich een vertegenwoordiger van Moskou te noemen; hij is al te burgerlijk buiten de deur gezet. Den heer de Visser is thans een exploit van gelijke strekking beteekend. Hij Is er blijkbaar ziek van geworden. Het eenige waarop de heer Wijnkoop zich kan beroemen is, dat hij de beste gangmaker is van de christelijke partijen. De soc.-democraten, on der wie er reeds verscheidenen zijn, die roe- pen ..fort mit dem Klassenkampf". worden niettemin voortdurend teruggedrongen in dien hoek. En toch zijn zij onmisbaar in den strijd tegen de economische machten, die de overheersching. ook op politiek gebied, aan zich trekken. Spr. hoopt, dat zij dit vroeg of laat zullen inzien en met alle democra ten één front zullen vormen ter verdediging van' de democratie. De heer WIJNKOOP (Comm.) betoogt, dat de sociaal-deir -eraten burgerlijk zijn en pre cies gelijk aan de Engelsche sociaal-demo craten. Mac Donald is feitelijk Christelijk- Historisch. Deze regeerders zijn niet anders dan de zetbazen van Colijn. De strijd van deze regeering tegen de onzedelijkheid is niets anders dan een striid tegen de cultuur Met opzet heeft de heer Wijnkoop niet ge sproken over het verschil tusschen zijn part!' en die van De Visser. Daarvoor staat hi! niet hier. Snr. strüdt voor het proletariaat met de middelen, die hem dienstig zijn. Het zal den heer Marchant niet gelukken een' relletje aan te blazen. Spr. verdedigt geheel het nrogram van Moskou. De heer COLIJN (A. R.) kan zich over 't geheel wel vereenigen met het betoog van de regeering. De minister-president vroeg aan spr. of hij den voorwaardelüken steun wilde omzetten in onvoorwaardelijken steun. Spr. antwoordt daarop, dat de daad van morgen meer waard is dan het woord van héden. Daarom zal sprekers partij de daden van dit kabinet afwachten. Wat de salarisreeeMng betreft, is sor. van meening. dat de millioenen. die beschikbaar zijn, in de eerste plaats moeten besteed wor den aan de wijzigingen der invaliditeits- en ouderdomswet. Een ontwerp van een onderhandelings- tarief moet men zich niet te gemakkelijk denken. Ook moet men zich er niet te veel van voorstellen. Spr. ziet in een onderhan delingstarief noch een ramp, noch een bron van welvaart. In het hanteeren van het ta rief kunnen groote gevaren opgesloten zit ten. Spr. houdt vol, dat, waar geen voorafgaand overleg is gepleegd, het kabinet extra-par lementair is. De heer Schokking was eigenlijk ook niet tegen voorafgaand overleg, maar wenschte zich niet te binden. Onder „bin den" verstaat spr. echter niets anders dan zich accoord verklaren met de hoofdlijnen. Spr. bestrijdt voorts den heer Kersten Ook spr. zou gaarne één krachtige protes- tantsche partij zien, maar hij ontkent, dat die partij zou moeten rusten op de Neder- landsche geloofsbelijdenis. Dezen eisch mag men aan een politieke partij niet stellen, daar die geloofsbelijdenis een hachelijk ac coord is. Indien de heer Kersten toenadering zoekt tot de A. R. zal dit nooit kunnen gaan ten koste van het beginsel der A. R„ dat geestelijke bezwaren met geestelijke midde len moeten worden bestreden. De heer VISSCHER (A. R.) bestrijdt even eens den heer Kersten. Wie den heer Kersten hoort, zou denken, dat hij smachtte naar eenheid. Wie werkelijk eenheid na streeft, doet dat niet op die manier, welke doet denken aan bidden om eenheid, maar danken, dat zij niet komt. Een fout van den heer Kersten is, dat hij confesssie en politiek program op één lijn stelt. Wat God van de overheid eischt, mogen wij nog niet eischen. De heer Kersten voert negatieve politiek, waarvan het volk niet kan leven. De heer J. TER LAAN (S. D. A. P.) vraagt welk perspectief zich opent uit dit debat voor de groote arbeidersmassa. Spr. ant woordt: geen perspectief. Zonder beduidende verbeteringen zal deze regeerperiode wel weer voorbijgaan. In de Kamer is een motie aan genomen, waarin gezegd wordt, dat de werk- loozenzorg geregeld moet worden. Gebleken is nu, dat die regeling vóór 1932 niet zal plaats hebben. We leven in een tijd van bui tengewone toevloeiing der middelen, zooals nimmer heeft plaats gehad. Ondanks dat wordt er op sociaal en culaureel gebied niets gedaan. Spr. hoopt, dat de tijd niet ver meer zal zijn, dat de arbeiders hun eigen belangen naar behooren zullen kunnen be hartigen. De heer BIEREMA (V. B.) is verheugd, dat de minister overtuigd is van de psycho logische nadeelen der overschotten. Spr. er kent de bezwaren tegen raming van een toekomstig accres. Het tegenwoordige stelsel brengt echter geen prikkel mee voor de De partementen om zoo nauwkeurig mogelijke ramingen te maken. Aan de motie-Ter Laan zullen de liberalen hun stem onthouden. De vergadering wordt verdaagd. zeer nuttige instellingen ter van de volks-ontwikkeling. bevordering niet terug te komen, Geer. aldus minister De Sommige leden maakten op principieele gronden bezwaar tegen subsidieering van dramatische kunst. Het voorloopig verslag Verschenen is het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk VI (Onderwijs, K. en W.), der Rijksbegrooting 1930. Het volgende is er aan ontleend: Vele leden hadden het optreden van den tegenwoordigen bewindsman met verwon dering gezien, daar zijn bemoeienis op onderwijsgebied zich tot dusver beperkte tot het lager onderwijs en nog hoofdzakelijk tot de finaneieele verhouding van het bij zonder onderwijs tot rijk en gemeenten. Vele andere leden kwamen hiertegen op. Gevraagd werd naar de plannen van den minister ten aanzien van het ontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs. Ook naar de verdere plannen van den mi nister werd gevraagd Zeer vele leden dron gen aan op een wettelijke regeling van het bewaarschoolonderwijs. Vele leden zagen met groote bezorgdheid de voortdurende aanmerkelijke stijging der onderwijsuitgaven. Het eindcijfer nadert thans f 160 millioen. Andermaal werd door sommige leden ge klaagd over de vaak droevige resultaten van het lager onderwijs. Verscheidene leden uitten de klacht, dat in ons onderwijsstel sel aan het onderwijs zelf te weinig vrijheid van beweging wordt gelaten. Verscheidene leden drongen aan op een oplossing der spellingskwestie. Gevraagd werd 's ministers oordeel inzake toepassing der radio voor het onderwijs. Aangedron gen werd op benoeming van meer vrouwen in den Onderwijsraad. Vele leden oordeelden herziening der Hooger Onderwijswet urgent. Voorts werd gevraagd of van den mi nister voorstellen zijn te wachten nopens de theologische faculteit en tot regeling der subsidieering van het bijzonder hooger on derwijs. Verscheiden leden vroegen naar 's ministers plannen inzake wettelijke rege ling van de handelsfaculteit en de Handels Hoogeschool. Van verschillende zijden werd geklaagd over misbruiken die in 1929 weer bij het groenloopen zijn voorgevallen. Gevraagd werd of reeds een onderzoek is ingesteld naar den omvang der vivi sectie en tot welke uitkomsten dit heeft geleid. Van verschillende zijden werd gevraagd wat de minister voornemens is inzake toe lating van de leerlingen der lagere scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. Men vroeg 's ministers oordeel over het in Berlijn ingevoerde stelsel, om meisjes en jongelieden, die overdag arbeid moeten verrichten, des avonds in cursussen middel baar en gymnasiaal onderwijs te doen ge ven. Op krachtige bevordering van het Nijver heidsonderwijs drongen zeer vele leden aan. Spoedige voorziening in een wettelijke ge regelde opleiding van scheepsmachinis'en is naar het oordeel van verscheiden leden dringend noodzakelijk. Eenige leden betoogden, dat de pacificatie bij het lager onderwijs zich op drastische wijze wreekt en dat de voorstanders, die het openbaar onderwijs wenschen. zich ze ker zullen moeten afvragen of zij nief terug moeten. Deze leden wilden veel geld aan het on derwijs ten koste leggen, maar niet op de tegenwoordige wijze. Gevraagd werd of tot de in de Troonrede bedoelde aanhangige wetsontwerpen, die voor verdere behandeling in aanmerking ko men, ook behoort het ontwerp-SchooIgeld- wet. Verscheidene leden vroegen of scherp wordt toegezien op de nafeving van den leer plicht voor het zevende leerjaar. Gevraagd werd in hoever voorbereidingsmaatregelen worden' genomen tot invoering van de nieu we opleiding der a.s onderwiizers volgens het systeem der L. O wet 1920 Vele leden oordeelden de herziening van de salarisre- geling der onderwijzers, in 1928 tot stand gekomen, geheel onvoldoende. Sommige leden hadden bezwaar tegen de subsidieering van openbare leerzalen waar maar al te dikwijls lectuur wordt uitgereikt, welke ingaat tegen de Christelijke wereld en levensbeschouwing Vele andere leden beschouwden de openbare leeszalen als De Memorie van Antwoord verschenen De dansverloven Werkverschaffing De uitbreiding van .proefboerderijen Geen eierbesluit Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over hoofdstuk „Binnen landsche Zaken en Landbouw" voor 1930, is het volgende ontleend: De minister is van ofdeel, dat slechts bij gebleken noodzakelijkheid de wetgever mag ingrijpen door toevoeging aan of veree- niging met andere gemeenten. De minister meent nooit aanleiding te hebben gegeven dat hem op het hart zou moeten worden gedrukt, bij de benoeming van burgemeesters groote zorgvuldigheid in acht te nemen. Van een wijziging in de opvattingen om trent den stemplicht in dien zin. dat er aan leiding zou bestaan om dezen dwang af te schaffen, is den minister niets gebleken. Medewerking tot afschaffing van het vrou wenkiesrecht is van deze regeering niet te verwachten. Met den minister van Justitie zal worden overlegd, óf wettelijke voorziening inzake invoering van dansverloven geboden is. De minister acht voor het treffen van maatregelen tot bescherming van dieren, voor zooveel deze van hem zouden moeten uitgaan, geen aanleiding, nu het optreden van particuliere zijde reeds belangrijke ver betering heeft gebracht. Een wijziging van de Vogelwet 1912 maakt een punt van overweging uit. De achteruit gang van onzen vogelstand is echter groo- tendeels te wijten aan baldadigheid van de jeugd. Maatregelen daartegen liggen op het gebied der opvoeding. De samenstelling der centrale commissie geeft alle waarborgen, dat aan redelijke verlangens, wat betreft de keuring van films ten volle kan worden voldaan. Naar de mee ning van den minister, verricht zij haar taak met groote omzichtigheid. Het ligt in 's ministers voornemen, op den door zijn ambtsvoorganger ingeslagen weg met betrekking tot werkverschaffing en steunverleening verder te gaan. Hoewel hij zich niet ontveinst, dat aan het bestaande stelsel fouten kleven, heeft het in de practijk goede resultaten opgeleverd. Welke objecten in de toekomst als werkverschaffing zullen worden aangevat, is thans nog niet te zeg gen. Aan den wensch van sommige leden in zake een systematisch onderzoek naar de werkloosheid wordt reeds in zooverre vol daan, dat verschillende onderzoekingen zijn of worden ingesteld, zoowel door de desbe treffende subcommissie uit de Commissie voor de Economische Politiek als door de Commissie Steunregeling Armenwet. Het karakter der werkverschaffing laat niet toe. om bij ontslag de gewoonten van het vrije bedrijf te volgen. On de vraag omtrent den voortgang der mechaniseering van het veen- deriibedrijf kan het antwoord niet bemoedi gend zijn; veel resultaat is tot dusver niet bereikt. De minister betoogt, dat het niet aan gaat, eenvoudig het voor den landbouw uit getrokken bedrag te converteeren in een be wijs, dat de regeering in haar zorg voor dezen bij uistek gewichtigen tak van volkswelvaart zou zijn tekort geschoten. Ongetwijfeld maakt de landbouw moeilijke tijden door, al is wellicht de qu.alificatie „zorgwekkend" iets te donker getint. Maar dit is in hoofdzaak te wijten aan de disharmonie tusschen prij zen en productiekosten. In het bijzonder wordt aan de voorziening in de behoeften aan landbouwonderwijs voortdurend aandacht geschonken. De instel ling van een landbouwraad is door den ambtsvoorganger van den minister ernstig overwogen; hij heeft dit denkbeeld laten varen na het advies der landbouworganisa ties te hebben ingewonnen. Reeds meermalen is er bij de regeering op Hiermee is afgewezen de herziening van het Bezoldigingsbesluit, in het katholiek program 1929 verlangd. Afgewezen niet door minister De Geer alleen, maar door „de regeering", dus door alle leden van het kabinet. En nu de zorg voor het groote gezin. Het woord is gisteren van de regeerings- tafel wel genoemd. Achterwege bleef elke concrete aanwijzing, hoe de regeering van haar zorg voor de groote gezinnen denkt te doen blijken. Een terugslag op hetgeen by de algemeene beschouwingen van katholieke zijde, door de heeren Nolens, Van Vuuren en Moller, in dat verband in het midden was gebracht, heeft de premier noch minister De Geer gegeven. Het kan toch geen ernst zijn. dat de groote gezinnen zich voldaan moeten achten met de in uitzicht gestelde zeer bescheiden verlaging van den suikerprijs. Natuurlijk kan van allerlei nog komen, maar voor overgroote gerustheid is geen aan leiding, als men bedenkt, dat de christelijk- historischen in platonische belangstelling voor de kinderryke gezinnen niet achter staan, maar ten opzichte van practische en doeltreffende maatregelen tot dusver van maar matige instemming deden blijken. Even geringe sympathie als zij tot heden voor een onderhandelingstarief aan den dag^ legden, even weinig ingenomenheid toonden zy voor een Rijkskindertoeslagfondsnog pas heeft een hunner voormannen het beslist, afgew. -en. Men mag er niet aan twijfelen, dat het katholieke deel van het kabinet èn ten aan zien van de ambtenaren, èn ten opzichte van het kroostrijke gezin het goede wil, maar de vrees is thans niet meer geheel denkbeel dig, dat de christeiyk-historische bestuurder der schatkist, in beide gevallen remmend opgetreden, zyn inzichten de overhand heeft weten doen behouden. In dit verband is men, welke groote kwali teiten overigens den minister van Financiën sieren, geneigd, de vraag, of zijn overgang in dit kabinet een gelukkigen greep mag biyft dat doen om dien toestand zoo spoe dig mogelijk op te heffen. Het personeel der afdeeling, hetwelk met vroeger vergele ken nu reeds meer dan verdubbeld is is ge leidelik uitgebreid, maar de oplossing m die richting is met het oog op de vereischte scholing aan beperking verbonden. En ver der heeft de ondergeteekende onlangs ten einde den arbeid van het personeel zoo stelselmatig én intensief mogeiyk te kun nen doen zijn de mondelinge behandeling van zaken en het telefonisch contact van belanghebbenden met dit personeel tijdelyk doen beëindigen. Vooral ook sedert dezen laatsten maatregel is het inhalen van den achterstand betrekkelijk snel gevorderd. Een bepaalden datum, waarop de ach terstand zal zijn ingehaald, durft de onder geteekende niet te noemen; met dat inha len zullen, al wordt er alles op gezet dit te bespoedigen, nog wel eenige maanden ge moeid zyn. Dan zal afdoening van verzoe- j ken in normale gevallen binnen enkele weken kunnen plaats hebben. 1500 gemeentewoningen In Juli 1926 is in Amsterdam besloten tot den bouw van 1500 woningen op ver schillende terreinen van de gemeente voor gezinnen, die in verbano met maatregelen in het belang van de volkshuisvesting hunne woningen moesten verlaten. Voor dien bouw we'd een voorschot door worden geacht, niet met een geestdriftig het Ryk verleend, benevens «en bydrage in ja te beantwoorden. Zij zal geschieden door H.M. de Koningin H. M. de Koningin heeft het voornemen, zich 28 November naar Amsterdam te begeven, ten einde gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Britsclien gezant, om in de Engel sche kerk aldaar twee gebrandschilderde gedenkramen te onthullen. Het eene raam, voorstellende den koning stadhouder Willem III en diens gemalin ko ningin Maria, is door Nederlanders aange boden; het andere raam is aangeboden door twee Britsche regimenten, de Northhumber- land Fusiliers en het Royal Warwickshire Regiment ter herinnering aan den door hen in de 17e eeuw in de Nederlanden gedanen dienst. Na afloop van deze plechtigheid zal H.M. doorreizen naar de Residentie, ten einde al daar het winterverblyf te betrekken. Prins D-trein Hendrik is Dinsdagavond per van 8 uur 53 van Het Loo naar Duitschland vertrokken. De achterstand in de afdoening van goedkeuringsaanvragen Op de vragen van den heer Boon betref fende het nemen van maatregelen in ver band met den ontstanen grooten achter- aangedrongen om onder de landarbeiderswet I stand in de behandeling van aanvragen om Koninklyke bewilliging of een ministerieele verklaring „van geen bezwaar" op statuten- wyzigingen van naamlooze vennootschap pen heeft de heer Donner, Minister van justitie, het volgende geantwoord: Inderdaad is by de behandeling van de stukken betreffende de naamlooze vennoot schappen een achterstand ingetreden, die reeds geruimen tijd een voorwerp van zorg Tot sterke uitbreiding van het aantal proef- voor den ondergeteekende uitmaakt, boerderijen zal niet worden medegewerkt, in- Afgezien van het veelvuldig gebruik, dat dien de" noodzaak daarvoor niet bestaat. Bij i tegenwoordig van den betreffenden rechts- de organisaties bestaat echter een sterke I vorm gemaakt wordt, houdt die achter- drang naar de stichting van zulke boerde- 1 stand goeddeels verband met de omstan- rijen en daarmede is de vraag om rijkssteun I digheid, dat kort vóór en na 1 April 1929. voor deze stichting in overeenstemming. Het datum var. in werking treden der nieuwe ook kleine boeren te betrekken. Even dikwills is er harerzijds oo gewezen dat, gelijk reeds de Staatscommissie 1906 in haar ranporten tot uiting bracht, de verstrekking van on roerend goed aan kleine landbouwers een geheel ander karakter heeft dan die aan landarbeiders, en vooral dat onderbrenging van beide categoriëen in één regeling zeer ongewenschte gevolgen zou hebben de exploitatiekosten to- ten noogste 70 ets. per week. Het grootste deei van deze woningen is thans gereed. Thans stellen B. en W. voor, opnieuw 1500 wonir.ger, te stlclren om re gelmatig te kunnen voortgaan met de sa neering van de binnenstad. Deze nieuwe woningen zullen ge bouwd worden in den Imikslotertvm Trans- vaalbuurt. Meeuwenlaan. bij Nieuwendam en in het tuindorp Buiksioot. Bij het vaststellen van de grootte en de inrichting der woningen hebben B. en W. rekening gehouden met de waarschyniyk- heid, dat de meesten der gezinnen voor wel ke de woningen bestemd zyn, tot de groote gezinnen behooren. De Regeering is bereid dezelfde facilitei ten te verleenen vooi deze groep woningen als. voor de eerste 1500 womngen. De totale stichtingskosten van deze nieu we woningcomplexen bedraagt f 5.441 500. spreekt vanzelf, dat eerst na nauwgezette overweging door den minister Omtrent de wenscheiykheid van den steun wordt beslist, Voor zooveel de beschikbare gelden zulks toelaten, wordt aan verzoeken om voorschot ten voor de stichting van boerderijen op woesten grond voldaan. Het komt den minister gewenscht voor als nog niet de totstandkoming van een „eier besluit" te bevorderen. De noodzakelijkheid van zulk een besluit ware af te wachten, pu vanwege het Nederlandsche eiercontröle- bureau een circulaire wordt verspreid, be vattende verschillende wenken voor de aan voerders van eieren. Inzake het nemen van het initiatief om te komen tot een interna tionale regeling tot het stempelen van eieren, is de minister bereid met zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken in overleg te tre den. Wat betreft de overbevissching van de Noordzee, wordt medegedeeld, dat in ver schillende by de Noordzeevlsscherij betrok ken landen proeven worden genomen met trawlnetten, welke de jonge visch sparen. Het ligt in de bedoeling van den permanenten internationalen raad voor het onderzoek der zee. de gegevens omtrent de in de verschil lende landen opgedane ervaringen te verge lijken en de conclusies te publiceeren. De minister is bereid te bevorderen, dat reeds thans een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag, welke maatregelen moeten worden getroffen ten aanzien van de Zuider- zeevisscherij als, naar verwacht wordt in het einde van 1932 de afsluiting van de Zuiderzee gereed zal komen en als gevolg daarvan het water zoet zal worden. Onder bovenstaanden titel bespreekt het „Huisgezin" (R. K.) het regeeringsantwoord in de Tweede Kamer. Het blad meent, dat dit antwoord niet enkel voldoening zal wekken In de R. IC. kringen en wel het minst ten aanzien van twee punten: de ambtenarensalarissen en de zorg voor het groote gezin. Omtrent het eerste werd zeer duideiyk, over het tweede nagenoeg niet gesproken. Op de salarisherziening, die in 1928 Is tot stand gekomen, wenscht de regeering thans wet, dagelijks soms honderden verzoenen betreffende wyziging van vennootschaps- voorwsarden Inkwamen. Al zyn onder deze verzoeken een aantal, waarvan de afdoening niet urgent is, omdat zij niet betreffen dadeiyk noodige wyzigin- gen, en al ie en wordt in de gevallen, waarin een byzonder belang by een spoe dige afdoening aannemeiyk kan worden ge maakt, daaraan docr een vervroegde be handeling tegemoetgekomen, zoo erkent de ondergeteekende gereedelijk, dat de toe stand voor het oogenblik zeer onbevredi gend is en dan ook naast begrip van de onvermijdelijkheid by sommigen ont stemming bij anderen opwekt. Hij heeft daarom het zijne gedaan en Voor den Raad van State ziin gisteren be handeld drie beroep van het gemeentebe stuur van Utrecht tegen beslissingen van Ged. Staten van die provincie, waarbij goed keuring werd onthouden aan de gemeente begrooting en wel a. betreffende aankoop van een hoekhuis aan de Hamburgerstraat en de Korte Nieuwstraat, dat door den Raad noodig werd geacht voor verkeersver- betering; b. betreffende verbetering van de Croeselaan en c. betreffende den bouw van een nieuw gymnasium. Mr. J P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, wees er op, dat het wel vanaelf spreekt dat de gemeente Utrecht geen be sluiten zal nemen, die geld kosten doch niet noodig zouden zijn. De beoordeeling of iets strikt noodig is, kan echter voor verschil lenden uitleg vatbaar zijn. Wat het onder havige hoekhuis betreft, was uitstel niet mogelyk, tenzy men later een wellicht veel hoogeren Prijs zou willen betalen. Het be treft hier een van de gevaarlykste kruispun ten. De heer A. G. H. van Spanje, lid van Ged. Staten, betoogde, dat de finaneieele toestand van de gemeente Utrecht in de laatste ja ren ernstig is. Pas in 1928 is men werkelijk begonnen de tering naar de nering te zet ten. De stijging van den kapitaaldienst is van verontrustenden aard, vooral wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat de bevolking in aantal nauwelijks is vooruit gegaan en in draagkracht zelfs is achteruit gegaan. De Kon beslissing volgt later. Minister Deckers neemt den post terug. De Minister van Defensie heeft een nota van wijziging ingediend op de begrooting voor 1930. De minister zegt in de toelich ting, dat 250.000 was aangevraagd als eer ste termyn voor den aanbouw van twee on- derzeeboot-mijnenleggers voor Indië. Het overleg met de Indische regeering is echter nog niet geëindigd, terwyi het by den mi nister nog een punt van ernstige overwe ging uitmaakt, of aanbouw van dit soort vaartuigen wel het mest gewenscht is. Daar om meent de minister voorloopig dezen post te moeten terugnemen. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPI) AGAMEMNON 12/n van Rotterdam naar Alexandria ALMELO 11/11 van Rotterdam naa* Duinkerken. BERENICE, Valencia/Amsterdam oass. ii/ij Gibraltar. BODEGRAVEN (thuisr.) 10/11 van Callao. DOROS 11/11 van Barcelona naar Genua. ERATO ti/li van 'Amsterdam te Stettin. FAUNA ri/11 van Sebemcc naar Bar». GANYMEDES ii/ij van Smyrna 'e ConstanttnopeL HERCULES 11 'ii van La Guavra naar P. Cabeilo. IRENE 12/11 van Lissabon te Amsterdam. JUNO ii'tj van Napels te Catania. MEDEA ii/ii var West-Indiê te New York» NEPTUNUS ii/ii van Malaga naar Melilla. TRITON (uitr.) oass. ri'u Azoren. VENEZUELA 10/11 van Hamburg te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND (uitr.) 10/11 te Rosano. HALCYON-LiJN STAD ARNHEM Buenos-Avres naar Hamburg xx/11 m Las Palmas. HOLLAND—AFRIKA-LIJN GIEKERK 11/11 van Antwerpen naat Amsterdam. NÏEUWKERK (thuisr.) 11/11 te East Londoh. NIJKERK (uitr.) pass. 10/11 Dakar. RIJPERKERK (uitr.) ii/iï te Port Natal. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN MEERKERK ii/ii van Hamburg te Antwerpen. SCHIEKERK (uitr.) 11/11 van Rangoon. STADSDIJK (uitr.) pass. 12/11 Ouessant. VECHTDIJK (uitr.) 12/n van Suez. VEENDIJK (uitr.) 11/11 van Bombay. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN ALDERABAN (uitr.) 11/11 te Lissabon. WESTERDIJK 12/11 van Sydnev te Brisbane. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN GEMMA (thuisr.) iilu van Penang. ROTTERDAMSCHE LLOYD BUITENZORG (uitr.) 12'11 van Port-Said. MARKEN 12/11 van Batavia naar Rotterdam. PATRIA «uitr.) izJu te Sabang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALCHIBA (thuisr.) 9/1 x van Montevideo. EMZETCO-L1JN JONGE JACOBUS 11111 van Barcelona naar Napels. JONGE JOHANNA xx/ii van Barcelona r.aar Castellon. JONGE MARIA 12/11 van Savona te Livorno.. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER VII 12/ij van Rotterdam te Middlesbro. BETSY m.s. 9/11 van Londen te Duinkerken. BEURSPLEIN ix/xx Brunsbutte» geo. Oxelosun naar Rotterdam. BOOMBERG 10/11 van Umba naar Londen. DRIEBERGEN 12/11 van Hampton Roac-ï te Galveston. GEERTRüIDA m.s. 9/11 van Londen ce Duinkerken. GORECH1 m.s. 9/11 van London te Duinkerken. HAULEFWIJK 12/11 Gibraltar gep. Swansea n. Savona. NAALDWIJK 12/11 Ouessan' geo., Huelva n. Amsterdam NIEUWLAND 11/11 van Rotterdam te Leith. PARKHAVEN 9/11 van Bona naar Boston. RANDWIJK 10/11 van Skiën te Sunderland. (Verb.) REGINA 9/11 van Stettm te Bruggen. SLIEDRECHT ii/ii Kielkanaa' gep. van Nyborg naar N.- rleans. TRENT 12/11 van Hamburg n/<3% Tyne. TWEED 10/11 van Rotterdam te Marseile. \XINSUM it'll Honnigsvaag gep. Archangel n. Zaandam ZEELAND sleeob., 12/11 van Hamburg naar Rotterdam met lichter „Frisic." STOOMVAARTLIJNEN STOOMVAART MI). OCEAAN AJAX, Japan/Amst. 12/11 v. P. Swettenham. AUTOMEDON 13/11 v. Tsmgtao n. Amsterdam. CALCHAS, Japan/Rott. 12/11 v. Hongkong. EUMAEUS 11/ij v. Rotterdam te Kobe. STOOMVAART MI). NEDERLAND KARIMATA 13/11 v. Batavia L v. Londen te Amsterdam. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ALMELO 12/11 v. Rotterdam te Duinkerken. AURORA i2'n v. Hamburg te Amsterdam. BENNEKOM (uitr.) ii/ii te Callao. BOSKOOP ia/11 v. Hamburg n. Antwerpen. BREDA (uitr.) 12/11 v. Valparaiso n. S. Antonio. CLIO 13/11 v. Korsör n. Rönne. FAUNA 12'11 v. Gravosa n. Ban. GANYMEDES 12'u v. Constantinopel n. Bournas. GERBA 12/11 te Castellon. HERMES X2/II v. Piraeus n. Samos. JUNO 12/11 v. Catania n. Messina. MEROPE 12 11 v. Cadix n. Ceuta. NEPTUNUS 12/11 v. Melilla n. Alicante. POLLUX (uitr.) oass. 13/11 Azoren. TELLUS iziii v. Messina n. Catania. VESTA 12/ii v. Algiers n. Dungeness (v.o.). KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (thuisr.) 12In v. Rio Janeiro. GELRIA 13/11 v. Amst. n. Zd. Amerika. HALCYON LIJN STAD DORDRECHT xa/11 v. Rott. te B.-Ayres, HOLLAND—AFRIKA-HJN HEEMSKERK (thuisr.) 10/11 v. Mozambique n. Port Amelia/Ibo. KLIPFONTEIN (thuisr.) pass. 11/11 Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA-LIJN PARANA 8/11 v. Barry te Seattle. SPAARNDAM 12/11 v. N. Orleans n. Rott. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN ALMKERK (thuisr.) 12/11 v. Oram HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN OUDERKERK (uitr.) 13/11 v. Suez. OLDEKERK (thuisr.) 12/11 v. Marseille. ZOSMA (thuisr.) 13/11 v. Cheroo. HOLLAND—BRITSCH-1NDIE-LIJN RIDDERKERK 12'11 v. Rott. te Hamburg. IJSELKERK (thuisr.) 12/11 v. Algiers. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN SCHELDESTROOM 13/11 v. Hamburg te Amst. JAVA—NEW YORK-LIJN BLITAR 12/ÏI v lava te New York BREEDIJK, Java n. New York 12' 11 v. Belawan. DJEMBER, Java ru New York. 12/11 v. Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD BUITENZORG (uitr.) 13/11 v. Suez. KOTA GEDE (thuisr./ 13/11 v. Singapore. KOT A INTEN (tnuisr.) pass. 13/11 Dover. KOTA RADJA (uitr.) pass. 13/u Sagres. PATRIA (uitr.) 13/ix te Belawan. SLAMAT (uitr.) 12/11 v. Port-Said. TOBA (uitr.) pass. 13/11 Kaap Bon. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALUDRA (uitr.) 12/11 Fimsterre gep. EMZETCO LIJN JONGE ELISABETH, Valencia n. Rott., pass. 12/11 Gibraltar. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALCOR 12/11 v. Santa F én. Las Palmas. BATAVIER II 13/11 v.m. 8 u. 10 v. Rott. ie Gravesend. BATAVIER VII 13/11 v. Middlesbro n. Aberdeen. BATAVIER VII 12/11 v. Santander n. Bordeauzx. FARMSUM 12/11 v. Kirkenes n. Zaandam. ROZENBU-iG 12/u v. Rande n. Rott. TRITO 12/11 v. Dublin n. Rott. YILDUM 12/11 v. Rott. te Methil. ZAAN 12/11 v. Rott. te Hernosand. MARGARETHA ms. 11/11 v. Hamb. n. Wilhelmsburj MASCOTTE ms, 9/11 v Hamburg n. Horsens. '--'f mÉM t i a\'„ Jan en Duimstok doorzochten 't eiland en hun tocht werd niet gestoord tot ze achter rotsen kwamen, waar een zacht fluisteren werd gehoord. Wilden hadden zich daar verbor gen, 'n bende, die daar In hinderlaag lag, wilden, niets dan wilden, met schild en speer gewapend, wat hun oog nu zag. „Wat overgeven," riep Jan Klaassen. „Nooit" en stond stevig als een rots. „Nooit," riep ook Duimstok moedig en zwaaide heftig met zyn knots. De wilden schreeuwden als jonge varkens, hun kreten vulden nu de lucht, onze vrienden sloegen heftig met hun wapens en weerden zich geducht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10