Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER DERDE BLAD DONDERDAG 14 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 3 Een paard op hol De gestrande „Atlantide" De gevolgen van een botsing Op bet hoofd gevallen en gedood Tusschen balen suiker bekneld Brandje in een kerk De prettige kameraad Overreden en gedood Telefoonverkeer tusschen de Amstredamsche Beurs en Indië Zyn broer gestoken Met f 2400.er van door j Door den storm in een sloot geraakt Brand bij de Nederlandsche Anbraciet Handel Mij. Het gebed in den Raad Steeds meer „nieuwigheden" Intree-rede Prof. Dr. S. Antoniades Overspannen man traebt zyn kind te dooden KUNST EN KENNIS Genootschap van natuur-, genees- en heelkunde De opgravingen te Utrecht Federatie van Nederlandsche Toonkunstenaars Vereenigingen BOEKBESFREKING Rolschaatsenrijden op muziek van Philips luidsprekers Een Van Dijck ontdekt? Jasmijn f Het beeld verdween, toea aj ach plot Succes van de her-uitzending van de PHOHI in Amerika N.S.F. RADIO-NIEUWS Een signaal, dat de wereld deed opschrikken INGEZONDEN De eigenaar overreden en gedood Gisteren is op de Regentesselaan, bij den boek van de Van Marumstraat te 's-Gra- venhage het voor den wagen gespannen paard van een groentenhandelaar ge schrokken vermoedelijk voor een voo'bij- waaiend stuk papier en op hoi geslagen. De groentenman trachtte het dier te grij pen doch kwam onder het paard te vallen en werd door den wagen overreden De ver wondingen, welke hij daarbij opliep waren van dien aard dat de man, die 49 iaar oud was, vrijwel onmiddellijk na het ongeval den geest gaf. Het verleden week na aanvaring bij de Heyplaat gezonken Italiaansche s.s. „Atlan- tide" is vlot gebracht. Het schip, dat door de bergers van een bekisting werd voorzien, is naar een der gemeentedokken te Rotterdam gesleept. Vier gewonden; de auto vernield Omstreeks middernacht reed op de Nas- saukade te Amsterdam een auto uit Alk maar met groote vaart Juist kruiste bij* de De Clercqstraat een remisewagen van lijn 10. De chauffeur had naar hij later ver klaarde, de tram niet gezien De auto botste met kracht tegen de tram De slag was he vig en de auto was totaal vernield. De chauffeur sloeg uit den wagen en is opgenomen met een hoofdwonde en wonden aan de handen. Hij was ook even bewuste loos Een inzittende dame uit Alkmaar had een groote wond aan het hoofd een vijftig jarig heer, die naast haar zat, had een arm gebroken Door den schok sloeg de bestuurder van de tram op het asphalt. Hii had een her senschudding en een gebroken been De vier gewonden zijn naar het Tessel- scbndezlekenhuis vervoerd. Van de tram was het voorbalcon inge drukt. De gehuwde schilder M. J W. v d Vcgte. te Almelo had Dinsdagmiddag het onge'uk van een hooge ladder te vallen Hij kwam op zijn hoofd neer en overleed na eemge oogenblikken. Toestand van den arbeider zorgwekkend Bij de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Puttershoek IN Br raakte een werkman uit Striien tusscben eenige vallende ba en suiker bekneld Hij is overgebracht naar het ziekenhuis te Dordrecht. Zijn toestand is zorgwekkend. Gisteren is in het gebouwtje van de cen trale verwarming van de St Josephkerk aan den Roosendaalscheweg te Arnhem brand ontstaan vermoedelijk door te hard stoken. De houten zoldering van het gebouw raakte daarbij in brand. De brandweer slaagde erin verdere uitbreiding in het kerkgebouw te voorkomen. De verwarmingsinstallatie is door het springen en defect raken van de buisleiding onbruikbaar geworden Een product der verbeelding Het is gebleken, dat de Duitscher, die aan de Groningsche politie verteld had, dat hij door een landgenoot, bestolen was van zijn koffer met garderobe gelogen heeft Hij was als lastig vreemdeling al een paar maal over de grens gezet maar wilde het thans op deze manier probeeren om wat langer in ons land te blijven Dat is hem mislukt. De nolitie heeft den man naar Duitschland teruggezonden. Gisterenmiddag circa 4 uur heeft op den Vlijtschen weg te Apeldoorn een droevig ongeluk plaats gehad Twee jongetjes kin deren van 4 en 6 laren oud, waren aan het krijgertje spelen op het erf hunner ouders, de familie M Plotseling begaf zich de 4-iarige van het erf op den weg. waarover op dat oogenblik een leege vrachtauto kwam aangereden. Het kind werd overreden en doodelijk ge wond naar het ziekenhuis gebracht, waar het een paar uur later is overleden. Gisteren is zoowel op de Amsterdamsche Koopmansbeurs als op de Effectenbeurs een telefooncel in gebruik genomen, die speciaal bestemd is voor net voeren van telefoonge sprekken met Indië Zoo men weet, bevindt zich tot dat doei een speciale telefooncel met vierdraadsver- binding op hel hoofdpostkan oor te Amster dam, en kan men sedert eentgep tijd zelfs door elk willekeurig huistoes'cl aangesloten op net Amsterdamscne net, met Indië spre ken. Eigenlijk kon men dus ook reeds eer der op de Beurs aoor middel van een ge woon toestel met Indié spreken, doch ooor het Beursrumoer ging zooveel van het Kost bare gesprek verloren, dat men .hans op Koopmans- en Effectenbeurs speciale geïso leerde cellen heeft neergezet, die slechts voor gesprekken met fna'è goorJikt mogen worden en de beursbezoeker- In de gelegen heid stellen, in beurstijd op de Beurs zelf en dus zondei noemenswaardig tijdverlies, met Indië te spreken Van deze gelegenheid werd hedrn, den eer sten dag. gebruik gemaakt door één firma, die uit Indië op de Effectenbeurs werd op gebeld. In een perceel aan de Gorontalostraat te Amsterdam heeft een 16-iarige houtbewer ker zijn 28-jarigen broer met een mes in de hartstreek gestoken. De dader is door twee agenten aangehouden. Het slachtoffer is in het O. L. Vrouwe Gasthuis opgenomen. De bankbediende B wonende te Sneek, die sedert een viertal weken zoek is, wordt verdacht, dat hij vermoedelijk een som van 2400.heeft ontvreemd. Hst slachtoffer verdronken Woensdag is te Nijverdal (O.) in een sloot het lijk gevonden van den 70-jarigen L Ver moed wordt, dat hij tengevolge van den storm in een sloot geraakt is en zich met meer uit het water heeft kunnen bevrijden. In der. afgeloopen nacht is brand uitge broken in een loods van de Nederlandsche spoorwegen, in gebruik bij de Nederlandsche Anthraciet Handel Mij en staande op het emplacement van het station Willemspark. De brandweer Kon aanvankelijk moeilijk de loods bereiken. Ten slotte gelukte het een 5-tal stralen uit te leggen en de hoog opslaande vlammen te bedwingen. De loods ongeveer 25 M lang en 10 M. breed, voor het grootste gedeelte gevuld met kolen en tui-f brandde geheel uit. De Raar der gemeente Vriezen veen (Dim besloot in zjjn gisteren gehouden vergadering de raadsvergaderingen in het vervolg te doen aanvangen met gebed, dat zal worder uitgesproken door den oudsten wethouder Amsterdam heeft weer een nieuwtje gc kregen, een openbare weegschaal, waarop men zich gratis kan laten wegen. Het toe stel staat onder het peristyle van het Rem brand-theater en een man is er bij gepos teerd om te zorgen, dat het publiek het ding niet sloopt. Een reclamemaatschappij heeft het toestel daar doen plaatsen: wan neer men opstapt en de weging is geschied werpt het apparaat een kartonnetje uit. waarop datum en gewicht staan vermeld Doch tevens staat op dit kartonnetje recla me gedrukt. Utrecht, G. J. van Heuven arts te Amster dam, dr. C. F. Koch te Middelburg, F. A Haak Bastiaanse arts te Hilversum en dr J. W. Tjeenk Wililnlt te Zwolle: en in de vierde sectie: prof. dr. W. A. Arisz te Groningen, mej. A. Vorstman te Amster dam, mej. W. S. 8 van Benthem Jutting t Amsterdam, dr. H. Engel te Amsterdam prof. dr. J. Roos te Utrecht, dr. G Endtz t' Utrecht, dr H. W. Julius te Oegstgeest, dr L. W. van Esveld te Utrecht, dr. H. S Fren kei te Utrecht en dr. A. Vedder te Amster dam. Benoemd werd een commissie van prae- advies voor de in 1930 uit te reiken Tilanus medaille Aan het einde der huishoudelijke verga dering werd het algemeen voorzitterscha- van het genootschap overgedragen aan prol dr. C U. Ariens Kappers. De eerste vrouwelijke hoogleeraar te leiden. In het Groot Auditorium van het acade miegebouw aan het Rapenburg te Leiden heeft mej. prof. dr. Sophie Antoniades, uit Parijs, benoemd tot buitengewoon hoogleera- res in de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om als opvolgster van prof. dr. D. C. Hes- selmg onderwijs te geven In de Grieksche taal- en letterkunde van den oud-christelij. ken, den Byzantijnschen en den nieuweren tijd, gistermddag haar ambt aanvaard met een in 't Fransch uitgesproken rede over: Het belang van het moderne Grieksch. De oratie werd o.m. bijgewoond door den Griekschen gezant te 's-Gravenhage, den heer Koutalexis en door prof. Pernot, hoog leeraar aan de Sorbonne te Parijs, den leer meester van prof. Antoniades. De politie van het bureau Kattenburg te Amsterdam is in een treurige zaak gewikkeld. Het betrof namelijk een man, die zijn eigen kind wilde dooden De man, die niet nor maal is was bij de politie bekend. Gisteren werd vernomen, dat hij op den Laagte Ka- dijk rondzjvierf, waar zijn kind bij de schoonouders in huis is. De man, die weduw naar is, heeft vroeger reeds verschillende malen getracht zich van het leven te be- rooven. Zoo trachtte hij op zekeren dag uit het raam te springen. De ongelukkige heeft zich, aldus de „Te legraaf", sinds langen tijd ook in het hoofd gezet, dat zijn kind aan een ongeneeslijke kwaal lijdt. Dit heeft het plan bij hem doen rijzen het kind en zich zelf te dooden. Op alle mogelijke wijzen tracht hij het kind uit handen der schoonouders te krijgen Deze zijn echter ter dege op hun hoede, zoo dat de kans daartoe al heel gering Is. Toch blijft oppassen voortdurend de boodschap. Dinsdag zwierf de man weer voor het huis op den Laagte Kadijk rond en trachtte het kind in handen te krijgen. De kinderpoli tie kwam er eveneens aan te pas en ook hier gewaagde hij van zijn verschrikkelijke plannen.. Ten slotte heeft de politie van het bureau Kattenburg den ongelukkige weggeleid, doch op het bureau kreeg hij plotseling een aan val. De geneeskundige dienst werd gewaar schuwd en een dokter, die een onderzoek instelde, achtte het gewenscht, dat de pa tiënt die geheel overspannen was, naar pa viljoen III van het Wilhelminagasthuis werd overgebracht. Gistermiddag hield het Genootschap ter bevordering van Natuur-, Genees- en Heel kunde te Amsterdam zijn jaarlijksche ver gadering. In de Aula der gemeentelijke Universiteit ving onder voorzitterschap van prof dr. H. Burger omstreeks vier uur het openbare gedeelte aan met een openings woord van den algemeenen voorzitter. Hierna was het woord aan dr. A. J. P. van der Broek, hoogleeraar te Utrecht, die een voordracht (met lichtbeelden) hield over Feiten en vragen uit de praehistorie van len roensch". Een dei punten van de agenda van de huishoudelijke vergadering was de benoe ming van nieuwe leden van het Genoot schap. Benoemd werden allereerst de door het algemeen bestuur voorgedragen leden: prof :lr J Clay te Amsterdam en prof. dr. K. de ïnoo te Utrecht. Voorts werden door de secties tot leden tekozen In de eerste sectie: dr. J. A. Prins te Gro ningen, dr. J. Rinse te Overveen, ir. J. W Lenoble te Amsterdam, mej. dr. L. Boerlage te Amsterdam, ir. A. J. der Weduwen te ïaandam, dr. G. P. Nijhoff te Amsterdam, dr. C. P A. Kappelmeier te Amsterdam, dr. l. J Rinkes te Amsterdam, dr. P. Schoen maker te Nijmegen en dr. J. Ph. Pfeiffer te Bussum; tn de tweede sectie: mej. L. van Hoorn, arts te Amsterdam. S C. M. Spoor, arts te Imsterdana, S. van der Veen arts te Amster dam, dr. C Postma te Amsterdam, dr. H J. G. Wijers te' s-Gravenhags, dr. H. G. van dei Waals te Amsterdam, dr J. H. van der Hoop te Amsterdam H. de Levle. arts te Amsterdam. D. Schrijver arts te Apel doorn en dr. W. L. Ladenius te Haarlem; In de derde sectie: dr. D. G. Wesselink te Rotterdam, dr. C. H. ten Horn te Nijmegen, dr. W F Suermondt te Leiden, J. B. Wal ler arts te Utrecht, dr. M. L. Muller te Gisteren zou prof. Holwerda naar Utrecht zijn gekomen, om de daar gevonden graven nader te beschouwen en er zijn oordeel over te geven. Wegens ziekte was deze deskundige echter verhinderd zijn voornemen te vol voeren. Intusschen hebben andere oudheid kundigen een bezoek aan het Domplein ge bracht, o.a. de heeren dr. Haslinghuis en De Hoog, van de Monumentencommissie, be nevens de heeren Croockewit en Braat (de laatste als plaatsvervanger van prof. Hol. werda). Besloten werd in verband met de be langrijkheid der werkzaamheden met graven voort te gaan, ook op grooter diepte. In den loop van den middag werd nog een nieuw skelet gevonden. Onder voorzitterschap van den heer Sem Dresden werd te Amsterdam de vierde alge- meene aarvergaderina gehouden van de Federatie van Nederlandsche Toonkunste naars Vereenigingen. Alle aangesloten organi saties waren vertegenwoordigd. Bij den aanvang werd hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen S. van Milligen al* mede-oprichter der Federatie en bestuurs- vertegenwoordiger vanwege de Koninklijke Neder'andsche Toonkunstenaarsvereeniging eveneens werd herdacht wijlen Felice Togni, die gedurende de eerste iaren zitting had in het bestuur. De vertegenwoordiging van de Vereeniging van Leerkrachten van het Muziek-Lyceum te Amsterdam door den heer Ant. van der Horst werd door de vergadering aanvaard. In verband met de fusie van de Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging, het Muziek-Paedagogisch Verbond en de Nederlandsche Organisatie van Toonkunste naren was een gewijzigde toestand ngetreden. waarin voorloopig werd voorzien door ver lenging voor één aar der mandaten van de betrokken bestuursvertegenwoordigers. Mededee.ine werd gedaan van een be langrijke gift voor het Ondersteuningsfonds. Besloten werd tot de inrichting van een speciale bibliotheek voor muziekweten schappelijke standaardwerken. Verdere mededeelingen betroffen de actie der Federatie nzake misstanden bij het Wedstrijdwezen en op het gebied van het Muziekonderwijs. Hulde werd gebracht voor de medewerking in verschillende aangelegenheden der De partementen van Buitenlandsche Zaken, van Arbeid. Handel en Nijverheid en van Water staat. alsmede van de Rijks-commissie van Advies inzake bevordering der toonkunst van Rij kswege. Besloten werd, in verband met het alles omvattend en algemeen vertegenwoordigend karakter der Federatie een levendige actie in te zetten ter bevordering van verdere noodzakelijke organisatie en groepeering op muziekgebied. Het Dagelij ksche Bestuur der Federatie werd gevormd door de heeren Sem Dresden, eerste voorzitter H. Stips tweede voorzitter, K. Veldman eerste secretaris, Am. Drilsma, tweede secretaris, B, H. Drilsma, penning meester. stadje Apatin een tot heden onbekend schil- der ij van Ant. van Dijck is ontdekt. Het hangt er boven het hoogaltaar en stelt de „Hemelvaart van Maria" voor. Het stuk is niet geteekend. Een deskundige, die het schilderij onder zocht, was van oordeel, dat de trekken der Madonna veel overeenkomst vertoonden met die van Van Dijck's portret van Maria Rut ven; ook de schilderwijze en de lichtwerking deden hem denken aan Van Dijck of diens school. Het kerkbestuur zal zijn licht nog eens i bij andere kenners opsteken. Het schilderij is vijf meter hoog en drie meter breed. Gedurende het eerste half uur heerschte er een doodelijke stilte. Dan werd door den afklopper va'n den eohaerer een korte, scher pe tik voortgebracht. Men zegt. dat zich in het gezicht van Marconi geen spier vertrok. Rustig wendde hij zich tot zijn assistent en zcide: ..Kemp, kijk eens, wat je er van maken kunt". Kemn stemde af en wachtte. Dan klonken duidelijk herkenbaar drie korte stroomstoo- ten drie punten van het Morse-alphabet verschenen op den papierband van het tele graaftoestel: de letter S was ontvangen! Toen weer drie punten en dan nog eens. Een enkel klikken van den afklopper had wellicht als storing kunnen worden opgevat, doch het feit. dat de teekens zich in regel matige volgorde herhaalden, vertelde Mar coni. dat de signalen van Poldhu afkomstig moesten zijn. „Joolsingel No. i", door H. Heijnen. Uitgave L. C. Malmberg. 's-3osch. Dit is een boek, waar de jongens mede in i hun schik zullen zijn. Overeenkomstig den n^ej rendeerende bioscopen, hotels en café's titel is het Doek niet geheel en al, want ernst 2ijn (n een minimum van tijd omgebouwd komt er evenzeer in voor. Lutm en ernst tot rolschaatsenbanen en sindsdien werden In Australië is korten tijd geleden een .rolschaatsen-epidemie" uitgebroken. Alle Uit Belgrado wordt aan de „N. Fr. Presse" gemeld, dat in de katholieke kerk van het behooren elkaar trouwens af te wisselen. Het is een bonte verzameling van schetsen en verhalen en verzen geworden, waartus- schen de plantenweelde prettig aandoet, „Van herdersknaap tot diamantkoning", door Hans Domtnik. Uitgave ze zeer druk bezocht. Ook tennisbanen, die niet in gebruik zijn, heeft men ingericht voor het rolschaatsenrijden: een dergelijke openluchtbaan bevindt zich b.v. te Coogee, een van de mooiste gedeelten van Sydney. Op bijna alle Panen kan men tijdens het rolschaatsenrijden genieten van de muziek van een orkest, maar op de openluchtbaan leverde dn moeilijkheden op daar deze noeal Gebr. Kluitman, Alkmaar uitgestrekt was en er een groot orkest noodig „Zonder geluk vaart memand wel," zegt een oud spreekwoord. En de held van dit boek mag dit zeker wei zeggen. Want veel geluk heeft hij. Maar zijn geluk wist hij te grijpen en zoo brengt hij het een eind in de wereld. Het kloeke boek zal de ionge lezers wei voor zich weten in te nemen. De titel zou zijn, om de muziek over de geheele baan hoorbaar te maken. Eovendien zou zich dan het onaangename verschijnsel hebben voorgedaan, dat men in de nabijheid van het orkest niet zou kunnen converseeren, van- i wege de uide muziek. I Men heeft een uitstekende oplossing ge vonden, door gebruik te maken van een reeds belooft veei en de lezing van het boek speciaal hiervoor ingericht Philips geluid versterker-systeem. Een eramofoon met twee platenschijven werd opgesteld in het nabij- zijnde café. Door midde' van twee Philips electrische gramofoon-opnemers een laag- fresuentversterker van één trap met de lamp E 415 en een Philips 50 watt-verster ker werd het geluid toegevoerd aan 20 iuid- stelt daarin niet teleur. „Rob en Bob in de auto door T. Hellinga-Zwart. Uitgave G. B. van Goor Zonen, Gouda. Een leuk prentenboek voor de kleine sprekers, type 2015 Drie weken waren zi) verloofd. En drie weken Dracht zij hem lederen dag een ruiker jasmijn, uit den villa-tuin van haar vader. Voelde ze dan niet, dat ze hem met deze, steeds-weer-dezelfde uitdrukking van haar liefde, waanzinnig maakte Misschien had hij zich wel eens laten ontvallen, dat hij zonder Dloemen niet dichten kon; hij kon Zich dat echter met herinneren. Steeds waren alle gedachten in hem als gestorven, als de bedwelmende geur, waar hij eens zoo van hield, toen deze, als een zachte hand, eens vluchtig zijn zinnen streelde, rot tn alle hoeken van zijn dichters-vertrek was doorgedrongen. En toch, wanneer zijn geliefde zijn kamer binnentrad, met tn haar hand den ruiker jasmijn, dan kuste hij haar met de kwel lende, gemengde gevoelens van hartelijke liefde en gehuichelde vreugde; innerlijk voelde hij zich echter vernederd. Niets in zijn houding verried echter, dat hij vreeselijk 't land had en dat hij ver langde naar de duizenden andere bloemen, die in den kostbaren villa-tuin lederen dag haar kelken openden. lederen dag andere 1 Elke bloem een ander kunstwerk, een ander wonder der natuur. Elke bloem met een andere kleur en een anderen geur. En op zijn schrijftafel stond iederen dag.... jasmijn. Al deze wonderen der natuur schreed zij voorbij, steeds naar dien jasmijnstruik aan het einde van het terras, waar zij den eenen bloeienden tak na den andere afsneed. Voor hem Dag in, dag uit vond zij, blind voor de wisseiende kleurenpracht en bloemen- schoonheid, die haar omgat, slechts deze eene uitdrukking harer liefde. Bemerkte Zij dan niet, dat iedere bloem een ander leven leefde en daarvan door een anderen geur toi de zinnen sprak Sinds hij zijn gezicht 111 de bloesems gedrukt had van den eersten tasmijnruiker, dien zij hem gebracht had, om ze met kussen te overdekken, was er voor haar slechts eene bloem.... jas mijn. Hij had gehoopt, dat de tijd van zijn ionge liefde paarlen van dichtkunst uit zijn dich terziel zou doen ontbloeien dat iederen dag zijn geliefde voor hem in een nieuw licht Zou verschijnen, hem een nieuwe openbaring zou Drengen. Dikwijls nad hij een (j^rig verlangen naar haar, naar haar schoonheid en haar lieflijke stem; doch "brak het oogenblik van haar komst aan dan verwachtte hij met zoozeer in spannend venangen zijn geliefde, doch in bijna waanzinnige verwachting den rui ker,... lasmijn. Hoe geheel anders had hij zich den tijd van zijn ionge liefde gedacht Toen hij haar op de verweerde treden van het Grieksche amphitheater in Syracuse voor het eerst aanschouwde, hield hij haar voor een hooget wezen in teder geval voor een fijn aesthenschen geest, een zeer kunst zinnig aangelegde ziel. Asphodillen bloeiden overal onder in de arena groeide het akanthusblad. In den gloed van de ondergaande zon die haar gewaad van gele, indische zijde met een gouden glans overgoot, stond zij daar.... rechrop Als een rustige vlam, die, kaarsrecht, op een heidensch altaar, den goden welgevallig omhoog stiigt zoo was zij de oelichaamde schoonheid en harmonie en tegelijkertijd een onopgelost raadsei Zij was nem net kostbaarste vat van de zeldzaamste gehei menissen de bekoring, de iietde. en het geiuK. Zij was hem de beantwoording der laaiste vragen aan het leven zijn ziel, zijn gedicht. seling, als was zij' geschrokken, voor-over- boog naar een ouden heer. die naast haar op de trede zat. Terwijl haar bevende stem dooi de avondstilte tot hem doordrong, voelde hij. dat haar hulpzoekende blik aan hem hangen bleef. Hij trad naderbij; zij smeekte hem opgewonden, oedienden uit de villa van den Turkschen consul te halen, die zij sinds maanden bewoonden. Terwijl zij nog sprak viel haar vader in onmacht op de treden van het amphitheater. Op dat oogenblik zei hem een vreemd innerlijk gevoel, dat slechts zij alleen al het verborgene m zijn zie) onthul'en kon en al het kiemende daarin tot bloei kon brengen. Spoedig beminde hij haar. Wanneer hij op Sicilië met haar door de monumentale ruinen van ouden roem wan delde. of wanneet zij in de musea van Rome ot Florence samen voor de meeste werken van wereldberoemde schilders en beeld houwers stonden, dan frappeerde hem dik wijls de uitdrukking, waarmede zij uiting gaf aan haar innerlijk beleven, als een ont hulling. Het echte en onechte van haar gewaar wording kon hij met onderscheiden. Zij schitterde door den geest van anderen, wier srijl zij in haar eigen uitdrukkingen wist te gebruiken en hij, in wien alles eerlijk was, werd, omdat hij onervaren was, be drogen. Zij wilde schitteren, dat was haar eerzucht, haar laatste doel. Haar ziel bleef voor de verhevenste kunstwerken koud. Hij echter geloofde haar en werd door den glans van de aureool, die zij zich met koude scherp zinnigheid schiep langzaam verblind. Nu hij echter in haar zijn toekomstige vrouw moest zien en zij, die schijnbaar schatrijk was. de geheele schoonheid en volheid van haar ziel verkwistend voor hem ontvouwen kon, bracht hem nu iederen dag. jasmijn. Vast besloten rukte hij de bloemen uit de vaas en wierp ze uit het venster Toen hij ze zacht hoorde vallen op de straat.' die blikkerde als sneeuw van het hooggebergte in de middagzon, herademde hij. Hij boog zich uit het venster, om triophee- rend roe te zien, hoe ze verwelkten in den zonnegloed. Toch drongen zij hem. koud, als uit mar mer gehouwen, nog steeds, trots zijn wil, ernaar te kijken. O, wat haatte hij deze bloemen Zoo zou zijn huwelijk zijn, koud en hard. Reeds nu begon het ideale gebouw van zijn fantaste ineen re storten Wat moest er van zijn dichtersleven worden, dat slechts voedsei vond in het geloot aan die vrouw Hij liep over het balkon voor hem lag de goli van Nape s, Ischia Capri en de Vesu vius ia. de Vesuvius, daar werkte alles, daar kon men met sidderende ziel ieder uur openbaringen verwachten Hij echter was gedoemd en verwachte iederen dagasmijn Lang staarde hij naai den top van den vulkaan zoo had hij zich zijn geliefde gedacht: zoo vol van geheimen zoo onver klaarbaar zoo onbegrijpelijk, zoo steeds veranderd, tot zij voor hem doofde, zooals ook eens deze krater zou worden gedoofd, nadat hij alles, alles gegeven had, wat hij in zich verbergt. De deur was langzaam geopend. Hij had het met gehoord. Een onderdrukt, frosch lachte; gedempte schreden Hij schrok op uit zijn zwaarmoedige gedachten. Meteen was alles vergeten. Vooi hem stond m stralende schoonheid zijn geliefde. Hij snelde haai tegemoet en kuste haar als tn vetrukking. Met grage handen greep hij verlangend naar den ruiker.,., jasmijn. kleuters, die met zoo'n geschenk van St. Nicolaas wat in hun schik zullen zijn. Als het wintert. Uitgave Het Nederlandsche Boek huis Tilburg. Meer nog dan de eerste is deze winter- bundel ontspanningslectuur van de goede soort. Vanzelfsprekend is bij de samenstelling van dezen bundei, die voor oiedereen be doeld is, rekening gehouden met smaak en peil van den doorsnee-lezer. Voor héél zwaarwichtige critiek zou misschien ook deze bundel kunnen bezwijken, schoon ook aris tocraten naar den geest heei wat bevalligs eruit kunnen opdiepen. Nergens echter is tegemoet gekomen aan de eesdrift van 'n publiek, dat steenvast z'n ontspanning zoekt in de troebele steer van zoeterige aandoen- 1 kheid lugubere critrireele sensaties, ril lingen en spanningen ot wat dies meer zij. 't Is altijd frisch In dezen bundel is een lofwaardige poging gedaan door cactische keuze van roman fragmenten en novellen, 't beste der popu laire genres en tevens 't werk van onze beste katho ieke vertellers, ingang te doen vinden bij een breederen lezerskring. We vermelden nog de mooie uitvoering en verluchting van dezen bundel. De keuze uit de tee keningen van Rembrandt, Millet, Van Gogh, Mathieu Wiegman e.a. heeft dezen bundel, gezien den prijs, tot 'n vo ks- geschenk gemaakt. Vulgarisatie op z'n best Twee van dergelijke 'uidsprekers werden telkens tezamen op een voetstuk geplaatst en op een hoogte van ongeveer twee en een hal ven meter boven den erond bevestigd. Als bescherming tegen regenbuien was er boven eik paar luidsprekers een afdakje aan gebracht. De resultaten, die met dit luidspreker- systeem werden bereikt, waren buitengewoon goed. Uit het groote aantal rapporten, dat thans door den PHOHI-kortegolfzender te Huizen ontvangen wordt, blijkt duide iik. welk een buitengewoon groot succes de her-uitzending van het PHOHI-programma in Amerika is geweest. Alleen reeds met de eerste mail werden er aan de studio van de PHOHI te Amsterdam 290 brieven van Amerikaansche luisteraars ontvangen. Aan het gebouw van den zender re Huizen werden 390 Oneven bezorgd, terwijl ook door de N.V Philips' Radio te Eindhoven nog een aantal rapporten over deze experimenteele uitzending werd ontvangen. Een van de belangwekkendste dezer brieven is wel die van een Nederlander, die reeds rwtntie iaar in Amerika vertoeft. Door het schrijven van dit rapjoort in de Neder landsche taai toont hij duide ijk. dat hij de dagen in hei moederland nog geenszins ver geten is. Hit schrijft o.a.: ,,De PHOHI kwam hier zoo duidelijk door, alsof het tn de stad Verschenen is, een nieuwe brochure met proza van Barbarossa en poézie van Clinge Doorenbos, aangeboden door de N. V. Nederlandsche Seintoestellenfabnek, Radio Hilversum, als een blijk van erkentelijkheid voor de door de Nederlanders betoonde belangstelling. Het werkje is aardig met prenten verlucht. Als men het verhaal van Barbarossa gelezen heeft, heeft men tegelijk een aardigen kijk gekregen op het groote N.S.F.-bedrijf, dat in 1918 toch zoo klein en onbeholpen was. Reeds 3 iaar na d: oprichting werd een keurig model-bedrijf gegrondvest op de „maagdelijke hei" te Hilversum. En nog altijd snelt het bedrijf in marsch- tempo vooruit. Enkele maanden geleden vermeldden wij nog, de aanstelling van den 20oosten arbeider. Het N.S.F.-boekje wordt op ruime schaal verspreid, en het zal ongetwijfeld aandacht trekken. Een van de grootste gebeurtenissen in de gechiedenis der draadlooze telegraphie werd op de juist te New-York gehouden radio - tentoonstelling weer in herinnering gebracht: de eerste draadlooze overbrugging van den Oceaan! Op de tentoonstelling werd n.l. de oorspronkelijke trans-oceanische ontvange: getoond dien Marconi bij het ontvangen van het eerste transatlantische signaal gebruikt heeft. Dit eerste Marconitoestel behoorde tot een verzameling radio-apparaten van historische waarde, die door de „Radio Corporation of America" op de New-Yorksche tentoonstel ling tentoongesteld werden en later een plaatsje krijgen in het museum van de „Smithsonian Institution". De verschillende onderdeden van het eer ste Marconi-apparaat waren in vergelijking met de tegenwoordige zeer groot en lomp Men kan zich tegenwoordig nauwelijks voor stellen. hoe het Marconi eigenlijk nog gelukt Is, met een zoo eenvoudig apparaat zulk.' groote successen te boeken. De historie zal zich ongeveer als volgt af gespeeld hebben: Toen Marconi te St. Johns (New Foundland) geen 65 meter hoogen toren kon vinden, bevestigde hij zijn antenne aan een vlieger en een 5 meter grooten met waterstof gevulden luchtballon. Den dag. waarop de eerste proefneming plaats zou vinden, heerschte er echter zulk een krach tige wind. dat de vlieger los schoot en de ballon ergens in zee verdween. Tenslotte ging de storm liggen, en bleek het mogelijk den vlieger aan de antenne te bevestigen. Dat was 12 December 1901. 3000 mijlen verder lag het radiostation Poldhu in Engeland, dat voortdurend signa len uitz nd. Marconi en zijn assistent Kemp bevonden zich dien gedenkwaardigen dag bij den ont vanger en wachtten tn gespannen aandacht op «Je teekens van Poldhu, I zelf uitgezonden werd, in plaats van bijna j vier duizend mijlen van ons verwijderd. Het Radio-Hilversum 1 gesproken woord zoowei als de muziek nummers kwamen zonder het minste bijge luid door. Wij hebbed wei eens muziek gehoord van Berlijn en de „Big Ben" van Londen, maar nog nooit was een her-uit zending zoo volmaakt als deze." Hij spreekt dan ook de hoop uit, dat der gelijke uitzendingen in de toekomst herhaald zullen worden. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk DE R. K. DAMBEWEGING Oprichting van R. K. Damvereenigingen in alle omliggende plaatsen Het schoone damspel, dat in de groote sleden als Amsterdam, Utrecht, 's-Graven hage, Rotterdam en vooral in Haarlem al sinds jaren Deoeiend wordt, begint ae laat ste jaren ook in de Kleinere steden en in de oorpen meer en meer toe te nemen. Wfj kunnen zeggen, dat net aantal beoefenaars bi) den dag grooter wordt, terwijl m ver schillende kleine plaatsen den iaatsten tijd Katholieke vereenigingen werden opgericht; het bloeiende bestaan van den Ned. R. K. Dambond, welke den iaatsten tijd zooveel verschillende nieuwe vereenigingen zag toe treden, bewust vo,doende den vooruitgang der beweging. Ook m deze omgeving zien wij reeds ver eenigingen te De Kwakel, Abcouoe en WU- nis, doch wanneer wü nagaan noeveel Ka tholieken er in deze omstreken wonen, en v. aaronder toch ook zeker veel damliefheb bers, dan moeten wu bekennen, dat er veel meer Katholieke vereenigingen kenden zun. Ik noem b.v. Breukeien, (Jithooro, Ouder kerk, De Nes. Kockengen, Nieuwveen, Ze venhoven, enz. enz. Laten wu daarom alles in 't werk stellen, dat er in die plaatsen ver eenigingen tot stand koinen, want door lid te zijn van een vereemgmg, waar men on derlinge wedstrijden speelt en wedstrijden tegen zustervsreemgingen, zal men eerst leeren wat het echte, mooie damspel is. Daarom doen wij een beroep op elk R. K. ramiielhebber, in wiens plaats geen Katho lieke vereeniging is, om even te schrijven aan net bestuur van de R. K Oantciui. ..St. Canisius" te Wilms, opdat wu gw*u>enJtjk den eersten steen leggen van een id u» ge meente op te richten vereeniging Schrijf dus aan genoemde vereeniging en wtj geven u de verzekering, dat, aoor ons bestuur of door het bestuur van den Ned. R. K. Dam bond alles tn het werK zal worden gesteld, om in uw gemeente te Komen tot oprichting van een echte R. K. Damvereenlging. 't Welk doende, H. H. VAN NIEUWKERK Voorzitter van de R. K. Damclub „St. Canisius'* Mijdrecht, 12 November 1929.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11