1750.- f250. I4C, 3030. Pan^Eeropa (De afhouw van de Kathedrale kerk wwss Telegrafisch Weerbericht BH LAATSTE TELEGRAMMEN BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel t DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 14 NOVEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17310 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. TOCH NOG HOOP Intusschen schijnt de minister zich toch bedacht te hebben, of is mogelijk overtuigd geworden van het belang dat land- en tuinbouw bij inzending op de tentoonstelling in België kunnen hebben. In zijn rede in antwoord op de be schouwing bij de Staatsbegrooting zeide minister Ruys de Beerenbrouck: „In mijn schriftelijk antwoord aan den ge- achten afgevaardigde, den heer Schaep- man, heb ik bereids medegedeeld, waar om geen gelden zijn uitgetrokken voor deelneming van den landbouw aan de Antwerpsche tentoonstelling. Ik meen in dit debat aan een verwijzing daaraan te kunnen toevoegen, dat dienaangaande de besprekingen niet zijn afgeloopen." Er is dus toch nog eenige hoop, dat land- en tuinbouw door steun van de regeering in de gelegenheid zullen wor den gesteld aan de tentoonstelling deel te nemen. Dat het geen onredelijke eisch is, dien land- en tuinbouw stellen, blijkt wel, als men nagaat, wat wij naar Bel gië uitvoeren. In 1928 bedroeg de invoer van België in ons land 300 millioen gul den en de uitvoer van ons land naar België 172 millioen gulden. België is voor ons land, zooals hieruit blijkt, een afzet gebied, waar nog wel wat te bereiken valt en vooral voor land- en tuinbouw, omdat daar zulk een groot industrie gebied is. Dat de tuinbouw reeds thans groot belang heeft bij den uitvoer naar België toont het overzicht aan van de groen ten, die daarheen werden uitgevoerd, 1927 1928 K.G. K.G. Witte- en savoyekool 2.682.000 2.819 000 Roode kool 3.399.000 1.804.000 Zuurkool 567.000 584.000 gla 373.000 277.000 uien 6.064.0Ü0 10.406.000 peer 9 390.000 5.060.000 Rapen 1-439000 725j°;i Diverse groenten 5.384.000 4.380.000 Vroege aardappelen 11.560 000 7.221.000 In plaats van vooruitgang, ziet men. dat de uitvoer in 1928 is teruggeloopen en dat is toch niet noodig, indien ook in België maar voldoende krachtige reclame kon worden gemaakt voor onze produc ten. De tentoonstelling te Antwerpen, evenals die te Luik, biedt daartoe een prachtige gelegenheid, terwijl er boven dien nog het voordeel aan verbonden is. dat ook tal van Engelschen en Duit- schers deze tentoonstelling zullen be zoeken, waardoor de belangen zich veel verder uitstrekken dan tót België alleen Wanneer de regeering dit alles nagaat, dan hebben we hoop, dat de besprekin gen, die volgens den minister nog niet zijn afgeloopen, alsnog voor land- en tuinbouw een bevredigend resultaat zul len opleveren. De postvluchten naar Indië MASSA-ONTSLAG BIJ PHILIPS Eenigen honderden tegen Maandag ontslag aangezegd De Weldadigheidspostzegels 1929 Cafe-Rest. „Du Commerce" ZAAL BESCHIKBAAR VOOR DINERS EN PARTIJEN EEN BEDRIJFSTELLING IN 1930 De kosten zullen f 430.000 bedragen De K. N. I. L. M, Het 25-jarig bestaan van „Voor Eer en Deugd" De Encephalitisbacil ontdekt? Vrijgesproken Weer een botsing in de lucht De afsluiting der Zuiderzee De begrafenis van Prinses Viktoria van Duitschland De postvluchten naar Indië De Cura?aosche gouverneurs-vacature Aanslag op een assistent dOe fraaie portiek aan den hoofdingang Weer een doodelijk tramongeluk De Prov. Raad van West-Java Springpatroon in het vuur De Bank voor Internationale betalingen Belastingverlaging in Amerika Nieuwe Amerikaansche gezant in China Een Paushulde te Amsterdam De herdenking van het gouden priesterfeest van Z. H. Voornaamste Nieuws ^DERLYK-ifc Barometerstand 9 uur v.m.: 747. Vooruit, J., J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Dood van den minister-president van Irak Een serie vliegongevallen in Frankrijk De hoogescholen te Weenen worden weer geopend Telefoon No. 13866 drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week U ct., per kwartaal 3.25; per post. per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. HAARLEM VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regel» 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 et, bQ vooruitbet. Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGKN tusschen den tekst 60 ct per regeL p Ji Alleahnnnê'-oj)dit blad zijn ingevolgede verzekeringsvoorwaarder - tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschik theid tot werken door verlies van heide armen, beide beenenot beide ongen bi) een ongeval met doodelijken afloop bij verlies vaneen hand. een voet ot een oog: ra np bi) verlies van een £Cfl I tmUm~ duim ot wijsvinger: IllUi" bij 'o breuk van been of arm. bii verlies v. een anderen vinger. Op 5 November schreven wij dat het antwoord van den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw op de tot hem gerichte vragen of de regeering be reid was subsidie aan te vragen, ten einde land- en tuinbouw in de gelegen heid te stellen deel te nemen aan de tentoonstelling te Antwerpen en Luik, teleurstellend was. De minister kon het belang van dergelijke deelneming niet inzien en meende daarom geen vrijheid te kunnen vinden alsnog gelden op de begrooting voor zijn departement aan te vragen. Ik weet zoo van de politiek Geen goede definitie. Dus van net uiterlijk gedoe Neem ik te meer notitie. 't Komt daarop neer, men debatteert, Maar doet dit diplomatisch. Men wil voor zich de heerschappij, Maar noemt zich democratisch En een bespreking neet geslaagd, Blijkt ieder de urgentie Van 'n reisje naar net buitenland Voor n nieuwe conferentie. Gezien de pan, toen t oorlog was, Wil men zich thans verplichten Door m de toekomst gansch iets nieuws Een nieuw Europa stichten. Met Pan-Europa wordt bedoeld Een Unie van de Staten. Het onderwerp leent zich er toe Om 't oreed uit te bepraten! Weer conferenties zijn m 't zicht, Dineetjes en champagne. En wie dit wel betalen mag? Nou, dat begrijpen kan je. Maar noopüjk wordt net juist geen par. Door zulk een grootsche fusie. Want waar zooveel belangen zijn, Is 't einde altijd ruzie! MARTIN BERDEN Het verongelukte vliegtuig hersteld Het keert naai Holland te Tig Het postvliegtuig de PH.-A.EG., dat op weg van Amsterdam naai Indië bb Satul in Siam een noodlanding moest maker en toen ernstig beschadigd werd, is op Andir her steld. Het heeft proefvluchten gemaakt, die goed geslaagd zijn en het vliegtuig vertrekt 19 dezer naar Holland. De aangekondigde ontslagen bij de Philips fabrieken te Eindhoven zijn begonnen. Ge durende enkele weken reeds doken er geruch ten op, dat velen zouden zijn ontslagen Thans verneemt de „Morgen" uit goede bron, dat Maandag aan eenige honderden personen ontslag is aangezegd. H. H. Kamerllngh Onnes de ontwerper Naar het „Vad." verneemt, zijn de Wel dadigheidspostzegels 1929 ontworpen door den schilder H. H. Kamerlingh Onnes. De voorstelling is een kinderfiguurtje, zittend op den tug van een dolfijn. Men weet, dat de dolfijn het sybool is van vriendschap en veiligheid. Het kind dus zal veilig het land bereiken op den rug van het dier. De zegels worden uitgegeven in de waar den IK, 5, 6 en 12K cent en een verkoop waarde van 3, 8, 10 en 16 cent. PLEIN 12 - TEL. 14796 In een Nota van wijzigingen op de be grooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wordt medegedeeld, dat een wetsontwerp inzake het houden voor een maal in 1930 van een bedrijfstelling door den minister in gereedheid wordt gebracht. Wordt dit ontwerp tot wet verheven dan zal, volgens raming van de centrale commis sie voor de statistiek J 430.000 voor deze telling beschikbaar dienen te worden ge steld. Voor 1929 zal 10 000 benoodigd zijn De directie der Kon Ned. Indis. he Lucht vaart Maatschappij deelt het volgr- de mede. Gedurende de maandSeptember maakte de K.N.I.L M. 187 vluchten met ottaal 1168 passagiers, als volgt verdeelc: Batavia—Bandoeng 354, Bandoeng—Bata via 370, Batavia—Semarang 107, Semarang— Batavia 94. Rond- er. extra-vluel -en 243. Het vrachtvervoer overschreed voor net eerst, sinds de K.N IL .VI oegon de 10 000 Kg. en bedroeg 10.266 Kg Aan post werd vervoerd 168 Kg of bijna 12000 brieven. De wekeliiksche proefvluchten Batavia Palembang v v hadden gedurende September voortgang en zullen tot nadere aankondiging doorgaan. De K.N.I.L.M. is nu deze schitterende ver binding met 3 A uur begonnen en het is thans aan net publiek om te toonen. dat net dit snelverkeer apprecieert er. eT een druk gebruik van te maker., zoodat ue Eatavia- Palembanglijn mettertijd tot dc vaste lijnen mag worden gerekend. Het voordeei van ons vliegverkeer bleek op eigenaardige wijze .ij net volgende ge val: Te Bandoeng waren eenige Chmeezen op het punt den koop at te sluiten var. een on derneming. toen zn bij geruchte vernamen, dat deze ordememtnz in brano stond. Direct werd eer speciaal vliegtuig ge huurd en overtuigden zij zich vanuit de lucht van de waarheid Onnoodig te zesgen dat daarna de voor genomen transactie geen voortgang had. Dit zilveren jubile zal 8 December as. den stichungsdag der vereemglng, herdacht worden te Rolduc, de plaats, waar „Voor Eer en Deugd" werd opgericht door den toenmaligen directeur dezer inrichting, mgr. R- Corten. De herdenking aldaar zal een meer in tiem karakter dragen. Verwacnt worden mgr L Schrijnen bisschop van Roermond mede-oprichter der vereeniging, mr. Jhr. Ch Ruys de Beerenbrouck, minister van Binnenl. Zaken en T tndbouw, mr. dr. L Dec iders, minister van Deiensie beiden Oud- noofdbestuuisleden en de leden van net Hoofdbestuur. n> v. Zondag 15 December zal te Den Bosch een openbare nerdenkingsplechtignei p aa s nebben. Mgr. Diepen, eveneens mede-op richter der vereeniging, zal om hall ei Pontificale Hoogmis eelebreeren. Om drie is in net Concertgebouw een groote openbare vergadering, opgeluisterd door ne: Bossche Mannenkoor, waarin als feestrede naar zal optreden mr. Baron van Wijn- oergen oud-hoofdbestuurslid: om zeven uur wordt de plechtigheid besloten met een Pontificaal Lol in de Kathedrale basiliek /an St. Jan. Het December-nummer van Mannenadei en Vrouweneer zal een feestnummei wor den met bijdragen van vooraanstaande mannen en vrouwen m den strijd teger. de zedeloosheid. Een belangrijk onderzoek van prof. Aldershoff Gisterenmiddag were in het Rfiks-Serolo- gisch Instituut der Utrechtsdie Universiteit onder voorzitterschap van dr. N. Josephus Jitta, voorzittei var dan Centra.en Gezond heidsraad. een bijeenko..-st getuuden van een aantai buitenlandsche geleeiJen (voor namelijk DuiUchers en Franschenl, die net Instituut van Prof A.dersnofl bezochten in verband mei nun buiteiilanisTie reizen om zich op de noopte te stel en van weten schappelijke onderzoekingen in verschillende landen ten opzichte van net ve-band tus schen encephalitis en inenting. Het ,,U. D. meer' te weien, dat profes sor Aldershoff directeur van het Rijkssero- logisch Instituut te Onecht, in ueze bijeen komst een uitermate Otiangrijtce mcuedeehng heeft geaaan met betrekking tot door hem verrichte onderzoekingen. Doze mede- deeling kwam nierop ne>,r. cat pro.cssor Al dershoff. na behandeling van een groot aan tal patiënten, meent tot resulteren te zijn gekomen, die er op wijzen, dac df oorzaak der encephalitis volstrekt niet all-en en uit sluitend gezocht moet worden ir. inenting, maar daarbij mede in t et spel ;s een micro organisme dat professor Aldershoff ontdekt heeft in de kelen var een grojt aantal per sonen. die dan in geval van .nenting vooral ontvankelijk werden voor encephalitis. Met andere woorden: de int-ntingsstof alléén ver oorzaakt geen encephalitis, maar vindt naar oorzaak in de aanwezigheid var-, dit micro organisme. Niet-ingeënte personen oieken eveneens bacillendragers voor encephalitis te zijn. Ten einde zich nader te overtuigen van de door nem bij z'n onderzoek aangetrofien uitkomsten neeft prof. Aldershoff bij een aantal apen de keel bestreken met de cul tures van het organisme dat mj vond in de kelen var. dc door nem onderzochte pa tiënten. Deze apen werden na dez^ keelbe- strijking op de gewone wijze ngeént als kin deren waarna al de dieren aandoening van het centraal-zenuw-sielsel vertoonden. Bfj nadeie informatie vernam net blad, dat protessor Aldersnofi. hoe belangrijk op zich zelf deze ontdekking ook mocht wezen, vooralsnog de grootste reserve wenschte te maken ten opzichte van de door hem be reikte resultaten Voor dit oogenblik meende de hoogleeraar niet verder te mogen gaar dan deze mede- deeling: dat net dooi hem verrichte onder zoek en de daarmede verkregen uitkomsten een vingerwnziging Kunnen zijn op den weg van net onderzoek dat momenteel overal hangende is naar re* verband tusschen het inentings-proces en de encenhalitis. De vischkoopman te Arnhem die de vorige week voor de rechtbank terecht stond, omdat hij een levende paling pijn had veroorzaattr door den buik van den visch open te snijden en daarna de huid at te trekKen, werd door de rechtbank vrijgesproken. Twee Pooische officieren gedood. Op het vliegveld Lavitza zijn twee mili taire vliegtuigen bij een cefenvlucht tegen elkaar gebotst. De beide machines weiden verwoest. De inzittenden van net eene vlieg tuig, twee Poolsehe officieren, kwamen om het leven. Ambachtsschool te Edam gewenscht geacht In verband met de afsluiting der Zuider zee achtten sommige leden der Tweede Ka mer, blijkens het voorloopig verslag, stich ting van een ambachtsschool in het cen trum Edam noodzakelijk. Haar echtgenoot Alexander gearresteerd Zoebkow, de echtgenoot van de overleden vroegere Prinses Victoria, is gisteravond, hoewel hij geen toestemming had, naar Duitschland te gaan, naar Bonn gekomen. Hu gaf het voornemen te kennen, heden naar Frankfort aan de Main en vandaar naar Kronberg te reizen, om aan de be grafenisplechtigheid van zijn vrouw deel te nemen. Toen Zoebkow hedenmorgen te kwart over 0 uur te Bonn in den trein wilde stappen, werd hij door de politie wegens verboden verblijf in Duitschand, gearresteerd. Of hij weer onmiddellijk over de grens zal worden gezet, of dat hem het deelne men aan de rouwplechtigheid zal worden toegestaan, staat nog niet vast. Het vertrek van het zesde vliegtuig Hedenmorgen is het zesde postvliegtuig van Schiphol naar Ned.-Indië vertrokken. Precies te 7.18 uur startte het vliegtuig, de P. H. A G. R-. voor zijn groote vlucht naar het Oosten. Het is bemand met de vliegers Smirnof en Hondong en den mécanicien Kotte. Het heeft 206 K.G. post en 7 K.G. vracht goed aan boord. De Directeur van de K. L. M„ de Direc teur-Generaal van de P. T. T. en de Direc teur van het Postkantoor te Amsterdam behoorden tot de ruim nonderd belangstel lenden, die in den stroomenden regen bij het vertrek aanwezig waren.. Voor het vertrek sprak de directeur der K. L. M. de bemanning toe en wenschte haar een behouden aankomst in Indië en terugkeer in Nederland. Een aanzoek der Regeering Naar wij vernemen is ter benoeming tot gouverneur van Curasao door de Regeering aangezocht de heer A. Hens, oud-lid van den Raad van Nederlandsch-lndië en oud gouverneur van Atjeh. Het is ons bekend, dat Curacao in den heer Hens een krachtig bestuurder als gou verneur zou krijgen. De mandoer Bedjam van de onderneming Boekit Melantang te Medan. die den aan slag op den assistent Teunisse pleegde, verzocht 2 maanden geleden terugsielling tot koelie, daar 4 koelies hem bedreigden. Dit verzoek werd niet ingewilligd, omdat Bedjam een uitstekend mandoer was en tertigslel'ing ongewenscht werd geoordeeld. De 4 koelies werden echter overgeplaatst. Bedjam gaf als eenige reden voor zi)n aan slag op. dat hij m her voorstel, om hem naar Java terug te zenden, voelde, dat men hem kwijt wilde. Toen hem werd medegedeeld, dat Teu nisse hei goed maakte en dat dit e«>n geluk voor den dader was antwoordde Bedjam dat hij dit geen geluk achtte, daar hij leu nisse had willen dooden. XV. Hierboven geven wij een afbeelding van de nieuwe Portiek bij den hoofdingang der Ka thedrale Kerk, den z.g. autodoorrit, welke dezer dagen nagenoeg is gereed gekomen en waar nu het steigerwerk verwijderd is. Na den strengen winter in het voorjaar is met den bouw begonnen en als de winter dit jaar niet al te vroeg invalt, hoopt men het werk aan den Westkant binnenkort geheel klaar te hebben. Dan volgt het Noordportaal, aan den kant van de Westergracht. Daarmede zal dan de buitenafbouw van de Kathedraal voleindigd zijn. Boven het Westportaal op onze foto niet zichtbaar is een sierboog aangebracht vervaardigd uit een soort Franschen kalsteen. Het is een vrijstaande boog, dichtge maakt met gewelven, bedekt met Noorsche leien en samengesteld uit gele Friesche steen steen. Aan het eind san de .volgende week zal ook de toegang tot het Bisschoppelijk balcon gereedkomen. Het tijdstip, waarop de geheele afbouw totstand zal zijn gekomen, is nog niet bekend. De werkzaamheden zijn thans ongeveer twee jaar aan den gang. Gisteravond omstreeks half 8 is te Nijega Smallingerland (Fr.) de 20-jarige mej. T. Deelstra door een tram van de Ned. Tram wegmij. overreden en gedood. Uitslag van verkiezingen Bij de verkiezing van den Provincialen Raad van West-Java zijn voor de Groot-Ne derlander? gekozen 5 leden van het Indo- Europeesch Verbond, 2 van den Politiek- Economischen Bond, 2 van de Indische Ka tholieke Partij, 1 van de Christelijk-Ethi- sche Partij en 1 van de Vaderlandsche club. Geweldige ontploffing Naar het „Soer Hbd." mededeelt, vond een inlandsche remmer op den overweg bij het oude fort Prins Hendrik een voorwerp, dat vermoedelijk eer. springpatroon is ge weest. Het voorwerp werd achteloos door hem in het vuui geworpen bij -n warong, waardoor een geweldige ontploffing ontstond. De remmer er een inlandsche vs; koopster werden zeer ernstig gewond. De herkomst van het voorwerp is nog niet bekend. Publicatie der stafufen BERLIJN, 14 November Nadat Woens dag de besprekingen over de statuien van de Bank voor internationale Betalingen te BadenBaden zijn geëindigd, worden thans die statuten gepubliceerd. Zij zijn verwerkt in 60 artikelen, welke zijn onderverdeeld in 7 hoofdstukken. 1. Doet der Bank; 2. Het kapitaal; 3. De bevoegdheden der Bank, 4 Het bestuur; 5. Algemeene vergaderingen 6. De financieele verslagen; 7, Algemeene bepalingen Behalve een aantal formeele bepalingen, die voor elke gewone bank het aandeelen kapitaal gelden, bevatten de statuten nog een aantai bepalingen die in verband staan met het bijzonder karakter der Herstelbank. LONDEN, 14 November De Ameri- kaansche staatssecretaris van financiën Mel lon, heeft voor de as. zitting van het Con gres een verlaging van de inkomstenbelas ting aangekondigd. LONDEN, 14 November De onderstaats secretaris van het Amerikaansche ministe rie van buitenlandsche zaken Johnson is in de plaats van den afgetreden Amenkaan- schen gezant te Peking, Murray, tot gezant in China benoemd. De Vereeniging „Katholiek Amsterdam" heeft in het Concertgebouw een grootsche huldigingsbijeenkomst belegd ter herdenking van het gouden priesterfeest van Z. H. den Paus. Deze avond is een overweldigend succes geworden voor de Vereeniging „Katholiek Amsterdam' Tegen acht uur was er in de geheele zaal geen plaats meer onbezet In de zaal waren o.a de heeren P. J, M. Verschure, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en Mr. C. P M. Romme, leider der Katholieke raadsfractie in de hoofdstad. Op het podium prijkte, omgeven door pal men en chrysanten een borstbeeld van Z H. den Paus. In den kleinen foyer was 't be stuur van „Katholiek Amsterdam'' aanwe zig ter begroeting van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem, die had toegezegd op dezen avond tegenwoordig te zullen zijn. Tevens bevonden zich daar de Hjogeerw heer Kanunnik Dr. G C van Noort deken van Amsterdam en de weleerw. pater H de Greeve S. J, de feestredenaar van den avond ln de zaal werd de komst van Z.D.H. met ongeduld verbeid en een geiuich steeg op, toen de kerkvorst onder de daverende tonen van een „Marche solemnelle" de zaal betrad. De toejuichingen namen geen einde voor dat de voorzitter van „Katholiek Amster dam", Mr A. J M. Hendrix het podium beklom tot ht uitspreken van de openings rede. Na eenige nummers van de zangers hield pater H de Greeve S J. de feestrede. Dan sprak Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent een kort woord. Aan het slot van den ontroerend schoo- nen feestavond, aldus sprak Z.D.H.. behoet ik slechts weinig te zeggen. Veel woorden zouden den indruk slechts kunnen verzwak ken. Ik stem ten volle in met uwe vreugde. Verschalende uitnoodigingen om aanwezig te zijn bij Pausavonden, die elders werden gehouden, heb ik moeten weigeren maar voor Amsterdam heb ik gemeend een uit zondering te moeten maken Want katholiek Amsterdam verdient iets meer en ik ben er van overtuigd, dat gij deze overtuiging met mij deelt. In Amster dam klopt het hart van het geheele land en al draagt de feestviering een stedelijk ca chet. toch beteekent zij iets meer dan de feestviering in andere plaatsen des lands. Met des te meer vreugde heb ik ëehoor gegpven aan uw uitnood'iting om hier aan wezig te zijn. omdat ik „Katholiek Amster dam" een bijzondere liefde toedraag Deze vereeniging beantwoordt aan mijn liefste idealen en ik hoop dat het voorbeeld van de hoofdstad zal worden nagevolgd in vele streken des lands. „Katholiek Amsterdam" heeft de Sociale Zondagen ingesteld, waarmede zij een ware weldaad heeft bewezen aan de Amsterdam- sohe samenleving. Binnen korten tiid zal. eveneens door de bemoeiingen van Katholiek Amsterdam een Katholiek Volksdagblad voor Amsterdam met och'end- en avond-editie verschijnen, waarmede de wensch van zeer velen in ver vulling gaat. Mgr. Aengenent eindigde met een krach tige aansnoring steeds even trouwe aanhan gers te blijven van Z. H. den Paus en van de Katholieke Kerk. Hedenmorgen is het zesde postvliegtuig naar Indië vertrokken. In de Tweede Kamer zijn de replieken voortgezet. Prof. Aldershoff over de encephalitis. De bacil door hem ontdekt? De Memorie van Antwoord van „Binnen landsche Zaken en Landbouw" is verschenen. Regeeringscrisis in België onvermijdelijk. Roofoverval op de magazijnen der scheep- werf te Brooklyn. Opschorting van de werkzaamheden aan de vlootbasis te Singapore, in verband met de a.s. vlootcon.e.entie. De datnm der tweede Haagsche Conferentie nog niet bekend. De organisatie-commissie der Internatio nale Bank heeft haar werkzaamheden be ëindigd. Een apparaat voor de redding van de be manning van gezonken duikbooten. De mijneigenaren van Yorkshire aanvaar den de voorsteilen der regeering. Tardieu stelt de kwestie van vertrouwen en behaalt een meerderheid van 60 stemmen. Alexander Zoebkof, de echtgenrot van wij len Prinses Victoria van Duitschland, is te Bonn gearresteerd. OPTICIENS FABRIKANTEN *J Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 35 min. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand: 741.4 m.M. te Thorshavn. Verwachting: Aanvankelijk zwakke, veran derlijke wind, later toenemend en uit Zuide lijke richtingen. Meest zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regenbuien. Wei nig verandering in temperatuur. Zelfmoord gepleegd LONDEN, 14 November Uit Bagdad wordt gemeld, dat de minister-president van Irak. Abdul Muhsin, die Woensdagavond dood in zijn woning is gevonden, zelfmoord heeft gepleegd Zijn familie, die thuis was en onmiddellijk eenige Europeesche ratsen waarschuwde, weet niets omtrent de aanleiding. De artsen konden slechts den dood con- stateeren. Het bericht werd eerst laat bekend en heeft te Bagdad eenige ongerustheid ver oorzaakt. Verschillende dooden PARIJS, 14 Novemn^x Beha've de reeds gemelde luchtvaartongevallen in het begin dezer week, hebben Woensdag nog eenige andere ongevallen plaats gehad. Tusschen Parijs ei Straatsburg is een post vliegtuig neergestort waarbij de beide in zittenden werden gedood. Nabij Versailles is gisteren de kapitein vlieger Weiss met zijn vliegtuig verongelukt. Hij werd bij het ongeval gedood. Op het vliegveld van Huyères is een vlieg tuig bij het starten omgeslagen, waarbij de bestuurder gewond werd Het toestel werd totaal vernield. In de haven van Toulon is Woensdag een watervliegtuig neergestort en onmiddellijk gezonken. De inzittenden konden op het laatste oongenblik worden gered. WEENEN. 14 November. Naar het „N. Wien. Journal' me'dt, .-uilen de Ween- sche hoogescholen Maandag a.s. weer wor den geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1