Stadsnieuws UIT DEN OMTREK TWEEDE BLAD DONDERDAG 14 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 - y-'-t - - Voor Eer en Deugd Elegante Parisienne Nachtcrème Dagcrême Poeder Voor den Kantonrechter VAN ONZE RECHTBANK VOORHOUT HiLLEGOM HALFWEG SASSENHEIM LISSE VOGELENZANG ZANDVOORT Algemeene Vergadering Nadat gistermorgen in de Rozenkranskerk te Haarlem een H. Mis waaronder alge meene H. Communie der leden was op gedragen, begon om half elf in het gebouw „St. Bavo" aldaar, de algemeene vergadering van den diocesanen bond van „Voor Eer en Deugd" in het Bisdcm Haarlem (afdeeling mannen en vrouwen.) Na het openingswoord van den voorzitter, den heer Mr. J. Hermans, heette de presi dente dar Haarlemsche vereeniging de af gevaardigden welkom, daarbij de beste wen- schen uitend voor het welslagen der ver gadering. De voorzitter dankte voor de vriendelijke ontvangst en prees de afdeeling Haarlemtenten en de nocdige huishoudel"ike voor voor haar werk, verricht bij het voorberei- werpen, er heen. om aaar den dag door te De heer Visser (Rotte- d"m) merkt op, dat het familieboekje nog nimmer ir druk is verschenen. Spr. beveelt dit propagandamiddel warm aan. De Secretaris antwoordt, dat ac oesluiten der laatstgehouden synode dienen te worden afgewacht. De Voorzitter deelt mede dat Rector Brink Mgr. zal verzoeken, de uitgifte van het familieboekje verp ichtend te stellen. Pater Hase (Delft) dringt er op aan, aan jonggehuwden een bnei te zender, als ant woord op de brochures uitgereikt van an dere zijde. De Voorzitter zal 6eze kwestie met het Hoofdbestuur bespreken. Rector Brink neemt op zich met Pater Hase deze zaak te regelen. De Voorzitter verzoekt in die verband bro chures van de N. M. Bond aan het Cen traal Bureau te zenden. In de dameskascommissie worden be noemd de dames Hermans en Zo.id_g. Van de Afdeeling dsn Haag <M.). Meerdere malen werd door onze afdeeling gewezen op de ontaarding van het stille strand te Scheveningen Duizenden inwoners van den Haag en om geving trekken, voorzien van opvouwbare den der vergadering. Voortgaande constateerde spr. een voort brengen. Vooral in den vacar.tletijd Velen gaan daar echter niet alleen heen schrijden der onzedelijkheid op verschillend orn van het baden te genieten doen, om gebiedNeo-Malthusianisme, mode, strand- i bi de grootste vrijheid alleen gekleed in leven en de propaganda voor naaktcultuur. zwembroek of directoire, te stoele en acro- Een en ander moet voor de leden een aan- batische toeren te verrichten, sporing zijn harder te werken, omdat de Niet alleen kinderen doch nersonen bo- onzedelijkheid den ondergang van de heele ven c'e jaar, van beiderlei gesla ht. ver beschaving bewerkt maken zich met elkaar op minder gepaste Voorts dankte spr. den afgetreden directeur wÖze- oidi Rede Kap. W. van Alphen over vf;J3e „Jeugdbescherming" Pastoor Wanna, die den tijd gekomen achtte om neen te gaan. Pastoor Wanna heeft zeer .veel voor de vereeniging gepresteerd, o.a. heeft hij de finantiën verzekerd en de actie tegen de onzedelijkheid geschraagd. Het spijt spr. dan ook, dat Pastoor Wan ne is heengegaan, maar gelukkig heeft de vereeniging een nieuwen directeur, Rector L. Blink, gekregen, dien spr. hartelijk wel kom heet. De secretaris, kapelaan Van Leipzig, leest de notulen van de vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen zijn verschillende berichten van verhindering. De R.K. Handelsreizigersvereeniging „St. Chrietoffel" zond een schrijven, betreffende het weren van slechte lectuur, in welke kv.estie de vereeniging diligent zal blijven. Na3r aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur, deelt de voorzitter mede, het te betwijfelen, of er wel iets zal komen van de commissie, belast met het aangeven van aanvullende bepalingen voor de veror deningen tot het handhaven van de open bare zeldelijkheid. De secretaris doet vervolgens eenige me- dedeehngen uit het jaarverslag van het Cen traal Bureau. De voorzitter constateerde, dat er niet alleen veel te werken is, maar er ook veel gedaan wordt. Spr dringt voorts aan op het voeren van propaganda voor het tijd schrift „Mannenadel en Vrouweneer". In het hierna uitgebrachte jaarverslag van den secretaris, klaagt deze over te wetnig medewerking van de afdeelingssecretans- sen. die hem niet allen een jaaroverzicht doen toekomen Het verslag eindigt met een opwekking te blijven medewerken aan de actie. De voorzitter meende uit het verslag te mogen concludeeren, dat er hier en daar in dé atdeehngen flink gewerkt wordt Mej. Dekker, secretaresse van de vroii- wenafdeehng brengt het jaarverslag van dez$)<afdeeling uit De bond telt thans 9 af- deelingen die veel werk verrichten in bet be;ang der goedé zeden. Ook voor mej. Dekker had de voorzitter een hartelijk dankwoord. Hierna werden de finantieele verslagen uitgebracht. De mannenafdeeling heeft een saldo van, f 157 7354. De heeren Visser en Brekelmans worden aangewezen als leden der kascommissie De vrouwenafdeeling heeft in kas f660 50. Verkiezing Bestuursldeen. Daar geen candidaten zijn ingekomen, zijn Ten einde vooi het erstvolgend seizoen en verder, den Katholieken te wijzen op de zedelijke gevaren bij het bezoeken en zich ophouden aan het stille strand, geven wij Dw Bestuur in overweging: a. dat, vanaf Paschen a.s en daarna nog eenige malen gedurende het seizoen, vooral in den vacantietija. de Katholieker. vanaf den preekstoel gewezen zullen worden op de zedelijke gevaren verbonden aan het bezoek van het stille strand; b. in Congregaties en jeugdverenigingen den leden op het ge'aar te witzzn; c. de plaatselijke overheid te verzoeken, maatregelen te nemen, die net heidensche leven aan het stille strand zullen beper ken. De voorzitter vreest, dat tegen het stille strand niets meer te deen zal zijn. Rector Brink wijst erop,dat de gevaren op het gewone strand soms even groot zijn. Een actie tegen het stiaie strand mag daar toe er niet toe leiden, dat men de andere gevaren niet zoo ernstig inziet. Spr. beveelt aan, een verzoek te richten tot de maat schappij „Zeebad" en op bepaalde wantoe standen te wijzen. De heer Brekelmans acht het politie toe zicht te gering. De voorzitter betoogt, dat plaatselijke actie het meest gewensch is. De afdeelingen moe ten zich daartoe in verbinding stellen met de geestelijkheid ter plaatse. De heer Kleene stelt voor, een schrijven aan alle schoolbesturen te zenden, om hen voor de gevaren, verbonden aan het strand leven, te waarschuwen. Aldus besloten. Van den Secretaris; de Vereeniging V.E.E.D. in haar plaatse lijke afdeelingen bevordere krachtig de strenge toepassing van art. 240, 240bis en 451 bis van het Wetboek van Strafrecht (bestrijding pornographie). Kapelaan Van Leipzig stelt voor. zich in verbinding te stellen met de zedenpolitie en in de groote plaatsen op denzelfden dag een openbare vergadering te beleggen met hetzelfde onderwerp; De bestrijding dei- pornografie. Dat zal meer indruk op de autoriteiten maken. Deze vergaderingen dienen uit te gaan van de Katholieke Centralen in de verschillende plaatsen. De voorzitter hoopt, dat nu algemeen een flinke actie op touw zal worden gezet. Van den secretaris: de afdeelingen verplichten zich, zoo noo- dig ten koste van de kas der afdeeling, alleen de aftredenden herkiesbaar, n.l. mej. j voorai haar bestuursleden een abonnement Bonmke^en mevr. Steger-de Poorter en de te nemen op het orgaan der Vereeniging: „Mannenadel en Vrouweneer" en nemen op zich de verspreiding van het Maand schrift: Volksadel". Kapelaan Van Leipzig heeft dit voorstel gedaan ,om aan genoemde tijdschriften een groote verspreiding te geven. Voorts be veelt spr. aan, zelf artikeltjes te schrijven in „Volksadel". De voorzitter acht het zeer nuttig, als alle bestuursleden zich abonneeren. Zoo heeren Kleene en Brekelmans De af'redenden worden herkozen. De contributie voor 1930 wordt bepaald op f 0 10 per lid Aan de orde kwamen vervolgens de ver schillende Voorstellen Van de afdeeling Delft (Vr.) Gezien den verderfelijken invloed der ac tie van den Neomalthusianistischen Bond in de particuliere omstandigheden van aan gegaan huwelijk geboorte, eerste of tweede noodig neme men gezamenlijk een abon- kindie en dergelijke. Gevoelend de dringende noodzakelijkheid, dan iuist den bedoelden personen 'n krachrig tegengif bij te brengen door een mensch- kundige goed-geleide tegenactie. Spore het Diocesaan Bestuur der Vereeni ging van „Voor Eer en Deugd" de afdeelin gen aan tot en neme het de leiding bij eene in die omstandigheden zoo noodige en krachtige tegen-actie. Toelichting: Eén algemeene actie door het verspreiden van brochures,, etc. is noodig. maar 1. heeft volgens sommigen haar bezwaren fde brochures in handen van jeugdige per sonen! 2. schijnt voor velen wetnig aantrekkelijk heid te hebben, gezien de stapeltjes brochu res die hier en daar nog onbenut in laden en kasten liggen; 3 bereikt niet altijd de personen, die ze, en zeker niet in die omstandigheden, waar in zij ze zoo noodig hebben. Leerend van den vijand en onze actie volgens de zijne inrichtend, stelt de afdee ling Delft met de noodige reverentie zich die actie aldus voor: 1. Het Diocesaan Bestuur stelle zich, zoo nog noodig op de hoogte van de bedoelde actie der tegenpartij [hun brochuurties en pamfletten, die zij alsdan den menschen toezenden) 2 Het schrijven of laten schrijven van bro chuurties in briefvorm (voor elke boven genoemde gebeurtenis een anderl, waarin op onderhoudenden toon de menschen worden toegesnroken en de aangevoerde zooge naamde argumen'en pakkend worden weer legd (een felicitatie aan het ouderpaar op Ke: oogenbÜk, dat zii hij de vermeerdering van hun gezin bii de groote gezinnen kun nen worden gerekend zou misschien ook rijn doe! riie' missen gezien de schimpscheu'en. die dergelijke Christelijke ouders in deze omstandigheden gewoonlijk moeten hoorenl 3 Om de adressen van bovenbedoelde j gehuwden te bemachtigen rade het Bestuur de afdeelingen aan. vooral in de steden, i zich in verb'ndintf te stellen met den amb tenaar van den Burgerlijken Stand die of katholiek is of ten minste met een even- tueele actie in deze symoathiseert. Hem of baar vrage men geregelde toezending van de bedoelde adressen en vergoedde op ge nement. Mochten do kosten te hoog zijn, dan kan het Diocesaan bestuur overwegen subsidie te verleenen. Van den secretaris: de afdeelingen in de groote steden voor al stellen zich m verbinding met de afdee lingen der R.K. Handelsreizigersver. „St. Chrlstoffel" ter plaatse. Kapelaan Van Leipzig acht samenwerking vooral gewenscht ter bestrijding der porno grafie. De heer Visser (Rotterdam) deelt mede, dat bij deze afdeelingen meerdere vereeni- gingen collectief zijn aangesloten. Dat is de beste wijze van samenwerking. De voorzitter raadt de plaatselijke afdee lingen aan een schrijven te richten aan de handelsreizigersvereeniging, om bepaalde lectuur geweerd te krijgen. Van de afdeeling Haarlem (M. en Vr.): De Vereeniging V.E.E.D zoeke samen werking met het Leeken-Apostolaat ter verspreiding van de brochures tegen het N M. o.a. „de groote zonde''. Haarlem beveelt dit idee warm aan, om dat de leken van het Leeken-Apostolaat contact hebben met de gezinnen. De voorzitter ondersteunt dit betoog en verwacht er veel succes van. Van het Diocesaan Bestuur: De afdeelingen stellen zich in verbinding met de Directie van fabrieken, ateliers, kantoren cn werkplaatsen, om krachtige ac tie te ontplooien tegen het spreken van ze- delooze taal. De voorzitter merkt op, dat dit voorstel aangeeft, hoe de afdeelingen zich nuttig kunnen maken. Als plaats van de volgende jaarvergade ring wordt Den Haag aangewezen. Rondvraag Pastoor Hase (Delft) spoort aan, vereeni- gingen collectief bij „Voor Eer en Deugd" aangesloten te verkrijgen. Ook zou spr. meer voor een anderen naam gevoelen. De voorzitter wil eveniueele naamsver andering wel in het hoofdbestuur ter spra ke brengen. De middagvergadering Om half vier werd de algemeene vergade ring door den nieuw benoemden Directeur van den Dioces. Bond, den ZeerEerw. Heer Wij leven, aldus spr. in de eeuw van het kind; de psyche van het kind wordt volgens een bepaald systeem vastgesteld. Opvoeden nis volgens spreker iets abstracts, waarbij men rekening moet houden met het karakter van het kind, van de moeder, de onderlinge ver houding in het gezin, met personeel etc. Het is de eeuw van het kind, maar niet van het godsdienstig opgevoed kind. Het grootste moderne gevaar voor de jeugd onzer dagen en het beginsel van alle jeugd bescherming is; uit het Katholieke kamp te weren het gevaar, dat onze Kath. vaders sn moeders een of me°r k'armeo -rt, krijge' van den huidigen tijdgeest-molen. Spreker wil dan een en ander zeggen over 'eugdbescherming geheel in de opvatting van het doel van de vereeniging Eer en deugd." Het werk der opvoeding vindt voor Chris telijke ouders zijn middelpunt in de op voeding tot kui'stfhb'*''1 rekening worden gehouden met de tijdsom standigheden, terwijl de vaste wetten van godsdienst en moraal blijven bestaan. Bij kinderen, beneden de puberteit is de ontwikkeling van het schaamtegevoel van groote beteekenis, ook voor hun verder leven. Het schaamtegevoel heeft het meest betrek king op het geslachtsleven, doch is tevens sen machtige steun en de natuurlijke be scherming der kur chheid en dus onontbeer lijk voor het kind. Voor het tegenwoordige zedenbederf geeft spreker twee oorzaken aan, n.l. van den senen kant het bederf van buiten, van den anderen kant ook de natuurlijke gesteldheid. De gevaren in lfuis zijn de ergste niet, de grootste gevaren vindt het kind buiten, waarbij opmerkelijk is, dat door een enkelen jongen die niet deugt, in betrekkelijk korten tijd geheel een groep van kinderen wordt be smet. De ouders hebben natuurlijk in de eerste plaats voor hun kinderen te waken, daar naast het onderwijzend personeel op school, dat daadwerkelijk toezicht moet houden. Spr. komt dan tot het tweede deel van zijn rede: het kind in de puberteitsleeftijd. „De broodkruimels beginnen ze te steken" zegt de volksmond. Typische kenmerken van de vlegeljaren zijn, overmoed, dartelheid, trots en plaagzucht. De eerste zorg en de grond van alle jeugd bescherming door de ouders zal behooren te zijn, dat zij hun kinderen in hun moeilijk ste jaren doorzien en begrijpen. Al de onrust en ellende, die de kinderen in de puberteitsjaren vertoonen staat in direct verband met de lichamelijke en psy chische rijping en met de puberteit is de geslachtsdrift opgestaan. De ouders moeten dus waakzaam zijn en mogen hierbij .de genotziekte van hun kin deren niet over het hoofd zien.. Alcohol is In de mee-te gevallen oorzaak van het sexueele misdrijf, daarnaast slechte lectuur en verkeerde omgang. In dit verband is ook een taak voor de re geering weggelegd, die moet toezien op im port van muziekstukjes, pornografische tijd schriften. Spr. zou een openlijken kruistocht willen organiseeren tegen de slechte lectuur en met den meest mogeliiken aandrang van de regeering eischen; uitvoering der zedelijk- heidswetten van minister Regout! Kweek de kinderen liefde voor de natuur aan, iet er op, dat ze bij brave Christelijke menscncn in dienst gaan. (Vooral voor meisjes). Dan betreedt spr. het doornige terrein, het terrein.vol voetangels en klemmen; voor lichting op sexueel gebied. Wannéér de oude s é°en voorlichting g- ven,tt&chÜÊ de kinderen op eigen gelegenheid ie+s te ver nemen en daarin steekt grootkwaad. Dr Hud. Slater heeft daar zoo juist over ge schreven. Met een schitterende, peroratie besluit spr. als volgt zijn rede; Jeugdbescherming is ware opvoeding tot kuischheid en kuirchheid is kracht, kuisch- heid is schoonheid, kuischhed is. moed, kuischheid is karakter en geluk, kuischheid is Christelijke adeldom! De directeur heette onder de rede van Kap. v Alphen, den Bisschop welkom, die inmiddels ter vergadering was gekomen. Rector Brink merkte op, dat Mgr, Aenge- j nent een oude bekende van de vereeniging is, want in veler herinnering leven de re devoeringen nog voort, die Mgr. indertijd heeft gehouden over het Neo-Malthusia- j nisme Spr. is Mgr. oprecht dankbaar, dat j hij gekomen is en geeft hem de verzekering, dat zijn aanwezigheid een spoorslag zal zijn tot voortzetting van het werk in dienst van j de deugd I Monseigneur, gaat spr. voort, wij hebben hedenmorgen besloten een krachtige actie te voeren tegen het Neo-Malthusianisme en i de Pornografie. I Iedere vereeniging heeft tijden van bloei en verval, iedere vereeniging tracht ook haar jaarvergadering te houden in de Bis schopsstad, om door de hoogc tegenwoor- sebruiM Crème Siamoise tweemaal per dag: ffóór het slapen gaan de nachtcrème, bij het Cpstaqia de dagcrême. De nachtcrème reinigt de poriën en houdt 'de huid soepel en zacht. De dagcrême geeft Uw huid een matte teint, en is een uitste kende basis voor Siamoise-poeder. U hoodig gesloten worden. "''keil vuigeütie 'maai kan mej Verkroost met naar reerimgen gerust uog teiio voor het purines; veiSciujiieri, maar uan voor een vo.ie zaai, die et speciaal voor gekomen is. het succes zal aan zeer zeitei niet uit- Dlyven. Daarna werd de vergadering gesloten. De gevaari-Jf.e schutting Te Wijk aan Zee bestaat een verordening, dat schuttingen rangs den „penbaren weg, die, naar het oordeel van B. en W. ge vaar voor het verkeer opleveren, moeten verwijderd worden. Een inwoner van „de Wijk" had nu een schutting langs 'n openbaren weg geplaatst, waardoor hdt uitzicht belemmerd werd. Deswege was hij geverbaliseerd en deswege stond hij hedenmorgen voor den kanton rechter terecht. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat de schutting niet langs, maar dwars op den weg stond en dat hij dus van mee ning was. dat de verordening hier niet van toepassing was. Hij beloofde echter, de schutting te zullen inkorten waarom de ambtenaar van het O M 1 boete of 1 dag hechtenis eischte. De kantonrechter achtte de feiten niet bewezen en sprak verdachte vrij. Een schat van een hond Gistermorgen had zich een man te verant- I woorden die er een schat van een hond op j na hield. Zoo'n schat, dat hij, waar hij maar even kans kreeg, in het wilde wegbeet, bij voorkeur in pa ntaions, beenen en teenen. j j B en W. zegden den man aan, zijn gevaar lijke hond te muilkorven. Hij voldeed daar j niet aan, met het gevolg, dat de hond op een goeden dag een kind een stuk uit het oor beet. Toen was de maat toch heusch vol en kwam de zaak bij de politie En nu moest de eigenaar van het lieve beest ïo boete betalen, waardoor het ver minkte oor echter niet gerepareerd is. Een hond is een gezellig huisdier zeker, maar niet alle honden blijken ge zellig te zijn. De Arrondissements Rechtbank te Haar lem verklaarde den 12en November in staat van faillissement: F -J. Hendriks, electricien te Haarlem, Geweerstraat 38. Curator Mr. P. Tideman, Haariem D. J. Zoet, scheepsmaker, wonende te Haarlemmermeer, Hillegommerdijk, Nieuw- Vennep, cur. Mr. G. E. Mellema, te Haar lem. G. Th. Steentjes, vertegenwoordiger eener rölluikenfabrlek te Haarlem, Borskistraat no. 13. Cur. Mr. A. A. Huizenga, te Haar lem. J. Dohia, thans kwitantielooper, vroeger winkelier in comestibles, te Heemstede, Laan van Insulinde no. 30. Cur. Mr. L. J. venhuizen, te Heemstede. P. Somers, chauffeur, te Lisse, Kanaal straat 203. Cur. Mr. p. j. Gerritsen te Haar lem Reehter-CommissarLs in al deze faillisse menten Jbr. Mr. E. J. strick van Lmscho- ten. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. J W. Klelnhout, koopman in radio- artikeien te Haarlem. Cur. Mr. P. A. Da vidson te Haarlem. 2. j. Vos, autobushouder te Velsen. Cur. Mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. Vernietigd werd het faillissement van: 1. Jac. Borstlap, reiziger te Zandvoort. Cur Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. Patronaatsuitvoering Gisteravond gaf digheiï'bii'hePbèziëlend wöordf van^Üi Mgr., j d® tooneelvereeniging „Vader Kolping" on nieuw leven bij de leden in te blazen. der-afdeehng van de St. Josephgezellenver- j Tal van afdeelingen zijn in slapenden toe- eeniging een uitvoering in het Patronaats- l stand, doch onder Uw zegenende handen gebouw alhier. zullen we krijgen: mannen van adel en! Te Zéven uren opende de Weleerw. heer 1 vrouwen van eer, in dienst der zuiverheid» j kapelaan dezen tooneelavond, waarin hij alle Rector Brink dankte Kap. van Alphen I aanwezigen welkom heette, in het bijzonder voor zijn keurige rede, die ongetwijfeld een den eéreerw. heer Pastoor, en den burge- t. II.1 f J1 J I1 Tlii n<i..I 11 blijvenden indruk op de aanwezigen heeft weten te verwerven. Monseigneur spreekt Uw voorzitter heeft zooeven gezegd, dat het katholieke vereenigingsleven mij bijzon der ter harte gaat. Niets is dan ook meer noodig, dan dat onze vereenigingen zich meester. Hij wenschte alle aanwezigen een prettigen avond toe. Hierna werd opgevoerd „Het vierde Gebod" een tooneelspel in 3 bedrijven. Dit tooneelspel verplaatste ons in een woonkamer van een huisgezin, waarvan de moeder pas was gestorven. Hierdoor was ook wapenen tegen het ongeloof, Daarom ben j jlef. gejuk en de vrede in dit huisgezin ver- lk "indaag ook b.j u gekomen. Met belang- dreven. Vader wist niet wie hem in zijn boe- stelling heb ik de besluiten die ge vanmor- renbedri)f moest opvolgen en had hiervoor paste en geoorloofde wijze geregeld zijne L. Brink, rector te 's-Gravenhage met den moeite. I Cbristelijken groet geopend. 4. Misschien is deze actie tegelijkerijd I Spr, herinnerde aan de morgen-bijeen- een prooaganda-middel tot aansluiting bij komst en bracht dank aan Mr. Joh, Hermans or« verpemtfing en Kap. Leipzig Dp Voorzitter wijSi er op dat bedoelde Uit he' gesproken woord zullen de aan- broêhures bestaan Et plaatsriüke afdeelin- wezigen stof kunnen vergaren voor de ko gen moeten zelf uitmakt 1. hoe zij deze wen- mende dagen. schep te verspreider, H°t vrzenden van I Spr. betreurde de kleine belangstelliag. felicitaties kost vee' srelo doch spr geeft het temeer daar het woord van Kap. van AI- gen genomen hebt, vernomen, Neo-Malthu- I i sianisme en Pornografie veroorzaken ram- pen in de wereld, groote rampen. Mgr dankte vervolgens Kap van Alphen voor zijn opvoedende rede. Jeugdbescher- i ming is zoo noodig en daarom is het zoo eigenaardig, dat de meeste ouders niet we ten wat een mensch, dus wat een kind is. Een mensch is een wezen van tweevou- 'j digen aard. De mensch heeft een lichaam en een ziel en evengoed als de ziel zijn streven heeft, heeft ook het lichaam van I nature zijn eigen stroomingen en aspiraties De ouders moeten dan ook niet vergeten, dat het kind een lichaam heeft met verkeer de neigingenl Maar dat beseffen ze niet. Daarom heeft de inleider zulk prachtig werk verricht, aldus Mgr Jeugdbescherming is zoo noodig voor de vijanden van binnen en van builen, die op het kinderzieltie loeren Monseigneur hoopt, dat de iaarvergadering vruch'en moge dragen en dat de minder bloeiende vereenigingen, weer zullen op bloeien tot krachtige takken van de groo te vereeniging, voor „Eer en Deugd Rector Brink dankte den Bisschop ver volgens voor zijn komst, waarna Mgr. zijn bisschoppelijken zegen gaf. Een iongerlarneskobrtje. gevormd uit leer lingen 'der Midd, Meisjesschool te Haarlem, zong vervolgens onder leiding van mejuf frouw Nelly Verkroost uit Amsterdam een anrfpl |i»déren Leerares aan bovengenoemde school. Het was de eerste maal, dat dit koortje zijn zoon Henk aangewezen. Deze wilde even-1 wel liever Studeeren in plaats van boer te j worden. Het eindresultaat van dit tooneel j was, dat een zoon, die den verkeerden weg 1 was opgegaan, zich huiswaarts keerde en vol berouw over zijn leven en het verdriet zijn vader en moeder aangedaan, aan zijn vader vergeving vroeg voor deze tekortko mingen. Hij kweet zich van den taak om zijn vader op te volgen. Hei spel, waarin zeer veel goede lessen, ten opzichte van de vereering van de ouders, waren geweven, werd door 'de spelers voor treffelijk weergegeven. De zeer zware rol van vader werd door den St. Josephgezel C. Heuzen uitmuntend gespeeld. De overige spelers vervulden eveneens de hun toegewe zen. i;ol op sublieme wijze. Met de opvoering van dit tooneelstuk heefc de i[ gt. Josephgezellenvereeniging en het Patronaat juist iets weergegeven, wat voor velen in deze gemeente tot een les kon strekken. De Patronaatscommissie kunnen wij dan ook met deze keuze gelukwenschen. Nadat de pauze was gehouden, werd er nog! p,en kluchtspel in één bedrijf opgevoerd, getiteld „De Prins op stap". Dit stuk werd eveneens op voortreffelijke wijze opgevoerd. Hierin lag evenwel geen levènfles, doch was meer van den vroolijken kalft?' O.a. komt er in voor, dat juffrouw Schaëjimaker haar man, uit het hotel, ge naamd „Het vette Zwijn", te Beverveldt zigen voor hun opkomst en spr. geloofde wel, dat een iéder zich geamuseerd had door het gegeven spel. Wij kunnen niets anders zeggen, dan dat deze avond een welgeslaagden avond is voor de tooneelvereeniging' „Vader Kolping". Hedenavond zal dan ook evenals gisteren avond de zaal van het Patronaatsgebouw 'propvol moet enzijn. Persc-nalia De heer W. van Elk heeft zijn benoeming tot secretaris-ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand de zer gemeente aangenomen. Hij zal met in gang van 9 December deze functie's aanvaar den. Dienstplicht Den 12en December 1929 des middags om 1 uur, bestaat er voor de dienstplichtingen van de lichting 1914 de ge legenheid om hun militaire goederen in te leveren voor zoover dt nog niet is geschied. De inlevering moet geschieden te Lisse in liet gebouw van den R.K. Volksbond, School straat, aldaar. Hillegomsche Harmoniekapel Jubi leum-afscheidsavond Dinsdagavond was voor dit corps een geheel bizondere avond naast de herdenking van het 7e Lustrum der Kapel zou er afscheid genomen worden van den heer J. D. Schouten, die den dirigeerstok gedurende al die jaren met succes had ge zwaaid en thans op 76-jarigen leeftijd rust ging nemen. Geen wonder, dat de groote zaal van „Flo ra" de volle 450 menschen bevatte, dat heï podium smaakvol met groen en bloemen was gesierd. Onder al die bezoekers merkten we be halve den directeur en diens familie op meerdere raadsleden, de besturen der corp sen van Lisse, Bennebroek en Zandvoort, terwijl Mr. J. B. Sens, gemeentesecretaris, namens de gemeente zijn belangstelling toon de. Nadat de avond ingezet was met een feestmarsch, nam de heer W- van der Werff, voorzitter der vereeniging, het woord. Deze sprak ongeveer als. volgt Danigs en heeren 1 Bij deze eerste uitvoe ring varrdit seizoen roep ik u namens bestuur en leden van ons corps op bizondere wijze een hartelijk welkom toe. 'Ik dank u voor de jaarlijksche bijdragen, die u schenkt als bewijs van de sympathie, die u ons toedraagt en spreek het vertrouwen uit, dat u zult wil len voortgaan met dien steun. Deze avond is bedoeld als herinnering aan het 35-jarig bestaan der Harmonie en stemt dus wel tot blijdschap. Deze wordt echter getemperd door het heengaan van den hooggeachten directeur, den heer J. D. Schouten. Deze kan terugzien op een 35-jarigen zwaren ar beid, vrijwel om niet verricht, hij is het, die in de moeilijkste tijden de vereeniging heeft staande gehouden niet alleen, maar haar gebracht heeft tot een graad van volkomen heid op muzikaal gebied als weinig andere de hare mogen noemen. De talrijke lauweren, die het corps oogstte, zijn voor een zeer be- angrijk gedeelte de vruchten van zijn ta- llenten en volharding. Hij is behalve directeur voor ons geweest een vader en ik feliciteer hem dan ook namens bestuur, leden en bur gerij met dit jubilé. Noode zien wij hem vertrekken, maar uw wensch hebben wij te eerbiedigen. Als bewijs, hoezeer de vereeni ging uwe talenten waardeert, bied ik u bij uw heengaan het eere-directeurschap van ons corps aan, opdat de vriendschapsband tus- schen u en ons blijve bestaan. Als stoffelijk blijk van waardeering ontvangt u deze enve loppe met inhoud. Gebruik dien inhoud naar uw goeddunken en aanvaard den oprechten wensch, dat we u nog vaak in goede gezond heid in Hillegom mogen ontmoeten, de plaats, die ook u is lief geworden. (Applaus) Hierna werd het woord gegeven aan Mr. Sens. Deze memoreert de verhindering van den Burgemeester, die echter door een felici tatie-telegram van zijn belangstelling blijk gaf, spr. deelt verder mede, dat de beide wethouders tot hun spijt mede verhinderd zijn, doch dat hem is opgedragen, de felicitatie der gemeente over te brengen en dank te be tuigen aan den heer Schouten voor hetgeen deze ook voor de belangen der gemeente bij diverse gelegenheden heeft verricht. Als aandenken en als bewijs van dankbaarheid biedt spr. hem namens de gemeente mede een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens bood de voorzitter namens bestuur en leden den heer Schouten een Lauwerkrans en een schitterend portret van leden en vaandel aan. Een zoon van den jubilaris dankte nu in mooie bewoordingen voor de bewijzen van sympathie en vriendschap, zijn vader steeds en vooral nu gegeven en bood onder daverend applaus de vereeniging een groot portret van den directeur aan, met verzoek, dit in het repetitielokaal te willen plaatsen, terwijl hij de vereeniging een bloemstuk aanbood. De voorzitter van het muziekcorps van Bennebroek sprak hierna een eenvoudig, maar vriendschappelijk woord en bood na mens Bennebroek bloemen aan den heer Schouten. Hierna werd het programma afgewerkt, dat bestond uitsluitend uit comfo:ities van den heer Schouten zelf. Het dwong bewonde ring af, dat de 76-jarige voor deze gelegenheid zelf een afscheidsmarsch had gecomponeerd, welke het corps in 2 repetities schitterend had ingestudeerd. Daarna werd met een hartelijk woord de dirigeerstok aan den opvolger overgereikt, bedankte de heer Schouten zelf met een vriendelijk, inhartelijk woord, terwijl het Duo Schrama voor het vroolijke gedeelte van den avond zorgde. Ten slotte dankte de voorzitter allen, die hadden medegewerkt tot het zoo schitterend slagen van dezen avond. Woensdag werd nog een uitvoering gegeven. Ook wij feliciteeren den grijzen veteraan hartelijk en hopen, dat hij nog menig gelukkig jaartje moge genieten van zijn welverdiende rust. Hillegom is dezen eenvoudigen man grooten dank verschuldigd en heeft dat op ondubbelzinnige wijze getoond. Bravo Circus In een tent,staande op het ter rein aan de Wiihelminastraat zal door eefl circus van Max Winter voorstellingen worden gegeven op Vrijdag 15, Zaterdag 16 en Maan dag 18 November a.s. Tooneel De R. K. Tooneelver. „Ami- citia" alhier, heeft Dinsdagavond haar 23® uitvoering gegeven in het K.S.A.-gebouw. Opgevoerd werd „de Pastoor van Neuville'te" romantisch spel in drie bedrijven, en „Uni verseel". blijspel in één bedrijf. De ver wachtingen voor dezen avend waren hoog gespannen, omreden Amicitia nu met een stuk voor den dag kon tomen, waarin ook eenige damesrollen voorkwamen. De zaal liep dan ook stampvol, en niemand zal na afloop ontevreden huiswaarts zijn gekeerd. Deze uitvoering is een waar succes geworden. Schitterend spel werd door allen te zien ge geven, en de groote stilte en het hartelijke applaus waren ten volle verdiend. He* strijkje „Vineta" zorgde onder de pauze's voor aardige muziek, en aan 't slot van den avond sprak de burg meester een bemoedi gend woord tot de spelers, en hoopte, dat de ver. Amicitia steeds in bloei zou mogen toenemen. i<Je« vaame ir ov'erweeiiB. Pater De Moll (Alkmaar) ste t voor. de medewerking var de Pastoors te verzoeken, om jonggehuwden de orochures van Majoor Huys uit te reiken, phen allen de sterkte zal geven om zichzelf en anderen de deugd van zuiverheid te doen behouden. Mei Lena Verkroost zong vervolgens het Ave Maria van Luigi Cherubini. zich In het openbaar liet hooren en wy .moe- kwam halen met een pantoffel in de hand. ten erkennen, dat mej. Verkroost het goed 'De pellen J van derJKulst en J. van dei- getroffen beeft met haar stemmateviaal. Po^t,;5' respectievelijk Hannes, knecht van Er werd zuiver gezongen, vooral de alten kasjjtèfein Vetbuik, en Likpen, gemeente wapen diep van toon. secretaris, latér Prins van Pummelstein en Jammer was het dat het koortje betrek- i zijn Adjudant, vervulden deze hoofdrollen 'kelilk als een „toegift" optrad. I op JdjPjuiste 'wfjze. Het was al laat en de vergadering moest I Na afloop dankte de kapelaan de aanwe- Gemeenteraad Vergadering van den gemeenteraad op Woensdag 20 November 1929 des nam. 1 3/4 uur. Aan de orde komt o.m. Installatie nieuw benoemd-verklaard lid C. de Wreede reorganisatie der Politie comptabiliteitsbesluiten (o.a. extra aflossing geldleening) wijziging begrooting 1929 bouw droogtoren wijziging verordening Commis sie Werkverschaffing Subsidie R. K. Gym- nasriekvereeniging „Turnlust" wijziging Algemeene Polirie-verorderiing (melkverkoop op Zondag) wijziging Algemeene Politie verordening (verkoop van hout) bijdrage in de kosten van een vroedvrouw-vervangsrer tijdens de ziekte van de thans overleden vroedvrouw machtiging aan B. en W. voor de werkverschaffing, volgens nieuwe regeling benoeming leden scheidsgerecht ingevolge het nieuwe Ambtenaren-reglement benoe ming administrateur Openbare Werken. Burgerlijke Stand Overleden Jaco bus Koning, 54 i. echtg. v. P. C. Prins Ondertrouwd Adrianus Mattheus Marie Meijer, 23 j. en Elisabeth Cornelia van Vliet, 20 j. Petrus van der Hulst, 29 j. en Marga- retha Laurentia van der Geest, 26 j. Gemeentebegrooting Verschenen Is de gemeente-begrooting van Lisse. De gewone dienst sluit met een totaal van i'347.028.13 aan Inkomsten en uitgaven, de kapitaal- dienst met een totaal aan inkosten vaa f 104.740.64 en aan uitgaven van f 97952.20, aldus met een batig saldo van f 6783.44. Algemeen Beheer sluit met 114,36.87 aan inkomsten en f 36402.76 aan uitgaven. Het nadeelig slot voor openbare veilig heid is op f 18520.51 geraamd; voor open bare werken op f 68856.96. Onderwijs sluit aan inkomsten en uitgaven met f 25.674.77 en f 68.813.65, voor het hoofdstuk „Bedrij ven" zijn deze cijfers f 38.243.43 en f 37950.18 Voor de ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen is f 15.982.03 als verlies geraamd. De inkomsten - van belastingen bedragen f 194.092.39, de uitgaven f 7896. batig slot f 186.196.39, onvoorziene uitgaven is geraamd op f 24952.32. Bureaubehoeften De post schrijf- en bureaubehoeften is van f 700 op f 1400 gebracht voor het aan schaffen van een nieuwe schrijfmachine en cyclostyle. Uitbreidingsplan Op de nieuwe begrooting is voor een post „Kosten ontwerpen uitbreidingsplan" f 5000 uitgetrokken. Als toelichting wordt opge merkt, dat het uitbreidingsplan dringend vernieuwing behoeft, mede in verband met te verwachten uitbreiding naar den EngeL Het woonwagenkamp Voor het onderhoud van het woonwagen kamp is f 140 uitgetrokken: f 60 voor her bestrating, f 30 zand en f 50 voor watervoor ziening en afheining. De watervoorziening komt dus ook ln orde. Arrestanten Voor het eerst is ditmaal f 25 uitgetrok ken voor voeding etc. van gearresteerden. De brandweer Voor de brandweer is er totaal f 1865 uit getrokken. o.a. zullen worden aangeschaft 50 meter gummislang 10 stuks waterdichte pakken, 6 helmen voor de brandweerlieden. Wegen en voetpaden Verleden jaar wés het bedrag voor onder- boud van wegen en voetpaden geschat op f 22.002.25, thans op f 10.675. Onderhoud bruggen Voor verbreeding en voorziening van be- tondek en leuningen van de brug Achter weg bij Romijn is f 1200 uitgetrokken. Uitdiepen Ringvaart f 900 is geraamd voo? fiet uitdiepen van de Ringvaart voor de gasfabriek. Bijzondere scholen Voorgesteld wordt als vergoeding uit te keeren aan het R. K. Schoolbestuur f 11000 aan het Ned Herv. Schoolbestuur f 3500 en aan het Ger. Schoolbestuur 4000. De vergoeding voor gebouwen wordt voor het R. K. Schoolbestuur op f 10 016.96. voor het Ger. Schoolbestuur op 4484.64 geschat. Einduitslag massakamp „Ons Genoegen" Het is gisteren de plaatselijke R. K. Bi'- Jartvereeniging „Ons Genoegen" voor c.3 eerste maal bij den gehouden massakamp tegen K.O.T. ts Bennebroek mogen geluk ken het tot een overwinning te brengen en wel toen zij gisteravond met haar eers'3 vijftal den thuiswedstrijd tegen K.O.T. speelde De uitslag daarvan is als volgt: „Ons Genoegen", Vogelenzang „K.O.T." Bennebroek. J. WasdorpH. Arshoek 97100 J. KaandorpR. Huisman 10071 J. BakkerH. Huisman 10066 N. ZomerE. Arshoek 10092 H. Lensen—A. v. d. Melj 85—100 Totaal 482439 Er was echter voor „Ons Genoegen" zoo goed als geen kans meer, dezen massa kamp te v/innen. K.O.T. had reeds 1053 car. gemaakt tegen „Ons Genoegen" 832 car. De totaaleinduitslag in Het, voordeel van K.O.T. luidt 1492 car1314 car. Alzoo valt de eerste prijs Bennebroek ten deel, als ook beide serieprijzen, die res pectievelijk behaald werden door A. v. d. Meij, eerste vijftal, met 21 car. en Van Nas sau, tweede vijftal, met 15 car. „Ons Genoegen" is gezien de bereikte pres taties, niet zeer in vorm geweest, mogen we voor den laatsten wedstrijd een gelukkige uitzondering' maken. Tijdens de wedstrijden heerschte er een recht prettige geest, geen wanklanken rijn gehoord. Het vereenigingsleven in Vogelenzang gaat vooruit ook „Ons Genoegen" is daar een voorbeeld van, een vereeniging die opge richt is en niet weder verdwijnt met den stillen trom. maar krachtig doorzet onder de energieke leiding van den nieuwen voor zitter den heer G. Houtkamp en ook suc cessen weet te bereiken. Als lid voor het winterseizoen kan men zich alsnog opgeven bij den secretaris, den heer J. Kaandorp, Kerkweg 1. Besmettelijke ziekte In de week van 3—9 November hebben zich in deze ge meente 6 gevallen van diphtheritis voorga- daan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6