Cheque-koersen Stadsnieuws Amsterdamsche Beurs Heringa Wuthrïch, Haarlem RAPPORT TEGEN DEN WOEKER LAATSTE TELEGRAMMEN Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD VRIJDAG 15 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Oliestook-ïnrichtingen Centrale Verwarming DE OPEN SPOORBRUG OVER DE SMILDEVAART De zaak voor de rechtbank Italië tot afschaffing der duikbooten bereid? Het rapport tegen den woeker verschenen De postvluebten naar Indië Doodelijk ongeval te Eibergen De veemmoord op Koehler Een gestoord diner Faillissement Abraham de Vries, houder van een afbetalingsmagazijn te Haarlem Kapelaan Th. van Woesik Jubileum W. H. Nieuwenhof Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Verkoop. Verhuur, Inruilen, Reparaties KUNST EN KENNIS TOEN DE GENESTET STIERF] Hoe zijn dood in de pers vermeld werd Het auto-ongeval te Heemstede Gedenkteeken Herman Heijermans Als datum voor de onthulling van het ge denkteeken voor Hennen Heyermans in het Vondelpark te Amsterram, ts thans vastge steld de 22e November, de ste>*dag van den schrijver, des morgens half twaalf. De „Graf Zeppelin" Generaal Feng bedreigt Hankow Prelaat Kaas over de Duitsche Binnen- en Buitenlandsche Politiek Bevordering by het hooger Politie-personeel Rechtsvervolging tegen een hoofdredacteur Agenda 16 November Inbraak on het Station te Velsen Het werktijdenbesluit voor winkels Dr. A. C. Kam t Geen Jonkerstichting te Haarlem RECHTSZAKEN Friederike voor den kantonrechter Belangrijk faillissement te Delft 165 333 148 139 210 485 164 161 40 399% 16 23 2C6 14C b 124% 140 111% 65 6% 193% 24% 572 386% 358 107 395 214 47 22 51 4 ASSEN, 15 Nov. Heden s:onden voor de rechtbank te Assen terecht Ulm Egbert Hellinga, hoofdconducteur te Meppel en Jan Hendrik Langkamp, machinist te Zwolle- kerspel, aan wie bij dagvaarding wordt ten laste gelegd, dat het aan hun schuld, al thans aan de schuld van een hunner, te wijten is geweest, dat op 5 September 1929. onder de gemeente Havelte gevaar is ont staan voor het verkeer door mechanische kracht over den spoorweg van Meppèl naar Steenwijk, hetgeen zich als volgt heeft toe gedragen: In den morgen van bedoelden dag waren verdachten, resp. als hoofdconducteur en machinist dienstdoend op den personentrein die om 5.51 van het station Meppel in de riclr/ing Steenwijk vertrekt. Alvorens ge noemde trein vertrok is ieder der verdach ten persoonlijk door den stationsambtenaar Wolter Kok medegedeeld, dat de brugwach ter over de Smildervaart niet present zou zijn of niet te krijgen was, uit welke mede- deeling verdachten hebben begrepen, al thans konden en moesten begrijpen, dat er groote kans bestond, dat de in den spoor weg tusschen Meppel en Steenwijk liggende brug over de Smildervaart niet gesloten althans niet veilig voor het spoorwegverkeer was en dat het sein voor de brug onveilig zou 6taan. Krachtens opdracht van ge noemden stationsambtenaar heeft de eer ste verdachte mede op den locomotief plaatsgenomen, waarna toen in de richting Steenwijk is vertrokken. Ofschoon ieder der verdachten voor zich opmerkte, dat de voor seinpaal voor bewuste spoorbrug onveilig stond, hetgeen dus wilde zeggen, dat zij beiden wisten, althans behoorden te weten, dat dan de hoofdselnpaal voor de brug het sein onveilig moest worden verwacht, heeft verdachte Hellinga den mede-verdachte Langkamp niet bevolen de snelheid van den trein zoodanig te verminderen, dat de trein met zekerheid voor den hoofdseinpaal tot stilstand kon worden gebracht, noch bevo len den trein tot stilstand te brengen, voor den afstand-seinpaal, maar toegelaten, dat ofschoon hü de stellige zekerheid dat de brug veilig bereidbaar was niet had verkre gen, de trein met veel te groote snelheid doorreed. Evenmin heeft verdachte Lang kamp uit eigen beweging de snelheid var den trein verminderd als voorzegd, of tot stilstand gebracht. Hij heeft de snelheid van den trein bij het bemerken van het on veilige voorsein, naar aanleiding daarvan niet voldoende verminderd met het gevolg dat door de te groote snelheid de bewuste trein niet voor het onveilige sein aan de hoofdseinpaal tot stilstand was te brengen is doorgereden of doorgegleden. Daar de spoorbrug open was is de locomo tief in de Drenthsche Hoqfdvaart geraakt tengevolge waarvan bagagewagen, postrij- tiüg en een of meer wagens, deeluitmaken de van den trein, zijn beschadigd. Behalve verdachten bevonden zich in dien trein rei zigers en postbeambten in dienst. Mitsdien is er gevaar voor het verkeer door mecha nische kracht over genoemden spoorweg ontstaan en wel doordat beide verdachten op de beschreven wijze in him plicht zijn tekorft geschoten en hoogst nonchalant zijn geweest. In deze zaak werden een zestal getuigen gehoord. Met betrekking tot c!e geneigdheid van de Italiaansche regeering het voorstel tot af schaffing van de duikboocen te aanvaarden meldt de ,.Neue Freie Presse' uit Rome dat een voorwaarde daarvoor is absolute pari- teit met Frankrijk Daar dit. naar verluidt, niet verwezen- lijkt worden kar. is de bereidverklaring van Italië voorloopig nauwelijks mete als een goede zet in het schaakspel der diplomatie te beschouwen om Frankrijk tegen Engeland en Amerika uit te spelen. In dit verband is 1 et ook tt begrijpen, dat Italië het voorstel van den Amerikaan- schen president levensmiddeien-scbepen in oorlogstijd op dezelfde wij-e te behandelen als hospitaal-scheper niet afwijst, doch zelfs als een goed voorstel ter bereiking van de ontwapening beschouwt. Het 6e vliegtuig naar Budapest Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het 6e postvliegtuig om 12 uur A. T. van Neurenberg vertrokken is naar Budapest. Donderdagmiddag nam de heer Huizing zijn 6-jarig dochtertje van school op de fiets mede naai huis. Ongelukkigerwijze slipte de fiets en kwam he* do-litertje te vallen, onder een juist passeere* den zwaar beladen melkwagen, met het gevo'g, dat een der wielen over het kind heen ging. Het kind werd dood opgenomen. Verklaringen van Lampei c.s, BERLIJN. 15 Nov. Vvoiffbureau) Lampei en zijn mede van den veemmoord op Koehler beschuldigde kameraden, van het vrijcorps Oberland, Schweninger en von Boilwits, hebben een breedvoerige beschrij ving gegeven van de gebeurtenissen in dat corps tegen einde Juli 1921, welke leidden tot het fusilleeren van von Koehler. Om trent diens rol deelden zij, volgens het Ber liner Tageblatt, o.a. het volgende mede: Koehler was van gestalte een Hun en wat zijn brutaliteit betrof een Klaproth-type. Men verdacht hem al geruimen tijd een Pooisch spion te zyn, doch men nad geen bewijzen. Ettelijke wapenmagazijnen werden aan Polen verraden, de spionnageabwehr- stelle schreef dit verraad aan Koehler toe en deed hiervan in net corps mededeeling. Toen het corps Oberland uit Oppersllezië werd teruggetrokken, behield het zijn wa gens, die echter nabij Wackenau onder den grond werden verborgen. Door een schuur •had men toegang tot de bewaarplaats, wel ker bewaking aan v. Bollwitz, Lampei en Schweninger werd opgedragen. Op een dag betrapte men Koehler in de schuur en er ontstond 'n vechtpartij. Koeh ler wilde zich op Von Bollwitz werpen, deze trok zijn revolver en doodde den aanvaller. De beide anderen vraren daarbij tegen woordig Geheel afwijkend van deze ver klaring is die van den hoofdgetuige a char ge, die volhoudt dat Lampei het doodelijk schot op Koehler heeft gelost, dien hij ver volgens in de schuur heeft begraven. Van Koehler wordt nog beweerd, dat hij talrijke misdaden heeft gepleegd en herhaaldelijk is veroordeeld. BUFFALO, 15 Nov. (Reuter) Tijdens een groot diner, dat gisteren hier werd gegeven, drong een bende dieven door de vensters de zaal binnen, wierp zich op de 18 aan taiel zittende personen en berooide hen van hun kostbaarheden ter waarde van acht duizen pond sterling. De gasten dachten aanvankelijk, dat het een grap was, die deel uitmaakte van de ontvangst, doch zfj kwamen tot de ontdek king dat het werkelijkheid was, toen zij door de bandieten tegen den muur werden geplaatst en door deze van al hun geld en kostbaarheden werden beroofd. De omvang van den woeker niet in cijiers uit te drukken Instelling gewenscht voor het verleenen van kleine voorschotten Eeniger. tijd geleden is te Leiden een rap port bekend gemaakt over de daar ter ste de heerschende woekerpraktijken, in welk rapport talrijke en schrijnende gevallen ver- I meld worden over scherpte en omvang van den daar heerschenden woeker. Naar aanleiding van dit rapport is het ver- langen kenbaar gemaakt, ook hier een on- derzoek in te stellen en aan de afdeeling* Haarlem van de Nationale vereeniging tot bestrijding van den woeker is verzocht, een rapport samen te stellen. De afdeeling heeft het verzoek ingewil ligd en een rapport uitgebracht, dat thans is i verschenen en voor de Raadsleden ter in zage gelegd. Uit het rapport blijkt, dat de toestand hier nogal meevalt en dat veel concrete ge- vallen niet bekend zijn. We ontleenen dan aan het rapport hel volgende: Aanvangende met de beantwoording van de vraag betreffende „den omvang van den woeker te dezer stede" kunnen wij als onze vaste overtuiging uitspreken, dat noch door ons, noch door een ander de omvang van den geldwoekerü, in welke plaats ook, zelfs bij benadering is weer te geven. Immers werkt „de woeker" zelden in het openbaar, houdt hij zich meestal achterbaks of verschuilt hij zich onder het masker van hulpbetoon in allerlei vorm. Het bedrijf van geldschieter, in den volks mond meermalen terecht „woekeraar" ge noemd, wordt hier ter stede uitgeoefend door meerdere personen en instellingen wier na men zeker bij de politie en justitie bekend zullen zijn, terwijl het aantal bonafide instel lingen, welke tegen matige rente en zonder slechte practijken de vele credietbehoeftigen aan kleine leeningen helpen gering is de kerkelijke fondcen buiten beschouwing gelaten. Een dier instellingen, wel is waar geen leeningen verstrekkende, doch door een borg stelling bij het sluiten eener kleine leening. waaraan het meest behoefte bestaat behulp zaam zijnde, is „Het fonds tegen den woe ker" door onze afdeeling in 1927 met klein kapitaal gesticht, terwijl daarnaast .Het bureau voor Informatie en advies" onzer ver eeniging in nauwe samenwerking met het bureau van den armenraad steeds bereid is. om belanghebbenden van advies te dienen en indien noodig, den weg naar „Het fonds tegen woeker" (Borgstellingfonds) te effe nen. Sinds de oprichting in 1927 werden van 998 om informatie tot ons gekomen personen er 277 door het fonds aan een borgstelling geholpen tot een bedrag van 38925.— en al zijn deze gevallen op zich zelf beschouwd niet zoo bijzonder hoog het feit. dat de zeer beperkte middelen van het fonds in aanmer king genomen toch nog c.a. 30 personen per jaar zeker door ons uit handen van den geldwoeker werden gehouden, moge mede gezien het werk der andere goede instellin gen en personen te dezer stede op het ge bied van maatschappelijk welzijn en steun ten volle onze overtuiging rechtvaardigen, dat de geldwoeker hier in grooteren omvang bestaat en zonder krachtigen steun van de Overheid niet doelmatig bestreden en beperkt kan worden. Wij kunnen den omvang van den woeker hier ter stede niet in cijfers uitdrukken en evenmin wijzen op een intensieve bestrijding van dat euvel, maar zijn er van overtuigd, dat het kwaad bestrijding dringend noodig heeft en dat het geven van kleine credieten op grootere schaal dan thans mogelijk is, door oen speciaal daarvoor dienende hrtelling een der beste middelen zoude zijn om het be drijf van den woekeraar te fnuiken. Een dergelijke instelling moet op zuiver philantropischen grondslag worden beheerd, winstbejag, gericht b.v. op het uitkeeren van meer dan matige dividenden aan deelnemers, moet daarbij uitgesloten zijn en het bestuur moet in handen gelegd worden van te goe der naam bekend staande personen. Aan bovengenoemde essentieele voorwaar den voldoet geenszins de instelling, waarvan de oprichting door den heer T. Verschoor Jzn. wordt voorbereid. Klachten over door „Burgerbelangen" ge heven hooge rente kwamen ons herhaalde lijk ter oore, ook in de door den Armenraad verstrekte adviezen wordt deze instelling niet steeds gunstig beoordeeld; een instel ling op philantroplschen grondslag is „Burgerbelangen" niet en dus mag ook niet van de nieuwe instelling verwacht worden, dat zij uitsluitend door philan- tropische motieven gedreven, zal wérken sooals de Haarlemsche Hulpbank. Bovendien wordt vervolgens in de ontwerp statuten deze instelling (N.V.) beschouwd als "■en geheel particuliere bank met een winst- verdeeling, welke voor de aandeelhouders niet beperkt blijft tot een matig dividend van b.v. 5%, doch tot hoogere dividenden kan leiden, omdat 60% van de overwinst ten bate der aandeelhouders zal komen. pas ontslagen gevangenen en personen, die ter beschikkig van de reclasseering zijn ge steld, tijdelijk een geschikt tehuis kunnen vinden. In dit verband herinneren wij er aan, dat dat hedenmorgen onder voorzitterschap van den heer Mr. J. Gerritsz, wethouder van OpenbareWerken, een vergadering heeft plaats gehad, waarin de kwestie van een te huis voor onbehuisden ter sprake is geko- men. Hedenmiddag zou ook wederom het Genootschap tot zedelijke verbetering van i gevangenen vergaderen. Het ligt voor de 1 hand, dat er naar gestreefd wordt, al de aanhangige plannen te combineeren. Het weekblad „Handelsbelangen" zal o m. bevatten de crediteurenlijst in bovenge noemd faillissement. Deze lijst telt 28 na men met een totaal passief van f S85I.89 waarvan f 185.54 preterent. terwijl 9 credi teuren te Haarlem gevestigd zijn, met een totaal bedrag van f 1879.32. De baten zijn nog niet volledig bekend. De WelEerw. Heer Th. van Woesik, ka pelaan der parochie van de H. Liduina te Haarlem-Noord, is gisteren uit de Maria- stichting, alwaar hij ter observatie was op genomen, ontslagen. Z.Eerw. zal nu eenigen tijd rust nemen in Huize „Duinrust" te Overveen. Maandag 18 November a.s., hoopt de heer W. H. Nieuwenhof, wagenmaker aan de Centrale Werkplaats, den dag te her denken, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Nederlandsche Spoorwegen. Het zal den jubilaris ongetwijfeld dien dag zeker j niet aanbelangstelling ontbreken. verklaard J. H. A. Duynstee kassier en r> ir m effecten te Delft. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. v. d. Burcnt van Lichtenbergh en tot cura tor mr Cftardon De ongedekte passiva moeten naar de ,Msb." verneemt, ruim f 300.000 bedragen. Den tweeden Juli 1861 overleed de be kende dienter P. A. de Génestet na een langdurige ziekte te Roosendaal bij Arnhem. Het „Handelsblad" van 1861 vermeldt het in soberen stijl van dien tijd. Het nummer van 6 Juli bevatte in de ad vertentiekolomen Op den tweeden Juli 1861 overleed t» Roosendaal bij Arnhem de Weleerw. Heer Petrus Augustus de Génestet, laatst Predi kant te Delft en dan de in den tektst: Amsterdam. 5 Julij. Wij vernemen met groot leedwezen dat de dichter P. A. da Génestet dezer dagen te Roosendaal bij Ara- hem in de kracht des levens is overleden. Als schrijver der Eerste Gedichten, de Lee- kedichtjens, de Laatste der Eerste, enz., had hij een welverd'enden roem verworven en eene hooge plaats onder de vaderlandsche dichters ingenomen. Zijne gedichten munten uit door vernuft en natuurlijkheid. De va derlandsche letterkunde lijdt door zijn vroe gen dood een waar ver.ies. Naar wij vernemen is de toestand ven den heer M., die Woensdagmiddag met zijn auto te Heemstede tegen een boom botste, doordat de band van een der voorwielen sprong, en ernstig gewond in het St. Elisa beth's Gasthuis werd opgenomen, bevre digend. De laatste vlucht voor dit jaar. Het luchtschiD „Graf Zeppelin" is heden morgen te 10.43 uur voor een technische vlucht van ongeveer vier uur opgestegen. Aan boord bevinden zich 46 passagiers. Deze vlucht is de laatste van dit jaar en de vijftigste, die het luchtschip tot nu toe heeft ondernomen. Overigens loopt heden ook de verzekering van het luchtschip af. Berichten uit China melden, dat het le ger van generaal Feng naar Hankow op- t marcheert en de stad bedreigt. De Nanking-regeenng heeft troepen ter verdediging der stad gezonden. In de verkiezingsvergadering van het Cen trum heeft Donderdagavond te Saarbruecken het woord gevoerd de voorzitter van de Duitsche Centrum Partij, prelaat Kaas, die over de tonnen- en buitenlandsche politiek van Duitschland sprak. In de binnenlandsche politiek is, verklaar de hij, de groote verdeeldheid in verschil lende partijen te betreuren. Dit zal echter niet verbeteren voordat de jeugd een nieuwen toestand doet ontstaan. Kaas verklaarde daarna besliste voor stander te zijn van de tot nu toe gevolgde buitenlandsche politiek, daar hij en het Centrum vrienden van een eerlijke verzoe ning met Frankrijk zijn. Doch hij heeft meer dan eenmaal den indruk gekregen, dat Duitschland in zijn geneigdheid tot conces sies verder is gegaan, dan noodzakelijk was. Er is een grens aan de Duitsche tegemoet komingen en dieis thans minstens bereikt. Hij acht het verder een groote fout van een „liquidatie van den oorlog" te spreken. Dit woord heeft men iets te voorbarig gebruikt. Wanneer de Haagsche Conferentie reeds de liquidatie van den oorlog beteekent, dan heeft men geen recht meer te eischen. De Rijn ik ook na de opheffing der bezet- I ting niet bevrijd, want er bestaan nog volgens 'het Verdrag van Versailles voor zekere te kortkoming en rechten op een herbezetting. Duitschland heeft er geen belang bij den Rijn eerder bevrijd te verklaren voordat dit volkenrechtelijk juist is. Men ontneemt met deze bevrijdingsproclamatie het volk het elan verder te strijden en verwoest den grondslag voor nieuwe politieke offensieven. Spr. ziet geen andere mogelijkheid vrede te krijgen dan door verzoening met Frankrijk. Doch de weg naar deze verzoening is een van vertrouwen en niet van verwoesting. Kaas sprak vervolgens over de consequen ties, die hieruit moeten worden getrokken. De ontruiming van de tweede zóne is geen tegemoetkoming maar vanzelfsprekend. Wat het Saargebied betreft, had Genève zich op den dag, dat Duitschland in den Volkenbond trad, zich uit het Saargebied moeten terug trekken. Dat zou volkenrechtelijk juist ge weest zijn, en getuigen van wijze staatsman schap en in het belang zijn van Europa. Door vertraging van de onderhandelingen over het Saargebied is het bereiken van over eenstemming moeilijker geworden. Als leider van de Centrumpartij verklaarde hij, dat de resultaten van de onderhandelingen over het Saargebied beslissend zijn voor het al dan niet aanvaarden van het Youngplan. Een I te vroeg aanvaarden, waardoor de onderhan delingen ongunstig voor Duitschland beïn vloed worden, komt niet in aanmerking. Wanneer men aanvaarding wil, dan moet men weten wat de toekomst voor het Saar gebied zal zijn en onder welke voorwaarden het Saargebied aan Duitschland terugkomt. Uit de Memorie van Antwoord op de Af- deelingsverslagen voor de gemeentebegroo- ting blijkt, dat er over gedacht wordt, een nieuwen hoofdinspecteur van politie aan te stellen. Thans zijn er twee en dan dus drie. Vele Katholieken zullen dit bericht niet alleen met belangstelling, doch ook met ze kere vreugde, in alle geval met goede ver wachting gelezen hebben. Er is nu n.l. gelegenheid bij de benoeming' van een hofodinspecteur een tekort tegen over de Katholieken goed te maken Een dikwerf gehoorde klacht toch is, dat >n Haarlem in de hooge kringen van politie personeel geen enkele Katholiek zit. Die klachten moeten beaamd worden en de motieven, waarom het zoo buitengewoon wenschelijk is, dat in de vijfde stad van Ne derland ook een hooge politie-autoriteit ka tholiek is en dus door en door bekend met katholieke aangelegenheden en de katholie ke mentaliteit, behoeven we niet nader uit een te zetten: die zijn algemeen bekend. We hebben daarom de stille hoop, dat thans een Katholiek zal worden benoemd, te meer. omdat wij van den burgemeester weten, dat hij gaarne deze gelegenheid zal aangriipen, om tegemoet te komen aan den wensch van de Katholieken, die een zoo belangrijk deel van Haarlems bevolking uit maken. MEDAN, 14 November De „Deli Cou rant" deelt mede, dat een rechtsvervolging zal worden ingesteld tegen den heer Ka noen, den nieuw-opgetreden hoofdredacteur van de „Pewarta Deli", oud-redacteur van de „Bintang Timor", wegens het opnemen van een haatzaaiend artikel, waarvan de strekking was, dat de Nederlanders in Indië niets te maken hebben en er alleen komen, om rijkdom te verzamelen. Sociëteit „St. Bavo", 6 uur Geel Wit, 7 uur gewone zittingen, 2 uur Bestuur Ka mer Centrale, Haarlem, 3 uur Ledenver gadering Kamer Centrale, Haarlem, 8 uur Christelijke Oratoriumvereeniging. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59, Van 810 uur geopend. Stadsschouwburg, WiLsonspleln, 8 uur Ver- t eenigd Tooreel „De Heilige Vlam." Luxor Theater, Groote Houtstraat, nwart J over 8 Bioscoopvoorstelling voor volwas senen. Rembrandt Theater, Groote Markt, 7 uur en I kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen voor volwassenen. Hoe de bewijs-constructie tegen den verdachte verkregen werd Voor de Haarlemsche rechtbank werd gis termiddag een zaak behandeld tegen een 30- jarigen zeeman, die er van verdacht werd in den nacht van 15 op 16 Juni te zijn binnen gedrongen in de derde klas wachtkamer van de Nederlandsche Spoorwegen op het station te Velsen, door een tuimelraam te verbreken en aldus door inklimming in staat werd ge steld eenige tientallen doozen cigaretten, doo- zen chocolade-reepen, koeken, benevens het aanwezige wisselgeld tot een bedrag van 3.80 te stelen. De zaak werd eenigen tijd geleden uitgesteld, omdat de hoofdgetuigen op zee waren. Verdachte, die voor den rechter-commis saris pertinent ontkende gaf nu voor niets meer van het geheele geval te weten en be riep zich op z-iin verblijf in het zenuwlijders gesticht te Noordwijkerhout, waar hij vijf jaar geleden voor korten tijd werd opgeno men. De zeeman Larooy vertoefde op den bewus- ten dag met den verdachte in een kelder van een schuur, waar ze meermalen overnacht ten. Verdachte had eerst een mes schoon ge maakt, vervolgens stukken gummie gesneden, die getuige onder zijn schoenen moest spij keren. Waarom dat noodig was. had hij niet gevraagd. Toen ze beiden in het stroo en veevoer, dat in het schuurtje lag, gingen slapen, werd getuige om:treeks tien uur door een staljongen, die een hondenkar wegbracht wakker geroepen, met de mededeeling, dat zijn kameraad voorzichtig was weggegaan. Getuige trok zich daar niets van aan en sliep verder. Omstreeks 4 uur in den morgen hoorde hij verdachte met een zekeren K. pra ten en Larooy hoorde ze toen zeggen; „D'r was niet veel poen. maar 80 cent. Die chocolade is goed voor moeder. Het is anders de moeite niet, om te deelen." Ze rookten beiden sigaretten. Pres. Hoe was hij dien morgen gekleed? Get.; Hij had een blauw-zwart stal jasje aan. De inspecteur van Velzen had den dag na den inbraak aangifte gekregen van een pakje, dat in het Velserbosch was gevonden. Daarin zat een blauw-zwart jasje, terwijl twee schoe nen met stukken gummie beslagen en ook bij waren. Bij het onderzoek in de wachtkamer vond de inspecteur tevens een stukje gummie en een mes, waarmede het raam geforceerd moest zijn. Getuige Larooy heeft met verdachte nog over het geval gepraat nadat deze uit voor arrest ontslagen was. Hij zei toen: „je kunt in Haarlem zeggen wat je wilt, ik heet het je toch te liegen." I Verdachte gaf nogmaals te kennen van niets meer te weten, den avond van 15 Juni was hij misschien wel dronken geweest. Het stalknechtje had Romein gewaar schuwd, omdat hij wist, dat verdachte dik wijls met K., een zeer ongunstig type, op stap ging. Dan kwam nog een zeeman voor het hekje, die in den bewusten nacht in een kelder van een ander schuurtje had geslapen en de beide mannen ook had hooren praten over chocolade en sigaretten. De substituut-officier merkte allereerst op. dat de zaak staat en valt met de getuigenis van Larooy. Spr. gf dn een reconstructie van De verdediger Mr. L. G. van Dam sprak niet meer over da bewijsconstructie en gaf ook zijn verwonderiiig te kennen over het plotselinge verlies van het herinneringsver mogen van zijn cliènt. Pleiter noemde het voorts funest, dat de verdachte, die nu een goede betrekking heeft, in de gevangenis wordt gestopt en drong aan op een voorwaar delijke veroordeeling. Uitspraak over 8 dagen, het geval en wees op de eigenaardige houding van verdachte, die nu doet alsof hü zijn ge- beugen kwijt is. In verband met het straf register van verdachte eischte hij een gevan genisstraf van 8 maanden. Besprekingen in do Middenstandscent fxle Vrijdag 22 November a.s vindt een leden vergadering van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten plaats, in Restaurant Brinkmann, 's avonds te half negen. De agenda vermeldt o.m.: Het werktijden besluit voor winkels en kantoren. Op 67-jarigen leeftijd is overleden Dr. A. C. Kam, arts, oud-le geneesheer aan het Prov, Ziekenhuis te Santpoort, ridder in de orde van Oranje Nassau. Dr. Kam, die op 19 Mei 1862 te Piershil (Z.-Holland) werd geboren, studeerde te Leiden, slaagde voor het artsexamen in 18S8 en promoveerde tot doctor in de ge neeskunde in 1894. Eenige maanden na zijn artsexamen, in November 1888, kwam de overledene aan het Prov. Ziekenhuis. Hij doorliep daar alle rangen tot hij dien van plaatsvervangend directeur bereikt had Deze functie heeft hij lange jaren vervuld, tot den pensioen gerechtigden leeftijd. Dr. Kam was zeer gezien bij de familie leden van de patiënten die hij steeds met de meeste belangstelling op de hoogte hield van den toestand der verpleegden, die zij kwamen bezoeken. Deze omstandigheid, ge paard aan zijn trouw en zijn zorgzaamheid, maakte dat hij vooral voor het gestichtsle ven zeer veel waard was. Wat Dr. Kam deed, deed hij altijd met zeer gj-oote ambi tie; zoo ishij jaren lang met den grootsten ijver lid geweest van de examencommissie der Nederlandsche Vereeniging voor Psy chiatrie en zip prettig ioviaal optreden te genover de examinandi maakte dat hijjrbij hen een goeden naam had. Zijn liefde voor het Prov Gesticht bleek wel hieruit dat hij, ook na zijn pensionnee- ring, bij de inrichting bleef wonen. De teraardebestelling is vastgesteld op Vrijdag a.s. op de nieuwe Algemeene Be graafplaats te Bloemendaal; vertrek van het sterfhuis te 1.30 uur. Eenige maanden geleden hebben wij er melding van gemaakt dat de reeds vroeger gemaakte plannen tot stichting van een zoo genaamde Jonkerstichting te Haarlem we derom in studie waren genomen. Thans is door een oommissie uit de Ver eeniging tot zedelijke verbetering van ge vangenen, bestaande uit de hoeren Abr. Meyer, Mr. J. H. Thiel en Mr. C. Blan kevoort, een rapport uitgebracht, waarin aan gedrongen wordt op de strekking van een tehuis voor menschen, die de kosten van hun logies niet kunnen betalen. Naar ons echter van geachte zijde werd medegedeeld, moet het niet in de bedoeling liggen een zoogenaamde Jonkerstichting in het leven te roepen, doch wel een tehuis, waarin vooral „Gott gab eln' schonen Tag." Overtreding van de wet op den Kinderarbeid Voor den kantonrechter te 's-Gravenhage, mr. Rjjke, moesten gisteren terecht staan de heeren Hugo Helm en Fritz Hirsch onder verdenking van kinder-exp'.oitatie in de Franz Léhar's operette „Friederike", die eerst een tijdlang in het Gebouw van K. en W., toen Richard Tauber de rol van Goethe vervulde, daarna in den Frincesse-schouw- burg is opgevoerd. Te laste was gelegd het doen verrichten van arbeid door kinderen beneden 14 jaar Deze kinderen treden op in het eerste be drijf. lederen avond, waarop dit gebeurde, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. De verdachten waren niet verschenen, doch hadden zich doen vertegenwoordigen door mr. J. H. G. Bekker, Den Haag. Mr. Bekker ging met de ten lastelegging accoord. Als getuige werd gehoord de rechercheur H. Kantonrechter: Hoe is u er toe gekomen, proces-verbaal op te maken van deze zaak? Getuige: De heer Hugo Helm is, vóór de operette zou worden opgevoerd, aan het hoofdbureau van politie geweest. Hij deelde daar zijn plannen mede en vroeg of het niet mogelijk was, dat er voor deze gelegenheid een speciale vergunning werd gegeven. Hem is toen medegedeeld, dat daarvoor geen ver gunning werd gegeven en er werd in over- weging gegeven, deze kinderen niet te doen optreden. Ds Arbeidsinspectie werd toen van deze zaak in kennis gesteld en stelde er prijs op, dat procesverbaal zou worden opgemaakt. Mr. Bekker: De heer Helm had het zelf ook aan die inspectie meegedeeld. De ambtenaar van het O. M. herinnerde er aan, dat onlangs in Amsterdam een der gelijke zaak is voor geweest. Toen betrof het de Italiaansche Opera, die een kind beneden de 14 jaar deed optreden in „Butterfly" De kantonrechter neeft toen ontslag van rechts vervolging gegeven. Doen in dezelfde zaak heeft de Haagsche kantonrechter wel schuld uitgesproken en van dit vonnis is geen appèl aangeteekend. Daarom vroeg de ambtenaar O. M. ver oordeeling tot 5 geldboeten van 50 ct. Mr. Bekker beriep zich op het Amster- damsche vonnis, dat ontslag van rechtsver volging gaf. omdat het optreden van kin. deren een cultuurbelang werd geacht te die nen, als de auteur of de componist van een belangrijk werk dit optreden heeft voorge schreven. Voor pleiter was daarmee de zaak uit. Hij wees er voorts nog op, dat het Haag sche vonnis betreffende de Italiaansche Ope ra aldus luidde, omdat verzuimd was te voren kennis te geven aan de arbeidsinspec tie. Als bewijs, dat de componist het een en ander voorschrijft, legde pleiter het re gieboek over. Hij wees er op dat het hier weliswaar tooneel betreft, waarop gr and es amoureuses vaak voorgesteld worden door dames van bedenkelijk hoogen leeftijd. Maar hier, in het eerste bedrijf, als Friedl Dotza opkomt en dat mooie lied zingt: „Gott gab ein' schónen Tag", waarmee niet bedoeld was de dag, waarop men voor den kanton rechter zou moeten verschijnen, kan men deze jonge fee toch niet laten optreden te midden van kinderen, die tweemaal zoo oud zijn als zij? Dat dit inderdaad kinderen moe ten zijn. blijkt ook uit haar uitroep: ..Kinder- chen. Kinderchen fur heute ist es getjug!" Waar moet het heen als groote kunstenaars als Puccini en Léhar iets voo-schrijven, en men zich daaraan niet stoort? Kantonrechter: Moet ik schriftelijk von nis wijzen? Mr. Bekker: U kunt mij ook mondeling ontslaan van rechtsvervolging! Mr. Rüke besloot over 14 dagen schrifte lijk vonnis te wijzen. VRIJDAG, Parll» Brussel Londen New-York tcaoie Berlijn Zttncn Rome Madrid Osjo Stockholm Kouennagen Praag Weenen Warschau 15 NOVEMBER 9.70 34.60 12.07% 2.47)1 59.20 48. - 12.95 34.50 66.30 66.45 66.30 7.30 34.80 27.— 9.80 34.70 12.C8% 2.46 j 59.30 48.10 13.05 34.70 66.40 66.60 66.40 7.40 34.90 29.- VRIJDAG, 15 NOVEMBER Vorige Koersen opening neaen De ongedekte passiva ruim f 300.000 De Haagsche rechtbank heeft gisteren na eigen aangiite in staat van faillissement Staalsleenmgen 1% Nederland 1911 i% Nederland 1911 4H Nederi i91t Nederi 1917 l Vi N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel MfJ... Industrieën Marg (Jnle Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pai Nieuwe Philips Industr Bultenlanc Anaconda Cert Ftsk Rubber Separator ïweedsche Lucifers MQnbouw toeton Mijnbouw Alg Exploratie Petroleum iortsrne Petr. Gaboes Kon Olie Periak 'euöawa Continental Gil Rubber A dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubi Rott rapanoeli Serbadjadl SUau V 1 O O Allied intercontin Rubbei Scheepvaart Holl Amerika Hjr dito Gem Elgeno Kon Ned Stuomt Scheepvaart - Unie Marine eomro Marine pref Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Dude Dell Dost Kust Senembab Maxwell Spoorwegen (Jnion Pacific Waoasn Jhic Milw St Pau Kansas City Soutr Sne Railr Prolongatie 101% 995/t 99% 95 VM 213% 152 161 291% 13. 129% 198% 452 156 3"/re 129 267 149% 159 366 388 20 185% 130% 110 63% 135 5C% 98 62% 4% 42 38 190 559 147% 381% 351 100% 390 50% 210 3913» 19%" 48 4% 101VM 101 995/8 99% 95 VM I77%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2