LEEKEPREEKEN 3020.- 1750. 1250.- f125.- f50.- f4C.- De Roomsche Midden stander en zijn pers ZATERDAG 16 NOVEMBER 1929 Onze VALUTA-AFTELING koopt en verkoopt vreemd bank papier en buitenl cheques tegen de scherpste noteeringeq Voornaamste Nieuws BUREAUXNAS8AULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN EN HET GFILLUSTREFRD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17309 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK 0RIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Het vraagstuk Is vooral in oneen m er em al „e opstandigheid te con- EEN LORENTZ-HULDE TE LEIDEN ERNSTIG ONGELUK TE KROMMENIE 8-jarig jongetje onder een auto geraakt DE VERBETERING VAN WEGEN IN NOORD-HOLLAND Audiëntie DE RENTESTAND VERLAAGD VERSCHRIKKELIJK ONGELUK TE OEGSTGEEST Een echtpaar onder een loco motief van de stoomtram HaarlemLeiden AI te goed is buurmans gek Mr. L. VAN GIGCH Jr. Voor 10 maanden geschorst De DO X vliegt Zondag a.s. Paard op hol geslagen De postvluchten op Indië Oud-Minister Waszink De Jubileumtocht van den „Graf Zeppelin" 4? J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ontrouw wissellooper Zeepaardjes en koraalvisschen in „Artis" Smokkelende scholieren Telefoon No. 13866 idrie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN voor Hac-trm en Agentschappen: per «reels :u, per kwartaal 7.25; per post p «wartaal 3.58 t»i) voorullbelaxing. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bi) vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel Alleabonnë'-op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarder tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, heide beenen ol heide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop hij verlies vaneen hand. een voet oi een oog: hij verlies van een duim ot wijsvinger bij d breuk van been oi arm bii verlies v. een anderen vinger. EENVOUDIGE ZIELEN Verschillende publicaties in dit en tn andere katholieke bladen; beschouwin gen over huwelijksbederf en zedenver val van onzen tijd; besprekingen van sommige films en tooneelwerken; boe ken, onder katholieken naam, over précaire onderwerpen, dit alles en meer heeft in onze kringen de vraag doen op komen: hoe ver mogen Roomsche publi cisten gaan in het behandelen van onderwerpen en de aandacht vestigen op kunstproducten, die schokken; die pro blemen oproepen, welke boven het alle- daagsche leven uitgaan; die onderwer pen behandelen, welke buiten de sfeer van den doorsnee-mensch vallen? „Wat moeten aldus schreef onlangs een lezer aan de redactie van dit blad, de eenvoudige zielen wel van al die dingen denken, waarover zij nooit ge hoord hebben; zij worden er maar door in'de war gebracht?" De „eenvoudige zielen!" Ge ijkte term voor een onbepaalde massa: woord, dat op de lippen van honderden bestorven ligt en heel dikwijls misbruikt wordt bij gebrek aan beter, of om iets uit te drukken, wat men slechts vaag voor den geest heeft! Wie zijn dat en wat bedoelt men met die „eenvoudige zielen", die misschien wel tegen hun eigen wil, althans zonder hun mede weten zooveel bescherming genieten? Hoe groot is hun getal en waaraan kan men hun „eenvoud" kennen? schuldige ziel in verwarring te brengen. 1 dan zwijg! Is er kans door te zwijger een jeugdig persoon in gevaar te bren gen van verleiding of van ongewenschte I voorlichting van anderen, dan spreek j Laat vooral ook meetellen de omstan- I digheden, de omgeving, waarin zulk een I jong mensch verkeert of spoedig ver- keeren zal! Hoe kan zal men vragen deze wijze regel gelden bij voorlichting van de groote massa, die dan met „de een- j voudige zielen" wordt aangeduid? In het eene geval praten wij over den enkeling, in het andere over duizenden lezers of hoorders? Toch is in beide gevallen den zelfden regel te volgen, mits bij den publicist een scherp onderscheidingsvermogen aanwezig is. Hier is voorzichtigheid aan te raden, maar geene die de wijsheid bedriegt. Tot de taak van den publicist of spreker behoort het zijn lezers of zijn gehoor te peilen; zijn plicht is het uit te vorschen en zich naarstig op de hoogte te stellen tot wie hij spreekt. En bij zijn beslissing, wat hij zal zeggen en zwijgen, moet dan de mentaliteit van de groote meerderheid den door slag geven. Meer mag niet van hem worden geëischt; met een kleine min derheid behoeft hij niet te rekenen. Dit wat betreft de moeilijkheid van den enkeling en de massa. En wat nu de vraag betreft van de manier waarop netelige onderwerpen mogen worden behandeld, in hoeverre SPAARIME BA IXIK t Zou de moeite waard zijn, daar dieper op in te gaan; maar is 't niet jkwaad bedekt of gesluierd mag wor- onze bedoeling hier aan psychologische den voorgesteld, hoe diep m.a.w. e analyse te doen. Laten wij voor het ge- schrijver of spreker op zynion mak bij benadering aannemen, dat met Pen mag ingaan' daar° die „eenvoudige zielen" de groote. wei- omstandigheden en volksaard, Plaa<^- mirn on uGorjil hpslisf. naarnm- nig ontwikkelde massa wordt bedoeld voor wie geestelijke schokken verwar ring en daardoor onheil stichten kunnen. ....'maatschappij aantasten; dat, wanneer L"?..?™,0.' SÏÏ-ïJSS ra<,1°' .fïff.' stateeren valt, de miskenning va» het gezag niet alleen bij de ongedoopten zal chieven voor onderzoekers openstelden en heel de historie der Kerk aan het daglicht prijs gaven. In onzen tijd van openbaarheid kan het niet anders of „eenvoudige zielen" zullen nu en dan geschokt worden door het wapengekletter uit den strijd van geloof tegen ongeloof, van reinheid tegen zedeloosheid. Liever dat, dan een berusting en een lijdzaamheid, waarbij wel de vrome zieltjes worden gespaard, maar de jeugd, het jonge geslacht en de velen, die midden in het groote leven staan, het tegengif missen tegen verlei ding en twijfelzucht en langzaam van God en Kerk vervreemden. Zoo ooit, dan geldt voor onzen tijd: tegen groote kwalen, groote middelen! HOMO SAPIENS. lijke zeden, en vooral beslist daarom i trent de tijdgeest. Door al te voorzichti- gen wordt maar al te vaak vergeten i dat groote volkszonden de geheele sprekende film, tooneel.er wordt over het tegenwoordig geslacht een zondvloed van geschreven en gesproken woorden uitgegoten, zooals nooit is be leefd en in een mate, die ook moeilijk nog veel te overtreffen zal zijn. Oogen en ooren van den tegenwoordigen mensch nemen ontzaglijk veel in zich op en wij. katholieken, hebben daar met onze boeken, tijdschriften en dagbla den, met onze radio, straks ook met de film een groot aandeel in. Het is voor onze publicisten in den wijdsten zin van het woord dus een gewetensvraag: wat mogen wij aan onze lezers en hoorders voorleggen? Wij bedoelen hier natuur lijk niet den strengen eisch der moraal, dat niets mag worden gepubliceerd, ver toond of ten gehoore gebracht, wat in strijd is met geloof en goede zeden. Dat zou zijn uilen naar Athene dragen. Neen: wij bedoelen hier de vraag te beantwoorden: in hoeverre is het toelaatbaar of aan te bevelen, hetzij onderrichtend, hetzij vermanend het kwaad te behandelen en te bespreken? Geen verschil van meening zal er be staan, wanneer er een verhandeling verschijnt of een bespreking wordt ge houden over de ongeoorloofdheid van moord en diefstal, van leugen en be drog, van woeker, van godslastering, van Zondagsschennis en zoovele andere zonden. Het meeningsverschil doet zich meestal alleen gelden in deze twee ge vallen: besprekingen van kwaad, dat door het zesde gebod verboden wordt en van misstanden die in het verleden ot in het heden der Katholieke Kerk voor kwamen, of nog voorkomen. Daartegen over kan men gevoeglijk de vraag stel len: is het niet gevaarlijk de aandacht van velen te vestigen op dingen, waar over zij nooit hebben nagedacht, of wel ke nooit tot hun kennis zijn doorge drongen; dingen, door de wetenschap waarvan zij misschien in de war gera ken, of erseren en in hun ziel ver ontrust worden? Buiten ons eigen katholieke kamp. waar het „vrije onderzoek" tot de leef regels behoort, heeft men van zulke ge wetensvragen geen last. Maar het ligt geheel in de lijn van den „sensus catho- licus". van de katholieke levensopvat ting, dat ernstige lieden onder ons het voorbeeld der voorzichtigheid van hun Moeder de H. Kerk volgen en niet zoo gemakkelijk met hun jawoord blaar staan. Wij voor ons zouden net am- woord willen zoeken in dezelfde rich ting, als waar het de ouders en opvoe ders moeten vinden bij de moeilijke kwestie van de geslachtelijke voor ich- ting aan de rijpende jeugd. Ook ovei dit vraagstuk zijn eindelooze disputen gehouden en bibliotheken vol geschre ven; een bewijs, dat het niet zoo een voudig is en voor meeningsverschii vat baar. Toch is deze regel nog altijd de beste gebleken: behandel de gevaller naar den aard en den aanleg der per sonen en naar de omstandigheden waarin zy verkeerep. Loopt gy gevaa; Het aanbrengen van een bronzen plaquette Naar het „Hbld." verneemt, heeft het Na tionaal Lorentz-comlté afgezien van het voornemen om boven d eningang van de col legezaal van het Natuurkundig Laboratorium te Leiden een borstbeeld van prof. Lorent? te plaatsen. Er zal echter een bronzen pla quette worden aangebracht. De Rijksweg AmsterdamHaarlem Een nieuwe weg Amsterdam Velsen Voor de voltooiing van den Rijksweg Am sterdam—Haarlem zijn, blijkens ce versche nen begrooting van het Wegenfonas, nog eenige bijkomende we-'ken noodig waarvoor nog f 4000 wordt aangevraagd; voir den Rijksweg Haarlem—Zuid-Hollano: ebe grens Is nog f 10.000 noodig. waarmee-, ae in uit voering zijnde verbetering van dezen weg zal zijn voltooid De verbetering van den Rijksweg Haarlem- Velsen zal in 1929 nagenoeg gereea komen. Teneinde met den grondaankoop ten be hoeve van den aanleg v..u uen o» hei Rijks- wegenplan voorkomenden Rij as weg .Amster dam—Purmerend—Lambertschaag t»> kun nen beginnen, wordt f 20.000 aangwraagd. Verder bestaat het voornemen om in 1930 met het aanbrengen van de aan ebaan voor den Weg in Amsterdam en loopende tot het Noordhollandsch Kanaal, alsmed" t-et den bouw van de in dat gedente liggende kunst werken te beginnen; voor dit doel is op f 80.000 gerekend. Voorts wordt medegedeeld dat de verbe tering van nagenoeg den geheele.i rijksweg Amsterdam—Laren tegen het ein,-e van 30 zal kunnen worden tegemoer gezien. Gelden zijn aangevraagd voor den aanleg van een nieuwen weg Amsterdam—Velsen en strekkende tot vooitzett.ng van de in 1928 en 1929 uitgevoerde werken. 8-jarig jongentje geraakt onder een auto te vinden zyn, maar evengoed tot het kamp der christenen zal doordringen; dat evenzeer/wanneer de heiligheid van het huweiyk door millioenen wordt ont kend en de onverbrekeiyke echt als een belachelijk en onbestaanbaar instituut wordt uitgekreten; wanneer een groot gezin als een onverantwoordeiyke dwaasheid door de algemeene verach ting wordt afgewezen en de kinderbe perking als wijs beleid van menschelyke voorzienigheid openiyk wordt aange prezendat evenzeer zulke denk beelden en zelfs practyken langzaam maar zeker het christelijk erf binnen sluipen. Wanneer wy daarvan overtuigd zyn kan het noodig zyn tegenover groo te kwalen groote middelen te gebruiken. Het is dan niet meer de vraag of een oud moedertje op een rustig hofje, of een vroom levend, in zichzelf gekeerd ouderpaar door een of andere publicatie wordt opgeschrikt. Wanneer zy werke- iyk tot de „eenvoudige zielen" be- hooren, dan zullen zy zich met hun be zwaren tot een verstandig man. tot een geestelijken leidsman bijv., wenden en het geschokte evenwicht zal spoedig hersteld zyn. Tegenover zulke kleine en herstelbare storingen staat, dat door krachtigen en voortdurenden stryd te gen de kwalen van den tyd zeer velen voor afgiyden langs de gevaarlyke hel ling behoed worden. Hetzelfde geldt voor een openbare be handeling in woord of beeld van fouten, die in het verleden in Gods Kerk zyn voorgekomen. Zoolang daartoe geen noodzakeiykheid bestaat is het zeker gewenscht daarmee „eenvoudige zielen" niet te verontrusten. Maar het kan zyn dat het gebeurt, dat een of andere der Kerk vijandig gezinde party de brieven bussen vol stopt met pamfletten over „Roomsche gruwelen" in de middel eeuwen; dat in een vijandige pers een campagne tegen de Kerk wordt gevoerd en gewezen wordt op misstanden in het monnikwezen, op slechte pausen en prelaten, die misdaden hebben begaan enz. Het kan noodig zyn onzen arbei ders, onzen jongelieden, die op fabrie ken en kantoren door kameraden wor den aangevaren, onmiddeliyk een antwoord mee te geven. Dat is vaak de niet te overtreffen kracht van de ka tholieke pers. En wanneer daarby de historische waarheid moet worden er kend, wanneer daarby moet worden toegegeven, dat tot zelfs onder de hoog ste autoriteiten der Kerk menschen met groote fouten en gebreken geweest zyn. dan mag dat geen aanleiding tot zwy- gen zyn. Integendeel, een verstandig publicist zal er op weten te wy'zen, dat juist daaruit het Goddelyk karakter de: Kerk biykt, dat zy ondanks inneriy- ke stormen en menschelyke fouten, toch is staande gebleven en telken: weer grooter, ryker, heeriyker uit dc vernedering naar boven kwam. Zoo hebben er ook de pausen over gedacht Bij het uitgaan van de R. K. School te Krommenie liepen Donderdagmiddag eenige jongens, achter een juist passeerenden auto van de fa. Duits bestuurder de heer Holland, aan en wisten den wagen opzij te komen. Vermoedelijk kreeg het 8-jarig zoontje van den heer Konijn, melkslijter te Krommenie per ongeluk een duw met het noodlottig ge volg, dat de knaap onder den auto kwam te vallen en het achterwiel over zijn onder lichaam kreeg. De heer Jb. Booy Vlietseind, voor wiens woning het ongeluk plaats vond, bracht hem naar binnen, waar hij spoedig ineenzakte. fi ne naar het Ziekenhuis te Krommenie alwaar een photo werd genomen en waaruit bleek dat hij inwendig zwaar gekneusd is. Zijn toestand is dan ook zorgwekkend. Den be stuurder van den wagen treft in d""c niet de minste schuld. Op onbekrompen wyze hee,'t ook de redactie van dit blad gastvryheid ver leend aan de „persactie" van de Haar- lemsche Hanze. In alle toonaarden is het lied der orga nisatie gezongen! In alle breedte en diepte is door een phalanx van deskundige schrijvers aan- getoond dat de middenstander in dez^^m^taik; was ee^ahte. vmÖS^a^ Stoc geioouu, uai uc x steijn ter plaatse en vervoerde den klem tyd feiteiyk wordt gedwongen tot orga nisatie; dat de organisatie en voorden roomschen middenstander natuurlijk: de principieele organisatie de redplank is van den bedreigden middenstand ih den economischen en maatschappeiyken stryd van deze dagen. Nu deze persactie achter ons ligt, voel ik me gedrongen even de rollen om te keeren en den roomschen middenstander te wijzen opzijn plichten tegenover zyn eigen courant. De krant heeft getoond uw belangen te willen dienen. Erkent gy nu ten minste: dat één van uw belangen is: het lezen, steunen en propageeren van de R. K. pers. „Middenstanders lezen niet," heet het wel eens.... Maar dat zeggen alleen de heel erge pessimisten. En die zyn dan in elk gevaJ voor een groot deel abuis! Want de bedwelmende, en vaak uit gesproken giftige gassen van een liberale en „neutrale" pers doen maar al te zeer hun verwoestend werk in het ge- loofs- en gezinsleven van zoo menigen roomschen middenstander.. Begrype de roomsche middenstander, dat het zyn zaak is de eigen roomsche pers te steunen en te bevorderen uit alle macht! Wat kan het neutrale dagblad be- teekenen voor de behartiging van Uw levensbelangen? Niets. De bewuste roomsche middenstander weet zyn belangen het geheel van zyn belangen op stoffelijk-maatschap- peiyk en godsdienstig-zedelijk gebied veilig toevertrouwd aan het rijke room sche organisatiewezen. De bewuste middenstander weet, dat het eigen roomsche dagblad een aller gewichtigst en onmisbaar element is ir. ons katholieke openbare leven. De bewuste roomsche middenstander weet, wat zyn krant is. Hy weet. wat de krant is, die hy niet alleen heeft te lezen, maar ook in zakeiyk opzicht zooveel mogeiyk te begunstigen. Hij heeft het in elk geval uit deze middenstands-persactie overtui gend kunnen leeren! Mr. P. BACH, Directeur van het Cen traal Hanze-Bureau in het Bisdom Haarlem. door te vroeg te spreken, een fyne, on- die de vorige eeuw de Vaticaansche ar- Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag geen audiëntie verleenen. De rentestand is met ingang van heden oor de Directie van de Nederlandsche Ban! erlaagd en als volgt vastgesteld: Wisseldisconto: 4y7 pCt. Promessediscontc 5 pCt. Beleening van Effecten 5 pCt.. belee ning van goederen 5 pCt. voorschotten in rekening-courant 5'A pCt. Belden gedood Een machine van de stoomtram T<eiden- Heemstede van de Noord-Zuid-Hoilandsche Tramwegmaatschappij, die in de remise te Rijnsburg in herstelling was geweest, moest gistermiddag naar Hiliegom wo'den over gebracht. Machinist was W. I J. Deen uit Hiliegom, terwijl de chef van den uitvoe ringsdienst H. Kok met standplaats Hilie gom eveneens' op de ma chin: nad plaats genomen. Te ongeveer hall 6 op den Rijngeester- straatweg nabij Duinzicht aangek<.men, zag de machinist van de rechterzijde af op een afstand van ongeveer e Meter vcde ma chine plotseling van acnter "e booinen een man en een vrouw te vi-crschn.1 komen. De machinist kon met ver underen dar beiden werden aangereden ondanks het lelt. dat de locomotief een doorloopends setabel heeft, die geregeld signalen gaf. De man kwam geheel ondei de locomotief terecht en werd over een afstand van 40 M. meegesleurd en werd onmiacWij' gedood. De vrouw werd ter zi;de van den weg ge smakt en bekwam zeer ernstige v> etl uit wendige verwondingen, vooral aan het noofa. Het bleken te zijn de 59-ja.ige Dlo^mkwee- ker A. Olsthoom en zijn 49-jarigt vrouw M. M. Olsthoom-Kruik Het eentpoar woonde op denzelfden weg, waar het ongeluk plaats had, ongeveer 20 M. daarvan verwijderd. Het lijk is naai' net lijkenhuisje te Oegstgeest overgebracht, terwijl de vro iw die voorloo- pig door dr. Timmerman verbonden werd, in zorgvollen toestand naar het academisch Ziekenhuis te Leider is vervoe -a, waar zij kort na aankomst is overleden Het echtpaar laai b kinderen in den leef tijd van 10 tot 19 jaar achter. Maar de gedupeerde heeft daaraan te Iaat gedacht Toen het personeel van een firma aan de Kromhoutsloct te Amsterdam Donderdag morgen op kantoor kwam, ontdekte het al spoedig, dat in den nacht een ongewenschte bezoeker de kasten en laden met zorg had doorsnuffeld. Het was den dief zeer ge makkelijk gemaakt: immers op verschillende plaatsen vond hij de sleuteltjes, welke hem gelegenheid gaven de kasten, waarnaar zijn belangstelling uitging, te openen, 's Mans moeite werd ten slotte beloond: in een der laden vond hij het sleuteltje van de brand kast 1 Een bedrag van ongeveer 500 werd dankbaar meegenomen; tot den buit be hoorde ook een hoeveelheid postzegels. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. Brand in de Ned. Herv. Kerk te Vinkeveen Donderdagavond te ruim half elf, werd brand ontdekt in het gebouw der Ned. Herv. Kerk te Vinkeveen. Alhoewel de brandweer onder leiding van den opperbrandmeester en den burgemeester, den heer Wouters, spo.dig op het terrein van den brand aanwezig was, kon niet voorkomen worden, dat het ge bouw inwendig uitbrandde. Groote water schade werd aangericht. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. In de avonduren was er van half acht tot nalf tien een kerkdienst gehouden. Het gebouw was geheel gevuld geweest. Vermoed wordt, dat een met vuur gevulde stoof de oorzaak van den brand is. Reeds meerdere malen werd de kerk door brand geteisterd. Voorloopig zullen de kerkdiensten in een andere lokaliteit worden gehouden. De Raad van Toezicht en Discipline van de Orde der Advocaten te Amsterdam, heeft mr. L. van Glgch Jr.. in verband met zijn bemoeiingen inzake de Veendammer Hypo theekbank, voor den tijd van tien maanden geschorst. Mr. Van Glgch is van deze beslissing bi; het Gerechtshof alhier in hooger beroep ge gaan. Naar verluidt, zal de Do X Zondag a.s tus schen X en 2 uur s middags boven net Bo denmeer vliegen. Tijdens deze vlucht zal o ..Siiddeutsche Rundfunk" pogen contact te krijgen met Duitsche, Oosenrijksche en Zwitsersche zenders, om langs dezen we ?en gesprek van den DO X uit te zender Daar de cabines geheel geïsoleerd zijn tegei het gerulsch van de motoren heeft men goe den lioop, dat het experiment gelukken zal. Een dame ernstig gewond Gistermiddag zijn in de Veemarktstraat te Groningen twee paarden, gespannen voor een geladen korrewagen, op hol geslagen. Zij renden in hun vaart drie wielrijdsters, die niet meer uit den weg konden komen om ver. Een van haar, de 24-jarige mej. A. de V werd zeer ernstig gewond. De paarden wer den met veel moeite door een bewoner van de Veemarktstraat tot staan gebracht. De voerman, die op den wagen was blijven zitten, kreeg een zenuwtoeval. De fietsen zijn alle d.ie verricid. De twee andere meisjes kwamen met den schrik vrij. Het zesde postvliegtuig te Weenen geland Het zesde postvliegtuig, dat gisteren te 12 u. 35 (M.E.T.) uit Neurenberg was ver trokken, is 15.5 (M.ET.) te Weenen geland. Het weer was te slecht om verder te vliegen, er was veel tegenwind. Alles is wel aan boord; heden zou de toch; voorgezet worden. Poolsche onderscheiding. De President der Poolsche Republiek heeft het grootkruis in de orde van het Herstelde Polen („Polonia Resiituta") verleend aan Mr. M. A. M. Waszink, oud-minister van On- lerwijs, Kunst en Wetenschappen. De technische en jubileumvlucht van der Graf Zéppelin" is heden, den tamelijker -iterken wind in aanmerking genomen, be vredigend verloopen. Na een vluch van 5 uren had de landing even voor vieren piaats. II schip zette allereerst koers naar Zwitser 'and. Boven Romanshorn werd de post uit geworpen. welke het luchtschip, bij de •vegens slechte weersomstandigheden uitge -telde, latste passagiersvlucht naar Zwi- -.erland haa moeten meenemen. Daaro ram de „Graf Zeppelin" weer koers in Noor- .elijke richting en kruiste gedurende eenig: 'ren beven Oberland en de Allgau. Op den tocht van neden werden weer .-enige technische vernieuwingen geprobeerd o.a. een automatische stuurinrichting. Mr. L. van Gigch Jr. te Amsterdam is voor 10 maanden geschorst. De staking aan de Zinkwitfabriek te Maas tricht is opgeheven. Tegen de beide verdachten in zake het spoorwegongeluk bij Meppel is zes weken hechtenis geëischt. Te Oegstgeest is eer echtpaar onder een locomotief der stoomtram HaarlemLeiden geraakt en gedood. Het zesde postvliegtuig is, wegens het slechte weer, niet verder dan Weecen ge gaan. De verbetering van den Rijksv-cg Amster damHaarlem. Een nieuwe weg Amsterdam- Velscn. De Ned. Bank heeft het disconto van 5 pCt. tot i'A pCt. verlaagd. Het nieuwe Engelsehe wetsontwerp inzake verzekering tegen werkloosheid. Moeilijkheden me' de uit Rusland emi- greerende Duitsche boeren. Sokolnikof. de Russische cud-eommissaris van financiën, benoema tot amoassadeur te Londen. Barometerstand 9 uur v.m.: 744 achteruit OPTICIENS - FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeter morgen worden op gestoken om 4 uur 32 minuten. Overmorgen 4 uur 31 minuten. Verduistering van 6000 Door een wisellooper van de firma Van Gend Loos te ^rcoterdam, is een bedrag van ongeveer 6000 verduitard. Deze looper heeft sedert het begin van September niet alle wissels, die hij ter incasseering meekreeg, afgerekend. Hij plaatste wissels niet op de lijst van afrekening, ofschoon hij het geld had ontvangen. De vorige week kreeg men argwaanen heeft men zijn afrekeningen nauwkeurig nagegaan. Het is toen gebleken, dat hij on geveer 6000 niet heeft verantwoord. De man is ontslagen en bij de politie is aan gifte gedaan. Gistermiddag is de looper door de politie aangehouden. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gest id. Wie heeft in het Artis-aquarium te Am sterdam niet altijd weer genoten van de bi zarre schoonheid der zeepaardjes, eigenaar dige aanpassingsvormen uit de zeegraswei den van Atlantische Oceaan en Middelland- sche Zee. de wonderlijke vischjes mét karak teristieke paardenkopjes voor anker liggend aan hun sierlijk grijpstaartje. om bijwijlen statiglijk op te si.jgen met radervlug bewe gende borst- en rugvinnetjes. Dank zij de goede zorgen van den heer G. J. Terwiel, gezagvoerder der St. Mij. „Nederland" aie er van Port Said als ge schenk voor Artis meebracht, samen met eenige interessante zee-anemonen en slak ken, kan men ze weer in een der bassins van exotische zeevisschen in de kleine zaal van het anuarium bewonderen, waar ook een aantal uit de Adriatische Zee afkomstige zeenaardjes hun verblijf vonden. Voorts heeft „Artis" deze week van een der leden van het Bestuur wederom eenige prachtige Aroeaansche Drieband- en vuur- koolkoraalvissehen alsook enkele, nagenoeg doorschijnende „glasbaarsies" en parman tige koffervischies ten geschenke ontvangen, terwijl men er mag bogen op een inderdaad weergalooze verzameling zee-anemonen, waarvan er vele nu al verscheidene jaren in Artis leven. De aandacht van natuurlief hebbers zij op deze nieuwste aanwinsten van het Artis-aquarium gevestigd. Koffie In de schooltasschen De smokkelhandel aan de Nederlandsch- Duitsche grens naby Kerkrade en Herzogen- rath neemt den laatsten tijd weer sterk toe. Zelfs scholleren nemen aan dezen sluikhan del ijverig deel. en bedienen zich van hun "chooltasschen om kleine hoeveelheden kof fie e. d. naar Duitsch grondgebied te bren gen. Ten einde deze klein-smokkelarii met beter resultaat te kunnen bestrijden, zal, aldus de .Telegraaf", vermoedelijk binnenkort te Her- zogenrath, nabij Rimburg CL.) nog een douane-kantoor ingericht worden. Tevens ziin er voorstellen gedaan, de grensbewaking in deze omgeving te versterken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1