Stadsnieuws 1 HET BLIJDE FEEST VAN DE KATHO LIEKEN VAN BLOEMENDAAL VIERDE BLAD MAANDAG 18 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 12 1/2 bestaan van de Parochie van de Allerheiligste "Drievuldigheid en 12 S jarig Pastoraat van den Herder L. J. Willenborg T uinbouwcursussen MUZIEK J. S. DRAlSlflA'VANVALKENBURQ'S-- n A •iLEVERTR. •LEEUWARDEN- ~K Gemeentezaken Deutscher Martha-Verein, Haarlem, Bloemhofstraat 1 Massakamp D.O.K. Heemstede- De Rijksweg Haarlem Zuid-Hollandsche grens EEN ONGELUKKIGE PROEF- AUTORIT HEEMSTEDE BLOEMENDAAL AGENDA RAADSVERGADERING Ha?rl. Voetbalbond UITSLAGEN Een dubbel jubileum, een dubbel koperen feest! Wel moeten de Katholieken van Bloemen- daal de laatste dagen met vreugde bezield zijn, nu hun parochie 12'A jaar bestaat, maar nog meer, nu hun beminde herder, Pastoor L. J. Willenborg zijn koperen feest viert in het eenvoudige, kleine, maar devote kerkje van de Allerheiligste Drievuldigheid te Bloemendaal. En die vreugde, die zich al maanden en maanden tevoren had willen uiten, was aan gegroeid, grooter en grooter geworden, om Zaterdagavond op te lossen in e*.i, intieme, hartelijke huldiging van den jubilaris Intiem was de hulde, omdat deze plaats vond in het kerkje, dat voor twaaf en een half jaar door den Pastoor gebouwd was. hartelijk was de hulde, omdat alle parochianen bijeen waren gekomen om de ..blijde incomste" van Pastoor mede te maken en op te luis teren. Om kwart over zeven stroomde de kerk Zaterdagavond vol. Nu zou de jubilaris wel dra arriveeren. Een stoet van meer dan 30 bruidjes begaf zich naar het kerkportaal, tegelijk met een aantal koorknapen. De Kapelaan, de Wel- eerw. heer H. Roelvink, met den Zeereerw. Pater H. Sijsterman, zouden Pastoor ont vangen. Klokgelui verkondigde aan de Bloemen dalers, dat er feest was. Plotseling kwam er een zenuwachtige be weging onder de geloovigen en een dof ge gons deed ons begrijpen, dat Pastoor zijn kerk zou binnentreden. Dan barstte het orgel in majestueuze feesttonen los, zette de stoet van bruidjes zich in beweging en ging de jubilaris al groetende door het middenschip. Bloemen werden er gestrooid, bloemen, die welver diend waren. Uit honderden kelen klonk het feestlied, dat gemaakt was cp de wijze van „Aan U Koning der Eeuwen"toen knielde Pas toor aan het altaar neer, het altaar, dat be dolven was in enkel witte bloemen en dat overhuifd was door eerebogen van varen groen. Alvorens het plechtig Lof uit dankbaar heid door den herder werd opgedragen nam Kapelaan Roelvink het woord om namens de parochie een welkom te vertolken. Welkomstwoord Kapelaan Roelvink Zeer beminde jubilaris. Weest welkom dierbare herder op dit dub bel parochiefeest Zoo hebben wij U toege zongen toen we U aan deze deur plechtig inhaalden op dezen avond zoo lang verbeid. Welkom op dit dubbel parochiefeest! 12 A jaar is het geleden, dat gij kwaamt in deze schoone streek, waar God zijn wo ning nog niet had kunnen vinden. Wat moet gij met vreugde bezield zijn geweest, dien dag, toen ge als kapelaan van de St. Bavo van Mgr. opdracht kreeg een nieuwe parochie te Bloemendaal te gaan stichten. Menschen, die vroeger ver verwijderd wa ren van hun Konine en groote reizen moes ten maken om Hem te bezoeken, hebt ge Jezus in het H. Sacrament in hun midden gegeven. Vertrouwende, rotsvast, op 'de Goddelijke voorzienigheid, zijt ge uw werk begonnen. Nu gedenken wij, wat gij zoo dikwijK zei- „Gods wegen zijn onnaspeurlijk en ondoorgronde lijk." En nu verlangt gij, dat alle eer van uw werk wordt teruggegeven aan God. Maar Hü heeft u op bijzondere wijz> geholpen, vindingrijk was de liefde voor uw Godde- lijken Meester. Iedereen Is blij onder uw pa rochianen gerekend te mogen worden. Is de tijd gekomen, dat ge een grater huis Hem waardig zult gaan bouwen, dan ben ik er verzekerd, dat ge al uw krachten zult geven, om een Heiligdom te krijgen, zoo heerlijk en zoo schoon, dat het voortdurend noodt om aan het Altaar des Heeren aan te zit ten. Dank moeten wij u brengen dezen avond. Gij hebt weliswaar gezegd, dat de parochie feest viert, doch uw parochianen hebben den wenscb uitgesproken uw feest op de eer ste plaats te vieren, uw koperen feest als stichter en herder van deze parochie. Door uw liefde voor de H. Eucharistie en onze Lieve Moeder, hebt ge hiet ir. Bloe mendaal een parochie gekregen, die de be wondering afdwingt van onzen Bisschop, zelfs van het hoogste Kerkelijke Gezag. Nog onlangs waart ge onzen Paus Pius XI en uit Diens mond hebt ge vernomen, dat uw geschenk, dat vap de zieken, het mooiste was, dat in het jubeljaai door de Katholieken is geschonken Zei Z. H. niet: A' ik tot de pelgrims spreek, spreek ik tot de kinderen, de ouden van dagen en de zieken. Ziedaar in het kort net leven van onzen herder, hij heeft hetzelfde ideaal nage streefd als onzen H. Vader. Ge hebt ge zorgd vor de ouden van dagen, ge hebt voor al gezorgd voor de zieken. Geheel uw leven offert ge op voor het zoo heilzame en hoog geprezen ziekenwerk. Vijftien maanden, vervolgt sp:„ mag ik met u samenwerken ei. voor het opwekkend woord, de kracht en cie blijmoedigheid die ge me steeds gegeven hebt ben ik u wel de meeste dankbaarheid verschuldigd. En dan wenschen wijneen wij heb ben niets meer te wenschen, wij hebben ze kerheid! Mogen de jaren, die God u nog in Bloemendaal zal geven, rijk zij.i aan Gods Zegen en heerlijk vruchtkbai werk, opdat ge eenmaal uw parochianen mei u veree- nigd moogt zien bü den Ar»rhoogsten. De Kapelaan deelde vervolgens mede, dat de parochianen en zieken besloten hadden ook een stoffelijk blijk van waardeering te moeten aanbieden. Voor den dienst aan het Altaar bood spr den Pastoor twee wierook vaten met standaard aan en een tafel voor huishoudelijk gebruik. Van de Mariacongiegatie een standaard, van de jongens een portret van den Bis schop, van het Knapenkoor tw„- vazen voor het altaar. Hier met elkander besluii sp gaan we God danken en bidder morgen za' de feest vreugde, wanneer we Mgr. Aengecent in ons midden zullen zien, ten top stijgen. Doch ook zullen we morgen allen, d geheele pa rochie, de H Communie ontvangen, om met Jezus onzen herder te huldigen. Door het Mannen- en Knapenkoor werden vervolgens onder leicing van den heer J. Nelissen eenige gezanetn uitgevoerd. Pater H. Sijsterman hield een predikatie met als tekst. „Naar de eeuwige Commu nie" terwijl daarna de opdracht aan Maria plaats vond. De Zondagmorgen-viering Zondagmorgen naderde een zeer groot aantal parochianen ter H. Tafel. Onder de H.H. Missen sprak de Zeereerw. heer pas toor L. J. Willenborg een dankwoord tot de geloovigen. Te half 11 droeg de jubilaris aan het rijk versierde hoofdaltaar een Plechtige Hoog mis op, daarbij geassisteerd als presbyter- assistens door den Zeereerw. heer pastoor Speet van Houtrakpolder, oud-kapelaan Jer parochie als diaken en sub-diaken door de Zeereerw. paters Hoppers en H. Systermans. De ceremoniën van het H. Officie geschied den op Romeinsche wijze, terwijl de lagere functies verricht werden door oud-misdie naars der parochie. Het intieme kerkgebouw was dicht bezet. Het Zangkoor, onder leiding van Joh. Nelissen, voerde op voortreffelijke wijze uit de 4-stemmige mis Sancti Alphonsi, voor mannen- en jongensstemmen, van Hubert Cuypers. De jubilaris spreekt Na 't H. Evangelie beklom de jubilaris den kansel en bracht in een treffende predica te den dank, welke hem aan den vooravond van den groeten feestdag gebracht was, over *aan God, die de parochie Bioemendaal zoo rijk heeft gezegend en aan de parochi anen, die in de afgeloopen 12 A jaar zooveel blijken van innig medeleven hebben ge- gegeven. Bloemendaal is, zoo zeide de gewijde spr., een parochie, waarop hij trotsch mag gaan. Wat is er al niet bereikt in de korte jaren van haar bestaan. Het reeds wijd en zijd bekende kerkhof met zijn beroemde kapel is het bewijs, hoe katholiek Bloemendaal voor zijn mede-parochianen blijft zorgen, ook na den dood. De zorg voor het kind is een der voor naamste werken van de afgeloopen periode, want heeft men de bestaande R. K. School reeds moeten uitbreiden, thans weder heeft het aantal leerlingen zulk een aanvang aan genomen, dat plannen gereed gemaakt zul len möeten worden voor den bouw yan een R. K. Jongensschool. En ten slotte de zorg voor de zieken. Daarvan heeft de parochie een schitterend voorbeeld van naastenliefde gegeven. De wijze, waarop de zieken ieder jaar weer door Bloemendaal's katholieken ontvangen zijn, is boven allen lof verheven. Met aandrang spoorde de gewijde spre ker zijn parochianen aan op dit goede pad voort te gaan tot zegen van heel de pa rochie en tot bloei van het katholiek le ven m Bloemendaal. Na de Hoogmis werd door het zangkoor de priestercantate „Priesterglorie" van L. A. Dobbelsteen uitgevoerd, onder leiding van Jen heer Nelissen, die ook zelf de solopartij /ertolkte. Aanbieding geschenk Na afloop der plechtigheid vereenigden de familieleden van den jubilaris, benevens Ct eden van kerk- en armbestuur, zangkoor en vertegenwoordigers van alle in de parochie lestaande vereenigingen en corporaties zich n de pastorie. Bij zijn binnentreden werd pastoor Willen- )org met een welkomstlied ontvangen. Ver volgens nam de Weleerw. heer kapelaan H. Loelvink het woord en sprak een welkom tot Jen jubilaris, terwijl-hij hem de verschillende vertegenwoordigde vereenigingen voorstelde. Daarbij vond spr. ook gelegenheid het cadeau Jer parochie te overhandigen, dat behalve ut een kostbaren standaard met twee wie- ookvaten ook bestond uit een som van 3000. Namens de familieleden, voerde een broer van pasoor Willenborg het woord, terwijl de Zeereerw. heer rector J. P. J. Kok sprak na- nens de bewoners van het St. Jozef gesticht op Dennenheuvel. Verschillende geschenken verden den jubilaris aangeboden. Ten slotte nam pastoor Willenborg zelf het .voord om in hartelijke bewoordingen zijn Jank te betuigen voor de hulde hem bereid. In dien dank betrok spr. als voornaamste en leste parochiaan, zijn kapelaan, den Wel eerw. heer Roelvink, wiens voorbeeld en ijver hij ten zeerste prees. Aan de vereenigingen uit de parochie beloofde de jubilaris ten lotte steeds gaarne al het mogelijke te zul len blijven doen, om het doel dier vereenigin gen te helpen bevorderen. Aan het einde dezer intieme hulde nam kapelaan Roelvink nog even het woord en deelde mede, dat de duizenden zieken, leden van het Ziekenapostolaat, niet hebben willen achterblijven en spr. overhandigde pastoor Willenborg een fraai geteekende oorkonde, waarin de mededeeling vervat is, dat de zie ken van het Ziekenapo:tolaat op Zondag 24 November a.s. hun lijden zullen opofferen tot intentie van den sympathieken stichter van dit heerlijk werk. De Receptie In den loop van den morgen werden tal rijke cadeaux, bloemstukken, brieven en te legrammen binnengebracht. Des middags hield Pastoor van half twee tot half vier receptie. De meeste parochianen maakten hun opwachting, om den jubilaris te com plimenteeren. Om half vier werd een oefening van de Edelwacht gehouden, met bloemenhulde der kinderen aan het H. Sacrament. Het Pontificaal Lof Des avonds had om zeven uur het plech tige Pontificaal sluitingslof plaats, dat ge celebreerd werd door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Dit Lof is een waardig slot ge weest van de geestelijke oefeningen, die ge durende de Eucharistische week in deze parochie zijn gehouden. Evenals des mor gens onder de plechtige Hoogmis, was ook nu de kerk weer zeer goed bezet; reeds voor half zeven verdrongen zich vele ge loovigen om een plaatsje te bemachtigen. In tegenwoordigheid van Mgr. Buckx, Missiebisschop van Finland, en vele Zeer- Eerw. Pastoors en Kapelaans, celebreerde Mgr. Aengenent het Lof, daarbij geas sisteerd door den ZeerEerw Pastoor J. v. Muijen uit Brielle en J. Speet uit Houtrak polder, als diaken en sub-diaken, en de ZeerEerw. Pastoors W. Dessing en L Schal- ke, beiden uit Schoten, als troondiakens. Het mannen- en knapenkoor zong onder leiding van den heer J. Nelissen bij de in komst van den bisschop het Gregoriaansche „Ecce Sacerdos Magnus", terwijl het onder het Lof zelf de volgende gezangen uitvoer de: Coenantibus illis, O Cacrum convivium, Magnificat, Salve Regina, Te Deum en Tantum Ergo. Na het Magnificat besteeg de ZeerEerw, Pater A. Hoppens den kansel en hield een schitterende predikatie over „Het Hart dat heerscht". Na het Lof zong het zangkoor tot slot de cantate „Priesterglorie", van L. A. Dobbel steen". DE BUICK 1930 IN HAARLEM Demonstraties door den heer Spanjaard Zaterdagmorgen, na zijn logies bij den dealer van de Chevrolet en nog andere producten van de General Motors Continen tal, de firma Joh. Swaalf Zonen, na zijn logies gaf de heer B. H. Spanjaard te Haarlem een demonstratie met de Buick 1930. De heer Spanjaard heeft voor zijn aankomst in Hol land een belangrijken tocht gemaakt met zijn two-seater coupé. Van Antwerpen, waar de I fabriek staat, vertrokken, reed hij door den Elzas, naar Bazel, over Zurich en Schaffhau- i sen. St. Gallen, Luzern, Bern, Lausanne, I door Genève naar La Chaux des Fonds, Bazel. Verder trok de nieuwe Buick langs den Rijn, Keulen, Aken, Luik en weer naar Antwerpen. Het tweede Europeesche bezoek gold nu Holland, en wel Haarlem. Tijdens de demonstratie over vlakke, zoo wel als over ongelijke wegen, bleek weer, dat de Buick in alle opzichten uitmunt. De wagen loopt 120 K.M. en men zit er in als in een fauteuil. Zonder over te schakelen in de derde versnelling, wordt de snelheid afgevoerd en aldus reed de Buick hoogstens 7 K.M. per uur en zeker zóó, dat de chauffeur, als bij onze wagens van den gemeentelijken reini gingsdienst, er naast kon loopen. De nieuwe Buick maakt in alle opzichten een eleganten indruk, die in de eerste plaats ontstaat door de langere wielbasis in vereeniging met een ruimere en lagere carosse- rie van het Fisher fabrikaat. De radiateur is thans voorzien van jalouzieën, die gesloten blijven zoolang de motor koud is en die automatisch opengaan, wanneer deze op temeratuur komt. De inwendige Buick is keurig, zoowel wat be kl ceding, als wat het comfort betreft. De voorruit is eenigszins schuin gebouwd waardoor reflexen van achter volgende auto mobielen verhinderd worden. Snel en soepel rijdt de Buick langs den weg, snel vooral in het accelereeren, terwijl de remmen volkomen betrouwbaar blijken. Stot en water kunnen de remmen, die opgesloten zijn in trommels, niet bereiken. De semi-elliptische veeren verzorgen een gemakkelijk wenden, waarbij de hydraulische schokbrekers ongetwijfeld goede diensten bewijzen. De nieuwe Buick zal het ongetwijfeld wel weer doen. Naar de heer Spanjaard ons ver zekerde is er een groote verscheidenheid in de types der Buick 1930, n.l. met een wiel basis van 3 M., van 3.15 M. en van 3.35 M. Lezing over rots- en vaste planten Donderdagavond werd in hotel „Spoor- zicht" een vergadering gehouden van oud leerlingen der Tuinbouwcursussen, afd, Haarlem en Omstr. Daar de voorzitter niet tijdig aanwezig kon zijn, werd de vergadering geopend door den heer Kloet, die zijn verheugenis uitsprak over de groote opkomst der leden. De heer Strijland, die daarna de vergade ring opvroolijkte met een zeer interessante lezing, sprak over rots- en vaste planten. Hij legde'eerst uit, hoe het verzenden en het houden der bloemen op de beste manier kan geschieden. Vooral de laatste jaren is het gebruik van vaste planten en rotsplanten zeer toegenomen, daar de groote bezitti.igen uit elkaar gaan, en men liever bloemen ziet, en aardige rotspartijtjes dan kreupelhout en bosch-heesters, die op zichzelf zeer mooi kunnen zijn, hebben altijd dit nadeel, dat ze niet zoo lang bloeien als bloeiplanten en vooral snij bloeiplanten. Vaste planten heb ben zeer weinig zorg noodig, alleen een beetje schoonhouden. Moeder Natuur zorgt verder wel voor de rest. Het zaaien van bloe men heeft natuurlijk veel meer interesse noodig dan de vaste planten en men kan lang niet alle vaste planten zaaien. Het stekken, dat zeer veel gedaan wordt, is veel gemakkelijker dan het scheuren der planten. Spreker zette zeer juist uiteen hoe het stekken en scheuren geschiedt. Scheuren heeft dit voordeel dat de planten gauwer groot zijn dan gestekte planten. Op de kweekerijen wordt over het algemeen met het zaaien der planten in het voorjaar be gonnen, omdat men dan meer tijd en zorg daaraan kan besteden dan in den zomer. Het zaaien geschiedt eerst in kistjes, waarna de plantjes later in bakken worden" uitgezet. Het zaaigoed is meestal in omstreeks 2 a 3 maanden leverbaar. Het stekken, dat veel omslachtiger is, kan lang niet bij alle planten gebeuren en de praktijk is hier de beste leermeesteres. Het verzenden der vaste planten gaat niet altijd met de vereischte zorg en dit is zeer te betreuren. Spreker gaf een voorbeeld, n.l. de Primula, hoe deze meestal met blad en al ver zonden wordt. Ging dit nu in platte manden dan was dit goed, maar meestal gaat dit in kisten, terwijl ze soms dagenlang onderweg blijven, waarna bij aankomst de planten ge broeid hebben en verrot zijn. De beste manier van verzenden is wel in platte man den, met vochtige aarde onderin. Deze manier is iets duurder, maar zeker veel beter voor de planten. Zeer mooie licht beelden vertoonde de heer Strijland van eenige hellingplanten. Voor randplanten liet spreker zeer mooie opnamen zien van anjers enz. Heel aardige rotspartijtjes in allerlei tuinen, hier in den omtrek kon men bewonderen, waarna de zeer interessante lezing ten einde was. De voorzitter bedankte den heer Strijland zeer voor deze leerzame voordracht. Aan den heer Hoek, eerevoorzitter der ver eeniging, werd door het bestuur en de leden een mooi kleedje aangeboden. De heer Hoek bedankte het bestuur en de leden voor dit bewijs van sympathie. De heer Martens be handelde nog enkele soorten Chrysanthen en een één-jarige zaaiklimplant, die hij mee had gebracht. De voorzitter sprak daarna nog over het komende jaarfeest. Dit feit za! geheel anders worden dan tot nog toe ge bruikelijk was. De heer Van der Hart zal het feest leiden, terwijl zijn echtgenoote met den heer Bruin zullen declameeren. Op x Februari 1930 zal zeer zeker van een feest avond gesproken kunnen worden. Een ge animeerde rondvraag volgde, waarna de heer Kelderman de vergadering sloot. NAMIDDAGCONCERT H.O.V. Soliste Mevr. Riek Stern Frank, Sopraan Een blinde sopraan-soliste en een stad- genoote Was dit niet een goede reden om Zondagmiddag den gang te wagen naar de Gemeentelijke Concertzaal We zijn den heer van Beinum dankbaar dat hij ons in kennis heeft gebracht met het zeer bijzondere talent van deze sopraan soliste, die uit den aard der zaak nie' zoo op den voorgrond treedt als haar andere kunst zusters, maar die, nu er zulk een mooie gele genheid was, op dit H.O.V.-concert heeft getoond een zangeres te zijn van zeer bij zondere gaven, met uitstekende stemmid- delen, een gave en fijngevoelige voordracht, en een zangtechniek, welke des re wonder lijker zijn, wanneer men weet, met welk moeilijkheden deze zangeres bij haar studie moet te kampen hebben gehad. Nadat het orkest een reprise had gegeven van het prachtige klassieke Concerto grosso voor strijkorkest van Vivaldi, dat ons op nieuw boeide door de fijne kleur en de teere stemming, en het levendig musiceeren van de solo-stemmen met het ensemble, bege-1 leidde het de zangeres, die aan den arm van een der Bestuursleden tot voor het podium 1 werd geleid, de zangeres bij het recitatief en de Aria „Misera, dove son" van Mozart. Voora het recitatief was van een stra: enden glans en zuiverheid de aria werd met wat minder sterk geluid gezongen, maar bood toch nog genoeg sckoons aan uitbeeldingen en weergave om een geestdriftig applaus aan de toehoctders te ontlokken, dat ten volle verdiend was de hooge eischen toch welke deze moeilijke aria stelt aan de vertolkers, waren door mevr. Riek Stern-Frank op alleszins bevredigende wijze ingelost. Na de pauze zong de sopraan nog een drieta 1 liederen V iegenlied van Max Reger, Lietesfeier van Felix Vt eingarfner, en Der Abe nd van Alphons Diepenbrock. Hiervan konden ons door de uitstekende uitbeelding het eerste en het laatste, tevens de moeilijkste, wel het meest bekoren. Het gedicht van Clemens Brentano, waarop Diepenbrock in 1908 de rijke muziek schreef, we zouden bijna zeggen, schilderde, zij werd ook ge ïnstrumenteerd) kwam zoodoende heerlijk tot ziin recht, en een daverend applaus barstte na deze drie nummers dan ook los uii de rijen der enthousiaste toehoorders. Dit gold zeker ook den heer van Beinum, die haai zoo kunstzinnig op den vleugel begeleidde. De heer v. d. Kamp, die ais lid der Ge meentelijke Commissie voor Blindenzorg de zangeres bloemen bood, was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij ui zijn korte toespraak de hoop uitsprak, dat we nog eens in de gelegenheid zouden zijn mevrouw Stern-Frank, zoo mogelijk in nog wijderen kring te huldigen om haar zeer bijzondere prestaties. We zeggen het den heer v. d. Kamp na en roepen de zangeres van deze plaats een hirtelijk en dankbaar tot weerziens toe. Het zangonderricht waaraan deze begaafde zangpedagoge 'n groot deel van haar tijd wijdt, is bij haar in goede handen. Met enkele pittig gespeelde coupures ui de Orkestsuite van Carmen werd dez mooie middag besloten. We mogen alleen hopen dat het bezoek aan de Zondagmiddagconcerten tengevolge van het verhoogen van den entreeprijs niet moge verminderen. Wat ons gisteren misschien was het heel toevallig opviel was het betrekkelijk gering aantal bezoekers, ver geleken bij andere Zondagnamiddagcon certen, welke wij 'n vorig iaar meemaakten. Men moge bedenken dat de kunst om het hier nu maar eens kaufmannisch uit te drukken welke door her H.O.V. WWfSr geboden wordt, toch altijd nog meer waard is dan hetgeen men er voor vraagt. „Het kerkje van Pastoor Willenborg" te Bloemendaal (zie ook de foto's op pag. 1; tweede Blad). Het Bestuur der St. Antoniusschool, Zijl singel 2, te Haarlem, verzoekt medewerking te willen verkenen' tot een aan te brengen verbouwing, benevens tot aanschaffen van benoodigde schoolmeubelen en leermiddelen. De aan te brengen verbouwing geschiedt wegens toename aantal leerlingen, waardoor klasse 1 zal worden gesplitst in 1 en ia en klasse 7 in 7 en 7a. Het getal leerlingen be draagt voor klasse 1 en 7 respectievelijk 52 en 63. De kosten van bedoelde verbouwing en van de aanschaffing der benoodigde schoolmeu beien en leermiddelen voor de bijzondere school aan den Zijlsingel 2 zullen, volgens raming van het schoolbestuur bedragen on geveer f 1.235.-. B. en W stellen voor de gevraagde mede werking te verleenen en daarvoor ter be schikking van B. en W. te stellen eenbedrag van hoogstens 1 1.235.-. B, en W. stellen voor hen te machtigen aan D. A. Appelboom, alhier, of zijne nader te noemen meesters of astgevers, tegen den prijs van t 15.- per M2 m koop at te staan grond, gelegen aan de westzijde van de Van der Me erstraat, groot pl.min. 540 M2. B. en W. stellen voor hen te machtigen het gras- en rietgewas van eenige aan de gemeente toebehoorende bermen van wegen enz. over de aren 1930 tot en met 1935 bij openbare inschrijving te verkoopen. Dienstag den 19ten November Vereins und Handarbeitsabend tm Patronat, in de Jansstraat. Bücherausgabe am gleichen Abend von 89 Uhr. Unsere Bibliothek ist sehr inhaltsreich und findet ieder etwas nach seinem Geschmack. Drum, deutsche Madchen' weg mit der schlechten Lektüre und könnt Jhr gegen ein gennges Entgeit an iedem Dienstagabend gute Bücher im Patronat erha lten. jeden Mittwochabend ist für die deutschen Madchen aus Bloemendaal gemütliche Zu- sammenkunft von 810 Uhr tm „Hotel Vreeburg", Kerkplein 16. Die Zahl der Teilnehmerinnen hat schon sehr zugenom- men und doch sind es noch wenige, im Vergleich zu der grossen Anzahl, die sich in Bloemendaal befinden. Es ist auch dort recht gemtitlich. Die Herrschaften werden freundlichst gebeten, ihre Madchen auf diesen Abend doch aufmerksam zu machen. Die Sprechstunden für die Stellenver- mittlung ist taglich von xo12, von 24 und v. 89 Uhr abends. Samstags nur von 1012 Uhr. Gute, einwandtreie Stellen sind tederzeit dort zu haben. Auch können Stellensüchende im Martba-Heim logieren 1 Allen deutschen Madchen 1st Gelegenheit gegeben, jeden Montagabend von 810 Uhr die deutsche Leiterm im Martha-Heim, Bloemhofstraat 1, persönlich zu sprechen. Auch 1st sie dann telefonisch zu erreichen untei der Nummer 11671. Mógen von diesen Sprechstunde viele Gebrauch machen udr will die Leiterin allen in Rat und Tat genre zur Seite stehen. Vereeniging Haarlem In het café van den heer G. Klooster, KI. Houtstraat te Haarlem werd bovengenoemde massakamp voortgezet tusschen de 3e vier tallen. D.O.K. wist met vrij groote cijfers alle partijen te winnen. De uitslag was als volgt D.O.K.Kleine Vereeniging 1 100 in 39 beurten 57 in 38 beurten 2 100 in 41 beurten 63 in 40 beurten 3 100 in 48 beurten 62 m 47 beurten 4 xoo in 38 beurten 42 in 37 beurten tot. 400 224 Stand na 3 wedstrijden 900529 voor D.O.K. Voor den Rijksweg Haarlem-Zuidholland- sche grens Is nog een bedrag van f 10.000 noodig,waarmede de in uitvoering zijnde verbetering van dezen weg z?' ziin Een mijnheer uit Haarlem, maakte volgens de Tel., dezer dagen met een nieuwen auto een proeftochtje met een juffrouw uit Voor burg. Om ongeveer zeven uur was het paartje al tuffende op den Van Vredenburchweg alhier aangeland en draaide het autotje een dotiker landwegje in, hetwelk naar Huize Westhoff leidt. Toen de autolampen echter een bordje „Verboden toegang" belichtten, gaf de galante man aan het stuur vol gas achteruit, met het gevolg, dat de auto over den berm van het wegje pardoes in een moddersloot terechtkwam. Auto met inhoud sloeg over den kop. Door het inslaan van een ruit kon mijnheer zich uit den auto weken. Met behulp van eenige voorbijgangers, die op het geroep van den heer aansnelden, gelukte het ook de juffrouw te „redden". De juffrouw werd dooi bewoners van een nabijzijnd huisje van schoone boven kleeren voorzien. De galante mijnheer spoedde zich naar het politiebureau, waar zijn kleeren Zoo goed en zoo kwaad als dat ging, werden gereinigd en bij een kachei gedroogd. Zijn nieuwe auto, die geheel bedekt was met een vieze laag moddei, werd door een bergingTirma op den wal gebracht en med genomen. Ioen de juffrouw later op den avond haar inmiddels opgedrooeden vr end van hei bureau haaide, vertelde zij. dat haar hoed en handiaschje mei inhoud in de mod der waren achtergebleven. Jaarcerg. „St. Michael" De Harmonie „St. Michaël" hield een drukbezochte iaar- vergadering in het R. K. Vereemgingsge- blouw. In zijn openingsrede sprak de voorz.. de heer W. Luiten woorden van dank aan allen die hebben medegewerkt aan het zoo schitterend doen slagen van het dezen zomer gehouden concours, op de allereerste plaats aan B. en W. voor hun spontane medewerking aan de ingezetenen welke op zoo royale wijze St. Michaël aan zulke schitterende prijzen hebben geholpen, welke de bewonde ring mochten ondervinden van de aan het concouS deelnemende vereenigingen. Dank werd ook gebracht aan het eere-comité voor de belangstelling voor St. Michaël betoond. Wel betreurde spr, dat het concours voor St. Michaël geen financieel voordeel heeft opgeleverd, maar roep is er van St. Michaël uitgegaan, dat het een der best georganiseerde wedstrijden is geweest, in den omtrek ooit gehouden. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van het corps „St. jozef" te Heer len, waarbij het corps nogmaals dank bracht voor de schitterende ontvangst nier in Heem stede, en waarbii de mededeeling was in gesloten dat zoowel de leden ats de Heerien- sche burgerij trotsch gaan op de fraaie prijzen h.ei Dehaald. Mede werd daarin darik gebracht aan de pers, voor Je gezonde critiek, welke zij over hei concours gegeven heeft. Mede was ingekomen een verzoek van de afd. Heemstede van den Volksbond regen drankmisjruik om een subsidie voor een re stichten gebouw. Dooi den slechten toestand der kas kan geen tinancieelen steun gegeven worden. We wi St. Michaël op een andere wijze voor dii doe; haar krachten beschikbaar stellen. Vier nieuwe eden werden geïnstalleerd. jaarverslagen van secretaris en penning meester spreken van opgewekt vereemgmgs- leven, ook al moest de penningmeester zijn boeken vfs'li'ten met een nadeeli® saldo Beiden heeren werd dank gebracht voor htm bemoeiingen. De aftredende bestuursleden werden her kozen behalve de secretaris, de heer H. Jt Gozeling, die om gezondheidsredenen moes. bedanken, en aan wien dank werd gebracht voor-zijn vele werk, vooral dit jaar verricht. In zijn plaats werd gekozen de heer E. J. Gielen. Besloten werd een propagandacommissie op te richten, die naast het bestuur mede zal werken tot nog grooteren bloei van St. Michaël. Na eenige zaken van strikt huishoudelijken aard behandeld te hebben, sloot de voorz. de vergadering op de gebruikelijke wijze. Geldleening parochie „H. Bavo" Door het R. K. Kerkbestuur van de parochie van den H.Bavo te Heemstede wordt een 5 pet. geldleening groot 35000 uitgegeven, in stukken van 1000 en 500. De koers van uitgifte is 100 pet. De geiden dezer ieening worden aange wend voor de verbouwing van een viila tot school en voor uitbreiding der bestaande scholen. Patronaatsloterij Ter kennis wordt ge bracht, dat er nog eenige prijzen van de op 6 November gehouden loterij niet zijn afgehaald Er za! nog gelegenheid zijn deze prijzen at te haien op Maandag 18 en Vrijdag 22 November, des avonds van 810 uur in het R. K. Patronaatsgebouw aan den Heeren- weg. Men wordt verzocht de loten mede te brengen, anders worden geen prjjzen af gegeven. Na 22 November worden de niet afge haalde prijzen geacht vervallen te zijn aan het R. K. Jeugdwerk. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij: J. Bonarius, Kleverlaan 19 Bloe mendaal, een autoped; mevr. Hoogendijfc, Lonbar Petrilaan 20, Overveen, een zwarte dameshoed; G. de Veer, Bosch en Duinlaan 16, Bloemendaal, een kinderportemonnaie; Bijvoet, Prins Hendriklaan 5, Overveen een vulpotlood; aan den politiepost Aerdenhout; een notitieboekje en een potloodslijper; aan het bureau van politie te Overveen, een zil veren ringetje met steentje, 'n rijwielbelas- tingmerk, een muilkorf, een sleutel, een étui met schrijfbehoeften, een leerboek (50 die tee's). De Raad der gemeente Bloemendaal Zal in openbare vergadering bijeenkomen Donder dag 2i November 1929, te 14 ure ('s nam. 2 uur) in het raadhuis te Overveen. De agenda luidt als volgt x. Ingekomen stukken. 2. Verleening ontslag aan den technischen ambtenaar I. van Wamel. 3. Benoeming lid commissiën van ge organiseerd overleg (vacature Nuyens). 4. Onttrekking van een gedeelte van den Joh. Verfttthftweg- Wlf den OpéUbareTT draiBt. 5. Ruiling van grond langs den Joh. Verhulstweg tegen grond langs den Kenne- merweg. 6. Overname van grond langs den Ken- nemerweg van Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout. 7. Overname van wegen in Oosterduin. 8. Voorloopige vaststelling van het her ziene uitbreidingsplan van de terreinen tusschen de KleverJaan en den spoorweg Haarle mO verveen. 9. Verleening vergoedingen ex art. 100 Lager Onderwijswet 1920 aan de bijzondere scholen voor lager onderwijs over 1928. 10. Aanvulling der Gasverordemng. 11. Wijziging der Bouwverordening. 12. Vaststelling ie suppletoire begrooting 1929. 13. Vaststelling ie suppletoir kohier Hon denbelasting 1929. 14. Verleening afschrij'ving op de Honden belasting 1929. 15. Machtiging tot aangaan van een kasgeldleening in 1930. 16. Ontheffing der bepalingen der Bouw verordening. 17. Bespreking autobusdienst. Teraardebestelling van den heer Ant. Cassée Als eenige dagen daarvóór, bij gelegen heid van zijn diamanten huwelijksfeest, nog niet gebleken was, hoezeer de oude heer A- Cassée een plaatsje had veroverd in de har ten van de Bloemendalers, dan zou de Za terdag, toen hij „werd begraven", daarvan toch wel het beste bewijs hebben gegeven. Want velen hadden zich, in weerwil van koud en grimmig weer, opgemaakt om ge tuige te zijn van zijn uitvaart. Toen de lijkstoet dan ook op de Algemeene Begraafplaats aankwam, was de aula ge heel met belangstellenden gevuld. Er werd gesproken door Ds. J, C, van Dijk en door den heer A. Cassée. Daarna had de beaarding plaats. Het zwarte rouwkleed was bedekt door een 6 tal prachtige bloemstukken. Diep onder den indruk verlieten de velen het kerkhof. Burgerlijke Stand Geboren: M. M. A. C. de Vries—Leber d, J. E. C. Baljon—Ovel- gönne, d. L. M. M M. Stoop—Fuchs, z. T. RuyterKoster, z„ wonende te Westwoud; C. M. Balm—van Schagen, z. Ondertrouwd: J. Barink en E. E. F. Stae- ge; J. B. Crambie en S. Nieuwenhof. Getrouwd: C. A. Eickholz en M. D, de Wijs; P. A. Zeven en G. M. van Zwijndregt. Overleden; C. Zegwaart, 83 jaar; J. (Jiten- daal, 81 jaar; J. Th. M. A. Cox, 61 jaar, overleden te Haarlem; F. Ch. A. Togni, 58 jaar, overleden te Haarlem; P. A. Vos, 66 j., overleden te Noordwijkerhout; A. C. Kam, 67 jaar. IA E.D.O 3Haarlem 3a 42 Haarlem 3Hilegom 3—2 SpaarnevogelsD.I.O. 14 I.V.O.—R.C.H. 4 4—4 1B Bloemendaal 2Haarlem 4 82 Schoten 2Kennemers 2 2—1 2B D.I.O. 2—Swastika 0—0 H.F.C. 6Bloemendaal 4 28 2C V.V.H.—E.D.O. 5 2—3 R.C.H. 5Hillegom 2 10—1 3A Bloamendaal 5—Spaarndam 2 50 3C Spaarndam 1—Kennemers 4 54 D.W.O. 4 D.O.A. 2 1—0 3D E.D.O. 7—V.V.H. 2 3—1 3E D.WO 3—Halfweg 4 H n.o. 3F R.C.H. 8Hillinen 3 7—5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 14