- f750.- f50.- I4C.- 3 -ïjfL «Pi» BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN MAANDAG 18 NOVEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17312 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAH VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL, O Te Rijsenburg is heden morgen kwart over vijf uur overleden Z. D. H. Mgr.H van de Wetering, Aartsbisschop v. Utrecht Hoe Monseigneur stierf Een vruchtbaar leven en een rijk Pontificaat >1 DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN BERLIJN Stormen op den Atlantischen Oceaan Opnieuw 700 arrestaties te Durban Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- bij voornitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarder tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken dooi f "JCfl bij een ongeval met verlies van beide armen, beide beenenol beide oogen Uoodelijken afloop tnrn bij verlies van een hand. 14 AF IZJU#~een voet of een oog: I I tÜi bij verlies van een XCft bij'n breuk van f Afl bij verlies v. een 1 duim ol wijsvinger been ot arm. anderen vinger. Z.D.H r. rienricus van de Wetering Mag een lang leven gelden als de grootste en schoonste belooning, welke God Zijn uitverkorenen op deze wereld alreeds schenken kan ten bewijze van het goddelijk welgevallen, dan heeft God deze belooning aan Z. D. Hoog waardigheid Monseigneur Henricus van de Wetering, die hedenmorgen na een ongesteldheid van nog niet éénen en kelen dag in zijn geliefd groot-semina rie „Rijsenburg" te Driebergen over leed, voorzeker niet onthouden. Welk een heerlijk rijk leven! Mgr. Van de Wetering mocht den leeftijd van 78 jaar bereiken (juist de volgende week zoude hij den 79-jarigen leeftijd bereikt hebben), maar, wat méér zegt: Mgr. Van de Wetering was 54 jaar priester en 35 jaar bisschop, waarvan hij ge durende 34 jaar 't aartsbisschop pelijk gezag uit oefende. Een heerlijk rijk leven! Maar toch, ja juist daardoor grijpt deze doods tijding ons zoo sterk aan. Vooral nu de dood dezen gees telijken held, de zen onvermoei- den, volkrachti- gen en immer energieken be stuurder van God in t aarts bisdom zoo on gelooflijk plotse ling heeft neer geveld. We vernemen in den loop van den Zondagmid dag per draad een enkele me- dedeeling, dat de Aartsbisschop ongesteld is ge worden, na der bericht be vat een gelijke tijding, echter Dnder toevoeging, dat 's Zondag savonds de toe-: stand niet on gunstiger was, maar nauwelijks is het tot ons doorgedrongen, wélk verlies ons nu of in de toekomst dreigt, of reeds staan wij voor de ge vreesde werkelijkheid: Monseigneur Van de Wetering is overleden Bij een zóó plotseling verscheiden van een Bisschop, die welhaast een menschenleeftijd mocht zetelen op Sint Willibrordus' troon, kunnen wij de wer kelijkheid niet terstond bevatten, en slechts geleidelijk worden wij er ons na zulk een verbijsterend moment van be wust, wélk een leven hier eindigde om in den Hemel voortgeleefd te worden. Doch dit gevoel, dit weten leeft in deze ure sterk in ons op, dat God gedu rende en door middel van Mgr. Van de Wetering's Archiepiscopaat groote din gen aan ons gedaan heeft. De vijf en dertig jaren, gedurende welke Mgr. den staf van den Heiligen Willibrord voerde en aan het hoofd mocht staan van de Nederlandsche Kerkprovincie vormen een zeldzaam rijke, vaak hevig bewogen periode in onze vaderlandsche Kerkgeschiedenis. Twaalf eeuwen lang heeft thans het Bisdom Utrecht bestaan, doch zeld zaam zijn de pontificaten, welke dat van den thans overleden Bisschop in belangrijkheid van gebeurtenissen en in rijkdom van bovennatuurlijken zegen kunnen evenaren. Een nieuwe tijd,zooals er in 's werelds loop slechts zelden geboren worden, was aangebroken en die nieuwe tijd stel de eischen, waaromtrent men zich tot kort tevoren geen voorstelling vormen kon; wij denken hier aan het streven naar lotsverbetering, naar demokratie, naar gelijkheid van recthen van stan den geslachten. Het ongeloof trad brutaler en feller dan ooit naar voren en geloofsverval deed zich overal gelden; de zedeloos heid zooals die in een modernen tijd „paste" nam verontrustende verhou dingen aan; en terwijl al deze ont bindende krachten haar heilloos werk verrichtten, brak tot overmaat van ellende de wereldoorlog uit, welke ook in ons land geestelijk en zedelijk groot onheil stichtte en alweer méér en moei lijker eischen stelde aan het Kerkvor- stelijk beleid. Maar God schenkt Zijnen Bisschop de onontbeerlijke kracht en zegende Diens werk op zichtbare wijze. Vele partijen en instellingen en denk- Z. D. H. Mgr. H. v. d. WETERING t beelden mogen er in de laatste decennia weggevaagd zijn, de Katholieke Kerk van Nederland ging niet ten onder, in tegendeel, zij triompheerde over de veel- verwoestende tijden, en nog krachtiger, nog heerlijker dan tevoren staat zij daar als een onverwoestbaar monument ten bewijze van de waarheid der Goddelijke woorden: „En de poorten der hel zullen Haar niet overweldigen De godsdienstzin werd niet alleen be waard, hij werd ook versterkt en ver diept, en wanneer het in ons land niet nóg treuriger gesteld is met de openbare onzedelijkheid, dan is dit voor het grootste deel te danken aan den sterken, principieelen strijd, onder Mgr. Van de Weterings' archiepiscopaat daar tegen gevoerd. Hoe groeiden gedurende dit episcopaat ook niet ons vereenigingsleven, onze po litieke invloed, ons katholiek onderwijs! In 1895, toen Mgr. Van de Wetering den bisschopszetel besteeg, kenden wij nog geen Katholieke Staatspartij: thans vormen wij de grootste politieke partij- In 1895: het vereenigingsleven was onder ons zoo goed als onbekend; thans: hechte en sterke organisatie op alle ge bied. In 1895: katholieke edelmoedigheid moest naar best vermogen katholieke scholen stichten en in stand houden; thans, dank zij de gelijkstelling, overal de katholieke school, welke zich ten volle ontplooien kan. Mgr. Van de Wetering zette de kroon op het werk, toen Hij in 1923 de Katho lieke Universiteit opende. Zoo zouden wij kunnen voortgaan. Natuurlijk is het niet Mgr. Van de Wetering alléén geweest, die dit alles tot stand bracht, maar wel mag bij dit verscheiden dankbaar getuigd worden, dat deze krachtige Kerkvorst in dit alles een overgroot aandeel heeft gehad. Steeds toonde Hij, het hoofd der Nederlandsche Katholieken, voor al het goede zijn levendige belangstelling; met geestdrift streefde Hij naar de bevorde ring ervan; Hij gaf sterke leiding en wist te dóen leiden. Hij was in waarheid de goede herder, die zich in nooit verminderende bezorgd heid gaf voor de zijnen. Thans, na de belooning met een lang leven, »iep God Zijnen Dienaar tot de eeuwige belooning. God hebbe Zijne schoone ziel! Wij ontvingen Zondagmiddag een telegram met de volgende mededeeling: Tijdens den kerkdienst in het seminarie Rijsenburg werd gistermorgen omstreeks kwart voor elf de aartsbisschop van Utrecht, Z. D. H. Mtjr. H. van de Wetering, plotse!'-- ongesteld. De toestand liet zich aanvankelijk zoo ernstig aanzien, dat men den aartsbisschop geestelijken bijstand ver leende. In den middag bleek zijn toestand echter aanmerkelijk verbeterd. Naar wij Zondagavond te half elf om trent den toestand van den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Van de Wetering, vernamen, liet deze zich op dat tijdstip niet ongunstiger aanzien. Het overlijden Omtrent de korte ziekte en het onver wachte overlijden van Z. D. H. den Aarts bisschop vernemen wij nog het volgende: Gisteren verbleef Mgr. op het Groot seminarie Rijsenburg, om daar de H.H. Wijdingen van het Diaconaat, Subdiaconaat en van de kleinere Orden toe te dienen. Juist was Mgr. gereed gekomen met de H.H. Wijdingen van het Diaconaat (welke de laatste Wijdingen waren), toen Mgr. plotseling door evi aanval van beroerte getroffen werd en bewusteloos ineertzonk. Onmiddellijk werd Mgr. in de sacristie ge dragen en geneeskundige hulp ontboden. Deze oordeelde den toestand ernstig ge noeg om Mgr. van de H.H. Sacramenten der Stervenden te laten voorzien. Mgr. werd overgebracht naar de kamer van den President van het Groot-Seminarie, waar de bedieningsplechtigheden geschied den door den President, Mgr. dr. A. C. M. Schaepman. Bij deze plechtigheid was o.m. tegenwoordig de Vicaris-Generaal van den Bisschop, Mgr. B. A. de Wit. Mgr. was na deze plechtigheid kalm ge worden, en deze rust duurde den geheelen dag en ook vannacht voort. Een zieken zuster waakte bij den hoogen lijder. Hedenmorgen kwart over 5 werd de Aarts bisschop door een tweeden aanval van be roerte getroffen en overleed op hetzelfde oogenblik. Deze nieuwe aanval kwam zoo plotseling en had zoo'n schielijk verloop, dat er geen tijd was, om iemand te waar schuwen. Bij het overlijden was dan ook alleen de ziekenzuster aanwezig. Het stoffelijk overschot zou waarschijn lijk vandaag nog, maar dan in alle stilte, overgebracht worden naar het Aartsbis schoppelijk Paleis te Utrecht. Op 26 Nov. 1850 werd Mgr. H. v. d. Wete ring te Hoogland bij Amersfoort geboren. Van zijn godsvruchtige en liefdadige ou ders erfde de jonge Henricus een voorbeel- digen godsdienstzin, terwijl zijn jeugd geken. merkt werd door een zorgvolle opvoeding. Op de kostschool te Duiven genoot hi) hot lager onderwijs, terwijl hij voordien reeds door Kap. Menting was ingewijd in de beginse len der Fransche taal. Na op kostschool zijn Eerste H. Communie te hebben gedaan, werd de schrandere knaap in October 1863 naar het klein-seminarie van het Aartsbis dom te Culemborg gezonden. Met lof werden hier alle studiejaren doorloopen en de jonge van de Wetering wist zich te onderscheiden door zijn sympathieken omgang met zijn mede-studenten. Na op Culemborg de Philosophie te heb ben afgemaakt werden voor hem in 1870 de poorten van het groot seminarie te Rijsen burg ontsloten. Als theologant wist de toe komstige bisschop zich een plaats onder de eersten te verwerven. Daarnaast vond hij nog lust en tijd om zich met speciale studie bezig te houden, waarbij hij een bijzondere liefde voor de Engelsche literatuur aan den dag legde. Aldus voorbereid voor zijn hooge roe ping ontving de huidige aartsbisschop op 15 bisschop reeds een geziene persoonlijkheid, toen hi) op 3 Juni 1892 tot pastoor te Hil versum werd benoemd. Slechts drie jaar mocht Hilversum hem in de kracht zijns levens bezitten. Hem wachtte de bisschops mijter. Op 8 Februari 1895 werd de pastoor van „St. Vitus" te Hilversum benoemd tot coadjutor van den Aartsbisschop v. Utrecht om 24 Maart d.a.v. gewijd te worden tot titulair-bisschop van Gaza i.i.p. Reeds en kele maanden nadien op 11 Juli werd de hulpbisscnop bij het overlijden van Mgr. Snickers geroepen tot den aartsbisschoppe- lijken troon van Utrecht. Hetgeen in de jaren van zijn zegenrijk bestuur der Nederlandsche Kerkprovincie tot stand kwam, is zeer veel. Zoo is dit rijke priesterleven een aaneen schakeling geweest van zegeningen. Zoo ziet Katholiek Nederland op dezen dag met be wondering op tot den hoogen drager van het Godsgesag en den uitdeeler der hemel gunsten in het erfdeel van St. Willibrordun. BIOGRAFISCHE BIJZONDER HEDEN Z. D. H. bii het Eucharistisch Congres in Amsterdam Mgr. van de We tering, de 64ste bis schop en de 5e Aartsbisschop van Utrecht, werd 26 November 1850 te Hoogland geboren en 15 Augustus 1874 tot priester gewijd. 8 Februari 1895 werd de thans ont slapene benoemd tot titulair Bisschop van Gaza en hulp bisschop van Mgr. Snickers. Den 24en Maart van het zelfde Jaar vond te Hilversum de con secratie plaats en 2 December d.a.v. werd Z. D. H. be noemd tot Aarts bisschop van Utrecht. Z. D. H. was As sistent bij den Pauseltjken Troon, Huisprelaat van Z. H„ Romeinsch Graaf, Comman deur in de Orde v. Oranje-Nassau, droeg het 'Magi- straal-Grootkruis dar Heilige en Sou- vereine Militaire Orde van Jeru zalem, ook wel Sou- vereine Orde van Malta genoemd, en het Grootkruis der Orde' van het H. Graf. Voorts was Z. D. H. Grootcom mandeur der Ko ninklijke Huisorde van Hohenzollern. Aug. 1874 in de Metropolitaankerk van St. Catharina te Utrecht de H. Priesterwijding; in de parochiekerk van den H. Franciscus Xaverius te Amersfoort droeg de neomist zijne eerste plechtige H. Mis op. Zijn vader was hiervan nog de blijde getuige, doch aan zijn zorgvolle moeder was dit schoone voor recht niet meer beschoren. Wijl het aartsdiocees in die dagen over vloed van priesters had, kon de neomist niet terstond een plaats als kapelaan ver werven. Op het einde van 1874 werd hij be noemd tot assistent te Bameveld. Hier ver bleef hfj slechts korten tijd om op 18 Ja nuari van het volgende jaar een vaste aan stelling als assistent te verwerven te Zut- phen. Op 30 Sept. 1875 werd hij van assis tent te Zutphen tot kapelaan aldaar bevor derd, aan welke functie hij zich tot Decem ber 1881 met alle toewijding mocht geven. De drukke bezigheden in de IJsselstad weer hielden kapelaan van de Wetering niet zijn speciale studie voort te zetten. Behalve dat hij een reeks belangrijke acten aan het voormalig kapittel der oude St. Walburg- kerk het licht deed zien bleef hij zich toe leggen op de Engelsche letterkunde, wijl er sprake van was, dat in het aartsbisdom een katholieke inrichting voor Middelbaar On derwijs zou worden opgericht en waaraan kap. van de Wetering als leeraar zou worden verbonden. Dit plan kwam intusschen niet tot uit voering. Op 31 Dec 1881 zag kapelaar. van de Wetering zich benoemd tot secretaris van het aartsdiocees, in welke functie hij zich zeer verdienstelijk wist te maken. Elf jaar lang spande hij er zich in en verwierf zich niet enkel de liefde van zijn Bisschop, maar ook de genegenheid en vriendschap van ai de geestelijken van het Bisdom. Se cretaris van de Wetering was de man, aan wien men zijn belangen gaarne toevertrouw de en zijn scherpzinnigheid en organisatie vermogen, zijn eenvoud en voorkomendheid wonnen hem de hoogachting en waardee ring van allen, met wie hij m aanraking kwam. Zoo was de tegenwoordige Aarts- VOORLOOPIGE, OFFICIEELE RESULTATEN BERLIJN, 18 November Op grond van de voorloopige, officieele resultaten voor groot Berlijn zal de gemeenteraad Vermoe delijk als volgt zijn samengesteld: Aantal Aantal 1929 1925 Soc. Democraten 65 73 Duitsch Nat. Volkspartij 41 47 Centrum 9 8 Duitsche Volkspartij 16 14 Comm. party 55 43 Democr party 14 21 Economische party 9 10 Nation. Socialisten 13 Chr Volksparty 3 Aan de stemming heeft ongeveer 76.5 der kiezers deelgenomen, tegen 64 in 1925. Het definitief resultaat wordt eerst heden middag verwacht. NEW-YORK, 18 Nov. Op den Atlan tischen Oceaan woeden hevige stormen. Tengevolge van den dichten mist in de ha ven van New-York, heeft de scheepvaart groote vertraging. LONDEN, 18 November Uit Durbna wordt gemeld, dat de politie aldaar opnieuw 700 inlanders heeft gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1