Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws RADIO-OMROER VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE DERDE BLAD DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 r 4" *~J*~ AX Ai De uitvoering der Ziektewet Makelaars in vaste goederen De Rijksmiddelen in October Het cadeaux-stelsel De Indische begrooting Lezing voor H. M. de Koningin Grensregeling op Borneo Waar is het „lek"? Herziening van het Mijnreglement Ned. Advocatenvereeniging Prins Hendrik te Berlijn Het Stadhuis te Veere Het geven van grond in erfpacht De grondpolitiek in Den Haag De uitvaart van Wethouder J. H. A. L. von Fry tag Drabbe UIT ONZE OOST Indische gemoedelijkheid Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde Mariabeeld verbrijzeld De kindermoord te Rotterdam Jeugdige vluchtelingen Verduistering in dienstbetrekking Kokend vet over het lichaam Alastrim Doodelijk mijnongeval Kinderverlamming Kinderlijkje gevonden Drama te Kerkrade De overval op een 78-jarigen banklooper te Amsterdam Mantelfabriek uitgebrand Eén ramp kwam niet alleen Een departement van verkeerswezen iiAK" v,. *éSk» -fca* A, 'r \j - m Een adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond Het bestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft zich gewend tot den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, met een klacht over de opvatting van het Col lege van Toezicht op de bedrijfsvereenigm- gen ten aanzien van de uitvoering der Ziek tewet. Hoewel dit College in de wet de taak is toegedeeld, toezicht te houden op reeds erkende bedrijfsvereenigingen, oefent net een, naar het oordeel van den Kon. Ned. Middenstandsbond, ongeocrloofden aan drang uit op de oprichters van nog niet er kende bedrijfsvereenigingen, welke meer speciaal gebruik wenschen te maken van de gelegenheid tot uitvoering der Ziekteverze kering, zooals die wordt geboden in lid 2 van artikel 91 der Ziektewet, teneinde hen te bewegen, van dat voornemen af te zien, en een bedrijfsvereeniging te stichten, vol gens het le lid van dit artikel. Bij deze pogingen zou genoemd College volgens den Kon. Ned. Middenstandsbond aan de initiatiefnemers voorbedrijfsver eenigingen volgens lid 2 van artikel 91 de opvatting van dat College trachten op te dringen, als zouden deze bedrijfsvereeni gingen, „overgangs-instituten" zijn. Naar het oordeel van den Kon. Ned. Mid denstandsbond vindt deze opvatting mis schien wel grond in de wenschen der leden van het College van Toezicht, doch geens zins in de bepalingen der Ziektewet, tot welker Juiste uitvoering bedoeld college mede gehouden is. Van buitengewoon ern- stigen aard acht de Kon. Ned. Midden standsbond het, dat genoemd college arti kel 107 der Ziektewet waarin een krach tige waarborg is vervat tegen willekeur ten aanzien van bedrijfsvereenigingen in het algemeen en dus ook van die, welke opge richt zijn volgens het 2e lid van artikel 91 tracht tot een doode letter te maken. De Kon. Ned. Middenstandsbond dringt er bij den Minister met kracht op aan, de rechten voor premie-betalers neergelegd in de Ziek tewet, meer speciaal in lid 2 van artikel 91 en artikel 107, onverkort te doen handha ven. Buitengewone vergadering van den Nederl. Bond Zaterdag a.s. zal des middags om 2 uur te Utrecht een buitengewone aigemeene ver gadering worden gehouden van den Nederl. Bond van makelaars in vaste goederen. Op de agenda komt voor de bespreking van enkele grieven tegen de Assurantie- maatschappijen en bankinstellingen, terwijl voorts een rapport door een daartoe inge stelde commissie zal worden uitgebracht over eenige ongewenschte toestanden op het gebied der landelijke organisatie van makelaars in vaste goederen. Hoogere opbrengst De Rijksmiddelen brachten over October f 3.230.052 en over de eerste tien maanden van dit jaar f 12.080.357 meer op dan in dezelfde tijdvakken van 1928. Het rapport van de commissie—Van Wijnbergen Ingediend De destijds door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ingestelde commissie Inzake het cadeaustelsel, van welke com missie het Tweede Kamerlid, mr. baron Van Wijnbergen voorzitter is, heeft gistermiddag haar rapport aan den minister aangeboden. Ingediend is de Indische begrooting voor 1930. Zij geeft de volgende eindcijfers te Zien: uitgaven geheele dienst 911.420.483, gewone dienst 832.918.087, buitengewone dienst 78.502.396; middelen geheele dienst 848.680.286, gewone dienst, 834.271.454, buitengewone dienst 1.353.367; tekort ge heele dienst 62.740.187, buitengewone dienst 64.093.554. Evenals voor het loopende jaar is voor 1930 het evenwicht in den gewonen dienst gehandhaafd. Met de verdere gezondmaking van den gewonen dienst zal worden voort gegaan na de tenuitvoerlegging van de Indi sche bedrijvenwet. Vergeleken met net loopende jaar valt in de begrooting voor 1930 eene, door het accres van de gewone ontvangsten tenvolle gedekte toeneming van de zuivere gewone uitgaven te constateeren, van 15 455.000. Deze toe neming wordt veroorzaakt door noodzakelijk gebleken hoogere. uitgaven voor extra schuid. delging 2.593.000, gewestelijk en plaatselijk zelfbestuur 3.889.000, burgerlijke en mili taire pensioenen 2.100.000, onderwijs 3.984.000, diversen 2.889.000. Tegenover de toeneming van de zuivere gewone uitgaven staat een accres van regel matige middelen van rond 18.309.000. Hoo gere opbrengst wordt verwacht o.m. van in voerrechten 9.400.000, accijnzen 3.710.000, Inkomstenbelasting 1.000.000, verpanding 1.500.000, boschwezen 1211.000, bedrijven 5.246.000, verschillende middelen 3213.000. Minder is te verwachten o.m. vennoot schapsbel. 7.000.000, bankatin 2.374.000. O.m. wordt nog medegedeeld, dat gerekend is op uitzending van twee torpedojagers 1926 afbouw, uitrusting, bewapening en uitzen ding van twee torpedojagers 1927; een eersten ter- N EXT mijn van aanbouw van twee onderzeebooten ter vervanging van oud materieel, afbouw, bewapening en uitzending van twee mijnen- ieggers. Voor de gouvernementsmarine is o.m. ge rekend op afbouw van twee vaartuigen tot jestrijding van den opiumsluikhandel. Een dezer vaartuigen is tijdelijk bestemd voor Cu rasao en zal eerst in 1931 naar Indië worden uitgezonden. De Volksraad heeft de begrootingsontwer- :en behandeld, in de op 15 Juli j.l. aan gevangen en op 28 Augustus daaraanvolgend geëindigde zittingen. Door Proi. Obbink Gisteravond heeft ten Paleize Het Loo voor H. M. de Koningin en voor een aantal genoodigden Prof. Dr. Obbink een lezing gehouden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 26 Maart 1928 te 's-Gravenhage tusschen Ne derland en Groot Brittannië en Noord-ier- land gesloten verdrag tot nadere vaststel ling van een gedeelte der grens tusschen het Nederlandsche gebied op het eiland Borneo en Sera wak. Nog altijd de brief van prol'. Van Eysinga Men schrijft van bevoegde zijde aan het Corr. Bur.: Volgens een bericht in de bladen heeft een aan het departement van Buitenlandsche Zaken ingesteld onderzoek aangetoond, dat het „lek" in zake den bekenden brief van prof. van Eysinga niet aan dat departement gezocht moet worden, maar aan dat van Waterstaat, waarheen dus het onderzoek zal worden verplaatst. Het moet duidelijk zijn, dat een tot één departement beperkt onderzoek niets kan aantoonen omtrent eenig ander departement. De gemaakte gevolgtrekking moet dan ook met den meesten nadruk worden afgewezen Hieraan worde toegevoegd, dat de Minister van Waterstaat reeds eerder aan zijn depar tement een onderzoek had toen instellen en wel met gelijke uitkomst als thans omtrent het departement van Buitenlandsche Zaken schijnt te zijn verkregen. De hoofdingenieur der mijnen heeft aan de leden der commissie tot herziening van het mijnreglement 1906 verzocht om de ver langde wijzigingen op te geven in een ont werp van wijziging der betrokken artikelen. De hoofdingenieur verzocht deze wijzi gingsvoorstellen voor 1 December a.s. aan hem tóe te zenden, opdat hij spoedig daarna de commissie bijeen kan roepen. Onder voorzitterschap van jhr. mr. W. M. de Brauw is te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Ned. Advocatenvereeniging. De volgende vraagpunten werden behan deld en beantwoord: I. Behoort de kostelooze rechtsbijstand aan onvermogenden als wettelijke verplich ting der balie gehandhaafd te blijven? Ont kennend beantwoord met 51 tegen 34 stem men. II. Bij bevestigende beantwoording van vraag I, of voor het geval deze verplichting desniettemin gehandhaafd blijft, is het dan wenschelijk naast onvermogenden een cate gorie van minvermogenden te erkennen? Met aigemeene stemmen bevestigend beant woord. III. Behoort dan, bij bevestigende beant woording van vraag I, de toevoeging van advocaten en procureurs uitsluitend te wor den opgedragen aan de bureaux van con sulate? Met aigemeene stemmen beves tigend beantwoord. IV. Is het wenschelijk het certificaat van onvermogen te vervangen door het aanslag biljet in de Inkomstenbelasting c.q. een ver klaring van niet-aangeslagen zijn? Aan genomen met 10 stemmen tegen. V. Behoort het Armenrecht van de in art. 874 B. W. genoemde instellingen te verval len? Met aigemeene stemmen bevestigend beantwoord. „Bob Hamley is met zijn keukenmeid getrouwd." «Ja. hij kreeg meer slaag dan eten." Het jaarlijksche bal van 't Nederlandsch- Duitsche Hulpcomité heeft gisterenavond in het hotel Esplanade te Berlijn plaats ge had. Het was. zooals steeds, een groot suc ces. Een talrijk publiek vulde de zalen. On der de aanwezigen bevonden zich Prins Hendrik, graai van Limburg Stirum, onze gezant, consul-generaal Wolft, prot. dr. Bruins en talrijke leden van de Nederland sche kolonie met aan hun noofd ir. F- A. Overhoot, voorzitter van Nederland en Oranje en diens gade, die het organiseeren van het bal voor een groot deel op zich hadden genomen. kapelaan Brinkman. Ook door deze geeste lijken werd de beaarding verricht. Toen de kist in de groeve werd neergelaten, neigde het vaandel over het graf. Nadat de vele kransen en bloemstukken op het graf was neergelegd, waar nog aan toegevoegd werd een krans van het gemeen tebestuur, trad op den burgemeester toe een broeder van den overledene, die het gemeen tebestuur dankte namens de familie voor de belangstelling. Hiermede was de sobere, maar indruk wekkende plechtigheid ten einde. Het lid van de Eerste Kamer, de hesr Polak heeft aan den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de volgen de vragen gesteld: I; Is net den Minister bekend, dat het stadhuis te Veere in een toestand van ern stig verval verkeert? II. Is het hem bekend, dat de minder dan 1000 inwoners tellende gemeente Veere niet bij machte is het stadhuis naar behooren te doen herstellen? III. Zoo Ja, is de Minister dan bereid, te bevorderen, dat de gemeente Veere m staat wordt gesteld de noodige herstellin gen te doen verrichten, respectievelijk het antieke stadhuis, 'n historisch en bouwkun dig monument van hooge waarde, van de gemeente over te nemen en het deze, na herstel, in bruikleen af te staan? Een wethouderscrisis? In den Haagschen gemeenteraad staak ten gisteren met 2121 de stemmen over een motie-Van Beresteyn (V.D.), waarin de raad als zijn meening uitsprak: 1. dat de uitgifte van gronden in erf pacht ais regel wordt beperkt tot die gron den, bij welker bezit de gemeente naar het zich laat aanzien, in de toekomst sociaal belang kan hebben, o.a. voor de verbreeding van verkeerswegen, den aanleg van straten en publieke wegen en de verbetering der volkshuisvesting 2. dat verkoop en uitgifte in erfpacht geschieden tot zoodanigen prijs, dat deze niet leidt tot prijsopdrijving van andere gronden en van vast goed. Drie voorstanders van de motie waren af wezig, zoodat zij hoogst waarschijnlijk a.s. Donderdag, als zij ten tweeden male in stem ming komt, met 2421 stemmen aangeno men zal worden. Dan dreigt een wethouderscrisis, doordat bij aanrfeming de soc.-dem. wethouders Drees en Vrijenhoek wel hun ontslag zul len nemen. Op het kerkhof de „Buitenveldert" aan den Amstelveenschen weg werd de stoet op gewacht door een greote schare belangstel lenden. Ook hier waren aanwezig het college van Burgemeester en Wethouders, de oud wethouders Dr. Vos, Mr. Rutgers, Th. M. Ketelaar en J. ter Haar Jr. benevens bijna alle leden van den Gemeenteraad. Verder waren er tal van hoofdambtenaren' der ge meente en directeuren van bedrijven, een deputatie van de brandweer in uniform. Het bestuur van de Rijksverzekeringsbank, waar van de overledene referendaris was, was vertegenwoordigd door den voorzitter en secretaris, Mr. Dr. van Duyl en Mr. Heyning. Verder waren er vertegenwoordigers van de Ver. Onze Vloot, de garnizoens-comman- dant van de militaire Politie, Majoor Kloeke, het bestuur van den R. K. Kieskring, het bestuur van den Alg. R. K. Ambtenaarsbond en verder deputaties uit vele vereenigingen van Overheidspersoneel, en van andere or ganisaties. Met het crêpe omfloerste vaandel van de A. R. K. A. voorop kwam de droeve stoet op de begraafplaats aan. In de kapel werd de absoute verricht door de pastoors van Beek en Hoosemans en de Het moei een paar maanden geleden op het station Bandoeng gebeurd zijn, dat een dame een enkele seconde te laat op het per ron kwam om nog in een expresstrein van 2.21 naar Batavia te stappen, aldus vertelt de „Javabode". Dit nü is op zichzelf niets bijzonders, het zal wel eens meer gebeuren, dat dames een trein missen, maar dit speciale geval wordt vermeldenswaar door het feit, dat de wd. Inspecteur van Vervoer, die toevallig ook op het perron was en de dame-in-kwestie een vergeefschen ren naar den trein zag maken een treinbeambte toeriep om aan de nood rem te trekken. Of de man het bevel niet verstond, weten we niet, maar een feit is, dat de trein door reed en spoedig met volle vaart in de rich ting TJimahi verdween, een verbolgen S.S.- Inspecteur en een wanhopige dame op het station achterlatend. De hoofdambtenaar liet het er niet bij zitten. Hij had het nu eenmaal in zijn hoofd gezet, dat de dame er in zou slagen om met den express van 2.21 naar Batavia en vertrekken, en dus zou dat gebeuren. Hij bezorgde de dame een auto, liet haar naar Padalarang rijden en seinde intusschen naar dat station, dat de express daar zou wachten tot de ontbrekende pssagier aldaar gearriveerd was. Hetgeen prompt geschiedde. De express wachtte op het station Padalarang precie: 17 minuten langer dan volgens tie dienstre geling voorgeschreven was en kon toen ein delijk vertrekken met den liefelijken last, die per auto was nagezonden. Uit bovenstaande voorbeeld blijkt weer eens hoe ver de gemoedelijkheid in Indië soms kan worden doorgedreven. Men ziet er geen been in om een expresstrein de rol van een provinciaal paardentrammetje te laten spelen, zegt het blad. De advocaat-generaal te 's-Gravenhage heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van een magnetiseur, die te recht heeft gestaan voor het kantongerecht te Tiel wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De kantonrechter en de rechtbank te Tiel veroordeelden hem tot tweemaal 200 boete. Arrest 15 December. Door een krankzinnige vrouw. Een krankzinnige Europeesche vrouw is de katholieke kerk te Malang binnengedrongen, klom op het altaar en verbrijzelde een le vensgroot Maria-beeld. Een toegesnelde pries ter voorkwam erger. De vrouw is naar Po- rong vervoerd. In verband met den moord in den polder Blijdorp alhier op 9 October op Marietje Van O. gepleegd, wordt door de politie op het oogenblik ijverig gezocht naar den rond- reizenden koopman, die zich kort geleden bij de politie te Middelburg meldde en daar verschillende belangrijke verklaringen af legde. Nadien is hij uit Zeeland met onbe kende bestemming vertrokken en tot nog toe onvindbaar gebleven. Het procesverbaal, dat van zijn verklarin gen werd opgemaakt., is aan den rechter commissaris mr. Franke en aan den inspec teur van het bureau Groote Paauwenstteg te Rotterdam, toegezonden. Uit dit proces-verbaal blijkt, volgens de Telegraaf, dat de door den koopman ver strekte inlichtingen inderdaad van zeer groote beteekenis te noemen zijn. Hij ver klaarde nl., dat hij Willem Visser op den dag van den moord in Rotterdam ontmoet heeft en na den moord in Limburg heeft ge sproken. Dit klopt dus geheel met hetgeen ook andere getuigen hebben medegedeeld. Bovendien, indien waar mocht blijken te zijn, wat Willem Visser in Limburg aan de zen koopman heeft gezegd, dan staat vrijwel vast, dat de nu in voorarrest zittende ver dachte Visser, tegen wien trouwens meer sterke aanwijzingen blijken te bestaan, den moord op zijn geweten heeft. Zondagavond omstreeks 11 uur zijn door den brigadier van politie te Nieuwer-Amstel aangehóuden 3 jongens van ongeveer 14 jaar. Alras bleek, dat de jongelui ontvlucht waren uit het Martha-gesticht te Alphen aan den Rijn. Te voet hadden zjj de reis afgelegd. Gistermorgen zijn zij op transport gesteld naar Alphen. Te Amsterdam is door de politie een 54- jarige man aangehouden, die er van ver dacht wordt in dienstbetrekking een bedrag van f 5.550 te hebben verduisterd. Kindje ernstig gewond Gisterenmiddag heeft te Leiden een 1 'A- jarig kind van den heer S. aan de Binnen- laan aldaar een schaaltje met kokend vet naar zich toegetrokken. De kleine kreeg den inhoud over het lichaam en is met ern stige brandwonden naar 't Academisch Ziekenhuis overgebracht. Te Wageningen is een geval van alastrim geconstateerd bij een 3-jarig ongevaccineerd kind. Te 's-Gravenhago In de week van 10 tot 16 November heb ben zich in de Residentie 10 nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan. Het aantal geval len ls daarmede gestegen tot 54. Zaterdagmorgen is de 18-jarige sleeper J. Hoenen uit Brunssum in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Hendrik aldaar tusschen twee met steenen beladen wagens bekneld geraakt. Hij liep een schedelbasis- fractuur en overleed denzelfden dag in het ziekenhuis. Te Roermond zijn vier nieuwe gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Tusschen Durgerdam en Uitdam, tegen den Waterlandschen dijk, is in de Zuiderzee drijvende gevonden het lijkje van een circa 4-jarig knaapje. Het verkeerde in staat van ontbinding. Vermoedelijk heeft het vier we ken te water gelegen. Per politieauto is het naar Amsterdam vervoerd. Bij onderzoek op Het lijkje werden geen verwondingen ontdekt. Door de justitie is terstond een onder zoek aangevangen ter plaatse, waar het ge vonden werd. Vrachtrijder door zijn knecht doodgestoken Zondagochtend heeft zich in den stal van den z.g. Ouden Molen op de grens van Eijgelshoven en Kerkrade, een drama afge speeld, dat het leven gekost heeft aan den ongehuwden vrachtrijder Jansen, die woont in een gedeelte van het gebouw. Tusschen J. en diens knecht, den 20-jari- gen A. M., afkomstig uit het naburige Duit- sche Menkstein, ontstond twist, blijkbaar over betalingen. Reeds Zaterdagavond had den beiden hierover woorden gehad, zoodat M. de hulp der rijksveldwacht had ingeroe pen. Toen men bij de woordenwisseling Zon dagochtend tot handtastelijkheden overging, heeft M, zijn patroon met een scherp voor werp, vermoedelijk een mes, in de hart streek gestoken. J. wankelde en trachtte M. met een riek te lijf te gaan, doch hij viel dood achterover M. werd door den molenaar Eijdens ge grepen en in een kamer opgesloten. Doch het was voor M. geen kunst, daaruit te ont vluchten. Een kapelaan der parochie heeft J. nog het H. Oliesel toegediend. Het tijk is naar het ziekenhuis te Kerkrade overge bracht. Weer een revisie-zaak? Naar de „Telegraaf" verneemt stelt de vader van H. N. Kikkert ernstige pogingen in het werk revisie te krijgen in de zaak van zijn zoon, die met zekeren P. Veidhuy- zen een veroordeeling ondergaat ter zake het berooven van een banklooper aan het Singelte Amsterdam. Deze zaak heeft indertijd zeer veel stof doen opwaaien. Het betrof een 78rjarigen banklooper van de firma J. A. Matthes Co. die op 15 Februari 1928 op het Singel ter hoogte van de Treefsteeg van een citybag beroofd werd, waar in geborgen waren bankbiljetten en effecten, te zamen een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 35.000. Voor de rechtbank had de loo- per verklaard, dat hem ploteseling van ach teren de iasch uit de hand was gerukt. Om kijkende zag hij een jongmensch, dat op een fiets sprong en wegreed. Hij herkende echter ter zitting nóch Kikkert nóch Veld- huyzen. Er waren evenwel andere getuigen, die bezwarende verklaringen aflegden. Zoo was er een man, die op de Heerengracht loo pende, door het voorwiel van' een fiets werd geraakt welke door iemand was om gezwaaid. Deze getuige herkende Kikkert positief. Deze daarentegen hield stokstijf vol op dat uur in den ochtend te bed te hebben gelegen. Een pakhuisknecht had ook een fietser gezien, die zijn wiel had omge zwaaid. Later zag hij er een man op weg rijden. Een positieve herkenning van een der beide verdachten werd niet uitgesproken. Een kameraad zag iemand, die van achte ren wel op Veldhuyzen leek, doch ook hij kon zich daaromtrent niet positief verkla ren. Vast kwam te staan, dat na den diefstal door beide verdachten veel geld werd uit gegeven, en dat autotochten werden ge maakt. De aandacht trok een verklaring van een kellner uit het café van den vader van Kik kert, die van verdachtes moeder de woor den gehoord had: Van Henk, (dat is ver dachte) zal je vanavond wel in de kranten lezen. Ook Kikkert had vroeger hem wel eens gezegd, dat er een mooi dingetje was om op te knappen. Er zou namelijk een ouden man een tasch ontnomen worden. Kikkert zelf zou dat niet doen, doch Veldhuyzen. Kikkert kwalificeerde ter zitting zulks als „leugens". Het tweetal beaamde wel, dat er een plan was geweest om een man, die een uitbetalingskas bij zich had en die aan de overzijde van het IJ liep, te berooven. De vader van Kikkert verklaarde dat hij zijn zoon des morgens om elf uur heeft ge wekt. Het O. M. eischte tegen beide verdachten drie jaren gevangenisstraf: uitspraak doen de veroordeelde de rechtbank Kikkert tot drie jaren en 9 maanden en Veldhuyzen tot vier jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft toen het gerechts hof twee malen het onderzoek geschorst, waarna de zaak naar de instructie werd te rug gewezen. Bij de voortgezette behande ling bleek, dat Veldhuyzen een bekentenis had afgelegd en medegedeeld had, dat ze kere Smit en zekere Van Oorschot den roof hadden gepleegd. Veldhuyzen had f 1500 ontvangen en dit geld gedeeld met Kikkert. Een politieagent verklaarde bij die gele genheid dat hij op den ochtend van de be- rooving een persoon haastig en geagiteerd de Anjeliersstraat heeft zien binnen gaan. Later werd vastgesteld, dat dit Van Oor schot was. Ook Smit heeft hij gezien, doch Veldhuyzen niet. Een groentenknecht bevestigde de verkla ring van den agent. De procureur-generaal bleef persisteeren bij zijn requisitoir, tot bevestiging van het vonnis van het Hof en arrest wijzende be vestigde het Hof het vonnis van de recht bank met aftrek van vier maanden in voor arrest doorgebracht. Een cassatie-beroep van Kikkert werd door den Hoogen Raad verworpen. In de mantelfabriek van de firma Roos aan de Driekoningenstraat te Arnhem is door onbekende oorzaak een hevige brand uit gebroken waardoor de eerste verdieping geheel uitbrandde en op de tweede groote schade werd aangericht. De schade aan WOENSDAG 20 NOVEMBER HUIZEN 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uit» 8.159.30 Concert 10.3011.00 Ziekendienst 11.0011.30 Gramotoon" muziek 12.302.00 Concert. Viool, fluit, piano en orgel 2.002.45 Concert. Zang, viool en piano 2.453.15 Lezen van Christ. Lectuur 3.154.15 Voortzetting concert 4.155.00 Gramofoonmuziek 5.006.00 Kinderuurtje 6.006.30 Gra mofoonmuziek 6.307.30 Cursussen Ned. Techmcum 7.308.00 Causerie over Vitaminen in pluimveevoeders en hunne grondstoffen 8.008.30 Bestuura» mededeelingen door den N.C.R.V.-voor» zitter 8.30 Uitzendavond uit den Haag. Sprekers, zangvereen. en orkesten. Na afloop Persberichten. HILVERSUM 1071 M. (Van 12.00— 6.00 n.m. 298 M.) 10.0010.15 Morgen wijding 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.-Kwartet 2.003.00 Radio- Kinderkoorzang 3.004.00 Naaicursus 4.004.30 De voornaamste studiemuziek voor piano. Een cyclus in stijgende lijn, uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt 5.006.00 Diner- muziek uit het Café „Moderne" te Amstei» dam 6.30 Koersen Vaz Dias 6.45— 7.15 Cursus Itaiiaansch beginners 7.15— 7.45 Cursus Itaiiaansch gevorderden 8.01 A.V.R.O. Radio Tooneel. Opvoering uit de studio van „Lady Windermere'i Waaier", spel in vier bedrijven van Oscar Wilde. De Haarlemsche Tooneelclub 0.1.v. Kommer Kleijn. Na afloop Persber. Daarna Dansmuziek uit Cabaret „La Gaité" t* Amsterdam 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 11.2012.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. M. Micheil, alt. A. Ducbury, tenor 12.50 Gramofoonmuziek 1.202.20 Orkestcon cert 2.45 Berichten 2.50 Uitzending voor scholen 3.20 Lezing 3.50 Lezing 4.05 Concert. V. McLean piano. Strijkkwar tet 5.05 Concert op cinema orgel 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Pianorecital door E. Bartlett en R. Ro bertson 8.35 „Typhoon" van Joseph Conrad 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing 9.55 Nieuwsber. 10.00 Concert. E. Buf- ford, sopraan, orkest 11.00 Lezing 11.2012.20 Dansmuziek. PAk.jS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Con cert. Orkest en soli 6.55 Gramofoonmuz. 7.25 Gramofoonmuziek 7.30 „De Barbier van Sevilla" van Rossim. LANGENBERG 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek 8.25—9.20 Evangeli sche morgenwijding 12.201.50 Concert. Orkest, sopraan en cello 3.505.20 Con cert Strijkkwartet sopraan en piano 6.35 „Dei Ackermann aus Bohmen" van Joh. v. Saaz 7.509.10 Uit B.erlijn „Vom Le- ben" Op. 57, Jos Matthias Hauer. Koor, or kest en soliste. KALUNDBORG 1153 M. 2.50—4.50 Orkestconcert 7.358.35 Orkestconvcert 9-3510.00 Concert. Zangeres en piano 10.00-10.35 Cello-recital. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Triocon cert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Con cert. Orkest en zang. ZEESEN 1635 M. 6.20 Lezing 8.15 Klokkenspel en morgenwijding 11.20 Orkestconcert 1.20 Concert. Vocale- en instrumentale solisten 2.20 Orkestcon cert en toespraken. Daarna Concert door Instrum. Kwintet 5.207.20 Lezingen 7.50 „Vom Leben", Op. 57. Poëtische lezing met muziek. Orkest, koor en spreekster. mantels en bontwerken loopt in de tiendui zenden guldens en is door verzekering ge dekt. Men profiteerde van de uitzetting In Januari j.l. werd een bewoner van d« Nieuwe Looiersstraat te Amsterdam wegens huurschuld uit zijn woning gezet. De inboe del werd op straat gezet en bleef daar on beheerd staan tot de politie er zich over ontfermde en het zaakje overbracht naar de toen nog in gebruik zijnde bergplaats van gevonden voorwerpen op het terrein van de vuilnisbelt aan de Kostverlorenvaart. Na derhand werd de inboedel weer opgeëischt door den eigenaar die dezer dagen bij de politie aangifte deed, dat aan zijn eigendom verschillende gouden en zilveren sieraden, o.a. eenige gouden horloges en antieke voor werpen, tezamen tot een waarde van onge veer f 1000.ontbraken. Bij onderzoek bleek dat verschillende bu ren zich gedurende den tijd. dat de inboedel in Januari j.l. onbeheerd op straat stond, van verschillende voorwerpen hadden mees ter gemaakt. Een aantal daarvan is te hun nen huize dezer dagen teruggevonden. Tegen deze personen is proces verbaal opgemaakt. Ingesteld is een commissie, die zal nagaan of er behoefte bestaat aan een departement van verkeerswezen. Tot lid en voorzitter is benoemd de heer Bodenhausen, lid van den i Raad van Indië, en tot leden de command, j van de zeemacht, de directeuren van de De- j part. van Financiën, van B. O. W., van Gouvem.bedrfjven en van Landbouw; de Re- geeringscommissaris voor de bestuurshervor. j ming, de dir. van de K. P. M. en het Volks raadslid, Ir. Diephuis. Tot secretaris is be- noemd de secretaris van den Raad van De partementshoofden. De commissie is ingesteld omdat het ge- breuk aan eenheid in de verkeerseconomi- sche leiding bezwaren opleverde voor de ver- keersontwikkeling, zoowel als voor de lands- financiën, 1 i -v ws*0i «tot,1/ 53. Weerloos waren ze nu belden en zoo ontviel nun menige traan. „Niet nullen," zei toen dapper Trijntje, „doch moedig 't droevig lot doorstaan." De wilden verheugd met de overwinning voerden hun gevangenen mee. Vooraan schreed trotsch de woeste hoofdman en de anderen volgden twee aan twee. 54. Hoe gelukkig waren ze beiden, toen de wilden waren ver spreid en de Lange dadelijk vriend Jan Klaassen van diens banden had bevrijd. „Brave Lange," zei Jan Klaasen en in zijn oogen blonk een traan, „nooit vriend zal ik het vergeten, wat jij voor mij weer hebt gedaan."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10