3000.- 1750.- 1250.- f125.- f50. Z.D.H. MGR. HENRICUS VAN DE WETERING+ 't Militaire Vraagstuk Telegrafisch Weerbericht DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 Voornaamste Nieuws LAATSTE TELEGRAMMEN BUREAUXNASSAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17313 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL, Het prae-advies van Generaal de Munnik-rede KAPEL VAN O. L. V. TER NOOD OESDOM (Heiloo) De bouw eener nieuwe kapel De nieuwe Aartsbisschop van Parijs SCHENNIS VAN HET DORPSSCHOON VAN PURMEREND? Terwille van een vrijwel „denkbeeldig" verkeer? De Amsterdamsche Universiteit Muziek-lyceum te Amsterdam BRAND BIJ HALFWEG Woonhuis afgebrand De postvluchten naar Indië Het Staatsvisschershaven- hedrijf ERNSTIG ONGEVAL TE ZWOLLE Eén doode, twee gewonden BRAND TE BERKHOUT De roofmoord te UIvenhout De bokswedstrijd CarneraStribbling LIEFDESDRAMA IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 22-jarige arbeider verdronken; zijn meisje verkeert in levensgevaar Officiersopleiding Kaderlandstorm Een Zandvoortsche redder Geen audiëntie R. K. Koor-Comité Utrecht Veel sneeuw te Davos Raming en opbrengst posterijen, telegrafie en telefonie J. J. WERER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Felle brand te Winschoten De betoogingen te Sofia Het noodweer in Italië Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et; per Vwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarder tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, heide heenen of beide oogen hij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog: bij verlies van een duim of wijsvinger bij 'n breuk van (40 been of arm: bij verlies v. een anderen vinger. II De heer Mr. van Lanschot schrijft in zijn conclusie, dat wij als Katholieken wars van inllitairisme, in het besef van de groote of fers, die de dienstplicht van de bevolking vordert, alles moeten vermijden, wat de or ganisatie van leger en vloot zou opvoeren buiten de grenzen van wat strikt noodig is Voor de handhaving van de neutraliteit er 4e verdediging onzer onafhankelijkheid. Generaal van Munnikrede, die in zijr, praeadvies de militair technische zijde van het vraagstuk behandelt voor wat betreft de Nederlandsche landmacht, heeft over dat strikt noodige een gedachte die sterk af wijkt van de algemeen gangbare onder de katholieken. De onderlinge verhouding tusschen de volkeren moet niet door de macht, maar door het recht worden be- heerscht, maar dat recht zoekt hij voor- loopig nog in een stevige bewapening, waar toe volgens hem alle reden is gezien onze ligging in Europa en de bepalingen van het verdrag van Versailles ten aanzien van den Rijn. Op deze beschouwingen, hoe lezens waardig ook, zullen we hier niet ingaan, ze doen al jaren dienst bij de gedachtenwisse- ling over de bezuiniging op de legeruitgaven Ongewild heeft minister Ruys de Beeren- brouck in zijn antwoord aan den heer Mer chant, op Dinsdag j.l. dit uitgangspunt vooi meer bewapening gewraakt, door zijn be wering dat geen bepaid oorlogsgeval nu of in de allernaaste toekomst waarschijnlijk is, doch dat wij met de mogelijkheid van ge vaar van oorlog in het algemeen rekenin? moeten houden. Al is dan de verhouding van de sterkte der jaarlijksche lichting aan dienstplichtigen tot het bevolkingscijfer hier te lande na Spanje en Denemarken in Europa het laagst, dan is dat geen reden om op grond var. een onderstelde ontwikkeling van het oor- logsgevar tot contingentsvermeerdering over te gaan. Dit wil generaal van Munnikrede zeer be slist, zijn praeadvies laat daaromtrent geer twijfel Het contingent van de tegenwoordi ge sterkte is volgens hem, door de noodza kelijkheid om de hulpwapens en hulpdien sten belangrijk uit te breiden, niet meer vol doende om bij mobilisatie het leger van de huidige samenstelling op de been te brenger zonder de Infanterie te kort te doen. Aan de samenstelling mag niet alleen niets veranderen, zoodat er geen sprake var kan zijn te komen van vier op drie devisie- groepen maar de bestaande organisatie moe. worden uitgebreid met technische troepen Waar moeten die manschappen vandaan ko men, zoo vraagt hij, als men geen lapmidde len wil toepassen, of het eene gat niet wi stoppen met het mken van een ander? Het antwoord op die vraag geeft hij zelf niet maar het is volkomen duidelijk, hoe het luiden moet. Dat hij bij dien eisch ons en, naar wij wel met zekerheid meenen, ook de overgroote meerderheid van de Katholieke partij nie. aan zijn zijde vindt, die op dit oogenblik niets van contingentsvermeerdering wil we ten, behoeven we niet te zeggen. Nog veel minder is dat het geval bij zijn pleidooi voor den dienstplicht. Dit gaat naar onze meening lijnrecht in, tegen wat Z. H. Paus Benedictus eischte, toen hij in zijn vredesnota schreef, dat er gestreefd moest worden naar gelijktijdige en weder- gjjdsche afschaffing van den denstplcht. Hoe het mogelijk is, dat de generaal ons de Fransche iegerwet als voorbeeld stelt, als den natuurlijksten en velgsten weg naar 't toekomstige vrijwilligersleger, is ons onbe grijpelijk. Dat is juist de weg om er nooit te komen. De geoefende reserves, dat zijn de dienstplichtigen met groot verlof, tellen In dat stelsel niet mee, zooals helaas te Genève onder protest van ons land al is uitgemaakt Dat stelsel heeft niets van wat wij onder vrijwilligers verstaan. Dienstplicht blijft en daarbij komt nog een dekkingsleger om het mobiliseeren mogelijk te maken. Aan deze gedachte hebben we vermoedelijk ook te danken de toevoeging In de gemeenschappe lijke conclusie, dat we eerst tot wederzyd- sche en gelijktijdige vervanging van de mili tie door vrijwilligerslegers kunnen overgaan zoodra daardoor de handhaving der neutra liteit en de verdediging der onafhankelijk heid niet worden in gevaar gebracht. Het is van zelf sprekend, dat de partijraad dit nooit aanvaarden kan en dat er niet krachtig ge noeg geprotesteerd kan worden tegen deze opvatting van gelijktijdige en wederzijdsche afschaffing van den dienstplicht. Geheel overeenkomstig de actie, die er thans in een deel van het korps beroeps officieren gevoerd wordt tegen het vooroefe ningsinstituut, keeren ook de prae-adviezen zich daartegen. Hij gaat zelfs zoo ver, te pleiten voor de opheffing van wat hij noemt het uit een militair oogpunt noodlottige en om andere redenen niet onschuldige inst, tuut. De katholieke party, getuige het defensie rapport 1920 en als gevolg daarvan ook d fractie in de Kamer, heeft steeds gestreden voor oehoud van dit Instituut en koestei thans eerst recht de hoop, dat onder I minister, die altyd een vurig verdediger er voor is geweest, aan de vooroefeningen recht zal wedervaren en zy tot grooten bloei ge bracht zullen worden. Thans in onze party te komen met een eisch tot opheffing, of een reorganisatie waardoor ze praktisch ver moord wordt, geeft biyk, dat de praeadvi- seur weinig begrypt van wat er ten op zichte van dit vraagstuk onder ons leeft. Over zijn pleidooi voor uitbreiding van he beroepskader en de cavalerie benevens der eisch om de doode weermiddelen, de vestin gen in behoorlijken staat van tegenweer tc houden, zullen we maar weinig zeggen. Wc kunnen ons er evenmin mee vereenigen ir den vorm waarin het wordt voorgedragen. Vermindering van weermacht willen we op het oogenblik zeker niet, maar nog veel min der een vermeerdering, als hier in dit prae advies wordt gevraagd. De partijraad zo; goed doen dit geheele prae-advies te verwer oen. Zooals bekend heeft de Bisschoppeiyke Commissie „O. L. Vrouw ter Nood", beslo ten, om de voorloopige kapel van het Heilig dom van O. L. V. ter Nood te Heiloo, te vervangen door een nieuwe kapel. Haar medelid, de bekende architect Jan Stuyt, heeft daarvoor een zeer fraai plan ontworpen dat aanvaard Is Daar volgens de meening van den ont werper het zeer precieuse geval zich moeiiyk leende voor een publieke aanbesteding, heeft de meerderheid der Commissie, op zyn ad vies, besloten, om voor de uitvoering een haar aanbevolen firma uit te noodigen. wy hopen eerlang een teekening van de nieuwe kapel te kunnen publiceeren, waar van de commissie hoopt, dat zy een feest gave zal worden van de talryke vereerders van Onze Lieve Vrouw ter Nood, ter gelegen heid van de a.s. 25-jarige herdenking der herleving dezer eeuwen-oude devotie tot de H. Maagd. Mgr. Verdier, protonotarius-apostolicus, i: In 1864 geboren en werd in 1887 te Rome toi priester gewijd. Gedurende eenige jaren was hij leeraar in de wysbegeerte aan het groot- seminarium te Lyon. In 1905 werd hy tot directeur en leeraar in de theologie van het groot-seminarium te Parijs benoemd, van waar hij in 1912 naar het Institut catholi- que overging. Hier bleef hy tot in Juli 1.1 toen hy tot superieur-generaal der Com- lagnie de Saint Sulpice werd gekozen. Kardinaal Dubois, wiens opvolger mgr Verdier is. koesterde een groote genegenheid voor den nieuwen aartsbisschop, die op zyr nstigatie in Mei 1.1. tot vicaris-generaal werd benoemd. Mgr. Verdier heeft veel geschreven en voert met mgr. Baudrillart te zamen de re lactie van de „Revue apologétique". Mgr. Verdier is de dertiende prelaat die >inds 1801 den bisschoppeiyken zetel van Parijs bestijgt. Slechts vier dezer dertier aartsbisschoppen hebben de waardigheid van kardinaal bereikt. Daarentegen Waren er vier reeds kardinaal toen zy op hun hooger post werden beroepen. Kardinaal Richard heeft het langst in het bisschoppelijk paleis gezeteld. Hy volgde cardinaal Guilbert in Juli 1866 op en bleef aartsbisschop tot zyn dood, in Januari 1908 De oudste bisschop, dien Parijs heeft gehad was mgr. Belloy, die in 1808 in den leeftijd van byna 99 jaar overleed. Vragen aan den Minister Het Eerste Kamerlid, de heer Polak, heeft den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de ge meenteraad van Purmerend besloten heeft tot demping van de Singelgrcaht tusschen Kippenmarkt en de Where? Acht de .minister het ten uitvoer leggen van dit besluit, genomen ter wille van een vrijwel denkbeeldig verkeer, niet een er gerlijke schennis van het fraaie dorpsbeeld? Acht de minister het mogelijk en is hij bereid stappen te doen. ten einde te voor komen, dat opniuew de schendende hand geslagen wordt aan de bijzondere schoon heid des lands, die vroegere geslachten hebben geschapen? Eervolle ontslagen aan Hoogleeraars B. en W. stellen voor eervol ontslag te verleenen aan den heer dr. G. Hondius Bol- dingh als buitengewoon hoogleeraar en aan den heer S. Mendes da Costa als hoog leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit Tot leeraar in het vioolspel aan het Mu- zieklyceum te Amsterdam is benoemd de heer Lidus Klein. Lidus Klein werd geboren te Wageningen ontving zyn opleiding van Bram en Elde- ring, zette zyn studies voort by Sevcik en Car) Elesch en was van 1910 tot 1918 teeraa aan net Conservatorium te Genève en ves tigde zieh vervolgens te Farys, vanwaar uit nü verschillende concertreizen onder nam door Dultschland, Frankryk en Enge land. Aan den Zwanenburgerdijk bij Halfweg is een van hout opgetrokken woonhuis af gebrand, bewoond door het gezin van M. H. De vrouw, die ziea ,e bed lag kon zich in tijds in veiligheid brengen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan redden niet meer te denken viel. Toen de gealarmeerde brandweer van Hoofddorp met de autospuit arriveerde, was de woning reeds geheel af gebrand en was men er met de spuit van Zwanenburg in geslaagd de aangrenzende perceelen te behouden. Het grootste gedeelte van den inboedel werd door het vuur vernield. De oorzaak moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat in de woning de hond een kat nazat en de kat bij den sprong, dien ze in haar angst maakte, een op de kachel staanden pot met vet omver wierp. Verzekering dekt de schade. Het zesde vliegtuig te Aleppo Het zesde postvliegtuig naar Indië is gis teren uit Constantinopel vertrokken en te Aleppo aangekomen. Het verongelukte vliegtuig Het wrak van het op 19 October by zwa- ren mist tegen den Kilidy Pinar Heuvel, 22 K.M. ten Noorden van Constantinopel, ver ongelukte Nederlandsche vierde postvllegtUK is nu naar het vliegveld by Jesjil Keny (San Stefano) overgebracht. Wat nog bruikbaar is de motor en eenige metalen deelen wordt naar Nederland verscheept. De erfpachtscanon niet te hoog Naar aanleiding van een in het Verslag over de Hegrooting van het Staatsvisschers- haver.b.-Tjf te IJmuiden voor 1930 ge maakte opmerking, deelt de minister van Watersiaat in een Nota mede, dat voor verlaging van den erfpachtscanon voor de terreinen van het bedrijf geen aanleiding bestaat; blijkens het verslag van de com missie van onderzoek van dit bedrijf hebben belanghebbenden verklaard, dat de canons niet te hoog zijn. Gistermorgen om half twaalf werd een stoomketel vervoerd naar de Vloerzeilfa- briek te Zwolle. By de fabriek aangekomen, kantelde de ketel en viel, waarby de 23- jarige H. v. d. V. onder den ketel terecht kwam en zoo ernstig werd gewond, dat hy spoedig overleed. Nog twee andere arbeiders werden zeer ernstig gewond. Van één werd de borstkas ingedrukt Ook de muur der fabriek werd zwaar beschadigd. Per politie-brancard werd de zwaar gewonde arbeider naar het ziekenhuis overgebracht. Gisternacht is te Berkhout tot den grond afgebrand een woonhuis, winkel en garage van den handelaar D. Knip. De motorspuit wist de belendende perceelen, die groot ge vaar liepen, te behouden. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan het drogen van natte kleeren bij de kachel. Verzekering dekt de schade. 12 jaar gevangenisstraf opgelegd Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen ln de zaak tegen C. de Vught en P. J. Mertens, die in verband met den moord met roof te UIvenhout ieder tot 12 jaar gevangenisstraf waren veroor deeld. Het Gerechtshof heeft conform den eisch van den advocaat-generaal beide veroor deelden opnieuw tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Stribbling in de vierde ronde gedisqualificeerd Onder reusachtige belangstelling vond gisteravond in Albert Hall de boksmatch plaats tusschen de Amerikaan Stribbling en den Italiaanschen reus Carnera ln de groote Albert Hall waren alle be schikbare plaatsen bezet en buiten speelden zich rumoerige tooneelen af en had de poli tie tnoeite om de groote menigte belang stellenden in bedwang te houden De Prins van Wales bevond zich onder de toeschou wers. Een fraaie strijd is het niet geworden ln de eerste twee ronden zag men herhaalde lijk lijf aan lijf boksen en hielden de beide tegenstanders elkaar maar al te dikwijls vast In de derde ronde komt eindelijk wat teekening. Voor het eerst vallen er eenige werkelijke slagen, die echter niet veel be- teekenen tot Stribbling erin slaagt Carnera zoodanig te raken, dat de Italiaan down gaat Hoewel gevloerd weet Carnera zich te herstellen voor de fatale tien tellen voor bij zijn. Bij negen staat hij weer op de bee- nen Dan koml de vierde ronde Er wordt veel geclincht. Dan plaatst Stribbling een harde stoot zeer laag en Carnera valt knm- nend van de pijn in den ring Zonder een moment te aarzelen disqualificeert de scheidsrechter Stribbling. terwijl in de zaal een helscb lawaai ontstaat. Algemeen iuich- te het publiek echter de beslissing van den scheidsrechter toe, wat wel bleek uit de wijze, waarop Stribbling werd uitgefloten. Biografische bijzonderheden Mgr. van de Wetering, de 64ste bisschop en de 5e Aartsbisschop van Utrecht, werd 23 November 1850 te Hoogland geboren en 15 luguitus 1874 priester gewijd. 8 Februari 1895 weid. de thans ontslapene oenoemd tot titulair-Bisschop van Gaza en nulp-bisschop van Mgr. Snickers. Den 24en Maart van netzelfde jaar vond te Hilver sum de consecratie plaats en 2 December d.a.v. werd Z. D. H. benoemd tot Aartsbis. ichop van Utrecht. Z. D. H. was Assistent by den Pauseiyken xxoon, Huisprelaat van Z. H., Romeinsch Graaf, Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau, droeg het Magistraal-Grootkruis der Heilige en Souvereine Militaire Orde van Jeruzalem, ook wel Souvereine Orde van Malta genoemd, en het Grootkruis der Orde van het H. Graf. Voorts was Z. D. H. Grootcommandeur der Koninklijke Huisorde van Hohenzollem. Het stoifelijk overschot naar Utrecht over gebracht De uitvaartplechtigheden Telegram van rouwbeklag van H. M. de Koningin Het stoffelijk overschot uitgedragen Onder het droef gebeier van de klok der seminariekapel werd gisteren om drie uur aet stoffelijk overschot van Mgr. H v. d. \Vetering het seminarie uitgedragen en in een lijkauto geplaatst om naar het Aarts bisschoppelijk Paleis te worden vervoerd. Na het indragen in den auto zegende Mgr. Schaepman het stoifelijk overschot met wij water. Twee Zusters van de Congregatie van O. L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid namen mede in den auto plaats. Onder het zingen van het „De Profundis", het „Miserere" en psalm 119 „Ad Dominum, cum tribularer, clamavi", werd het stoffelijk overschot van Monseigneur door alle bewo ners van het seminarie uitgeleide gedaan door de oprijlaan naar den grooten straat weg. Voorop misdienaars met kruis en kan delaars, dan de seminaristen, twee aan twee, vervolgens de wagen met den grooten doo de en daraachter in superplie de president Mgr. dr A. C. M Schaepman met de pro fessoren alsmede pastoor M. R. Andriessen, en kapelaan G. J. Jansen, van Rijsenburg, en pastoor B. F Overmaat van Maarn. Aan het einde van de laan, stelden zich de se minaristen in haag op en in laatsten eerbie digen groet buigden zich hun hoofden voor hun beminden bisschop. Te Utrecht Bij de aankomst te Utrecht werd het stoffelijk overschot van Mgr. van de Wete ring hel Aartsbisschoppelijk Paleis binnen gedragen. Een der zusters welke met de overbren- ging waren meegekomen volgde het lijk met den hoed en de jas van Mgr. Aanstonds werd begonnen met de inrich ting der chapelle ardente waartoe de salon van het paleis was bestemd. Daar werd het stoffelijk overschot op een prachtig praal bed opgebaard. Met zijn bisschoppelijke pa ramenten bekleed ligt daar nu de Aartsbis schop. Aan het voeteinde van het praalbed prij ken op het kussen, dat van de wapenspreuk van Monseigneur is voorzien de eereteeke- nen welke Neerlands Primaat tijdens zijn lang bestuur ten deel vielen. Op dezen eersten avond zijn er slechts enkele personen tot een bezoek in de cha pelle ardente toegelaten. De uitvaartplechtigheden De Metten zullen worden gezongen in de Kathedrale kerk te Utrecht op Donderdag a.s. des avonds te half acht. De Lauden vangen Vrijdagmorgen om 10 uur aan, daarna wordt de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen. Na deze H. Mis heeft de bijzetting van het stoffelijk over schot plaats op het R. K. kerkhof te Utrecht. Een telegram van H M. de Koningin Talrijke brieven, die een antwodrd waren op de tijding der plotselinge ongesteldheid van Mgr., kwamen gistermorgen bij het bis schoppelijke paleis al binnen, om. van Mgr. Hopmans bisschop van Breda. Mgr Eras, Mgr Heijlen en van Mgr L. Schrijnen, bis schop van Roermond Talrijk waren ook reeds echter de brieven van rouwbeklag. Wij noemen hiervan in de eerste plaats het telegram van H. M. de Koningin, luidende als volgt: Het Loo H. M de Koningin heeft met groot leed wezen kennis genomen van het overlijden van Z D H Mgr H. v. d. Wetering Aarts bisschop van Utrecht en draagt mij op het Metropolitaan Kapittel Harer Maiesteit's oprechte deelneming over te brengen. (w. g.) van Geen Kamerheer en Part. secr der Koningin. Voorts waren er telegrammen van deel neming van H. M de Koningin-Moeder van Mgr. J. D. J. Aengenent, van Z.Exc. L. Schioppa, internuntius; Mgr. A. Diepen en een groot aantal persoonlijkheden, zoowel geestelijke ais wereldlijke autoriteiten uit ons lnad. Op de kermis te Stroobrugge (Belg. grens) nabij Aardenburg had Zondag een liefdes drama plaats. De 22-jarige B. J. van Voo- ren. arbeider wonende te Aardenburg, ver keerde met de 19-jarige A. K. aldaar, wel ke verkeering tegen den zin der ouders was. Na een woordenwisseling sprong het meisje in de vaart te Stroobrugge, achterna- gesprongen door v. V., die onder den invloed van drank verkeerde. Met veel moeite werd het meisje gered. Zij verkeert echter nog in levensgevaar. Van Vooren verdronk; zijn lijk is nog niet gevonden. Een onbillijkheid voorkomen Eenige weken geleden is by legerorder No. 255 bepaald, dat men. om tot reserve- officier te kunnen worden opgeleid, ln het bezit moet zijn van een diploma eindexamen H B. S., 5-jarigen cursus of daarmede ge- lykgesteld diploma. Tot neden gold dit al leen voor de dienstplichtigen, die voor deze opleiding werden aangewezen of zich vry- wülig daarvoor aanmeldden, maar niet voor hen, die voor de mlijvmg een vrijwil lige verbintenis sloten by net reservekader of den Kaderlandstorm. Voor deze jonge lieden was net voldoende, als zy in net be zit waren van een diploma 3-jarige H. B. S. of eindexamen M. U. L. O. Hun verbintenis voor de officiersopleiding werd door deze legerorder, nadat ze reeds een ot twee jaren geoetend nadden, ver broken. wat in nooge mate onbiliyk was. Thans heeft de Minister van Defensie be paald dat de oepalingen van de Legerorder alleen zuilen geinen voor nen die zich \a het inschreven daarvan voor officier aan melden. maar dat zij. die voordien een ver bintenis sloten hun recht, om tot reserve- officiei te worden opgeleid en later te wor den benoemd, behouden. „Oome Jaap" wordt tachtig jaar A.s. Dinsdag is het feest in het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de KI. Krocht te Zandvoort, meldt het „Alg. Hbld." „Oome Jaap" wordt tachtig jaar en menig een zal den grijsaard en de nog altyd krasse „tante Leuntje" de hand komen drukken op dezen jubeldag, met een woord van welge meende bewondering voor een, thans afge sloten, loopbaan van meer dan veertig jaar reddmgswerk. Jacob Koper, de Dorus Rijkers van Zand voort, kan lange verhalen doen over zijn werk; want de Zandvoortsche duinen heb ben al menig schip ten onder zien gaan in den stryd tegen storm en golven; en altyd stond de reddingsbrigade, waarby Oome Jaap bootsman was, paraat om te helpen ln den nood. Verhalen kan hy doen, de Zandvoortsche haringvisscher, van inspanning en levensge vaar; verhalen van kloeke zelfopoffering, die schamel slechts beloond werd in klin kende munt en van groote voldoening over behaald succes, als weer eenige menschen- levens aan de woedende branding waren ontrukt. De Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J Aengenent, zal Vrijdag a.s. geen audiëntie verleenen. Nadat daartoe herhaaldelijk pogingen in het werk waren gesteld, is thans de op richting van een R. K. gemengd koor te Utrecht, een feit geworden. Het comité dat reeds by tal van feeste lijke herdenkingen zyn medewerking ver leende en zeer belangryke oratoria uitvoerde o.a. het Te Deum van Alphons Diepenbrock, de Mis in C. van Brückner, heeft de kerke lijke goedkeuring ontvangen en is daardoor gerechtigd den titel van „Roomsch Katho liek Koor-Comité" te voeren. Als blyk van instemming heeft de Hoog eerwaarde heer Mgr. B. A. de Wit, Vicaris- Generaal van het Aartsbisdom, zich gaarne bereid verklaard, het beschermheerschap te aanvaarden en heeft een aantal vooraan staande katholieken zitting willen nemen in den Raad van Bijstand. Het R. K. Koorcomité wordt gevormd door: Johan Winnubst, directeur; Dr. A. Ramse- laar pr.; B. A. van der Linden; Mevrouw A. E. Oldenboom-Lutkeman en Mej. Nolda Maas. Door het koor, dat circa 300 dames en hee- ren telt, is voor uitvoering op Vrijdag 21 Februari a.s. in studie genomen het Requiem van Verdi, waarin als solisten zullen optre den Mevrouw Jo Vincent, sopraan; Mevrouw Suze Luger-van Beuge, alt; Louis van Tul der tenor en Jan Dekker bas, terwyl het Utrechtsch Stedelyk orchest zijn medewer king verleent. Het geheel onder leiding van den directeur Tohan Winnubst. By een uitvoerig rondschrijven is aan .Toomsch Utrecht verzocht door lidmaat schap of donatie het bestaan van meerge noemd koor in financieel opzicht mogeiyk ;e maken. Ongetwyfeld zal deze mededeeling nie ilechts door de Utrechtsche katholieker doch ook door velen in den lande met in stemming worden vernomen, daar van he* Utrechtsche R. K. Koor door zyn mede- verking by landelyke herdenkingen door ge -eel Nederland een roep is uitgegaan. Het R. K. Koor-comité is ervan overtuigd ip de belangstelling der kunstlievende ka tholieken te kunnen rekenen. DAVGS. 18 November (V.D.) Seder, enige dagen sneeuwt het in Davos. De ys- ,aan zal een der dagen worden geopend. De diensten der posteryen, telegrafie en telefonie hebben over October opgebracht resp. f 4.626.376, f 673.785 en f i.657.944, te gen f 4.589.962, f 692.209 en f 1.497.381 over dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste 10 maanden 1929 resp i 40.280.476, f 6.465.038 en f 122.095.ot5 tegen 1 40.195.382 f 6.312.002 en f 20.533.293 ill 1928. Dp ram npen over de eerste 10 maanden var. 1929 beliepen resp. f 39.495.913, f 5.997.083 en f 19.454.500 By een gelykmatige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloelen de Inkomsten zou de opbrengst ovet October bedragen hebben resp f 4.243.802, f 687.010 en f 2.198.652 en over de eerste 10 maanden 139.869.527, f6.438.128 en f20.601.192. Het overlijden van den Aartsbisschop. Drama in Zeeuwsch-Vlaanderen. De beide veroordeelden in zake den moord en diefstal te UIvenhout zijn in hooger be roep door het Gerechtshof te 's-Hertogen bosch veroordeeld ieder tot twaalf jaren ge vangenisstraf. Hoogere opbrengst der Rijksmiddelen. De bokswedstrijd CarneraStribbling ii door Camera gewonnen. Debatten in het Lagerhuis over de hervat ting der diplomatieke betrekkingen met Rus land. Duitsche boeren te Moskou. Gedwongen terugkeer naar hun woonplaatsen. Dultsch land steunt met geld. Benoemd tot aartsbisschop van Parijs, Mgr. Verdier, superior-generaal van de Compag nie de St. Sulpice. Nieuwe pestgevallen te Bandoen. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns mceten morgen worden opgestoken om: 4.28. Hoogste barometerstand 769.6 m.M., te Miinchen. Laagste barometerstand 741.8 m.M., te Stomoway. Verwachting: meest matige tot krachtigen, Zuidelyke tot Zuid-Westelyken wind, be trokken met tijdeiyke opklaring, waarschijn- lyk regenbuien, aanvankelyk veel zachter. Twee winkelpanden in lichte laaie Te Winschoten brak gisteren tegen half- tjen een felle brand uit in het schoenen magazijn der firma Koolhof en het hoeden- magazijn der firma Wielenga beide gevest- tigd in de drukke Torenstraat. Bij het afzenden van het bericht bestond er groot gevaar voor de aangrenzende pan den. Naar aanleiding der schadevergoedings verplichtingen LONDEN, 19 Nov. Te Sofia zijn giste ren betoogingen gehouden naar aanleiding van de voor Bulgarije uit de schadevergoe dingsverplichtingen voortvloeiende lasten. Voor het Fransche en Engelsche gezaai- schap schoolden de betoogers samen. De Engelsche en Fransche gezanten te Sofia hebben gisteren bij den Bulgaarschea Minister-president nieuwe stappen gedaan. Zij verzochten hem dringend de kwestie van de regeling der schadevergoeding ter hand te nemen, daar Bulgarije zich tof belaling van 123i> millioen goudmarken per jaar ge durende 37 jaar verplicht heeft. Indien het verzoek wordt geweigerd, dreig den de gezanten met terugkeer naar het eerste voorstel van de confmissie van des kundigen. De minister-president heeft een formeel antwoord na den terugkeer van den minister van buitenlandsche zaken en finan ciën toegezegd. Beiden vertoeven op het oogenblik te Parijs. In een vergadering te Sofia van vertegen woordigers van alle belangrijke economische ondernemingen van het land werd een re solutie aangenomen, waarin de door de sub-commissie te Parijs vastgestelde scha devergoedingsbetalingen, ondraaglijk wor den genoemd. Verwoestingen en aardverschuivingen MILAAN, 19 Nov. Uit de provincie Campagna Virgilië en Sardinië, komen be richten binnen over groote schade, welke door het noodweer der laatste dagen is aan gericht. In Campagna is een in aanbouw zijnd gebouw van twee verdiepingen inge stort. Ook op Virgilië en Sardinië zijn ver scheidene huizen ingestort. In één gebouw werden acht personen onder de puinhonpen bedolven. In een dorp bij Napels had een groote aardverschuiving plaats. Op de lijn SalernaPotenza, is tengevolge van een aardverschuiving een goederentrein ont spoord. De locomotief stortte naar beneden en sleepte eenige wagons mede. De machi nist werd gedood en drie andere spoorweg beambten werden gewond. In de provincie Latium werd door het hooge water een brug weggeslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1