Stadsnieuws m f. fHM-M VAN DE JANSSTRAAT Maria-Stichling isrsss ;.;T~ lederen middag van 2-3 uur Polikliniek TWEEDE BLAD DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Het orgel in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem „Kindervoeding" Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs 25-jarig bestaan der St. Nicolaas Vereeniging Kindervreugd c.'Roermond in de sneeuw Het Comité van Katholieke Actie te Haarlem ■<V- "•'W - rl - ii:' I I I X l 2::- ;.r ■- 2 't Een beteekenende plechtigheid Huldiging van den heer L. C. Dumont De druk op den knop Gratis reclame van de tram Licht op straat en in de winkels. De Hospesbrug te Bloemendaal de Kleverlaan en de Leidsche Vaart bij Haarlem Nat. Verbond van Gemeente-ambtenaren Antwoord der redactie van „Het Kerkorgel" Ruim een maand geleden publiceerde „Het Kerkorgel" 'n uitgebreid artikel over den h.i. desolaten toestand van het orgel in de Bavo kerk. Het gold in hoofdzaak het slechte aan spreken der tonen, de toonkleur en het ram melen van het mechaniek. Van verschillende zijden is dit direct be streden. Wel dient van zekere zijde toegegeven, dat het orgel oud is en dientengevolge voortdu rend onder controle moet staan en dat ook wel kleine herstellingen uit den aard der zaak meermalen voorkomen. In elk geval werd de voorstelling van den toestand, zooals die door de redactie van „Het Kerkorgel" werd gegeven, zeer over dreven genoemd. De jongste aflevering van het „Kerkorgel" (No. 8) bevat nogmaals een artikel over deze kwestie. Nadat de redactie zijn bevreemding heeft geuit: le. dat het toch wel eigenaardig is, dat thans, eerst door Haarlem een onderzoek wordt ingesteld, hoe het orgel is,'en dat de instructie van de desbetreffende commissie volgens haar inzicht zeer beperkt is, „alleen is ingesteld om een afdoende tegenspraak te verkrijgen." 2e. dat de heer de Klerk in de Opr. Haarl. Crt. die commissie heeft geadviseerd, al beweert hij dat alles een „infame leugen" is (volgens de redactie van „Het Kerkorgel" is de commissie dan overbodig), vervolgt de redactie: „In het buitenland verwacht men, na de groteske reclame die er voor dit orgel gemaakt wordt, iets heel, héél moois te hooren. Niemand heeft beweerd, dat het Haarlemsche orgel slechter is dan vele andere orgels uit denzelfden tijd. Doch daarom gaat het niet. Dit Haarlemsche instrument wordt als voorbeeld gesteld, en men noodigt u uit naar „Haarlem en zijn Orgel" te komen. U moet dus goed verstaan: men noodigt u niet om een stuk „antiek" te komen bewon deren, maar naar een Orgel, dat door zijn majesteitelijk ontwerp ieder in bewondering zal brengen voor dit meesterwerk! En nu zal ieder die onpartijdig deze zaak wil en kan bezien, en die door vele buiten- landsche orgels te hooren en te zien, tot vergelijking bevoegd is, moeten erkennen, dat dit Haarlemsche orgel de vergelijking met vele (niet enkele) orgels in het buiten land niet kan doorstaan. En daarover gaat het alleen. Is het Bavo-orgel, zooals het thans is, nu werkelijk nog zoodanig dat men orgelliefhebbers van verre landen moet trek ken om dit orgel te hooren? Neen, dan zal ieder even teleurgesteld heengaan als b.v. op 1 Augustus de wereld beroemde Engelsche Dirigent, Sir Henry Wood, een orgelkenner van internationale reputatie. Zoo iemand zal men heusch niet bekeeren door een rapportje, dat het orgel werkelijk zoo slecht niet is'. Die indruk is thans gevestigd, voor goed. Men kan alleen trachten te voorkomen, dat in de toekomst hog vele van deze indrukken steeds weder opnieuw worden vastgelegd. Verder zal men zeker den heer Wilfrid Greenhouse Allt, den bekenden Schotschen dirigent, tevens organist van het 4-klaviers- orgel der St. Giles Cathedraal, van het 4- klaviersorgel der Universiteit van Edin burgh, en van het 4-klaviers-orgel in de Usher Hall, ook geen andere overtuiging meer kunnen bijbrengen. Deze heer, ook aanwezig bij de bespeling van 1 Augustus, schrijft ons daarover als volgt: Ik heb met groote belangstelling uw pe riodiek „Het Kerkorgel" ontvangen, dat een verslag bevat van een bezoek aan de St. Bavokerk te Haarlem. Ik wensch u geluk met uw moedige critiek op datgene, wat aan No. 11 7 18 Nov. een vreemdeling (die niet bekend is met de bestaande toestanden in Holland) bijna schandelijk voorkomt. Sinds mijn studiedagen heb ik er altijd naar verlangd het wereldberoemde Haarlem sche orgel te hooren, en toen ik op 1 Augus tus de kerk binnentrad, ontroerd, dat ik ein delijk dit historische instrument zou hooren, kunt u zich mijn verslagenheid en teleur stelling voorstellen toen, inplaats van den schoonen orgeltoon, waarvan ik had gelezen, ik het gerammel van de mechaniek te hoo ren kreeg, dat op sommige oogenblikken den zachteren orgeltoon deed verdwijnen, terwi. de majestueuze vol-werk klank werd ver woest door het, het gehoor hinderende, feit van klaarblijkelijk verwaarloosde stemming, en andere gebreken, waarvan u zoo openlijk melding maakt. De autoriteiten in Haarlem schijnen het orgel bekend te maken, niet slechts als van historische beteekenis, doch ook als instru ment geschikt voor concert-doeleinden. Het komt mij daarom voor, dat het niets meer dan billijk zoude zijn, aan de bezoekers zeer duidelijk te maten, aat net ceiang van het orgel voornamelijk antiquarisch is. Ongelukkigerwijze werd het mij niet toe gestaan om de speeltafel te bezien, maar als ik goed begrepen heb, is deze vrijwel gelijk aan die (van het orgel in de Groote Kerk) te Alkmaar, dat ik het genoegen had den zelfden avond te bezien, en waar ik een zeer bijzondere bespeling hoore door een organist Wiens aoeriys ..iunscn spe; niet werd ver stoord door de klaarblijkelijk mechanische moeilijkheden, waarmede hij te kampen had. De heer Greenhouse Allt, die veel in En gelsche muziekbladen schrijft, wilde gaarne het orgel aan de speeltafel even zien, en den organist spreken. Dat dit den organist ver boden was, kon genoemde heer moeilijk af leiden uit de boodschap, welke namens den heer Robert werd overgebracht aan hem: „dat er momenteel juist enkele andere hee- ren bij het orgel waren". Ook de intrigante conclusie van voor noemden heer de Klerk omtrent het niet „mogen" toelaten op het orgel, komt daar door -n een - - chn.icht! ook m.. deze uitdrukking zal hij den heer Robert geen genoegen hebben gedaan. Geheel spontaan na het schrijven van ons rtiartikel ontvingen wij nog een brief van den bekenden organist Van de Groote Kerk te Dordrecht, den heer Joh. A. de Vries. Nu bleek, wat ons vooraf niet bekend was, dat bedoelde heer de Vries, tijdens zijn va- cantie ook de bewuste bespeling op 1 Augus tus had bijgewoond. Zooals men weet is het orgel in de Groote Kerk te Dordt een 3-klabiers orgel, evenals dat der Bavo-kerk, en heeft het slechts wei nige registers minder dan het hier bespro kene. Men kan dus verwachten dat bedoelde heer, én door zijn kundigheid, én door het bespelen van een orgel van slechts weinig üeiner omvang, tot oordeelen bevoegd is. TOB Bullen de enthousiaste bewonderaars van het Bavo-orgel in toestand 1929, niet ver drieten met het geheele schrijven, doch wil len er toch enkele zinnen uit overnemen, die misschien ook tot hen iets te zeggen hebben. De heer de Vries schrijft o.m.: „Onder dank voor de toezending van No. 7 van „Het Kerkorgel", las ik met groote belangstelling uw bevindingen bij het Orgel concert in de St. Bavo te Haarlem. Ook ik was dienzelfden middag toehoorder bij de bespeling. Ik onderschrijf ten volle wat u in uw artikel betreffende het Bavo-orgel heeft ge schreven!" Ik kan niet anders verklaren, dan: „Wat is dat ojgel in de Bavo mij tegengevallen." w.g. JOH. DE VRIES Organist der Groote Kerk te Dordrecht. Hier dus een deskundige van eersten rang, welke ten volle onderschrijft onze meening, zoowel over de geluidsvoortbrenging, mecha niek, ontstemming enz. van het orgel te Haarlem. Ten slotte nog: Het meestal goed ingelichte dagblad „De Leidsche Vaart); D No. 1650 (huis en erf met opslagplaats, Leidsche Vaart, (Th. Lagerman te Vogelenzang is tot 31 December 1935 erfpachter van den grond); D No. 546 (spoorweg, huis en erf, Leidsche Vaart)D Noo. 547 (spoorweg, Leidsche Vaart), (beide laatstgenoemde perceelen belast met het het recht van opstal ten behoeve van de Hollandsche IJzeren poorweg Maatschappij); D Nos. 212 en 1321 (water, Leidsche Vaart); De aan de gemeente in eigendom toege- hoorende gedeelten van de perceelen D Nos. 1822 (huis en schuur, Leidsche Vaart)1823 (huis, schuur en erf, Leidsche Vaart); 1824 (huis en schuur, Leidsche Vaart)1825 (erf Leidsche Vaart)respectievelijk 2, 4, 12 en 96 c.A. (zijnde de N.V. de Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij en consorten, eigenaar van de resteerende deelen van ge melde perceelen en genoemde vennootschap erfpachter van de aan de gemeente in eigen dom toebehoorende gedeelten) D Nos. 1072, 889 en 892 ged. (weg langs de Leidsche Vaart), zulks voorzoover de rechten der gemeente Haarlem betreft, (zijnde de Stad Leiden mede-eigenares van deze per ceelen) een en ander met inbegrip van de tot bovengenoemde perceelen behoorende kunst werken, (voorzoover eigendom van Haarlem), en onder de navo'gende voorwaarden: a. dat de op de overdracht vallende kos ten voor rekening wan de gemeente Bloe- mendaal komen; b. dat de rechten van derden worden ver zekerd overeenkomstig de voorwaarden van Standaard" schrijft, dat het Bavo-orgel in 1906 voor het laatst is gerepareerd (voor een door de gemeente Haarlem verleende ver- bedrag van 13000 gulden), en dat in 1928gunningen, bereids de allernoodzakelijkste herstellingen 1 zijn gedaan. Dit ter nadere overdenking! Ik geloof dat ik voorloopig het zwijgen kan toedoen aan deze zaak. Schrijver dezes heeft het goede bedoeld voor het Haarlem sche orgel. Maar er zijn altijd 2 partijen wanneer er iets onaangenaams aan het licht komt, n.l. 1 partij welke alles wil „doodzwij gen of goedpraten" en de tweede partij wel ke dankbaar erkent op fouten attent ge maakt te zijn. Deze laatste houding is de moeilijkste, maar de eenig afdoende! Zal men in Haarlem de meer gemakke- "jken weg bewandelen? Juist voor het afdrukken van dit Periodiek lezen wij dat de commissie der deskundigen is benoemd, bestaande uit de heeren Dr. Joh. Wagenaar, C. de Wolf en Prof. N. Schweit zer (niet Prof. Albert Schweitzer, welke hier in ons land zoo bekend is, en er dus licht voor kon worden aangezien). De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeioopen week uit in hare afdeelin- gen Zoe'.estraat: Maandag 206 porties Dins dag 210 porties, Woensdag 200 porties, Donderdag 221 porties. Vrijdag 218 porties, Zaterdag 179 porties. In de Gen. Cronjéstraat: Maandag 100 porties, Dinsdag 101, Woensdag 95, Donder dag 103, Vrijdag 106, Zaterdag 105 porties. De Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, vergadert op Vrijdag 22 Novem ber 1929, 's avonds 8 uur ten Stadhuize. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. School voor 7e, 8e en 9e leerjaar. 4. Jaarverslag. 5. Schoolbezoek. 6. Voorzie ning in de vacaturen. 7. Rondvraag. Zooals reeds eerder vermeld, bestaat de ze vereeniging dit jaar 25 jaar. Nadat in Maart j.l. de algemeene verga dering was gehouden, alwaar een Feest commissie werd benoemd, is alles in het werk gesteld om dit zilveren jubileum te doen slagen. Van B. en W. werd toestemming verkre gen, om met steunlijsten te mogen loopen in het Leidsche kwartier en werkelijk de be woners hebben elk naar draagkracht bij gedragen om de kindertjes naar hartelust te laten genieten. Het jaarlijksche St. Nicolaasfeest wordt gevierd op Woensdag, 4 December a.s. in het Gebouw v. d. Haarlemschen Kegelbond. Op dezen dag zullen de diploma's uitgereikt worden aan de eereleden. Dan wordt op Donderdag, 12 December a.s. het jubileum feest gevierd, want op dien datum is het 25 jaar geleden, dat de vereeniging werd opgericht. De Directie van het Rembrandt Theater po de Groote Markt was zoo welwillend om geheel belangeloos de kinderen van Kinder vreugd in de St. Nicolaasweek uit te noo- digen een middagvoorstelling bij te wonen. De a.s. vergaderingen, bijeenkomsten enz.: Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Donderdag 21 November 8.15 Concert van - i Lucia" in de kleine zaal van het Concertgebouw. 8.30 uur: Bestuursvergadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haarlem, in i e:r arkt 22. Vrijdag, 22 November, Ledenvergadering van den R.K. Vrouwenbond in Gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. 'en R. K. Kring in een der zalen van Gebr. Brinkmann aan de Gr. Markt. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen i RK. Ver- eenlgingen dringend verzocht vóór het vast stellen van den datum eener bijeenkomst of «ergaaciJig ov—ieg te piegen met het Alge- peiqt H'^evemarkweg 187 tel. 12791; en na vaststelling daarvan onmiddel lijk mededeeling te doen. Het heeft in het Zuiden van ons land al aardig gesneeuwd. Hierboven een kijkje op de markt te Roermond, tijdens den eersten sneeuwval. - a s- X f r - Mr -r XI Xi ij»! S '-h-V '-4 Hoe feestelijk het gisteren in de Jansstraat was, bewijst deze foto wel heel duidelijk. Bijna van alle huizen wapperde de vader- landsche driekleur. Op de nieuwe Jamsbrug stonden vele menschen te wachten op de oiflcieele opening, die door verschillende auto riteiten zou geschieden. De feesten zijn schitterend verloopen, maar het tradltioneele lintje is niet doorgeknipt. aan^et^Bavo-orgel meerdere zorg werd' OFFICIEELE HEROPENING steed, is thans bereikt. -ra-». neer men zich daarvoor, na ons schrijven, werkelijk gaat interesseeren, achten wij onze moeite ruimschoots beloond. Het oude spreek woord „beter laat dan nooit" kan op dit on derzoek' zeker wel van toepassing zijn. Zulk een kunststuk, waarnaar men een onderzoek gaat instellen, nadat er in het publiek aan merking op is gemaakt! Wij nemen ons voor hiermede de artikelen over dit onderwerp te beëindigen. Der Mohr hat seine Schuldigkeit getan. Wü zouden alleen nog wenschen, dat de commissie van onderzoek den heer Robert verzocht voor hem hetzelfde programma te spelen als op 1 Augustus 1.1. Dan kan zij alle factoren nagaan, welke hebben meege werkt tot de „1 Augustus débacle", waarvan o.m. wij getuigen waren." Wij zijn het niet geheel eens met de meening van de redactie van „Het Kerk orgel", dat al wordt er ook beweerd, dat het orgel in goede toestand verkeert, een com missie overbodig is. Wij beschouwen een der gelijke commissie van een dergelijken scher pen aanval meer als een eererraad. Het is overigens het beste, allereerst het rapport af te wachten van de deskundigen. Overdracht van Haarlem aan Bloemendaal De overdracht van eenige binnen het grondgebied der gemeente Bloemendaal ge legen aan de gemeente Haarlem geheel of voor een deel in eigendom toebehoorende weggedeelten en gedeelten water, waarom trent tusschen beide gemeenten meerma.en is onderhandeld, kwam nog niet tot stand. In verband met een laatstelijk door de gemeente Bloemendaal kenbaar gemaakt ver langen om gedoelde eigendommen aan haar om niet in eigendom over te dragen, zijn tus schen Bloemendaal en Haarlem opnieuw te dier zake onderhandelingen gevoerd. Naar aanleiding van die onderhandelingen meenen B. en W. thans te moeten voorstel len te besluiten: aan de gemeente Bloemen daal om niet in eigendom en voorzooveel noodig in onderhoud over te dragen, de navolgende op de bjj dit besluit behoorende teekening met kleur aangeduide eigendom men, gelegen in de gemeente Bloemendaal, en alle kadastraal bekend gemeente Bloe mendaal, t.w.; A Nrs. 2231, 2232 (spoorwegovergang Kle verlaan) A No. 7844 (Kleverlaan)B No. 3649 (Brouwersvaart met 'nbegrip van de daarover liggende Hospesbrug, beide behoo rende tot de door de gemeente Haarlem beheerde goederen van net voormalig Brou wersgild) D No. 1068 (tuin, Leidsche Vaart) D No. 1070 (huis en erf, Leidsche Vaart); D No. 1071 (schuurtje en erf, Leidsche Vaart); D No. 887 (berm met boomen, Leid sche Vaart); D No. 1757 (berm met boomen, Leidsche Vaart); D No. 1649 ged. (berm, De Jansstraat, eertijds vergeten en ver laten, is plotseling het troetelkindje van de Haarlemsche autoriteiten geworden. En als bewijs daarvoor behoeven we slechts de verschillende kopstukken te noemen, die gistermiddag in het Restaurant Köhlinger waren bijeengekomen om de officieele ope ning bij te wonen van het verkeer der ver beterde Jansstraat. Daar was de wethouder van Openbare Werken, de heer J. Gerritz, daar was de directeur van O.W., de heer Ir. L. C. Dumont, de heer Ir. A. Reus, directeur van de Lichtfabrieken, Ir. W. H. Burgersdijk, directeur van dc N.Z.H.T.M., daar waren vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, van de Middenstandscentrale, en van de verschillende straatvereenigingen. Nadat de voorzitter van de Jansstraat- vereeniging, de heer F. Duyn, de aanwezigen het welkom had toegeroepen was het woord aan den wethouder, die voor een geïmprovi seerde microfoon sprak, waardoor de rede door middel van verschillende oudspeakers in de geheele Jansstraat verstaanbaar was. Met genoegen, aldus de heer Gerritz, heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodiging om dit gebeuren een ieestelijke wijding te geven en voornamelijk, omdat de aandacht onzer ngezetenen wel eens gevestigd mag worden op de verschillende verbeteringen, die in onze stad plaats vinden. Onze stad is een levend organisme en dat kunnen ens moeten we waarnemen. Jaren zijn we reed bezig om de binnenstad te verfraaien en vooral de Kamer van Koophandel heeft steeds haar groote belangstelling getoond voor het groote werk. In 1913 schreet spreker een brochure over dit onderwerp, de oorlog zette de plannen echter stop en eerst in 1919 werd een commissie benoemd, die het vraagstuk voor de uitbreiding en de ontwikkeling van de stad onder de oogen zou Zien. In 1923 werd een verkeersrapport uitgebracht en de groote man daarvan, was de heer Dumont, de directeur van Openbare Werken. Op dezen dag moeten we dan ook herdenken alles wat de heer Lumont voor onze stad gedaan heeft. Zijn opvattingen waren goed. want ze werden door mannen ais Kuypers en Benage geëerbiedigd. In dat rapport be kleedde de Jansstraat een belangrijke functie in het toekomstige verkeer in onze stad. ook een model-verlichting in de Jansstraat aan te brengen, zoodat deze officieele ope ning in dubbel opzie it ,eer licht in de Jansstraat bracht. Wethouder Gerritz draaide vervolgens een schakelaar om, waardoor een lampje in een vlaggestok ging branden, op welk teeken de geheele straat in een zee van licht gehuld werd. De voorzitter dankte wethouder Gerritz en bracht speciaal hulde aan Ir. Dumont, dien hij als een bewijs van dankbaarheid namens de vereeniging een gouden plaque aanbood. De inscriptie luidtL. C. Dumont Aangeboden door de Jansstraat Vereeni ging 18/11—1929. De heer Dumont uitte zijn verrassing over deze onverwachte hulde, doch merkte daarbij op, dat hij slechts zijn plicht als ambtenaar gedaan had en dan nog niet eens alleen. Een groot gedeelte van den dank moet overgebracht worden op den adjunct directeur, den heer Daniels, den uitvoerend opzichter Lindhout en den ingenieur De Lange. Het nieuwe kleed van de Jansstraat is met vereende krachten tot stand gebracht en het huldeblijk moet dus gebracht worden aan het bureau van Openbare Werken. Spreker feliciteerde de vereeniging mer haar derde lustrum en sprak de hoop uit, dat ze nog vele ja-en moge bloeien en groeien. Ten slotte bracht spr. dank aan wethouder Gerritz, die zijn waardeering te kennen heeft gegeven voor alles wat hij in het belang van de gemeente gedaan heeft. De voorzitter meende bij de personen aan wie hulde en dank gebracht werd nog te moeten noemen den oudsten bewoner van de Jansstraat, den heer Meyering. Ir. Burgersdijk sprak vervolgens als direc teur van de Tram en als onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel. Spr. roemde den grooten persoonlijken invloed van den wethouder en achtte hedenmiddag een lichte bladzijde in Haarlems Historie ge opend. Er moesten rails gelegd worden in de Jansstraat, de wethouder was ook ten aanzien van de ligging links georiënteerd, eerbiedigde echter de wenschen van de rechtschen met het gevolg, dat beiden thans hun zin gekregen hebbenTen slotte merkte spreker op, dat de bewoners van de Jansstraat een gratis reclame van de Tram maatschappij hebben gekregen, sinds de „gele" door de straat is gaan rijden. Voor loopig wil de heer Burgersdijk hier echter niets voor terug hebben. Ook spreker eindigde met het uitspreken van de beste wenschen. De heer H. Stinis bracht hulde aan het bestuur van de Jansstraatvereeniging, namens de verschillende straatvereenigingen en noem de vooral den voorzitter, den heer F. Duyn, een pionier en een voorbeeld voor de zuster verenigingen. De heer Ir. Reus, directeur van de Licht fabrieken, noemde het een voldoening, dat thans behalve op straat ook in de winkels een nieuw licht zou gaan schijnen. De voorzitter bracht hulde aan den heer groot gedeelte te danken aan de medewerking 1 Bauer, directeur van Hout en Plantsoenen, van directie en staf van de N.Z.H.T.M., die het spoedige asphalteeren mogelijk maakte. De Haarlemsche Overheid heeft ditmaal een gelukkige greep gedaan, er is weinig kritiek naar voren gebracht en de uitvoering heeft de algemeene instemming. Spreker ioopte, dat de verwachtingen in vervulling zullen gaan tot bloei van onze stad en tot heil van het algemeen belang. De lichttechniek maakte het mogelijk voor de artistieke versiering der nieuwe brug en richtte zich vervolgens tot de leden, wien hij verzocht de misère thans te vergeten, om met een opgeheven hoofd en vol goeden moed de toekomst tegemoet te zien. Vooruit, mannen Daarna werd de eerewijn rondgediend en bezichrigde men vervolgens de helverlichte straat, waar tallocze vlaggen vroolijk wapper den als teeken van eindelijke overwinning De heerschende ongerustheid onder de ambtenaren Zaterdag 16 November hield de afd. Haar lem van het Nat. Verbond eene druk be zochte vergadering in de bovenzalen van „De Kroon", onder voorzitterschap van den heer A. M. Tijsseling. Sedert de vorige vergadering hadden zich weder 4 nieuwe leden aangemeld. Het hoofdpunt van de agenda was eene bespreking van de vergadering van de Com missie van Overleg voor de ambtenaren op 19 November a.s.. in welke vergadering o.a. de normen voor de personeelsformatie wor den behandeld. Naar algemeen gevoelen is de vaststelling van deze normen onafscheidelijk verbonden aan de toepassing daarvan voor de samen stelling der personeelsformatie. De toezeg ging van het Nat. Verbond om aan de per soneelsformatie mede te werken, is destijds dan ook gedaan onder voorwaarde, dat die organisatie ook aan de uitvoering daarvan zou medewerken. In verband daarmede werd in herinnering gebracht, hoeveel het Overleg aan waarde en aanzien in de laatste jaren is achteruit gegaan. Het aan de organisatiën gegeven recht, om door middel van het Overleg over promotiën mede te oordeelen, is langzamer hand geheel verwaarloosd geworden. Noch tans zal het Nat. Verbond voor de onver zwakte handhaving van dat recht blijven strijden. Een tusschenweg, n.l. het instellen van eene commissie van advies zal ook al leen kunnen worden aanvaard, als deze commissie is te beschouwen als eene instan tie van het Overleg, waarin met de verte genwoordigers van het Gemeentebestuur, de Commissie van Arbeidsaangelegenheden en de betrokken Directeuren van gedachten kan worden gewisseld en wanneer aan het door deze Commissie uit te brengen advies moreel-bindende kracht wordt toegekend. He verloop der op 20 November te houden vergadering van de Commissie van Overleg, waarin deze aangelegenheden zullen worden behandeld, blijkt dus voor de ambtenaren- organisatlën van het hoogste belang te zijn. Voorts werd mededeeling gedaan van het verhandelde in de dienstcommissie voor de Secretarie ten aanzien van eene oproeping van eer, Mr. in de Rechten als adjunct commies aan de 7e Afdeeling, wat heeft ge leid tot het advies om dezen ambtenaar ln algemeenen dienst aan te stellen. Tenslotte werd behandeld de beschrij vingsbrief voor het Congres van het Natio naal Verbond, dat op 30 November as. te Zeist zal worden gehouden. Als afgevaardig den werden benoemd de Voorzitter en de Secretaris. Aan het einde der vergadering wekte de Voorzitter allen op tot bijwoning van de in teressante lezing, die het Hoofdbestuurslid de heer Berghuijs op 20 November zal hou den over het onderwerp: „de Vredes-idee, haar moeizame gang door de eeuwen". Met deze lezing, waarbij lichtbeelden worden vertoond, heeft de heer Berghuijs in vele afdeelingen een groot succes geoogst. Glstermiddar vond In Restaurant Köhlinger de officieele opening plaats van de Jansstr aat. Ben foto van de officieele personen met met het bestuur van de Jansstraat-vereeniging. V. 1. n. r.: C. Nel, secretaris; Meyerink, oudste bewoner van de Jansstraat; F. Duin. voorzitter- A Verkerk, penningmeester; Hoekstra, 2e secretaris. Staande v. I. n. r.: v. d. Linden, opzichter Gemeente Werken,» tinis, voorzitter, a. tersim, l"™*™» Mr j. Gerritsz, wethouder ten Boom, afgevaar- de Nuts-Spaarbank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5