Rechtszaken m VOOR DE HUISKAMER G CACHET irFAIVRE DERDE BLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 3 f Zijn vrouw doodgeschoten «B een twist werd een revolver afgevuurd. Muidertolkwestie voor de Rechtbank Ongeval te Groesbeek Hoe wonderdokters willen genezen De wonderdokter van Rinsumageest f 75.000 geleend Faillissementen Een Herfstavond! DE ROTTERDAMSCHE BRANDSTICHTER LUCHTVAART Na het K.L.M.-jubileum Naar Afrika Het vliegtuig van Eilson gevonden VERKEER EN POSTERIJEN Begrooting P. T. T. Vermiste vliegers Waarom De postvluchten naar lndië KOORTS HOOFDPIJN RHEUMATIEK ZENUWPIJNEN Droevig familierelaas Onder buitengewoon groote belangstelling li gisteren voor de Haagsehe Rechtbank aangevangen de behandeling van de straf zaak tegen den gedetineerden 43-jarigen koopman M. Bekker, wien ten laste is gelegd, dat hy op 30 Mei van dit jaar opzettelijk by een twist met zyn echtgenoote op deze revolverschoten heeft gelest met het reeds lang gekoesterde voornemen zijn vrouw van het leven te berooven, althans zwaar licha- meiyk letsel toe te brengen, waardoor zijn Trouw is overleden. Subsidiair wordt verdachte ten laste ge legd by een ernstige woordenwisseling met zyn vrouw hoogst roekeloos en onvoorzichtig tnet een geladen revolver te hebben gehan deld, waardoor de revolver plotseling afgin? en hy zyn vrouw heeft gewond met doode- lyk gevolg. Vanwege het Openbaar Ministerie, waarge nomen door mr. Block, waren 13 deskundi gen als getuigen gedagvaard, terwijl de ver dedigers mr. Bourlier een 20-tal getuigen a décharge heeft opgeroepen. Verwacht wordt dat de behandeling dezer zaak twee dager zal duren. Eén der getuigen, de politie-commissaris Kramer verklaarde, dat verdachte hem ver. teld had, dat hij naar huis was gegaan om alles tusschen hem en zijn vrouw weer in orde te brengen en daartoe gebakjes had meegebracht, dat er echter toen toch weer ruzie was ontstaan, waarna verd. op, naar zyn zeggen, onverklaarbare wijze, met eer revolver in zyn hand heeft gestaan, welk wapen ook is afgegaan met het bekende gevolg. De rechercheur van politie Van Driel ver klaarde, dat verdachte op een vraag van ge tuige: „Heb je 't nu toch gedaan?" bevesti gend heeft geknikt, en woorden had geuit in den zin van: „Zij heeft het er ook naar gemaakt!" Hy had bekend, by den twist zyn door hem uit België meegebrachte re volver te voorschijn te hebben gehaald. De president van de rechtbank en het O. M. hielden getuige voor, dat volgens zijn verhaal verd. alleen toestemmend zou heb ben geknikt, en dat zyn verklaringen ter zit ting omtrent verd.'s uitlatingen geheel in strüd zyn met zyn verklaringen voor den rechter-commissaris. By het verdere getuigenverhoor moest op een gegeven oogenblik de president een einde maken aan een dispuut over elkan ders huweiyksleven tusschen verd. en een van diens zwagers, die als getuige ver hoord werd, en verklaarde dat verd.'s vrouw hem wel heeft medegedeeld dat verd. haar met een revolver bedreigd had. Een 17-ja- rige zoon en een 18-jarige dochter van verd. verklaarde dat het huwelijk tusschen de ouders niet gelukkig was, en dat wanneer er ruzie was, dit als regel van de moeder uit ging. Dit geschiedde vaak ten aanhocre van de buren en moeder liet het voorkomen of vader haar mishandelde. Van de zijde van hun vader hadden zy nooit bedreigingen gehoord. Op vragen van mr. Bourlier antwoordde de zoon nog, dat, wanneer er ruzie was, vader nooit meer deed dan zich verweren. Moeder sloeg zichzelf wel eens en zeide dan tegen de buren: „hy heeft me weer gesla gen". De kinderen kregen soms niets te eten, hoewel moeder zichzelf te goed deed Moeder heeft ten slotte echtscheiding aangevraagd, verklaarde de dochter; de re den hiervoor zou volgens getuige alleen ge weest zyn, dat moeder vrije koopvrouw wilde zyn. Op den 29en Mei heeft getuige met haar broer vader van het station ge haald. Vader sprak er direct over, dat hij de verhouding weer goed wilde maken. Toen vader en moeder in de keuken zaten te praten, is getuige in de voorkamer gaan zitten. De deuren stonden echter open. Zij heeft verschillende sarrende opmerkingen van moeder's zijde gehoord. Daarna heeft getuige een gestommel vernomen, zij wist echter niet, of er geschoten was. Op een vraag van mr. Bourlier ant woordde getuige, dat zy, toen zij een jaar of tien was, ernstig door haar moeder is mishandeld. De voogdijraad is toen tus- schenbeide gekomen. Verder verklaarde zy o.m., dat haar va der zeer goed voor haar en haar broertjes en zusjes was. Moeder werd echter opge stookt door familie. Getuige Ouderbroek heeft ongeveer vyf jaren achter verdachte gewoond. Er was dlkwyis ruzie tusschen man en vrouw. Ge tuige heeft wel eens gezien, dat verdachte zyn vrouw mishandelde. Op 27 Mei tegen half zes heeft get. vijf schoten hooren val len. Het geluid kwam uit de richting van de woning van verd. Getuige is er op af gegaan. Bij de woning gekomen, hield de zoon getuige tegen. Met een mes in de hand verhinderde de jongen den getuige om bin nen te komen. Achter uit de woning heeft getuige een meisje hooren roepen: „Help. help, het is gebeurd Van ruzie tevoren heeft getuige niets vernomen. De vrouw van den vorigen getuige ver klaarde eveneens, dat er dikwyis ruzie was tusschen de echtelieden. Voornamelyk was het de man die schold. Hierna werd overgegaan tot het hooren van de getuigen a décharge. Getuige Verpoort is jaren in betrekking geweest by de familie van vcrci. Deze ge tuige heeft eenige jaren geleden hulp ver leend, toen verdachte's vrouw weggeloopen was. Het huishouden was geheel verwaar loosd, de kinderen waren vervuild en de man lag ziek te bed. De vrouw is vyf maanden weggebleven. Getuige heeft her- haaldelyk in dien tyd getracht een of meer kinderen by de vrouw te brengen. Deze wilde daarvan echter niets weten. De vrouw zou zoowel haar man a's haar oudste doch ter herhaaldelyk hebben mishandeld. Ook een broer van verdachte legde ver klaringen af omtrent het wegloopen van verdachte's vrouw, den toestand, waarm zy haar huishouden achterliet enz. Wanneer er ruzie ontstond, vloog de vrouw verdachte gewoon aan. De moeder van verdachte gaf steeds weer geld aan verdachte om de zaak maar weer te sussen. Zoo is er in den loop van de jaren misschien wel 30.000 gege ven. Opvragen van mr. Bourlier antwoordde getuige, dat de vrouw herhaaldelijk tegen verdachte schold en dan erg te keer ging. Getuige vertelde eenige staaltjes daarvan. Zoo is hij er eens bij geweest, dat cte vrouw acht ryksdaalders, welke verdachte haar had gegeven op straat wierp, roepende: „Wat heb ik aan acht ryksdaalders!" Ge tuige heeft het geld week opgeraapt. Ook een chauffeur, die vroeger by ver dachte gewerkt heeft, legde ongunstige vei - klaringen af omtrent de houding in het optreden van verdachte's vrouw. Een veertienjarig dochtertje van ver dachte deelde mede, dat moeder haar ver teld had, dat vader gezegd had. zich van kant te zulen maken. Moeder voegde daar aan nog toe: „wie dat zelf zeggen, doen het toch niet". Nog verschillende andere getuigen ver klaarden omtrent het onaangename en ru zie zoekende karakter van verdachte's vrouw. Om kwart voor zes was het getuigenver hoor afgeloopen en werd de zitting ver daagd tot Zaterdagmorgen tien uur. Voor de tweede maal sinds 8 October 1.1. is gistermiddag in de zitting van de Vyfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam een herinnering opgehaald aan den strijd, welke ruim een jaar geleden onder aanvoering van den heer Floris Vos door verbitterde auto mobilisten gevoerd is tegen den thans ge lukkig verdwenen tolboom van Muiden. En het is deze middeleeuwsche sta-in-den-wee geweest, aan wien zijn ex-bewaker, de heer G. P. C. Kanderer. het te danken heeft, dat hy in den lande beroemd is geworden als de man die de klappen kreeg, zij het ook klappen in figuurlijken zin. Een dier figuur- liike klappen dan was uitgedeeld door mr dr. G. J. Goedhart uit Bussum. die op grond van overtreding van artikel 427 Wetb. van Strafrecht, sub. 6. een gerechtelijke vervol ging van den heer Kanderer en daarmede een principieele uitspraak uitgelokt had. Genoemd sub-artikel luidt n.l.: „Met een geldboete van ten hoogste 23 wordt gestraft hij. die zonder verlof van het bevoegd gezag, eenigen ooenbaren land- of waterweg verspert of het verkeer daarop belemmert." Ter toelichting diene dat de heer Goed hart. toen hij op 14 September van het vorig iaar met zyn auto voor den Muider tolboom verschenen was. geweigerd had. het tolgeld te betalen, als gevolg waarvan de heer Kan derer hem den doorgang had versperd. Men zal zich wellicht herinneren, dat de zaak gediend heeft voor het Kantongerecht te Hilversum. In tegenstelling met den eisch van den ambtenaar van het O. M., die vrij spraak had gevorderd, werd verd. door den kantonrechter van rechtsvervolging ontsla gen. Tegen dit vonnis teekende het O. M, cassatie aan. waarna de Hooge Raad de zaak naar de Amsterdamsche Rechtbank ter nieuwe berechting verwees. Zooals gezegd, diende zij op 8 October voor de Vijfde Kamer; dien dag stond de heer Kanderer, aangezien hij was thuisge bleven, bij verstek terecht. Dat de zaak die alleen nog maar juridisch belang heeft heden werd voortgezet, hield verband met het feit dat de heer Goedhart op 8 October niet als getuige was verschenen. Vanmiddag waren zoowel de heer Kanderer als de heer Goedhart aanwezig. Laatstgenoemde lichtte naar aanleiding van hem door president mr Van Royen gestelde vragen het gebeurde in het kort toe, daarby o.m. opmerkende, dat hi.1 z'ch met zijn auto bevonden had voor den in tweede instantie aangebrachten tol boom. Het O. M„ mr. Van Arkel, betoogde, dat de Hooge Raad reeds in deze zaak den weg heeft gewezen. Er is komen vast te staan dat het Hoogheemraadschap van den Zeedyk beoosten Muiden het recht had, bij het pas- seeren van de Vechtbrug tol te heffen. Deze bevoegdheid is bij Koninklijk besluit erkend. Ook staat vast, dat verd. den heer Goedhart den doorgang heeft belemmerd; hy heeft dit echter niet gedaan zonder verlof van het bevoegd gezag. Indien de Rechtbank uitmaakt dat auto's vallen onder de begrippen „karren" of „wa gens", had getuige G. het tolrecht moeten voldoen. Ook de conclusie van den procureur- generaal zegt, dat auto's onder deze begrip pen vallen. Bewezen is dus, dat verd. het verkeer op den openbaren weg heeft belem merd. doch niet Is bewezen dat zulks is ge beurd zondef verlof van het bevoegd gezag De officier concludeerde tot vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en tot vrijspraak van den verdachte. Uitspraak 3 December a.s. Voorts betoogde mr. v. Oven, dat de recht bank op onjuiste gronden had weerlegd het verweer van verdachte, dat de omstandighe den, die volgens de wet tot verzwaring van de straf grond opleveren, niet uit het onder zoek ter zitting der rechtbank zijn bekend geworden. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 2 December. Een week gevangenisstraf geëischt Gistermorgen stond voor de rechtbank te Arnhem terecht zekere K., die op den avond van 6 October j.l. by Wychen een zekeren K. met zyn auto had doodgereden. Verschil'ende caféhouders werden als getuigen gehoord- Uit dit verhoor kwam vast te staan, dat het slachtoffer op den bewusten avond onder den invloed van sterken drank was geweest. Het O. M., waargenomen door Mr. Labonder eischte een gevangenisstraf van één week. Gloeiende hoefijzers in water gedompeld De Hooge Raad behandelde een cassatie beroep van C. M. te Rotterdam, in hooger beroep door de rechtbank veroordeeld t<W 300 gulden boete wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. M brengt za'f in den handel, z.g. Simson-zalf. Hij had o.m. tegen betaling deze zalf afgegeven en den raad ge geven, die op den rug te smeeren. Verder had hy een patiënt aangeraden als middel tegen aambeien zich te wasschen met het wa ter, waarin een hoefsmid een gloeiend hoef- yzer had gedompeld. Het O. M. concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 16 December. Rinsumageest, een plaatsje dicht by Leeu warden, herbergt sindswelhaast 40 jaren 'n wonderdokter, zekeren J. M., een boertje van in de zestig. Sinds jaar en dag komen vooral uit de noordelijke provincies dagelyks honderden patiënten, die by de officieele ge neeskunde geen baat vinden, den wonder dokter raadplegen. Hij ziet onmiddellyk wat de patiënt mankeert en de geneesmiddelen, meestal krulden, die noodig zyn, levert hij zelf. Onlangs is een dienstbode door haar me vrouw op M. afgestuurd. De wonderdokter heeft toen een niet-gunstige verklaring af gegeven van den toestand van het meisje, hetgeen voor mevrouw aanleiding was haar gedienstige te ontslaan. De moeder van het meisje heeft over de handelwyze van dien dokter een klacht bij de politie ingediend en zoo is deze zaak aan 't rollen gebracht. Het kantongerecht te Dokkum veroordeel de M. wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde tot 300 gulden boete subs 30 dagen hechtenis. In de dagvaarding was het boertje recidive ten laste gelegd. De kantonrechter verklaarde die recidive wel bewezen, doch vond geen aanleiding wegens die omstandigheid een zwaardere straf op te leggen. De rechtbank te Leeuwarden, die in hooger beroep deze zaak te behandelen kreeg, dacht over de recivide anders, vulde de kwalificatie aan en veroordeelde M. tot 1 maand hechtenis. Deze laatste had als ver weer gevoerd, dat hij de gave bezat men schen te genezen en het niet kon laten die gave in praktijk te brengen. TI. teellende cassati» aan en zoo had de behandeling dezer zaak plaats voor den Hoogen Raid. Blijkens het rapport van den raadsheer- rapporteur, mr. Taverne .was bij den Hoo gen Raad een indrukwekkende hoeveelheid verklaringen ingekomen "van patiënten, die de veroordeeling onredelijk vinden. Mr. S. v. Oven lichtte een 5-tal cassatie middelen toe. Hij bestreed om. de beziging door de rechtbank in haar bewezen verkla ring van de verklaring va.i mej. D., „dat te Leeuwarden bevoegde geneesheeren aanwe zig waren, maar dat zij die niet wilde raad plegen". Pleiter achtte deze getuige niet be voegd tot het afleggen van zulk een verkla ring. die alleen zou kunnen worden aange nomen van den inspecteur der Volksgezond heid. Bovendien, al zijn in Leeuwarden be voegde artsen, dan zijn die er nog niet in Rinsumageest. Mr. v. Oven achtte voorts de bewezen ver klaring onvoldoende, omdat het verweer van verdachte geenszins was weerlegd. M. geniet een ontzaglijk vertrouwen in hst noorden des lands. Wanneer hy nu verklaart de menschen, die tot hem komen te moeten helpen, dan is dit gebaseerd op feiten. Hy doet een beroep op een noodtoestand. De rechtbank had nu redegevend moeten weer leggen, dat deze noodtoestand bestond. 9.375 moet terugbetaald worden Het Haagsehe Gerechtshof heeft arrest ge wezen in een procedure tusschen M. J. baro nesse van Heerdt, wonende te Kiel, en de Commanditaire Vennootschap Wm. H. Müller en Co. te 's-Gravenhage. Barsse Van Heerdt had vóór den oorlog, toen de mark nog een waarde van 0.60 had, aan Müller en Co. in verbruikleen tegen een rente van 5 pet. een geldbedrag in marken verstrekt, van welk bedrag na gedeeltelijke terugbetaling Müller en Co. haar per saldo nog in hoofdsom schuldig was 125.000 mark. Nadat barsse Van Heerdt deze geldleening in 1924 had opgezegd, vorderde zy van Mül ler 75.000 (125.000 maal 0.60), vermeer derd met de rente over de laatste vyf jaren. Müller en Co. was het met deze vordering niet eens en zeide slechts verplicht te zyn tot terugbetaling in het op dat oogenblik in Duitschland geldende betaalmiddel en wel in verhouding van één der in eind 1924 gel- Mh.'-Y-V> v-, met het vliegtuig P H.-A.E.N. met de be stuurders Frijns en Soer en is vervangen door Walewijn. die op de heenreis met de P.H.-A.EN te Akyab ziek werd, doch thans weer geheel hersteld is De vertrekken uit lndië waren oorspron kelijk vastgesteld op Dinsdag om de 14 da gen. In overleg echter met de Ned.-Indische Posterijen zijn zij thans gesteld op Woens dag om de 14 dagen, daar aldus een groo- tere gelegenheid bestaat voor de beant woording der mail voor Soerabaja en ook een betere aansluiting bestaat voor de cor- respondentie met den Oost-Indischen Af» chipel. „Is het gepermitteerd, dat ik rook?" dende marken tegen een biljoen van de door haar ontvangen marken. De Haagsehe rechtbank overwoog in haar vonnis, dat, al kan aan de eischeresse wor den toegegeven, dat de geldleener niet altijd en onder alle omstandigheden het geleende bedrag in gedeprecieerde valuta mag terug betalen, in dit geval toch de omstandigheden van dien aard zijn, dat eischeresse geacht moet worden het risico van de waardever mindering van de mark te hebben aanvaard. De rechtbank ontzegde dan ook aan barsse Van Heerdt de door haar ingestelde vorde ring. In hooger beroep heeft thans het Hof overwogen, dat volgens art. 1793 B. W. de schuld, uit leening van geld voortspruitende alleen bestaat in de geldsom, die bij de over eenkomst is uitgedrukt, doch indien er vóór het tijdstip der voldoening vermeerdering oi vermindering van de waarde der geldspecie of verandering in de gangbaarheid plaats heeft, de teruggave der geleende som moet geschieden in zoodanige specie als ten tijde der voldcening gangbaar is, berekend naar haar gangbare waarde on dat tijdstip. Daarna overwoog het Hof, dat dit laatste zich heeft voorgedaan, aangezien immers bij de wet van 30 Augustus 1924 de oude mark is omgezet in nieuwe en wel zoodanig dat 1 nieuwe mark gelijk was aan 1 biljoen oude marken. Waar echter barsse. Van Heerdt een be roep heeft gedaan op de goede trouw en billijkheid, oordeelde het Hof verder, dat een totaal waardeloos worden en het bij de wet ongeldig verklaren van de oude mark. waar door alle kans op herstel verviel, door nie mand, zeker niet door appellante, kon wor den voorzien, terwiil anderzijds mag worden aangenomen, dat Müller en Co. het geleende bedrag in haar bedrijf heeft gebruikt en daarvan al het nut heeft gehad, dat er ten tijde van de geldleening van te trekken was Daarom was het Hof. met al deze omstan digheden rekening houdende, van oordeel, dat t "tiller en Co. naar eisch van billijkheid en goede trouw verplicht was aan barsse. Van Heerdt te betalen een bedrag, overeenkomen de met 12pet. van de waarde van de des tijds door haar ter leen ontvangen en pro resto nog verschuldigde som, terwyi appel lante op vergoeding wegens achterstallige rente geen aanspraak kan maken. Het Hof vernietigde dan ook het vonnis van de rechtbank en veroordeelde alsnog Müller en Co. om aan barsse. Van Heerdt te betalen een bedrag van 9375 met 6 pet. van den dag der dagvaarding af. van 19 November, opgegeven door v. d. Graaf! Co. N. V. (Afd. Handels informaties) Uitgesproken: 18 Nov. D. L. Lansen, koop man,. Goes. R.c. Mr. A. v. d. Hoop. Cur. Mr. Ph. R. Hugenholtz, Goes. A. Roovers, timmerman, Ter Neuzen. R.c. Mr. J. H. By- bau. Cur. Mr. G. Tichelman, Ter Neuzen. j Opgeheven wegens gebrek aan actief: 18 Nov. H. de Lobol, Breskens. L. Versluys, Middelburg, Wat een stille, weemoedige stemming ligt er over geheel de natuur over geheel de wereld En toch, hoe betooverend schoon is ook thans de natuur 1 Wazige, nevelachtige dampen stijgen op uit het lage land en trekken langs de ber gen, waar zij bosschen als met een lichten sluier omhullen.... Boven in het woud spelen de late zonnestralen tusschen de twijgen en kussen nog eenmaal de herstgetinte blade ren met haar warm licht. Het eene blad na het andere maakt zich los van de takken en zij vallen als een gouden regen op het veelkleurige tapijt, dat hun kameraadjes reeds op den vochtigen grond geweven heb ben.... Donker-paarse klokjes en gevederde va renplanten komen nog uit het schitterend kleuren-kleed te voorschijn.... het mos tegen de rctsen is nog zoo frisch en nog zoo heerlijk groen gekleurd, als was nu pas voor goed zijn eigen lentetijd gekomen. De akkers en weiden in het dal zijn afge maaid.... Van de fruitboomen en de wijn stokken zijn de vruchten geoogst.... hare taak voor dit jaar is weer volbracht.... zij kunnen nu stil in dezen laatsten warmen schijn der herfstzon den winter tegen droo- men.... den winter die hun zal bedekken met zijn lichten, donzen mantel.... Aan den kant van den weg, diep in het beukenwoud zit een oude vrouw.... ver weerd als de ahorn die zijn laatste blaren reeds heeft afgeschud, en met het leven schijnt afgedaan te hebben. Reeds lang is voor die vrouw de naherfst gekomen.... de winter houdt zich gereed om haar te grijpen in zijn ijzige hand, die de moede levens sappen spoedig doet verstijven. En dan komt de rust.... de rust na dien langen arbeidstijd.... de stille rust.... de rust in den donkeren grond van het kerkhof Peinzend kijkt het oude vrouwtje naar het vallen der bladerennaar de zonne stralen, die haar weemoedig licht laten spe len op de kale takken. Zij denkt niet alleen aan de rust, die haar na een moeilijken levensweg wacht.... het is niet alleen een verlangen naar het einde van den herfst des levens, die voor haar vermoeid lichaam o, zoo vaak koude, regen en stormvlagen bracht.... In dit oude, gerimpeld gezicht lichten twee heldere oogen, die spreken van een blijheid des harten en waren levens moed en dit leven, dat dat daarbinnen nog zoo warm klopt, vindt altijd nieuw voedsel, nieuwe kracht in de lichtstralen, die van den Hemel nederdalen in de herinneringin de hoop Allen die het oudje liefhad, gingen van haar heen.... daalden in het graf.... als de moede herfstblaren die zich sidderend van de takken losmaken en dwarrelend op de aarde vallen. Haar oudersbroerszusters haar echtgenoot en kinderen.... allen heeft zij overleefd, maar de herinneringen aan allen, die haar vooruitgingen naar het andere leven zijn net als dorre, verwelkte bladeren. die opdwarrelen, wanneer de wind er in speelt en die dan dubbel zoo verwelkt en dood schijnen. Neen, dat oude hart heeft al zijn herinne ringen bijeengezameld het bewaart ze als een kostbaren schat en de zonnestraal, die binnen dringt, omstraalt haar met hélder. gouden lichtde zonnestraal, die van boven komt, uit het Rijk der Gelukzaligen.... de Zonnestraal, die spreekt van opstanding., van wederzien.... van het eeuwige weder zien. Het oudje glimlacht in zich zeiven, ter wijl ze daar aan den kant van den weg ge leund zit, tegen haar takkenbossen. „Ja, ik zal ze allemaal wederzien.... met allen zal ik weer vereenigd worden.Ja, de eeuwigheid de eeuwigheid Ik zal nog wel een beetje meer moeten lijden, maar ik wil het gaarne verdurenvoor de eeuwig heid I" En zij kijkt naar hare verweerde, eeltige handen die niet goed meer kunnen werken., zij voelt de pijnlijke afmatting in de ver moeide leden.Zij denkt aan hare armoede thuis.... aan ontbering.... honger.... en koude. Die korte herfsttijd zal gauw genoeg voorbij zijn en dan zal zij geen winter meer kennen.... dan wacht haar een tijd, waarin geen nood of dood haar meer hinderen zal, dan wacht haar de eeuwigheid Haar hart is blij en gerust gebleven, al verloor het lichaam in den laten Herfst ook Zijn levensfrischheid en veerkracht. Ondanks alle stormen, die boven haar hoofd waren losgebroken, daalde er toch een hemelsche zonneschijn in de oogen der oude vrouw. Zij heeft een gelukkigen Le- vensherfst. Voor vele menschen, ook voor hen, die nog in den bloei van hun jaren zijn, is reeds de koude, droevige Herfsttijd aangebroken. Geen vreugde of vrede heerscht er in hun binnenstezij voelen zich moe en afge mat.... alle levensvreugde en alle levens kracht is verwelkt en dood als het verkleurde blad in den herfstals verdorde, doode takken.... Een koude nevel omhult iedere scheme-ng van hoop, die zij soms nog voor de toekomst meenen te voelen. Ja, doodsch en kaal ziet het er uit in een hart, waarin de koude ITerfstadem binnengedrongen is., dood.... moe.... somber.... en toch kan de storm in die harten razen als in stormachtige Novembernachten Neen, geen sombere levensherfst, noch in de jeugd, noch in den ouderdom. neen, dat niet l Al zijn de tijden nog Zoo verschrikkelijk, toch komt er altijd nog een zonnestraal, die de aarde verlichten doet hopenOok ten tijde der grootste beproevingen dringt die hemelsche Zonneschijn in ieder men- schenhart en deze stralen moeten wij vast houden in. het diepste wezen van ons bin nenste. Zij vormen het licht van den vrede, dat ieder, ook het meest beproefde hart, be zitten kan. Hemelsche stralen ontspringen uit het Goddelijk Vaderhart en vandaar uit ver breiden zij zich over alle leed en verdriet, dat het menschelijk hart kan doen pijnigen. En wanneer zij daar toegelaten worden dan zal daar in het vervolg vrede en rust heer- schen, ja vrede en meer geluk dan in vele uren der ieugd, want zij brengen twee kostelijke vruchten tot rijpheid in het hart: stille onderwerping en blijde opoffering.... Ja, wie deze heerlijke gaven aan Zijn Schepper kan offeren, die begrijpt ook ten volle de heerlijkheid van de zonnige Herfst dagen, waarin de teere Herfstzon de aarde met al hetgeen zij lijdt, omstraalt. Tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. j De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den typograaf, die zich aan verschillende brandstichtingen in den loop van het vorig jaar. welke brand- 1 stichtingen veel opzien in Rotterdam hebben i gebaard, heeft schuldig gemaakt. De verdachte is veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor den tyd van vier Jaar en ter beschikking van de regeering gesteld. Aanbieding tegeltableau Tijdens de viering van het tienjarig be staan van de K. L. M. hebben de agenten van onze luchtvaartmaatschappij den heer Plesman een tegeltableau toegezegd, als aandenken aan de aangename samenwerking in de afgeloopen jaren. De aanbieding van dit tableau, dat toen nog niet geheel gereed was, is gistermiddag geschied. Het was een korte en intieme plechtig heid, waarbij slechts de heeren Plesman en Martin en de leden van de commissie uit de agenten der K. L. M. tegenwoordig wa ren Namens de agenten sprak de heer H. D. Tel een kort maar hartelijk woord, hetwelk door den heer Plesman beantwoord werd. Het aangeboden tableau is vervaardigd in „De Porceieine Fles" te Delft. Het ontwerp is van den bekenden kunstenaar Senff en geeft een symbolische voorstelling van den vooruitgang der K. L. M. Het vertoont o.m. bet eerste vliegtuig uit 1919 en de laatste aanwinst der Mij. van dit jaar. Verder ko men er afbeeldingen op voor van de vlieg velden Schiphol en Waalhaven. Een nieuwe dienst, De bekende Engelsche vlieger Sir Alan Cobham, die voor rekening van den olie magnaat Wakefield een propagandatoer van 60.000 mijl door geheel Engeland maakte, waarop aan 10.000 schoolkinderen een gratis- vlucht werden gegeven, gaat begin vo'gende maand met zijn groot Havilland-vliegtuig „The Youth of Britain", waarmede ook de nropaganda-toer werd uitgevoerd, naar Afri ka, voor het organlseeren van den grond dienst der Caïro—Kaapstad-luchtlijn van Imperial-Airways. De vliegers omgekomen NEW-YORK, 19 Ncv. De .Associated Press" meldt uit Nome in Alaska, dat Es kimo's het zwaar beschadigde vliegtuig van den sinds een week vermisten bekenden vlieger Kar, Ben Eilson hebben gevonden. Men neëmt aan, dat Eilson en zijn metge zel, de méchanicien Borland, in de yswoestyo van Alaska zijn omgekomen. Het brievenport Nachtautodiensten Belasting betalen op postkantoren Het advies van den Radioraad spoedig te verwachten i Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de begroo ting van het Staatsbedrijf der Posterijen! Telegrafie en Telefonie voor 1930. Ook de minister acht wederinvoering van het stuiversport voor brieven zeer wensche» lijk. De geldelijke uitkomsten van het be drijf laten echter, mede in verband met do eischen, door de schatkist gesteld, voor het tegenwoordige zoodanige verlaging niet toe. Indien tot het invoeren van nachtauto diensten wordt besloten, ligt het in de be doeling deze zooveel doenlijk in beide rich tingen te bezigen, zoodat ook de mogelijk heid zal ontstaan om de in belangrijke pro vincieplaatsen in den vooravond ter post bezorgde correspondentie den volgenden dag in de groote steden van Noord- en Zd.- Holland in de eerste bestelling op te^nemeo. Het stelsel van belasting betalen op post kantoren voldoet zeer goed; het ligt dan ook in de bedoeling de gelegenheid daartoe over het geheele land open te stellen. De verkoop van sigarenzegels aan de kan toren te Rotterdam en te Amsterdam vol doet aan de verwachtingen; uitbreiding tot andere kantoren schijnt voorshands niet noodig. Wat betreft de bestelling van tele grammen met extra kosten op het platte land, zoogenaamde bode-telegrammen, wordt opgemerkt, dat te dezen opzichte in de groote steden en op het platteland een zelfde gedragslijn wordt gevolgd. Dat de invoering van het nieuwe tele foontarief sterk stimuleerend zal werken op het aantal aansluitingen, is de verwachting van de bedrijfsleiding. De vrij ingrijpende tariefsverandering moge haar schaduwzijde hebben, zij is nochtans noodig voor de ge zonde ontwikkeling van de telefonie, en verwacht wordt dat men na verloop van tijd de voordeelen ervan meer algemeen zal waardeeren. Inzake de definitieve verdeeling van den beschikbaren zendtijd over de omroeporga nisaties kan de minister geen beslissing ne men, 'dan nadat de Radioraad advies heeft uitgebracht. Verwacht wordt, dat dit advies thans spoedig zal worden ontvangen. Ook omtrent het vraagstuk van den om roep Nederlandlndië heeft 's ministers ambtsvoorganger het advies verzocht van den Radioraad. Dit wenscht hij al te wach ten, alvorens in deze aangelegenheid een beslissing te nemen. Een spoedige verschijning van den alge- meenen maatregel van besiuur, bedoeld in art. 3 der Telegraaf- en Telefoonwet-1904, welke tevens in uitzicht stelt een regeling ten aanzien van de contróle op de uitzen dingen, wordt door alle daarbij betrokkenen nagestreefd. Ook omtrent deze laatste be langrijke aangelegenheid is het advies van den Radioraad gevraagd. Mocht tot rentevergoeding bij den Post- chèque- en Girodienst worden besloten, dan zou vermoedelijk een stelsel worden geko zen zooals verschillende buitenlandsche postgirodiensten hebben aangenomen, nL 1.8 pCt. of 15 cent per maand per f 100 over de laagste saldi, welke in een halfmaande- lijksch tijdvak hebben uitgestaan. Er zullen dan slechts 24 bedragen per jaar behoeven te worden vastgesteld, waarnaar de rente zal moeten worden berekend. Naar het tegenwoordige saldo van de particuliere rekeningen ad f 75 millioen kan het bedrag der rentevergoeding wor den geschat op pl.m f 450.000. Of de uit rentevergoeding voortvloeiende uitgaven voldoende zouden worden gedekt door toe neming van het algemeen saldo-tegoed der rekeninghouders, zou de ervaring moeten leeren. Thans teruggevonden, j De twee vliegtuigen, die bemand met zeven vliegers een exploratietocht in Noordebjk Canada maakten en reeds sedert twee maan den als verloren werden beschouwd, zyn eindelijk gevonden. Ze waren terecht geko men by Cambridge Bay, 2000 myi ten Noor den van Winnipeg. Alle zeven vliegers waren in leven, maar hebben groote ontberingen geleden. De leider der expeditie, colonel MacAlpine, heeft in die twee maanden 18 K.G. aan gewicht verloren. enkel Ue't zesde vliegtuig te Bagdad Bij de K. L. M. is bericht Ingekomen, dat het zesde postvliegtuig op weg naar Ned.- Indië is gistermorgen te 7 30 uur uit Aleppo is vertrokken en te 12.45 uur te Bagdad Is aangekomen, Alles is wel aan boord. Heden zou de reis worden voortgezet. Het vliegtuig P. H.-A E.O, dat op 30 Sep- tember door slecht weer gedwongen werd tot een noodlanding te Satul het zuidelijkste punt van Siam, vertrekt heiden |Woensdag- ochtend) uit Bandoeng met als bestuurders I Duimelaar en Tepas De oorspronkelijke werktuigkundige Dunk is reeds teruggekeerd heef» een onmiddelijke pijnstillende uitwerking bij PIJNLIJKE MENSTRUATIE Onschadelijk voor het organisme Dooeft» 12 Cachet* ut Apotheken DrogiMetyen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11