1750. 1250.- f125.- f50.- 14C.- Verheffende Sport HET OVERLIJDEN VAN DEN AARTSBISSCHOP 't Militaire Vraagctuk Qy Telegrafisch Weerbericht WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929 Voornaamste Nieuws LAATSTE TELEGRAMMEN BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17314 AANGIFTE f30ET, OP STHAFFE VIN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGE'JAL. Het praeadvies van Luitenant Doorman ZWIJGENDE GETUIGENIS „Het Volk" zweeg van dit alles. Zelfs als „Het Volk" zwijgt, getuig) het luide van zijn vijandigheid tegen over Kerk en priesters. ZIJN KOSTGANGER DOODGESLAGEN Een stoel als wapen ERNSTIG ONGELUK TE HAARLEMMERMEER Een vrouw in de Ringvaart verdronken DE GISTING ONDER DE INLANDERS IN EEN KRITIEKE PHASE Een rede van den Zuid-Afr. minister Pirow De 80-jarige Zandvoortsche redder Jacob Koper gehuldigd EEN REDE VAN DEN POOLSCHEN MINISTER PRESIDENT Over de grondwetsherziening Het salarisreglement van de Ver. v. Prov. Personeel in Noord-Holland VIER NEDERLANDERS VAN DE „STAD VLAARDINGEN" OVERBOORD GESLAGEN Alle vier verdronken Geschenken voor het nieuwe Gouvernementsgebouw Het Kamerlid J. ter Laan MR X 7 i ■SP» J. J WEBER ZOON Groote Houtstraat tbft Haarlem De vliegtliensten BataviaAmsterdam Rantsoeneering van water te Soerabaja Successen der Sovjet-troepen in het gebied van den Ooster-spoorweg Aangekondigde uitsluiting in het scheepsbouwbedrijf ingetrokken De inspectiereis van den Franschen minister Maginot Telefoon No. 13866 (drie lijnem Postrekening No. S970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cL; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alleabonné -oj>djr hlad znn ingeviilgede verzekeringsvourwaarder tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheeleongesvhiktheid tor werken door verlies '-an beide armen, heide heenen ot heide nogen hii een i mgeva l mei 'doodelijken afloop hij verlies vaneen hand. een voel ot een oog hit verlies van een duim ot wijsvinger hu o breuk van been ot arm hu verlies v een anderen vinger. m (Slot) Eet praeadvies van den luitenant ter Bee ie masse Doorman, over de militair technische zijde var. tiet vraagstuk en .neer in ner mj zonder over de marine en net leger buiten Europa, uitgebracht aan den partijraad, betreuren we bijzonder, omdat daardoor in onze partij gepleit wordt vooi versterking van de vloot op een wijze, ais tot necten nog met genoorü. De aenkbeelden van enkelen worden hier door als het ware naar voren geschoven op een wijze, die den buitenstaander in den waan zou kunnen orengen, dat nierachter duizenden en duizenden Katholieken ston den, die precies eender over dit vraagstuk denken, wat beslist met net gevai is. We kunnen tei weerlegging en oestrijdmg -an dit praeadvies met oeter doen. dan in net kort even nagaan, wat de neer Doorman (die op net standpunt staat dat de regee ring ter oescnerming van nare belangen behooit te oescnikken over een zeegaande vloot, welke moet zijn een Nederlandsen macntsinstrument) wil. Zellstandigheids- poiitiek moeten we voeren en daarom dient volgens nem gezorgd te worden dat we n weermaent nebben, waarvan voldoende pre ventieve werking uitgaat. Een weermaent dus, welke, mede in verband met de strate gische ligging van de verschillende deeien van net Rijk, een factor van beteekems vormt voor de oelhgerenten. Geneei atwijkena van de tot heden m onze party genuidigae inzichten, meent deze praeadviseur, dat voor de verdediging van de neutraliteit hier te lande watervlieg tuigen en snelle ooriogsscnepen moeilijk gemist kunnen worden. Wat we nu nebben is aosoiuut onvoldoende en daarom moet de vloot snel worden uitgebreid volgens den heer Doorman. Benaive aanbouw, noodig om het bestaan de moderne materieel up-to-date te nou- den. is dernaive noodzakelijk; aanbouw van 2 kruisers; aanbouw van 8 jagers, type De Ruyter; aanoouw van 4 onderzee boot en; aanboiiw van 2 onderzeeboot-mynenleg- gers; aanbouw van een flottieljevaartuig met kanonnen van 15 cm voor West indie; inneming van een marine-vliegkamp te Curasao. Dat alles zal, hfj ontkent dat niet. heel veel geia kosten, maar daaraan is niet te ontkomen, want men zal zoo snel mogelijk moeten inhalen, netgeen verzuimd is. We kunnen net met deze opvatting van wat er voor de marine noodig is, niet eens zyn, daar is geen sprake van. Deze praead viseur begaat de groote fout, dat hij er geen rekening mede houdt, dat de grootte van de vloot bepaald wordt door de fmancieele mogelijkheden in verband met de geldende politieke opvattingen. Als hij daar maar eens een oogenbhk over nad nagedacht, zou hu nooit met deze voorstellen, die uitgaan van den subjectieven wensch naar een groote vioot. gekomen zijn. Dat wat de neer Doorman wil, is niet alleen niet te oetaien, maar het is ook prin cipieel fout. omdat net in een dergelijke vloot vastgelegde kapitaal mets of uiterst wemig rendement geeft voor de verdedi ging van ons land. Wat m net Detensierapport van 1920 geschreven is. is nog steeds van waarde en dient door ons als de politiek bil het mi litaire vraagstuk, voor wat betreft de ma rine te worden gevolgd. In Nederland behoort do verdediging van het zeetront m hoofdzaak te geschie den door net leger; daarbij zal de vloot een zeer ondergeschikte rol spelen. Zij zal de verdediging te land kunnen steunen, maar meer niet. Een vloot, als binnen het bereik van Ne derlands bescheiden middelen zou vallen, zal m de kleine Noordzee, omgeven door groote zee-mogendheden, toch practisch niets kunnen uitrichten,^daarom is het ook verkeerd te streven naar uitbreiding der marine in 1S20, toen wij nog volop m net geld zaten, nebben we zells niet gedacht aan uitbreiding. Thans wil de praeadviseur voor Nederland een kruiser, vier jagers en een onderzeebootmynemegger, boven net reeds aanwezige materieel Dit is voor de verdediging van ons ïand met noodig. Xn tijd van gevaar bestaat er niet de minste kans, dat dit materieel tijdig m Xndie is, want de verbindingen kunnen &ij niet ver zekeren. Xn net detensierapport 1920 is dan ook zorgvuldig vermeden een band te leggen tusscnen net materieel in Xndiè en in Ne derland, omdat die band er niet zyn mag. Het is op grond daarvan, dat wij be weren. dat net praeadvies van den neer Doorman ons in geneel verkeerde richting stuurt. Voor oefening van personeel kan men nier toch geen vloot nouden, die -«0 miuioen zou kosten, om nog niet te spreken van de enorme bedragen, die de uitbrei ding van personeel zou eischen. zooals die hier gedacht wordt, maar nelaas met uit gewerkt. Het zou veel te ver voeren, hier ieder van zfjn adviezen te weerleggen, maar op een zaak dient toch de aandacht gevestigd. De prae- adviseu- meent, dat voor den aanoouw van hetgeen ny noodig acht. 15 millioen gulden per Jaar voldoende zal zyn. We gelooven daar mets van, want de vlootcommissie- Patijn rekende voor een veei kleinere vioot reeds op 17 millioen, zoodat we, hetgeen de neer Doorman wil, op minstens 20 mii- aoen gulden per jaar mogen stellen Verder vergeet de praeadviseur de exploitatiekos ten van deze vioot, die ook 2 a 3 millioen gulden per jaar nooger zullen zijn dan thans. Men kan nu als marine-officier zeggen, dat deze uitgaven gedaan kunnen worden ei, gedaan moeten worden, maar er is niet een ernstig politicus in onze party, die dat zal beamen. Dit praeadies dient zonder meer dan ook verworpen te worden, als zijnde absoluut in stnj'd met de denkbeelden daar omtrent in de Katholieke Partij. Bij het overlijden van Mgr. Van de Wetering hebben ook liberale bladen als het „Handelsblad", de „N. Rott. Crt." en het „Vaderland" woorden van waardee ring gewijd aan den onmiskenbaar groo- ten doode. Ai huldigen de leiders van deze bladen ook andere beginselen dan die welke de overleden Bisschop zoo krachtig vóór- stond, toch hebben zij er behoefte aan gevoeld, bij dit verscheiden van hun sympathie en deelneming te doen blij ken, juist omdat Mgr. Van de Wetering het werk van den andersdenkende zoo zeer wist te waardeeren. Deze hulde aan den dierbaren doodc eert de leiders der genoemde bladen. Stel daar tegenover de houding van „Het Volk": dit blad had voor de ver melding van Mgr.'s overlijden5 regels over! De „Residentiebode" zegt hiervan te recht: „Het Volk" had in zijn 4 bladen vermoe delijk geen plaats voor dezen doode, die In zijn lange priesterleven meer voor de arbei ders heeft gedaan dan alle socialistische kopstukken samen. Wat Mgr. aan materieeh- voordeelen voor den arbeidenden stand heeft bezorgd, is niet te schatten. Endaar enboven deed hij onnoemlijk veel voor hur, eeuwig heil. Wat toch nog altijd méér zegt ondanks het gepraat in duizenden „Volk"- edities, dat het eeuwige negeert of, nog erger, vaak bespot en wegredeneert!" Tijdens een twist in huis sloeg gistermid dag de 37-jarige Th., wonende in de Bloe- merstraat te Nijmegen, zijn kostganger, den 72-jarigen V. V. met een stoel dood. Dc dader meldde zichzelf bij de politie aan waar hij zijn daad bekende. Over dezen twist met noodlottigen afloop vertelt de „Telegraaf" de volgende bijzon derheden: Reeds geruimen tijd was het gewoonte, dat de 72-jarige Van Versseveld, die in de Eerste Walstraat 86 te Nijmegen alleen een klein kamertje bewoonde, het middagmaal gebruikte bij het echtpaar H. R. Teunissen, wonende Bioemerstraat 87. Ook Dinsdagmorgen van IX uur af be vond van V. zich ten huize van T., wiens vrouw alleen thuis was. Toen X. even na 12 uur thuis kwam, was het middagmaal nog niet gereed. T. betuig de zijn ontevredenheid hierover en uitte 't vermoeden, dat van V. en zyn vrouw dien morgen wel in een café zouden hebben door gebracht. T. wond zich geweldig op en wilde ten slotte zijn vrouw te lijf. Hieiop kwam de oude van V- tusschen - beide en riep: „Dat zal nooit gebeuren." Dit was olie op het vuur en nu keerde T. zich tegen van V. „Wie is nier de baas?" moet T. toen ge schreeuwd hebben, „jij of ik?" „En pas op, of ik sla je de bersens in!" De tWiSt tusschen beide mannen liep hoe langer hoe hooger, de vuisten kwamen op tafel, totdat T. buiten zich zeiven van drilt, een zware eikenhouten stoel greep en hier mede den ouden man verscheidene hevige slagen op het hoofd toebracht. De kracht der siagen was zóó groot, dat de stoel aan stukken brak. Het slacmoifer zeeg hevig bloedend ineen en gaf geen teeken van leven meer. De dader, ziende, welk onheil hij aan gericht had, is zich onmiddellijk op het hoofdbureau van politie gaan aangeven. Van hier vertrokken aanstonds eenige po litiemannen naar de piaats waar zien het drama had vonrokken. Zij vonden den ver- siagene in een grooten bloedplas achterover op den grond liggen, terwijl het achterhoofd gapende wonden vertoonde. Inmiddels was ook dr. Banning gearriveerd, die slechts den dood kon constateeren. Het ontzielde lichaam werd hierop per poiitisbrancard naar 't WUheimina-Zieken- huis overgebracht, waar in het bijzijn van den commissaris van poiitie, den heer Alard, en den hoofdinspecteur van de afdeeling recherche, den heer Van der Pool, de dader met het stoiielyk overschot van zijn slacht offer werd geconfronteerd. T. erkende geslagen te hebben, doch ont kende hierbij opzet te hebben gehad zijn slachtoffer te dooden. Hy zeide, het mis drijf in een aanval van drift gepleegd te hebben. Dr. Hulst, uit Leiden, werd heden te Nij megen verwacht, ten einde net lijk gerech telijk te schouwen, terwyl ook het parket uit Arnhem een onderzoek instelde. De dader is in voorloopige hechtenis ge nomen en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Heeft u 't ook gehoord? In Londen Wist Camera d'Italiaan, Stribling in een bokspartijtje Zeer hardgrondig neer te slaan. Prachtig waren daar de slagen, Uppercuts, gezond en frisch Bloedneus en wat losse tanden Een gespartel als van visch. 't Vechtinstinct, zoo luidt de vaktaal Was gelukkig hier ontwaakt. Dat wil zeggen, beide heeren Werden wat je noemt geraakt. D'eene zakte op zijn knieën, D'ander hing versuft in 't touw. Negen tellendan weer opstaan, Klaar voor 'n nieuwen watjekouw. Als een machtig, grootsch gebeuren, Werd ten slotte aan het eind 't Resultaat de heele wereld. Die beschaafd heet, rondgeseind. 't Menschdom wil men meer beschaven En wanneer je zoo iets leest Is 't ook noodig, want de mensch doet Thans nog ruwer dan een beest. MARTIN BERDE. De 59-jarige echtgenoote van C S., die met haar man samen een huisje bewoont aan den Huigslolerdijk nabij de Kaag te Haarlemmermeer, had zich even naar den waterkant van de ringvaart op de stoep be geven en is toen vermoedelijk uitgegleden, met het noodlottig gevolg, dat ze tn het water terecht kwam en zich niet meer heelt kunnen redden Wij] haar man niet thuis was en geen an dere personen in de omgeving waren werd het ongeluk door niemand opgemerkt Een half uur latei werd ze bij de sloep drijven de gevonden Opgehaald zijnde, bleken de levensgees- 'en reeds geweken te zijn Ook de inmid dels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot naar de Kathedraal Morgenmiddag 12 uur zal het stoffelijk overschot van Mgr. van de Wetering van net Aartsbisschoppelijk paleis worden overge bracht naar de Kathedraal. Deze overbren ging zal op eenvoudige wijze geschieden. De lijkstoet zal worden gevolgd door eenige rij tuigen, waarin de Vicaris-Capitularis. de Hoogeerw. Heer J. H. G. Jansen de execu teur-testamentair. Mgr. B. A. de Wit en de twee secretarissen van het Aartsbisdom zul len zyn gezeten. Er zal gelegenheid bestaan om in de Ka thedrale Kerk het stoffelijk overschot van Mgr. van de Wetering te zien. De tijden voor dit défilé zullen nog nader worden be kend gemaakt. Condoléances Betuigingen van deelneming met 't over lijden zijn o.m. ingekomen van Zijne Em. W. M Kardinaal van Rossum. Zijne Exc. L Schicppa. Pauselijk Internuntius te 's-Gra- venhage en H. M. de Koningin-Moeder. De Pontificale Requiem-Mis. De Pontificale H. Mis van Requiem zal worden gecelebreerd door Z. D. H. Mgr. L. J. A. H .Schrijnen, Bisschop van Roermond met assistentie van Mgr. Dr. A C. M. Sehaepman, Proost van het Metropolitaan Kapittel als presbyter-assistens. de Hoog Eerw. Heeren Mgr. B. A. de Wit. Vicaris- generaal van het Aartsbisdom en G. B Eekwielens, deken van Zwolle en pastoor te Heino als Troondiakens; den HoogEerw. heer Kann. J. G. van Schaik als diaken; den HoogEerw. heer H. J. Koopmans, president van het Seminarie te Culemborg als sub diaken. Als ceremoniarl zullen fungeeren de beide secretarissen van het Aartsbisdom, de Zeer Eerw. heeren J. v. d. Burg en Dr. W Mulder. De lagere assistenties worden vervuld door theologanten van het Groot-Seminarie te Hijsenburg. De lijkrede zal worden uitgesproken door den Hoogeerw. heer J. H. G. Jansen, vica- ius-capitularis van het Aartsbisdom. Metten en Lauden. De Metten op Donderdagavond worden voorgezeten door den ZeerEerw. heer J. B. A. Batenburg, plebaan der Kathedrale Kerk, met assistentie van professoren van het Groot-Seminarie te Rijsenburg. De Scho'.a Cantorum van Rijsenburg zal de liturgische gezangen uitvoeren. De Metten zullen worden bijgewoond door alle studenten van het Groot-Seminarie te Rijsenburg en 40 studenten van Culemborg. Agens bij de Lauden is de HoogEerw. heer Kan. J. G. van Schaik, pastoor St. Marti- nuskerk te Utrecht. Assistentie zullen ver- leenen twee oud-secretarissen van den over leden Aartsbisschop. Bij de Lauden en de Pontificale H Mis van Requiem zal het zangkoor der Kathe- drale Kerk de Gregoriaansche gezangen uit voeren. Geen bloemen. Op uitdrukkelijk verzoek van het Metro politaan Kapittel zijn wij gemachtigd mede te deelen, dat er geen bloemen worden ver dacht, daar dit geheel in strijd zou zijn met den geest van den overleden Bisschop. Défilé langs bet lijk. Donderdag van half 1 tot 6 uur zal er gelegenheid zijn langs het lijk van Mgr. H. v. d. Wetering in de Kathedrale Kerk op gesteld te defileeren. Het défilé na de Metten. Te 7 uur wordt de kerk opnieuw geopend voor het bidden der Metten, welke te half 3 uur aanvangen. Na afloop der Metten zal nog gelegenheid zijn maar alleen voor hen. die tijdens de Metten in de kerk aanwezig zijn langs het lijk te defileeren. Dc begrafenisplechtigheid. Na de Pontificale H. Mis van Requiem .vaarvoor de genoodigden te kwart vóór 10 aanwezig moeten zijn, zaï de plechtige be grafenis op het R.K. Kerkhof plaats hebben. Op het Kerkhof aangekomen, wordt het ujk onmiddellijk grafwaarts gedragen, daar in de kapel geen absoute plaats heeft. Buiten de genoodigden wordt niemand op :et Kerkhof toegelaten, uitgezonderd de de putaties der R.K. Vereenigingen met hun vaandels. PRETORIA, 19 November (Reuter) De Zuid-Afrikaansche minister van Justitie Pi row heeft in zijn rede over de gisting onder de inlanders nog verklaard, dat men alge meen van meening is dat de gisting in een gevaarlijke phase is gekomen en dat de po litie overtuigd is dat het thans zoover is ge komen, dat, tenzij er radicale maatregelen worden genomen, binnen een jaar of ander half jaar inlanders-opstanden zullen uitbre ken op groote schaal met als gevolg repre sailles van de blanke bevolking en invoering van de lynch-wet. De organisaties, die de gisting aanwakkeren zeggen dat haar doeleinden op industrieel gebied liggen, maar zy voeren een propagan da, bestemd om gewelddaden uit te lokken. Jacob Koper, de nestor der Zandvoort sche redders, vierde gisteren zijn 80sten verjaardag in het Tehuis voor Ouden van Dagen te Zandvoort. De verjaardag van den krassen ouden man trok veel belnagstelling. Onder de bezoekers was ook de voorzitter der Zandvoortsche Reddingsbrigade dr. Wil- lems, die tevens de gelukwenschen over bracht van de Italiaansche legatie, die in den persoon van Jacob Koper allen wiide huldigen, die zich bij de redding van Ita- liaansche zeelieden speciaal bij de Sa- lento-ramp verdienstelijk gemaakt heb ben. In een schrijven heeft de Italiaansche consul-generaal te Amsterdam de groeten en persoonlijke dankbaarheid van de in Ne derland speciaal in Amsterdam woon achtige Italianen betuigd. Het huldeblijk dat door dit schrijven werd begeleid bestond uit een mooie bloeiende plant en een envelop pe met inhoud. De inleiding tot de groote propaganda van de Pilsoedski-groep WARSCHAO 19 November Wolffbureau De minister-president hield heden voor ca. 3000 genoodigden de aangekondigde rede over de grondwetsherziening Men beschouwt deze rede als een inleiding tot de groote propaganda-actie van het kamp van Pil- soedski in het geheele land. De premier critiseerde scherp de heer schappij van hel parlement in het algemeen en die der Sejm in het bizonder. Tevens gaf hij de verzekering, dat het kamp van Pilsoedski een voor Polen abso luut noodzakelijke grondwetsherziening, die j een aanmerkelijke beperking van de rech ten der afgevaardigden zal meebrengen, in elk geval zal verwezenlijken, ook al zou de i strijd daardoor met ernstige btnnenlandsche gebeurtenissen gepaard gaan Van de herziening zal men zelfs niet af zien, wanneer in de Sejm niet de vereischte meerderheid er voor wordt gevonden. lijk het begin eener algemeene herziening van het Salarisreglement beteekenden en op dien grond van de agenda behoorden te worden afgevoerd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland adviseeren den Provincialen Staten afwijzend te beschikken op het adres van de vereeni- ging van Provinciaal Personeel in Noord- holland, d.d. 7 November 1928, houdende verzoek eenige functies, (in totaal 16 func ties o.m. betreffende de rangen van ver plegende, gediplomeerd-verplegende en eerste verplegende bij de Provinciale Zieken huizen) in een hoogere klasse van het sa laris-reglement te rangschikken dan waarin zij thans geplaatst zijn. De Centrale Commissie, die prae-advles uitbracht kwam met 7 tegen 3 stemmen tot de conclusie, dat de onderwerpelijke voor stellen in onderling verband eigen- Van het stoomschip „Stad Vlaardingen'', is bij de directie der .Halcyonlijn te Rotter dam bericht ontvangen dat bij een hevigen storm vier Nederlanders overboord gesla gen zijn en verdronken. Het zijn de heer J Hofman, uit Vlaardin gen en de matrozen J v. d Haven. Rotter dam, A Notmeijer, Vlaardingen en A. Kar stens, Rotterdam Een klok van eenige kleine gemeenten Het ligt In de bedoeling van de gemeenten Akersloot. Oterleek. Schermerhorn, Noord en Zuid-Schermer het provinciaal bestuur bij de in gebruik neming van het nieuwe gouvernementsgebouw een klok met de wa pens dier gemeenten aan te bieden. Bedankt wegens zijn wethouderschap van Rotterdam. Bij den aanvang van de Tweede Kamer zitting van gistermiddag heeft de voorzitter medegedeeld, dat was ingekomen een brief van den heer J. ter Laan, waarin deze be richt, dat hij bedankt als lid der Kamer in verband met zijn benoeming tot wethouder van Rotterdam. V..' Vier Nederlanders tusschen Narvik en Syd ney overboord geslagen en verdronken. Man doodgeslagen te Nijmegen. Behandeling van de begrootingen van Jus titie en Waterstaat in de Tweede Kamer. De Haagsche rechtbank heeft in haar strafzitting van gisteren behandeld den moord in de Faber van Riemsdijkstraat. Het onderzoek in de Sklarek-zaak begon nen. President von Hindenburg geeft 20000# Mk. voor de Duitsche kolonisten in Rusland. Barometerstand 9 uur v.m.: 759 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 27 min. Hoogste barometerstand 768.8 m.M. te Stensele. Laagste barometerstand 731.5 m.M. te Thorshavn. Verwachting: Meest matige, zuid-oostelüke tot z.-westeljjke wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht enkele regenbuien, weinig verande- •ing in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt hedenmorgen 9 uur 20. Aan alle posten: Attentie-sein neerl BATAVIA, 20 November Het vlieg tuig van den regelmaügen 14-daagschen dienst is hedenmorgen naar Ams'erdam vertrokken. Er is 174 K.G. post aan boord. SOERABAJA, 19 November In den laatsten warmen tijd was de beschikbare waterhoeveelheid dagelijks practisch pre cies opgebruikt. In den afgeloopen nacht is daar echter verandering in ontstaan door dat er 800 M3. water te weinig bleek te zijn. Het gevolg hiervan is, dat de waterlei ding besloot tot rantsoeneering van het water. LONDEN, 20 Nov. Uit Moekden wordt gemeld, dat de steden Dalam Nor en Mands- joelië, in de omgeving waarvan hevige ge vechten waren uitgebroken tusschen Russi sche en Chineesche troepen, door de Russen zyn bezet. De bezetting geschiedde eerst na hevige gevechten met een r.an*al groctere •Chineesche troepen, waarbij de Chineezen groote verliezen hebben geleden. Dinsdagmiddag te 12 uur duurden de ge vechten nog voort De Sovjet-troepen ma ken gebruik van tanks, vliegtuigen en mo derne artillerie. Ook op andere plaatcen van het front overschrijden de Sovjet-troepen de Chineesche grens. LONDEN, 20 November Reuter De werkgevers in het scheepsbouwbedrijf en de betrokken vakbond hebben een overeen komst aangegaan, waardoor het verschil wordt bijgelegd, hetwelk leidde tot aankon diging eener uitsluiting van 15 000 scheeps timmerlieden De aankondigingen der uitsluiting, die 23 November zou ingaan, zijn ingetrokken. De gezonken motorboot in het Spaarne. rGistermorgen is men, met behulp van een kraanbok, van de firma Graaff en Koelman uit Rotterdam, begonnen met de motorboot die door het stormweer van verleden week gezonken is, te lichten. Men hoopte gister avond klaar te zijn. De werkzaamheden,vallen echter niet mee, en ook vandaag is men den heelen dag aan het werk PJARIJS, 20 Nov. Maginot heelt Dins dag in de buurt van Straatsburg de Maan dag bij Metz en Diedenhofen begonnen in spectiereis naar de Fransche grensposten beëindigd In den namiddag is hij naar Pa rijs teruggekeerd. Aan een medewerker van de „Matïn" ver klaarde hij. dat hetgeen hij gezien heeft, hem zeer bemoedigd heeft. Er moet nog veel gedaan worden, doch de toestand is beter dan hij dacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1