HET DERTIGST INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES w Stadsnieuws DE SALARISSEN VAN DE HOOFDAGENTEN EN AGENTEN TWEEDE BLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Een adres aan den Raad van „St. Michaël" en den Christelijken Bond O Het geval met Burgemeester Pont Ernstige autobotsing in Haarlemmermeer zee Een aanvaring op de Noord Vacantietoeslag personeel der Provincie Wandelsport Pakketpost Woningbouwvereeniging „St. Bavo" BURGERLIJKE STAND ui Het is momenteel wel zeker, dat Cartha go niet zal kunnen naien dij de massa-con gressen van Chicago en Sydney. Tenminste wat het aantal deelnemers betrelt. Alle omstanaigneden dwingen tot die erkenning. Chicago met z'n 3.5 millioen, Sydney met z'n millioen inwoners konden ai aanstonds meer menschen op de been brengen dan Tunis, dat ibanlieue en Arabische kwar tieren meegerekend) slechts tweehonderd duizend zielen telt. Deze vergelijkmg gaat volledig op, want als onder die millioenen ook veel andersdenkenden waren, dan zul len ook hier de Arabieren geïnteresseerd deelnemen aan deze nooit-door-hen-aan- schouwde openbaring van het Christendom; de Arabische bey is zells eerevoorzitter van het lokaal comité! Dat is het eerste, een zeer groot verschil. Wilt u nog meer cijfers: globale schattin gen verzekeren, dat er op den 24sten Juni 1926 m het Mundeiein-park bij Chicago an derhalf millioen personen aan de finale plechtigheden deelnamen; dat er 9 Septem ber 1928 rond de kathedraal van Sydney bijna een millioen menschen aanwezig wa ren: een vergadering, die Australië nog nooit bij elkaar gezien had. Natuurlijk was een beduidend percentage van die congres sisten inwoner van de stad zelf. of van de naaste omgeving, maar we moeten niet vergeten dat ook de toevoer van buiten enorm was. In Sydney wordt op tweehon derd duizend het aantal geschat dat per trein of schip arriveerde; in Chicago, waar in normalen tijd dagelijks 1385 personen treinen arriveeren, moeten tusschen den 15den en 24sten Juni negen honderd dui zend reizigers binnengekomen zijn. Zoo heeft men bij den opzet van het Carthaagscn congres wel aangevoeld, dat het hier niet zoo'n massa-manifestatie kan worden. Daarop is Tunisië, land en stad, eenvoudig niet berekend. Tunisië kan geen 3500 spoorwagens laten rijden op v: i paral - lelbanen niet de 12000 employé's bijeen brengen om die treinen te bedienen, het kan geen 28000 autobussen en autocars re- quireeren, zooals Chicago dat presteerde voor de processie in Mundelein. Maar het is voor de commissie van voorbereiding na tuurlijk een delicate taak om bij benade ring het aantal bezoekers te schatten. Steunpunten voor die berekening zijn o.m. de volgende feiten Er worden brieven ont vangen met concrete aanvragen uit Hol land, België, Spanje, Canada, NoorJ-Ameri- ka. Zelfs de nestor van het episcopaat, de 90-jarige Mgr. Redwood, bisschop van Wel lington (Nieuw Zeeiand) denkt te komen! Daar komt bij, dat zeer veel Tunisiërs fa milie hebben in Frankrijk, Malta, Corsica en Italië vooral, en van het congres zullen profiteeren om nun relaties met de r.tri- kaansche Heimat te laten kennismaken. Van den anderen kant zal de toeloop beduidend beïnvloed worden door de gelijktijdige vie ring van het eerste eeuwfeest der Fransche bezetting in Algiers; velen die er anders De chauffeur van den tweeden auto, die een aanrijding ook al niet kon vermijden, kwam eerst met den met een paard bespan nen wagen in botsing waardoor deze ernstig werd beschadigd en daarna met den op den weg onderstboven liggenden eerst gepasseer- den auto. die door den hevigen schok een slag in de rondte maakte. De bestuurder van het derde achterop komende motorrij tuig bracht het er niet beter af, want hij wist ook wel met een krachtigen uithaal om den auto van M heen te komen, maar botste daarna met geweld tegen het mo- nooit aan gedacht zouden hebben om een torrijtuig op dat op den weg lag Eucharistisch congres te bezoeken zullen nu i Aan de stukken en brokken, die op den vanuit Algiers komen om een vacantie-trip weg lagen, was duidelijk op te merken, dat rond het congres te maken. Er gaan zelfs de botsingen en aanrijdingen van ernstigen geruchten dat de president der Fransche re- aard waren en belangrijke schade hadden publiek Carthago zal aandoen: in elk geval heeft Mgr. Lemaitre hem uitgenoodigd Deze congressisten zijn een ander com fort (hoe mmiem dan ook) - gewend dan Mekka-peigrims ol Benares-gangers, en er moet dus voor behoorlijk onderdak gezorgd worden. Terwijl de Tunisische hotels alle te zamen maar 1250 personen kunnen logee- ren!! Na ernstig onderzoek heeft men ge constateerd dat het onmogelijk was om m den nog resteerenden tijd kampementen neer te zetten zooals men oorspronkelijk van plan was. Men Is dus teruggekeerd tot de oplossing om op ruime schaal onderdak te vragen bij de bewoners zelf. Men heeft gewezen op de gastvrijheid van Amsterdam teweeggebracht. Het mag een wonder heeten dat alle be stuurders er ongedeerd afkwamen De politie stelde een onderzoek in. omtrent het gebeurde Wat er bj dsn overweg gebeurde Wij lezen in de „Oprechte Haarlemsche bijvoorbeeld, op de hartelijke ontvangst die Courant": kardinaal Dubois vond bij een protestantsch 1 De heei' D. F. Pont, burgemeester van inwoner van Chicago, en voigens de laatste HUlegom, heeft, zooais men weet, voor den inlichtingen heeft de commissie al duizen- Kantonrechter te Leiden terecht gestaan als den aanbiedingen gekregen. De Tunisiërs verdacht van overtreding van 't Tramweg reglement, art. 11 sub 2 lid a., gepleegd te Sascenheim bij d:n Spooroverweg. De amb tenaar van het O. M. eischte 30 boete of 10 dagen hechtenis. De uitspraak zal 14 dagen later volgen. Över dit geval zijn In de groote pers be- kost het offers. Zoo zijn er al menschen. die richten en beschouwingen opgenomen, die besloten hebben om hun huis aan de con-onjuist en voor burgemeester Pont kren- gressisten af te staan en zélf in hun tuin kend gijn. te kampeeren! Naar wij vernemen heeft het geval zie.. Veel groepen zullen ook logeeren op de als volgt toegedragen: schepen, waarmee ze gekomen zijn. Sche-De overweg was gesloten, aan de zijde pen van niet te grooten diepgang zullen tot Oegstgeest stonden auto's en de tiam, aan in de haven van Tunis kunnen komen: de de zijde Sassenheim auto's te wac ten. Jly andere zullen evenals de Middellandsche De Italiaansche reus Primo Carneva heeft een sensationeele boksparty gevoerd tegen den Amerikaan Young Stribling, in Albert Hall te Londen. De reus won! Niet door het knock-out slaan van zyn tegenstander, maar omdat Stribling hem „down" sloeg door het te laag plaatsen van twee stooten, waardoor de Amerikaan gedisqualificeerd werd. Op deze foto ligt Cameva in het midden van den ring bewusteloos. Links de verliezer Young Stribling. schijnen te begrijpen, dat het in hun eigen voordeel is, als de congres-bezoekers van hun land een aangenaam eouvenir bewa ren: wil Tunisië zich als tosristenland voorgoed pousseeren, dan moet het van deze unieke gelegenheid gebruik maken, ook al I zee-kruisers in La Goulette ankeren, waar water-taxi's dan voor het verder vervoer beschikbaar zullen zijn. Besprekingen wor- den gevoerd met verscheidene reeders om n vlug transport van Marseille naar Tunis te garandeeren; de geregelde diensten zouden, zelfs al worden er extra-booten ingelegd, het publiek toch niet kunnen verwerken. j De materieele organisatie vraagt nog véél meer. Er most gezorgd worden voor een behoorlijk aantal restauranten; de „maag" van een congres is groot! (Wist u dat in Sydney alléén voor de- congressisten psr dag 300 runderen en 200-0 schapen geslacht, 100.000 brooden en evenveel liter melk ge- I leverd werden? Dat op den slot-dag van j Chicago te Mundelein twee millioen eieren, I -- 100.000 k.g. worst 30.000 kilo aardappelen, zet en zel niet ee lorl 1400.000 vruchten, 6000 kilo boter en 13000 Daarop vrigde een g^prek, naaien ^rd kilo koffie verkocht werden?) een der sluitboomen lag een gat in dsn weg. Teen de boomen opengingen, weken de auto's, komende van Sassenhsim uit, vooi; het gat in den weg. De auto's van Oegstgeest komende, waaronder die van burgemeester Pont, moesten daarom ook naar rechts uitwijken en naast of op de trambaan rijden. De auto vóór burgemees ter Pont stopte, dus laatstgenoemde ook, en wel staande vlak naast de tramrails, ter wijl de tram naderde met een snelheid van ongeveer 3 a 4 K.M. Burgemeester Pont Politieambtenaren in Nederland en de af- deeling Haarlem en Omstreken van den Nederlandschen R. K. Politiebond „St. Mi- chaël" heeft een adres aan den Raad ge richt als volgt: Kennis genomen hebbende van hetgeen j in de Memorie van Antwoord op het on stond met zijn auto ingesloten de 1 clerzosk in de afdeelingen van de Ontwerp- tweede en vierde auto, kon f 2egrooting 193,, voor de gemeente Haarlem achteruit, dus zich ook met van de tram- j door het College van B. en W. wordt ge- Er moet gezorgd worden voor postkantoor voor pers- en inlichtingenbureau, en voor autostalling niet het minst! Het Is te begrij pen dat men in Tunisië onder den indruk gekomen is, en met eenigen trots mogen we erop wijzen dat deze massa-organisatie voor een groot deel in Hollandsche handen rus:! Nieuw jaarscorrespondentie Teneinde de onderstaande landen nog voo 1 Januari 1930 te bereiken moet de voor die landen bestemde coi respondentie uiterlijk op de daarachter voorkomende data en tijd stippen ten hoofdpostkantore ter post zijn bezorgd: Argentinië 13 December 15.05. Argentinië (luchtpost) luchtdienst Tou- louse-Buenos-Aires 20 Dec. 18.30. Aruba, 4 Dec 8 50. Aruba, (luchtpost) luchtdienst New-York Curasao 10 Dec. 18.30. Australië, 28 Nov. 12.20. Bonaire, 4 December 8.50. Bonaire (luchtpost) luchtdienst) New- YorkCuracao, 10 December 18.30. Brazilië (Rio de Janeiro en Santos) 17 Dec. 8.50. Brazilië (Pernambuco en Bahia) 13 De- sember 15.05. Brazilië (luchtpost) luchtdienst Toulouse- Rio de Janeiro 20 Dec. 18.30. Britsch-Indië 12 Dec. 12.20. Britsch-Indië (luchtpost) luchtdienst Lon den—Karachi 20 Dec 21.00. Canada 20 Dec 8.50. Ceylon 12 Dec. 16.20. Ceylon (luchtpost) luchtdienst Londen— Karachi 13 Dec. 21.00. China 8 Dec. 3.10. Cuba 17 Dec. 18 30. Curagao 10 Dec. 18.30. Egypte, 25 Dec. 2 00. Japan 12 Dec 17.40. Mexico 17 Dec 18.30. Ned. Indië (zeepost) Rotterdam s.s. ,,In- drapoera" 27 Nov. 3.10. Ned. Indië (mail) 5 Dec. 10.10. Ned. Indië (luchtpost) Vliegtocht Amster damBandoeng 12 Dec. 3.10. Nieuw-Zeeland 28 Nov. 18.30. Palestina 22 Dec. 2.00. Saba 4 Dec 8.50. Siam 5 Dec 12.20. Siam (luchtpost) Vliegtocht Amsterdam- Bandoeng 12 Dec. 3.10. St. Eustatius 4 Dec. 8.50. St. Martin 4 Dec 8 50. Straits Settlements 5 Dec. 1220. Straits Settlements (luchtpo:t) Vliegtocht Amserdam—Bandoeng 12 Dec. 3.10. Suriname Amsterdam s.s. Oranje Nassau' 13 Dec 3.10. Dnie van Zuid-Afrika 12 Dec. 15.05. Uruguay 13 Dec. 15.05. Uruguay (luchtpost) luchtdienst Toulou se—Buenos—Aires 20 Dec. 18 30. V.S van Amerika 20 Dec. 8.50. De overtochtsduur is berekend tot aar station of de eerste haven var bestemming, waar de brieven- ïwie vmr vn rtafgegeven- Voor correspon dentie voor verdere gelegen plaatsen is dus vroegere ter postbezorging gewenscht. als gebruikelijk is onder zulke omstandig heden, welk gesprek onderbroken werd door den ovsrwegwachter, die verlangde, dat de spoorbaan vrij gemaakt werd. Bur gemeester Pont zette een eind verder zijn auto half op de trambaan, om het onder broken gesprek met het trampersoneel voort te zetten, want hij wilde gegevens hebben om een procesverbaal te laten opmaken we gens de aanrijding van zijn auto. Deze feiten deelen wij mee, zooals ze ons mee gedeeld zijn. De politie te Sassenheim heeft op verzoek van Burgemeester Pont een verbaal opge maakt, maar er 'n tweede verbaal aan toe gevoegd, waarvan de tramdirectie niet de aanklager is volgens hare schriftelijke ver klaring, terwijl de politie te Sassenheim ook verklaard heeft, dat alleen Burgemees ter Pont de aanklager was. Hoe het twee-' de verbaal is ontstaan, is onverklaarbaar. De aanklacht van Burgemeester Pont berust op art. 59 van het Tramwegregle ment, luidende ongeveer als volgt: „De machinist of dewagenvoerder is ver plicht bij het rijden, in het bijzonder wan neer de tramweg is aangelegd op den open baren weg, steeds nauwlettend acht te geven op de omgeving om, hetzij in geval van be lemmering op den tramweg, hetzij ter voor rails verwijderen. De tram reed een spat- j antwoord op de gestelde vragenbij dat i bord stuk en stond toen stil. I deellngsonderzoek, ten aanzien van de sa- De machinist had beide remmen aange- larleerlng van det lagere politiepersoneel eenerzijds, en hetgeen B. en W. voorstellen ten aanzien van de salaneering van de hoofdagenten van polftie anderzijds; verzoekt zij CJwen Raad met den meest gepasten aandrang bij de behandeling van Hoofdstuk XII (Openbare Veiligheid) van de Ontwerp-Begrooting 1930, de reeds Jaren bestaande onbillijkheden ten aanzien van de positie en salarieering van hoofdagenten en agenten van poiitie te doen opheffen; verzoekt Uwen Raad. ten einde voormeld verzoek werkelijkheid te doen worden, te willen bevorderen, dat de, naar het inzicht van adressanten, nog steeds foutieve maat staaf volgens welken de hoofagenten en agenten van politie zijn gesaianeerd (de maatstaf gebaseerd op het loon van de voor lieden bij de werklieden en de werklieden) in dien zin zal worden gewijzigd, dat voor het geheeie politiepersoneel als geheel aizon- drlijke groep vallende onder een geheel afzonderlijke verordening, eenzelfde maat staf ter bepaling van de salaneering, enz. zal gelden, en dan wel de maatstaf, welke thans alleen geldt voor de Hoofdinspecteurs en klerken bij de politie, namelijk de maat staf, volgens welke de arbeidsvoorwaarden voor de ambtenaren zyn geregeld; verzoekt Uwen Raad met den meest ge- pasten aandrang alvorens een beslissing te nemen ten aanzien van de hoegrootheid der salarissen voor hoofdagenten en agenten van politie, berekend naar laatstvoormelden maatstaf, eerst het advies in te winnen van de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg voor het politiepersoneel te Haar lem en daarna de Verordening regelende de rangen en bezoldiging, enz. van het politie personeel te Haarlem te herzien met macht neming van het door genoemde commissie uitgebrachte advies, terwijl opgemelde or ganisaties Uwen Raad beleefdelijk verzoe- schipper van de Perseus" tot zijn verweer heeft aangevoerd dat een aanvaring ware voorkomen, indien het commando „volle kracht achteruit" maar dadelijk was uitge voerd. Op zichzelf is het ook al onverant woordelijk om zoolang op een schip dat zich dwars voor den boeg bevindt toe te leggen, dat indien het commando „volle kracht achteruit" niet onmiddellijk wordt opgevolgd, een aanvaring volgt De betrok kene zegt wel dat hij eerst meende, dat de „Walvisch" achter de „Perseus" om zoukoming van ongelukken op den openbaren gaan, maar hij heeft tijdig genoeg kunnen j we2, de snelheid te verminderen of de tram zien dat de „Walvisch'' dat voornemen niet z°o noodig tot stilstand te brengen." had. Hoofdzaak is hier echter dat de „Per- Deze aanklacht is door den Kantonrech- seus'' haar plan om de „Walvisch" te ter ter zijde gelegd, terwijl wel in behafl- praaien geheel in strijd met de regelen van deling kwam een verbaal, of een gedeelte goede zeemanschap heeft uitgevoerd. Daar- j van het verbaal, waarvan de aanklager niet bij komt nog dat de schipper, die voor den j bekend is, gegrond op art. 11 sub 3 lid a van Raad verklaarde dat hij alleen de manoeu- 1 het Tramwegreglement, waarin staat dat vres regelde, zich reeds van de brug had; het verboden is met of zonder voertuig op begeven voordat de schepen een onderling den tramweg te verblijven, enz., wanneer m overeenstemming met hetgeen B. °n veilige posiiie hadden ingenomen. een trein in aantocht is en dezen daardoor De Raad straft den schipper van het j of op eenigerlei andere wijze te belemmeren, stoomvisschersvaartuig „Perseus'" IJm. 45 j Burgemeester Pont erkent met zijn auto door hem de bevoegdheid te ontnemen om i voorbij den overweg half op den tramweg als schipper te varen op een schip, als be- gestaan te hebben; hij wilde daar de gege vens verkrijgen van het trampersoneel voor een procesverbaal, zooveel mogelijk ter plaatse, wat de tramdirectie zelf ook Dij elke aanrijding of ongeluk wenscht. Burgemeester Pont Is zeer ontstemd over doeld bij art. 2 der schepenwet voor den tijd van acht dagen. Op den Spaarnwouderweg nabij den Slo- terweg in Haarlemmermeer stond gister avond de broodbakker M. met z'n vracht auto, waarvan de lichten niet gedoofd wa ren terwijl een bakker uit Sloten met zn paard en wagen naast hem stond in tegen overgestelde richting Idus beide wel behoor lijk rechts vaD den weg) Op een gegeven oogenblik naderde in flinke vaart een drie tal auto s. bestuurd door de gebroeders G. en den heer S. En toen volgde er een ge compliceerde botsing en aanrijdingsgeschie denis die zich als volgt schijnt te hebben toegedragen. De bestuurder van den voorsten auto, die tengevolge van de verblindende lichten van het langs den weg staand vehikel van bak ker M. de omgeving niet goed meer kon onderscheiden en te laat opmerkte dat er een ander voertu-g naast stond, wierp het stuur om waardoor hij met een groo'en zwenk langs het stilstaande gerij wist heen te komen, doch dit geschiedde met zooveel kracht, dat het motorrijtuig eerst in den graskant vloog en daarna onderstboven De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring van de stoomvisschersvaariuigen Perseus" |jm 45 en „Walvisch" IJm 323 op de Noordzee, De Raad is van oordeel dat deze aanva ring aan de schuld van de Perseus' is te wijlen. De wijze, waarop dit schip de ..Wal visch wilde praaien is geheel oniuist. Het praaien behoort niet te geschieden door de koppen van de schepen bij elkaar te bren gen terwijl de sche een een hoek van 90 graden met elkaar maken. De Walvisch'' was West voor gaan liggen, vermoedeliik om de „Perseus" gelegenheid te geven met haar mee te gaan liggen wat de Perseus" echter mef 4eecj, Toch is dit de aangewe- zen methode otr een schip te praaien De De nleuw benocmdc Aartsbisschop van Parijs Raad legt hierop den nadruk, omdat de Mgr. Verdier. onjuiste courantenberichten en over de j van genoemde Commissie van Overleg, uit wijze waarop zijn aanklacht ter zijde gelegd en vervangen werd door een klacht tegen hem. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen Provinciale Staten voor, aan de leden van het personeel in dienst der Provincie die een wedde genieten overeenkomende met een jaarwedde van ten hoogste f 3000 voor het jaar 1930 een vacantietoeslag te verleenen van ten hoogste f 20 het maximum-bedrag gebracht op frs. 5000 Zondag hield de Haarlmesche Wandel- sportvereeniging een wdesrtijd over 25 K M. Eegunstigd door goed weer en veel belang- ïlli stelling, werd om 12 uur gestart. De uitslag de salarissen der hooidagenten met drie gui luidt 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9 A. Govers, Haarlem 2. 6 57 A. de Nijj, Haarlem, 2. 9 59 F. Kooien, Haarlem, 2.10 40 A. v Ooij; Rotterdam, W Halderman, Haarem, J D. Koopman, Haarem, C. A Foak, Rotterdam, J v. Berg, Haarem J. v, Sanien, Rotterdam, 2.13 3 2.16 29 2.16 42 2 20 8 2.30 51 2 Si 22 De Haaremsche Wandesnortv, heeft thans het seizoen gesoten. Het bestuur van de afdeeling Haarlem en Het is naar nunne meening een totaal OmstiC l 1 van den Bond van Christelijkeonjuiste basis voor de saiarieermg van het lagere politiepersoneel, dat, zooais tot heden m Haarlem is geschied, de agenten met de werklieden en hoofdagenten met de voor lieden der werklieden op êên lijn worden gesteld. Immers, komt net karakter van den ar- be.d verricht door hoofdagenten en agenten van poiitie in niets, maar dan ook in mets, met dat van den arbeid der werklieden over een, evenmin als dat van den arbeid der werklieden overeenkomt met den arbeid der ambtenaren. En toch gelden in de Verordening, rege lende de rangen en bezoldiging van het politiepersoneel in Haarlem, voor wat betreft de arbeidsvoorwaarden, nog steeds twee maatstaven, namelijk eene voor Hoofd inspecteurs en klerken, in overeenstemming met die van de ambtenaren en eene voor hoofdagenten en agenten, in overeenstem ming met die van de werklieden. Het algemeene standpunt, dat de maat staf, aangelegd ter berekening van de sa larieering, enz., voor de hoofdagenten en agenten van poiitie reeds een tiental jaren ernstige onbillijkheden voor deze twee groe pen van het politiepersoneel heeft voort gebracht, een standpunt wat momenteiijk door alle politieorganisaties wordt ingeno men, is echter wel in de Commissie van Overleg, en wel m den loop van het jaar 1928 reeds besproken, echter tot heden zon der eenig resultaat. Wel antwoorden B. en W- op de betref fende vragen, dat voor de drie verschillende groepen van het gemeentepersoneel ook c.ne afzonderlijke salarisregelmgen gelden, in elk van deze regelingen is tot uitdrukking ge bracht de waardeering van den arbeid ver bonden aan elke tot die groep behoorende functie. Onomstootelijk staat echter vast, dat zoo wel de groep hooidagenten als de groep agenten van politie in 1919 en bij de laatste wijziging op 5 Mei 1920 met de werklieden zijn gelijk gesteld, thans de salarissen der agenten zijn opgebouwd op het grondloon van 31.05 van dé werklieden en het sa laris voor de hoofdagenten is opgebouwd op het loon der voorlieden bij de werklieden. Het vorenstaande komt des te beter uit, wanneer we even mogen releveeren, hetgern B. en W. hieromtrent thans schrijven aan gaande den arbeid, verricht door de hoofd agenten van politie: „Een vergelijking met de positie van de voorlieden bij de werklieden gaat dan ook niet meer geheel op." Het behoeft dan ook geen nader betoog, dat net opgemelde organisaties ten zeerste heeft verwonderd, dat een soortgelijke waar deering ten opzichte van de andere groep van lager politiepersoneel (de agenten van politie) in de Memorie van Antwoord ge heel achterwege is gebleven. Immers, zoo goed als de arbeid verricht door hoofdagenten van politie niet in over eenstemming is, en niet meer door B. en W. wordt gelijk gesteld met arbeid verricht door voorlieden bij de werklieden, zoomin kan de arbeid verricht door agenten van politie worden gelijk gesteld met dien van de werk lieden. Terwijl dus het College van B. en W. in de Memorie van Antwoord opmerkt, dat het politiepersoneel een geheel afzonderlijke salarisregeling bezit, geven B. en W. tegelij kertijd toe, dat de hoofdagenten tot dusvei mét de voorlieden der werklieden waren ge lijk gesteld. Dezelfde motieven, welke bij het College van B. en W. hebben geleid tot een meer juistere salarieering voor de hoofdagenten, gelden, naar het inzicht van adresseerende organisaties, in niet mindere mate voor de agenten van politie. Terwijl het lagere politiepersoneel het steeds als een onbillijkheid heeft beschouwd, dat het niet reeds in 1910 met een der groe pen ambtenaren werd gelijk gesteld, kiemt dit des te meer, wanneer we in dit ,er- band er even de aandacht van Uwen Raad op mogen vestigen, dat de eischen, welke aan den agent van politie worden gesteld, in de laatste tiental jaren nog aanmerke lijk zijn opgevoerd, o.a. door de heftige toe name van het snelverkeer en de zeer 1e- iangrijke vermeerdering van Wetten, Ko ninklijke Besluiten en Verordeningen, die aan de waakzaamheid van het agentenper- soneel zijn toevertrouwd, terwijl hiervoor nog wel als een enkel bewijs mag worden aangevoerd, dat men, om als agent van po litie te Haarlem een aanstelling te oeitomen, aan zeer hooge eischen heeft te voldoen terwij] het zelfs voor een burgerlijk persoon met meer mogelijk is ais zoodanig in onze gemeente te worden aangesteld, omdat hier voor thans alleen in aanmerking Komen politiemannen, die elders meerdere laren den practischen politiedienst hebben uit geoefend. Terugkomende op het standpunt, door B. en W. ingenomen, waarbij zij verklaren, dat de hooidagenten niet meer zijn genjk ie stellen met de voorlieden bij de werklieden, heeft het adresseei ende organisaties ten zeerste verwonderd, hierbij tevens met een uiteenzetting te mogen vernemen, met welke groep van gemeentepersoneel de hoofd agenten nu wel gelijk gesteld dienen te worden immers, een Hoofd-inspecteur van politie is gelijk gesteld met een Hoofd commies ter secretarie, een Inspecteur met W. thans reeds voorstellen voor de hoofd agenten, wel te willen bevorderen, dat de geheeie nieuwe regeling voor hoofdagenten en agenten van politie zal ingaan 1 Januari 1930. Voor wat betreft de behandeling van deze materie in de Centrale Commissie van Overleg voor het politiepersoneel, verzoeken opgemelde organisaties Uwen Raad beleef delijk den Heer Burgemeester, als voorzitter te noodigen om, kon het zijn permanent., maar althans voor deze gelegenheid, in ge noemde Commissie een vertegenwoordiging uit Uwen Raad zitting te willen doen nemen. Memorie van Toelichting Zooals vermeld in de beantwoording van B. en W op de gestelde vragen bij het aldeelingsonderzoek van de Ontwerp-Be grooting 1930 voor de gemeente Haarlem, stellen B. en V/. voor aan de hooidagenten van politie een maximumsalaris toe te ken nen van 46 per week, te bereiken door toekenning van drie tweejaarlqksche pe riodieke verhoogingen van 1 per week. Geheel afgescheiden van de vraag of net juist is, dat hoofdagenten van politie, die reeds tientallen jaren den practischen po litiedienst uitoefenen alvorens zij hoofd agent worden, zes jaren ais zoodanig dienst zullen hebben te doen, vooraleer zij de drie periodieke verhoogingen van in totaal 3 per week als maximum waardeering voor hun arbeid genieten, is het voor adressee rende organisaties momentelijk een open vraag hoe dit voorstel is ontstaan. B. en W. vermelden in bovenaangehaald antwoord, dat het mede naar aanleiding Verrekenpakketten in het verkeer met Frankrijk De Directeur van hel Postkantoor alhier maakt bekend, dat het maximum-bedrag voor verrekenpaketien naar Frankrijk Cor- van het. in handen van het College gesteld': sika en Algerië met ingang van 20 November voorstel-Kee.sen c.s. wordt voorgesteld, a s. wordt verhoogd tot f 500.-—. Voor deze j Opgemelde organisaties mogen er echter pakketten in tegengestelde richting wordt Uwen Raad wel beleefdelijk op wijzen, dat noch hei bedoelde voorstel-Keesen c.s., och het voorstel van B. en W om advies is ge zonden naar de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg voor het Politieper soneel te Haarlem. Volledigheidshalve zij hier vermeld, dat op 5 Januari 1927 door een der politie organisaties bij de Commissie van Overleg een voorstel aanhangig werd gemaakt, om den per week te verhoogen, welk voorstel in het Overleg geen voldoenden steun vond. Daarna is door een andere organisatie nog eens verzocht den hooidagenten periodieke verhoogingen toe te kennen het door en W. voorgestelde is echter nimmer in het Overleg behandeld. Adressanten erkennen gaarne, dat de po sitie der hoofdagenten zeer in het oogloo- pend onjuist geregeld is, maar steden in de, zij ds nadrukkelijk vast, dat de grondslag van de salarieering van net geheeie .agere reenigmg politiepersoneel (hoofdagenten en agenten) daarvan de eigenlijke oorzaak is. een Commies, een klerk bij de politie met een zelfden functionnaris ter secretarie, een agent tot dusverre met een werkman, doch met wie of welke groep nu de hoofdagenten van politie? Opgemelde organisaties houc'cn er zich van overtuigd, dat de volgende vergelijking Uwen Raad wel iets zegt: Een ambtenaar op maximumsalaris van f 2100.— geniet aan kindersupplttieloon 3 van zijn jaarwedde ofwel f 63.per kind per jaar. Een hoofdagent van pol'tie, (na aanne ming van bedoeld voorstel) heeft een maxi mumsalaris van ongeveer f 2400.per jaar, doch geniet aan kindersuppletieloon f 1. per week en per kind, ofwel f 52.per kind en per jaar. Een agent van politie op een maxim"m- salaris van ongeveer f 2100— per jaar ge niet aan kindersuppletieloon hetzelfde be drag als de hoofdagent, dus als de werk lieden. Adresseerende organisaties vermeenen vervolgens Uwen Raad met c'en meest ge pasten aandrang te moeten verzoeken de, in deze Memorie van Toelichting uiteengezette materie, om advies te zenden aan de Cen trale Commissie van georganiseerd Overleg voor het politiepersoneel te Haarlem en eerst daarna een definitief besluit ten aan zien van de salarieering voor hoofdagerten en agenten van politie door Uwen Raad te doen nemen, echter blijven adressanten vertrouwen, dat een eventueele nieuwe rege ling in werking zal treden op 1 Januari 1930. Om echter de Centrale Commissie van Overleg voor het politiepersoneel te Haar lem. voor de daarin zitting hebbende orga nisaties meerwaardiger te doen zijn, m:de 'n overeenstemming met de Centrale Com missie voor ambtenaren en werklieden, en het dan door de genoemde Commissie uit te brengen advies aan het College van B. en W. voor Uwen Raad meer aanvaardbaar te doen zijn. vertrouwen adressanten,dat Uwe Raad het in bijgaand adres vervatte verzoek inzake een vertegenwoordiging uit Uwen Raad in die Commissie van Overleg, wel zal willen bevorderen BAZAR VOOR HET BROKKENHUIS. De opening. Gistermiddag had om twee uur de opening plaats van den Bazar, die ten bate van de kas der vereeniging „Het Brokkenhuis" ge houden wordt in het gebouw van den H. K. B. aan de Pempeliersstraat. De opening geschiedde door Mevrouw van Marselis Hartsinck, presidente van het Ba- zar-comité. Deze heette de aanwezigen wel kom, en ging in het kort de geschiedenis van „Het Brokkenhuis" sinds zijn 4-jarig bestaan na. Aan het slot uitte spr. den wensch, dat de bazar een batig saldo zou opleveren en dat alle standhouders Donder dagavond „los" zouden zijn. Hierna gingen de bezoekers de stands bezoeken, maakten een veelvuldig gebruik van de verschillende attracties. De Woningbouwvereeniging „St. Bavo" hield gisteravond in gebouw „St. Bavo" een jaarvergadering. Omstreeks kwart over acht opende de voorzitter de heër K. C. Donsen de vergade ring met den christelijken groet, heette al- 'en welkom, waarna hij mededeelde, dat het bestuur, daar verschillende leden niet ge regeld op tijd de huur betaalden in het ver volg de artikelen van het reglement en huur contract betreffende het te laat betalen van huur zou toepas-en. Het is, aldus de voorzitter, in het belang der leden zelf om de huur op tijd te betalen, daar er leden zijn, die in het afgeloopen jaar f 12 boete hadden moeten betalen. Nadat de voorzitter nog eenige mededee- lingen had gedaan en de secretaris de no tulen van de vorige vergadering had voor gelezen bracht de secretaris-penningmeester de heer Joh. M. van Seggelen het jaarver slag uit. Hieruit ontleenen we dat in het afgeloopen jaar 22 leden hadden bedankt en 'één bewoner was vertrokken; de exploi tatie was geregeld goed geweest en ook de bewoning had niets te wenschen overgelaten. Voor het uitgevoerde schilderwerk was in het vorig jaar f 12755.34 uitgetrokken. Het volgende punt van de agenda luidde: bespreking over een huurverhooging van -omplex 182. De voorzitter deelde mede dat de vereeni ging een schrijven uit Den Haag had ont vangen waarin stond dat de huur der hui zen van complex 182 die f 4.25 bedraagt, tot f 5.50 verhoogd moest worden. Het bestuur :egde toe, zooveel te doen als in zijn ver mogen was om die verhooging niet door te aten gaan. Vervolgens was de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreden waren Je heeren Th Dijt. tweede secretaris en C. Wijsman commissaris. Beiden stelden zich icschikbaar Als cancddaat was voorgesteld de heer H van Dam. Na stemming werden de hee- en Dijt en Wijsman herkozen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met den christelijken groet. Getrouwd: 19 Nov. H. Broekhuizen en W. 2 de Smalen. Geboren: 17 Nov. G. BosveldBrandt, d. A. C J BosKuüper z. 18 Nov A. G. lijsterBakker, d. 15 Nov J. Veringav. d Have d 18 Nov. F. CorverPiers, d. 17 Nov H. E Portede Mon, d. 18 Nov. M J reroi—Peek d. Overleden: 18 Nov. P. H. Duijndam, 53 jaar. Wilgenstraat. J. C. Wigcherinkv. d. Vlerk, 75 jaar. Overtonstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5