GEMEENTERAAD VAN VELSEN cDe Leidsche Courant TWEEDE BLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 DE NIEUWE SCHOOL AAN DE HEEMSTEEBSCHE DREEF TE HEEMSTEDE De aanbesteding SOCIAAL LEVEN Een uitkomst voor de Patronaten en de Jeugd- vareenigingen Aanbestedingen Ned. R. K. Grafische Bcnd Haarienuche Reddingsbrigade N. V. Hollandschc Handelsbank HET PH1LOSOPHICUM TE WARMOND RECHTSZAKEN De „gaslucht" in den lande TOONEEL MUZIEK De gesties van Openbare Werken. Het betrokken adres naar B, en W. om advies De kwestie van het medegebruik der gymnastieklokalen door vereenigingen. De manier, waarop het medegebruik plaats heeft, deugt niet Het terrein voor de woningen van ouden van dagen aan gewezen 3 December beginnen de begroootingszittingen. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVEKTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Hedenmorgen werd door B. en W. van Heemstede ten Raadhiaze in het openbaar aanbesteed: Het bouwen var. een school voor La ger Onderwas (3 lokflen met Gym nastieklokaal) op een terrein gelegen aan de in aanleg zijnde Heemsteed- sche Dreef, aldaar Ingekomen waren 27 biljetten. Ingeschreven werd als vclgt: Venhoven en Evers Heemstede f 96.883 W. Geels, Aann. Mij Utrecht. f 100 800 Gebr. v. d. Putten. Heemstee t 91.970 Coblens en ZnHaarlem f 96.144 Jan Huiberts, Alkmaar f 101.172 Herman Groen, Amersfoort f 101.400 J. Tijtsma, Bloemendaa! f 95.124 P. Cristiaanse, Amsterdam f 112.000 Ge'sr. A. en J. c: r. Ouden, Alphen a. d. Rijn t 101.900 Aann. Bedr. J Bakker. Zaandam f 93.985 Fa. Kingma en Zn Leeuwarden f 97.400 J. Hoekstra, Leeuwarden f 95.880 Ant. v. Sambeek. Heemstede i 93.189 G. J. Broertjes, Heemstede f 92.817 W. Thtmn>:en. Heemstedef .ItOJ Com. v. d. Burg, Schipluiden f 93.900 J. Bakker, Alkmaar f 104.400 N. J. Tromp, Cverveen f 95.727 A. Klaassen, Heemstede f 99.953 Joh. Kraay. Heemstede f 101800 Gebr. H. en J. Zege.'s. Nijmegen f 106.550 R. Koppen en Zn.. Alkmaar f 99.750 P. Kleerenbezem, Beemster f 98.425 C. Kloosterboer, Br op Langenu. f 94.500 J. Wittebrood, Beemster f 99.980 G. P. Hetem, Haarlem f 100 600 B. Borrrigter, Haarlem f 99.999 De gunning is aangehouden. De N. V. Filmafdeeling van het Centraal Bureau d:r K.S.A. heeft voor Nederland de allcenvertêgenwoordiging verkregen van het bekende Pathé-Rural-toestel. Op de katholieke bioscoop-congressen is Steeds op het groote succes gewezen, dat de firma Pathé met haar Pathé-Rural-toestel in Frankrijk heeft behaald. In een tijdsverloop van 2 jaar zijn 1.1. ruim 2000 van deze toestellen in de parochiale verernigingsgebouwen geplaatst. De programma's, die op deze toestellen vertoond worden, worden gekeurd en samen gesteld onder speciaal toezicht van het ".Comité Catholique du Cinema", waarvan de bekende Chanoine Reymond te Parijs de leider is. Op het jongste Fransche katholieke bioecocpcongres, hetwelk begin November in de Madeleine te Parijs gehouden is. was een speciale sectie gewijd aan de bespreking van het groote nut der Pathé-Rual- beweging. Het ligt in het voornemen der N. V. Film- afdeeling van het Centraal Bureau der K. S. A.. binnen den kortst mogelijken tijd in de voornaamste plaatsen van ons land demonstratie-voorstellingen te geven. Het toestel, dat in de practijk uitste kend voldoet, zeer soliede en z^er goedkoop is, is uitsluitend bestemd ter vertooning van smal-film. Hedenmorgen werd door den eerstaanwe zend ingenieur in de voorma.ige Infanterie- kazeme aan den Koudenhorn, alhier, an 't openbaar aanbesteer in dre perceelen: Perceel I: Het één jarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden Raming f 15670. Perceel II: Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken ten oos ten van Haarlem en in den Haarlemmer meerpolder. Raming f i3S5i> Perceel III: Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werker, te Haar lem. Raming f 1500C De inschrijver was voor perceel I en Idei-man, te Sr-aarndam, voor f 16 14200 en voor perceel 3 A. Keijzer, .raarlem. voor f 15450. De af deeling Haarlem van den Neder- landschen R. K. Grafischen Bond, noodigt haar leden uit, tot bijwoning van een lezing, welke gehouden zal worden op Donderdag 21 November om 3 uur in gebouw St. Bavo. Spreker: de heer G. J. Jong, welke als on derwerp gekozen heeft .Grafische Schoon heid". Een en ander zal met lichtbeelden worden verduidelijkt. Op Maandag 25 November a.s. houdt de Haarl. Reddingsbrigade voor Drenkelingen een buitengewone algemeene vergadering in de bovenzalen van ,.De Kroon" aan de Groote Markt. De agenda vermeldt o.a. de benoeming van den neer en mevrouw A. S. Mcyerink tot eereleden. Een huldiging zal woroden aan geboden, terwijl alen die hebben bijgedragen in een jubileum-album zullen teekenen Het faillissement geëindigd De Arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft heden, wegens het verbindend worden der uitcieeiingsiijst, geëindigd ver klaard het faillissement van de N. V. Hol- landrche Handelsbank, gevestigd to Haarlem. Curator was Mr. J. Deenik, wonende alhier. Zeer spoedig zal worden begonnen met den bouw van het Philosophicum te Warmond, wr- iv: i Torder be'lootten Het Philosophicum zal een schakel zijn tus- schen de studie der humaniora en die der theologie voor de studenten in het Bisdom Haarlem. Er zullen twee studie-jaren zijn, waarin, behalve de uitgebreide philosophie, O0'" tCOCfC—'1 Z"1 r1!Jj'olónr'o Hebreeuwsch, inleiding tot de studie der H. Schrift en inleiding tot de theologie. Het studie-program var. het Klein-Seml- narle (te Heemstede) zal nog nauwer worden aangepast aan dat van de gymnasia: d"""i do n!v'" 'o r>-> r-a'""sl naar het Philosophicum te Warmond overgebracht Ook op het studie-program van het Groot Seminarie zal de studie der philosophic voortaan niet meer voorkomen, waarom daar de studie een jaar korter zal zijn. Het aantal studiejaren zal in den vervolge met één jaar worden verlengd en duren 6, 2 en 4 jaren resp op Klein Seminarie, Philosophicum en Groot Seminarie. Het plan is, dat het ee stc studiejaar zal aanvangen in Sept. 1930. Tot directeur is, y,yi r"1 T7, T) JT r'?n Bisschop van Haarlem benoemd de Zeer- eerw. Zcergel. heer J. H. Niekel, professor in "•-» 1 v-et C-rit C1—»'r-- In het nieuwe gebouw, waarvan Jan Stuyt de architect is en aannemer de heer Da Vreede (Ncrdwijk), zullen vertrekken zijn voor zes professoren en voor 130 studenten die e'k hrn eigen studeerkamer hebben. Het gebouw bevat verder o.m. twee colle gezalen, laboratorium, kapel, eetzaal recre- aitezaal en distributie-keuken; de spijzen zul'en n.l. bereid worden in de keuken van het Groot Seminarie. Ds kostbare, bekende bibliotheek van het Groot Seminarie zal eveneens dienen voor gemeenschappelijk gebruik. Omdat bibliotheek en keuken ten dienste noodzakelijk, dat het Philosophicum zou werden gehoerd in den professorentuin van }yó% TT~t rrW«»i vfn boomen a'daar. dat reeds is geschied heeft de bekende Ruïne ontmanteld, die zich nu vertoont in een vroeger nooit geziene schoonheid. Het ligt in het voornemen der filmafdee- ling van het Centraal Bureau der K. S. A. zich een uitgebreide collectie Pathé-Rural- filmen aan, te schaffen. Leer- en ontwikkelingsfilms, komische 2 acters en groote filmwerken, zullen in deze collectie in ruime mate v/orden opgenomen. Te Zutien, Winterswijk en Noordwijk De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Berger, nam conclusie in de zaak van den directeur van het gasbediiji te Zutfen, die wegens het aannemen van gif'en als ambtenaar door de rechtbank te Zutien was veroordeeld tot f 200 boete welke zelf de straf was opgelegd door het Hof te Arnhem. Mr. Berger concludeerde tot ver nietiging van het arrest wegens onvoldoen de motiveering tot verwijzing der zaak, In de zaak van den directeur van de gas fabriek te Winterswijk, die tot twee maal f 200 boete was veroordeeld wegens het aannemen van giften als ambtenaar werd op dezelfde gronden als in de vorige zaak, geconcludeerd tot vernietiging van het ar rest van het Arnhemsche Hof en tot ver wijzing der zaak naar een aangrenzend Hof In de zaak van den directeur der gasfa briek te Noordwijk, die wegens eenzelfde handeling door de rechtbank te s-Graven- hage met I 200 beboet was (welk vonnis door het Haagrche Hof bevestigd wasl werd geconcludeerd tot verwerping van het be roep. In deze zaken is het arrest bepaald op 16 December. De vrouw die verloor, spel uit de schixdcrswereld door A. J. Zoet mulder. Het Schouwtooneal. Stadsschouwburg. 't Gebeurt niet vaak, dat door ons „be- roepstooneel" een werk van een Katholiek auteur wordt opgevoerd. Natuurlijk heeft dat met eenigen afkeer of achterstelling van Ka tholieke beginselen en Katholiek leven niets te maken. Er is onzerzijds een tekort, dat voor het grootste deel verklaard wordt door het verleden toen de afstand tusschen Tooneel en Roomsche praktijk onnatuurlijk groot was geworden en voor een niet ge ring deel door de geringe productiviteit van de hedendaagsche Katholieke letterkunde, vooral op dramatisch gebied. Met „De vrouw die verloor" voor Haar lem niet nieuw kwam een stuk van een onzer schrijvers voor het voetlicht. Een Ka tholiek tooneelwerk is 't echter geenszins het staat geheel buiten het Roomsche mi lieu, van een getuigen voor katholieke levendig aan een Germaanschen kunstprof de naam van God wordt vrijwel alleen in basterdvloeken gebruikt, (Tusschen haakjes: de auteur is, als hij rondborstigheid wil ty peeren, óók wel wat royaal met de Holland- sche vertaling van „vervloekt".) En toch voelen we in dit spel uit de schil derswereld iets vertrouwds. Al spreekt de schrijver zich niet positief uit, hij vermijdt althans veel niet alles wat ons in den schouwburg tot kijken in een andere wereld dan de onze maakt. Wij missen, met eenige voldoening, in zijn werk de geraffineerde psychologie, die vooral in de buitenlandsche moderne tocneelli'eratuur tot uiting komt die den geest van den zoeker prikkelt, maar ook vermoeit, die tot allerlei buitensporig heden leidt en ten slotte de dramatische kunst niet rijker maakt. Typisch Hollandsch is dit werk van Zoet mulder niet, zelfs wekt het sterke herinne ringen op aan de vroeger veel genoten voort brengselen der Duitsche vertelkunst. We krijgen dien indruk al in het eerste bedrijf, als de jonge schilder Huib kennis maakt mee Liesbeth, een jeugdige kunstzuster, die door de omstandigheden gedwongen is haar licht onder de korenmaat te houden. Het „ge- müthliche" wordt nog versterkt als profes sor Damman met de z.g. kunstbeschermster Yvonne op het toonsel verschijnt. Die prach tige uitbeelding van Ezerman deed wel heel levendig aan een Germaansche kunstprof denken! De aanraking met kunstenaars brengt Liesbeth er toe. het veilig nestje van haar rijken oom te verlaten en met haar sterke besaafdheid en nobele energie den strijd om het bestaan ook van het innerlijke leven aan te durven. Nu heeft Huib, de mid delmatige zwakkeling, twee beschermzusters: de gefortuneerde weduwe Yvonne, die een tweede jeugd wil beleven, waarvoor ze de genegenheid van den jongeman tracht te koopen, en de sterke Liesbeth, die hem doo: haar eerlijke liefde en moreelen steun om hoog wil brengen. Het meisje offert voor hem en is bereid nog veel meer te geven wat in de oogen van haar oprechte vrienden Noud, de knappe, maar gedesillusioneerde kunstenaar, en professor Damman verkwis ting is. In het tweede bedrijf schijnt zij het te winnen van de verliefde weduwe en zij krijgt Huib er toe, zich van zijn „be schermster" los te maken. Maar de jongen, die niet leven kan zonder weelde en succes, al is het onwaardig verkregen schijnsucces kan den strijd niet aan, en ten slotte moet Liesbeth het verliezen. Zij is dan de vrouw, die verloor, maar zij heeft recht op den troost van Damman: men moet soms een verlies weten te nemen, om op den duur te winnen En dat ze winnen zal, dat is den tosschouwer van het vlot geschreven, door verschillende aardige speelscènes verleven digde en in zijn verloop zeer bevredigende stuk ongetwijfeld duidelijk. We kregen voortdurend goed en op som mige momenten uitstekend spel te zien. Me vrouw Rolien Numan, die Jettie van Dijk Riecker wegens ongesteldheid van deze ver ving, gaf ons een fijngevoelde, zuiver be- heerschte Liesbeth. Aan Yvonne had Piné Beider een lichte taak; eerst aap het slot van het tweede bedrijf kreeg zij gelegenheid haar kracht te toonen. en dat deed ze goed. Jaap van de Poll maakte van den karakter vollen Noud een goed type: door zijn inge houden spel werd het echt menscheliik. E-erman had in den gemoedalüken acade- mie-leeraar een rol, die hem ligt smake lijk spel was dat van dezen geroutineerden humorist! Kleine rollen waren die van Oom Breekamo (Hein Harms) en Juffrouw Bunke (Mevr. ds Vries—de Boer van Rijk), maar ze werden keurig afgewerkt. En dan was er Jaca. Snoek in de man nelijke hoofdrol: Huib. Als er voor dezen jongen acteur één rol geknipt mag hesten dan zeker wel die van den ambitieu-en ijdelen en hoogstens middelmatig begaafden kunstschilder met z^ne elegante manieren en onbeduidend zwak karakter. Fn toch overtuigde hii ook ru weer niet. Het snel van Suoek blijft geheel a-n den buitenkant' elk gehaTtie. elk mimisch trelrie staat op 7icb»®]f en dat sfareotieue onViajen van de v'pu'-lu'au'-en wnrdt al eauw hind°rli'k ou- vaüend. Hü doet zün b°"t, nm den luistert toon te foffen. maar hij bi;,ft er aif'd even berfden. Fn zon interesseert h'i ons den pe- h»a!en er'ond als acteur, mo«.r doet hü ons zeia«n of rooit veme'en. dat hü acteert. Alles samen was bet een zeer bevredigende uitvoering- ook duor de paed verzorgde en in mder bedrüf afwisselende tooreeien. Te recht, waren de aanwezigen gul met hun annians. Wat de onkomst van het oubl'ek on dezen nin-dagavond betreft: voor een h'der aar ruimtewees was de schouwburgzaal levens gevaarlijk. v. d. S. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT Solist: Sam Swaap, viool Voor veertien dagen een stampvolle, gis ierenavond een slechts voor twee derden ge vulde zaal. Zoo is hst publiek nu eenmaal: onberekenbaar in zijn voorliefde, onbereken 'oaar in zijn haat. Al was het dan hier niet de haat, die oorzaak was van zooveler af- wezigheid, de betrekkelijk geringe opkomst was er niet minder een feit om. G'. I-':, SAM SWAAP Earn Swaap, die ons van zijn meesterlijk spel op het edelste der instrumenten zou doen genieten, had in ieder geval beter ver. diend, even goed als de heer George Robert, die op zijn programma een aantal fraaie orgelcomposities had opgenomen. De violist hij bespeelde een instrument van bijzonder fraalen en vollen toon open de met een Aria van Max Reger en het be kende Adagio van Mozart, het eene, zoowel als het andere vertolkt met de gevoelvolle, zangerige voordracht en de strakke, in alles beheerschende streek, welke het spel van 3am Swaap kenmerken. George Robert be geleidde den kunstenaar en bereikte door sterk doorgevoerd samenspel een prachtig effect, vooral in het Adagio van Mozart, dat nog in geen enkel opzicht verbleekt is, en nog gerust de vergelijking, wat originaliteit en muzikaliteit betreft, met modernere wer ken kan doorstaan. In afwijking van het programma dat precies in omgekeerde volgorde scheen opge steld speelde Sam Swaap eerst na de pauze het concert in d. kl. t. van Giuseppe Tartini, een der tallooze composities van dezen grootmeester der vioolkunst aller tij den, waarvan nochtans niet alle deelen een even bevredigend effect opleveren. Zoo klonken ons het Allegro en het Grave nog het meest sympathiek, al deed ook in 't derde deel, het Presto, de violist wondere dingen in dubbelgrepen, tertsen en decimen- gangen op zijn instrument, en bewees hij daarmee een even geniaal als gevoelvol in strumentalist te zijn. D hulde, waarin hij zijn begeleider, Ge orge Robert liet deelen was dan ook welver diend. en vrijgevig volgde er als breed en melodieus gestreken toegift op het „Dank sei dem Herrn" van Handel. De heer Robert opende met de symphoni- sche koraal „Ach bleib mit deiner Gnade" van S. Karg-Elert, en liet na het optreden van den violist daarop volgen een adgio, een Pastorale en een Toccata van Charles Tour- nemire. De beide laatste composities van dezen leerling van Cósar Franck, wiens stijl oen persoonlijker cachet heeft dan die van veel andere leerlingen van dezen groot meester der orgelkunst, waren vooral van een heerlijk rijke sehakeering. Ongedwongen en Vloeiend, rijk aan melodischs versieringen klonk het Preludium, fuga en Ciacconna van Joh. Pachelbel, als zoodanig een uitmunten de en stijlvolle weergave van deen zoo vcel- zijdigen vertegenwoordiger der Duitsche or- ganistenschool. Met het Praeludium en fuga in c. kl. t. van Bach werd deze mcoie avond besloten. Op het derde orgelconcert zal de sopraan Jo Vincent haar medewerking verleenen. J. S. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester Installatie nieuwbenoemd lid. Nadat de geloorsbrieven van het nieuw benoemd iid, den heer IN. W. van Niftrik, door een commissie zijn onderzocht en tn orde bevonden, wordt de heer van Niftrik de raadszaal binnengeleid en legt in handen van den voorzitter de vereischte beloften af. De VOORZITTER wenscht den heer van Niftrik geluk met zijn benoeming en hoopt, dat het nieuwe raadslid veel in het belang van de gemeente Velsen zal kunnen doen. Vervolgens gaat de raad in Comité- Generaal. Na een geheime vergadering van anderhalt uur, worden de deuren heropend en komen aan de orde de Ingekomen stukken Ingekomen is een adres van het Bestuur van de Vereeniging tot behartiging van Bouw- belangen m de gemeente Velsen houdende een klacht inzake openbare werken en waar bij wordt verzocht een commissie van onder zoek te willen benoemen. De heer VISSER bespreekt het adres en Zegt dat er enkel algemeenheden in staan. Er is een actie ontketend tegen den directeur van O. W. Spr. meent, dat het te veel eer is. om het adres naar B. en W. te zenden om advies. Hij stelt dan ook voor om dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer GROENEVELD zegt, dat het een schande is, dat zulke adressen worden geschreven, zonder dat feiten worden ge noemd. Hij ondersteunt dan ook het voor- stel-Visser. De heer VERMEULEN zegt, dat het den schijn zou wekken van doofpot-politiek, wanneer het adres voor kennisgeving werd aangenomen. Spr. is het ook niet eens met de handelwijze van adressanten, maar de .eeële weg is, de zaak niet zonder meer te laten gaan. De heer TEN BROEKE zegt dat hetgeen in de couranten geschreven is, een zeer slechten indruk maakt naar buiten. Daarom kan spr. het voorstel-Visser niet onder steunen. De heer BOSMAN meent ook, dat het in het algemeen belang is, om de zaak te onderzoeken. Dit is ook het beste voor den directeur. De heer MAAS zegt dat de bouwonder nemers steeds klagen over O. W. Spr. vreest geen onderzoek en hij acht het voor den directeur ook beter dat het onderzocht wordt. Laat men de bouwondernemers nu maar eens verklaren, welke grieven ze hebben. De heer SLUITERS wenscht een com missie van onderzoek, die een rapport uit brengt, welk rapport dan gepubliceerd dient te worden in de bladen. De heer ROELSE wil geen struisvogel politiek. Voor de waardigheid van de ge meente kan niet anders gedaan worden, dan het adres voor kennisgeving aannemen. Misschien volgt dan wei een ander advies, waarin feiten worden genoemd. De heer VISSER vraagt, waar de raad naar toe gaat, wanneer aan alle adressen, waarin slechts algemeenheden staan, aan dacht wordt geschonken. Zooals de zaak er ligt, valt er niets te onderzoeken. Er wordt immers geen enkel feit genoemd. Wanneer dit adres voor kennisgeving wordt aangenomen, kan men voor altijd weten, dat men met dergelijke geschriften niet bij den raad behoeft aan te komen. De VOORZITTER onderschrijft dit. Het doet spr. ook genoegen, dat geen enkel raadslid de handelwijze van adressante in bescherming neemt. Spr. zelf zal geen onder soek doen. Hij weet veel te goed, wat er achter zit. De wethouder, de heer SCHILLING zegt dat het inderdaad een fout is van adres santen om geen feiten te noemen. Daarom acht spr. het echter evengoed mogelijk om het adres om advies te zenden. Daar is de Directeui het meest mee gehol pen. Voor de benoeming van een commissie is het de tijd nog niet. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W.. om het adres naar B. en W. te Zenden om adv.es, aangenomen met 13 tegen 13 stemmen. doelde perceelen, zulks onder voorwaarde dat het bedrag in de eerste hypotheek op die perceelen niet hooger zal zijn dan het thans bedraagt. Goedgekeurd. School geld verordeningen B. en W. stellen voor om hernieuwde goedkeuring aan te vragen der verordening op de heffing van schoolgeld voor her gewoon lager onderwijs, openbaar vervolgonderwijs buitengewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onuerwijs. j Goedgekeurd, gekregen. Aanvankelijk zou men kunnen veronderstellen, dat er dingen gebeurden, j t Verkoop van grond welke absoluut niet door den beugel konden.1 K. van der Pol te Heemstede heeft ver» Dit nu blijkt heelemaai met het geval te zocht te mogen koopen ongeveer 1268c h 3. zijn. Wel zijn er verkeerde toestanden, b.v. grond behoorende aan de aemeenfe ea doordat er personen aanwezig zijn, die er liggende aan de F.ateisstraat, Vlierstraat, niet bij hooren en maar binnen komen, aan de Kastanjestraat en de Platanenstraat, omdat de deuren en lokalen open zijn. tegen den prijs van 7.50 oer Ha. De wethouder, de heer NIJSSEN heeft B. en W. stellen voor, in overeenstemming aan drie schoolhoofden om hun opinie ge- met het advjes der commissie voor openbare vraagd. Uit hetgeen de hoofden van scholen werken, niertoe te besluiten, verklaarden, heeft spr. de conclusie getrok- Goedgekeurd, ken, dat hij, als verantwoordelijk lid van het college, zeker bezwaar moet maken tegen Schoo' voor E.L.O. meerder gebruik door de vereeniging. Spr. B- en w- vragen den raad machtiging tot is er zelfs niet voor om het aan één ver- uitvoering van het plan voor de stichting eenigme te geven, tenzij er een scherpe van een nieuw rebouw voor openbaar bui- controle wordt uitgeoefend. Nu gebeurt tengewoon lager onderwijs te IJmuiden dat niet. De hoofden der scholen gaan nooit. Na eenige discussie goedgekeurd. Het medegebruik door gymnastiekverenigin gen van de gymnastiek lokalen. In de vorige raadsvergadering heeft de wethouder van onderwijs zich in zeer on- gunstigen zin uitgelaten over het mede gebruik der schoolgymnastieklokalen door de gymnastiekverenigingen. Zulk; geschied de naar aanleiding van de ernstige klachten welke van de zijde der hoofden van de be trokken scholen waren gekomen. Inzake deze besprekingen nu, waren twee adressen ingekomen van de Gymnastiek- en kijken. En ongewenschte toestanden bestaan er. Dat is gebleken. De wethouder van onderwijs, de heer TUSENIUS. zegt, dat hij de in de vorige raadsvergadering gebezigde uitdrukkingen, als het medegebruik is de pest voot de scholen, ongerechtigheden, die er voorkomen, volmaakt handhaaft. Er is niet een bepaalde vereeniging bedoeld. Een college, dat, na al hetgeen er gebleken is, evengoed zou voorstellen om het mede-gebruik uit te breiden, behoorde weggestuurd te worden. School C wordt mede gebruikt door 572 personen en school a. door 404 personen. Feitelijk is het onmogelijk om de scholen mede te laten gebruiken. Het eigenlijke onderwijs wordt er onmogelijk door gemaakt. Ten aanzien van de controle, zegt spr., dat er van school C. 25 sleutels tn omloop zijn. Men kan van een hoofd toch niet verlangen dat hij aan de deut gaat staan, om al die 25 gebruikers af te wachten. Beweerd wordt niet en niemand kan dat beweren dat de ongerechtigheden door de medegebruikers zelf gepleegd wor den. Maar de manier, waarop de scholen in wedergebruik worden gegeven, geeft aanleiding tot allerlei ongerechtigheden en vuiligheden, om het niet sterker uit te druk ken. Want het gaat niet enkel over weg geworpen cigaretteneindjes etc. Er is sprake van heel wat anders. De-leiders kan men niet verantwoordelijk stellen. Zij moeten tn het lokaal zijn en de deur moet open blijven voor de laatkomers. Wat er tn die lange gangen gebeurt kunnen zij niet nagaan. De controle behoeft verder niet vanwege het onderwijs te geschieden. Het mede gebruik heeft immers met het onderwijs zelf niets te maken. Spr. haalt als voorbeeld nog aan, dat van het onderwijs aan de rijpere jeugd niets terecht kan komen door de herrie in het gymnastieklokaal. Als het regent gaan de jongens in school C spelen. Op die manier wordt het een publiek huis. Spr. betoogt ten slotte nog eens dat de manier, waarop het medegebruik gebeurt, met deugt. De heer ROELSE neemt genoegen met deze verklaringen. Spr. meent echter, dat de vereenigingen verantwoordelijk zijn voor den gang van zaken. Wanneer dat niet gaat, dan moet de vereeniging aan B. en W. vragen om maatrege.en, zoodat het we) kan. De VOORZITTER We zouden kunnen beginnen met die 25 sleutels in te trekken en de vereenigingen den sleutel te laten halen om hem. na gebruik, weer op een bepaalde plaats terug te laten brengen. Na nog eenige discussie worden de adres sen voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is verder nog een verzoek van J. L. Min te Driehuis, om vergunning voor den aanleg van wegen op een terrein aan den Driehuizerkerkweg, aldaar (in handen van B. en W. gesteld om advies) een schrijven van Gedeputeerde Staten dat zij benoemd hebben tot hoofd der open bare lagere school G te Velsen, G. J. A Heino te Wormer een verzoek van de Maatschappij tot ex ploitatie van bebouwde eigendommen, om vergunning voor den aanleg van wegen op een terrein te Santpoort (in handen van B. en W. gesteld om advies) een adres van de R. K. Middenstands- vereeniging de Hanze te IJmuiden oost) waarbij zij mededeelt kennis genomen te hebben van een adres aan den raad om voor te schrijven een verplichte sluiting van alle winkelbedrijven op een zelfden middag per week en verzoekt hieraan geen gevolg te geven, (bedoeld adres is niet ontvangen zoodat voorgesteld wordt het schrijven voor kennisgeving aan te nemen De heer MAAS vraagt hierover nadere inlichtingen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit adres niet slaat op het ingekomen adres van den Kappersbond. hetwelk door den heer Maas is bedoe.d. De heer MAAS verzoch-t dan voortaan Athletiekvereeniging „Olympia", te ITmui- overle8 te plegen met de Landelijke Midden den en van de Turn vereeniging „IJmui- standsorgamsaties. den". B. en W. adviseerden deze adressen voor kennisgeving aan te nemen. De heer TEN BROEKE vraagt of de wethouder illeen de eerstgenoemde vereeni ging bedoeld gheeft. De heei ROELSE vraagt 01 de wetho ider een uitdrukking, die voor verschillenden uitlegging vatbaar is, wil terugnemen. Deze uitdrukking heeft ten gevolge gehad, dat er veronderstellingen zijn geuit, welke onge grond zijn. De heer GROENEVELD zegi dat de uitdrukkingen voor sommige ouders reden zijn om hun kinderen met meer naar de oefeningen te zenden. De wethouder heeft zich misschien iets sterker uitgedrukt dan zijn bedoeling was. Daarom zou spr willen dat hij zijn standpunt nog eens uiteenzette. Verder vraagt spr. controle dooi de schoolhoofden, tijdens dat de lokalen bij de vereenigingen in gebruik zijn. De neer -OMBURG zegt dat de bouw van een gymnastiek-'.okaal de eenige oplossing volgens den wethouder niet de goedkoopste weg is. Dezelfde bezwaren blijven dan bestaan. Spr. geeft in overweging om liet.lokaal op één avond aan één vereeni ging in gebruik te geven. De wethouder SCHILLING heeft, na een toelichting, een geheel anderen indruk De VOORZITTER antwoordt, dat dit in het vervolg zal pebeuren. Voorschotten B. en W. stellen voor, nadat M. J. Ro,v nk te IJmuiden. de hem verleende voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van 12.387.50 onder verband van tweede hypotheek op 21 véomngen met erven en grond staande en geiegen aan de Reinier Claeszenstraat den Wijk aan Zeeërweg, de J. P. Coenstraat, de Euiterdwarsstraat en de de Puyterstraat te IJmuiden. za nebben afgelost, aan j. W. Bronwassei te Breukelen en W. G. IA. Voorman, te uussum een voorschot te ver- .eenen groot 6000.eveneens onder verband van tweede nypo heek oo de be- De heer Vermeulen stemt tegen. Voorziennmgen aan scho >1 C B. en W. stellen voor hun een crediet te verleenen van 385.ten behoeve van de uitvoering van enkele noodzakelijke voor zieningen aan school C. Goedgekeurd. Aankoop en ruiling van grond Bij raadsbesluit van 18 Jun 1929. werd door den raad aan de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te IJmuiden, medewerking verleend voor den bouw en de inrichting van een gymnastiek- lokaa. aan de P. Vermeuienschool, en mede werking geweigerd voor wat betreft het aankoopen van een terrein voor het onder wijs in lichamelijke oefening. In de terzake betrekkelijke voordracht deelden B. en W. mede, dat de Vereeniging h.i. nog niet direct de beschikking over een nieuw terrein voor het onderwijs in licha melijke oetening noodig had. doch dat het college met het Schoolbestuur in onder handeling was getreden omtrent de vraag Oi het mogelijk was, m verband met een toekomstige verbreeding van den Stations weg, de bestaande speelplaats aan de ge meente af te staan, waartegenover deze dan een nieuw terrein beschikbaar zou kunnen stellen. Lecoelde onderhandelingen hebben sedert tot resultaat gehad, dat het bestuur zich bereid verk aard heeft de huidige speelplaats en een voor de schooi gelegen grondstrcok aan de gemeente at te staan m ruil voor net achter de school gelegen terrein, ter grootte van pi.m. 680 R.2., hetwelk thans nog eigen dom s van E. Loendersioot, te IJmuiden. Leze is genegen dit terrein aan de gemeente te ver koopen voor 3.75 per JV-2. De speel- p.aats en de voor de schooi gelegen grond- strook zijn tezamen groot ongeveer 418 I. 2. ^en gedeelte hiervan, ter grootte van p .m. 196 Iv.2. is voor wegverbreeding te benutten, terwijl het overblijvend gedeelte ter grootte van pi.m. 333 IV. 3.,' als bouwterrein l an worden verkocht. Zoolang de meerbedoeide grondstrook niet voor wegverbreedina be- noodigd is, kan deze bij het schoolbestuur in gebruik blijven, tegen betaling eener aarlijksche recognitie, als erkenning van het eigendomsrecht der gemeente, van 0.25. De vorenbedoelde oplossipg lijkt B. en W. aannemelijk. Zij stellen mitsdien voor een. besluit in dien zin te nemen. Goe gekeurd bezoldiging schattings commissie B. en W. stellen voot de bezoldiging van de leden der schattingscommissie voor her grondbedriji te herzien en te bepalen dat de leden der commissie eder een door den gemeenteraad te fcepa en vergoeding ge nieten voor elkvijf-;aarlij ksche schatting en van 5.voor iedere andere schatting of advies. Goedgekeurd. Ontheffing bouw- en wo ningverordening Voorgesteld wordt om aan A. Schellink- 23 hout te Santpoort vergunning te verleenen tot het bouwen van een woon-w.nkeihuis, waarbij ontheffing dient te worden toege staan van artike. 68 der Eouw- én Woning verordening. Goedgekeurd. oningen voor ouden Van dagen B. en W. stellen den raad voor, ,n beginsel te besluiten tot een bouw van 20 woningen voor ouden van dagen, op een aan de ?e- meente-toebehoorend terrein gelegen aan den Zeeweg, den Groeneweg en de Eschdoorn- laan. Goedgekeurd. Plet gemeentelijk drukwerk Aan de orde is hierna het prae-acv;es omtrent het adres van L. Snooy en het adres van A. A. Cornegge e.a. tot ntrekkmg van net raadsbesluit van 29 Aprü 1919 nzake het opdragen van drukwerk. B. en W. stellen voor om de bepaling in genoemd raadsbes.uit volgens welke het gemeentelijk drukwerk uitsluitend aan geor ganiseerde drukkerspatroons zal worden opgedrageq, te doen vervallen. Dit punt wordt aangehouden. De arbeidsvoorwaarden van ue straaln-.akers B. en W. adv.seeren den raad afwijzend te beschikken op net adres van den Ned. K. K. ^.ouwvakarbeidersbona „St. loseph" te utrecht, nzake nvoerma van arbeidsvoor waarden voor straatmakers. (Jok dit punt wordt aangehouden. Le VCOkZIT 1 Li. deelt nog mede. dat de volgende raadsvergader.ng a.s. Dinsdag za worden gehouuen. v oorts ug, het .11 de oedoeung, om op den eersten Dinsdag van December met de be handeling van de gemeentebegrooting te beginnen: isa rondvraaa volgt dan s,uiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6