m j H 30we Haariemsciie Courant DE BEGROOTINGSDEBATTEN IN DE TWEEDE KAMER BE VLUCHT UIT BE VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE DERDE BLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 AAM ONZE LEZERS Uitvoerige besprekingen over de moordzaak Giessen -Nieu wkerk a Bronchitis en Kinkhoest g\ 80*1 Siroop per fiesch 1 9ld. 9 0 §lgf C«ï Bonbons per doos 60 ct Het veer bij Zalt-Bommel Joego-SIavisch geschenk voor de Prinses De radio-kwestie Gezanten op audiënüe Bestrijding van besmettelijke ziekten BINNENLANDSCH NIEUWS Bijeenkomst der R. K. Indisch- gasten Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne Overwerkvergunning voor broodbakkerijen Verbetering van Volkshuis vesting ten plattelande Veilingen van Perzische tapijten LUCHTVAART De „Pilots Assister' Het zesde postvliegtuig UIT ONZE OOST P. E. B. en Vaderlandsche Club SOCIAAL LEVEN De staking te Sluiskil Arbeidswet 1919 KUNST EN KENNIS De Karakorum-expeditie van De Vissers Zwaartekracht-onderzoekingen De Centrale Raadsvergadering van „St. Raphaël" LANDBOUW EN VISSCHERIJ Naar een instituut voor Suikerbietenteelt ONDERWIJS Eindexamen-regeling 5-jarige H. B. S. B Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onzeeigen Het Paleis-Raadhuis te Amsterdam mt&ü m'J^tÊKÊÊt V i m m Vergadering van Woensdag 20 November. Voorzitter: mr. J R. H. van Schalk. Het ontwerp tor instelling van son af tonderlijken luchtvaartdienst wordt aange nomen met 50 tegen 24 stemmen. Voortgezet wordt de oenandellng var de Begrooting van Justitie Minister DONNER vervolgt züjn rede. Tegen opruiing zal krachtig worden ge waakt, zegt de minister. Bedelaars en iSnd- loopers hooren in ifeenhuizen, ook al neb ben zü psychopatische neigingen. Aanne ming van de motie-Wqr koop (intresking van de etakingswetten) i ei-aien t geen aan beveling. Het komt den Mu.ister voor. dal de heer Duys overdreef zyn "betoog aan gaande de opsporing van misdrijven Mi nister erkent, dat de .ustr» tie in de n. vra- zaak-Lans weinig bevredigerd is, djch dit 11 gr niet aan gebrek *an bekwaamheid. De bevolking der himn van bewaring is Sinds 1927 gedaald met 21A pet., zoodat in- Fake de preventieve lec.-rtenis wel tekening- is gehouden met het nieuwe Wetboek van Strafrecht. Wijziging van de Vre< nr.deüngenwet acht <Je Minister niet qeWensiK De wet woidt niet verkeerd toegepast, ter mono-robe in zake het muziekauteursrecht wenscht spr. niet. Indien het noodig is, ist hii in deze kwes tie echter optreden. Persoonlijk is ie \firu.»- ter een voorstander van de \oodstraf doch eer voorstel dienaangaande zou practiscne beteekenis missen. Inzake de echtscheiding merkt de minis- te- op, dat misschien df scheiding tusschen tafel en bed iets kan worden vergemakke lijkt door den termijn rar 5 jaar op 3 laar te brengen. Het optreden tegen annshuizen ligt "riet op den weg van den rrkswetgever. Een groot bezwaar is, dat men bij de handha ving der zedelijkheid een aaad van purita nisme ziet. De motie-Wijnkoop word4 verworpen met 52 tegen 19 stemmen. Aan de orde is de afdeeüng burgerlijke rechtspraak. De heer KNOTTENBELT (V. B.) be spreekt het adres der classikale vergade ring te 's-Bosch volgens hetwelk door de rechtbank aldaar de eerbied voor de Wet wordt achtergesteld bij de roomsche opvat- tin gen. De rechtbank wess een verzoek om her stel in voogdij af. op grond dat de vrouw gescheiden is en daarna weliswaar wettig gehuwd was. maar dat daardoor een katho lieke opvoeding niet mogelijk was De heer LINOBEEK (H. 8.) protesteert tegen de benoeming van roomschen in pro- testantsche vacatures van onderscheidene colleges. De neer FLORIS VOS (M. P.) bespreekt de zaak Glessen-Nieuwkerk en laat in het midden, of de grief van gebrek aan even wichtigheid bij het Amsterdamsche Ge rechtshof juist is. Ernstig acht spr. alleen het feit, dat de minister die grief tegen een zoo hoogstaand college zoo openlijk uit. Mej. MEYER (R.K.J behandelt de kinder rechtspraak en vraagt specialiseering van den lknderrechter en continuïteit in het ambt van kinderrechter, ook bij kleine rechtbanken. De onder toezichtstelling heeft onvoldoen de toepassing gevonden in vele arrondisse. menten. De heer DUYS (S. D. A. PJ meent, dat de minister in de zaak van- Giessen-Nleuw- fcerk niet ptreedt met de kracht, die van hem verwacht mocht worden. Hij" maakt nog allerlei voorbehouden en weet nog niet, wat hy doen moet. Hier is een rechterlijke dwaling geschied, die niet had behoeven te geschieden, als de menschen, die daarby be- trokken zijn, eeriyk waren geweest; als er geen valsche stukken waren overgelegd, geert chantage was gepleegd en geen meineeden onder den druk daarvan waren afgelegd. Prof. Van Oven vroeg terecht in het „Ne- derlandsch Juristenblad", hoeveel menschen er wel in de gevangenis opgesloten zitten als gevolg van "dergelijke methodes en hoe veel rechercheurs De Jong in ons land rondloopen. Wat het geheime dossier betreft: vast staat, dat de president van de rechtbank te Dordrecht verzocht heeft om het geheime dossier en dat het niet aan de verdediging is medegedeeld. Dat is parlementair niet te qualificeeren. Eerst te Amsterdam bemerkt de verdediger, dat er geheel andere stukken bij .waren. Spr. stelt een groot aantal vragen, o.a. of de Minister niet meent dat onmiddellijk ontslag van De Jong uit 's Rijks dienst moet volgen en hy wegens meineed vervolgd moet worden. Ook stelt spr. vragen betreffende de houding van den substituut-officier mr. Kronenberg. Acht de Minister dezen amb tenaar nog voor zijn taak berekend? Ten aanzien van den rechtercommissaris, die achter De Jong heeft aangeloopen, vraagt spr of de Minister dezen rechter als rechter te handhaven acht. In elk geval is 't ge brek aan stijl, aan kennis van verhoudin gen, om in deze zaak daarover te vallen. Spr. betwist dat door de houding van den president een schok is gegeven aan het ver trouwen in de justitie.. De Nederlandsche volksvertegenwoordiging mag in elk geval van dor; Minister eischen, dat nb recht doet en z;,r houding doet dit niet ver wachten. Spr. ziet in die houding bet streven om de zaak te laten doodbloeden. Wanneer de Minister niet het mes m de wonde zet, dan brengt de Minister en onnoemelijke ramr over ons volk. Hy neme een spoedige be slissing. De heer BOON (V. B.) noemt de zaak Giessen-Nieuwkerk een van de weinige zwarte bladzyden in de geschiedenis van onze rechtspraak, zwart vooral door de wijze waarop de rijks-rechercheur de leiding uit handen van den officier en den recther- commissaris heeft genomen en door de kwestie van het geheime dossier. Het geheime dossier is niet in handen geweest van de verdediging. Was dat wel het geval geweest, waarschyniyk zou het nooit tot een veroordeeling zijn gekomen Er is veel critiek op het Hof te Amsterdam uitgeoefend en spr. wil wel zeggen, dat om deze behandeling een sfeer is geschapen, die spr. niet wenscheüjk acht voor de be handeling van strafzaken, doch in dit ge val is het volkomen begrijpelijk, dat de pre sident meer heeft toegelaten en anders is opgetreden, dan in een normale strafzaak gebruikeiyk is. De vraag is nu alleen hoe hoe herhaling van een dergelijk uitzonde rlngsgeval kan worden voorkomen. Zoover als de heer Duys wil spr. daarbij niet gaan doch wat heeft de Minister gedaan met den rechter-commissaris en den officier? Heeft hy verder een aanschrijven laten tdtgaan, waarin hy erop wijst, dat het nim mer mag voorkomen, dat de leiding uit handen wordt gegeven? De heer KORTENHORST (R.K.) wenscht niet de conclusie uit deze zaak te trekken, die de heer Duys trok, n.l. dat getornd moet worden aan de onafzetbaarheid van de rechterlijke macht. Aan den anderen kant had de minister, naar spr.'s innige overtui ging, geen critiek moeten uitoefenen op den president van het Amsterdamsche Hof. De minister heeft overweging van een ,-peciale voorbereiding voor de taak van rechter aan de universiteiten toegezegd, doch het kan niet de bedoeling zijn van de miversiteit een vakschool te maken. Beter is het, dat by de keuze van leden der rechterlijke macht het oog valt op ad vocaten, die in strafzaken zich bekwaam lebben getoond, inplaats van menschen, die zich voor rechters verdienstelijk hebben ge maakt en die men eindelijk niet meer kan passeeren. Spr. meent, dat de les, die uit deze zaak ook getrokken kan worden, deze is, dat ad vocaten zich niet zooveel moeten vereenzel vigen met hun cliënten en dat de pers zich er voor meet hoeden dat zij niet teveel den kant der sensatie opgaat. De heer VAN WIJNBERGEN (R.K.) ant woordt den heer Knottenbelt, dat het ge val te 's-Hertogenbosch uitsluitend de kin- derwetgevfng betrof en niet de huwelijks wetgeving. De rechtbank moest ook onder zoeken of het kind de godsdienstige opvoe ding zou krijgen, die het behoefde. Zoo zal een rechtbank een protestantsch kind niet mogen plaatsen in een gezin, waar de bij bel een gesloten boek blijft. De rechtbank was verplicht het verzoek van requestran- te af te wijzen en spr. hoopt, dat dienaan gaande geen woord van twijfel in deze ver gadering gehoord zal worden. Wat de samenstelling der rechtbanken betreft, is spr. dankbaar voor de ongezochte gelegenheid om te vrij zen op de achterstel ling der katholieken. Hij vraagt den Minis ter daaraan zijn aandacht te schenken. In j Groningen, Friesland en Drenthe is geen enkele katholieke rechter. De heer MARCHANT (V.D.) bespreekt de zaak Giessen-Nieuwkerk. De houding van het Amsterdamsche Hof is hierin bijzaak, die beter onbesproken was gelaten door den minister. Spr.'s indruk is, dat de president een eerlijk, onafhankelijk, nauwgezet onder zoekend rechter was en hij wenschte wel, dat al onze rechters uit dat hout waren gesneden. De rechercheur de Jong was bru taal en zonder schaamtegevoel; hij veelde zich sterk met den proc.-generaal in den rug. Het geheime dossier is van dien aard, dat elke advocaat met eenige kennis en onderscheidingsvermogen erin zou zijn ge slaagd, de beschuldiging volkomen uit te rafelen. Van al den onzin in dat dossier uit gekraamd weet de IJegeering alleen te zeg gen, dat aan de gedachten te veel den vryen teugel is gelaten. Spr. heeft gehoord, dat in rechterlijke kringen in Den Haag het praatje gaat, dat de beide onschuldig veroordeelden toch chuldig waren. Zelfs zou een hooge magis traat In Den Haag invloed op het Am sterdamsche Hof hebben trachten uit te oefenen, door te verklaren, dat de nieuwe feiten geen grond voor een vry'spraak op leverden. Spr. ziet overeenkomst met de Dreyfus-zaak, waarin men ook liever een onschuldige veroordeeld liet om het pres tige van de rechterlijke macht niet te schaden. De les, die uit deze zaak door de magis tratuur getrokken had kunnen zyn gewor den, biykt tot dusver slecht te zyn ver staan. Is het resultaat der overwegingen van den Minister over de te nemen maat regelen onbevredigend, dan zal spr.'s ver trouwen ernstig in hem zyn geschokt. Spr. vraagt van den Minister de verkla ring dat aan de juistheid der beslissing van het Amsterdamsche Hof niet moet worden getwijfeld en hy roept den Minister toe, zich by het nemen van maatregelen niet jong te voelen, doch te handelen zooals de Minister handelen moet. De heer SLOTEMAKER DE BRUINE (C.H.) bespreekt de 's-Hcrtogenbossche zaak en merkt op dat de benoeming van rechters naar godsdienstige opvatting een bedenke lijk element in de rechtspleging zou bren gen. Roomsch-katholieke rechters zijn even eens gebonden aan hun eed en niet gaarne zou spr. de gedachte steunen, dat katholieke rechters een andere houding tegenover de Nederlandsche wetten aannemen dan ande re ambtenaren. Het volk heeft er behoefte aan, dat het de zekerheid heeft te staan tegenover iemand, die objectief kan luiste ren en oordeelen. Dat dit hier het geval is geweest, daarvan is spr. niet zeker. De vergadering wordt te 6.20 verdaagd tot heden 1 uur. •Bij Apoth. en Drogisten dat de heer van Fisenne nog veie jaren voor de provincie en de Katholieke zaak ge spaard moge blijven. In den loop van den maaltijd voerden nog het woord de heeren H. J, Borghols, die hem als lid van Gedeputeerden huldigde, dr. A. C. A. Hoffman, F. L. D. Nivard, E. van Duin, L. F. Guit, J. D. de Kok en mej. A. Meyer, die een dronk uitbracht op de kin deren van den jubilaris. De heer von Fisenne dankte allen voor de hem gebrachte hulde en goede wenschen. Verbetering- in uitzicht De overtocht van het groote verkeer tus- schen Utrecht en Den Bosch over de Waal bij Zalt-Bommel heeft nog steeds per gier- pont plaats en ondervindt als gevolg hier van dikwijls groote vertraging. Al jarenlang is den minister van Water staat door de betrokken K. van K. en dooi den A.N.W.B. en K.N.A.C. bij herhaling schriftelijk op den onhouöbaren, levensge vaarlijken toestand gewezen, maar steeds zonder resultaat. Tenslotte hebben de heeren C. Philips, notaris te Zalt-Bommel, mr. F. E. Spat, secretaris van de directie der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken en W. B. van Weide ren baron Rengers, als vertegenwoordigers van de wegencomm!- rie A.N.W.B.—K.N.A.C. tegen Woensdag j.!. een audiëntie aange vraagd bij den minister van Waterstaat om nog eens mondeling de belangen van het veerverkeer te bepleiten. Zij mochten toen vernemen, dat de plan nen voor de verbetering gereed waren en dat de minister juist opdracht had gegeven om onverwijld tot de uitvoering van de werken over te gaan. staan is, wil op het terrein daarvan een nieuw stadhuis gesticht hebben. Het hier voor benoodigde geld wenscht zij te verkrij gen door verkoop van het Paleis op den Dam aan den Nederlandsch^n Staat. De andere, oudere strooming, houdt vast aan 't voormalig Raadhuis als representa tief gebouw voor de gemeente, terwijl daar naast dan het dienstgebouw aan den O. Z. Voorburgwal, het gebouw De Prinsenhof, kan worden uitgebreid. de grootste bombardementsvliegtuigen en vliegbooten en vliegtuigen voor gewone doel einden Gemeld wordt, dat een eskader vliegtui gen reeds geheel met het nieuwe mechanis me is uitgerust Ook voor de civiele luchtvaart wordt de uitvinding van groot belang geacht. Het Haagsche Comité der Joego-Slavische kunsttentoonstelling heeft Prinses Juliana in verband met de eerste Joego-Slavische tentoonstelling in Nederland eenige hand werken der Joego-Slavische volkskunst aangeboden. De Prinses heeft dit aanbod aanvaard. De ze voorwerpen worden na het einde der ten toonstelling door de afgevaardigde dames van het comité aan de Prinses overhandigd. De zaak in den ministerraad Er wordt herhaaldelijk medegedeeld, dat, wanneer de Radioraad met zijn advies in zake de verdeeling van den zendtijd gereed is, de minister van Waterstaat een beslissing zal nemen. Naar de ,,Rsb." verneemt, is die opvatting niet juist. De kwestie van de verdeeling van den zendtijd is zoo belangrijk geworden, dat de beslissing daarover niet genomen zal worden door den minister van Waterstaat, maar door het geheele kabinet. Het advies van den Radioraad zal dan ook een punt van bespreking uitmaken in den ministerraad. De Koningin heeft gistermiddag ten pa- leize Het Loo ontvangen d; heeren dr J. I. Cardénas en G J. Diekema, onderschei denlijk nieuw benoemd buitengewoon ge zant en gevolmachtigd min. van Venezuela en van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, ter overhandiging ven hunne ge loofsbrieven en van de terugroepingsbrie- ven van hunne ambtsvoorgangers. De Koningin-Moeder heeft Dinsdagmid dag den nieuw benoemden gezant van de Zuid-Afrikaansche Unie. den heer Dan. J. de Villiers, in audiëntie ontvangen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid is voornemens zich zooveel mogelijk persoonlijk op de hoogte te steilen van de gelegenheid in verschillende gemeenten voor afzondering en verpleging van lijders aan besmetteiyke ziekten, zulks in verband met eventueele toepassing van artikel 18 van de Besmettelijke Ziektewet 1928. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de eerstvolgende bijeenkomst van R. K. Indischgasten, oud-Indischgasten en hen, die zich binnenkort in Indië denken te ves tigen, zal plaats hebben op Woensdag 27 November a.s. in „Huize Voorhout*' aan het Lange Voorhout No._ 19 te Den Haag, des avonds om 8 uur. Zij, die deze bijeenkomst wenschen bij te wonen, kunnen zich in ver binding stellen met het „Katholiek Indisch Bureau', de Carpentierstraat no. 153, Den Haag. 25 jaar Statenlid van Zuid-Holland Den len November 1.1. was het 25 Jaar ge leden, dat jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, lid van Ged. Stateh van Zuid-Holland, zijn in trede deed in de Provinciale Staten dier provincie. Om dit feit te herdenken en den jubilaris te huldigen, heeft de Katholieke Statenfractie den heer von Fisenne Dinsdag avond een diner aangeboden in restaurant Anjema te Den Haag. Van de zestien Ka tholieke Statenleden waren er dertien aan wezig. Een drietal was door familie-omstan digheden verhinderd. Aan het begin van den maaltijd hield de voorzitter van de Katholieke fractie, W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst een oe- spraak. Spr. belichtte een drietal karakter eigenschappen van den jubilaris, n.l. zyn aangeboren bescheidenheid, zijn eenvoud en zijn arbeidszin en eindigde met den wensch De Minister van Ai beid heeft onder be paalde voorwaarden vergund, dat in brood bakkeryen in alle gemeenten des Rijks: le. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, in afwijking van het be paalde in artikel 35, tweede Ja, der Arbeids wet 1929, bakkersarbeld wordt verricht: a. op Donderdag 6 December 1929 tus- schen 2 en 6 uur des voormiddag. b. op Dinsdag 24 December 1929 tusschen 12 uur 's nachts en 6 uur des voormiddags; c. op Dinsdag 31 December 1929 tusschen 1 en 6 uur des voormiddags. Aan hoofden of bestuurders van brood- bakkerijen in alle gemeenten des Rijks wordt vergund, dat. in afwijking van het bepaalde by artikel 35, zesde lid, der Ar beidswet 1919, op Donderdag 5, Dinsdag 24, Vrfjdag 27 en Dinsdag 31 December 1929 deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is: le. van half acht des voormid dags af uit het gebouw met aanhoorighe- den, waarin zich de broodbakkeni bevindt, wordt vervoerd; 2e van acht uur des voor middags af wordt verkocht of afgeleverd. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, heeft met verwijzing naar het rond schrijven van zijn ambtsvoorganger van 7 Juni 1928 en in aansluiting op die circu laire, voor zooveel noodig onder de aan dacht van de gemeentebesturen gebracht, dat desgewenscht ook toekenning alleen van voorschot, dus zonder bijdrage, kan worden overwogen ten behoeve van woning verbetering ten plattelande, waarvoor een bijdrage niet noodig zou zijn. Met misleiding Op vragen van het Tweede Kamerlid I. H, J. Vos, heeft de minister van Justitie geantwoord: In het begin van het vorige jaar is on- dergeteekende's aandacht gevestigd bijzon- derlijk op een te Amsterdam gehouden openbare verkooping van Perzische tapijten, waarbij misleidende mededeelingen waren gedaan om publiek te trekken. Een onderzoek is ingesteld en de betreffen de handelaar heeft toen verklaard zich in de toekomst van bedoelde onware mede deelingen te zullen onthouden. Kort gele den bereikte den ondergeteekonde een nieu we klacht naar aanleiding van in Brabant te houden verkoopingen. Zooveel doenlijk is toen nog door advertentie door den no taris openbaar gemaakt, dat de verkooping niet geschiedde a tout prix, doch tegen elk aannemelijk bod, en dat de veiling niet was een liquidatie-veiling. Den ondergeteekende is thans wel gebleken, dat zich meer ge vallen voordoen. De ondergeteekende kan zich voorstellen, dat door de berdoelde praktijken de bona fide handelaren schade lijden. Maatregelen zullen worden genomen. In de eerste plaats ia hierbij te denken aan aanschrijving of aanzegging aan de deur waarders, terwijl, wat de notarissen aan gaat, de tusschenkomst van de Kamers van Toezicht is in te roepen. Den ondergeteekende is bekend, dat de officier van justitie te Amsterdam in de zaak is gemoeid naar aanleiding van het geval, hierboven bedoeld, met net daarby vermelde resultaat. V/ellieht wordt echter bij de vragen ge doeld op een klacht over twee deurwaarders de vorige maand bjj den president dei Am sterdamsche rechtbank ingediend, waarvan het gevolg is geweest, dat die deurwaarders door den president zijn onderhouden en hebben toegezegd de bedoelde praktijken in het vervolg te zullen vermijden. De mechanische vlieger Een merkwaardig stuk luchtvaart-mecha nisme, bekend als „Pilots assisted is ge perfectioneerd na langdurig onderzoek en proefnemingen door technici van de Royal Airforce. Het is inderdaad een mechanische piloot, waarin een gyroscoop is aangebracht tot 't besturen van het vliegtuig tijdens de vlucht met grootere snelheid, dan mogeiyk zou zijn do°r den meest geschoolden vlieger. Het mechanisme maakt den menscheiy- ken vlieger niet overbodig, doch het kan in werking worden gesteld, wanneer deze iets anders te doen heeft en het mechanisme houdt het vliegtuig dan in den vastgestelden koers, waarbij elke afwijking automatisch wordt li. rsteld. De „püots assister" weegt ongeveer 100 pond en het gyrosropisch mechanisme con troleert zoowel de kleppen van de vleugels en liet roer van het vliegtuig, noodig voor het stygen ol dalen uitgebreide proeven zijn genomen met verschillende soorten vliegtuigen, waaronder Het zesde postvliegtuig de P H.A.G R., vertrok gistermorgen te 5.20 uit Bagdad, arriveerde om 10,10 te Bushir, vertrok van hier om 11 10 en arriveerde om 16 45 te Djask. Aan boord is alles wel. Heden wordt de reis voortgezet. Mr. Fruin mag in den Volksraad blijven Het hoofdbestuur van den Politiek Eco- nomischen Bond heeft, naar uit Batavia wordt gemeld, aan mr. Fruin medegedeeld, dat de beginselen van den P.E.B. onvereenig- baar zijn met de beginselen van de Vader landsche Club, om welke reden ook het lidmaatschap van den P.E.B onvereenig- baar is met bet voorzitterschap van de Vaderlandsche Club. Het hoofdbestuur over woog echter, dat mr. Fruin in den Volksraad ook vertegenwoordiger is van de Deli-cul- tures en met het oog op het groote be lang van het handhaven van den vertegen woordiger van Deli van den persoon van mr. Fruin. besloot het hoofdbestuur er geen bezwaar tegen te maken als mr. Fruin lid van den Volksraad blijft na zijn uittreding uit den P. E. B. Partijen aanvaarden bemiddeling van den burgemeester van Axel Naar „Het Volk' verneemt, heeft de bur gemeester van Axel, de heer Blok, partijen in het conflict aan de cokesfabriek te Sluis kil bemiddeling aangeboden, hetgeen door beide partijen werd aanvaard. Van kracht voor toonkunstenaars in bioscopen Bij Kon. besl. is bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1930, de artikelen 14, 19 en 20 der Arbeidswet 1919, voor zoover be treft arbeid van toonkunstenaars in bios copen, in werking treden. Verschillende voorstellen door afdeelïngen gedaan, werden naar de vakafdeélingen ver wezen. Ten aanzien van de pensioenregeling van het S. S. en H. IJ. S M personeel, waarom trent eenige voorsteller waren binnengeko men. werd het hoofdbestuur gemachtigd dit in den Personeelraao te bespreken. Mede waren voorstellen binnengekomen betreffende vrij verroer wrarove- eveneens besprekingen zuilen worden gehouden. Zoo ook werden eenige voorstellen aange nomen om tot een betere regeling in bet Z. en O.-fonds te komen. Tot slot van deze «"animeerde vergadering bracht de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Hellemons dank aan de afdeeüng Maastricht. Teven.- greep nij ie gelegen heid te baat om de afd. Maastricht hulde te brengen voor haar correcte en. zuiver principieele houding ten ópzicte van de onlairrs plaats gehad hebbende relletjes Een bijzondere hulde verdiende zü daarvoor, zeide de voorzitter. Daarna sloot de heer Hellemons met den Christelijken groet deze afgevaardigden-ver gadering. Reuter seint uit Bombay d.d. 20 dezen Volgens bericht uit Misgar Kashmin is de expeditie va nde Vissers in goeden welstand gearriveerd om gedurende den winter t« verblijven. De expeditie had een karavaan-reis van 1600 K.M. gemaakt en was door de Chinee- sche autoriteiten allerhartelijkst ontvangen. Aneta seint uit Soerabaja d.d. 19 Novem ber: De K. Xin met dr. Vening Meinesz aan boord is hier teruggekeerd van een voorspoedigen tocht rondom Celebes, op welke reis vijf en zestig waarnemingen zijn gedaan. Half December zal een tocht rond om Sumatra worden gemaakt, die in Fe bruari zal zijn afgeloopen. De tweede dag Dinsdagmorgen werd in de St. Martinus- kerk door den Aalmoezeniet den Zeereerw. Heer Steegmans, een R Mis opgedragen voor den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, waarna de behandeling van de ingediende vorstellen in het Staar- gebouw werd voortgezet. Er hadden twee herstemmingen plaats voor de verkiezing van een derden candidaat voor het hoofdbestuur. Tenslotte werd met groote meerderheid van stemmen de heer J. J. A. Theunissen uit Nijmegen gekozen. Voor de jeugdige arbeiders, die op 21- jarigen leeftijd worden afgekeurd en dan moeilük een ander vak kunnen leeren, wordt het gewenscht geacht, dat zij een anderen werkkring krüge.. Het hoofdbe stuur bespreekt deze kwestie in den Perso- neelraad. Beüverd wordt, dat bevordering voor alle functies alleen' geschiedt volgens anciën niteit. Alleen bij ongeschiktheid van den betrokkene wordt deze voorgegaan. Het hoofdbestuur besloot het voorstel, om het personeel, dat één jaar verlof zonder behoud van bezoldiging verzoekt, in den Per- soneelraad te brengen. Voor het personeel, dat 5 jaar achtereen om de andere week nachtdienst heeft, zal het hoofdbestuur in den Personeelraad, een regeling zien te treffen welke later dan aan de directie kan worden voorgelegd. Bevorderd zal worden, dat het personeel bij de N. S. na een halfjaar onafgebroken dienst, een vaste aanstelling krijgt en zoo ook dat los personeel, dat het langst in dienst is, het eerst in aanmerking komt voor een ontstane vacature. Verder wordt door het hoofdbestuur geijverd om den acht- urigen werkdag bij 48-urigr werKweek voor het spoor- en tramwegpersoneel zooveel mo gelijk door té voeren Ook op 'n n - e dienst- en rusttijdenregeling zal worden aange drongen. Een mededeeling van minister Rnys de Beerenbrouck In antwoord op de schriftelijk vragen van het Tweede-Kamerlid, den heer v. d. Sluis betreffende de resultaten van het voortge zette onderzoek naar de rationaliseering vaa de suikerbieten teelt deelt de minister mede, dat hem gebleken is, dat de proefvelden commissie der suikerindustrie aan de Ne derlandsche suikerfabrieken de vraag heeft gesteld of zij bereid ztjb 'tot de 'oprichting van een instituut voor de suikerbietenteelt mede te werken en de kosten daarvan zelf te dragen. Hoewel nog niet alle fabrieken hebben geantwoord meent de commissie dat het instituut binnenkort tot stand zal ko men. Verder deelt de minister mede, dat thans jp het gebied van rationaliseering van de suikerbietenteelt gewerkt wordt door par ticuliere suikerbietenzaadkweekers, door de hierboven vermelde proefveldencommissie, door de rykslanbouwconsulenten en door de suikerindustrie zelf. Is de oprichting van 't bovenbedoelde instituut een feit geworden, dan mag verwacht w'Orden, dat aan de re-, delijkerwijs te stellen eischen op dit gebied kan worden voldaan. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van den minister van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen te bevorderen jiat de in werking treding van het Koninkiyk Be sluit van 8 Juü 1929 betreffende de rege ling van de eindexamens H. B. S. met 5- jarigen cursus (B.) onafhankelijk van de daarin aan te brengen wijzigingen zal wor den verschoven tot 1931. Rechtskundig advies omtrent de eigendoms kwestie gevraagd. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Amster dam heeft burgemeester De Vlugt eenige mededeelingen gedaan in antwoord op de vragen, welke de heer KI. de Vries gesteld heeft terzake van de Paieis-Raadhuiskwes- tie. Men zal zich herinneren, dat er een voor- stel-v. d. Berg is, om aan den Staat der Nederlanden het bruikleen van het voor malig raadhuis op te zeggen en aldus de eigendomskwestie te stellen. Uit het ant woord van den burgemeester bleek, dat B. W. alvorens over dit voor-stel prae-advies uit te brengen, rechtskundig advies omtrent de eigendomskwestie hebben gevraagd aan een commissie van hoogleeraren. De burgemeester sprak dé verwachting uit, dat dit rechtskundig advies binnenkort by B. en W. zal inkomen, zocdat het prae- advies, dat hierop wacht, nog vóór 1 Ja nuari door den Raad in behandeling zal kunnen worden genomen. Op het oogenblik zyn er twee stroomingen. Een nieuwe strooming, die spoedig na den brand van het Paleis voor Volksvlijt out- m "j 'vvï-J A i i 57. Neergezonken op een bankje schreide Jan uit zijn groot verdriet, de Lange trachtte hem te troosten, doch dat lukte den brave niet. „Kom vriend Jan," zeide de Lange, „Laat dat weenen en klaag niet meer, laat ons zwerven, zoeken, zeker vinden wij hen weer." 58. Jan was opgestaan van het bankje, geestdrift blonk in zün oog. „Naar jou wil ik luisteren, beste, 'k weet, dat jy my nooit bedroog. Laat ons hier plechtig beloven, vrienden te zijn ook in den nood, jij behoort niet, beste kerel, tot die van honderd op 't lood,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10