ST. NIC. CADEAUX I. G. UY1EN6U8G EN ZN. Gimtorat 30 Gen Oranjestraat 141 Een öoed boek is een öoede vriend DE ONGELUKKEN IN HET ZIEKENHUIS TE SANTPOORT KONIJNENVELLEN VELLEMAN JOH. NEDERKOORN Zn. TWFFDE BLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 3 Gezonken De Electrische Centrale te IJmuiden GEMENGD NIEUWS Van een dak gevallen Aanrijding te Delft Obligatieleening Vermiste jongens terecht Met een auto er van door Eigenaardige botsing Doodelijk ongeval Brand te Wassenaar Rumoerige verkeersregelng Door een auto aangereden PASSAGIERSLIJSTEN FAILLISSEMENTEN BOEKBESPREKING KUNT U IN RUIME KEUZE VINDEN BIJ Wegens onze groote sorteering hebben wij onze tarel GIERSTRAAT 30 weer moeten vergrooten, komt dus eens kijken? CHOCOLADE FIGUREN vanaf 6 cent. Geen grooter sorteering heeft U ooit gezien. Bonbons en Borstplaat, doozen van DROSTE, DRIEsEN, BENSDORP, DE JONG, UNION, PARÉ, enz CHOCOLADELETTERS van Droste en eigen fabrikaat, alles tegen CON- CURREERENDE PRIJZEN. Si □□□□□□□□□□□□E PIANO'S, OCCASION, G. OTTO's Pianohand el - Jansstraat 51 Alleen gevestigd LANGE RAAMSTRAAT 30 Een ieder verkoopt meubelen, maar zij kunnen geen meubelen maken In onze Werkplaatsen Groot Heiligland 52 N.V. WONINGINRICHTING 5391 Aan de Memorie van Antwoord op het Algemeen Verslag der Af deelingen van de Proviciale Staten van Noordholland, be treffende de balansen en rekeningen over 1928 en de begrootingen voor 1930 der Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, te Bakkum en te Medemblik, ontleenen wij het volgende Bij de bespreking van de in het Zieken huis nabij Santpoort voorgekomen onge vallen is blijkbaar niet onderscheiden tus- schen gevallen, welke verband houden met de actieve therapie (aanvallen op verplegers) en die, waarin door bijzondere omstandig heden patiënten werden getroffen door onge vallen, welke evenwel met het systeem van verpleging, dat met den naam actieve therapie wordt aangeduid, niets uitstaande hadden. Ten einde deze ongevallen, welke naar hunnen aard principieel verschillen, in het juiste licht te kunnen stellen, zullen Gede puteerde Staten op de volgorde van het Algemeen Verslag eenige inbreuk moeten maken en allereerst behandelen de opmer kingen, welke nog nader zijn gemaakt ten opzichte van het betreurenswaardige ver- drinkingsgeval, ten aanzien waarvan reeds in het antwoord op de vragen van het lid L. H. van R 00 ij en inlichtingen werden ver strekt. Ten aanzien van de inlichtingen, door één der Statenleden ontvangen van de familie J van de ongelukkige omtrent de waarschu- - wingen, aan eene verpleegster en een medi- cus van het Ziekenhuis gedaan met betrek king tot de neiging der patiënte tot zelf moord, kan worden medegedeeld, dat uit het rapport, destijds van de Commissie van Bestuur van het Ziekenhuis ontvangen, reeds bleek, dat eene poging tot zelfmoord in de anamnestische gegevens werd vermeld. Aan de patiënte was na een kort verblijf echter reeds meerdere vrijheid van beweging toe gestaan. Een en ander was het gevolg van de medische indicatie van den afdeelings- geneesheer, die, zooals reeds in het antwoord op de bovenbedoelde vragen werd medege deeld, achteraf onjuist is gebleken. Ten opzichte van de vraag, of opneming in de sanatorium-afdeeling in dit geval had mogen plaats hebben, niettegenstaande deze door den huisarts was verzocht, kan in het algemeen worden opgemerkt, dat voor op- neir.i ig in de gestichtsafdeeling de aanwezig heid van eene rechterlijke machtiging wordt vereis cht, overeenkomstig de bepalingen, der Krankzinnigenwet. Gedeputeerde Staten moeten de geda :hte afwijzen, als zouden de door hen op de vragen van den heer van Rooijen verstrekte inlichtingen onjuist zijn geweest. Eenige soberheid in de openbare beantwoording van vragen omtrent dergelijke delicate ge vallen wordt uit den aard der zaak vereischt. Overigens ligt het desbetreffende rapport op de Provinciale Griffie voor de leden van de Staten ter inzage. Eene enquête werd ten aanzien van dit geval niet ingesteld. Ge deputeerde Staten kunnen niet inzien dat hetzij daartoe, hetzij tot het hooren van de personeelsorganisaties, in de gegeven om standigheden aanleiding zou hebben be staan. Uiteraard kunnen Gedeputeerde Staten niet treden in eene beoordeeling van de beteekenis, welke moet worden gehecht aan eene uitlating van den Eerste-Geneesheer- Directeur aan een vertegenwoordiger van de pers. Indien met de betreffende uitlating evenwel bedoeld werd, dat dérgelijke aan gelegenheden niet aanstonds in de courant thuis behooren, kunnen Gedeputeerde Sta ten die meening volkomen deelen. Overt voorvallen, waarover aan hooger gezag moe worden gerapporteerd, zal een goed ambte naar trouwens geen mededeelingen aan de pers doen, zeker niet, zoolang de rapporten de desbetreffende autoriteiten nog niet heb ben bereikt. Dat de vrijheid van beweging in de sana torium-afdeeling te groot zou zijn, kunnen Gedeputeerde Staten niet toegeven. Zij kunnen zich overigens geheel vereenigen met de meening van die leden, die in het voorgekomen ongeval geen aanleiding kun nen vinden tot demping van het meertje over te gaan. Thans komende tot de in den aanhef van het Verslag gevraagde inlichtingen omtrent de beide jongste voorvallen, deelen Gedeputeerde Staten mede, dat uit de ambtelijke rapporten, daaromtrent uitge bracht, is gebleken, dat de toedracht van deze ongevallen was als volgt. Op 8 October j.l. werd een verpleger, bij het werken op het land, door een patiënt vrij ernstig aan het hoofd verwond. Toen de verpleger den patiënt wilde toonen, hoe hij de spade moest hanteeren om goed te spitten, bracht deze hem plotseling met de schop een klap tegen het hoofd toe, waar door de verpleger door eene duizeling werd bevangen. De getroffene wist een anderen verpleger, die bij dezelfde ploeg werkte, doch van het voorgevallene niets bemerkt had, te waarschuwen, waarna hij, begeleid door twee verplegers, die op hetzelfde stuk land met patiënten aan het werk waren, naar den afdeelmgsgeneesheer is gegaan, die de eerste hulp verleende. De ploeg, waarbij dit ongeval voorviel, had tot taak een stuk land om te spitten en be stond uit 15 patiënten, onder leiding van twee verplegers. In de buurt waren bovendien nog vijf verplegers met andere ploegen werkzaam, zoodat voldoende hulp bij de hand was. Intusschen heeft dit ongeval er toe geleid ten aanzien van de keus der patiënten voor de spitploeg onverwijld eene scherpere selectie toe te passen, als gevolg waarvan door den afdeelingsgeneesheer, in overleg met den eersten verpleger en enkele andere verplegers, de samenstelling van deze ploeg zoodanig werd gewijzigd, dat daaruit alle patiënten werden verwijderd, van wie ge meend werd, dat zij ook slechts eenigermate gevaar konden opleveren tot misbruik van de werktuigen. Ondanks de doorvoering van dezen voor zorgsmaatregel werd twee dagen later, op 10 October d.a.v. wederom een verpleger door een patiënt met de spade een slag tegen het linker onderbeen toegebracht. De ver wonding, daardoor ontstaan, liet zich aan vankelijk minder ernstig aanzien dan zij later bleek in werkelijkheid te zijn. De ge troffen verpleger is n.l. den patiënt, die na het slaan wegliep, nog nageloopen, waarbij hij bovendien een hek moest overklimmen. Eerst nadat de patiënt was teruggebracht, is de verpleger naar den afdeelingsgenees heer gegaan om het kleine wondje aan het been te laten verbinden. Des avonds ge voelde de getroffene evenwel meer pijn dan 's middags. Bij Röntgen-doorlichting bleek den volgenden dag de fubula te zijn gefractueerd. Voorzoover de vragen omtrent de maat regelen, welke Gedeputeerde Staten zich voorstellen te nemen, ten einde dergelijke ongevallen in den vervolge tegen te gaan, betrekking hebben op de beide laatstbedoelde ongevallen die uiteraard met de actieve therapie nauw verband houden, kan worden medegedeeld, dat Gedeputeerde Staten zich geheel kunnen aansluiten bij die leden, die nkrimping van de toepassing der zoo zegen- rijke actieve therapie als gevolg van het voor?eval'ene zouden betreuren. Van een te ver doorvoeren daarvan is in het algemeen geen sprake. Nauwkeurige select^ der buitenploegen blijft uiteraard een noodzakelijk vereischte. Q00r steeds meer vervolmaakte organisatie moet het voorkomen van ongevallen als de hier bedoelde tegengegaan en op den duur zooveel doenlijk practisch onmogelijk wor den gemaakt. Als een maatregel waartoe reeds vóór het voorvallen der beide hierbedoelde ongevallen werd besloten, doch waarvan de uitvoering tengevolge van verschillende omstandigheden nog niet had plaats gehad, kan worden ge wezen op eene uitbreiding van het aantal verplegenden, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen in elke buitenploeg een verpleger als leider aan te stellen met een vasten dagdienst, ten einde, althans bij die ploegen, de veelvuldige wisseling van ver plegenden, als gevolg van de rouleerende diensten, tot een minimum te beperken. Verwacht wordt daarvan eene meer intensieve doorvoering der opvoedkundige maatregelen, welke aan het stelsel der actieve therapie inhaerent zijn en als gevolg daarvan eene snellere vermindering van het risico voor de verpleging door het kleiner worden van het aantal impulsieve en onsociabele elementen Dat aan het verplegend personeel als ge volg van de actieve therapie andere eischen worden gesteld dan voorheen het geval was, willen Gedeputeerde Staten niet betwisten, al moet de vraag, of die eischen te hoog zijn, ontkennend worden beantwoord. Gedeputeerde Staten sluiten zich dan ook van ganscher harte aah bij de woorden van waardeering aan de leiding der Ziekenhuizen en aan het daaraan verbonden personeel gericht. De gedachte aan de inspanning en de opofferingen, welke het personeel van de Ziekenhuizen van hoog tot laag zich tot heil van de geesteszieken getroost, moge er toe bijdragen, dat voor het vormen van een oor deel niet uitsluitend op dagbladberichten wordt afgegaan. Tijdens het stormachtige weer is eergiste ren op het Tjeukemeer gezonken het ijze ren snikschip, geladen met aardappelen, tiebehoorende aan Jan Buisman uit Blok zijl en op weg van Franeker naar Blokzijl. De opvarenden konden door de motorboot die het schip op sleeptouw had worden ge red. De „Twee Gebroeders'' uit Lemmer vertrok ter assistentie. De gunning der turbines aan esn Engelsche firma door Ged. Staten verdedigd Ged. Staten van Noordholland geven de Staten van Noordholland een overzicht van de werkzaamheden verbonden aan den bouw van een Centrale te IJmuiden voor het Prov. Electriciteitsbedrijf. Door Gedeputeerde Staten is eene Com missie van advies benoemd, waarvan de heer Jf. N. Hendrix, oud-lid van Ged. Staten, voorzitter is. Verder hebben daarin zitting Prof. van Iterson, directeur van de Staats mijnen in Limburg, de heer Ehrenburg, directeur van het gemeentelijk Electriciteits bedrijf te Rotterdam, en de heer van der Vegte, die als ingenieur werkzaam is bij de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen. Voorts het gedelegeerd lid van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven en de beide directeuren van het bedrijf, terwijl namens Gedeputeerde Staten, de voorzitter van den Raadvan Toezicht de vergaderingen pleegt bij te wonen. Algemeen adviseur en leider van het Bouwbureau is Prof. ter Linden uit Delft architect is de heer van Rood. Nadat de zekerheid was verkregen, dat het gekozen terrein van Hoogovens kon worden gekocht en de Minister het contract P.E.N.-Hoogovens had goedgekeurd, zijn de werkzaamheden met kracht aangevat. Met den Rijkswaterstaat is eene overeen komst getroffen in dezen geest, dat in de door dien dienst te graven haven, welk werk inmiddels reeds flink is gevorderd, een dam zal worden uitgespaard, ten einde in- en uitlaat van het koelwater gescheiden te houden. Ook omtrent het aanleggen van een kademuur is overleg gepleegd, in dien zin, dat de weri en in den droge zullen kunnen worden uitgevoerd. Een algemeen plan van de ligging der verschillende gebouwen is ontworpen. Dit plan ligt voor de leden van uwe Vergadering op de Provinciale Griffie ter inzage, benevens een tabel aangevende de termijnen, waar binnen de hoofdwerken moeten worden begonnen en voltooid. 1 De bouw van het magazijn, bevattende tevens de werkplaats en de smederij, is aanbesteed. Spoed is hierbij te meer ge- wenscht, omdat dit gebouw tevens kan (worden gebruikt als wer plaats bij de mon- tage der ketels en turbines. I De ketels zijn besteld bij de Gebrs. Stork te Hengelo. De levering der turbines is op gedragen aan de firma Parsons te Newcastle. Te dezer plaatse zij er de aandacht op ge- vestigd, dat na rijp beraad is besloten, niet zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, I drie snelloopende machines van 16.000 i K.W. ieder te doen plaatsen, doch twee .langzaam loopende van 24.000 K.W. met 1500 omwentelingen per minuut. De kosten hiervan zijn geringer en volgens het eenparig oordeel der des undigen wordt aldus een grootere veiligheid verkregen. Toen aan de Directeuren van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf en aan haar tech nisch adviseur na ingekomen aanbiedingen was gebleken, dat eene bestelling der turbine- motorjn bij de firma C. A. Parsons en Comp. Ltd., te Newcastle on Fyne, als laagste inschrijfster, ook om redenen van bedrijfs veiligheid de meeste aanbeveling verdiende, heeft zij omtrent haar desbetreffend aan ons College te richten voorstel te voren het advies gevraagd van de bovengenoemde Commissie van voorbereiding voor den bouw der nieuwe centrale. Mede in verband met een telegram van den Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, waarin Zijne Excellentie er ten sterkste op aandrong, te willen bevorderen, dat het werk, zoo eenigs- zins mogelijk, aan een Nederlandschen in schrijver zou worden gegund, is aan het voorstel in bedoelde Commissie eene uit voerige behandeling ten deel gevallen. De Commissie sprak ten slotte als hare meefling uit, dat de bedrijfszekerheid der turbines eene opdracht aan de firma Parsons het meest gewenscht maakte. Daarbij zou ge tracht kunnen worden een gedeelte van het werk voor de inheemsche industrie te behouden. Vervolgens heeft de bestelling der turbine^ installatie een punt van bespreking uit gemaakt in eene vergadering van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven. Ook in deze vergadering vond een uitgebreide gedachtenwisseling plaats omtrent het vraag stuk der werkverruiming hier te lande. De Raad achtte echter eene bestelling in het binnenland om redenen van bedrijfs veiligheid niet verantwoord. Besloten werd te adviseeren, tot bestelling der turbines bij de firma Parsons over te gaan. Tegen ver vaardiging van een gedeelte van het werk in Nederland mits onder garantie van Parsons bleek bij den Raad geen bezwaar te bestaan. Toen de secretaris van de Rijkscommissie voor Werkverruiming had verzocht die commissie in kennis te stellen met de redenen, welke zouden leiden tot het plaatsen der turbine-bestelling in het buitenland, is genoemde Rijkscommissie in de gelegenheid gesteld daaromtrent een onderhoud te heb ben met de Dagelij ksche Commissie uit den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven. Genoemde Rijkscommissie zal bij die bespreking den indruk hebben gekregen, dat in dit geval eene levering der turbines door de Nederlandsche industrie uitgesloten moest worden geacht, doch dat het niet onmogelijk zou zijn, dat een ge deelte van het werk voor deze industrie behouden zou blijven. Als resultaat van dat overleg zal thans voor ongeveer 10% van het totaal bedrag der bestelling in Nederland worden verwerkt, welke gelden voor een groot deel aan arbeids- loonen zullen worden besteed. Gedeputeerde Staten koesteren de stellige verwachting, dat het geraamde bedrag van 12.000.000 niet zal worden overschreden. Het spreekt intusschen vanzelf, dat de kosten van verplaatsing van den magazijn dienst, het nieuwe magazijn, enz. hieronder niet zijn begrepen. Daarvoor zal te zijner tijd een afzonderlijk crediet worden ge vraagd. De ongelukkige op slag gedood Gisterenmiddag te omstreeks vijf uur is op de ammoniakfabriek van de staatsmijn Maurits te Lutterade een monteur, in dienst der firma Stulemeijer van het circa 10 M. hooge dak gevallen en op stag ge dood. Sterke drank en roekeloosheid Op den Rotterdamschen weg te Delft is Dinsdagavond omstreeks kwart over 8 de boerenknecht D, E. uit Loosduinen, die per fiets was aangereden door een motorfiets- rijder, die uit de richting Den Haag kwam Hij werd van zijn fiets geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De politie vervoerde hem naar het gast- huis De motorfietsrijder J V uit Voorburg, verklaarde, dat hij den wielrijder niet had gezien vóór het het moment der aanrijding. Motorfiets en rijwiel zijn in beslag genomen. Tegen V., die naar sterken drank rook, werd proces-verbaal opgemaakt. Toen de politie ter plaatse het feit vast stelde en de weggebruikers door een agent me* een roode lantaarn werden gewaar schuwd. langzaam te rijden of te stoppen klonk opeens het geroep: op zij en stoof een auto met groote snelheid tusschen de aanwezigen, die zich nauwelijks uit de voe ten konden maken door. Een agent volgde in een anderen auto den roekelcozen bestuurder en het personeel van het posthuis Wippolder werd telefo nisch gewaarschuwd. In de Julianalaan werd de autobestuurder opgevangen, daar tracht te hij nog over het trottoir te ontkomen. De Congr. der E.E.Z.Z. Franciscanessen van de H. Elisabeth, Moederhuls te Breda (Hendrikstraat). (Rechtspersoon: „St. Eli- sabeth-Stichting" Breda) gaat over tot uit gifte eener 5 pCt. Obligatieleening groot 200.000, zijnde de tweede serie eener lee ning groot 400.000, waarvan reeds 200.000 geplaatst verdeeld in stukken van 1000 F 500 en 100. Gesloten met machtiging van den H. Stoe' (Congregatie van de Kloosterlingen) d.d. 3 Sept. 1926 No. 5132-26 en goedkeuring van Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Bisschop var Breda, dd. 13 September 1926. No. 1375. De Congregatie der EE.ZZ. Franciscanes sen van de H. Elisabeth te Breda is met al hare bezittingen en inkomrten onbeperkt en volledig aansprakelijk voor de richtige na koming der verplichtingen, welke Uit de on derhavige leening voortvloeien. Hier'"'j zij opgemerkt, dat alle aan het Moederhuis te Breda onderhoorige dochter huizen hunne inkomsten na aftrek van eigen levensonderhoud, enz. aan het Moeder huis afdragen. Gezien de inkomsten waarop het Moeder huis over de afgeloopen jaren kon rekenen is de rentebetaling en aflossing volkomen gedekt. Dc twee uit Culemborg Maandagmorgen weggeloopen meubelmakersknechties om trent wier lot men zich hier ongerust maakte, hebben zich te Rotterdam bij de politie gemeld Zij hadden honger en geen middelen van bestaan en wenschten naar huis terug te worden getransporteerd. Den afstand CulemborgRotterdam had den zij te voet afgelegd. Vier Eindhovenaren de daders Dinsdagavond werd de recherche meege deeld, dat vier personen, die niet onverdeeld gunstig bekend staan, met een mooie luxe auto van de Markt te Eindhoven waren weggereden en dat deze auto nummer 3810 droeg. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat deze wagen, merk Nash, toebehoorde aan den heer van Kempen, magazijn Sint Josef, en ook werkelijk werd vermist. On middellijk zijn opsporingsmaatregelen geno men, doch tot heden zijn de dieven nog niet kunnen worden aangehouden, terwijl elk spoor van den auto ontbreekt De personen, die met den wagen wegreden, wonen alten te Eindhoven Zij zijn genaamd J. A.. L. K„ A. M. en P v. d. L. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Smederij doorboord Te Varsseveld heeft een merkwaardig tramongeluk plaats gehad. De in de bocht aldaar liggende smederij van den heer H werd nl. getroffen door op een truckwagen liggende deels vooruitstekende boomen. De ze uitstekende deelen die de bocht met tij dig volgden, hebben vóór- en zijgevel der smederij doorboord. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is overgebracht het lijk van een 25-jarig uit voerder, die op den Linnaeushof bij een bouwwerk zijn hoofd stiet, daarop neerviel en spoedig daarna overleed. Villa door het vuur verwoest Dinsdagavond omstreeks kwart over acht, ontstond te Wassenaar brand op de boven verdieping van een villa de Balder aan de Prins Fredriklaan (Kievit), bewoond door de familie Lutkie Het vuur werd door voor bijgangers ontdekt, die de bewoners waar schuwden. De brandweer was spoedig ter filaatse en bestreed het vuur met zes stra- en Zij kon echter niet verhinderen dat het geheele pand uitbrandde. Uit de aange bouwde garage kon nog een auto en een vat benzine worden gered. Zooals men weet, bestaan er reeds lang plannen om bet verkeer in de Leidsche- straat te Amsterdam automatisch te rege len. Door scheigeluiden bij de bruggen zal het verkeer geregeld worden Men is thans bezig de toestellen aan te brengen en reeds de volgende week. zal deze nieuwe ver keersregeling in werking treden. Omstreeks één uur werd eergisteren op den Heerdeweg te Maastricht t zevemarig jongetje J. M., door n passeerenden auto aangereden. Beide beentjes van den longen werden boven de knie gebroken. Overbren ging naar het hospitaal was noodzakelijk Van het ms. Pieter Cornelisz. Hooft, dd. 19 Nov. van Amsterdam naar Batavia ver trokken. Gezagvoerder G. Kruijt. Fam. H. J. Adams, J. H. Adams en echtg., fam. W. P. A. Alberti, mevr. B. P. C. van Alphen, S. I. Alsagoff, ir. J. G. Ankerman en echtg-, mevr. W. C. Anneveld, mej. L. Arthur ir. F. B. H. Asselbergs, H. M. H. Baan, mej. E. Bakker, W. Bakker van Berkenhoff en echtg., mr. A. Barendsen, mevr. K. Bauer, G. J. Bazendijk, W. Becker, J. R. Beckering Vinckers, pater V. Beekman, mej. S. M. Bellers, N. H. Bennebroek Evertsz, mr. J. C. Berenschot, A. G. Berg en echtg., ir. F. v. d. Berg en echtg., fam. L. M. F. Berghuis, mr. F. Th. Bichon van IJsselrro ide, ir. H. van. Bilderfceek en gezin, W. S. Bitter en gezin, A. G. Blaauw en gezin, G. J. Blaauw, mr. A. S. Block, fam. J. G. Blok, H. A. Blokhuis en echtg., mevr. J. A. E. van Blommestein, mevr. J. M. de Boer, Ph. de Boers, J. M. Boogaars, C. H. Boon van Ostade en gezin, fam. U. Bootsma, E. Bosma en echtg., A. J. R. Bour- geous en gezin, L. F. Brekelmans, D. F. O'Brien en H. O'Brien, mevr. dr. L. I. Brugmans en 2 kind., L. N. de Bruijn, mevr. de wed. H. S. Caron, D. C. J. Carrière en echtg., H. J. H. Cleber en echtg., fam. C. A. Clement, J. H. Cober en echtg., P. Coenen en echtg., L. A. Th. Corporaal en echtg., fam. J. C. A. F. M. den Daas, F. Daub, mevr. C. A. Deppe, mevr. J. G. van Dam, mej. C. M. Deerns, G. A. Degens, P. A. H. van Delft, mevr. G. van Deventer, mevr. G. M. M. von Devivere, H. Dilger, fam. J. Dins- bach, Raden A. A. A. Djajadiningrat, F. H. Domingus, Th. H. J. Dop, A. van Dorp, mej. E. van Dorp, mevr. J. Dorrestein, G. Dröse, H. W. M. Dusseldorp en gezin, mevr. J. van Dusseldorp, B. A. K. Dutrieux en echtg., jongeheer H. Dutrieux, mevr. J. H. Duur- land, mevr. M. C. R. van Dijk, W. J. Dijksma .J. van Eek en echtg., F. Egeter en echtg., J. H. W. Ehlhart en echtg., P. H. Eldering I en gezin, P. A. J. Elsman en echtg., M. Ed wards, A. L. Feberwee, mej. G. M. B. Feijen, A. Fleming en echtg., A. K. Fluiter, mevr. F. Fornerod, mevr. de wed. E. M. Franck, dr. A. Fuchs, mevr. L. Fuhrberg en 2 kind., mevr. J. Gerritsen, mevr. M. Gertenbach van Ginhoven, W. J. Gerth en echtg., ir. L. van Geuns, J. Gils, P. Gordenou de Couberville, fam. C. v. d. Graaf, de Graaff, H. A. Greve, mevr. A. W. Grevenstuk en kind., fam. W. v. d. Grift, A. J. M. de Groot, A. H. Gijsberts en echtg., W. H. de Haas en echtg., P. Haffter en echtg., fam. V. Ha kof fam. P. C. J. Ha- 1 mers, J. W. Harmsen, fam. ir. A. M. Hart- hoorn, W. A. Hauër en echtg., B. W. Hecke, S. E. baronesse van Heeckeren. mevr. de wed. A. van Heel, mej. F. C. M. van Heel. mej. J. G. v. Heel, J. A. H. van Heel en echtg., Pater P. Heitkömg, L. Hemstra en gezir^ mej. C. S. Hoeke, f. Ph. Hogendijk en echtg., ir. H. M. Hohmann, .fam. jhr. E. J. van Holthe, W. T. C. Hoogenboezem, ir. J. Hoogendoorn, dr. C. Hooijkaas en echtg. L. C. Hornwill, jongeheer J. Houtkamp, mevr. A. M. Hulsebosch, Ch. F. Ikle, D. E. Jacobs, fam. P. J. v. d. Jagt, F. A. Th. Jans en echtgen,, fam. A. P. Jansen mr. J. A. J. Jansen en echtg., H. Jansen Hutte- man, mej. S. H. M. Jeekel, mevr. E. P. M. Jepsen en 2 kind., J. H. Jeuken en echtgeru, G. de Jong, G. C. de Jong en gezin, Th. P. A. M. Kabel, mevr. E. Kamerling, F. A. N. C. Kapitz, mevr. E. Kater, mevr. A. C. Keus en kind, fam. C. Klaassen, D. Kleef, fam. L. Zur Kleinsmiede, Th. Klompé en echtg., J. Kok, pater A. de Kok, jonge heer J. Koo, mevr. M. Kop, dr. F. Kop stem en gezin, ir. P. C. J. Korte, P. C. H. Kremer, J. M. Kruijs, fam. W. C. v. d. Laar, mevr. B. A. Landzaad en 2 kind., mevr. D. M. de Lange en 3 kind., E. F. Lang, fam. W. de Lang, S. de Leef, fam. J. C. M. van Leeuwen, J. J. L. Lefèbre en echtg., C. C. van Lelyveld, mevr. A. J. M. C. Lenderink, F. F. L. Lingen en echtg., mej. L. A. Löwe, pater M. Lunter, G. H. Maat man en echtg., mej. J. J. Maier, H. N. Mal let, G. E. E. de Man, R. M. O. Maurer en echtg., E. G. B. Maxe en echtg., fam. E. H. C. Mengerink, fam. J. A. v. d. Meulen, J. A. von Meijenfeldt fam., F. E. Meijer, ir. A. P. Mioulet, fam. C. Moens, mevr. M. C. Mollenkamp en kind, J. A. Mommen- hof, C. E. de Moor en echtg., ds. J. Mooij, fam. J. Mouter H. G. Nauta, mevr. A. J. Niessen, M. J. J. G. Ninnaber, mej. S. de Nijs. mej. L. Obstfelder, J. Ogilvie Veitch en echtg., mevr. A. L. J. Ongkiehong, G. J. Oortwijn, J. C. Oosterlaan, fam. J. Th. v. Os, D. G. Oud, H. Pallmann, fam. W. Pantus, mej. Ch. Peter, S. A. Pieroelie, fam. J. E. Porrié, mevr. H. A. E. Pool, J. J. Pot en echtg., mej. H. Prins, ir. F. W. L. Pro- chazka, dr. J. E. Quintus Bosz, P. A. Ramaer en gezin, mevr. E. Th. W. Reints Bok, mr. R. H. Rentema, R. Reyers, fam. J. C. A. Richir, fam. B. W. A. Richter, fam. ir. J. W. N. Rikkert, C. Rocke en echtg., P. H. D. Roder, fam. C. C. M. van Romondte, mej. J. C. de Rooij, dr. J. Rueb, H. H. J. M. A. Ruijgrok, mej. C. Ch. Rijnenberg, ir. W. W. Sain? n echtg., H. P. Salomons Jr. en gezin, W. Scheepmaker, J. S. E. Scheerder, H. Scheld, mevr. dr. H. Schiess, J. J. Schim en echtg., pater F. Schneiders, fam. F. H. Schoevaart, A. J. H. Schreurs, fam. P. J. A. Schreijer, mevr. J. Schroder en kind, dr. ir. J. Schroeder van der Kolk, fam. C W. Schüller. E. W. Schwedt, L. Sellies, R baron ven Simolin, mevr. J. H. Slegtenhorst en 2 kind., J. Th. E. van Slooten en echtg., R. Smit, W. J. Smit, mevr. J. H. Smith, mej. A. J. G. Speet, mevr. A. H. E. Stapel en dochter, mej. V. Steevensz, mej. M. Steffinger, C. M. H. Siegmund, W. F. G. Stein en gezin, mej. D. J. Steinmetz, K. L. G. R. Stennekes, mevr. C. C. v. d. Steur, mevr. H. Stoffers, H. Strik, fam. F. Stroeve, jhr. H. P. C. de Stuers. 20 Nov. opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken 18 Nov. J. A. N. Marcussen, den Haag Joseph Israëlsplein 1. R.c. Mr. Dr. W. Piek* Cur. Mr. H. L. Romeijn, den Haag, Oude Molstraat 12F 18 Nov. S. Leene, visch- handelaar, den Haag, Fahrenheitstraat 254. R.c. Mr. A. S. Rusb. Cur. Mr. J. F. B. Rut gers, den Haag, Koninginnegracht 11 18 Nov. J. van der Bijl, graanhandelaar te Aarlanderveen, gemeente Alphen, Stations weg 4. R.c. Mr. J. C. van der Burcht van LichtenberghCur. Mr. J. A. Risseeuw, Alphen; 18 Nov. J. Jacobs, ir-keiaar in assurantiën, Scheveningen, Luijkschestraat 12. R.c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. L. Lindeboom, den Haag, Parkstraat 12 18 Nov. Adrianus van der Park, bloembollen handelaar en kweeker, Egmond aan den Hoef, gem. Egmond-Binnen. R.c. Mr. N. Muller. Cur. Mr. A. Schenkeveld, Alkmaar. Opgeheven wegens gebrek aan actief 18 Nov. Th. A. E. Overeem Sr., Leiden. NIEUWE UITGAVEN Wereldatlas, bewerkt door A. de Moor. Uitgave: Cohen en Zonen, te Amsterdam. Wij ontvingen van de firma Cohen en Zo- I nen te Amsterdam ter bespreking, een uit- 1 gebreide nieuwe wereldatlas, bewerkt door A. de Moor. De atlas bevat 48 kaarten in vele kleuren en een alphabetisch register, waarin men. gemakkelijk de plaatsnamen kan naslaan. Interessant zijn een aantal foto's uit In- dië. Behalve een kaart van Nederland en van de Provincies afzonderlijk, vinden we in de atlas een situatiekaart van de af sluiting der Zuiderzee. Interessant ls tenslotte de wereldkaart, waarop zelfs de tijdaanwijzing is aangege ven. Gemakkelijk is voorts, dut een land en zijn bezittingen en koloniën in dezelfde kleur gehouden zijn. Alles bijeengenomen, een atlas, die men met. veel gemak zal raadplegen. BANKETLETTERS 20 cent per ons, U proeft de boter. HEERLIJKE TAAI 30 cent per pond. RECLAME BANKET 12 cent per ons GOEDKOOP EN toch LEKKER. SPECULAAS, KRUIDNOTEN, enz. enz. 120 ILBACH, Barmen I550.— LEHMANN, Berlin 435.— STEINBACH, Berlin 365 KAFFERLE, Ludwichs 345.— ROOSE, Paris 150.— Alle prachtige instrumenten met volledige garantie. Telefoon 12515. HAZEN. GEITEN, KALFSVELLEN, BUNSINGS, HERMELIJN, KATTEN, OTTERS, EEKHOORNS, PAARDEHAAR, enz., koopen wij steeds tegen marktprijzen. EENIGST ADRES VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN fcü de Doclstraat - Eiken dag geopend van 8 tot 8 uur - Telefoon 14637. Om goede meubelen te maken is zeker noodig groote vakbekwaamheid en smaak, goed geschoold personeel en de allerbeste materialen. kunt U zich hiervan overtuigen. Zonder eenige prijsverhooging kunt U bij ons laten mrken a le n eubelen, veked or atn afme.ing, k eur of bewerking niet in voorraad zijn. Wat wij maken ls apart en niets duurder ais bij anderen Abonneert U op dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7