Binnenlandsch Nieuws DE NIEUWSTE SCHOEN VOOR DAMES EJfll N ^eerwdd,'desio^m9e/<y SINT N1C0LA AS 1929 Fa. ALIDA HEINEN BE ZWARTE VIJAND 3 1 A „DE POPPENDOKTER" J0 «5» A SINT NICOLA AS 1929 I a AMSTERDAMSCHE MUZIEKHANDEL uite-snaren Pirastro-snaren „ALBA" - SPAARNWOUDERSTR. 98 Eenheldere Huisvrouw,Edelweiss- zeeppoeder en Sneeuwwitgloor. ESgS&tSm Zuiderzeefonds Hofbericht Begrafenis J. H. Blum Delftsche studentencorps contra gemeente Delft Huldiging Dr. Moller Wit Gele Kruis in het Bisdom Haarlem Brabantsch natuurschoon bedreigd Ned. Bond van kleinhandelaren Tegen brandgevaar Ned. Bond ter bestryding der Pornografie GEMENGD NIEUWS De kindermoord te Rotterdam Een gevaarlijk heerschap gezocht In het ruim gevallen Meisje ontvoerd Vrouw in de gracht geslingerd EEN KEUZE ALS NOOIT TE VOREN A. v. d. Maaren Jansen Kruisstr. 35 - Telefoon 10002 10322 a is de moderne molière op breede Amerikaansche leest, met platte of driekwart hakken. Ook klepschoe- nen zijn in dezen modernen snit uitgekomen voor dames en jonge dames. Zooals gewoonlijk toonen wij in onze étalages steeds de aller nieuwste modellen, direct na ver schijnen, tegen schappelijke prijzen. SCHOOLSTRAAT 19. BOEKHORSTSTRAAT 45a WE1MARSTRAAT 126, HOBBEMASTRAAT 248 Ml f li BEVERW'JK HOLLAND Radiokasten j Kintferpathefoans I 127 GEN. CRONJESTRAAT 127 1 nli!!!!l BIJ Neemt persoonlijk Zaterdags en Woensdags voor 5 Dec van 3-5 uur de verlanglijstjes van de Kinderen in ontvangst Zwarte Piet zal aan elk kind een cadeautje uitreiken Houdt het oog op Pieter- de Smeerpoets. Onzichtbaar komt hij binnen en vindt overal zijn weg; in kleeding, in tafel- en beddegoed, in de potten en pannen. Kiest goed Uwe bond- genooten in den strijd tegen hem. Pieter vreest slechts 3 dingen: Het zuivere en uiterst fijne Edelweiss- zeeppoeder lost snel in warm water op tot een waschkrachtig sop, dat het vuil los weekt, zelfs uit de fijnste weefsels. Wol en zijde zijn dan ook volkomen veilig met Edelweiss. Sneeuwwitgloor bleekt het goed wit als sneeuw, maar ook als ontsmettend reinigingsmiddel voor gootsteenen, waschtafels en closets is het bij duizenden huis vrouwen populair, \A NV. ZEEPFABRIEKEN vh. DE HAAS VAN BRERO APELDOORN «pAart de bons voor fraaie geschenken GEILL. CADEAUX-BOEKJE OP AANVRAGE. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging- van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1928. De post voor indijking en droog making van den Noord-Westelijken polder CWieringermeer) wordt verminderd met 37.759 en mitsdien gebracht op 20.436.841. Het voor de indijking en droogmaking der Wieringermeer toegestane bedrag behoefde n.l. niet geheel te worden besteed. De audiënties bij H. M. de Koningin De Grootmeester van het Huis van de Koningin en de Chef van het Militaire Huis van de Koningin maken bekend, dat de collegiën, de civiele en militaire autoriteit vereenigingen, corporaties en particulieren uit alle deelen des lands, uitgezonderd de provincie Noord-Holland, die hun opwach ting wenschen te maken bij of die wensclien voorgesteld te worden aan de Koningin, worden uitgenoodigd zich daartoe tusschen 23 en 30 November a.s. schriftelijk te wen den: le. de civiele heeren tot R. P. C. baron Bentinck, dienstdoenden Grootmeester, Prins Mauritslaan 8, 's-Gravenhage; 2e de beroeps- en reserve-officieren tot den adjuaant van dienst van de Koningin ten Paleize, Noordeinde, te 's-Gravenhage. Dames uit alle deelen des lands, uitgezon derd de Provincie Noord-Holland, die wen schen haar opwachting te maken bij of die wenschen te worden voorgesteld aan de Ko ningin, word in verzocht zich daartoe tus schen 23 en 30 November a.s. schriftelijk te wenden tot da GrooKtaeesteres van het Huis der Koningin, Gravin van Lynden van San- denburg, geboren Baronesse van Nagell, Lange Voorhout 13 te 's-Gravenhage. Het is fiarer Majesteit's bedoeling dege nen, die zich voor deze audiënties aanmel der, bij gelegenheid van een of meer soirées te s-Gravenhage te ontvangen. Bij deze soirées is het dragen van ambts gewaad of rok verplichtend. De dienstdoende Grootmeester en de Chef wan het Militaire Huls zullen aan hen, die de Koningin hunne belangen persoonlijk wenschen voor te dragen, te zijner tijd na dere aanwijzingen geven. Omtrent de audiënties voor dames en hee ren uit Amsterdam en de provincie Noord- Holland, zullen bij eer eventueel bezoek van de Koningin aan de hoofdstad des Rijks, tijdig berichten worden afgegeven.. Ond1"- veel belangstelling heeft gister middag op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag in het familiegraf de bijzetting plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. H. Blum, oud-lid der Tweede Kamer en oud-lid van Ged. Staten van Zeeland. Ten huize van de familie in Den Haag heeft ds. J. Hocgenraad, Ned. Herv. predikant te Uithuizen en neef van den overledene, te voren een rouwdienst ge leid, sprekende naar aanleiding van 2 Tim. In den stoet, die uit 15 rouwauto's be stond, kwamen o.m. de heeren mr. H. J. Dijckmeester, oud-commissaris en jhr. mr. J. H. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in Zeeland; oud-minister J. J. C. v. Dijk, G. v. d. Putte, lid van Ged. Staten van Zeeland; mr. P. Dieleman lid der Prov. Staten van Zeeland; ds. H. J. Hak, Ned. Herv. predikant te Alkmaar. Een schat van kransen dekte de baar. Aan net graf hebben verschillende autori teiten het woord gevoerd. De gemeente Delft is door het Delftsch Studenten Corps gedagvaard tot schade vergoeding, toekomende aan A. Lopez Car- dozo, wegens mishandeling, op 22 Maart 1929, door een agent van politie in functie. B. en W. vragen den raad machtiging zich hiertegen te verweren. Op Zondag 24 November 1929 om half vier 's middags zal te Tilburg in de zaal van den heer C. Devenijns, Heuvel 78, dr. Möller door zijn vele vrienden en vereer ders gehuldigd worden voor alles, wat hij op zoovelerlei gebied voor het Katholieke beschavingsleven heeft gedaan. Woensdag vergaderde te Den Haag de R.K. Federatie van het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem. Vertegenwoordigd wa ren totaal 13 afdeelingen uit Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. De nieuwe gees telijk adviseur, Pastoor van Adrichem, werd door den voorzitter op hartelijke wijze wel kom geheeten. Den scheidenden adviseur werd dank gebracht voor het vele goede werk, door hem in het belang van het Wit- Gele Kruis gedaan. Het hoofdpunt van de agenda: het split sen van de Federatie in 3 Provinciale bon den werd uitvoerig besproken. De statuten der federatie wei-den hiertoe gewijzigd, ter den eveneens statuten werden vastgesteld. Deze provinciale bonden beschikken over een zekere mate van zelfstandigheid, terwijl de band met de diocesane federatie sterk genoeg is aangehaald om het Wit-Gele Kruis in het diocees Haarlem een krachtig geheel te doen vormen. De Bisschoppelijke en Koninklijke goed keuring op de gewijzigde en vastgestelde statuten zullen worden aangevraagd. Het voorloopig bestuur van den Z.-H. bond werd aangewezen, waarvan voorzitter is de heer Dr. Gribling te Delft, terwijl daarbij o.m. zitting hebben genomen de heeren van Velzen en de Chareau v. Kem pen.- De besturen van de andere bonden zullen binnenkort worden gekozen. Nog werd uitvoerig besproken de oplei ding van R. K. bakers en kraamverzorg sters. Ook de schoolartsendienst in Z.-H. was een onderwerp van discussie. In deze pro vincie zal deze dienst vermoedelijk tot stand komen in samenwerking met de pro vincie, gemeenten en schoolbesturen. Aan het einde van de vergadering wekte de voorzitter de afgevaardigden op, krachtig mede te werken tot den opbouw en bloei van het Wit-Gele Kruis. Een schitterend plekje Bij den Gemeenteraad te Ginneken is een plan ingekomen tot den bouw van een zestal villatjes op het terrein, gelegen aan de Bou- vignelaan tusschen de „IJsbaan en den vijver van het kasteel Bouvigne. Wanneer deze bebouwing doorgaat, is het schitte rend gezicht op het dal van de^ Mark met de daarachter gelegen bebossching en bui tenplaatsen totaal verloren, terwijl even eens het mooiste gezicht op het historische kasteel Bouvigne, dat indertijd zoo fraai en artistiek werd gerestaureerd, geheel is weg genomen Een der schonoste^ plekken van ons land wordt op deze wijze met totale verwoesting bedreigd. gén de Rijkswet op de winkelsluiting; actie tegen het vergunningstelsel in het algemeen het stichten van afdeelingen in alle plaat sen en het zoeken van contact met andere organisaties; actie tegen de warenwet in haar geheel; het beleggen van propaganda- vergaderingen; het organiseeren eener groo- te demonstratie in Den Haag op den dag der aanbieding van de Rijkswet op de winkel sluiting in de Tweede Kamer; actie tegen elke Gem. Verordening, welke leidt tot ver slechtering van den kleinhandeldrijvenden Middenstand. Men gordt zich tot den strijd De Nederlandsche Bond van den kleinhan deldrijvenden en industrieelen Middenstand heeft 17 en 18 dezer een landelijk congres gehouden te Roterdam onder leiding van den heer Bouterse aldaar. Doel van het congres was een fundeering te leggen voor een groote strijdbare orga nisatie. Een hoofdbestuur werd gekozen en als ze tel werd Rotterdam aangewezen. Het werkprogramma voor het komende wijl voor de verschillende provinciale bon- jaar werd als volgt samengesteld: Actie te- De Kon. Ned. Brandweer benoemt een studie-commissie Naar aanleiding van de kort geleden in Amerika plaats gehad hebbende groote bran den in ziekenhuizen, o.a. te Ohio in Cleve land U.S.A. en San Francsico op 17 Octo ber j.l. waarbij honderden slachtoffers zijn gevallen, patiënten, verpleegsters, doctoren en zelfs toeschouwers, die door de vergif tigde dampen stikten, heeft de Kon. Neder landsche Brandweervereniging een com missie benoemd, die zich tot taak stelt maat regelen te beramen, om, door het samen stellen van voorschriften te trachten het brandgevaar in ziekenhuizen tot een mini mum te beperken en wel voornamelijk met het oog op de in de ziekenhuizen in ons land aanwezige Röntgen-inrichtingen. De commissie bestaat uit dr. H. E. IJsen- dijk, radioloog te Delft; dr. P. B; V. Quar- tero, radioloog, Rotterdam en de heeren G. Förch, hoofdbrandmeester bij het corps brandweer te Amsterdam; W. A. Keeman, hofodman der brandweer te Rotterdam; J. J. Haarselhorst, commandant der brandweer en directeur van het Gemeentelijk Bouw en Woningtoezicht te Tilburg en J. B, Roe- lofsen, inspecteur van politie, chef van den Technischen Dienst (brandweer) te Delft. De heer Roelofsen zal tevens de functie van secretaris in d?ze commissie waarne men. Naar gemeld wordt, bestaan te 's-Graven hage plannen om tot oprichting te komen van een Nederlandscben Bond ter bestrij ding der pornografie. De Bond zal in hoofd zaak tot doel hebben de bestrijding van de pornografische stations- en kiosklectuur en bedenkelijke moderne literatuur. Uit verschillende organisaties, welke in wendige zending ten doel hebben werd reeds instemming met het streven van den bond betuigd. Het voorloopig bestuur bestaat uit dc heeren E. C. Brusse, J. G. de Bock, mevr. L. S. Hania van Weidum en de hee ren W. de Feyter en W. Jonker Jr. Het secretariaat is gevestigd Gevers Dey- nootweg 25, Scheveningen. Opsporing verzocht van den koopman Verschuren, die zeer bezwarer.de verklaringen aflegde ten laste van verdachte Visser. In een „Buitengwoon Politieblad" van 20 November maakt de rechter-commissaris mr. Franken, belast met de behandeling van strafzaken, te Rotterdam, huis van bewaring, kame^ no. 1, aar alle opsporingsambtenaren bekend, dat Anthonius Martinus Leonardus Verschuren, geb. te Oeffeit X Oct 1879, reizend koopman, üi verband met den op 9 Oct. j.l. te Rotterdam gepleegden kindermoord bij den polder, te Middelburg zeer bezwarende verklaringen heeft afgelegd tegen den thans in bewaring zijnden verdachte W. Visser. Het is van het grootste belang, dat ge noemde Verschuren door voornoemden rech ter-commissaris zoo spoedig' mogelijk wordt verhoord. Zijn verblijfplaats is echter niet bekend. De rechter-commissaris verzoekt zijn opsporing en onmiddellijk telegrafisch of telefonisch bericht. Bij afwezigheid kan ook worden kennis gegeven aan den commis saris van politie, 1ste afd.. te Rotterdam, bureau Groote Paauwensteeg. Op stap met een koffer ontplof bare stoffen. In het „Algemeen Politieblad" verzoekt de commissaris van Rijkspolitie, verbonden aan de Nederlandsche Centrale inzake interna tionale misdadigers aan het gerechtshof te Amsterdam, namens de gendarme te Luxem burg, te worden bekend gemaakt met gedra gingen en tegenwoordige verblijfplaats van zekeren Santin Albino Paulo, arbeider, geb. 7 Oct. 1892 te Ospitale di Cadore (Italië). Hij heeft gewoond te Differdingen (Luxem burg) en Athus (België) en op 30 Oct. 1929 zou hij van Lvon naar Luxemburg vertrokken zijn met medeneming van een handkoffer, inhoudende ontplofbare stoffen. Einde Sept. 1929 heeft hij Athus verlaten en beweerde, van plan te zijn, zich in Nederland of te Antwerpen te vestigen. De inhoud van den koffer zou moeten dienen voor een aanslag op het Italiaansche gezantschap te Luxem- burg. Als bijzonderheid wordt nog bericht, dat Santin niet het linkeroog loenscht Het slachtoffer op slag gedood De 18-jarige A. Os, dekjongen op het Noor- sche s.s „Grena", liggende in de Vulcaan- haven te Vlaardingen, is bij het dichtmaken der luiken in het ruim gevallen. De dood trad bijna onmiddellijk in. Dinsdagmorgen om 11 uur juist in het speelkwartierije hield voor de Humanitai re school te Laren een groene auto met zwarte kap stil, waarin mevr. S. en mej. Z. gezeten waren. Mevr. S., de moeder van het kind, wenkte haar dochtertje, dat kwam toeloopen. De dames duwden het vervol gens in den auto en reden snel in de «ich- ting van de Gooische Boer weg, Eenige oogenblikken later was de politie gewaarschuwd, terwijl ook de politie te Bus- sum en den politie-omroep te Hilversum om bijstand werd verzocht. Tevens werd de politie te Roosendaal gewaarschuwd, daar men vreesde dat mevr. S. den Parijschen trein zou nemen. Doch deze had in Bussum een taxi genomen en was daarmee naar Schiphol vertrokken, waar een gecharterd vliegtuig gereed stond, waarmede zij en haar dochtertje wegvlogen. Naar de „Telegraaf" verneemt, moet zij niet naar Parijs, maar naar Crefeld zijn ge vlogen om vandaar den trein naar Parijs te nemen. Zij was nl. in Amerika met den heer S. gehuwd en vervolgens aldaar van hem gescheiden om later in Parijs te hertrouwen. Bepaald was dat hun kind om het half jaar bij den vader en bij de moeder zou zijn. De ontvoering schijnt en scène gezet te zijn in Laren, waar mej. Z. de bestuurster van den auto, fn een villa woont. Deze is ook in Parijs woonachtig, terwijl mej. R. ook de hand in de zaak moet hebben. Het geheele geval speelde zich in zeer korten tijd af. De auto is door de justitie bij de Gooische Boer, waar hij was achtergela ten, in beslag genomen. De politie heeft den chauffeur van de taxi gehoord, wien echter niets ten laste gelegd kon worden. De heer S., die zeer onder den indruk was, heeft zich van rechtskundigen bijstand verzekerd, ten einde de noodige stappen te doen. Reeds eerder vreesde men een ontvoe ring, weshalve het hoofd der school gewaar schuwd was. Gisteravond heeft op de Hooftskade bij de Jacob Catsstraat te Den Haag, een ern stig ongeluk plaats gehad, dat nog goed af liep. Een vrouw liep daar te wandelen met haar man en kinderen. Een auto, die het drietal wilde passeeren, moest plotseling uitwijken voor een fietser en botste daarbij tegen de vrouw op. Deze, die aan de zijde van de gracht liep, kon haar evenwicht niet bewaren en viel in het water. De auto reed tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De man, die zijn vrouw in het water zag slingeren, aarzelde geen moment haar na te springen en het mocht hem met behulp van anderen gelukken zijn echtgenoote weer op het droge te brengen. Het ongeluk scheen bijzonder goed afge- loopen te zijn, want van ernstige kwetsuren bleek op het eerste gezicht niets. Toch werd de vrouw door den Gem. Ge. neeskundigen Dienst nahr het Ziekenhuis overgebracht. Ook de bestuurder van den auto is on gedeerd gebleven. i*. 'r 'aJLw &.1 De nieuwe Amen- kaansche leestvorm, het elegante winter- artikel voor dames. Bruin 6.90 tot 8.95 Beige 6.50 tot 10.7 5 A A A A A A A A A IDBENSE! VVVVWWVVVVWTTVVVTVVVTVTTVVT* "^yél^tUw Meubelen houdt Ge steeds keurig in orde door kleine beschadigingen enz. zelf met Prachtbt/ls te herstellen of bij te werken. Bij Drogisten, Verf- en IJzerhan delaren in 29 verschillende prachtige kleu ren verkrijgbaar vanaf 25 Ct. Per busje. VEREEHlöDE CHEMIriCMfc h Eiken Saionkasten met Zwitsersch dubbelveerwerk 40.— Kinderp'.aatjes 36 cent Inschuifbare lessenaars 1.39 Mondorgels, Fluiten, Instrumenten, Harmonica's. Trommels, Vellen, Stokken Jazzbandartikelen, Polsters, Rieten en onder- deefen. Repareeren van Gramafoons, Harmonica's en Snaarinstrumenten. Radio, Radiokasten, Luidsprekers, Pathéfoons, Platen, Rijwielen, Elec. Wasch- machines, Stofzuigers, enz. Het goedkoopste adres ook voor huurkoop is bij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11