N*e uwe flaariemsdie Courant/ De Uitvaart van Z. D. H. Mgr. H, van de Wetering FORMAN VIERDE BLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 VRAGENBUS AAN ONZE LEZERS SS 5r 2. ST fflT* WAAROM ZULT U MEER!!!! BETALEN!!!! PHILIP DE VRIES Gierstraat 73. V/ UIT ONZE OOST 496 gevallen van fraude in 1928 BOEKBESPREKING RADIO-NIEUWS Mechanische muziek en de musicus SOCIAAL LEVEN De staking te Sluiskil Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Hedenmorgen had in de Kathedrale Kerk Hem dreef tot daden, aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht de Wat een zakelijk bestuur van dien mees- Pontificale H. Mis van Requiem plaats ter. die de waarheid sprak er den weg Gods voor den overleden Aartsbisschop. naar waarheid leerde en niemand ontzag, Reeds geruimen tijd voor het vastge daar Hij bi) de menschep niet lette op den stelde uur was de kerk geheel gevuld met persoon, maar alleen op de zaak van God. belangstellende geloovigen, terwijl in de Welk een praktische zielenijver! voorste rijen tal van geestelijke en wereld- Ik mag slechts een greep doen. waar dank lijke autoriteiten hadden plaats genomen. zij de prijzenswaardige werkzaamheid der In het priesterkoor, dat sober met zwart- pers van niet-katholieke en katholieke zijde wit doek was gedrapeerd, in aansluiting met kolommen druks werden gevuld uit dit vol- het met zwart en zilver omhulde altaar. Ie priesterleven: dan noem ik, dat Hij 136 hadden naast de lijkbaar plaats genomen: kerken consacreerde en 63 parochiën op- aan den evangeliekant H.H. D.D. H.H. de richtte praktijk, gevoed in en ouitens- bisschoppen van Breda, Mgr. Hopman en van lands; ik wijs naar het bijzonder onderwijs Haarlem, Mgr. Aengenent; aan den epistel- fcant Z .D. H. de bisschop van 's-Hertogen- van laa§ tot hoogste bekroning, naar net bosch, Mgr. Diepen. bureau van Onderwijs en Opvoeding, naar Na de Lauden, waarbij Agens was de Hoog- huizen voor zieken naar lichaam en ziel, eerw. Heer Kanunnik J. G. van Schaik. naar. ontelbare vereenigingen op religieus, pastoor der St. Martinuskerk en assistentie charitatief. sociaal en cultureel gebied voor werd verleend door twee oud-secretarissen a^'e standen en vakken, als zij maar de van den overledene, werd door Z. D. H. Mgr ^pfk volstrekt waardig waren, naar L. J. A. H. Schrijnen, bisschop van Roer- de YrÜheid op politiek terrein, mits met de mond, de H. Mis van Requiem gecelebreerd. rechten van Christus ook de Ka- met assistentie van mgr. dr. A. C. M. tholieke eenheid en liefde ongeschonden Schaepman, Proost van het Metropolitaan kapittel als presbyter-assistens; de Hoog- 7 aanfonds het stoffeik 0m eerw Heeren mer B A De Wit vicaris- hulsel van ien ontslapen Kerkvoogd graf- generaal van het' aartsbisdom en G. B. r^ubbSifHien^ch"6^^ Maliebaan Eekwielens, deken van Zwolle en pastoor d"Üb®Ie "ie" schoolkinderen naar vee O 3 Cl Cu fD 3 Ca -t «-K sr 5L o 3 ra o c/< p c c -t C/> o 3 tfi Wij GEVEN wederom, evenals andere jaren: op DROSTE LETTERS. LUXE DOOZEN BONBONS, PELS LUXE DOOZEN BORSTPLAAT LUXE DOOZEN DE JONG'S BORST PLAAT 10 KORTING Zie de prijzen in de Etalage. Ook geef ik tot 31 Dec. 1929 bij aankoop van 6 flesch Bordeaux-wijn, of 6 flesch Jhampagne, 1 flesch cadeau, ook Dij 6 Port, van 80 cent per flesch, 1 flesch cadeau! 3 Bus Groenten van 2 pond Snijboo- nen, Spercieboonen, Doppers of Spina zie 1.21; Sardines 3 bus voor 40 ct.; luxe potten gember 48 ct. Telefoon 11008 geven de m haag opgestelde R. K Verceni- en den Hoogeerw. Heer H. J. Koopmans j t omfloerste var, m arsubntdiaVkenhn 1 Culemb0rg Hem een laatsten eer "sa urn brengen ons te het Aartsbisdom d'e zfereeTw Heemn" J^' ^houwen wat Mgr hielp organ,sferen op godsdienstig, charna'-el sociaal en cui- dl/P,™r w^T' fu?geerden al? turi^l^l^or"^ en va^raTleen'reeds ai In Zijn Bisschopsstad. c,-e...jver van een edelen Groot-Seminarie te Rijsenburg de lagere assistenties vervulden. Het zangkoor der Kathedrale Kerk voerde de Gregoriaansche gezangen uit. De na de plechtigheid in de Kathe draal gehouden lijkrede, die werd uitge sproken door den Hoogeerw. Heer J. H. G. Jansen, vicarius-capitularis van het Aarts bisdom, luidde als volgt: Excellenties, Doorluchtige Hoog waardigheden, Kerkelijke en Wereldlijke Autoriteiten, bemin de Geestelijkheid en Geloovi gen en allen, die in deze plech tige ure van zwaren rouw eere geeft aan den ontslapen Kerk voogd van Utrecht, Monseigneur Henricus van de Wetering, De sterke is door den sterkere als ter sluips besprongen. De man, die geen ziekte diger v. h. Kapittel van Haarlem en 's-Hertogenbosch. 8. Vertegenwoordiger v. h. Kapittel van Breda en Roermond, Provinciaal der Dominicanen, Provinciaal der Minder broeders. Provinciaal der Minderbroeders-Conven- tueelen, Provinciaal der Capucijnen, Provinciaal der Augustijnen, Provinciaal der Carmelieten. "0. Provinciaal der Jezuïeten, Provinciaal der Paters Lazeristen, Prov. der Pas- sionisten, Provinciaal van de Paters Redemptoristen. 11. Provinciaal van de Paters v. d. H.K. Harten, Provinciaal der Montfortanen, Provinciaal v. d. Missionarissen van het H. Hart van Jesus, Provinciaal van de Zouavenbroederschap, R.K. Vredesbond, R. K. Boeren- en Tuindersbond, R.K. Verpleeg- stersbond, Vereeriiging tot bevordering der wetenschap onder de Katholieken. Unie van R.K. Studenten-vereenigingen, Federatie v Liturgische Vereenigingen, Melania-werk Voor Eer en Deugd, Federatie van R.K Vrouwenbonden, Bond voor Groote Gezin nen, Wit-Gele Kruis, R.K. Onderofficieren R.K, Journalisten-Vereeniging, R.K. Werk- gevers-vereeniging, R.K. Blindenbond, R.K Reclasseeringsvereeniging Woonwagen Lief iewerk, R.K. Ambtenaren-Vereeniging. Bericht van verhindering was ingekomen van Staatsraad Mr. Harte van Tecklenburg. den Comm saris der Koningin in Groningen Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Minis ter-president; Mr. J. R. H. v. Schaik, voorz. 2de Kamer; J. J. C. van Haagen, Deken van Groenlo; Commissaris der Koningin in Friesland, J. G. Baron van Voorst tot Voorst te Arnhem, Mr. A Baron van Oldeneel tot Oldenzeel, Jhr. v. d. Does de Willebois, E. J. Dubuisson, Abt der Paters Trappisten te Tilburg, Commissaris der Koningin in Dren te, Dr. v. d. Heijden, voorzitter Nat. Fede ratie Wit-Gele Kruis, Baron van Hugenpotli tot Aerdt, Mr. A. J. B. Blaise, Amsterdam: Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. Com missaris der Koningin in Zeeland, Mgr. dr. Nolens, Dr. J. Baron de Wijkersiooth, het Kath. Kapittel van het bisdom Roermond; Jhr. mr. A. Röell, Commissaris der Konin gin in Noord-Holland, Mr. A. van Rijcke- vorssel te 's-Hertogenbosch, A. B. Derksen deken van Terborg, Jac. J. Zeij S.J., Direc teur Nat. Bureau Apostolaat des Gebeds, Z.Exc. Jhr. van Kamebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Dr. Romualdus Wolters O.S.B., Abt der Abdij St. Benedic tusberg te Vaals Ook kwam bericht van verhindering van Z. Em. Mgr. Schioppa. Onderweg naar het kerkhof stonden in de Maliebaan de schoolkinderen opgesteld om man Gods, die als wettige opvolger van' Priesters van het H. Hart. r-ndrfpiiib- den grooten doode eerbiedig een laatsten Willibrordus en Bonifacius, evenals dezen, 12- Provinciaal v. h. Gezelschap v. n. G aeiyic grQet te brengen> terwijl in de Kerkhofslaan in gehoorzaamheid aan den Opvolger van Woord, Algem. Overste v. d. Missionaris- daar opgestelde R. K. vereenigingen met sen v. d. H. Familie, Vertegenwoordiger omfi0erste banieren en vanen hem een v. d. Provinciaal der Assumptiomsten. Vertegenwoordigers v. d. Souvereine Or de van Malta. 13. Z.Exc. de Minister v. Defensie, Z.Exc. Petrus, den Paus van Rome, verbonden, verlicht en geleid door den H. Geest, ons voorlichtte door de nevelen van mensche- lijke dwaling en geleidde door de stormen der hartstochten. Grootvorst van Utrecht's Kerk, Ziener bij Gods genadelicht. Bestuurder met Gods sterke hand, Uitvoerder van Gods wijze en liefdevolle plannen, wij allen vereeren U met dankbare liefde en wij beloven U plech tig, dat wij Uw door God zoo rijk gezegen- den arbeid zullen voortzetten in vruchtba re daden van waarachtig Katholiek leven. Hoogwaardige Vader in Christus, Henri cus, wij weten door het geloof, dat de Bis- kende, droeg als ieder Adamskind de kie- schop, als wettige opvolger der Apostelen, men in zich van den dood. De reuzenarbeid in de Kerk van Christus is: de door Hem van voile 70 jaren heeft zijn schier onver- woestb're kracht gesloopt. Wat de mensch- kundige boetezanger voorspelde van de men- schen boven de tachtig, werd in voor ons begrijpelijke wijsheid Gods en daarom gezondene: „gelijk de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend Ik u", de drager van God delijk gezag en de uitdeeler van Gods ve lerlei genaden, maar ook weten wij bij de hooggestemde vereering van Uwe boven het tot onze respectueuze dankbaarheid den gewone ver uitstekende persoonlijkheid, bij bijna 79-jarigen „Sterke'* oespaard: „last den stipten eerbied voor Uwe heilige Apos- en smart, omdat alsdan de verzwakking in- telwaardigheid, bij al de kinderlijke liefde treedt. voor onzen hoogsten geestelijken Leidsman De stoere arbeider in den wijngaard des ;n Nederland, dat een Hoogepriester uit de Heeren werkte van het eerste uur af en in blakend heete middagzon den langen le vensdag tot en met het elfde uur, een ar' nenschen genomen een gewoon menschen kind is; wij weten, dat al het goddelijke in Hem van God is en al het menschelijke van beidsdag van twaalf uren onder de meest1 den mensch. Zooeven stelden wij ons zelf de bezwarende omstandigheden, tot de nacht zonder avondschemering intrad, de nacht, waarop de eeuwigp rustdag volgt. De trouwe dienaar in het hoogheilig dienstwerk arbeidde, tot de Heer hem riep ter verantwoording. De dappere Paladijn in Christus' Kerk op aarde streed in de phalanx steeds in de eerste gelederen, tot Zijn Koning Christus Zijne heldenziel deed stralen door het glo- rielicht in Zijn Rijk, dat geen einde kent. Hij was de opbouwer van zoovele heilige tempels, waarin de drie-eenige God, ons geopenbaard in Christus, inwoont met de vriendschap van het Kindschap Gods, die met Zijne eene hand arbeid verrichtte en in de andere vuist het zwaard omknelde. Hij was de Hoogepriester, die Gode behaag de omdat Hij voor God en voor Zijn volk zich zeiven heiligde in de elk uur van den dag vernieuwde boetedoening van moeizaam zich zeli offeren in zwaren arbeid en strijd en gestadig afwisselend gebed. Die arbeid vooral want Zijn bidden tot en met net Allerheiligste Sacrament, Zijn Werkgever, Jezus Christus, was als rusttijd tusschen den arbeid om den gees telijken maaltijd te nuttigen, ten einde ver zwakte zielekrachten terug te winnen maar de arbeid, dat dagelijks worstelen te gen distelen en doornen om het dagelijksch brood voor zich zelf en de zijnen, dat was Zijn Kruisweg, dien Hij blijde volgde tot Golgotha's dood. Op de grondslagen door Zijne illustre voor i ernstige vraag uit de „Dies irae": „Wat, arme, zal ik (voor Gods gericht) kunnen inbrengenals de rechtvaardige ternau wernood zeker is?" Vader, in rustig Godsvertrouwen heeft Maandag in den vroegen morgen Uwe edele ziel den kerker van Uw lichaam verlaten en stond zij alleen voor God, om van Hem, die heilig is en alles weet wat in den mensch is, en die daarom aan een ieder geeft wat hem toekomt, de juiste waarde te vernemen van den volbrachten arbeid. Maar Vader, dan kussen wij allen in den geest eerbiedig Uwe gezalfde handen en eggen allen plechtig neer aan Uw zaiig ge prezen voeten, omdat zij U droegen, den boodschapper van het goede en van den vrede, het vaste voornemen, niet alleen, om U na te volgen in volhardenden arbeid tot heiliging van ons zeiven en van ande ren, maar ook omdat ons Gods ooideelen verborgen blijven gebeden en offeranden op te dragen ook in de toekomst, opdat de eeuwige rust gegeven worde aan U, aan Wien wij door Gods milde voorzienigheid de zegenrijke vruchten danken van zooveel 'aren harden arbeid. Amen. Na afloop der Kerkelijke plechtigheid en nadat het stoffelijk overschot van het ont slapen hoofd der Nederlandsche Kerkpro vincie door de kapelaans der Kathedrale kerk in den lijkwagen was gedragen, die op uitdrukkelijk verzoek niet met bloemen ge sierd was, begaf de lijkstoet zich op weg gangers gelegd, opgetn kken door eerste klas uaar bet RR. Kerkhof aan de Biltstraat, arbeiders, ijverige priesters m groote fee- waar op eenvoudige wijze de bijzetting ken-apostelen, bouwde Hij voort aan den pjaats had. steeds klimmenden bouw van Katholieke eenheid, emancipatie en cultuur, omdat Hij met helderen blik en bezadigd oordeel, door Zijne rijke en rijpe ervaring en geweldige menschenkennis tactvol leidend en bezielend door Zijne machtige persoonlijkheid met rustelooze energie, voorzichtige waakzaam heid, door vooruitziend zoigen en vastbera den doortasten in de meest netelige en steeds nieuwe vragen des tijd.-- de groote iynen der Katholieke begmse'en vasthield trok, aan gaf en doorvoerde, al maar stuwend of rem- m< n een K hu "o.^mardee- rend, wanneer Hij, gesteld door den H. Geest om de Kerk Gods te pestieren, geva ren zag, die anderen niet bevroedden, sterk dringend of dwingend dt werkeioozen, de half slapenden, ja zelfs de meesi actieven. Geen man was Hij opzweepend met veie en groote woord n, geen dwepend enthousiast, maar een man van de koele praktijk terwijl de ware liefde tot God en den naaste In de 27 volgrijtuigen hadden plaats ge- nomen: 1. Mgr. Schrijnen, Mgr. Hopmans en hun secretarissen. 2. Mgr. Diepen, Mgr. Aengenent en secre tarissen. 3 Mgr. B. A. de Wit, secretaris van den Burg, secretaris Mulder, Vicaris Kapi- tulaar. i. Proost v. h. Metropolitaan Kapittel, Kan. Fock, Kan. Eekwielens, Kan. v. Schaik. .3. Kan. Koopmans, Eerekan. Sloet, Eere kan. Vaas, Eerekan. Eppink. 6. Mgr. Buckx, vertegenwoordiger van Mgr Biermans, Generaal Abt v. d. Cister- ciënsers, Abt v. d. Benedictijnen van Oosterhout. Vertegenwoordiger van den Generaal der 7. laatste eeresaluut brachten. Langs den geheelen weg waren duizenden geschaard, die bij het passeeren van den stoet eerbiedig het hoofd ontblootten, terwijl de Minister v. Waterstaat, z.kxc. de velen jn stiite een kort gebed stortten voor Minister v. Arbeid, Handel en Nijverheid j zielerust van den beminden Kerkvoogd. 14. Vertegenwoordiger v. d. Commissaris v. d. Koningin in de Prov. Utrecht, de Com missaris der Koningin in de Prov. Gcl derland, de Commissaris der Koningin De lijkkist De lijkkist, waarin het stoffelijk overschot van Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering rust, in de Prov. Limburg, Mr. Dr. Kooien,draagt het kenmerk van eénvoud en stem lid v. d. Raad v. State. i migheicj Ze is gemaakt van blank eikenhout, 15. Mr. Romme, lid v. d. Raad v btate voor- mgt koperen handvaten en schroeven. Op zitter v. d. Kath. Iste Ka iel actie, hgt deksel is rond de omlijsting een dunne. Vertegenwoordiger v. d. Kath. Ilde Ka- 1 zwarte bies getrokken. mer-fractie, Secretaris v. d. Iste Kamer- fractie. 16. Secretaris der Kath. Ilde Kamer-fractie. Griffier der Staten v. Utrecht, de heer v. Spanje lid v. Gedeputeerde Staten v. Utrecht, Mr. de Vink lid v. Gedepu teerde Staten v. Utrecht. 17. Burgemeester en Secretaris der Gemeen te Utrecht, Wethouder Smulders en Wethouder de Boer. 18. Wethouder Botter weg en Wethouder Bekker, de Garnizoens-commandant van Utrecht, Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot. 19. Hoofdcommissaris van Politie, Plebaan Batenburg, Deken Vaas v. Wolvega, De ken van Elmpt. 20. Deken Reuvekamp, Deken Scholten, Deken v .d. Waarden, Deken Heinen. 21. Deken v. Beurden, Deken Pieck, Deken Berendsen, Deken v. d. Hengel. 22. Deken Oosterbaan, Deken Stockmann, Deken Roeleveld, Deken Kool. 23. Deken Huurdeman, Pastoor Ballangee. Pastoor ter Heerdt, Pastoor Smeets. 24. Pastoor Scholte op Reimer, Dr. Verhoe ven, Jhr. v. Nispen tot Sevenaer, lid De deksel draagt een koperen plaat met het volgende opschrift: H. VAN DE WETERING ARCHIFISCOPUS ULTRAJECTINUM NAT. 26 NOV. 1850 PRE-OBIIT 18 NOV. 1929 Telegram van Z. H. den Pans Ten Aartsbisschoppelijken paleize is het volgende telegram ontvangen van Z. H. den Paus: Innerlijk diep getroffen door het overlij den van den Utrechtschen Aartsbisschop beveelt Z. H. de ziel van dezen voortreffe- lijken man Gode aan, neemt innig deel aan uwe treurnis en verleent van ganscher harte zijn Apostolische Zegen. (w.g.) KARDINAAL GASPARRI Nog zijn o.m. telegrafische betuigingen van deelneming binnengekomen van H.H. Emi nenties Kardinaal Schulte, aartsbisschop var Keulen en Kardinaal van Roey, aartsbis schop van Mechelen, de ministers Verschuur v. h. Bestuur der St. Radboudstichting. Deckers en Reymer en van mgr. dr. Nolens Dr. Boekelman, lid v. h. Curatorium namens de R. K. Kamerleden, der R. K. Universiteit Vr.: Ik woon te Wijk aan Duin en werk j te Beverwijk. Ik heb het afgeloopen jaar 1557. verdiend. Ik ben getrouwd en heb 2 kinderen van resp. 2 en 4 jaar. Ik betaal pl.m. 1. per week aan verzekeringen enz. Hoeveel zou ik moeten betalen aan foren- sen-belasting en Gem. inkomstenbelasting? Antw.: De verordening van Wijk aan Duin is ons niet bekend, zoodat wij het ontwooird op uw vraag schuldig moeten blijven. Vr.: Mijn inkomen is 1025. Mijn aan sla bedraagt: Rijksinkomsten oelasting 4.73, Gem. inkomstenbel. 12.75. Totaal f 27.48. Voor noodzakelijk levensonderhoud is afgetrokken 600. Ik ben kostwinner voor mijn moeder en schoolgaand broertje. Ik woon te Wijk aan Duin en werk te Koog a. d. Zaan. Is mijn aanslag juist? Antw.: De verordening van Wijk aan Duin is ons niet bekend, zoodat wij het antwoord op uw vraag schuldig moeten blijven. Vr.: Ik heb al 35 jaar een lot van De Vereeniging tot bevordering van 't Lands weerbaarheid, serie 4014, no. 41. Kunt u mij zeggen of dit lot al uitgeloot is en of 't nog eenige waarde heeft? Antw.: Nog niet uitgeloot. De trekkingen hebben regelmatig plaats. Vr.: Kunt u mij mededeelen, hoe ik geel geworden ivoor (echt) weer blank krijg? Antw.: Met een flanellen lap met water stof peroxyde inwrijven, een poosje nat laten. Zoo vaak herhalen tot het ivc»>r blank is. Vr.: Wanneer ik een woning per week huur en deze op Woensdag verlaat en daar voor de volle week huur betaalt heb, kan dan de eigenaar der woning daarna, nog een week huur vorderen? Antw.: U dient den wettelijken opzeg- ginstermijn in acht te nemen. Dat is zoo danig opzeggen, dat er twee betalingster mijnen liggen tusschen opzegging en verlaten van de woning. Een bedrag van ruim vier ton ermee gemoeid De Alg. Rekenkamer in Ned.-Indië kreeg blijkens haar verslag over 1928 in dat jaar kennis van 496 gevallen van onregelmatig heden op het gebied van geldelijk en ma terieel beheer door landsdienaren voor het meerendeel van frauduleuzen aard. Met de-, ze onregelmatigheden was een totaal bedrag van 430.918.41 gemoeid. Voorts moest in den loop van het verslag jaar de Rekenkamer in 17 gevallen (tegen 28 in het vorig jaar) de aandacht van den betrokken departementschef vestigen op de omstandigheid, dat tweemaal dezelfde be zoldiging. reiskosten, toelagen, premie e d. over dezelfde periode was uitbetaald, dan wel dat voor gedane reizen tweemaal de zelfde rekening was ingediend en betaald. ...jAMiuoiiiutlili 25. Mgr. Hoogveld, vertegenwoordiger van den Rector Magnificus der R. K. Uni versiteit, Secretaire v. d. Senaat der R. K. Universiteit, Prof. Mgr. Schrijnen, Prof. v. d. Heijden. 26. Rector Magnificus en Secretaris V, d- R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, Prof. Spronck, regent v. h. St. Antonius- gasthuis, de heer Struijcken, regent v. h. St. Antonius-gasthuis. 27. Het Kerkbestuur van de Kathedraal. Direct achter de Volgrijtuigen werden in den stoet nog opgemerkt: Mej. W. v. d. Wetering, nicht van den Aartsbisschop, Jhr Bosch van Oud-Amelisweerd, secretaris der Radboudstichting, de heer van Basten Ba tenburg, regent St. Antonius-Gasthuis Mr. Prinsen secretaris van het Curatorium der R.K. Universiteit. Verder waren nog aanwezig alle geestelij ken der stad Utrecht, vijf afgevaardigden an alle religieuze huizen der stad Utrecht; de professoren der Diocesane Seminaries, de rectoren der Bisschoppelijke instellingen; de algemeene oversten der Fraters- en Zus- terscongregaties van Nederland; de hoofd redacteuren van Maasbode, Tijd, Centrum, Overijselsch Dagblad en Ons Noorden, de geneesheeren van 't St. Antonius-Gasthuis en enkele persoonlijke relaties van Mgr. v. d. Wetering. Van de landelijke R.K. organisaties waren aanwezig: de Priestermissie bond, Sobriëtas, Hoofdraad St. Vincentius, R.K. Officieren- vereeniging, Werkliedenverbond, St. Willi- 'orordus-Federatie, De Hanze, R.K. Handels- reizigersvereeniging, R.K. Directeuren- en Organistenvereeniging, het Armbestuur der stad Utrecht, R.K. Artsenvereenging, K. B- O., Indische Missievereeniging, R.K. Stu- lentenvereeniging Carolus Magnus, St. Gre onusvereeniging, St. Bemulphusgilde, Fe- Kruisheeren, Vertegenwoordiger v. d. deratie Vereeniging Bescherming van Meis- Prelaat der Norbertijnen, Vertegenwoor- jes; R.K. Jonge Werkgeversvereniging; de Woensdagavond werd in de bovenzaal van café Brinkman aan het Plein op feestelijke wijze het vaandel gewijd van den R.K. Smedenpatroonsbond, kring Haarlem. De leden met in het midden het nieuwe gewijde vaandel Vr.: Ik heb een kanarie, die altijd een nu sinds een half jaar niet meer gezongen heeft. Wat kan daar de oorzaak van zijn? Er is Radio in de kamer, waar de kooi staat. Antw.: Wij kunnen zonder nadere gege vens de oorzaak van het zwijgen van uw vogel niet beoordeelen. Wendt u eens tot een kenner. Vr.: Hoe verwijdert men een petroleum- vlek uit een tapijt? Antw.: Petroleum is vluchtig en zal dus vanzelf wel verdwijnen. U kunt overigens de plek met krijt of magnesia bedekken en dan drenken met benzine. Dit een paar maal herhalen. Vr.: Mijn zoon heeft over het belasting jaar 19291930 een zuiver Inkomen gebad van 2130. Hoeveel belasting moet hij nu betalen? Hij is ongehuwd en woont te Haar lem. Antw.: 97.91. Vr.: Zijn onderstaande loten al uitge loot? Rottsrdamsche Sohouwburg. Serie 448 No. 21. Serie 1974 No. 96. Hollandsche Grondkredietbank te Amsterdam. Serie 67154 No. 17. Vereeniging tot Bevordering van 's Lands Weerbaarheid. Serie 4376. No. 46, waarvan de laatste trekking moet heb ben plaats gehad op 1 Juli 1929. Antw.: Nog niet uitgeloot. Voor de loten 's Lands Weerbaarheid is een nieuw trek kingsplan vastgesteld. Ze zijn den le Juli niet u Tgeloot. Vr. Ik ben aangeslagen naar een zuiver inkomen van 1373. Kinderaftrek 400; aftrek noodzakelijk levensonderhoud 1000. Bedrag van de' belasting: Rijksinkomsten belasting 3.36. Verdedigings belasting Gemeentelijken inkomstenbelasting 15.17, totaal 18.53. Belastingjaar 1 Mei 1929 30 April 1930. Ik woon In de gemeente Zaandam. Ik heb 5 kinderen. Is deze aan slag juist? Antw.: Ja, die aanslag is juist. Vr.: Is serie 21855, No. 24 van de „Hol- landische Bodenkredit Anstalt" al uitge loot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Bestaat hier ter stede ook een zang clubje voor meisjes van 16 jaar? Antw.: Op ons bureau kunt u eenige adressen bekomen. Vr.: Hoe kan ik zwarte vlekken verwij deren uit 'n peau de suède regenmantel? Door het voortdurend zitten op de fiets zijn ze er ingekomen. Antw.: Vermoedelijk is het slijtage. Daar is natuurlijk geen middel voor vernieuwing tegen op te geven. Zoo het geen slijtage is, meldt ons dan wat het is: verf, pek, enz. Vr.: Ik woon in de gemeente Beverwijk en ben 7 weken gehuwd. Vóór dien woonde ik in Wijk en Duin. Mijn aanslag is dus nog van die gemeente. Ik werk in de ge meente Velsen en ben aangeslagen naar een zuiver inkomen van 1402; waarvan 41 aan inkomsten en 23.67 aan forensen belasting. Is deze aanslag juist? Antw.: Ons niet bekend, omdat de belasting verordening van Wijk aan Duin ons niet bekend is. JOSEFA ROSANSKA De Russische pianiste Josefa Rosanska zal Vrijdag 22 November, in den Stadsschouw burg te Haarlem het volgende programma ten gehoore brengen: 32 Variationen van Beethoven; Sonate D-dur van Mozart; Phantasie C-dur van Schumann; Reflets dans l'Eau en Jardins sous la Pluie van Debussy. Voorts werken van Moszkowski en Scriabine. Josefa Rosanska heeft het vorig seizoen groot opzien gebaard. „Zijn Plicht Gedaan", door H. Antonsen. Uit gave R. K. Boek-Centrale, Amsterdam Dit boek bevat de geschiedenis van een vroolijken Hollandschen jongen, die den Jan Saliegeest niet kent. maar dapper de moeilijkheden onder de oogen ziet. De gui tige longensstreken op school blijven 'och altijd binnen de perken. Later gaat Dick bij de marine dienen, doet daar flink zijn best, maakt den treurigen verdrinkingsdood van zijn besten vriend mede. die zich op offert voor een ander en put daaruit de les, steeds opofferingsgezind te zijn voor anderen. Hoe hij daartoe in staat is ten koste van blijvend lichamelijk letsel, wordt ten slotte in een spannend slot verteld. ..Een heel goed jongensboek met passende illustraties van Jan Wiegman. „Stuurloos", door Maren Koster. Uitgave G. B. van Goor Zonen, Den Haag Een boek. waarin de grootere meisjes met pleizier zullen lezen. Het leven van Victorien en Elme, Jan Hendrik en Frits zal haar zeker weten te boeien, met het minst door den prettigen, vlotten stijl. Het is een aangenaam boek geworden, waarin zeer goed verschil lende karaktereigenschappen uitkomen- De gekleurde platen van B. Midderigh Bokhorst verlevendigen het boek ten zeerste. „Wim zijn Kabouterboek' door B. A. van Haag Uitgave L. C. G. Malm- berg, 's Bosch Dit met fijne teek"->ngen van H. Brons versierde boek zal me. aagte gelezen worden I door de kleine leugd. Wat zullen ze genieten j van dit keurige verhaal over levendige ka boutertjes, die zoo goed weten te beloonen en zoo juist weten te straffen. De kleintjes leggen het boek zeker niet j op zij, voor zij het uitgelezen hebben. „Een Ondernemend Zes tal" door E. Nesbit. Uit gave G. B. van Goor Zonen, Den Haag Dit boek, versierd met teekeningen van W. rfeskes en verschenen in de serie „Na Schooltijd", geeft tal van avonturen van een zestal kinderen. Van alles en nog wat beleven zij en allerlei dingen vinden zij uit om zich 1 maar aangenaam te amuseeren. Het boek is niet bepaald spannend, maar heeft een pret- tigen verteltrant, jongens van een taar of veertien, vijftien zullen het wei met genoegen ezen. Onder den bovenstaanden titel lezen w« in de „Wireless World" een artikel, waaraan we het volgende ontkenen Het groote beroering verwekkende vraag stuk, of de radio-omroep als een bedreiging voor beroepsmusici moet worden beschouwd, far Vr.: Is het mogelijk een witte gummi-jas een andere kleur te geven en hoe moet dat geschieden? Antw.: Misschien dat een chemische ver verij u helpen kan. Door een leek is het in alle geval niet te doen. Vr.: Is obligatie serie 2432 no. 049 van de Rotterdamsche Schouwburgloten ai afgelost of ben ik nog deelgenoot? Nog niet uitgeloot. Vr.: Mijn zoon is 19 j. oud en is geduren- de de zomermaanden bij een schüder werk- j W»jk Jen "om- zaam geweest. Verleden - WDe st^ vTn zond h« rem g toonkunstenaars en den omroep is nog steeds week loon mtkeeren. De jongen is een njef bes]ist In Amerika> wa£ de °omroep maand geleden een week z ek geweest. Oo!* j eerder begonnen is dan in Engeland, scheen deze heeft hu met uitbetaald gekregen. dat er een soorr overeenkomst tusschen Waar heeft de jongen recht op. Hu heeft i de bejde partijen was tot stand gekomen, het loon van een week niet aangenomen, (Joch bet succes van de geluidsfilm en de omdat hij meende recht te hebben op 3 we- buitengewoon groote vorderingen op het ken: een week ziekenloon, een week op- gebied van gramofoonplaten-weergave schij- zegloon en een week, waarvoor hü heeft ge- nen door de beroepsmusici met groote werkt. Is zijn meening juist? Hij is niet ge- bezorgdheid te zijn gevolgd. Wij hebben organiseerd. 1 onlangs in Amerikaansche kranten groote Antw.: Bij ziekte gaat het loon geduren- advertenties aangetroffen van de Amerikaan- de korten tijd door, b.v. een week. Bij op- sche Federatie van Toonkunstenaars, met zegging moet de wettelijke termijn in acht het doel de groote vlucht van de mechani- worden genomen. In dit geval één week. sche muziek te trachten tegen te werden, Wendt u tot het R.K. Bureau voor Arbeids- j daar men vreest, dat deze nieuwe kunst den recht, Gebouw Sint Bavo, Smedestraat. beroepsmusicus ernstig bedreigt. Vr. Welke is de koristen weg van Heems- Verscheidene van de argumenten van de kerk naar de Heer Hugowaard? HoeveelAmerikaansche Toonkunstenaarsfederatie K.M? Antw.: Heemskerk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, IJeer Hugowaard, 25 K.M. Vr. 1. Wat heeft voorrang, pandoer of mi- sère-ouvert? 2. Wat gaat daar onder en wat daarbo ven? Antw.: 1. Pandoer. 2. Er zijn zooveel spelen. U doet beter een ::en spelregelboek van het pandoerspel te koopen. Dan weet u de juiste volgorde der spelen. schijnen niet volkomen luist te zijn, zooals b.v. de uiting, waarin men spreekt over de bedreiging van de cultuur, door „echte" muziek te vervangen door de smakelooze, kleurlooze monotonie van mechanische mu ziek. Is het echter niet een erkend feit, dat het muziekluisterende publiek zich ten gevolge van den radio-omroep sterk uitge breid heeft en dat de belangstelling van heel de wereld voor alle soorten muziek aanmer kelijk grooter is geworden De groote verbreiding van wat beschreven wordt als „mechanische muziek" moet, naar wij vreezen, een vermindering van arbeidsgelegenheid voor een aantal uit voerende musici ten gevolge hebben, maar dit zal slechts een tijdelijk bezwaar blijken te zijn, dat geen blijvenden invloed zal j blijken te hebben ten ongunste van muziek in het algemeen, noch ten nadeele van de De burgemeester van Axel, de heer F- gemeenschap, want de grootere belangstel- Blok, heeft een onderhoud gehad met de img voor muziek moet een grootere vraag directie van de cokesfabriek en eenige lei- naar scheppende toonkunstenaars op elk ders der staking. gebied van de kunst ten gevolge hebben. Daarbij is door den burgemeester gespro ken over een mogelijke toenadering tusschen beide partijen. Deze besprekingen nebben echter geen resultaat opgeleverd, daar de di rectie het door haar ingenomen standpunt blijft handhaven en niet in onderhandeling wenscht te treden, alvorens het werk her vat is. Van eenig bemiddelingsvoorstel, waarvan in een bericht van Het Volk werd gespro ken, is voorloopig dan ook nog geen sprake, zelfs niet van onderhandelingen tusschen beide partijen. Aan de fabriek zijn thans ongeveer 125 arbeiders werkzaam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13