f750.- 150.- 1250. f125.- (4C.- Antithese Ode aan de Jansstraat VRIJDAG 22 NOVEMBER 1929 Voornaamste Nieuws Telegrafisch Weerbericht LAATSTE TELEGRAMMEN BUREAUXNASSAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17316 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE V*H VERLIES VAM ALLE RECHTEM, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Sinds de schoolstrijd beëindigd werd, hebben we telkens weer de mee ning hooren verkondigen, dat nu het bestaansrecht van de coalitie en la ter ook van de „rechtsche samenwer king" als vervallen kon worden be schouwd. In den schoolstrijd had een groot ge meenschappelijk belang de rechtsche partijen samengebonden en op elkan der aangewezen gehouden. Nu de overwinning behaald, nu het doel bereikt was, konden de partijen wel elk haars weegs gaan, en een nieuwe oriëntatie meer in economi- schen dan in religieusen zin kon worden voorbereid en verwacht. Inderdaad is in den loop der latere jaren de coalitie ineengestort; inder daad is ook, tengevolge van een zon derling gedrag en een wel te verklaren maar niet goed te praten starheid der Christelijk-Historischen, de rechtsche samenwerking veel minder hecht ge worden dan in het belang van land en volk gewenscht ware. Doch dat tegelijk met de beëindi ging van den schoolstrijd ook alle grond voor rechtsche samenwerking vervallen zou zijn, géén ernstig, in gewijd politicus heeft dit ooit kunnen gelooven. Want gebléven is de eeuwige antithese, de tegenstelling: voor of tegen den Christus („Wie niet vóór Mij is, is tegen Mij"). En zoo bleef er tusschen de rechtsche, de positief-geloovige partijen een on zichtbare band, die van het gemeen schappelijke belang, door allen ten slotte het hoogste gesteld: het geloof in God en het daaruit voortvloeiende besef, dat de mensch in dit leven bo venal God moet dienen en dat God s Wil derhalve ook richtsnoer en maat staf moet zijn in heel het aardsche be staan, dus ook in het staatkundige en poutieke leven. Ziedaar de groote scheidingslijn, wel ke loopt tusschen links en rechts: Christelijke of geen christelijke staat kunde, christelijke of geen christe lijke politiek. En telkens weer zal deze scheidings lijn te nerkennen zijn, wanneer vraag stukken van principieelen aard en van hoogere orde in behandeling komen. De deze week in de Kamer gevoerde debatten over wat men in 't alge meen zou Kunnen noemen het zedelijk heids vraagstuk, hebben duidelijk aan getoond, dat de oude antithese nog immer leeft. Het standpunt van rechts tegenover dat van links in vraagstukken als de verhouding van den staat tegenover de factoren, welke de volksonzedelijkheia onaermijnen (we denken hier o.a. aan Lindsey's veel besproken bock over een moderne huwelijksmoraal) bleken in derdaad wel heel verschillend. Met dankbaarheid mag geconstateerci worden, dat men ook ter linkerzijde aan de bestrijding van zekere onzeae- lijKheidsuitwassen bleek te willen me dewerken, b.v. ten aanzien van pomographie en dancing maar dat raakt de eigenlijke kern van de kwestie niet. Wie de jongste Kamerdebatten goed gevolgd heeft, is na de sterke re devoering van Minister Donner zeker wei tot de overtuiging gekomen, dat er alleen van rechtsche samenwer king tot bescherming van huwelijk en gezin en tot bestrijding der openbare onzedelijkheid de juiste maatregelen te verwachten zijn. Het is van net grootste belang, dat de jongste Kamerdebatten dit weer eens zoo sterk aangetoond hebben, en dat op deze wijze het zedelijkheids- vraagstuk, méér dan voorheen, gewor den is tot een onderwerp van concrete praktische politiek. In het hoogste belang van land en volk kunnen de drie rechtsche partijen elkander nog niet missen. De antithese leeft nog en geeft den rechtschen partijen de schocistnic moge dan min of meer tot het ver leden behooren nog menigen goeder strijd te strijden. TEKORT AAN OPMERKINGSGAVE TE VEEL AAN VERBEELDING De heeren van „Het Volk" laboreeren eenerzijds aan een tekort aan opmer kingsgave, anderzijds aan een teveel aanverbeelding. Hoezeer „Het Volk" anders ook onze krant weet te vinden, thans hebben de heeren heelemaal niet opgemerkt, dat wij in een drietal hoofdartikelen de be doelde prae-adviezen besproken hebben, allesbehalve in militairistischen geest! Maar juist dit laatste zal wel de reder zijn, waarom „Het Volk" deze artikelen niet opmerkte. Wat 'n verbéélding overigens van de roode redactie, om te veronderstellen, dat haar critiek onzen Partijraad ertoe zou kunnen bewerken, bepaalde prae- adviezen al dan niet te verwerpen. Er wordt in Partijraadsvergaderingen heelemaal niets verworpen of aangeno men, maar de redactie van „Het Volk moge weten, dat haar geschreeuw, haar goed- of afkeuring bij de richting der besprekingen in ieder geval niet de min ste rol speelt. Wat 'n mensch zich toch al verbéél den kan! NA DEN ROOFMOORD TE AMSTELVEEN Douma en Van Pietersom tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld De groenten- en bloembollen cultuur De ongesteldheid van Clemenceau GECOMPLICEERDE AANRIJDING NABIJ HALFWEG DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK Tegen Joh. Collé wederom 5 maanden geëischt Kanunnik P. L. Dessens DE MOORDZAAK GIESSEN—NIEUWKERK Ernstige diefstallen bij de „Hema" te Amsterdam Byrd's Zuidpoolexpeditie EEN PLECHTIGE UITVAART DIENST VOOR DE ZIELE- RUST VAN Z. D. H. MGR. H. v. d. WETERING In de Kathedrale Kerk St. Bavo HET DÜSSELDORFSCHE MOORDMYSTERIE Groeiende ontevredenheid tegenover de politie EEN VERDACHTE GEARRESTEERD DE P.H.-A.G.R, Baromterstand 9 uur v.m.: 758. Stilstand. J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een verklaring van President Hoover tegenover de Arbeidersleiders Bloedige botsingen tusschen Reichsbanner en nat. socialisten Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alleabonne -opilit hlad z.inlngevolgedeverzekeringsvoorwaarder A Afy A tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uttkeertngen wtJiiU." Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door verlies '-an beide armen, beide heem-n ot beide oogen bi) een ongeval met doodelijken afloop bi) verlies vaneen hand. bij verlies van een duim ot wijsvinger bij n breuk van been ot arm. licnu vin», ccu uo voigenue un Keenngen verlies >an beide armen, beide heen.'n ot heide oogen f uu, doodelijken afloop |(LUUli een voet ot een oo^ I I £>W* duim ot wijsvinger IUUi been ot arm. bij verlies v een anderen vinger „Het Volk" wijdde onlangs een artikel aan de. prae-adviezen over het militaire vraagstuk voor den R. K. Partijraad, en natuurlijk moest uit die prae-advie zen blijken, dat het in de R. K. Staats partij een frissche militairistische boel is. in „De Morgen" sehreef een militaire medewerker naar aanleiding van dit „Volk"-geschr ee uw „De geheele aktie door de socialistisch' pers gevoerd naar aanleiding van deze prae- adviezen, om aan te toonen. dat de Kathc. lieke Staatsparty militairistisch is en uitbrei ding van Oewaoening eischt, is voorbarig. De vergadering van den Partijraad op Zaterdag te houden zal het bewijs wel leveren, dat men zich daar zeker niet met de prae-advie zen van de militairen vereenigen kan, en mocht het eens anders blijken, maar daarop bestaat niet de minste kans, dan is het nog tijd genoeg om te schreeuwen." „Het Volk" reageert daarop volgen der wijze: „Dat wij in „Het Volk" het militairistisch karakter der prae-adviezen aantoonden (niet alleen van die der militairen) werd noodza kelijk, omdat de katholieke pers daartoe schromelijk in gebreke bleef. Mocht onze kritiek nu bewerkt hebben, dat de R. K Partijraad prae-adviezen en konklusies naar verdienste in de voddenmand werpt, dan zul len wij ons van harte verheugen. Mocht echter, naar wij vreezen, de Partijraad aller minst aan de verwachtingen van den „Mor- gen"-man beantwoorden, dan zullen wij onze kritische taak moeten voortzetten. Indien dit met eenigen nadruk geschiedt (door „schreeuwen", zooals de schrijver het on vriendelijk noemt), dan heeft dit tot reden dat wij bij ervaring weten, hoe katholieke ooren niet zoo gemakkelijk bereikbaar zijn." De echtgenooten wegens heling vier maanden gevangenisstraf opgelegd De Vijfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heett gisterenmiddag uitspraak ge- .aan in de zaait van uen on i Douma en den 34-jarigen D. van Pieter- .om, die terecht ue-pen gestaan —i~ moord op de 66-jarige vrouw Johanna Wes- seling, weduwe van Theodorus Gerekmk te Amstelveen. De Recütbank heeft belde verdachten ter zake van moord en diefstal door twee ver- eemgde personen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, overeenkomstig den eisen van net O. M. De Rechtbank overwoog, dat verdachten maanden lang met net plan hebben rond- geioopen en dat de daad. door nen oedreven, dermate afschuwelijk is, dat het noodzake lijk moet worden geacht, dat belden voor goed uit ae maatschappij worden verbannen. Douma hoorde het vonnis uitermate on- :'wo en aan; Van Pietersom barstte m snikken uit. Voorts heeft de Rechtbank uitspraak ge daan in de zaak van de echtgenooten der oeide mannen. Deze vrouwen nebben zich te verantwoorden genad terzake van neimg. De Rechtbank neett ieder der vrouwen vier maanden gevangenisstraf opgelegd. Het O. M. nad tegen elk van beiden een jaar gevangenisstraf gevorderd. De nieuwe plannen te Vijfhuizen In verband met de plannen, die in voor bereiding ziin. om te trachien groenten- en bloemenculluur te Vijfhuizen te bevorderen, is de ingestelde commissie in zooverre ge vorderd, dat de heer Volkers Rijkstuin- bouwcon'ulent, eerstdaags een bezoek zal brengen te Vijfhuizen om den grondaard te onderzoeken en voorts de transportmoge lijkheden en alles wal in nauw verband staat met de opgezette plannen De heer M C Vissers secretaris der com missie zal den heer Volkers op 'deze reis vergezellen. Het is de bedoeling diegenen te bezoeken die reeds deze cultuur, al is het op bescheiden voet, beoefenen. en verandering ten goede te verwachten? PARIJS, 22 Nov. Donderdagavond heb en de behandelende geneeslieeren van Cle menceau den patiënt opnieuw drie kwartie. nderzocht. Prof. Laubry verklaarde, dat hi over den toestand veel geruster was dan 5 morgens. Prof. de Gennes gaf als zijn meening te ;wnnen, dat de patiënt zeer waarschijniy: ;en moeilijken nacht zou doormaken doch dat tegen Vrijdagochtend een verandering ten goede wan te verwachten. Twee personen ernstig gewond. Een auto verbrand. Donderdagavond om ongeveer 7 uur heeft :p den Haarlemmerweg tusschen Amster dam en Haarlem een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen twee luxe-automo- tielen en een grooten houtwagen, bespan nen met twee paarden. De houtwagen reed in de richting Amster dam en werd Ingehaald door een luxe-auto, die hem passeeren wilde. De auto haalde niet voldoende uit, met het gevolg, dat hij .n aanraking kwam met den houtwagen, Jwars over den weg zwenkte en opbotste tegen een auto, die uit tegenovergestelde ichting aan kwam rijden. De auto, die de aanrijding veroorzaak te, vloog in brand, de andere auto werd van voren geheel in elkaar gedrukt, doch trandde alleen aan de voorzijde. De paarden van den houtwagen sohrok- ~n van het gebeurde zoo, dat zij op hol sloegen, en even verder met wagen en al in de sloot terecht kwamen. De brandweer uit Amsterdam was spoe dig ter plaatse, doch de aanrijdende auto mobiel was reeds geheel uitgebrand. De voerman van den houtwagen kreeg ;en trap van een der paarden en is ernstig verwond. De bestuurder van den eersten vuto bekwam eveneens ernstige kwetsuren In hooger beroep stond gistermorgen voor het Gerechtshof te Arnhem terecht Joh. a. Collé, terzake dat hij zich bij de behandeling voor de rechtbank van de Culemborgsche moordzaak aan meineed had schuldig ge maakt en deswege tot vijf maanden gevan genisstraf was veroordeeld. Het O. M., waargenomen door mr. Cnopius vroeg bekrachtiging van het vonnis. Uitspraak over veertien dagen. Eervol ontslag als deken van Leiden Aan den Hoogeerw. heer Kanunnik P. L Dessens, deken van Leiden en pastoor der parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart is op diens verzoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend als deken, met dankbetuiging voor de vele zeer belangrijke diensten door hem aan het bisdom bewezen. Deken Dessens is sinds 14 Januari 1901 deken van Leiden geweest. De Hoogeerw. heer J. C. P. Jansen, deken van Zoeterwoude is benoemd tot waarnemend deken van Leiden. De rechercheur De Jong buiten dienst De minister van Justitie heeft gistermid dag bij de behandeling der strafzaak Gies- senNieuwkerk in de Tweede Kamer mede gedeeld. dat de rechercheur De Jong, na de uitspraak van het Hof te Amsterdam, buiten dienst is gesteld in afwachting van een na dere beslissing. Dieven en helers voor de Rechtbank. Voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam hebben gisteren terecht gestaan twee chauffeurs en twee magazijnbdienden die in dienst zjjn geweest van de bekende warenhuisonderneming „Hema." Volgens de ten laste legging hebben zij in het tijdvak van Juli 1928 tot April van dit jaar in het centraal goederenmagazijn der „Hema" een aantal goederen gestolen, die bij elkaar een groote waarde vertegenwoordigden. Ver dachten bekenden. Het O. M., mr. de Blécourt, wees erop, dat verdachten als raven gestolen hebben. Bij karrevrachten is het gestolene de deur uit gegaan. Van een voorwaardelijke veroor- deeling kan dan ook, al is niemand der ver dachten tevoren ooit veroordeeld, geen sprake zijn. Eisch: zes maanden gevange- •lisstraf voor ieder. Vervolgens hebben, terzake van heling van een deel van het gestolene, twee vrou wen resp. de verloofde en de a.s. schoon moeder van een der chauffeurs en een .ruier terechtgestaan. Het drietal bekende. Het O.M. eischte tegen elk der vrouwen Irie maanden voorwaardelijke en tegen den kruier drie maanden onvoorwaardelijk ge- angenisstraf. Uitspraak in deze zaken 5 December a-s. Een noodlanding. Een N T A.-bericht bevat de volgende tij ding uit New Vork, d.d. 21 November: De Amerikaansche poolonderzoeker Byrd, moest een noodlanding doen wegens gebrek aan benzine Hij kon echtei zijn expeditie- genooten draadloos niermede in kennis stel len. zoodat men nem met een ander vlieg tuig oenzme neeft toegevoerd Een nadet bericht noudt in. dat Byrd een expioratietocnt deed pei vliegtuig van de basis „Klem-Amerika" naar de Koningin Maud-bergketen. 440 mijl naar net Zuiden. Ei is bij de noodlanding niemand gewond en het vliegtuig werd niet beschadigd. Donderdag is het stoffelijk overschot van gebracht van het bisschoppelijk paleis naar het bisschoppelijk jansstraat met je asphalt-wegdek En je nieuwe, breede brug Eertijds straat van kinderhoofdjes, Pont-des - Arts. .v... met hoogeajaig Jansstraat met je tegelstoepen En je lampen heider-wit, Eertijds straat van smalle keien En een vale gaskous-pit. Langen tijd werd je vergeten Niemand waagde zich bij jou, Menig driftig winkeliertje Zocht bij voorbaat al een touw Om een eind te gaan maken Aan zijn leven! 't Was te veel, Houten schutting, rioleering Puin en zand! Dat was z'n deel. Nu is al dat leed verdronken In de groene Nieuwe Gracht, Waar een brug thans praait en schittert Als bewijs van scheppingskracht. Jansstraat! Ziet de tram er rijden, Ziet daar thans dat druk verkeer; En de toekomst geeft je zeker, Reputatie! als weleer. ACHILLES. Naar wij vernemen, zal a.s. Dinsdagmorgen om half elf in de Kathedrale Kerk St Bavo, aan de Leidsche vaart, een plechtige uit vaartdienst worden gehouden voor de ziele- rust van Z D. H. Mgr. H. v. d. Wetering. Aartsbisschop van Utrecht. Daarbij zullen o.a. tegenwoordig zijn Z. D H. Mgr. J. D. J, Aengenent en de geestelijkheid van de stad. Toenemende opwinding en onrust onder de bevolking Het Düsseldorfsche moordmysterie blijft de menschen met in Duitschland alleen kwellen. Hoezeer deze zaak tot een obses sie is geworden blijkt o.a. uit het volgende voorval te Boedapest: Plotseling begon midden op straat een vrouw te gillen en te schreeuwen: „Hier is de Düsseldorfsche moordenaar, hij heeft vrouwenkleeren aan, houdt hem!' Waarbij zij wees op een vrouw in haar nabijheid Aan een toeschietenden politieagent vertelde zij dal de vrouw Duitsch had gesproken en haar verzocht had samen wat te gaan wan delen in het stedelijk park. Ook had zij het over Düsseldorf gehad De vrouw werd achtervolgd en gearres teerd en slechts met de grootste moeite kon de politie beletten, dat zij gelyncht werd Op het politiebureau bleek, dat men wer kelijk met een verkleeden man te doen had. n.l. een krankzinnigen Weenschen koopman, die de gewoonte heeft vrouwen kleeren aan te trekken en vrouwen aan te spreken De ongelukkige werd weer aan de zorgen van zijn verwanten toevertrouwd. vijlen Z. D. H, Mgr. H. v. d. Wetering, over- de Kathedrale Kerk. De lijkkist wordt uit paleis gedragen De moordenaar is cynisch en onbeschaamd brutaal In een bericht onder „Buitenland" vinden onze lezers bijzonderheden omtrent een brief, dien de moordenaar aan de pleeg moeder van een slachtoffer schreef. Zijn onbeschaamdheid blijkt o.a uit een mededeeling, opgeplakt aan de deur van politiepost 17: „Óm 7 uur morgen vroeg zal aan de St. Vincentius-kerk wederom een lijk gevonden worden." Natuurlijjr posteerde de politie zich in grooten getale in uniform en in burger bij de kerk Uren gaan voorbij: een moord vindt echter niet plaats en een lijk wordt evenmin gevonden De vraag rijst: Wie is de schrijver dezer mededeeling? Dat is nauwelijks denkbaar. Geldt het een grap? Wilde geruchten doen de ronde De bevol king is opgewonden en nerveus. De crimi- neele politie wordt ernstig aangevallen, wijl zij tot nog toe in gebreke is gebleven ook maar eenig spoor in deze mysterieuze geschiedenis te vinden. Moeders zijn beducht voor het leven harer kinderen, vrouwen leven in voortdurende onrust De ontevredenheid met het werk der politie komt niet alleen in Düsseldorf tot uiting. Het wordt als een fout van de politie beschouwd, dat zij bij hare recherche de strengste geheimhouding in acht neemt en haar werk gescheiden wenscht te houden van de publieke medewerking De onder vinding heeft echter geleerd, dat de mede werking van het publiek in zeer vele ge vallen tot opheldering van een misdaad heeft geleid. Een mystificatie? De redactie van een courant te Press- burg heeft een anonicmen brife gekregen, waarin de schrijver, de „massamoordenaar van Düsseldorf" meedeelt, dat hij in de stad is aangekomen en dat zijn volgend slachtoffer een vrouw zal zijn, wonende in een door hem aangeduide straat. Het lijk zal hij in den Donau werpen Ook de politie had hij volgens zijn zeg gen een brief geschreven. Hetgeen inder daad het geval bleek te zijn. Hoewel men vermoedt met een mystifica tie te doen te hebben, heeft de recherche de zaak toch in onderzoek genomen mede in verband met het feit, dat het vorige jaar in de omgeving van de stad een paar moorden hebben plaats gevonden, welke tot dusver niet zijn opgehelderd. DÜSSELDORF, 22 November. Donder dagmiddag tegen 5 uur heelt de crimineele politie van Mettmann een 29-jarigen man gearresteerd, die er van verdacht wordt, meer te weten van de moorden, welke te Düsseldorf hebben plaats gehad. Het is een man, wiens signalement geheel overeenkomt met de tot nu toe bekend ge worden beschrijving van den vermoedelijken dader. Overigens is het niet bekend, wat de ver dachte uitvoerde. Meestentijds vertrok hij 's morgens per fiets met een rugzak uit Mettmann en keerde daar 's avonds terug. Toen de crimineele politie Donderdag zijn woning binnendrong zei de man: „U zoekt toch den Düsseldorfschen moordenaar?" Bij de huiszoeking, die onmiddellijk werd verricht, vond de politie o.a. een damesbad pak. Op het politiebureau verklaarde hij: „Ik ben een tweede Mozes, ik ben meer dan Luther." De politie te Düsseldorf werd van de ar restatie in kennis gesteld en zond twee be ambten, die den arrestant meenamen naar Düsse'dorf. Uit het verdere verhoor zal moeten blij ken, of de verdachte werkelijk iets van de moorden te Düsseldori weet. Het zesde postvliegtuig, de P.H.-A.G.R s gisteren te 6.45 uit Djask vertrokken en m 14.35 te Karachi gearriveerd. Alles is vel aan boord. Heden wordt de reis voort gezet. De Tweede Kamer eindigt de behandeling der Justitiebegrooting en zet die der be grooting van Waterstaat voort. Minister De Geer stelt voor, het Wegen fonds voor 1930 weer een uitkeering van 5.000.000 te doen toekomen. Merkwaardige strafzaak voor de Amster- Inmsche Rechtbank. De daders van den roofmoord te Amstel veen tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Hun echtgenooten vier maanden opgelegd. De surséance van betaling der firma Tjeen en Co. ingetrokken. Den Hoogeerw. heer P. L. Dessens is eer vol ontslag verleend als deken van Leiden. De uitvaart en begrafenis van Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering. Rechercheur De Jong buiten dienst ge steld. De Saarbesprekingen te 'Parijs begonnen. Snowden zet zijn standpunt uiteen om trent de in beslag genomen Duitsche eigen dommen. De Belgische ministerraad besluit tot het indienen van een wetsontwerp, dat de ver- vlaamsching der Gentsche Universiteit be- teekent. Clemenceau ernstig ongesteld. De indruk der behandelende professoren niet ongun stig. Wederom zijn verscheidene Fransche pos ten in het bezette gebied opgeheven. De koepel van de nieuwe kerk Sacro Cu- ore te Bologna ingestort. OPTICIENS - FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 25 min. Hoogste barometerstand: 769.9 Mm. te Memel. Laagste barometerstand: 733.3 Mm. te Valencia. Verwachting: Matige, later mogel.jk toe nemende Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk met wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. NEW-YORK, 22 Nov. Uit Washington wordt gemeld: President Hoover publiceer de na een belangrijk onderhoud met de ar beidersleiders een verklaring, dat de Ame rikaansche arbeiders voorloopig geen loons- verhoogingen moeten eischen, terwijl de werkgevers zich verplichten geen loonsver lagingen in te voeren. Binnen enkele dagen zullen 150200 vooraanstaande fabrikanten en zakenlieden te Washington worden bij eengeroepen, om een actieve commissie ter bevordering van de stabiliteit in het eco nomische leven te kiezen. MUNCHEN, 22 Nov. In een door de afdeeling München van den Repubiiketn- schen Rijksbond bijeengeroepen vergadering kwam het tot bloedige botsingeD tusschen Reichsbanner en Nat. socialisten. Tijdens de rede van den opperburgemeister van Neu renberg riepen de nat. socialisten herhaal delijk: „Leve Hitier' waarop door een an der deel der vergadering gefloten werd. Het kwam tot een hevig tumult Bierglazen vlo gen door de zaal en er werd met stoelen en tafels gevochten. Het werd een formeele veldslag. De politie kon zich door de voor de zaal saamgestroomde menigte slechts met moeite een weg naar binnen banen en de nat. socialisten verwijderen Op straat kwam het weer tot vechtpar tijen tusschen nat. socialisten en politie. HoJ aantal gewonden is nog niet vastgesteld Drie nat. socialisten moesten ernstig ge wond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Vijf andere gewonden lieten zich verbinden* Talrijke gewonden werden door hun kame raden meegenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1