Stadsnieuws Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Heringa Wuthrich, Haarlem HET VRAAGSTUK DER HUISVESTING TE HAARLEM :Stofzuigerhuis MAERTENS 3{cUmtc[scJxe. iVdf&h- EERSTE BLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Oliestook-inrichtingen Centrale Verwarming MUZIEK MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 3 'met s/ö aroom en uanille Het 250 jarig bestaan der Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug De ongelukken in het ziekenhuis te Santpoort Hoe verbetering te verkrijgen Een onderhoud met den heer Ahr. Meijer De datum der tweede Haagsche Conferentie De ontruiming van het bezette gebied Vrijwillige Burgerwacht De overval op den Orient Express BURGERLIJKE STAND De koepel van een nieuwe kerk te Bologna ingestort Agenda 23 November Kaïner van Koophandel GEMEENTERAAD Rijwiel ontvreemd Van Woensefs schoenenmagazijn R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphael" afd. Haarlem II „St. Augustinus" Een verdrinkingsgeval in de W ester gracht Jaarfeest R. K. Smedenpatroons, Kring Haarlem Kortsluiting op het Stationsplein De Nassaubrug V erkeersongeval len j Oarteljcrisstr. 16 - Tel. No. 10756 Verkoop. Verhuur, Inruilen, Reparaties Kunstkring „Heemstede" De overdekte bad en zweminrichting aan de Tempelierstraat Aangehouden VAN ONZE RECHTBANK 2.48^4 59.35 48.15 13.05 34.60 66.45 66.65 66.45 7.40 34.90 29.- VRIJDAG, 22 November 15934 17234 40134 ioi5/16 16634 382 160 13234 217 502 1701 182 43 401 17434 21 2634 20334 60 34 15634 35234 3Vz Onderscheidingen be de Een antwoord op de Memorie van Antwoord „Uiteraard kunnen Ged. Staten niet tre den in een beoordeeling van de beteeke- nis, welke moet worden gehecht aan de uitlating van den Eerste-Geneesheer- Directeur aan een vertegenwoordiger van de pers. Indien met de bedoelde uitlating evenwel bedoeld werd, dat dergelijke aan- gelegenheden niet aanstonds in de courant Nadat wij in ons nummer van Woensdag de tegenstanders van het plan toe stichting Ter gelegenheid van het 250-jang itaan der artillerie-inrichtingen aan Hembrug, heeft de Koningin de volgende onderscheidingen toegekend, waarvan de mi nister van Defensie dr. Deckers ter receptie mededeeling aan de begiftigden heeft ge daan: Officier in de Oranje Nassau Orde aan den Hoofdadministrateur G. Hautwipper en den fabriekschef L. L. E. Ornstein. Eere-medaille van de Oranje Nassau Orde hl goud aan den Hoofdopzichter eerste klas se J. M, Buckel en aan den kassier A. J. van Velsen! Eere-medaille van de Oranje Nassau Orde in zilver aan den opzichter M. van Blanken i-jng v/erd verkregen, en aan den terreinopzichter L. Koster. 1 Eere-medaille van de Oranje Nassau Or de in brons aan de Rijkswerklieden W. van den Akker; H. C. van Gelderen en B, Pou- wels en aan den werkman in algemeenen dienst P. T. Bogaardt. aan het woord hadden gelaten, was het on ze bedoeling, thans de opinie van de voor standers weer te geven. Daartoe meenden wij ons het best tot den heer Abr. Meijer te kunnen wenden. Zeer welwillend'stond de maai van het door ons bedoelde onderhoud kwam niet veel terecht, omdat naar de heer Meijer ons verzekerde nog niets vaststond en er al leen een onderzoek had plaats gevonden. De bedoeling van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Genootschap tot ze- delijke verbetering der Gevangenen is niet verklaarde ons de heer Meijer aanstonds een tehuis voor ontslagen gevangenen te thuis b'-hooren, kunnen Gedeputeerde Sta ten die meening volkomen deelen. Over voorvallen, waarover aan hooger gezag moet worden gerapporteerd, zal een goed ambte naar trouwens geen mededeelingen aan de heer'^Meiier ons te woord pers doen, zeker niet, zoolang de rappor- 3 ten de desbetreffende autoriteiten nog niet hebben bereikt. Aldus een alinea in de Memorie van Antwoord cp het Algemeen Verslag van de Provinciale Staten van Noord-Holland, betreffende het Provinciaal Ziekenhuis *e Santpoort. Voorop dienen wij allereerst te stellen, dat de inlichtingen, die wij omtrent de ongevallen stichten" gegeven hebben, volkomen juist zijn ge-1 wij hebben, aldus ging de heer Meijer bleken, ook ondanks het feit, dat tot het voort, bij ons onderzoek naar de vraag, wat verkrijgen van inlichtingen geen medewer- er voor de ontslagen gevangenen gedaan moet worden, altijd voor twee moeilijkheden Uit bovenstaande alinea blijkt, dat Ged. gestaan: Staten het met den directeur van het Zie- je. oin een geschikt milieu te vinden, waar kenhuis eens zijn, dat alle ongelukken, die ze gehuisvest kunnen worden, en 2. om hen aan het werk te krijgen. Dit zijn de twee voornaamste kwesties, om erin te slagen, die menschen met goed Staten ook wel. dat zoo weinig succes weer in de geordende maatschappij gelegenheid moet worden gege- terug te brengen. in het Provinciaal Ziekenhuis zouden voor komen, niet in de kranten behooren te wor den gepubliceerd en waarschijnlijk bedoe len Ged mogelijk Ontstemming in Belgische oificieele kringen PARIJS, 22 Nov, De correspondent van de „Echo de Paris" te Brussel weet aan zijn blad te melden, dat het bericht, dat Duitschland en Frankrijk, het eens zouden over denken, zijn geworden over het bijeenroepen der tweede Haagsche conferentie op 3 Januari in officieele Belgische kringen groote ver wondering heeft gewekt. Men heeft den indruk, dat de heeren von Hoesch, en Briand, wel wat al te snel te werk gaan. Jaspar, de president der eerste Haagsche Conferentie, heeft geen lust van zijn rechten af te zien. daar dit een presti ge kwestie voor België is Jaspar moet voornemens zijn zelf een datum te kiezen en hij zal zulks doen, zoodra de juridische commissie haar zitting zal hebben gehouden, hetgeen binnen enkele dagen te Brussel zal geschieden. ven kritiek uit te oefenen op de Provin- I Bij het onderzoek is het Genootschap ge- ciale Ziekenhuizen. bleken, dat voor de huisvesting van de Zij gronden die meening op het feit, dat armsten der armen te Haarlem heel weinig de directeur verantwoording schuldig is wordt gedaan en zelfs niets voor degenen, aan de hoogere autoriteiten en dat het on- wier stand minder is dan aie van den klei- behooriyk zou zijn, berichten omtrent on- nen middenstander en den arbeider, gevallen eerder aan de pers te zenden, dan j Dat is de reden, dat het Genootschap zich een officieel rapport daarvan aan de auto- de vraag stelde, of het niet mogelijk is, daar- riteiten. I in verbetering te brengen. De actie daartoe Wij kunnen die meening van Ged. Staten zou echter niet moeten uitgaan van het Ge niet deelen en weten dat zoo goed als alle nootschap, doch wil ze goed zijn dan vertegenwoordigers van de pers er zoo moet ze ter hand worden genomen door de Wederom verschillende Fransche posten opgeheven COBLENZ, 22 November. Nadat Woens dag de Fransche gendarmerie-posten te Diez, Montalaur en Oberlahnstein werden ingetrokken, zijn Donderdag ook de gendar merie-stations te Neuwied, Ahrweiler, Ander- nach, Boppard en St. Goar opgeheven. Op den rechteroever van den Rijn van het bruggehoofd van Coblenz bevindt zich geen enkele Fransche soldaat of gendarm meer, met uitzondering van een kleine vlag- gewacht op de vesting Ehrenbreitstein. Intusschen heeft ook de overgave van het Oberpresidium te Coblenz waar tot nu toe de zetel van de Rijnland-commissie geves tigd was, aan de Duitsche autoriteiten plaats gehad. De pers blijft het van het grootste be lang achten, het publiek met alles volledig maar ook zoo spoedig mogelijk in te lich ten en zulks met volledige medewerking van daarbij betrokken autoriteiten. Het publiek heeft zeker zooveel belang bij een goeden gang van zaken en de ver zorging van patiënten bij het Provinciaal Ziekenhuis als de autoriteiten. Daarom zullen wij, ondanks de weinige medewerking voort moeten gaan met onze publicaties en wijzen by voorbaat elk ver wijt van de hand, wanneer in die publica ties eenige onjuistheden zouden sluipen bij gebrek aan voldoende medewerking van de autoriteiten. Wij merken op, dat uit de door Gedep. Staten verstrekte gegevens blijkt, dat er wel wat te verbeteren valt in het Provin ciaal Ziekenhuis, zoodat de door de dag bladen geoefende critiek geenszins over bodig was. Dat bovengeuutmue jL>urgCiv,aont nog steeds actief is, bleek Dinsdag 19 Novembei j.l., toen het korps gewapende wielrijders zijn laatste seizoen-oefening te Aerdenhout hield. Het was te zien dat de lessen en oefe ningen die zij dezen zomer hadden ontvan gen er goed inzaten, o.a. in stelling komen straten afzetten, proviand vervoeren enz Onder de aanwezigen die hun belangstellinc te kennen gaven merkten wij op dén Com. nandant met zijn administrateur. Nadat verschillende oefeningen waren uit- svoerd en de Cet',T- ïouden had, keerde de troep huiswaarts, oir den volgenden zomer opnieuw hun tijd te geven aan deze zoo nuttige instelling. PARIJS, 22 November De „Petit Pa- risien" meldt met betrekking tot den roof overval op den Oriënt Express, dat twee Geboren- 19 November: d. van J. Willems van Essen d. van J. BenusBoxem 20 November: d. van J. C. ArinkSchouten 21 November: d. van M. V. Brakel De Beer. Ondertrouwd: 21 November: C. J. Otter bommen naar den trein werden geslingerd en a. Droste J. Roskam en B. v. Oosten en geweerschoten gelost werden, toen de j. h. Metselaar en G. H. M. v. Waart, trein het station Zaribrod naderde. De aan- Getrouwd: 21 November: P. G Smelter en slag zou door een bekende rooverbende w H wassenaar IJ. v. d. Bosch en J. zijn geschied. j Kroon J. Wierstra en E. van Kapel De locomotiei werd beschadigd, doch de h J. van Nimwegen en K. G. van Mou- trein kon het station Zaribrod nog berei- rffc j c. de Klerk en C. M. Warmer- ken waar werd vastgesteld, dat geen der reizigers gewond was. Geen persoonlijke ongelukken Aardschokken de oorzaak? MILAAN. 22 November. Te Bologna is Donderdagmiddag plotseling onder een ge weldig lawaai, de groote koepel van de nieuwe kerk Sacro Cuore, naast net insti tuut der Salesianer-orde, in de nabijheid van het station ingestort. In de kerk bevonden zich twee geestelij ken, die door de eerste stukken kalk ge troffen werden, zoodar zij ae weinige geloo- vigen, die in de kerk waren, konden waar schuwen. De geestelijken brachten ook het Allerh. in veiligheid. Onmiddellijk daarop stortte de koepel in en verwoestte ook de crypte. Door de neerstortende steenen werd een voorbijgaande knaap getroffen en ernstig gewond. De oorzaak der instorting zoekt men in de vele aardschokken van het voorjaar. dam G. Vis en M. G. Brussée J. Bosch en J van Unnik. Overleden: 19 November: P. de Bruine, 76 jaar, Leidschevaart. Sociëteit „St. Bavo" 6 uur Geel Wit 7 uur Gewone zittingen. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 810 uur geopend. Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne straat 8 uur Filmavond „lm Inneren Asiën". Palace Groote Houtstraat 8 uur Bios coopvoorstelling. Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (voor volwassenen). Gisteren publiceerden wij de candidaten voor de verkiezing van 6 leden voor de afd. Grootbedrijf en 6 leden voor de afd. Klein bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en omstreken. Deze «ijn bfj enkele candidaatstelling gekozen, lelijk verwacht werd. Hedenmiddag ging de gemeenteraad met de behandeling voort van de gemeentebe- grooting voor 1930. Voortgezet werden de besprekingen over hoofdstuk m, „Openbare Veiligheid". De heer REINALDA bespreekt het voor nemen van den burgemeester, om een der den hoofdinspecteur aan te stellen. De VOORZITTER deelt mede, dat het gaat om het vertrouwen van den raad, dat de derde hoofdinspecteur aangesteld wordt als dit noodig is. De heer REINALDA meent, dat, wat de burgemeester wil, niet door den beugel kan. De verordening moet gehandhaafd worden. Een voldoend gemotiveerd voorstel moet den raad bereiken en spr. wil zeggen, dat op grond dier fractie, zün fractie wel voor aanstelling van een derden hoofdinspec teur is. Wethouder SLINGENBERG is van oor deel, dat, nu er bezwaren uit den raad gekomen zijn, de formeele weg behandeld moet worden en eerst een voorstel tot wij ziging der verordening ingediend moet worden. De VOORZITTER meent, dat in ieder ge val een voorstel tusschentijds ingediend kan worden en niet gewacht moet worden tot de volgende begrooting. Wethouder GERRITSZ zegt, dat hij zijn stem ten aanzien van de aanstelling van een derden hoofdinspecteur voorbehoudt, ook al heeft de heer Reinalda verklaard, dat de fractie er voor zal stemmen. Overleg is daarover nog niet gepleegd. De heer REINALDA heeft bedoeld te zeg gen, dat hij eerst de motiveering wil af wachten. De VOORZITTER zegt ten aanzien van de motie-Keesen, dat hij slechts die zaken der politie in het Georganiseerd Overleg wil brengen, welke den raad aangaan, maar niet die, waarover de burgemeester alleen te beslissen heeft. Wethouder GERRITSZ gelooft dat dit tot moeilijkheden zal leiden. Dan zullen byv. werklieden moeten stemmen over politie belangen. (De vergadering duurt voort) verschillende instellingen, die zich met maatschappelijke zorg bezighouden. Daarom heeft het Genootschap zich met bedoelde instellingen in verbinding gesteld. Volgt de vraag.* wie behooren tot de cate gorie, aan wie men een betere huisvesting wil verschaffen, deze categorie, genomen in den meest ruimen zin des woords? Hiertoe behooren, naar demeening van den heer Meijer: a. alle ongehuwde jongelieden, zoowel mannen als vrouwen, die om de een of andere reden niet bij hun ouders kunnen inwonen en die dus aangewezen zijn op het com mensaalwezen, dat over het algemeen niet heelemaal voldoet aan goede eischen van huisvesting en opvoeding. Dit is de categorie van volwaardige werk krachten, die in hun eigen onderhoud kun nen voorzien: b. De tweede groep omvat de minder vol waardige werkkrachten, hoofdzakelijk be staande uit: c. ouderen van dagen, die geen werk meer kunnen vinden; d. degenen, behept met lichaamsgebre ken; e. de z.g. slappelingen, die niet voldoende fut hebben om de moeilijkheden van het leven te weerstaan; f. de moedeloozen, die wel graag willen, maar door tegenslagen in werkzaamhe den, ziekte in de familie, allerlei teleurstel lingen in het huiselijk leven geen fut meer hebben, om zich door het leven te slaan, en geen vertrouwen in de toekomst; g. de zwervers. Dit is, volgens den heer Meyer, een be trekkelijk gemakkelijke categorie, omdat zij onderdak vragen voor heel korten tijd en die hard aan het uitsterven is. Er zijn haast geen zwervers meer, zooals de heer G. Ho ning, hoofddirecteur van de vereeniging „Hulp voor Onbehuisden", te Amsterdam, verklaarde. h. Ontslagen gevangenen. Het Genootschap vindt het geen noodza kelijkheid, voor deze categorie hier een spe ciaal tehuis te stichten; het aantal is te klein. Dit uitgebreide vraagstuk nu is alleen be sproken in een vergadering van het Genoot schap, waarbij niet aanwezig waren de ver tegenwoordigers der hierboven bedoelde in stellingen. Wel heeft de directeur van „Nazorg" be richt, dat het idéé zijn groote sympathie heeft, doch de Commissaris van Politie heeft verklaard, dat voor zijn politioneelen dienst de behoefte aan een tehuis niet bestaat. De bedoeling is, het vraagstuk in zijn vol len omvang te bekijken. Verder is men op het oogenblik nog niet en het in een der dagbladen gepubliceerde rap port is slechts bedoeld als een handleiding en uitsluitend bestemd voor het Genoot schap. Dat de inhoud van net rapport bekend is geraakt, schreef de heer Meijer toe aan een grove onbescheidenheid. Blijkt er by de verschillende instellingen, werkzaam voor maatschappelijke zorg, niet voldoende belangstelling voor het vraagstuk te bestaan, dan zal het plan waarschijnlijk niet worden doorgezet. Is er wel voldoends belangstelling, dan zal de daartoe te beleggen vergadering voor de vraag worden gesteld, of het goed zal zijn, in Haarlem een vereeniging op te richten, die zich ten doel stelt, het vraagstuk der huis-'esting, zooals hierboven aangegeven, verder te behartigen. De bedoeling is voorts, de vereeniging te doen uitgaan van het particulier initiatief en ook te trachten gelden van particulieren bijeen te brengen, waarbij verwacht wordt, dat, als de vereeniging bestaat en succesvol werkt, ook het gemeentebestuur steun zal verleenen. De vorm en de grootte van dezen steun hebben echter nog geen onderwerp van be spreking uitgemaakt. De heer Meijer ging nog verder: als het kan wordt er niets van de ge meente gevraagd, omdat, zoo eenigszins mogelijk, alleen het menschelijk medegevoel moet spreken. De vroegtijdige publicatie van het rapport betreurde de heer Meyer ten zeerste, omdat naar hij ten slotte zeide te vreezen daardoor het geheele plan misschien in dui gen zal vallen. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal vah een rijwiel, dat stond voor een per ceel op den Zijlweg. Hedenmiddag wordt om vier uur in de Groote Houtstraat 41, een filiaal van Van Woensel's Schoenenmagazijn, door den oud sten zoon der firma, den heer J. J. van Woensel, geopend. In dit perceel was voorheen de stoffenzaak van de firma Westerkamp gevestigd en sindsdien heeft het een geheele verandering endergaan. Onder architectuur van den heer Jonkheid uit Heemstede heeft de fa. v. d. Elshout en de Bakker elf weken gewerkt om de zaak van binnen te vergrooten en van bulten een geheel nieuwe onderpui te geven. Deze laatste is in marmer en brons opge trokken, met daarboven glas in loodramen: alles vormt 'n modern geheel en is in rusti- gen toon gehouden. Bovendien zijn er vier etalagekasten gekomen, die met hun prach tige verlichting het eerste aanzien van de zaak schitterend maken. Ook in den winkel is alles in denzelfden toon gehouden: 'n flinke, groote ruimte, met pracht-zolderingen met eikenhouten betim mering. Deze winkel biedt plaats voor 35 personen, die allen een gemakkelyk zitje kunnen nemen, om hun beürt af te wachten. Ten slotte zijn de bovenverdiepingen in gericht tot magazijnen. Daar zijn de reus achtige voorraden schoenen in allerlei soor ten modellen en prijs, opgestapeld. Behalve de uitgebreide collecties schoenen, zijn in deze zaak ook nog allerlei fournituren, kousen en sokken voorradig. Zondag 24 November zullen de R. K. Trammannen feest vieren, n.l. het eenjarig bestaan herdenken van de zelfstandige af deeling Haarlem. De dag zal ingezet worden met een H. Mis en Algemeene H. Communie in de kerk van St. Jan (Amsterdamstraat). Des avonds bij eenkomst in het gebouw St. Bavo, om dit lustrum feestelijk te vieren. Aan de afdeeling zal op dien avond door het Dames-Vaandel- comité een vaandel worden aangeboden. De vaandelwijding zal geschieden door den Wel- eerw. heer v. d. Lugt, Geestelijk Adviseur der afdeeling, die tevens een korte toe spraak zal houden. Ook de heer C. Koster, lid van het Hoofdbestuur, zal een woordje spreken. Ter opluistering van het feestelijke ge deelte is de medewerking verkregen van de Harmonie Koning David (St. Bavo-patro- naat) en de heeren Overtoom voor het hu moristische gedeelte. Bij de feestcommissie zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. Hedenmiddag omstreeks 1 uur was men aan het dreggen in de Westergracht, nabij het Goederenstation. De belangstelling van het publiek was groot en allerhande vertel sels deden de ronde. Het was niet mogeiyk er goed wijs uit te worden en een officieele lezing kon men ons nog niet geven. Er zou een man ver dronken zijn; de een zei, dat hij op de fiets te water was gereden en de ander, dat hy in gedachten de gracht was ingeloopen. By het afdrukken van ons blad was de politie neg aan het dreggen. Woensdagavond j.l. hield bovengenoemde afdeeling haar jaarfeest in de bovenzalen van café-restaurant Brinkmann. Dit jaar feest had een bijzonder karakter, daar tevens gen lang gekoesterde wensch der leden in vervulling zou gaan, namelijk de plechtig heid, het wyden van een eigen vaandel. De voorzitter, de heer G. Alders, opende deze feestelijke bijeenkomst met een opwek kend woord, waarna de Geestelijke Adviseur, kapelaan. Polder, de plechtigheid uitvoerde. Een verklaring der ceremonie tevens een :-chets uit het leven van den Patroonheilige St. Eligius" werd door hem gegeven, bene vens een woord van aanhankelijkheid en trouw. Voor het verdere gedeelte zorgden, de hu morist de heer Lunenburg met zijn pianist, die de feestelijke leiding op zulk een uitne mende wijze wisten uit te voeren, dat nog zeer lang deze genotvolle avond by de sme denpatroons in geheugen zal blijven. Dit jaarfest is in den volsten zin des woords geslaagd. Het diner met keurig verzorgde tafel droeg in hooge mate daartoe bij. Aan het einde van dezen avond richtte de voor zitter een woord van dank aan allen die had den medegewerkt, dezen avond onvergetelijk te doen zijn. In 't byzonder bedankte spr. het Vaandelcomité, mevr. Rekers, mevr Honnebier en mevr. Kaptein, voor hun niet genoeg te waardeeren medewerking. Intus- ichen werd dezen dames ieder een vaas met bloemen aangeboden. Ook de feestcom missie werd een woord van dank en hulde toegesproken. Hedennacht om 1 uur Hedennacht ontstond, om 1 uur, in de bo venleiding van lyn I op het Stationsplein kortsluiting. Groote vlammen sloegen uit en zetten het Stationsplein in vollen gloed. Toen de draad was doorgebrand, doofden ook de vlammen en begon men direct het herstel lingswerk De betonstoiting voor het brugdek is afgeloopen. Thans worden asphalttegels ge legd op een bed van cement. Ook is men aangevangen met het afgraven van zand aan de opritten. D(t strekt zich meters ver de Nieuwe Gracht en Zijhuizen op. Het plantsoen aan het Nassauplein lijkt nu wel een verheven eiland te worden. Aanrijding te Halfweg Donderdagavond reed een bietenwagen, be laden met bietenblad op den Spaamdammer- weg en wilde achter een juist passeerde tram, die naar Haarlem reed, den Haarlem merstraatweg oversteken. De bestuurder van den bietenwagen zag echter niet, dat er uit de richting Haarlem een tramtrein aan kwam rijden, waardoor hij iets te laat de tramrails over was en de wagen aan den achterkant nog juist door de tram werd aangereden. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De bietenwagen is ernstig be schadigd. R. K. MANDOLINECLUB „SANTA LUCIA" Soliste: Annie Woud, ah, Jan Nibbering, piano In de tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw gaf de R. K. Mandolineclub Santa Lucia" gisterenavond een uitstekend geslaagd concert in besloten kring. Met een militairen marsch van Alfredo Masi zette de heer van Gaasbeek, nog al tijd de verdienstelijke leider van dit groepje prettig musiceerende jongelui, den avond in, om verder den avond aan te vullen met een aantal nummers, waarvan de eene titel al wijdlcopender is dan de andere, maar waar van sechts La nuit du val d'enfer, volgens iet programma een lyrische, fantastische le gende ons eigenlijk eenigermate vermocht te boeien. Het ensemble was er hier ook beter in dan in de overige nummers, waar een misgreep, een rhythmiech ongelukje nu eens van een mandoline, dan van een man- dola of guitaar niet tot de zeldzaamheden behoorde; dit alles waarschijnlijk toe ts schrijven aan de plankenkoorts van enkele nieuwe, minder geroutineerde leden. Doch dit was van voerbijgaanden aard en we maakten slechts één enkel serieus déraille ment mee, wat de heer van Gaasbeek ech ter spoedig tot een goede oplossing wist te brengen, zoodat het geen al te noodlottige gevolgen had. De piano's hoorden we vroeger wel eens wat zachter uitvoeren en de stemmingen, die door de mandolines vaak heel aardig kunnen worden uitgebeeld daar de mu ziek, voor dit instrument gedacht, zich hoofdzakelijk en terecht beperkt tot pro- gramma-muziek waren bij vorige con center vaak van sterker realistiek. Toch kunnen we niet zeggen, dat er ook in de diverse gespeelde nummers niet dik wijls een aardige stemming zat en de weer gave niet van ijver en toewijding getuigde en van een serieus musiceeren. Mogen het succes en de bijval, welke de jonge musici van de vrij talrijk opgekomen belangstellenden genoten, hen prikkelen tot nog meer attentie voor hun partij, maar vooral voor hun leider, dan zal dit onge twijfeld het ensemble, dat altijd goed was en nog is, zeer te stade komen. Dan: het wonder van den avond: mej Annie WoudVoor 'n paar weken mochten we haar heerlijk, krachtig en omvangrijk altgeluid nog bewonderen op het Gemeen telijk Orgelconcert. Maar indrukwekkender, dieper en glansrijker was zij voor ens dezen avond in de vier liederen van Schumann, getuigend van zulk een intelligente keuze, en in de Aria uit ,,Orpheus" van von Gluck (niet: Orpheus von Gluck) zooals het pro gramma vermeldde) en: Air de Daliia, uit het dramatische muziekwerk Samson et Da- lila (op, 47, 1877). Ze werden ons alle, deze composities, voorgedragen met zulk een sterke, intelligente uitbeelding van den tekst, met zulk een teederhsid en innigheid, waar noodig met zulk een krachtige dra matiek, dat we, met de weinige bewon deraars, die inderdaad deze heerlijke, stem en deze hoogstaande zangkunst naar waar de wisten te appTecieeren, gaarne den gan- schen avond waren blijven luisteren. Neg nimmer toch hoorden wij een alt van zulk een omvangrijk en tevens van zulk een rijk getimbreerd geluid als deze zangeres, en we gelooven niet te veel te zeggen, wanneer we hier als onze innige overtuiging neerschrij ven, dat de aanwezigen op het Santa Lucia- concert gisterenavond hebben geluisterd' naar een zangeres die straks een wereld reputatie zal hebben hoog te houden en tot Holland's meest gevierde groote zangeressen mag worden gerekend. Wat we dan het mooiste vonden? Ach, in alles biocide zulk een rijke schoonheid op en uit alles steeg zulk een warmte en zulk een zangrijkheid, welke boeide en verkwikte, dat we het waar lijk niet zouden durven zeggen. Maar wan- saer we dan toch één hoogtepunt moesten noemen, dan zou het de Aria van Dalila zijn. Want ook de pianist, de heer Nibbe ring, die de zangeres in den beginne zoo correct en aanvullend bescheiden begeleidde, onderging in dit laatste nummer zoozeer den verlevendigenden invloed van dezen echt warmen, innig muzikalen zang, dat tusschen de soliste en haar begeleider een wisselwerking ontstond van begeesterende „Wucht". De zangeres, die veel en luid ap plaus kreeg en bloemen, liet haar begelei der deelen in de hulde. We rekenen het de mandolineclub Santa Lucia tot een eer en een verdienste, te heb ben gezorgd voor het optreden van deze groote soliste, aan welker zang wij zulk een dankbare herinnering mogen bewaren, en waarvan wy nog heel vaak hopen te ge nieten. J- S. De voorzitter van den Kunstkring, de heer Bierens de Haan, dankte Dr. Grondys aan het eind van den genotvollen avond. Maandag, 25 November des avonds 8 uur, zal de heer H. C. Verkruysen, een lezing houden over Parijs en daarbij tevens eea film vertoonen in het R. K. Vereemgings- gebouw, Heerenweg bij de Kerklaan. Deze avond is toegankelijk voor leden en met leden. Groote belangstelling De belangstelling voer de overdekte Bad en Zweminrichting, die aan de Tempeliers straat zal verryzen schijnt erg groot te zijn. In ruim twee weken tijds is voor een bctlrrg van f 25.000 aan aandeelen genomen door de Haarlemsche burgerij. Door de recherche is aangehouden een 16- 'arige loopknecht, die, ten nadeele van zijn patroon K, 18 had verduisterd. Proces-ver baal is tegen hem opgemaakt. De jongen heeft ook nog bekend, Dins dag j.l. op het Plein een ring te hebben ge vonden, die hy voor 5 aan een onbekenden man had verkocht. HAARLEMSCHE KUNSTKRING Voor den Haarlemschen Kunstkring hield Dr. L. H. Grondys, doctor in de wys- begeerte, een voordracht over Rusland, zoo als hy het gezien en bestudeerd heeft. Interessante mededeelingen deed spreker over Russische folklore en oude liederen, dio gezongen werden door zijn vrouw, mevrouw GrondysDe Gontcharenko Petrenko en be geleid door den koorrepitateur van de Rus sische Opera te Parys, Pirachkoff. Wanneer mevrouw Grondys een lied zou voordragen (in keurige Russische costumes), gaf haar echtgenoot doorover te voren een interessante beschouwing ten beste. Uit den cyclus van St. Wladimir droeg zy voor geestelyke bruiloftsdans- en reilieds- ren. Een geheel apart genre vormden de Wolga- en Kozakkenliederen. Interessant was het te vernemen hoe een kozakkenlied ontstaat. De aanvoerder zingt een improvisatie en het geheele regiment mengt zich daarin. De arrondissementsrechtbank te Haar)» lem deed gisteren de volgende uitspraken: A. R„ zeeman, verblyvende te IJmuiden, diefstal door middel van inklimming, vier maanden gev. straf m a. pr. hecht, o.v, Chr. den O., vrachtrijder, wonende te Haarlemmermeer. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis kantonrechter Haarlem mermeer bevestigd. A. C K., zagenslyper, wonende te Zaan dam, art. 239 W. v. S., drie maanden gev. straf voorw proeftijd drie jaren en byz. voorwaarden. J. T„ wonende te Roelofsarendsveen, gem. Alkemade, vrijgesproken. H. A, V, wonende te Heemstede, vrijgespro ken W. B., monteur, wenende te IJmuiden, j s. bankwerker, wonende te IJmuiden, bei dén thans gedetineerd, diefstal in vereeni ging, ieder drie maanden gev. straf m.a. pr. hecht. o.v. P. J. S„ wonende te Wormerveer, Tenuit voerlegging voorw. vonnis gelast. VRIJDAG 22 NOVEMBER Parys Brussel Londen New-York (came' Beriyn ZUricü Rome Madrid Oslo Stockholm Kopennagen Praag Wee.nen .'.....a....... 'Varschau 9.70 34.60 12.08 2.471/a 59.25 48.05 12.96 34.40 66.30 66.55 66.30 7.30 34.80 27.- 9.80 34.70 12.09 Vorige Koersen Opening neden Staatsleenuigen 5% Nederland 1911 5% Nederland I91t iy, Neden 1916 V/i Nederl 1911 1 N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.. Industrieën Marg Unie Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips... Industr Buitenlano Anaconda Cert Flsk Rubbei Separator Sweedsche Lucifer' vfynbouw Soeton Mijnbouw Alg Exploratie.... Petroleum ■nr'scne Petr. Gaboes Kon Olie Per lak ""rilqWQ Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Den Batavia Rubl Rott Tapanoell Serbad.ladl Silau V l C O Allied tntercontin Rubbei Scheepvaart Hol! Amerika Lijr 1ito Gem Eigene Kon Ned Stoomt' Scheepvaart Unie Marine comm Marine prei Juiker H V A ?oerworedjo Vorstenlanden Actions Idem tabak Jeh Batavia Cude Dell ''•S! KUSt Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Vabash thic Milw St Pau Kansas City Soutr ïrle Railr Prolongatie I0l /l6 99%6 999/iS 95 220 165Va 381 161 1341/, 217 500 S/4 134 295 169 184 382 40 174 20% 24\ 101»/16 999/16 99®/10 951/2 196% 147 145 130 128 741/2 145 142 1101/- 105 73 70 65/s 6s/g 44 41 82 1951/jo 25 247/s 587% 589 793/; 384 386 350% 102 102% 404 405 55V16 218% 229% 45% 44% 24u/ja 251/g 805/g 56% 56

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2