GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT GEMEENTERAAD VAN BLOEM EN DAAL DERDE BLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Samenstelling van de politie Burgerlijk Armbestuur Radio centrale te Zandvoori? Gemeente exploitatie? straat. Een Willem Drayer- GEMENGD NIEUWS De moord te Kerkrade Een Fascistische Jeugdgarde? RECHTSZAKEN Faillissementen Geval van kinderverwaarloozing te Oostzaan VERKEER EN POSTERIJEN Spoorwegraad INGEZONDEN Tragisch Draadloos telefoneeren met schepen in zee FINANCIËN Obligatieleening William: „Maar Je kunt niet koken, Emma!" „Er zijn toch kookboeken." „Ja, maar kun Je lezen?" I gepleegd, ten einde een zooveel mogelijk i storingsvrije golf te verkrijgen. Voor het I kuststation zal waarschijnlijk een Frequentie van 1560 Kcs (d.i, 192.3 m) worden gekozen, terwij! voor schepen een golf in denzelfden I band, dan wel in den band van 109 m I 133 m zal worden beproefd, j Voor het uitrusten der zenders aan boord der schepen en te Scheveningen-radio zal vermoedelijk nog wel een tijdvak van ten minste twee maanden noodig zijn. De Raad der gemeente Zandvoort kwam exploitatie en voor aanhouding. De raad gisteravond ten raadhutze bijeen, onder dient zich dan principieel vóór of tegen een voorzitterschap van burgemeester van Alphen. radio-centrale uit te spreken. Aanwezig alle leden. j Wethouder ZWAAN verdedigt het voor- /iakeisluiting stel van B. en W. Het is geen antipathie Onder de ingekomen stukken is een brief tegen een centrale, maar het aantal draden in van den heer FORRER, waarin hij B. en W. het dorp is al groot, genoeg. Het voorstel verzoekt, spoedig met een voorstel te komen wordt aangehouden. voor het invoeren van een winkelsluiting. Bagger De VOORZIilER en wethouder PADT Besloten wordt aan de Z.V.V. „De Zee merken op, dat B. en \VT. doende zijn, om meeuwen" 25 karren bagger gratis af te staan. tot een goede oplossing te komen. Binnen enkele dagen zal den Raad daarvan mede- deeling gedaan worden. Verkoop grond Het voorstel van B. en W. om tot ver- En aan de commissie van het wanderpark „Kostverloren" 50 karren gratis. Straatnaam B. en W. stellen voor den Verbindingsweg koop van grond aan de Oranjestraat en den tusschen de Dr. Gerkestraat en de Haarlem- Hoogeweg te besluiten, wordt afgewezen j merstraat den naam te geven van Haarlem met 7 tegen 6 stemmen. I merdwarsstraat. In de vorige vergadering werd dit punt i De heer GEERS stelt voor de straat den reeds aangehouden. j naam van Dr. Schaepmanstraat te geven. i De heer TERMES zou de straat, de Verzoek van „De Roemer" j Willem Drayerstraat willen noemen, naar Van de N.V. Mij. tot Explotatie van café's. 1 Drayer, de groote Zandvoorter, die 136 restaurant „De Roemer" is een verzoek j ievens gered heeft. ingekomen om vergunning tot uitbreiding j Besloten wordt de straat Willem Lrayer- van het terras etc. aan den Strandweg. straat te noemen. Dit punt zal in geheime zitting besproken Daarna gaat de vergadering in gesloten Worden. j zitting. ZANDVOORT Scheidsgerecht De candidaatstelling van leden van het Scheidsgerecht zal plaats hebben op Woensdag, 27 November a.s. Voorloopig wordt vastgesteld de gemeente rekening etc. over 1928. De gemeentebegrooting over 1930 wordt aangeboden. Vastgesteld wordt het kohier der bouwterreinen-belasting veer 1929, en j van des v.m. 11 uur tot des n.m. 1 uur. De dat voor het tijdelijk gebruikmaken van openbaren gemeentegrond voor 1929. Benoeming klerk-boekhouder Besloten wordt tot instelling van de stemming en herstemming zullen zoo noodig geschieden op Woensdag, 4 December en Woensdag 11 December 1929. Het stembureau is samengesteld als volgt: De heer D. Hoogenboom, Voorzitter, de functie van klerk-boekhouder der bedrijven heeren B. Dreef en D. Koper, leden en S. in de klasse III van de salaristabel. Benoemd Drommel en N. J. Spoelstra plaatsvervangen- wordt de heer K. C.. van der Mey, thans de leden. klerk der bedrijven. Werkloozen-commissie De heer Verordening ambtenaren A. J. van der Moolen, heeft ontslag genomen Besloten wordt artikel 10 der verordening als lid van de werkloozen-commissie, omdat regelende den rang, het getal en de bezoldi- hij geen lid meer is van den Zandvoortschen ging der ambtenaren ter secretarie te wijzigen. Leeraar avondschool In de plaats van den heer C. Kooy, wordt de heer J. Salet te Amsterdam als leeraar aan den avond-vakteekencursus benoemd. Een voorman-werkman Een voorstel om machtiging te verleenen uit het vaste personeel van publieke werken een voorman-werkman aan te wijzen en in de loontabel voor de werklieden in klasse III op te nemen de betrekking van voorman werkman wordt aangenomen. Reglement Gasthuis Vastgesteld wordt een huishoudelijk re glement voor de verpleegden in het oude Mannen- en Vrouwengasthuis, benevens het reglement voor de verpleegden der in richting. Uitkeering Ziekengeld Besloten wordt aan T. Zwemmer van 1 Augustus tot 1 October 1929 een ziekengeld uit te keeren, gelijk als de helft van zijn loon. Samenstelling van de politie B. en W. stellen voor te bepalen, dat de gemeentepolitie alhier, behoudens den Com missaris van politie, zal bestaan uit 1 inspec teur, 1 adjunct-inspecteur en 12 agenten. Zoolang echter de tegenwoordige inspecteurs en de brigadier hier nog in functie zijn, zul len die functies gehandhaafd blijven. Bij vertrek van een inspecteur zal in zijn plaats moeten aangesteld worden een adjunct- inspecteur. De heer DRUYF merkte op, dat er be- j zuinigd moet worden en dat men een be- j zuiniging in alle bedrijven moet doorvoeren dus ook bij de politie. De heer GEERS is bang, clat door deze bestuurdersbond en daarom niet meer be hoort tot de moderne vakbeweging. De dader beweert uit zelfverdediging te hebben gehandeld De 20-jarige, uit Westfalen afkomstige Duitscher, die te Worms, gem. Merkstein is gearresteerd, omdat hij den vrachtrijder Janssen te Kerkrade heeft gedood, heeft te genover den cemmissaris van politie een be kentenis afgelegd. M. is naar ds gevange nis te Aken overgebracht en zal zich voor het Schwurgericht aldaar moeten verant woorden. Teen M. gearresteerd werd, wist hij niet dat J. reeds was overleden. M. beweert, iit zelfverdediging te hebben gehandeld. In den paardenstal1, waarin het drama zich had afgespeeld, is een knalpistool gevonden, waarmee J. den aangehoudene zou hebben bedreigd. Het scherpe voorwerp waarmee M. den doodelijken steek heeft toegebracht, is nog niet gevonden; vermoedelijk heeft M het in een beek geworpen. Naar „Het Volk" vernoemt, stolt de Ns- derïandsche Fascisten vereeniging De Bezem I sedert eenigen tijd pogingen in het werk, om te komen tot de stichting van een „Na tionale Jeugdgarde" Deze fascistische „Klein maar Dapper"- G-arde, waartoe kunnen toetreden „manne lijke Nederlanders, die den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt", stelt zich ten deel: „de nationale verheffing in het algemeen en de openbaring van haar wezenlijke waardij in het bijzonder". In een tot dit doel verspreide circulaire leest men ter motiveering van de oprichting dezer fascistische jsugd-garde, naast ande re hoogdravende taal o.a.: „Het anti-natio nale tuig, al verder doorgedrongen in de stad en land, ontkracht het volk. verknoeit uw jeugd." Zij, die tot deze garde toetreden, zullen in een uniform worden gestoken. Deze zal bestaan uit: zwart overhemd, donkergrijze sportbroek zender pof of zijwaartsche ver wijdingen, donkergrijze jaskiel, zwart hoofd deksel (alpinomuts) voorzien van een kope ren leeuwtje als kokarde. Ook d.e vlag der garde is reeds ontworpen en vastgesteld. Zij zal bestaan uit een vier kant doek, ten halve blauw, ten halve zwart, ïn het midden van de vlag een oranje ge kleurde Nederlandsche leeuw. Aan den top van den vlaggestok wordt als nationaal sym bool een kleine takkebezem gestoken. 20 Nov. opgegeven door v.d. Graaf Co. N. V. (afd. Handelsinformaties) Surseance van betaling Bij beschikking der Arroiidissements- Rechtbank te mAsterdam, Derde Kamer, d.d. 20 November 1929 is beslist, dat de vergadering van schuldeischers van Salomon van Neyenhoff, commissionnair in effecten, die was bepaald op 28 November 1929, is uitgesteld tot Donderdag 9 Januari 1930, des voormiddags te 11 ure, in haar Raad- j kamer in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. De Griffier dier Rechtbank. Uitgesproken 20 Nov. Johan Stik, reiziger in kappers gereedschappen, Amsterdam, eacob van Len- nepstraat 375 III R.c. mr. H. D. Feenstra Cur. Mr. P. H. G. M. Brugman, Amsterdam, Heerengracht 397. Opgeheven wegens gebrek aan actief t 20 Nov. B. Snoes, Amsterdam 5 H. F. W. Kruger, Amsterdam J. H. Voigt, Amster dam J. Drat, Amsterdam, chinefabriek „Jaffa", te Utrecht; S. van Zwanenberg, lid van de Kamer van Koop handel voor 's-Hertogenbosch en Omstreken te Nijmegen; II. afin den Spoorwegraad toegevoegd: a. als secretaris: L. Slagter, referendaris i bij het Departement van Waterstaat, te j 's-Gravenhage; b. als adjunct-secretaris: J. Uding, com mies bij het toezicht op de spoorwegen te 's-Gravenhage; III. bepaald, dat de vergaderingen van den Spoorwegraad kunnen worden bijge woond door den majoor van den generalen staf A. R van den Bent of bij diens ver hindering door den majoor van den staf der infanterie W. M. C. J. Hafkemeijer. Zijn samenstelling De Minister van Waterstaat heeft tot 15 Februari 1933 in den Spoorwegraad benoemd I. a. tot lid en voorzitter: ir. J. J. Stiel tjes, inspecteur-generaal der spoor- en tram wegen, te 's-Gravenhage. b. tot lid en plaatsvervangend voorzitter: ir. J. G. Ravenek, Rijkshoofdingenieur bij het toezicht op de spoorwegen, te 's-Gra- venhage; c. tot leden: P. A. Arriëns, directeur der Hollandsche Stoomboot Mij., te Amsterdam, en tct diens plaatsvervanger J. W. M. Hop Voor den inbond van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk GEPAST? DE ZAAK MR. D. F. PONT Geachte Redactie. Nog nimmer bemerkten we zulk een groo te „belangstelling" als in wat men zou kun nen noemen „de aflaire Burgemeester Pont''. We vragen ons af: wat heelt deze bewinds man toch voor vreeselijks misdaan, dat er in de „groote" en kleine pers zooveel is geschreven? We aarzelen om in dezen iets te zeggen, omdat we diet anders meenen dan te kun nen. spreken van een storm in een glas wa ter, we zouden bijna geschreven hebben dat de kool de sop niet waard was. Wie goed onderscheidt, onderwijst goed, zeiden de oudei] en dat is zoo. Er zijn twee dingen gebeurd die een pro cesverbaal mogelijk maakten en die beide o.i. het best zonder dat hadden kunnen af- loopen. Strafbare feiten (een zeer roemruch tige uitdrukking!) behoeven nog niet altoos gestraft te worden, tenzij de gevolgen ern stig zijn en de vergrijpen bedenkelijk. Het merkwaardige hierbij is, dat de Burgemees ter gedagvaard werd en diens eigen klacht althans tot nu ter zijde is gelegd, wat we) verraadt een buitengewone activiteit opzichlens den persoon Pont, maar tegelijk een zekere nonchalance wat betreft onbe vooroordeeldheid en onpartijdigheid. We denken er niet aan, iemand die den titel Mr. voor zijn naam mag schrijven te verdedigen: zoo iemand zal heusch zijn eigen boontjes wel doppen, maar we willen uit sluitend den achtergrond belichten. We hebben het altoos beschouwd als niet tot den „bon ton'' te behooren, iemand in een courant aan te vallen, van wien men krachtens zijn ambt veronderstellen moet, dat hij niet terugschrijft, zoo iets is boven- I dien geen kunst, we zouden het veeleer als laf willen betitelen, tenzij (we herhalen het) er iets gebeurd is, dat de spuigaten uit loopt. Het onderhavige gelijkt daarop met het minst. Maar daarmee is blijkbaar, gewild of on gewild, geen rekening gehouden. Voor som migen was de gelegenheid te mooi, om haar ongebruikt te laten voorbijgaan: het geldt hier immers een Burgemeester, en niet een onbeduidende persoonlijkheid, noch qua mensch, noch qua werker en evenmin qua Burgemeester. We maken ons sterk, dat deze hetze de lezer pardonneere ons de uitdrukking niet was op touw gezet, indien Mr. Pont tot een categorie van personen had behoord gelijk aan of beneden het middelmatige, Indien men de feiten goed geweten had, had men minstens gewacht met het liefelijk geschrijf, totdat Mr. Pont veroordeeld was, wat in ons oog nog lang niet zeker is, dat gebeurt. Maar ook dan behoefde nog met vergeten te worden, dat deze Burgemeester is een mensch, die fouten kan maken als ieder ander. Wat ons in de onverkwikkelijke geschie denis het meest hindert is wel dit, dat zulk geschrijf (dat men reeds heeft moeten ver zachten of intrekken) het geza$ kan schaden en dat men vergeet, dat het juist in onzen tijd zoo dringend noodig is, dat de pers het gezag schraagt, in plaats van het te ondermijnen. Wc hébben misschien later nog gelegen heid, op de zaak terug te komen, maar wil len nu reeds vastleggen, dat hier van een raug een olifant is gemaakt en dat de auteurs der bedoelde artikelen zich absoluut geen 1 lauweren om de slapen hebben gevlochten. In het gezin van D. van M. te Oostzaan 1 ?ei\> voorzitter van de Vereeniging van Rot- is een geval van kinderverwaarloozing ge- terdamsche Expediteurs, te Rotterdam; J. constateerd. Augusteyn, voorzitter van den Prot. Chr. De man was voor de tweede maal ge- Bond van SPoor~ en Tramwegpersoneel, te verordening de kans aan de'agenten wordt huwd, het dochtertje een 14-jarig meisje ontnomen om brieadier tc werden Ult het eerste huwelijk ondervond van haar delJ Middenstandsraad, te Amsterdam, E. F. ontnomen om Drigaaier te woraen. stieEmneder een slechte hetnndelinit 1 Botma, lid van de K. v. K. te Groningen; De VOORZITTER heeft steeds in dit ^nsden^ vong C. Kramer, voorzitter van den Centralen opzicht willen bezuinigen, een 12e agent :s jaafi meldt de „Telegraaf", bevroren door B°nd van Spoor- en Tramwegpersoneel, te nog steeds niet aangesteld. j onvoldoende dekking beide'beenen van het. Utrecht; A. Donker, lid van de Kamer van Den heer GEERS antwoordt hij, datkind, zoodat deze moesten worden geam- j Koophandel te Amsterdam; J. H. Dupont, heel veel promotie gemaakt wordt, door de puteerd. I voorzitter van de afd. Grootbedrijf van de agenten in andere plaatsen. De voorzitter i Het meisje, dat ietwat achterlijk was, 1 Kamer van KoophandelIvoor de Zuid-Lim- er 'l voor voelen om Pf>„ verbleef bijna dag en nacht op zolder en burgsche Mijnstreek te Heerlen; J D. Evers, er tuch met veel voor voelen, om pen onvoldoende eten en dekking. chef van den Dienst der Exploitatie bij de agent in dezelfde gemeente tot brigadier te j De poi;t;e heeft den voogdijraad te Haar- Ned. Spoorwegen, te Utrecht; en tot diens promoveeren en plotseling boven de anderen j iem en justitic met een en ander in ken- plaatsvervanger ir. H. E. Verschoor van te stellen. j nis gesteld, die ter plaatse een onderzoek Sleeuwijk, hoofdinspecteur, chef van de Be- De heer GEERS merkt nogmaals op, niet hebben ingesteld. j weging bij de Ned. Spoorwegen, te Hilver- tegen het voorstel te zullen stemmen. Hij Het kind is thans aan de ouderlijke macht sum; B. Hartelust, voorzitter van de Kamer betreurt het echter, dat de feiten een persoon onttrokken en in een gesticht te Velsen op- i van Koophandel voor Friesland, te Leeu- genomen. 1 warden; F. Hazemeijer, lid van de Kamer zunan rrenen. I i van Koophandel voor Twente, te Hengelo (O.)J. Hellemons, voorzitter van den Ned. Het voorstel van B. en W. wordt met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Druyf, Fraenkel en Termes. Verbreeding Hallestraat B. en W. achten het met de Commissie van Bijstand van Publieke Werken noodig, dat de rijweg van de Hallestraat verbreed wordt en dat een gedeelte van die straat herstraat moet worden. Daar op de begroo ting van 1929 nog slechts een bedrag van f 1200.beschikbaar is, stellen zij den raad voor, hen nog een crediet te verleenen van f 3000. Aldus besloten. Burgerlijk Armbestuur Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden gekozen de heeren P. J. de Braai en °P de mailschepen van de S. M. „Zeeland L. L. M. Geers. j R. K. Bond van Spoor- en Tramwegperso- neel St. Raphael, te Utrecht; R. W. H. Hof- stede Crull, voorzitter van de Kamer van Een zeer tragisch ongeval had gisteren te Koophandel voor Arnhem en Omstreken, te Ubbena plaats. Twee honden waren aan het Doetinchem; J. Hoornberg jr., alg. secreta- vechten Toen de ongehuwde jager T. ze vis van de Ned. R. K. Vereeniging van Han- met de kolf van zijn geweer uit elkaar wilde dekrétMuers „St. Christoffel", te Nijmegen; jagen, ging dit plotseling af. De ongelukki- m. A. Kolster, voorzitter van de afd. groot- ge kreeg een schot in den buik en werd j bedrijf van de K. van K. voor Hollands zoo ernstig verwond, dat hij kort daarop j Noorderkwartier, te Den Helder; F. P. A. aan de gevolgen is overleden. Zijn ouders Landskroon, hoofdbestuurslid van de Ned. waren juist ter bruiloft, 1 Radio-Centrale De heer T. Zwemmer, alhier, heeft aan den raad verzocht hem toestemming te verleenen tot het inrichten van een radio centrale. B. en W. hadden op dergelijke aanvragen afwijzend beschikt, daar de vele draden door de gemeente het dorpsschoon schaden. De heer DRUYF begrijpt de houding van B. en W. niet. Zij willen den kleinenis niet vervuld: er bleek daar meer belang man het genot van radio onthouden en beroepen zich op het dorpsschoon. Spreker verklaart zich tegen een dergelijke rede neering. De heer MOLENAAR spreekt in gelijken trant. De heer FORRER stelt voor de zaak in eigen beheer te nemen. Dit is geen waagstuk, want in andere plaatsen verdienen de exploi tanten niet onaardig aan een centrale. Overi gens adviseert spreker geen beslissing te nemen, opdat B. en W. zijn voorstel eens kunnen overwegen. De heer ELFFERS is ook voor gemeente- i Vereen van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht; W. G. A. M. van der Lugt, lid van de K. v. K. te Rotterdam; J. C. Mas- see, lid van de K. v. K. voor de Zeeuwsche eilanden, te Kloetinge; dr. W. J. van Over- beek de Meijer, chef van den Dienst van Handelszaken en Goederentarieven bij de Naar de „Middelb. Crt. verneemt, zullen Ned Spoorwegen, te Utrecht en tot diens de mailschepen van de S. M. „Zeeland plaatsvervanger jhr. dr. P Elias. chef van over eenigen tijd installaties worden aan- den jjiensfc van Handelszaken en Goederen- gebracht tot het nemen van proeven met 1 jal-ieven bij de Ned. Spoorwegen te BilthOVen net voeren van draadloos-telefonische ge- Robertson W.A.zn. ondervoorzitter van spreuken met den Nederlandschen vasten fl0 alg Ned Vereen. voor Vreemdelingen verkeer te 's-Gravenhage; P. C. Roos, 2e voorzitter van de Ned. Handelsreizigersver- eenlging, te Rotterdam; G. Serton, voorzit ter van de Kamer van Koophandel te Utrecht; mr. A. W. Stork, plaatsvervangend hoofdconsul van den A. N. W. B., te Am- j sterdam; G. W. Stroink, voorzitter van het Centraal Bureau uit het Kon. Ned. Land- bouwcomité, te Steenwijkerwold, en tot plaatsvervanger, J. Poels, voorzitter van de Limburgsche Vereen. „Eigen Erf", te Ven- ray; F. V. Valstar, lid van het Centraal be stuur van den Ned. Tuinbouwraad, te Naaldwijk, en tot diens plaatsvervanger H. Trienekens, bestuurslid van den Ned. Boe renbond te Venlo; J. Veenliuysen, hoofdbe stuurslid van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwegen, te Amster dam; D. H. Wicherson, lid van de Kamer van Koophandel voor Drenthe, te Steenwijk; S. Wouda, lid van den Nfjverheidsraad. te wal. Dit is een eerste stap ter verwezenlij king van plannen, welke bij de leiding van ons "telefoonbedrijf reeds eenigen tijd be staan. De verwachting, dat hieromtrent op de onlangs gehouden bijeenkomst van het „Co mité Consultatif Internationa! technique des Communications radióêlectriques'' een inter nationale regeling zou worden geformuleerd, stelling voor kortegolfverkeef op langen af stand dan voor kustverkeer te bestaan. In enkele landen worden niettemin op dit gebied reeds proeven genomen en ook in ons land bestaat op bescheiden schaal een dienst, namelijk van het proefstation voor de kustverlichting te Scheveningen met de lichtschepen in zee De tijd is thans aange broken om tot een proefneming op ruimer schaal te geraken. Daartoe zal te Scheveningen-radio een provisorische zender gereed worden ge- maakt; de ontvangst zal waarschijnlijk ta I-Utrecht, en tot diens plaatsvervangers mr. Noordwijk-radio plaats vinden A- N- Molenaar, alg. secretaris van het Ver- Omtrent de voor het telefoonverkeer met1 bond van Ned. Werkgevers, te Wassenaar, en schepen te kiezen golflengte wordt overleg prof. ir. D, Dresden., directeur fan de Ma* Het Vorst-Aarisbisaom van Krakau, zetel te Krakau (Polen) gaat over tot uitgifte eener 8 pCt. Eerste Hypothecaire 25-jarige obligatieleening, groot f 500.000 in stukken van f 100°.f 500 en f 100. Gesloten met Pauselijke goedkeuring, ver leend door Zijne Eminentie Kardinaal Ca- millo Sbaretti, prefect van de H. Con gregatie van het Concilie d.d. 13 November 1929. De koers van uitgifte bedraagt 97 pCt. Doel der leening De stad Krakau mist voor hare talrijke vereenigingen op Katholiek gebied 'n beioor- lijk gebouw, waar zij hare bureaux kunnen inrichten en hare vergaderingen kunnen houden. Uit nood worden somwijlen de Ka tholieke Liga kerken ter beschikking gesteld voor het houden van vergaderingen, echter spreekt vanzelf, dat deze geheiligde plaatsen zich niet voor vergaderingen eigenen. In het begin van dit jaar werd dan ook met den bouw van een vereenigingsgebouw begonnen. Hiervoor werd in het centrum der stad een bouwterrein van 18.23 Are voor den prijs van Zloty 300.000 aangekocht Thans is reeds een 'bedrag van Zloty 750.000 uitgegeven voor het bijna voltooide vereehigingsgebouw, Deze leening dient voor den verderen af bouw en het inrichten der lokalen, alsmede voor de betaling van enkele nog te vereffe nen verplichtingen. De Raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in voltallige zit ting bijeen, onder presidium van den bur gemeester. Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van de Ned. Na- tuurhist. Ver. afd. Haarlem, inzake bebou wing van den Zeeweg. Besloten wordt het adres aan te houden tot t. z. t. de bebouwing van den Zeeweg definitief aan de orde komt. Van de vereeniging .„Eigen Woning" is ingekomen een verzoek tot bebouwing van grond, ter grootte van 3 H.A. aan den Zee weg. Gesteld in handen van B. en W. voor prae-advies. 2. Verleening' ontslag aan den teehni- schen ambtenaar J. van Wamel. De heer CASSÉE stelt voor deze kwestie in besloten zitting te behandelen. Aan genomen. 3. Benoeming lid commissiën van georga niseerd overleg (vacature Nuyens). Na stemming en herstemmnig wordt de heer PRINSENBERG benoemd, die de be noeming aanvaardt. 4. Onttrekking van een gedeelte van den Joh. Verhulstweg aan den openbaren dienst. Aangenomen. 5. Ruiling van grond langs den Joh. Ver hulstweg tegen grond langs den Kennemer- weg. (Betreft de ruiling van een strook gronds aan den Joh. Verhulstweg sectie A no. 5143 met een perceel sectie A no. 8987, in ver band met de verbreeding van den Kenrre- merweg). - Aangenomen. 6. Overname om niet van grond langs den Kennemerweg van Jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout, onder voorwaarde, dat voor rekening der gemeente een af scheiding gelijk en gelijkvormig aan die, welke langs het eigendom der Maatschappij „De Kievit en Ouderbosch" staat, langs den weg' op en achter de nieuwe grenslijn zal worden geplaatst. Aangenomen. 7. Overname van wegen in Oosterduin. B. en W. vragen machtiging van de N.V. Ned. Maatschappij van Roerende en Onroe rende Zaken de Bilderdijklaan, de Bellamy- laan, den Borgerweg over te nemen, onder bijbetaling door voornoemde maatschappij van 5677.zijnde de resteerende kosten van verharding en onderhoud. Goedgekeurd. 8. Voorloopige vaststelling van het her ziene uitbreidingsplan van de terreinen tus schen de Kleveriaan en den spoorweg Haar lemOverveen. Wethouder LAAN stélt voor het uitbrei dingsplan te handhaven, zooals het thans is Vastgesteld. Aangenomen. 9. Verleenihg vergoeding ex-art. 100 La ger Onderwijs 1920 aan de bijzondere scho len voor lager onderwijs over 1928. Goedgekeurd. 10. Aanvulling der Gasverordening. De aanvulling behelst bij het verwisselen van een gasmeter een bedrag te heffen van 2.50, Indien de verwisseling op aanvraag van den bewoner geschiedt. Ook voor de plaatsing, mits niet de eerste maal, wordt voorgesteld een gelijk bedrag te heffen. Wethouder LAAN vult aan, wat de neer Hogenbirk reeds heeft gezegd. De maatregel is bedoeld als rem tegen al te lichtvaardig aangevraagde verplaatsingen, b.v. voor ver meend te hoog verbruik, e.d. Het voorstel wordt na nog eenige dis cussie goedgekeurd. 11. Wijziging der Bouwverordening. Voorgesteld wordt de volgende verorde ning vast te stellen: Artikel 44 wordt gelezen: Ter opvanging van beerstoffen en huis- houdwater moet bij elke woning een septic- tank volgens door B. en W. voorgeschreven model van ten minste 3.25 M3 inhoud wor den geplaatst. Deze put moet in verbin ding worden gebracht met een gestapelden sakput van ten minste 1 M3 inhoud; B. en W, kunnen van deze bepaling ont heffing verleenen. De tweede en de laatste zin van artikel 45 vervallen. Hierover ontspint zich een levendige dis cussie. De heer PRINSENBERG oppert techni sche bezwaren en verlangt aanvulling der redactie voor wat betreft arbeiders- en be scheiden mlddenstandswonmgbouw. 1 Wethouder LAAN toont aan, dat de kos ten zeer gering zijn; in bepaalde gevallen kan ontheffing worden verleend. De heer PRINSENBERG persisteert bij zijn bezwaren; hij acht de kosten wegge gooid geld. De heer SCHULZ vraagt aanhouding, waartoe na eenige discussie wordt besloten. 12. Vaststelling le suppletoiré beg'rootlng 1929. Goedgekeurd, 13. Vaststelling le suppletoir kohier Hon denbelasting 1929. Goedgekeurd. 14. Verleening afschrijving op de Hon denbelasting 1929. Goedgekeurd. 15. Machtiging tot aangaan van een kas- geldleening in 1930. Het voorstel beoogt het aangaan van een tijdelijke geldleening ter voorziening in een te verwachten gebrek aan kasgeld in den oop van 1930. Aangenomen. 16. Ontheffing' der bepalingen der Bouw verordening. B. en W. stellen den Raad voor onthef fing van artikel 7 der Bouwverordening' te verleenen aan: a. G. J. Portielje voor den bouw van een gaiage aan de Teding van Berkhoutlaan: b. D. Kuiper voor den bouw van een ga rage aan de Sterreboschlaan; c. A. de Bijll Nachenius voor den bouw van een schuur aan de Nachtegalenlaan; d. S. Rinkema voor den bouw van een garage aan de Zonnebloemlaan; e. M. R. Hilbrands, voor den bouw van twee garages aan de Esschenlaan; f. W. K. Kemper, voor den bouw van «m schilderswerkplaats achter perceel Kerk plein no. 17. Goedgekeurd. 17. Beperking autobusdienst. De heer KREMER acht den autobus dienst een failure. Wat de heer Laan in zijn hoofd heeft, heeft hij niet ergens anders. Toch moet hij aansprakelijk worden gesteld voor de mislukking. De fii-ma Backhuys heeft de risico gelocpen van een begüibe- drijf. De heer SCHULZ vindt den toestand verward. Het is een fout geweest, toen de Raad besloten heeft een kwartierdienst in te stellen. Voor spr. is de groote vraag: hoe zijn de groote sommen te verminderen, die aan dezen dienst ten koste gelegd worden? Opheffen? Spr. staat nog op het standpunt van de wenschelijkheid van een verbinding noord-zuid en ook oost-west (Zeeweg). Een verbinding Bloemendaal-Zee acht spr. ge- wenscht, in verband met toekomstige be bouwing en vestiging aan zee. Er is een vermoedelijk tekort van 30.000. Ds heer LUDEN: Daar komt u er niet mee. De heer SCHULZ: B. en W. zeggen: dat zit nog. Spr. zal hier niet als scheidsrechter optreden. Of de heer Laan of de heer Lu- den gelijk heeft, het zal de gemeente offers kosten. Ook een bedrag van 20.000 zou spr. hoog vinden. De offers zijn te zwaar tegenover het nut. Willen wij niet opheffen, in verband met het belang, hoe moeten we dan tot vermindering komen? De kwartier- dienst is verkeerd gebleken. Daarnaast komt de gedachte op: hoe kunnen wij het ver voer deen toenemen? Grooter vervoer ver mindert het bedrag, dat toegelegd wordt. Het gaat niet aan Backhuys te ontnemen, wat hij jaren gehad heeft. Spr. behandelt deze zaak uit een oogpunt van gemeen schapsbelang. Niet in de eerste plaats geldt: wat zijn de gevolgen voor Backhuys? Spr. ontwikkelt de mogelijkheid van grooter ver voer en bespreekt in verband hiermee de tarievenkwestie. Een niet te hoog tarief zal een verbinding met den Zesweg doen bloeien. De bedoeling van spr. is de gemeen te van den drukkenden last van 30.000 af te helpen. Daarbij mag 't belang van den particulier niet voor 't gemeenschaps belang gesteld worden. De heer DE CLSRCK betoogt, dat de Raad tegenover den heer Backhuys geheel vrij staat. Spr. raadt de heeren Backhuys en Oly aan, zich met elkaar te versta G. Do heer CASSEE is 't niet eens met hen, die den heer Laan verantwoordelijk willen stellen. Spr. meent, dat te vroeg ach en wee geroepen wordt. De jaar-resultaten zijn nog niet te overzien. Spr. heeft toename van vervoer opgemerkt. Hij wil de exploi tanten niet tegen elkaar uitspelen. Het is de vraag, of de heer Oly voldoende com pensatie vindt in de exploitatie van den Zeeweg. Spr. wil thans nog geen besluit nemen. De heer PRINSENBERG sluit zich bij den vorigen spreker aan, om thans nog geen verandering te brengen en nu reeds een conclusie te trekken. Spr. acht den kwartierdienst een noodzakelijkheid. Dit be vordert het gebruik. De schuld ligt niet, zooals de heer Kramer zei, bij den heer Laan, maar bij de meerderheid van den Raad. Het gaat niet aan den gang van zaken den heer Laan in de schoenen te schuiven. De heer DE WAAL MALEFIJT wcnscht een commissie te benoemen. Spr. ontraadt thans stopzetting of vermindering. De heer. HOGENBIRK maant aan tot voor zichtigheid, nu er nog geen jaaroverzicht 13. Spr. adviseert: nog een poosje afwach ten. Wethouder NËDERHASSELT sluit zich geheel aan bij wat de heer Prinsenberg heeft gezegd, wat betreft de schuld van den heer Laan. Wethouder LAAN vindt, dat de Raad on geduldig is. Spr. vindt, zooals door verschei dene sprekers is gezegd, het nog eens te probeeren. Spr. heeft altijd de noodzakelijk heid van een verbinding hooren bepleiten. Het weer blijft goed en zacht. De men- schen gaan per fiets. Toch heeft spr. de overtuiging, dat de bus zal inburgeren. De zaak eischt echter tijd. De menschen moe ten beseffen, dat 't gcedkooper is in de bus te gaan zitten, dan hun schoenen ta ver slijten. Verbindingen in deze gemeente zijn noodig. Naast de lasten staan profijten. Spr. dringt aan op doorzetten, om de la- vensvatbaarheid te beoordcelen. 'n Hoop zaken gaan in den beginne be roerd. De zaak is, hoe deze dienst rich zal ontwikkelen? Spr. is voor doorzet'cn, om dan na een half jaar er weer over te gaafi praten. De kwartierdienst moet worden ge handhaafd. De heer HOGENBIRK dringt aan op duidelijker aanduidingen op de busaen. De heer SCHULZ brengt ha 't midden, dat 't niet over de schu»vraag gaat; wel over vermindering der kesten. Spr. zou zich kunnen vereenigen met doorzetten en het jaarresultaat afwachten. Ten opzichte van den heer Backhuys staat de Raad geheel vrij. Alleen voor dit jaar is hem de ex ploitatie gelaten; moreele verpliohting te genover hem bestaat niet. Spr. kan zich niet vereenigen met den heer Laan, wan neer hij den heer Oly voorstelt, of hij niet wat meer voor de exploitatie kan geven. Spr. toont aan, hoe het tekort kan Worden teruggebracht. Een goede verbinding Zee weg zal den dienst op Santpoort en Vo gelenzang ten goede komen. De discussies duren voort en loopen ten slotte uit op een gedachtenwisaeling tus schen de beide wethouders, die van inzioht verschillen. Nadat nog enkele sprekers opmerkingen hebben gemaakt, wordt besloten de exploi tatie voort te zetten. De heer BORN WATER moet wederom zijn bezwaren uiten inzake den verkeerston- stand aan het Binnenpad. B. en W. zeggen ten spoedigste verbete ring toe. De heer NOORMAN zou het Dag. Be stuur willen verzoeken bij de Regeering stappen te doen, de gemeente in het 1ste klasse bezoldigingsbesluit onder te brengen. Wethouder LAAN vraagt machtiging duinzand, dat thans ad 1.50 per M3 of wagenvracht wordt verkocht, tegen lageren prijs of gratis te mogen leveren. Verschillende sprekers stellen voor deze zaak in geheime zitting te behandeen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6