Uit den Haarlems chen Gemeenteraad De Haarlemsche Gemeentebegrooting voor 1930 f m 'mmm Uit de stad van het Vaticaan 4 TWEEDE BLAD ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Politie- en verkeerszaken Het Georganiseerd Overleg voor de 1 politie. Volksgezondheid De huisvesting van den Geneeskundigen Dienst Allerlei onderwerpen. Mej. VAN VLIET deelt mede, dat het Bur Heel veel pleizier heeft onze burgemeester als hoofd van de politie niet beleefd van de behandeling zijner begrooting. Op vrijwel geen enkel der door de leden aangevochten punten kon hij den raad van ongelijk overtuigen. Een eventueele aanstel ling van een derden hoofdinspecteur van polatie zal moeten wachten totdat een des betreffend voorstel door den raad zal zijn behandeld en goedgekeurd. De verzoeken van de politievereenigingen om de sala- rieering van hoofdagenten en agenten te hemen, zal in behandeling gegeven worden bij het Centraal Georganiseerd Overleg on danks de tegemoetkoming van den burge meester om de salarassen der hoofdagenten te verhoogen en zijn pleidooi, dat de sala rissen der politieagenten in Haarlem de vergelijking met die in andere steden wel kunnen doorstaan. En ook het voorstel- Keesen om het Georganiseerd Overleg voor de politie meer in overeenstemming te brengen met dat voor de gemeente-ambte naren werd aangenomen. Er zal tenminste een verordening worden ontworpen. De voorzitter had verzocht deze voorstehen om praeadvies te sturen naar B. en W. en hij vond krachtigen steun bij den heer Bijvoet, die er den nadruk op legde, dat er vele zaken zijn, die nimmer in dit overleg be sproken kunnen worden omdat zij uitslui tend tot de competentie van den burge meester behooren. De heer Bijvoet achtte het zelfs niet onmogelijk, dat de raad in dezen den burgemeester in het geheel niets kan opleggen en wilde daar eerst eens de bestaande jurisprudentie op naslaan. Het hielp niet. Zelfs een voorstel om het voorstel aan te houden tot de volgende vergadering, kelderde en slechts vier leden Verklaarden zich tegen het voorstel-Keesen. Wij konden ons niet ontworstelen aan de gedachte, dat de scherpte van de oppositie een dieperen ondergrond had en dat de raadsleden duidelijk de partij van het politiepersoneel wenschten te kie zen tegen de leidende politieautoriteiten. Wellicht dat het verloop van de begroo- tingjsdebatten van dit jaar den burgemees ter aanleiding geven eens grondig de oor zaken van deze ontstemming na te gaan. Bij het artikel brandweer kwam het hul peloosheid. ingeval van brand, der industrie in den Waarderpolder ter sprake. De heer Gerritsz ontwikkelde zijn bezwaren om op kosten alleen van de gemeente daar een weg aan te leggen. Hij wenschte een bij drage van de eigenaren der gronden. Deze laatste toch zullen bij den aanleg van een weg in waarde aanzienlijk vooruitgaan en naar hij mededeelde heeft de Kamer van Koophandel 't initiatief genomen de partijen tot elkaar te brengen. Begrepen wij den heer Gerritsz goed, dan zal over het Noorder- Spaarne ook een brug worden gelegd. Luk ken de onderderhandelingen, dan zal de verbetering van den toestand al zeer spoedig haar beslag krijgen. De heer van Liemt was te dezen zeer optimistisch Wij zullen nu even afwachten wat er van komt en in een eventueel mislukken allicnt gelegenheid hebben op de zaak terug te komen. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid ge raakte de heer Koppen elk jaar in zijn element. Zijn betoogen op dit punt zijn in den regel niet onsympathiek, maar in zijn ijver gaat dit raadslid soms wel wat ver met het afbakenen van de taak der gemeente, althans is zijn tempo niet zelden te snel en houdt hij te weinig rekening met de mogelijkheden van het particulier initiatief. Hij vroeg meer subsidie voor de bestrijding van T.B.C. in onze stad en wees daarbij op de ongunstige sterftecijfers voor onze stad. Maar de heer Klein maakte de juiste opmerking, dat het sterftecijfer voor T. B. C. in Haarlem ongunstig wordt be.nvloed door het feit, dat in andere steden o.m. in Amsterdam aan patiënten den raad wordt gegeven zich in Haarlem te vestigen, omdat de streek hier zoo gezond is. En misschien ook omdat de T.B.C.-bestrijding in onze stad voorbeeldig werkt; dachten wij een oogenblik. B. en W. zullen praeadvies uit brengen over het voorstel-Koppen. Verder vroeg hij om inrichtingen tot verpleging van lijders aan chronische ziekten. Die moeten nu als regel in gestichten buiten de stad verpleegd worden. Misschien is het mogelijk, dat de ziekeninrichting in onze stad een deel van hun inrichting voor deze zieken afzonderen, meende hij. En een nieuw gezichtspunt was zijn vraag om de verpleging van lijders aan rheumatiek ter hand te nemen. De voorzitter scheen van dit denkbeeld toch wel een beetje te schrik ken, maar het bleek dat de heer Koppen al tevreden zou zijn als B. en W. eens ge gevens listen verzamelen over den omvang en den ernst van die ziekte. Het zal wel wenschelijk zijn dunkt ons, om dan meteen medisch advies in te winnen over de vraag in hoever hier een heilzame taak voor de gemeente is te vervullen zonder op het ter rein van de armenzorg te komen. Maar de wonderlijkste opmerkingen (ra- ren wel die over het gebrek aan ruimte in het gebouw van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst aan het Kenaupark, klachten, die ook door den voorzitter war den onderschreven. Het is nog maar een paar jaar geleden, dat deze dienst in een nieuw verblijf werd overgebracht. Dat gang gepaard met vrij veel kosten voor deze tij delijke huisvesting. Men krijgt nu toch wei den indruk, dat deze huisvesting niet met de noodige zorg is geschied, dat de keuze al zeer slecht is geweest en een voor- uitzienden blik in alle geval heeft ontbroken. Intuschen ontlokte een en ander aan den wethouder voor O. W. de mededeeling, dat na Nieuwjaar het geheele vraagstuk van de gemeentegebouwen onder de oogen zal worden gezien Er zijn nog meer diensten die wachten op goede huis vesting. De heer Joosten deed ten slotte het voorstel om in het Noorden der gemeente een zwembad te bouwen en hoewel in het algemeen verslag door B. en W. was mede gedeeld, dat zij er niets voor gevoelden, nam de heer Roodenburg het voorstel-Joosten over cm er praeadvies over uit te brengen. Terecht spraken de heeren Castricum en van Kessel hun verbazing daarover uit en met een beroep op de zoo juist beklonken samenwerking vroegen zij den heer Joosten bij het doen van dergelijke voorstellen ook de financieele mogelijkheden der gemeente in acht te nemen. Er zijn in Haarlem nu twee gemeentelijke zwembaden, een aan de Houtvaart en aan de Kleverlaan. Wij heb ben Stoop's Bad en straks komt er waar schijnlijk nog een aan de Tempeliersstraat. Dat zijn er vier en het is de vraag of een derde gemeentelijke inrichting dan nog ur gent is. De heer Slingenberg zeide alvast, dat hij zich voorbehield het voorstel in het licht van de financiën der gemeente te be schouwen en daarmede werd de kans op succes voor den heer Joosten wel klein. Wü bleven steken in de behandeling van het hoofdstuk Volksgezondheid. De eerste vijf begrootingszittingen zitten er nu op. Het is er slechts om te doen, aldus spr., een plelzierbootje of sportjacht aan te schaf fen. De heer VAN LIEMT vindt den prijs van f90.per rijwiel hoog. Voorheen was de prijs f71.50. Dat maakt nu dus nogal een belangrijk verschil. Er zijn wel eerste klasse rijwielen tegen goedkooper prijs te krijgen. Nu heeft men een zoo goed als onbekend merk ingevoerd bij de politie. Daarenboven heeft men zich voor 5 jaar vastgelegd, het geen spr. geen goede daad 'an koopman schap noemt. i De heer KLEIN vindt het gevaarlijk, te hooge bedragen te ramen, want dan wordt het geld voor andere doeleinden gebruikt, j De heer PEPER vraagt, of de motorboot al gekocht is. De VOORZITTER Beantwoordt de spre kers. Wat de rijwielen aangaat, er is niet langer gecontracteerd dan tot 31 December 1929. Er wordt op gerekend, dat niet meer voor rijwielen besteed hoeft te worden dan vorige jaren is uitgetrokken. Wat de motorboot aangaat, voor de veilig heid van de Spaamdammers, die te water hun brood verdienen? moet ook gezorgd wor den. j De schippers lijden er schade, een zelfs schade van f 1000.Onophoudelijk worden 1 fuiken gelicht. Het model-boot is gekeurd door een com missie en in orde bevonden De boot is nog niet gekocht. De heer VAN LIEMT wil wel aannemen, dat hij onjuist is ingelicht over de levering van rijwielen, maar zou dat dan nader wil len hooren. Er is echter in ieder geval slech te koopmanschap geweest Men had voor den prijs van f 71.50 eerste klas rijwielen Kun nen krijgen met alles wat er bij behoort, j De VOORZITTER wil de bescheiden be- j treffende de levering der rijwielen overleg- I gen. De Commissaris mag niet koopen zon- der toestemming van B. en W. j De heer VAN LIEMT: En dat heeft hij nooit gedaan! De VOORZITTER: „Hij heeft het gedaan, maar hij zal het nooit weer doen." B. en W. zullen wel toezien, dat. niet te hooge prijs betaald wordt i De heer MEIJERS vindt, dat wel een heel deskundige commissie de boot gekeurd heeft; de commissaris van politie, de directeur van den reinigingsdienst en de havenmeester. De vrouw van den man, bij "vien die com missie de boot ging kijken, kon zelfs aan den commissaris van politie zeggen, dat die geen verstand had van de binnen-aanvarings- wet! I Een voorstel-Bijvoet tot vermindering van den post rijwielen met f 550.wordt door B. en W. overgenomen. Het voorstel tot aanschaffing van de mo torboot wordt aangenomen met 20 tegen 14 stemmen. I Bij post 408 (onderhoud brandbluschmidde. I len), merkt de heer DE BREUK op, dat de I branden in den Waarderpolder voldoende aangetoond hebben, dat de tegenwoordige brandbluschmiddelen daar niet voldoende I zijn. Aanschaffing van een drijvende motorspuit j is te duur. I Spr. vraagt, of het Gemeentebestuur zich niet met de eigenaren in den Waarderpol- der in verbinding kan stellen, om gezamen- i lijk te komen tot verbetering der wegen. Weth. GERRITSZ geeft in overweging, de motie-Keesen te amendeeren en wel zoo danig, dat een verordening vastgesteld wordt, waarin bepaald wordt, welke zaken door de politie behandeld moeten worden. Een nieuwe commissie acht spr. niet wen schelijk. De VOORZITTER wil den Raad gaarne tegemoet komen, maai is .liet bereid, die zaken in de commissie te brengen, waarvoor hij alleen verantwoordelijk is. De heer KEESEN wijst er op, dat de Raad de salarissen der politie vast moet stellen. En dat moet z.i.. geschieden op de beste manier. En spr. vindt die beste manier al dus, dat de vaststelling geschiedt in het Ge organiseerd Overleg. Maar het gaat juist niet goed in het Georganiseerd Overleg voor de politie en daarom vraagt spr. juist wijziging van het Georganiseerd Overleg Wethouder HEERKENS THIJSSEN zet uiteen, dat met zorg gescheiden zijn de amb tenaren, de werklieden en de politie. Dat is door den Burgemeestei zelf gewild Spr. ge looft, dat vereeniging dier groepen een slechten indruk zal maken. Spr. gelooft, dat alle bezwaren ondervangen worden door het voorstel-Keesen aldus te amendeeren, dat de zaken, welke alleen den Burgemeester aan gaan, buiten het Overleg vallen De heer JOOSTEN meent dat de politie moet kunnen praten over haar arbeidsvoor waarden en een advies samenstellen. Spr. gelooft, dat het goed is. dat een commissie ingesteld wordt ter voorlichting van den Raad Nu blijft alleen de vraag of de ver ordening gewijzigd moet worden of wel, dat rekening gehouden wordt met de be doeling van den Raad Wethouder GERRITSZ gaat nader in op de werkzaamheden van het Georganiseerd Overleg. Hij is van oordeel dat het Georga niseerd Overleg voor de ambtenaren en de werklieden niet kan behandelen de za ken der politie. Spr. acht het veel doelma tiger een nieuw instituut te scheppen. De heer REINALDA gaat na dat het de bedoeling der motie is. belangrijke wijziging te brengen in de arbeidsvoorwaarden Spr. wil ook niet raken aan de bevoegdheden van den Burgemeester Maar de arbeidsvoor waarden worden uitgemaakt door den raad. Wil men nu de werklieden over de arbeids voorwaarden der politit later Deslissen? Dat behoort niet zoo te zijn Dat moet het po litiepersoneel zelf doer met een vertegen woordiging van den Raad Een nieuwe ver ordening zal bij aanneming van de motie- Keesen vastgesteld moeten worden Wethouder GERRITSZ licht dit eveneens toe. De heer BIJVOET vindt de zaak erg in gewikkeld geworden, vooral door de ter spra ke gebrachte scheidingslijn van zaken, wel ke wel of niet alleen den Burgemeester aan gaan. Spr. vindt het daarom beter, de zaak aan te houden tot de eerstvolgende verga dering na de begrootings-vergaderingen. Spr. dient een daartoe strekkend voorstel in. Verschillende leden bestrijden de meening van den heer Bijvoet. Het voorstel-Bijvoet wordt verworpen met 24 tegen 13 stemmen. De motie-Keesen betreffende de vaststel ling van een verordening regelende het Ge organiseerd Overleg bij de politie, behoudens die zaken, welke uitsluitend den Burgemees ter aangaan, wordt aangenomen met 34 te gen 3 stemmen. De motie-Keesen. om de salarieering der hoofdagenten en agenten zoo spoedig moge lijk in het Georganiseerd Overleg aan de orde te stellen, wordt eveneens aangenomen. Het voorstel van B en W. tot wijziging der loonen van de hoofdagenten wordt terug genomen. Bij post 401 bespreekt de heer MEIJERS de aanschaffing van een motorboot voor de politie. Die moest er zijn voor het vangen van vischstroopers. Onophoudelijk is er op gehamerd, dat er een motorboot moest ko men. Er zouden zelfs dezen zomer iOO fui ken tegelijk gelicht zijn. Dit lijkt spr. zeer overdreven. Ook heeft spr. nog nooit bemerkt dat er wel eens schepen in strijd gehandeld heb ben met het binnen-aanvarings-reglement. Spr. zou gaarne het aantal overtredingen hooren noemen Ook zou toezicht moeten gehouden wor den door de politie in de motorboot op zwem men op verboden plaatsen. Maar dat verbo den zwemmen geschiedt in de gemeente Haarlemmerliede Een fabriek zou vuil water loozen in het Spaarne-water. Maar dat gaat men toch niet met een motorboot onderzoeken Spr. gaat na dat vroeger het. vischstroo- pen bestreden werd met behulp van de rijks- veldwacht, hetgeen spr. de goede methode acht. Een belanghebbende wenscht de motor boot, om het zeilen tegen te gaan des zo mers. daar de zeiljachten de fuiken stuk va ren. Maar als dat het doel is. kon men wel eens bedrogen uitkomen als n.l. een aantal eigenaars van zeiljachten water gingen pachten. Spr. wijst verder op het slechte model motorboot, welke slechts geschikt is. volgens iemand om de politie te laten verdrinken. Spr hoopt, dat het voorstel niet aange nomen wordt. Het is geen bende in Spaam- dam. Nog nimmer is er door de maatschap pijen daar aangifte van vermissing of be schadiging gedaan. De heer VAN KESSEL gelooft, dat daar mede veel tijd verloren zal gaan. Een spoe- dige verbetering is noodig Kan ter plaatse geen pont aangelegd worden, waarmede de motorspuit overgebraent kan worden naar het terrein van den brand. De door den heer De Breuk gewenschte besprekingen kunnen toch gehouden worden. De VOORZITTER deelt mede. dat naar verschillende middelen ter verbetering is gezocht. De commandant der brandweer acht i het niet verantwoord, het groote materiaal over de wegen naai den Waarderpolder te zenden. De eigenaren van de fabrieken daar zijn allen ingelanden en maken deel uit van Polderbestuur Laat van hen dan het eerst uitgaan een poging om tot wegenverbetering te komen. De eerste stap moet van het Pol- derbestuur uitgaan en B. en W. zijn dan tot medewerking bereid Wethouder GERRITSZ zegt, dat de in- dustrieelen ter plaatse alle lasten willen af wenden op de gemeente. Do gronden in den Waarderpolder stijger voortdurenu en de in gelanden hebben daai de voordeel en van. Zij zijn verplicht tot onderhoud der wegen. Nu heeft de Kamer van Koophandel de zaak in behandeling en spr zou het geen goed be leid achten, opnieuw aan te dringen bij de ingelanden Daarenboven is een lichte spuit aangeschaft welke beter in den Waarder polder kan komen Daaruit blijkt dus de be reidwilligheid van B. en W., maai die mag er nigt zijn tegen eiken prijs. De heer JOOSTEN is van oordeel, dat men toch niet de zaak in den Waarderpolder moet laten branden Een dergelijk standpunt zou zeker tegenhouden de vestiging van in dustrieën in de stad De gemeente heeft de belangrijke taak te zorgen voor de veiligheid van de inwoners. De heer VAN LIEMT kan als lid van het Bureau der Kamer van Koophandel mede- deelen, dat men ten spoedigste tot een ver- gelijk zal trachten te komen. De weg, door j het gemeentebestuur bewandeld, schijnt spr. de juiste te zijn. De post wordt goedgekeurd. Een voorstel-Visser. de Middernachtzen- dingvereeniging f 100.— subsidie meer te geven, wordt verworpen met 24 tegen 10 stemmen. De laatste plechtigheden op het kerkhof werden verricht door den Bisschop van Breda, onder tegenwoordigheid van de andere Bisschoppen HOOFDSTUK IV. Volksgezondheid. De heer PEPER opent de algemeene be schouwingen Hij informeert, wanneer de betere huisvesting van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst In orde zal zijn Het is hem gebleken, dat er sinds jaren niets aan gedaan is ondanks alle verzoeken, on danks een aangenomen motie. Hij vraagt hoe het nu staat met de de finitieve hulsvesting van den dienst. De heer KOPPEN brengt hulde aan de verschillende directeuren en sluit zich aan bij wat de heer Peper zeide omtrent het gebouw van den Geneeskundigen Dienst. De ruimte is onvoldoende. Hij gaat na, dat in het Tehuis voor Ouden van Dagen toch niet die verpleging gegeven kan worden, aan chronische zieken, welke de patiënten noodis hebben Gaarne zou hij zien. dat B. en W. eens onderzochten, op welke wijze behoorlijke verpleging aan die patiënten kan worden gewaarborgd. Aan den Ongevallendienst zijn bezwaren verbonden door de huidige organisatie. De personen, aan dien dienst verbonden geven zich met toewijding aan hun werk, maar dat neemt toch niet weg dat de dienst in een stad als Haarlem niet voldoende kan werken. Hij vraagt, of de dienst niet onder gebracht kan worden bij den Geneeskundi gen Dienst. Ten aanzien van de tot standkoming eener zweminrichting in het oosten der stad gaat men meer en meer achteruit B. en W. heb ben wel eens gezegd dat een terrein was aangewezen, maar dat bleek niet in het be zit der gemeente te zijn De memoriepost, welke op de begrooting gestaan heeft vroe ger, Is thans er van verdwenen. B. en W. deelen mede dat van hen geen voorstel tot stichting van een zweminrichting in het oosten der stad te wachten is. Dit acht spr. niet in het belanz der volksgezondheid Spr vraagt, of niet meer aandacht gewijd kan worden aan de rneumatische gevallen. gerlijk Armbestuur besloten heeft, chronische zieken niet meer ter verpleging te laten op nemen in het Tehuis voor Ouden van Da gen. De heer KLEIN bespreekt de T. B. C.-be strijding. Hij heeft een onderzoek ingesteld, waarbij hem is geoleken, dat Haarlem een centrum ls voor ziekenverpleging. Ook ko men hier patiënten wonen, die op aanraden van hun dokter Haarlem als woonplaats kiezen. Zoodoende kan er wel eens een hoog sterftecijfer zijn hier ter stede. Met de voorgestelde subsidieering kan spr. zich vereenigen maai de minimum bijdrage mag niet lager zijn dan deze andere jaren was, terwiji de subsidieverleening door de provincie niet in gevaar gebracht mag wor den. Spr. vindt de huisvesting van den Genees kundigen Dienst nu niet zoo slecht, maar dringt er toch op aan, dat voorbereidende maatregelen getroffen worden voor de defi nitieve huisvesting. De heer ADRIAN weet wel, dat veel ge daan wordt voor de melkcontróle, maar vraagt zich af, of met de beschikbare mid delen niet meer te bereiken zou zijn. Spr. zou zoo. spoedig mogelijk weer willen laten geschieden immunisatie tegen diph- theritis. Hij heeft er zich over verwonderd, dat B. en w die immunisatie uit willen stel len, tot het laatste alastrim-geval ls ver dwenen. Medische redenen bestaan daartoe zeker niet. Ook de inspecteur bij het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid is van oordeel, dat langzamerhand Immunisatie tegen diphtheritis weer hervat moet worden en niet moet worden gewacht tot het laatste alastrim-geval ls verdwenen. De heer CASTRICUM ls van meening, dat er voldoende zwemgelegenheid In Haar lem bestaat, waarom za. geen nieuwe zwem inrichting van gemeentewege gebouwd moet worden, waar natuurlijk een groot bedrag mee gemoeid zou zijn. De heer JOOSTEN verdedigt een voorstel, B. en W. uit te noodigen, zoo spoedig mo gelijk voor te bereiden en aan den Raad over te leggen een voorstel tot stichting van een gratis zwembad in het noorden der gemeente. De heer VAN KESSEL zou eerst wel eens willen weten, wat dit voorstel aan de ge meente zou moeten kosten. Als de wethou der van financiën geruststellende verklarin gen dienaangaande af kan leggen, zal spr. er voor stemmen. Zijn die verklaringen niet geruststellend, dan wijst spr. het voorstel af. De VOORZITTER wil ook liefst zoo spoe dig mogeijk den Geneeskundigen Dienst definitief huisvesten Ook nu weer is het gebouw te klein voor den dienst. In het bo vendeel van het gebouw is gevestigd de in richting van pathologische bacteriologie, welke meer ruimte vereischt. Ook de vVas- sermann-reactle behoeft een behoorlijke in richting. Zoo spoedig mogelijk zullen In de brand weerkazerne vervoermiddelen moeten worden gestationneerd ten behoeve van den Onge vallendienst. Voor verpleging van chronische zieken zijn voldoende Inrichtingen ln het land Het zal zeer moeilijk zijn, voor dergelijke zieken, een hulpgebouw te maken aan een der be staande ziekenhuizen. De bestrijding der rheumatiek ls zoo'n las. tlge zaak uit medisch oogpunt, dat spr. er zich niet aan waagt. Wat de melkcontróle betreft, hoopt spr., dat de Minister spoedig met zijn onderzoek gereed ls, waarna de voor Haariera noodige maatregelen getroffen kunnm worden. Over de immunisatie tegen diphtheritis zal het gemeentebestuur zich in verbinding stellen met het Geneeskundig Sta itstoezicht en hij vertrouwt, dat spoedig weer met de inenting begonnen kan worden. Wethouder ROODENBURG bespreekt de kwestie van een zweminrichting in het noor den der stad. Spr. onderschrijft het groote belang van zwemmen. Verleden jaar zijn 257300 baden genomen en dit jaar 286600. Het aantal gra tis baden is gedaald van 147000 tot 138000. B. en W. voelen wel wat voor het voorstel- Joosten, maar hebben er bezwaai tegen, dat i»it woord gratis moet daaiom uit het voorstel gelicht worden, dan kunnen B. en W. het om prae-advies nemer. Later kan bespro ken worden de kwestie, of het zwembad gratis moet openges'eid worden De heer JOOSTEN licht het woord gratis uit zfjn voorstel. De heer KOPPEN vindt, dat de Genees kundige Dienst wel eens kan beginnen met voorlichting geven over de rheumatiek, met nde vooroereidende tnaai regelen te treffen. Het sterftecijfei aan t.b.c. ls ruim 9 dat moet naar beneden gebracht worden.. Het ls veel te noog. Spr. hoopt dar nu wérkelijk eens begon nen zal worden met d plannen tot voor bereiding van definitieve huisvesting van den Geneeskundigen Dienst. De heer CASTRICUM verwondert er zich over, u&ii x>. eii ries vuurst/wwo^-en een om praeadvies genomen hebben, ter- TT jij 57*1 Vrvtpn "Hp w°+- houder van financiën heeft nog dezer da gen verklaard, dat Haarlem op financieel gebied voorzichtig moet zijn. Sprekers einde de mogelijkheid te scheppen, betere verlichting in de huizen aan te brengen, kon niet in aanmerking komen en daarvan zouden meer menschen hebben geprofiteerd Wethouder GEERITSZ antwoordt dat na nieuwjaar het geheele gebouwenvraagstuk aan de orde gesteld zal worden, ook dus van den Geneeskundigen en van den Ongeval- J Wethouder SLINGENBERG merkt op, vies ls genomen, hetgeen niet inhoudt, dat ;B. en W. het overnemen. De al of niet •mg hangt van verschillende facto ren af. Een voorstel-Koppen. om de Vereeniging I tot bestrijding der tuberculose een subsidie te geven met een minimum-bedrag van 15 cents per inwoner, gaat naar B. en W. om praeadvies. I Een voorstel-Groenendaal, de subsidie aan het Centraal Comité van Drankbestrijdende Vereeniglngen met f 500— te verhoogen, wordt verworpen met 22 tegen 13 stemmen. De vergadering wordt gesloten. HET EINDE VAN HET JUBELJAAR Grootsche plechtigheden op komst Officieel zal het jubeljaar ter gelegenheid van "s Pausen Gouden Priesterschap nog voortduren tot 31 December mits het niet verlengd wordt tot 30 Juni 1930; wij bericht ten Indertyd hoe daarover veel gesproken werd; practlsch eindigt het op den dag van 21 December wanneer de Paus den gou den Jaardag zijner Eerste H. Mis herdenk' met de grootst mogelijke feestelijkheid. Z.H Plus XI zal zich voorbereiden met een bijzondere retraite, welke duren zal, van 8 tot 14 December en waaraan het Pause lijk Hof, in tegenstelling met de retraite die verleden jaar November het begin van het Jubeljaar voorafging, geen deel zal nemen. Den dag na het eind dezer retraite, Zondag 15 December, zal op glorievolle wijze in Sint Pieter de Zaligverklaring plaats hebben van 252 Engelsche martelaren die onder Hen drik VIII stierven voor het H. Geloof. Deze zaak, die reeds in 1874 officieel ln behande ling kon worden genomen, zal eerst nu tot een gunstig eind gevoerd kunnen worden we gens de vele moeilijkheden die voor een niet gering deel uit het ongewoon hooge aantal der candidaten voortkwamen. Een dag later, 16 December, of ln de daarop volgende week heeft vermoedelijk het reeds eerder aangekondigde najaars- Consisto-ie plaats dat niet alleen belang rijk is om de misschien talrijke kardinaals benoemingen die zullen plaats hebben, maar vooral om de toespraak welke de Verzoening tusschen Vaticaan en Quirinaal tot onder werp hebben zal en welke de Paus reeds voor langen tijd beloofde. Omdat het bezoek van den Itallaanschen koning aan het Vati caan dan de Verzoening tot een zichtbaar feit zal hebben gemaakt, schijnt er niets te zijn dat den Paus langer van zijne verkla ringen kan afhouden. 21 December is dan eindelijk de dag waar op Z.H. Pius XI voor 50 jaren Zijn Eerste H. Mis celebreerde in de S. Carlo al Corso zooals men zich herinnert gaven ook wü bericht van de geruchten die gingen over 'r. bezoek van den Paus aan deze kerk. Inge wonnen inlichtingen stelden ons in staat om i deze geruchten als min of meer fantastisch te brandmerken en inderdaad wordt er mo menteel bijna niet meer van gerept. Wel zal er in de S Carlo een groote herdenkings plechtigheid plaats hebben met onthulling van het nieuwe altaar waarvan we vroeger een beschrijving met foto konden publi ceren. De Paus zal dien dag afdalen ln Sint Pie ter en een plechtige H Mis van dankbaar- beid celebreeren. Er zijn reeds vele en groote bedevaarten voor deze gelegenheid aange kondigd van inrichtingen van onderwijs waar le H. Vader doceerde en studeerde, van ver eeniglngen waarvan Hij lid of bestuurder was. van steden en dorpen waar Hü woonde en werkte, enz, A ji A v Na deze H. Mis hoopt men, dat Z.H. Pius XI vanaf den loggione van Sint Pieter de massa op het Sint Pietersplein zal zegenen. In de Sint Jan van Lateranen, Bisschops zetel van den Paus en Moederkerk der Chris tenheid. zal een plechtig Te Deum gezon gen worden. Zondag 22 December heeft, weer in Sint Pieter. de laatste Zaligverklaring plaats van dit jaar, ditmaal van den Schotschen marte laar Ogilvle. JUBILEUMGESCHENKEN AAN DEN PAUS Een tweede tentoonstelling in het Vaticaan In de Consistorie-zaal ten Vaticane zijn momenteel een vijftigtal volledige stellen li turgische paramenten tentoongesteld, te midden van een groote hoeveelheid kleinere voor den eeredienst noodzakelijke voor werpen. Het geheel wordt behecrscht door een wlt-marmeren beeld van Bernadette de 3oubirous die onlangs zalig werd verklaard. De tentoonstelling die bijna uitsluitend be staat uit producten XI nijvere handen van de zusters van 't Christelijk Onderwijs en baar leerlingen, werd Dinsdagavond vereerd met een persoonlijk bezoek van Z.H. Pius GI aan Wien het totaal als jubileumgeschenk is aangeboden voor de Missie. De Paus toonde zich zeer voldaan over het vele dat met zoo weinige middelen was tot stand gebracht en richtte een hartelijke toespraak tot de ijverige zusters en haar leerlingen. DE H. STOEL EN JOEGO-SLAVIË Het Concordaat in ontwerp gereed Joego-Slavië, dat het allergrootste deel der Hahsburg-monarchie absorbeerde en daardoor de uiterst kleine Katholieke minderheid zij ner bevolking belangrijk zag aangroeien, on derscheidde zich niet van Staten als Roeme nië, Tsjecho-Slowakije en andere, die onge veer in dezelfde omstandigheden verkeer den en eischte aanvankelijk voor zich het recht van erfgenaam op voor het Concor daat tusschen 't Vaticaan en Weenen. Zoo als men weet, had reeds Benedictus XV kort na den oorlog verklaard, dat zulk een erf recht niet erkend kon worden: wat geduld en lange onderhandelingen noodzakelijk maakte. In haar ongetwijfeld prijzenswaardigen jver om het land, dat bijna dertig verschil lende volken met twaalf talen en vijftien -odsdiensten herbergt, te systematiseeren, zwichtte de regeering van het jonge konink rijk voor de Vaticaansche standvastigheid en zij toont zoo veel goeden wil bij de dadelijk aangevangen onderhandelingen dat tot de zending var een pauselijken Nuntius, Mgr. Pellegrinetti, besloten werd. Volgens berichten uit Belgrado, is men reeds nu na een goed jaar door de grootste moeilijkheden heen en bestaat in ontwerp een concordaat, waaraan de Paus, zoo wel als koning Alexander, zijn goedkeu ring heeft gehecht De voornaamste bepalingen dezer nieuwe overeenkomst hebben betrekking op de om grenzing der diocesen, op de liturgische taal en op de huwelijkswetgeving. Rechtstreeks afhankelijk gesteld van den H. Stoel zijn de Aartsbisdommen van Bel grado en Antivarl, en het Bisdom Scopia. De Metropolitaankerken zullen twee in ge tal zijn, namelijk die van Urkosna en Za greb Voor de liturgie en de uitoefening van den godsdienst worden belangrijke bepalin gen in het uitzicht gesteld, zonder dat er omtrent den inhoud iets openbaar wordt gemaakt. Het gebruik der glagolitische taal ln de liturgie is intuschen verzekerd. De huwelijkswetgeving is voor verbintenis sen tusschen Katholieken geheel onderwor pen aan de bepalingen van het Canonisch recht. Zoo een huwelijk, gesloten voor een fltholiek geesteiitke. krijgt automat'sch bin dende kracht ook voor den staat. Een hu welijk tusschen een Katholiek en een an dersdenkende valt onder de jurisdictie der kerkelijke autoriteiten, wanneer het volgens de kerkelijke wet gesloten ls. Men neemt aan dat het concordaat ten spoedigste zal worden geteekend. 's Pausen Nuntius bij de Koningin van Italië Een schrijven van den Paus overhandigd ROME, 22 November (B.T.A.) Mgr. Bor- gonglni-Duca, de pauselijke nuntius bij het Quirinaal, werd heden door de koningin ontvangen, an wie hij zijn huldebetuigingen bracht en een brief van den Paus overhan digde. De audiëntie droeg een zeer hartelijk ka rakter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5