DE KATHOLIEKE FILM-CENTRALE i A VIERDE BLAD MAANDAG 25 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 j RECHTSZAKEN De moord van een koopman op zijn vrouw Aan de Katholieken van Nederland! GEMENGD NIEUWS Laad- en loswal in de Maas gestort Door een auto aangereden In het ruim gevallen Kind verbrand De brand in de Zuid'Holi. Bierbrouwerij te VGravenhage De verdronken zeelieden van „De Stad Vlaardingen" De ,souvereine vorst" betaalt zijn belasting niet Boerderij afgebrand Van het dak gevallen Petroleumverkooper doodgereden Auto-ongeluk bij Rijksdorp Storm op zee Brand in een manufacturen- magazijn Vergiftigd door kolendamp LUCHTVAART De postvluchten op Indië DRA15MvanVALKENBURQ'S' e A --iLEVERTR; KUNST EN KENNIS De Nobelprijs voor philologie KERKNIEUWS Nieuwe Kardinalen SOCIAAL LEVEN Nederl. Bond van Makelaars in vaste goederen INGEZONDEN MARKTNIEUWS t h o is Spo zet goe opg ger t der af DE ZAAK VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK Eisch: 12 Jaar gevangenisstraf Zaterdagmorgen om 10 uur werd de be handeling voortgezet van de moordzaak te gen M. B., koopman, beschuldigd van moord op zijn vrouw. Zooals men weet, heeft het getuigenverhoor in deze zaak Dinsdag j.l. plaats gehad. De belangstelling was zoo mogelijk nog grooter dan Dinsdag. Reeds vroeg in den morgen stond er een queue wachtenden vóór den ingang der publieke, tribune. Door verschillenden van deze menschen werden plaatsen voor f 5 het stuk grif verkocht, volgens het „Vad.'' Voortgegaan wordt met het getuigenver hoor. De rechercheur van Driel verklaart even als Dinsdag, dat verdachte op zijn vraag: Heb je het nu tóch gedaan? ongeveer heeft geantwoord: ze heeft het er naar gemaakt. De President kan niet begrijpen, waarom de rechercheur niet aan den Rechter-Com- missaris gezegd heeft, wat hij thans als ge tuige voor de rechtbank verklaart. De Rechter-Commissaris zegt uitdrukke lijk, dat hij de vraag: Heeft verdachte ge zegd: „Ze heeft het er naar gemaakt! aan den rechercheur gesteld heeft. Van Driel heeft toen in ontkennenden zin geantwoord President: Maar van Driel waarom hebt u dan hier een tegenovergestelde verklaring afgelegd? Getuige: Ik dacht, dat de Rechter-com- missaris bedoelde of verdachte zich woor delijk zoo zou hebben uitgelaten. De President: Het is onbegrijpelijk. U had dan toch kunnen opmerken: wel woorden van gelijke strekking. U had toch als poli- tie-ambtenaar moeten begrijpen, dat het niet precies om de juiste woorden ging. Nogmaals nadrukkelijk gevraagd, ver klaarde getuige ten slotte, dat verdachte zich bij het eerste verhoor in woorden had uitgelaten, waarvan de strekking was, dat zijn vrouw het er naar gemaakt had Deze verklaring stond echter niet in direct ver band met het schieten. Dr. Murkens, die den verdachte in het ziekenhuis behandeld heeft, deelt mede, dat hij vlak naast den linkermondhoek een schotwond heeft geconstateerd. De kogel heeft de mondholte doorboord en heeft, toen hij het hoofd verliet, het lelletje van het linkeroor geraakt. De deskundige onderzoekt de littee- kens van verdachte nog eens. Hij ziet eeni- ge verdikkingen aan den achterkant van het linkeroor. Verhoor van den verdachte Hierna ging de president de geheele zaak nog eens met verdachte na. Van het begin af is het huwelijk tusschen verdachte en zijn vrouw niet goed geweest, waaraan stoken van de zijde van haar familie, volgens ver dachte, niet vreemd was. Ten slotte werd de toestand gespannen. aan beide kanten schuld was. Maar n hebt toch uw vrouw bedrogen! Verdachte: Ik ben geen speler en geen gokker. President: Neen, mara u bent wat anders. Verdachte gaf vervolgens toe, dat zijn vrouw heeft willen scheiden. Verdachte heeft een scheiding weten tegen te houden. Hij hield nog steeds van zijn vrouw. Hij heeft een geheel nieuwe omgeving ge- wenseht voor zich en zijn gezin om een be tere verstandhouding te scheppen. Verdachte zeide, op den 30en Mei naar Den Haag te zijn gekomen om uitstel te krijgen voor een nieuwen eisch tot echt scheiding welken zijn vrouw had ingesteld. De verhouding was overigens goed en de begroeting was dan ook hartelijk. Verdachte gaf toe, dat hij toen hij van Antwerpen kwam, twee zwaar geladen re volvers bij zich had. President: Waarom was u zoo zwaar ge wapend? Verdachte: Ik liep altijd gewapend. Hij merkte nog op, dat hij misscheni 1 der wapens had kunnen verkoopen om zoodoen de de kosten van de reis te kunnen dekken. Vervolgens vertelde verdachte het een en ander over het onderhoud met zijn vrouw. President: Ben u uw vrouw gaan sarren, toen u thuis kwam. Verdachte: Ze was weemoedig door al de ellende Van den laatsten tijd. Ze wilde vrije koopvrouw „haar eigen baas" zijn. Op eens werd ze opvliegend. Pres.: Werd u toen boos? Verd.: Ik was alleen zenuwachtig. Ik dreig de me van kant te zullen maken. Pres.: Hebt u toen de revolver uit uw zak gehaald? Verd.: Ja. Mr. Boudier: Mag verdachte het even voordoen? De President keurt dit goed. De verdachte steekt beide revolvers in zijn zak. Pres.: Hoe was toen de situatie? Verd.: (haalt de revolver te voorschijn]. Ik wilde hem tegen mijn hoofd draaien. Maar vóór dat dit gebeurde, ging de revol ver plotseling af. Toen ik merkte, dat mijn vrouw per ongeluk getroffen was, dacht ik bij me zelf: nu moet ik zeker dood Ik stort te mij in de gang en schoot me in mijn hoofd. Pres.: Liep uw vrouw achter u aan? Verd.: Dat weet ik niet. De verdachte demonstreert nu, hoe hij achter de voordeur staande, met zijn rech terhand de revolver op zijn linker kaak heeft gericht. Volgens hem heeft toen de kogel, na zijn kaak doorboord te hebben, zijn vrouw die, zonder dat hij het wist, achter hem stond, getroffen. Wat er hierna gebeurd is, weet verdachte niet meer. Pres.: Hoe verklaart u het schot in de buikholte? Het schot dat in de keuken af ging, kan het niet geweest zijn, want dan zou eerst de tafel doorboord moeten zijn. Uw vrouw zat immers achter de tafel? Verd.: Ik weet niet of mijn vrouw op dat oogenblik stond of zat. Ze was zoo beweeg lijk; ze zat geen oogenblik stil. Pres.: Bent u bedreven in het schieten? Verd. Nee, ik heb nooit tevoren ge schoten. Pres.: Hadt u twee revolvers in uw han den, toen u in de gang kwam? Verd.: Dal kan wel. Nog verklaarde verdachte, dat hij zeker heide" revolvers getrokken moet hebben. Bij het vallen is een waarschijnlijk op den grond terecht gekomen. Het requisitoir Het woord was vervolgens aan den verte genwoordiger van het O. M, mr Blok, tot het nemen va». zijn requisitoir I n wees er op, dat e, <W zoowei ongunstig over verd.ci.tc ove. de vrouw is ge sproken. Mc. verklaringen za men dan ook zeer- »o..< moeten zijn aar om heet. «c »eró«h«« -chier zooveel ge tuigen. mme. rore». jc*1 'l Dit «a» niet noodi^. av- veiwwcto»'» voorstel »«v dat he tries route* een ongeluk belreu Nu h.ftber. «r. verschillende, getuigen ver klaard, d«e veru.chte no .it iets terug deed, wanneer zijt vrouw schold en raasde, maar 'deze getuigen wisten niet, dat verdachte ontrouw was, wat zijn vrouw wel wist. Dat hij niets terug deed, wijst er dan misschien eerder op, dat verdachte schuldbewust was. In ieder geval zal de verhouding door ver- dachte's ontrouw zeer beïnvloed zijn ge worden. Verdachte bleef echter, ondanks dat, van zijn vrouw verlangen, dat zij een goede huisvrouw bleef. Kon hij dat echter van haar verlangen? Tot het gebeurde op den 30slen Mei ko mende, betoogde spr., dat verdachte steeds wisselende verklaringen had van het feit, dat hij twee revolvers bij zich had. Zijn vrouw had reeds een voorgevoel, dat er iets gebeuren zou; haar uitlatingen tegen over getuigen wijzen er op. De kinderen werden uitgestuurd en alles gesloten. Daar na is er twist ontstaan, de vrouw wilde de scheiding doorzetten. Toen is er geschoten. Spr. kan uit al de omstandigheden niet an ders opmaken dan dat de vrouw in de keuken in de kaak moet zijn geraakt, welk schot reeds doodelijk is geweest. Het is niet aan te nemen, dat hier van een -ongeluk sprake zou zijn geweest. De feiten en al wat tevoren is gebeurd wijzen op het tegendeel. Met betrekking tot de verklaring van den rechercheur Van Driel merkte spr. op, dat deze getuige hiervan ten slotte een aan vaardbare oplossing heeft gegeven, al kan spr. zijn houding, vooral waar het een po litieman betreft, niet goed verklaren. Maar er komt nog bij, dat verdachte's dochter de verklaring van Van Driel volkomen heeft bevestigd. Men mag die verklaring dan ook niet ter zijde leggen en uit die verklaring blijkt weer, dat hier geen sprake kan zijn van een ongeluk. Waneer men aanneemt, dat er dus opzet in het spel is, dan is het karakter, optreden en gedrag van verdach- tes vrouw van beteekenis. Dit kan echter nooit van dien aard zijn geweest om het ge beurde te rechtvaardgien. En daar kopt nog bij zijn eigen gedrag van de laatste ja ren. Dat er met voorbedachten rade is gehan deld, achtte spr. niet voldoende bewezen, wel echter den opzet. Reeds daarom is een zware straf noodig. Een excuus is er niet. Spr. eischte ten slotte wegens doodslag twaalf jaren gevangenisstraf tegen den ver dachte. De verdediging Verdachte's raadsman, mr. Bourlier, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij betoogde, dat men in casu slechts met een ongeluk te doen heeft, en dat men hoogstens tot een constructie van het veroorzaken van dood door schuld kan komen, waarvoor geen pre ventieve hechtenis toelaatbaar is. Op grond hiervan vroeg pleiter de invrijheidstelling van verdachte. De rechtbank vond echter geen termen aanwezig om in dezen stand van het geding de invrijheidstelling van den verdacht te ge- lasten. Verdachte bleef zijn onschuld volhouden. De uitspraak werd bepaald op 5 Decem ber a.s. 20.000 schade. Te Blerick is de verhoogde laad- eri los wal aan de Maas over een lengte van 50 M. en een breedte van 3 M. in de Maas gestort. De schade wordt op ongeveer 20.000 ge schat. Wielrijder zwaar gewond. Te Wehl is de 24-jarige landbouwer H. met zijn rijwiel aangereden door den auto van den heer G. uit Jutfaas. H. bekwam een hevige hoofdwonde en een dubbele beenbreuk en werd naar het zie kenhuis te Doetinchem overgebracht. Bij het lossen van een kolenaak in den Amstel, is Vrijdagmiddag te Nieuwer-Am- stel een der arbeiders door een openstaand luik in het ruim gevallen. De man werd met zware inwendige kneuzingen naar een zie kenhuis te Amsterdam overgebracht. Het bestuur van de Katholieke Film centrale richt zich in een circulaire tot de katholieken van Nederland. In de circulaire lezen we; „Een Katholieke Filmcentrale is gesticht. Ze' groot en sterk te maken is de plicht van katholiek Nederland." Reeds heeft een groot aantal personen van naam en gezag zich vereenigd tot een eere comité en volle instemming betuigd met het streven van de K. F. C. Bovendien heeft zij het groote nut van haar bestaan reeds bewezen door met veel succes medegewerkt te hebben tot oplossing van het Bieseeopconflict in het Zuiden. Wat is het doel der K. F. C.? Mede te werken tot verheffing van het zedelijk en artistiek niveau der filmkunst en de film te maken tot een apostel van waar heid en schoonheid, tot een machtig propa gandamiddel voor katholieken godsdienst en cultuur. Hoe wil zij tot dat doel komen? Ie. Door het organiseeren van een cen trale kath. keuring, om 't kwaad der slechte film te weren en de resultaten dier keuring kenbaar te maken in een filmorgaan, om eenheid te brengen in de keuring; om belang stelling wekken voor de filmkunst en de aan dacht te vestigen op de goede films, die door verschillende maatschappijen in roulatie wor den gebracht. 2e. Door steun te geven in aankoop en exploitatie van goede films aan onze exploi tatie-maatschappij „De filmafd. der K. S. A., Steenschuur 17 te Leiaen. 3e Door het beschikbaar stellen van goede, door de K F. O. gekeurde eerste klas amuse mentsfilmwerken tegen billijken prijs aan onze patronaten en vereenigingen en te komen tot een goede collecte leerfilms. ae Door het vormen van en het geven van* Steun aan een vereeniging van bezit ters of directeuren van localiteiten voor filmv°rtooning, die zich onder toezicht stel len (zie art. 21—22 der Bioscoopwet) van de Kath. Filmcentrale en alleen door ons goed gekeurde films vertoonen. 5e. Door het bevorderen van oprichting en steun in exploitatie van localiteiten, enz., waar goede films vertoond worden. 6e. Door het petitionneeren bij Rijk en de gemeenten ten voordeele van 't kath. film- vraagstuk. 7e. Door een nationaal fundament te vormen vor de komende internationale en kath. filmbeweging en industrie; deel te nemen aan internationale congressen en mede te werken aan de productie van katho lieke kunstwerken op filmgebied om aldus te komen tot volkomen oplossing van het film- vraagstuk. Een uitgebreid program dus, dat alleen en dan nog met veel moeite en na veel tijd door eendrachtige samenwerking kan verwezenlijkt worden. Daarom wil onze stichting alle kath. krachten op filmgebied vereenigen en ver wacht zij van Katholiek Nederland krach- tigen, zedelijken en financieelen steun. Het hoogste kerkelijk gezag te Rome moe digt onze actie aan en roept alle katholieken der gansche wereld ten strijde tegen de slechte film en ter verovering van het katho liek terrein op filmgebied. Ons Doorl. Episcopaat heeft ons zijn zede lijken steun geschonken en onze statuten goegekeurd. Als het hoogste kerkelijk gezag ons voor gaat, dan weet Kath. Nederland wat het doen moet. Hoe moeten de Katholieken ons steunen le. Door Contribuant of Donateur te wor den van onze stichting. Wil onze stichting ook in de toekomst krachtig en vruchtbaar blijven werken, dafi is de vorming van een groot stamkapitaal noodzakelijk. 2e. Door zich te abonneeren op den „Kath. Filmgids," waarin de mededeelingen der stichting worden gepubliceerd, de nieuwe in circulatie gebrachte films worden bespro ken en beoordeèld en de aandacht wordt ge vestigd op de werkelijk goede films en haar moreele of aesthetische waarde. 3e. Doordat eigenaars of directeuren loca liteiten voor filmvertooning, b.v. patronaten, vereenlgingslokalen of die als zoodanig kun nen worden ingericht, zich bij ons aansluiten en door ons gekeurde programma's betrekken. Hierdoor is men zeker van goede program ma's en geniet men den steun van de K. F. C. 4e. Om het bovengenoemde beter te berei ken, is het noodig, dat er in iedere plaats een kern van actie gevormd worde, een groep propagandisten tot het werven van contri buanten, donateurs en abonné's op den „Katholieke Filmgids". Zij, die als propagandisten de K. F. o. willen steunen of zich als eigenaar, directeur van een bioscooplokaliteit bij ons willen aan sluiten, moeten zich aanmelden bij ons Secretariaat: Keizersgracht 453, Amsterdam. Zoo moet men ons steunen, want het gaat hier om een groot katholiek belang, een internationaal en dus ook een nationaal be lang van de hoogste beteekenis. „De bioscoop", aldus „La Croix" 3 Febr. 1928, „is meer dan ooit een levenskwestie van de Kerk, vooral tegenover de plannen van hen, die van de film willen maken het voer tuig van neutraal onderwijs." Het gaat hier niet alleen om geloof en godsdienst. De bekende Fransche schrijver Louis Bert rand, zegt: „Men is bezig de grondsla gen onzer beschaving te ondermijnen. De bioscoop is geworden een geduchte en ge vaarlijke apostel van het heidendom, ze ont kent, ja, heeft zelfs niet het minste begrip van het bovennatuurlijke". Wij vertrouwen, dat Kath. Nederland hier van ten volle overtuigd is en zedelijken en financieelen steun zal verleenen, overeeen- komstig het groote belang dat de stichting voorstaat. Te Staphorst is een half-jarig kind van R. P., dat in de wieg lag, levend verbrand, doordat het bedje in aanraking was gekomen met de kachel. De moeder was even afwe zig geweest. De schade ruim 500.000. Als eindindruk van den omvang van den brand, die in een gedeelte van de gebouwen der Zuid-Hollandsche Bierbrou werij beeft gewoed, is gesteld, dat deze is beperkt gebleven tot de zolderverdieping, waarvan over een lengte van 60 ft 70 Meter de kapconstructie is vernield, terwijl van de duizenden houten kisten, die daar opgesta peld stonden het overgroote deel in de vlam men is opgegaan. Van een voorraad stroo- hulzen, die eveneens op genoemde zolders geborgen was, is uiteraard veel door den brand verloren gegaan. Verder is een groot nieuw plaatijzeren waterreservoir, behoorende bij de koel-installatie, als blik verbogen, ter wij eenige motoren zijn vernield. Het nieuwe gebouw' zelf, dat, zooals ge meld, geheel van steen, beton en ijzer is, bleef behoudens de zolderverdieping, intact. De betonvloeren hebben niet noemenswaard geleden. Het bedrijf der brouwerij kan gewoon doorgaan. De schade beloopt vermoedelijk ruim een halve ton, welke door verzekering is gedekt. Nadere bijzonderheden Omtrent het verdrinken van vier opva renden van het schip „De Stad Vlaardingen" van de Halcyon-hjn, waarvan wij reeds eenige dagen geleden melding maakten, be richt Reuter de volgende bijzonderheden: Bij aankomst te Sydney (Br. N. Amerika) heeft de gezagvoerder der „Stad Vlaardin gen", de heer Wyrdman, in zijn scheeps- verklaring medege'eeld, dat de bootsman en drie matrozen door een geweldige vloedgolf op den Atlantischen Oceaan overboord zijn geslagen en verdronken in den namiddag van 17 Nov. j.l. Een vierde matroos, die gewond werd, ls naar het ziekenhuis te Sydney overgebracht. „De Stad Vlaardingen", die in Nederland zee had gekozen, kwam in een orkaan te recht, die een enormen golfslag veroorzaakte, waardoor de ploeg der bemanning, die op dracht had gekregen, schade te herstellen, die het schip bij een vorige stortzee had op- geloopen, over boord sloeg. De officieren op de brug van het schip dachten niet anders, of „De Stad Vlaardingen" zou een prooi worden van de woedende golven; het schip kwam echter geleidelijk weer boven water en kon zijn tocht voortzetten. De gekwetste zeeman werd bedolven onder een deel der tuigage, dat door den storm werd afgeslagen, hetgeen hem ervoor be hoedde, eveneens van boord te worden ge spoeld. Da ir het ongeval op 17 November plaats vond, houdt het noodweer, dat „De Stad Vlaardingen" teisterde, hoogstwaarschijnlijk geen verband met de 1.1. Maandag opgetre den aard- en zeebeving. g'esleepf door de firma Riem aan den Deyl Dr P la Faille heeft de beide gewon den R. K. Ziekenhuis in den Haag late en. De belastingambtenaren hebben ten huize van den Vorst van Geleen enz. aan de Eind- straat te Geleen beslag gelegd op de aan wezige goederen wegens het niet betalen van belasting Eerst werd hun de toegang ge weigerd. De burgemeester, die mede aanwe zig was, sommeerde toen den Vorst de deur te openen. De Vorst, die achter het raampje aan de deur stond, verklaarde eerst dat hij Het groote vee gered Zaterdagavond is brand uitgebroken in de boerderij van den heer J. Borst, die ge legen is aan den Helderschen weg tusschen Alkmaar en Bergen. De eigenaar slaagde er in de varkens en ongeveer 28 koeien het land in te jagen. De boerderij en de inboedel is verzekerd. De brandweer rukte met al het materieel uit, maar slaagde er niet in de boerderij te behouden. De oorzaak is onbe kend. Een zeug met biggen en een paar varkens zijn waarschijnlijk in de vlammen omgeko men. De rietdekker P. G. viel van het in repa ratie zijnde dak bij den heer D. V. te Wie- ringen, waarbij hij zwaar inwendig gekneusd werd en enkele ribben brak. Hü moest in het ziekenhuis te Den Helder worden op genomen. Weer het felle autolicht schuldig Zaterdagavond is de 59-jarige petroleum- verkooper, C. van Vessem, uit de Stations straat te Schiedam, op den dijk tusschen Rotterdam en Schiedam door een autobu? j overreden. De chauffeur heeft verklaard, dat het felle j licht van een hem juist passeerenden auto j in zijn spiegel heeft geschenen, waardoor hij werd verblind en hij het slachtoffer, dat i met een handwagen aan den rechterzij de van den weg tiep in het geheel niet heeft gezien. Van Vessem was op slag dood. Zijn lijk werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Twee personen gewond Zaterdagmiddag had een vrij ernstig aulo- ongtluk plaats op den Katwijkscheweg, juist bij de bocht, waar men in de richting Rijks- dorp afslaat, ter hoogte van den weg naar het Wassenaarsche olag. Een dame, mej. Nancy van Harencarspel, aan het stuur ge zeten, moest uitwijken voor een uit de te genovergestelde richting komenden auto, verioor haar tegenwoordigheid van geest, nam de bocht foutiei, slipte en reed met betrekkelijk groote vaart tegen een boom. De sluurkolom werd o.a. verbrijzeld, waar door de dame zelf niet ernstig aan hand en lippen werd verwond. De naast haar geze ten heer H. Romonde Righardus. kreeg een vrij ernstige wond boven en aan het^ linker oog. De zwaar beschadigde auto is weg- '2n ;iv Het visschersvaartuig, Bru. 39, dat een onbekend stoomschip, nabij Walsoor den (Z.) is aangevaren, is Zaterdagavond drijvende gemaakt en met de boot „Do- rus Rijkers" naar Hansweert gesleept. On derweg werd het convooi overvallen door stormweer, waardoor opnieuw het vaartuig losbrak. Het is tot nu toe niet gelukt, het wrak te vinden. Gistermiddag is omstreeks drie uur brand uitgebroken in het manufacturenmagazijn „Het Vaalser Kaufhauste Vaals. De win kel brandde geheel uit. Er is voor verschei dene duizenden guldens schade aangericht. Op de bovenverdieping kon men het vuur afdoende bestrijden. De verzekering dekt de schade. Toen Zaterdagmorgen de heer W. van den nachtdienst op de mijn Julia te Ubach over Worms thuiskwam, vond hy de deur geslo ten. Op zyn herhaald kloppen kreeg hy geen gehoor. Hij drukte een der ruiten van zyn woning in en verschafte zich op deze wyze toegang. Hij vond zijn vrouw en vier kinde ren bewusteloos liggen. Zij waren vergiftigd door kolendamp. Hedenmorgen was de toe stand van vrouw en kinderen nog ernstig, hoewel iets beter dan gisteren, Te Allahabad Het zesde postvliegtuig, de P.-H A.G.R. is om 6.30 uur Zaterdagmorgen uit Nasirabad vertrokken en om 10.55 uur te Allahabad aangekomen. Te Calcutta Vandaar vertrok het om 11.50 uur en land de te 16.20 uur vlot op het vliegveld Dum Dum te Calcutta. Het derde retourvliegtuig Volgens by de K L. M mgekemen be richt is het derde retourvllegtuig Zaterdag morgen 6 uur 52 uit Bangki.x vertrokken en te 12 uur 57 te Akyab gearriveerd. Bij de K.L.M. is later bericht ingekomen, dat het zesde postvliegtuig gisteren te 9.45 uur uit Calcutta is vertrokken en te 13.40 uur te Akyab is gearriveerd. Aan boord is alles wel. Het derde retourvliegtuig vertrok gisteren te 6.35 uur uit Akyab en arriveerde te 10.24 uur te Calcutta, Om 11.30 uur werd van hier vertrokken naar Allahabad, waar het toestel te 16.45 uur aankwam, den burgemeester niet erkende. Toen -de burgemeester daarop vroeg of de Vorst hem herkende en aanstalten maakte zijn ambtsketen te toonen, antwoord de de Vorst bevestigend en opende de deur. De belastingambtenaren traden binnen, hieven een reeds eerder gelegd beslag op de goederen op en legden opnieuw beslag op de vorstelijke goedereft, welke wellicht binnenkort onder den hamer zullen komen. Toegekend aan prof. Ernst Curtius? Naar gemeld wordt, zal de Nobelprijs voor philologie dit jaar naar alle waarschijn lijkheid worden toegekend aan prof. Ernst Robert Curtius te Bonn. 1886 te Thann in Eizas-Lotharingen. Nadat Prof. Curtius is geboren den 14en April hij het gymnasium te Strassburg bad door- loopen, studeerde hij aan de Universiteit aldaar Vervolgens te Berlijn en Heidelberg. In 1910 promoveerde hij tot Dr. phil. In 1913 werd hij privaat-docent in de Ro- maansche talen te Bonn waar hij in 1913 tot buitengewoon hoogleeraar werd benoemd. In 1920 vestigde hij zich te Marburg en doceert sedert 1927 aan de Universiteit te Bonn. Hij houdt zich voornamelijk bezig met de nieuwere letterkunde. ROME, 23 Nov. De „Osservatore Ro mano" meldt, dat de paus op het volgende consistorium tot kardinaal zal benoemen mgr. Gonzales Cereira, aartsbisschop van Lissabon, mgr. Lavitrano, aartsbisschop van Palermo, mgr. Minoretti, aartsbisschop van Genua, en mgr. Mac Rory, aartsbisschop van Armagh (Ierland), Het lidmaatschap van den Bond De concurrentie van notarissen Bovengenoemde Bond hield Zaterdagmid dag te Utrecht in Hotel Terminus een bui tengewone ledenvergadering onder leiding van d.en heer G. van der Laan Jr. uit Gro ningen. De voorzitter uitte zyn tevredenheid voor de goede opkomst van de leden waarin spr. een beeld van vooruitgang van den Bond ziet. In treffende bewoordingen, welke door de aanwezigen staande werden aangehoord, memoreerde de heer v. d- Laan het overlij den van den bekwamen rechtskundigen ad viseur van den Bond, den heer Mr. Tjerk de Vries. By monde van den heer H. Th. Fibbe uit Haarlem werd het rapport der commissie Appel, Broers en Schipper uitgebracht. Deze commissie had als taak te onderzoe ken of het lidmaatschap van den Ned. Bond vereenigbaar is met dat van de Ned. Broe derschap van Makelaars, waarby de commis sie tot de conclusie komt, doat het lidmaat schap van den Nederlandschen Bond onver- eenigbaar is met dat van de Ned. Broeder schap. De commissie geeft verder in overweging tot het definitieve besluit te komen, het lid maatschap in het algemeen van deze twee bonden te verbieden echter niet van terug werkende kracht. Aangenomen werd na uitvoerige bespre kingen een voorstel van den heer van den Berg uit Breda waarbij het lidmaatschap van den Ned. Bond van Makelaars niet vereenig baar werd geacht met dat van andere lan- '.eiyke bonden met geiyk doel, met de restrictie, dat zulks niet van terugwerkende kracht zal zijn. Tevens werd het bestuur uitgenoodigd te trachten een fusie te vormen met bestaande bonden. Ingekomen was een schrijven van de Noordhollandrche Makelaarsver. gevestigd te Alkmaar, waarin zy mededeeling deed, dat zy per 1 Jan. 1930 als afdeeling van den bond toetreedt. De heer Appel, uit Alkmaar, bepleitte als vertegenwoordiger van die vereen)»» ïg, de wenschelijkheid om een adres te richten toe den betrokken minister, waarin werd aange drongen om de bevoegdheid der makelaars In vaste goederen, hypotheken en assurantiën vast te stellen op zoodanige wyze, dat deze geen concurrentie van de zijde der notarissen meer te duchten heb ben subs, om den notarissen geen grooter be voegdheid te verleenen, dan deze nu bezit ten. Het bestuur heeft reeds stappen in deze richting gedaan, het zal echter in een sraii- entie bij den Minister van Justitie nogmaals diens aandacht op deze aangelegenheid ves tigen. Het bestuur werd vervolgens gemachtigd om voorgelicht door een commissie van vyf leden, een nieuwen rechtskundigen adviseur te benoemen. Na een korte bespreking over grieven te gen Assurantie-Maatschappijen en Bankin stellingen werd besloten deze schrifteiyk ter kennis van den bond te brengen, waarna deze in het Orgaan zullen worden gepubli ceerd. Aangehouden werd het bestuursvoorstel de bijdrage der leden voor het Orgaan van den Bond van 5 op 7.50 te brengen. Op voorstel van den heer v. d. Berg ging de vergadering accoord om het jaar- k LEEUWARDEN lijksch gemeenschappelijk diner niet meer voor rekening van de kas te doen zyn. Na de rondvraag, waarby nog verschil lende huishoudeiyke aangelegenheden ter sprake kwamen werd deze goed bezochte ver gadering door den voorzitter gesloten. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Binnenkort komt St. Nicolaas met enne geschenken zoovele kinderen gelukkig maken. Zoo gaarne zouden ook de Eerw. Zusters van het meisjes-gesticht Meerzicht te Vel- sen-Noord de haar toevertrouwde kinderen verbiyden, maarde Zusters en de kinde ren zijn arm, en waar niet is, kan niet ge geven worden. Gelukkig zullen er nog wel goede menschen gevonden worden, die ter liefde Gods een offertje willen zenden per postwissel of per giro (No. 113767, „Klooster Meerzicht Velsen-Noord"), opdat ook In Meerzicht met het a.s. St. Nicolaas-feest groote vreugde moge heerschen. Op de offer vaardigheid dier goede menschen doe ik daarom een bijzonder beroep: God loone hen overvloedig! U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dan kend voro de plaatsruimte, Hoogachtend, PASTOOR A. HOMULLEH. Velsen-Noord, 23 November 1929. AMSTERDAM, 25 Nov. Amsterdamsche Veemarkt 442 vette koeien: 1ste kwal. 1.10—1.18, 2de RwaL 90—1.04, 3de kwal. 8090, mindere soorten 6874, per K.O. slachtgewicht. 120 melk- en kalfko'ien 370 per stuk. 55 vette kalveren: le kwal. 1.10—1.16, 2de kwal. 1.00—1.08 per K.G. le vend gewicht. 46 nuchtere kalveren 1419 per stuk; 112 schapen 3848; 540 varkens vleeschvarkens 90—110 K.G. 97—98 cent; een enkele boven- noteering zware varkens 9697; vette 95 0.96 per K. G. slechtgewicht 89 paarden 100 223 per stuk. BEVERWIJK. Prijshofceering Gladiolen van Donderdag 21 November 1929. Groote aan voer. Pry zen constant. Handel stug. Besteed werd voor: Mrs. Alkemade 12 op 1.70, 10 op 12.60; America 14 op 1.80; 12 op 1.00; 10 op 12.60; Bleriöt 14 op 2.10; 12 op 1.20; Bren- cheyensis 12 op 1.10; Crimson Glow 12 op 1.90, 10 op 12.55; Early Sunrise 14 op 2.00; 12 op 1.50; Electra 12 op 1.20; 10 op 12.55; Empress of India 12 op 95; 10 op 12.40; Faust 12 op 1.10; 10 op 12.45; Floming Sword 12 op 85; 10 op 12.50; Gilden West 12 op 1.00; Ge neral Patain 14 op 1.50; 12 op 60; Hermione 12 op 1.20; Hulot Baron Jos 14 op 1.70 12 op 1.40; rimmaculé 12 op 2.70; 10/12, 1.60; Ja- coba v. Beyeren 12 op 1.30; 10/ 12.60; Liebes- feuer 12 op 3.10; 10/12, 1.40; Lilly Lehman 14 op 2.20; 12 op 1.50; Maidenblush 12 op 75, 10/12, 35. Marechal Foch 14 op 112 op 60; Master Wietse 12 op 1.20; Majestic 10/12.85; Niobe 12 op 1.50; Odin 12 op 80; Oranje Brillant 10/12, 1.30; Orion 12 op 95; Peace 14 op 1.80; Pink Beauty 12 op 1.80; Prince of Wales 14 op 1.50; 12 op 1.20; Rose Precose 14 op 1.50; Rubinl 12 op 1.30; Sara Bernhardt 12 op 80; Souvenir 12 op 85, Venus 12 op 90; War 12 op 1.50; Willy Wig man 12 op 90. White Giantl2 op 3.70 10/12,2 Halley 14 op 1.50; 12 op. 60 Standdaard 12 op 90. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELMARKT Prijzen heden onveranderd. Aanvoer; 3 ladingen, 2760 H.L. NOORDSCHARWOUDE, 25 November Aanvoer: 3500 Kg. Gele kool 3.103.30; 1400 stuks Chineesche kool 2.70; "300 Kg. Uien, Grove Uien 3.403.60; Uien 3.10 —3.40; Drielingen 2.20; 15000 Kg. Roode kool 2.60—4.50; 11800 Kg. Witte kool 0.60—1; 14400 Kg. Deensche Witte kool 1.50—1.90. Nlet-Ofiicieel. 452e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 25 November, le Klasse, le Lilst. Hooge Priizen: 20975 20.000. 20747 1.000. 17041 t 400. 1365 20721 200. 8548 12951 13104 19688 100. Priizen van 20. 56 116 120 189 197 200 250 261 380 453 527 566 611 630 652 689 882 935 1030 1211 1243 1366 1367 1379 1394 1493 1535 1540 1565 1574 1668 1670 1733 1742 1834 1847 1856 1862 1972 2031 2153 2158 2174 2235 2303 2327 2404 2444 2509 2530 2632 2693 2766 2797 2897 2944 3024 3046 3050 3060 3064 3161 3205 3212 3290 3611 3617 3620 3703 3807 3829 3837 3883 3917 3972 4074 4091 41.30 4146 4172 4175 4179 4194 4223 4300 4334 4475 4486 4557 4562 4564 4737 4784 4819 4835 4983 5035 5058 5088 5151 5185 5198 5305 5385 5408 5415 5452 5544 5567 5659 5765 5795 5805 5828 5845 5936 6041 6112 6203 6204 6273 6316 6354 6361 6399 6404 6439 6447 6626 6653 6654 6662 6721 6730 6764 6766 6795 6809 6918 6929 6953 6980 7026 7051 7122 7282 7293 7292 7299 7462 7464 7466 7503 7517 7598 7609 7629 7704 7710 7789 7798 7842 7870 7906 7917 7955 7993 7996 8021 8099 8116 8118 8142 8175 8185 8194 8243 8291 8351 8353 8402 8430 8477 8484 8435 8568 8571 8582 8619 8638 8666 8723 8861 8871 8912 8915 8938 9042 9052 9078 9096 9135 9235 9374 9436 9454 9479 9511 9537 9543 9559 9701 9916 9989 10042 10147 10161 10221 10269 10284 10314 10409 10433 10501 10613 10618 10635 10657 10669 10675 10794 10810 10811 10817 10834 10960 10979 10991 11027 11090 11103 11120 11169 11211 11305 11308 11322 11328 11350 11378 11426 11478 11481 11489 11563 11632 11658 11703 11708 11806 11830 11888 11924 11955 11964 11975 12037 12069 12096 12103 12124 12139 12191 12212 12239 12263 12377 12393 12397 12405 12498 12550 12627 12645 12651 12652 12712 12771 12853 12906 12984 13037 13172 13332 13350 13352 13478 13481 13485 13492 13558 13655 13717 13743 13752 13776 13783 13811 13859 13893 13894 13905 13920 13931 13944 13952 13959 13963 13969 14004 14012 14028 14051 14070 14081 14137 14210 14237 14270 14310 14415 14424 14469 14487 14518 14526 14601 14633 14658 14718 14734 14758 14767 14837 14872 14886 14945 14977 14979 15036 15121 15131 15137 15146 15243 15316 15421 15452 15544 15603 15667 15712 15732 15807 15873 15884 15949 15956 15961 16010 16024 16038 16056 16063 16104 16110 16134 16216 16222 16229 16253 16433 16492 16561 16594 16600 16611 16619 16652 16665 16678 16688 16742 16948 17029 17050 17088 17090 17097 17161 17269 17334 17368 17469 17498 17591 17679 17726 17741 17786 17859 17960 17961 17978 18062 18146 18117 18187 18220 18221 18225 18226 18233 18275 18425 18513 18523 18557 18583 18615 18663 18947 18971 18979 19031 19040 19043 19066 19093 19100 19154 19206 19238 19270 19326 19333 19349 19376 19422 19433 19437 19481 19518 19600 19650 ¥>684 19697 1969S 19711 19725 19835 19908 19941 19957 20030 20086 2*1131 20134 20163 20225 20235 20335 20348 20370 20381 20407 20414 20417 20433 20506 20574 20629 20639 20650 20730 20746 20883 20898 20934 20973 20992

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11