Stadsnieuws Amsterdamsche Beurs Heringa Wutiiricii Haarlem LAATSTE TELEGRAMMEN Stofzuigarhuis MAERTHS TWEEDE BLAD MAANDAG 25 NOVEMBER 1929 oi^uJZiJDE Oliestook-mrichtmgep Centrale Verwarming Hevige gevechten woeden aan het Oostelijk deel van het Siberisch-Mandsjoerijsche front Agenda 26 November De toestand in China Nog grootere vliegtuigen Ernstig ongeval bij Metz Watervoorziening van Heemstede Naar Prov. Belasting-verlaging in Noord-Holland De ontpïoffingsramp te Essen Het „Volksbegehren" Feestvergadering Tramweg- Personeel WANNEER MOGEN DE WINKELS LANGER OPEN BLIJVEN?? Behanueling der Gemeente- begrooting NA DEN MOORD AAN DE ZOMERKADE Aanbesteding politiekleeding Feestavond Patronaat O. L. Vr. Rozenkrans Het verkeersvraagstuk Gecombineerde tentoonstelling Opbrengst collecte Comité van Katholieke Actie De verbreeding van de Boulevard te Zandvoort TOONEEL De Gemeentelijke Zweminrichting Nieuwe zaak Jubileum iarteljeriüstr. 16 - Tel. 4io. 10756 Apex K!op-Veeg-Stofzuigersf 175.- Rijwiel ontvreemd BURGERLIJKE STAND Ontheffing winkelsluiting MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam - LONDEN, 25 November Uit Hongkong wordt nader gemeld, dat alle voorbereidin gen worden getroffen voor het vertrek van alle buitenlanders uit Wutschau. De regee ring te Nanking heeft alle koopvaardijsche pen gewaarschuwd niet via Scheiuking' uit te varen, daar de troepenvan Kiangsi stroomopwaarts marcheeren en een botsing van hen in de buurt van Scheiuking ver wacht wordt Be Sovjet-troepen nemen Hailar De Chineezen verliezen 12300 man dige stemmen en 24.326 ongeldige of twijfel achtige stemmen. De commissie heeft van deze laatste 3119 stemmen geldig verklaard, zoodat het totaal aantal ongeldige stemmen 21.207 bedroeg. Terwijl op het - - -Mi LONDEN, 25 November Westelijk deel van het Siberisch'e-Mand sjoerijsche front volgens de laatste telegram men uit Moekden rust is ingetreden, wor den aan het Oostelijk front hevige gevech ten geleverd. Te Tokio uit Charbin ontvan gen telegrammen melden, dat de Sovjet troepen Zondag de stad Hailar hebben inge nomen en dat de Chineesche troepen ver der terugtrekken. De Chineezen zouden bij de laatste gevechten niet minder dan 12000 man hebben verloren. Verdere berichten uit Tokio melden, dat Sovjet-artillerie en tanks achter de Chineesche stellingen bij Hailer zijn opgerukt en de achterwaartsche verbin dingen der Chineezen hebben afgesneden Aan dit deel van het front woeden hevige gevechten De Soviet-troepen bezetten thans, naar men aanneemt, het geheele ge bied ten westen van het Khingangebergte. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIé De reis van het zesde vliegtuig Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat .et zesde postvliegtuig P-HHGR gistermor gen te 6 uur 25 uit Akyab is vertrokken en te 14 uur 20 te Bangkok is aangekomen. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. FRANSCH-DUITSCHE SOCIALISTISCHE VERBROEDERING PARIJS, 25 November De socialistische „Populaire" kondigt een op i December a.s. plaats hebbend Duitsch—Fransch verbroe deringsfeest aan. waaraan o.a. de directeur van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, Albert Thomas en de leider der Duitsche soc. democraten, Wets, zullen deel nemen. Het feest heeft plaats oij het ge- denkteeken van Champigny, waar Fransche en Duitsche soldaten uit den oorlog van 1870 naast elkaar begraven liggen. De gunstige wending voor de N anking-regeering LONDEN, 25 November In den toestand in China schijnt weer een verandering te zijn ingetreden. Generaal Tsjang Kai Sjek is, naar uit Shanghai gemeld wordt, Zondag van Han- kau naar Nanking vertrokken. In Hankau neemt men algemeen aan, dat de oorlog tegen het noorden hiermede ge ëindigd is Definitieve berichten omtrent den toestand in Siangyang, dat eenige dagen geleden ernstig door de opstandelingen be- dregd werd, ontbreken nog, doch men is er van overtuigd, dat Tsjang Kai Sjek met naar Nanking zai zijn vertrokken vóór hij van het voorbij zijn van elk gevaar voor de re- geeringstroepen overtuigd zou zijn. De be slissende wending in den oorlogstoestand ten gunste van de Nanking-regeering, is □aar men aanneemt door het betalen van een groot bedrag verkregen Men brengt hiermede ook het plotseling ontbieden van den minister van financiën, Soong, naar-Tsjangtsjau, ongeveer een week geleden, in verband. Aan den anderen kant staat vast, dat de opstandige troepen gedurende den laatsten tijd leden aan gebrek aan munitie en op verschillende plaatsen ernstige verliezen hebben geleden. LONDEN, 25 November Naar uit New- York gemeld wordt, is de General Develop ment Co. voornemens vier groote vliegtui gen met 8000 P.K. motorkracht te laten bouwen, die tot 206 personen vervoeren kunnen De spanwijdte der vleugels zou ongeveer 88 meter, de lengte 46 M. en het gewicht 72 ton bedragen. De vliegtuigen, die met 17 koppen be manning normaal 160 passagiers zullen kun nen vervoeren, zullen worden uitgerust met twee hoofddekken en een uitzichtdek, een eetzaal, cabines en keuken. Drie dooden en vijf ernstig gewonden PARIJS, 25 Nov. (V.D.) Een vrachtauto, waarmede Zondag twintig voetballers zich naar een in de buurt van Metz gelegen stad zouden begeven, is in botsing gekomen met een tramwagen. De auto\werd totaal ver nield. Van de inzittenden werd één persoon op slag gedood, terwijl twee anderen op weg naar het ziekenhuis overleden. Vijf andere inzittenden werden min of meer ern stig gewond en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur College collec tanten ..St. Joseph" 8 uur Rechtskun dig Bureau 8 uur St. Caecilia Van 23 uur Kraamverzorging 3e les - 8 uur pestuur Spoorwegpersoneel. St. JosephgezcIIcnvereeniging, Janastraat 59 Van 810 uur geopend. Restaurant-Brinkmann, Groote Markt 8 uur algemeene vergadering Nation aler. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Statenzaal, Prinsenhof 10.30 uur verga dering Provinciale Staten van Noord - Holland. Luxor Theater, Gr. Houtstraat 8.15 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 uur en 9.15 uur Bioscoopvoorstellingen. (Voor volwassenen) Door Haarlem B. en W. van Heemstede vragen machti ging, om met het Gemeentebestuur van Haarlem, een overeenkomst aan te gaan, in zake de levering van duinwater door Haar lem aan Heemstede, tegen den prijs van 18 cent per M3. In hun. toelichting zeggen zij o.m. het vol gende: Gedurende den afgeloopen zomer is meer malen gebleken, dat de hoeveelheid duin water, welke de gemeente Heemstede con tractueel van de gemeente Amsterdam kan betrekken, niet voldoende is, om in de be staande behoefte te voorzien. Bij gehouden besprekingen is hen gebleken, dat genoem de gemeente niet in staat is thans het con tract zoodanig te wijzigen, dat he maximum aantal M3. belangrijk wordt verhoogd. Toen dit vaststond, is overleg gepleegd met het waterleidingbedrijf der gemeente Haarlem en heeft deze gemeente zich bereid verklaard eene belangrijke hoeveelheid goed duinwater ter beschikking van de gemeente Heemstede te stellen op die momenten, dat» er de grootste behoefte aan bestaat. Van een reeds voorloopig getroffen regeling be hoefde echter dit jaar nog geen gebruik ge maakt te worden. De voornaamste voorwaarden, waaronder de waterlevering zou kunnen geschieden zijn, dat per etmaal niet meer dan 400 M3. en per uur niet meer dan 60 M3. zal mogen worden afgenomen. De prijs zal 18 cent per kub. M. bedragen, evenveel dus als aan Am sterdam moet worden betaald, wanneer de contractueele hoeveelheid wordt overschre den. Worden de door Haarlem gestelde maxima overschreden, dan zal het meerdere naar 36 cent per M3. berekend worden. Waar deze prijs gesteld is ter voorkoming van een grooter verbruik en dus meer als een boetebepaling moet worden beschouwd, en het bovendien niet waarschijnlijk is, dat de genoemde hoeveelheid zal worden over schreden hebben zij daartegen geen bezwaar Voorstel van leden van den Vrijheidsbnod De leden van Prov. Staten van Noord- Holland, de heeren C. H. Guépin, Miedema, J. J. Korff en Vos, hebben aan Prov. Staten het volgende voorstel gedaan: 1. geen bijdrage te verstrekken aan het Fonds tot gedeeltelijke reserveering van batige saldi en derhalve volgnummer 284 van de begroting der provinciale inkomsten en uitgaven voor memorie te ramen; 2. in afwijking van het bepaalde sub V van het besluit der Provinciale Staten d.d. 19 Juni 1929 No. IXb in het jaar 1930 inplaats van 750.000.in het Fonds ter bestrijding van de kosten van aanleg van wegen 350.000.te storten en in verband daar mede; a. post 2 der begrooting' van het Wegen fonds met 400.000.te verlagen en der- halven uit te trekken op 350.000, waardoor het totaal der gewone inkomsten en uitgaven dezer begrooting wordt verlaagd tot 6.537.50.—; b. volgnummer 130 van de begrooting dei- provinciale inkomsten en uitgaven vast te stellen op 350.000 en volgnummer 296 dier begrooting op 6.537.500.—. 3. de laatste twee zinsneden van het ont werpbesluit tot het heffen van opcenten te lezen als volgt: „Drie opcenten op de aanslagen der belas tingplichtigen, bedoeld bij art. la der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 belastingjaar 1930/1931"; „Drie opcenten op de hoofdsom der Vermo genbelasting, belastingjaar 1930/1931". en in verband daarmede de volgnummers 5 en 6 van de begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven te ramen op resp. 711.402.en 96.597.— 4. volgnummers 316 te ramen op Van de ernstig gewonden twee overleden. Met betrekking tot de ontploffing te Essen op de Weberplatz, wordt nog gemeld, dat in- tusschen twee ernstig gewonden zijn over leden. Onder de puinhoopen ligt nog het lijk ■van de koopvrouw Brahn. De ontploffing had plaats, toen de markt reeds was be gonnen. Emailiewaren en andere marktgoe- deren liggen tusschen steenen, glas en andere marktwaren als visch, groenten, fruit, enz. Ook de zaken tegenover het Marktgebouw gijn van binnen ernstig geteisterd. Het op- lluimingswerk wordt met kracht voortgezet. BERLIJN, 25 November. De rijksverkie- zfittgscommissie stelde in haar Maandagoch tend gehouden zitting vast, dat voor hst Volksbegehren zijn uitgebracht 4.135.300, dat is 10.02 procent geldige stemmen, waarmede het vereischte aantal is bereikt. In tetoal werden uitgebracht 4.135.300 gel- Afd. Haarlem II „St. Augustinus" Gisterenavond hield bovengenoemde vak organisatie ter gelegenheid van haar 1-jarig bestaan als afd. Haarlem II in de Groote zaal van St. Bavo een feestvergadering waaronder tevens de plechtige vaandelwij ding plaats had. De Harmonie van het St. Bavo-Patronaat liet onder eminente leiding van den heer Chr. Huijboom als opening een pittigen marsch hooren, waarna de heer A. A. de Kruijff ais voorzitter van de feestcommissie den feestavond opende. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer Geerts en door kapelaan de Lugt. Het damescomité overhandigde het vaandel en ontving van de heer Geerts en de Kruijff woorden van oprechten dank. Voor hunne aan den dag gelegden moeite ontvin gen zij ieder een mooi bouquet bloemen. De avond werd verder afgewisseld doe. muziek van de Harmonie „Koning David"' en de voor dezen avond genocdigde humo risten de gebrs. Overtoom. Het applaus das zij van de zijde van het auditorium mochten ontvangen, bewees wel, dat het aange'.v dene in den smaak viel. Het is dan ook een zeer sympathieke y. dachte van de feestcommissie geweest ers den heer Chr. Huijboom als directeur van „Koning David" alsmede de gebrs. Over toom, als humoristen te huldigen, door hun ieder een krans te overhandigen. In verband met de a.s. St, Nicolaasfeesten herinneren wij onze lezers eraan, dat de winkelsluitingsverordening niet van toepas sing zal zijn de laatste vijf werkdagen vóór vijf December, dus te beginnen vanaf Vrij dag 29 November a.s. De winkels moeten dan alleen van 12 uur des nachts tot 4 uur 's morgens gesloten zijn. Vergadering van den raad der gemeente Haarlem ter voortzetting van de behande ling der ontwerpbegrooting voor 1930 op: Woensdag, 27 November 1929 's namiddag te 1'/, in de oude raadzaal ten Stad- iuize, "te vervolgen 's avonds te 8'/, uur en zoo noodig Donderdag, 28 November te 1 y, uur en te 8% uur en Vrijdag, 29 November te 1uur. De moordenaar in de gevangenis van de trappen gevallen. Naar wij vernemen, is de 38-jarige R. K., die indertijd tot 3 jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd, wegens moord op zijn vrouw met wie hij aan de Zomerkade te Haarlem woonde in de gevangenis aldaar van boven uit het trappenhuis naar beneden gevallen, waardoor hij dood werd opgenomen. Hedenmorgen werd door B. en W. ten Raadhuize alhier in het openbaar aanbe steed: De levering van uniformkleeding voor net Politiepersoneel te Haarlem voor de jaren 1930 en 1931. Ingekomen was 1 biljet. N. V. L. M. Kattenburg te Haarlem. De levering van uniformkleeding voor inspec teurs: Voor een tuniek 55.55 overjas U2.80 regenjas 55.50 pantalon 27.25 rijbroek 30.40 Voor agenten: Voor een overjas 61.75 jekker 47.75 tuniek 44.75 pantalon 21.90 motor-pantalon 27.25 regenmantel 31.25 regenjas 51.25 De gunning wordt nader bekend gemaakt. Gisteravond is in het Jeugdgebouw aan de Koningstraat voor de leden van het Pa tronaat met hun ouders de Najaarsuitvoe ring gegeven. Door de Tooneelclub D. V. B. onder-afd. der St. Josephgezellen Haarlem III werd opgevoerd: „Het valsche Etiket." Allen zonder uitzondering hebben tot het succes bijgedragen. De zaal daverde den gc- heelen avond van het lachen. Een verdien ste was het dat precies op tijd begonnen werd. Wij kunnen allen een bezoek ten zeerste aanbevelen. A.s. Woensdag gaat het stuk opnieuw voor donateurs en Gezellen. Een vergadering van vier organisaties Door de vier samenwerkende organisaties van Spoor- en Tramwegpersoneel, Tran sportarbeiders, Chauffeurs en den bond van politiepersoneel in Nederland, werd in het gebouw De Centrale een vergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer A. Mars. Uitvoerig werd de verkeersregeling in de Smedestraat besproken en algemeen werd dé tegenwoordige regeling als absoluut onjuist geacht. De vergadering besloot pogingen in het werk te stellen om de voor een behoorlijk verkeer benoodigde wijziging te verkrijgen. Pogingen worden voorts in het werk ge steld om in Januari een groote vergadering te beleggen toegankelijk voor de leden der vier organisaties, op welke vergadering een deskundige op het gebied van verkeerswezen een inleiding met lichtbeelden zal houden. Door iedere organisatie zal ten opzichte van 't verkeersvraagstuk in het algemeen een rapport worden uitgebracht aan het Dag. Bestuur waarbij dan tevens de wijze waarop de noodige verbetering kan worden verkregen moet worden aangegeven. Uit de binnenge komen gegevens zal het Dag. Bestuur dan één overzicht samenstellen, dat dan aan de auto riteiten ter kennis zal worden gebracht. uitgeschreven door de Haarl. Conc. Com missie, te houden op 7 en 8 December in café Korenbeurs. Als keurmeesters zullen fungeèren de hee ren: W. Godschalk Alkmaar en J. W. Schul- ler, Amsterdam. Na afloop der tentoonstel ling zal er verkooping zijn van Postduiven, waaronder het geheele hok van W. Loofjenga. De gisteren in de kerk van het H. Hart, ten bate van de St. Elisabethvereeniging ge houden collecte, heeft 626.38 opgebracht. Vrijdagavond werd door de sub-commissie voor de Lichamelijke Opvoeding het eind rapport, hetwelk aan het Bestuur van het Comité van Kath. Actie te Haarlem zal wor den uitgebracht, vastgesteld. De voorzitter bedankte de leden der sub- commisie voor de betoonde belangstelling sn ijver om dit moeilijke vraagstuk tot eene :oede oplossing te brengen en speciaal den apporteur voor diens gepresteerden arbeid. De aanLesietlmy.' Hedenmorgen werd aanbesteed: De ver- ,'seding van de boulevards do r.vauje e:: de Barnard te Zandvoort. Ingekomen waren 13 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: Firma Hoonhout en Brouwers te Haarlen 72.600; Pielage en Zn., te IJmuiden, .3.931: 3. cc ...cl c:i Z sterdam, 84.800; B. Boersma, te Bussurn, 87.794; N. V. Lenicor te Zandvoort 88.777; Firma Lu.endijk en B.ezenberge» te Zandvoort, 89.680; G. en J. Water, te Zandvcort, 94.9.37; P. v. Pol, te Amsterdam, 50.372 H. Hennas te Diuven 95.406; A. Timmerman, ie Dordrecht 97.879; A. Eijkes, te Haarlem, 99.900. v. Herp en Co.. te Amsterdam, 110.000:. vater en Co., te Midc r> 110.800. De laagste inschrijver was de firm?. Ho, :.'.t en Brouwer te Haarlem voor 72.600 De gunning zal nader oekend worden ge- maakt. LEVENtooneelspel van Bernard Fliirschheïm en Loïc de Couiadec Het Nederlandsch-Indisch Tooneel. Stadsschouwburg. Sirnone wil leven, zóó leven, alsof de vree- selijke tuberkelbacil, die in haar lichaam voortwoekert, aan dien wil geen beperking oplegt. Zij wist zich niet tuberculeus, toen zij trouwde met den jongen fabrikant Ro bert, en haar moeder had niet den moed ge vonden, om het haar te zeggen. Zelve had zij immers ook aan die ziekte geleden en ze was genezen! Gerust was ze niet op die zwakheid van haar moederliefde, want de barsche, maar in zijn brute oprechtheid zoo eerlijke en nobele dokter Fayette had maar al te duidelijk gewaarschuwd. Simone en Robert zijn gehuwd en in hun innige liefde vinden zij een diep geluk. Maar het gevaar kondigt zich aan. Robert, over werkt, voelt zich niet goed, vreest, dat hij de besmettelijke kwaal in zich draagt en spreekt met den dokter. Er ontstaat een misver stand Robert wil met het oog op de infectie een voorzichtig leven en Fayette moedigt dat besluit aan, omdat hij Simone gevaarlijk weet voor haar man. De jonge vrouw ver draagt die afscheiding niet en wéér heeft de zwakheid der liefde tot gevolg, dat er een toestand wordt bestendigd, dien de medicus misdadig noemt. Ook ais Robert weet, dat hij zelt gezond maar zijn vrouw ziek is een vreeselijke ontdekking voor den waar achtig liefhebbenden man kan hij den eisch van een tijdelijke scheiding om best wil tegenover zijn hartstochtelijke vrouw rn~i doordrijven. Zij blijven bijeen en er wordt een kind ge boren. Oorzaak van geluksverdieping, maar óók van ontzettenden angst vooral voor den man, die de consequentie van zijn toe geeflijkheid heeft aanvaard en nu eveneens tuberculeus is. Dan is daar opeens weer „paatje dokter", die op zijn scherpe wijze de lafheid geeselt. En nu zal Robert volhouden: hun kind moet uit de gevaarlijke nabijheid van zijn zieke ouders, het moet gezond blij ven, sterk worden, léven!Wéér verzet zich Simone heftig: de moeder is in haar liefde al even zelfzuchtig als de echtgenoote. Maar niet ten einde toe: als zij verneemt, dat zij haar man besmet heeft en nu ook haar zoontje dreigt te verderven, overwint haar zedelijke kracht en zij laat het kind meegaan met de grootmoeder en den dokter vriend naar het huis in de Ardennen. „En jullie?" vraagt de van berouw ver teerde moeder aan haar dochter en schoon zoon. die elkander omklemmen om sterk te blijven voor hun waarachtige liefdedaad Zij zullen samen naar een sanatorium gaan om te trachten te genezen ente leven! Wat is dit een mooi en een goed stuk! Diep en breed is het van zuivere mensche- lijkheid. De aanklacht, die hier tegen de liefde wordt ingediend, de „liefde" van den kleinen mensch, die maar al te zeer zich- zelve zoekt, is zoo treffend juist. Soms klin ken de uitspraken van dokter Fayette wel hard, maar we voelen hoe bitter gelijk hij heeft, als hij de phrase ontkleedt en als naakte leugen aan den schandpaal zet. Wij missen in zijn redelijk ingestelde philosophic de belijdenis van een hóógere idee zooals die afwezig blijft in de levensbeschouwing van het echtpaar, dat wel zoo wanhopig moet zijn, omdat het de kans op levensge luk alleen maar op de wereld zoekt maar bewust of onbewust: zijn redeneering is toch gebaseerd op de Christelijke gedachte van zelfbeheersching en zelfopoffering. En daar om lijkt ons het optreden van die prachtige figuur van hooge waarde voor den indruk van het spel op den toeschouwer. Dit Fransche, door Frits van Emden goed vertaalde tooneelspel is niet nieuw, maar het staat nog frisch in het leven van dezen tijd. Er is maar heel weinig handeling in; de drie bedrijven zijn een aaneenschakeling van dialogen tusschen de hoofdpersonen, met als eenige afwisseling het bijna kluchtige ge valletje van een verliefd en alsmaar kibbe lend paartje, maar het geheel boeit onge meen. De sfeer is voortdurend geladen en daaruit voortkomende samenspraken leiden tot aangrijpende tafereelen, sterk van inner lijke spanning. En de climax brengt tevens het „slot". Aan Jan C. de Vos Jr. en Tilly Lus was het toevertrouwd, ons het zwaar beproefde echt paar levendig voor oogen te stellen. Er wa ren momenten van machtig spel, waarin Tilly Lus misschien wat meer diepte toonde dan haar partner, maar beiden toch een zuiver afgewerkt geheel van dramatische Mitbeelding gaven. Naast deze twee trad de interessante fi guur van dokter Fayette op den voorgrond Een subliem staal van goed-doordachte en talentvol doorgevoerde actie van Nico de Jong. Mimiek en dictie waren meesterlijk. Louis Borel en Dolly Bouwmeester vorm den het jeugdig paartje dat dienen moest 0m af en toe ontspanning in de tragische atmosfeer te brengen, en zij volbrachten hun taak naar behooren. De kleine rollen van dienstmeisje en boekhouder veroorzaakten Tilly de Jong en zeker eei\ ouden rot als Louis Poolman weinig moeite. Cecile SpoorCarelsen kon ons als de goe dige. maar zwakke moeder niet voldoen. Er is zooveel moois in deze rol, dat nu maar voor een deei tot uiting kwam. Terwijl de regie van Cor Ruys zich in menig goed too neel verried, was de mise-en-scène in het eerste en derde bedrijf niet gelukkig. Een vleugel, die een groot stuk van het tooneel inneemt, maar den ganschen avond niet ge noemd wordt, terwijl niemand er een toets van aanraakt, is hinderlijk voor het oog. Terecht toenden de toeschouwers zich dankbaar voor de voorbeeldige uitvoering van een stuk. dat door zijn gezonde strek king veel goed kan doen en daarom volwas senen gerust mag worden aanbevolen. Afscheid van de familie Speenhoff in den Stadsschouwburg. We hebben gistermiddag in den Stads schouwburg afscheid genomen van de fami lie Speenhoff. Onder familie verstaan we ditmaal, Oome Koos met zijn onversiytbare gekleede jas en zijn onafscheidelijke guitaar, i zijn vrouw de eeuwig-jeugdige Cees en zijn I lieftallige dochter Cesarinette! Ter opluistering waren verder meegekomen Koos Jr., met vrouw, die nog juist bijtijds I van de oinnenianden van Haarlem-Noord naar tiet Wilsonplein konden komen.. Het speet ons werkelijk voor den sympa- i thieken oome Koos. aan wiens dicht- en zangkunst de oudere garde nog verknocht is, doch aan wiens prestaties jong Nederland geen nationale beteskenis meer schijnt te hechten, dat de schouwburg maar met ruim Tïonderd mensehen on-gevuld was. i Ket waren meestal oudere lieden die Koos een vaarwel en tot weerziens toeriepen en er •waren verschillende I-Iaarlemsche vrienden, l^iuwSvrieudpu van dezen oer-vaderlandschen artist, die een genotvollen middag hadden. De liedjes die gezongen werden, waren ons niet onbekend, omdat de radio ze nog on langs in alle huizen binnenbracht. Uit het oude repertoir kregen we van oome Koos te hooren het zoet-zure liefdesliedje „Dat is het meisje, dat je nooit vergeet" en uit het nieuwe boek het gezellige refreintje „Oh, Marietje, rietje, rietje", dat door het Speenhoff-quintet in koor werd aangedikt. De „gade" van Koos zocht naar troost in het sentimenteele genre, waarin ze ook wer kelijk het beste is. De song van de landver huizers deed werkelijk fijn aan en vermocht ons even te treffen. Cesarinette (het kan niet korter om geen verwarring met den naam van noeder Speen hoff te krijgen) gaf een creatie van een heerlijk boefje, een echte straatjongen met het traditioneele gouden hart. Na de pauze trad ze op in het moderne kabaret-genre. Ze zal echter haar kracht moeten zoeken in het uitbeelden van typen en daarin zal ze het ongetwijfeld ver brengen. Een geheel aparte figuur is Koos Jr. Wat de beenen en de spieren van vader beginnen te weigeren, dat gaan die van den junior met jeugdigen flair dubbel aanvullen Koos Jr. was gisteren wel gelukkig met zijn moppen en liedjes en het deed ons voorkomen, dat hij bijzonder bij stem was. Zijn liederen-pot pourri was grandioos en zijn geschiedenis van „De boom op de weide" om den on zin doel-vermakelijk. Hij begeleidt zichzelf aan de piano en weet daarnaast met aller hande trucjes zijn auditorium te trekken. Het optreden van zfjn vrouw was minder gelukkig, we waren bang dat ze elk oogenblik in huilen zou uitbarsten Maar ja, oome Koos zei zelf nog, dat het leven van artisten niet over rozen gaat en misschienwe hebben haar wel eens kwieker gezien. Voor de pauze hadden moeder en vader Speenhoff een groote bloemenmand in ont vangst te nemen en aan het slot, na het af scheidswoord van Speenhoff Sr., een lang durig, echt-gemeend applaus. Het afscheidslied, dat Koos Jr. speciaal gedicht had, veroorzaakte een kostbaar mo mentje van één-voelen. Adieu, familie Speenhoff! Veel succes in de Oost en een vette recette'! Een inzinking in 1927 Goede vooruitzichten voor 1930 Kleine schommelingen als gevolg van ver schillen in temperatuur in de opeenvolgende zomerperioden buiten beschouwing gelaten, vertoont het totaal aantal baden een regel matige toeneming. Het totaal aantal baden dat in 1929 284.600 heeft bedragen, omvat de som van alle soorten, die gebruikt werden. Uit het aantal baden door abonné's ge bruikt (abonnementsbaden) blijkt zeer dui delijk hoe ongunstig de zomer van 1923 was. Toch is ook nadien nooit meer het hooge aantal abonnementsbaden van 1922 bereikt. Hiervoor is vermoedelijk de voornaamste oorzaak gelegen in de omstandigheid, dat de gelegenheid tot het nemen van baden a 0.10 belangrijk werd uitgebreid, ook over de uren, waarop de meeste abonnementshouders vrij zijn. Het was dan ook voordeeliger per bad f 0.10 te betalen, dan een abonnement te koopen. Over het algemeen is het aantal abonnementsbaden stijgende; alleen het jaar 1927 vertoont een terugslag, als gevolg van het openstellen van een goede zwemgelegen- heid voor kosteloos gebruik. Het gebruik der enkele baden a f 0.35 is in algemeenen zin toenemend. De gelegenheid tot het nemen van 10-cents baden op bepaalde uren van den dag (12 2 uur en 5.30—7 uur n.m.) is steeds ruim benut. De terugslag in 1927 moet verklaard worden door de opening van de nieuwe in richting voor kosteloos gebruik. De grafiek der kostelooze baden toont dui delijk aan in welk jaar de nieuwe inrichting voor kosteloos gebruik werd opengesteld. 1929 geeft een lager cijfer dan 1928, terwijl toch alle andere, ook die voor het totaal aantal baden, een hooger cijfer voor 1929 dan voor 1928 aangeven. De verklaring is de volgende; nadat op 17 Juli 1927 de nieuwe zweminrichting voor kos teloos gebruik is geopend hebben velen, die voorheen abonné waren bij den aanvang van het seizoen 1928 geen nieuw abonnement ge nomen, doch gebruik gemaakt van de in richting voor kosteloos gebruik. In die in richting vond men in 1928 tal van zwem mers en zwemsters, die gedurende vele jaren trouwe bezoekers der inrichtingen voor be- talenden waren geweest. Het wachten in lange rijen in de brandende zon, heeft ech ter velen in 1929 als vanzelf weer tot de af- deelingen voor betalenden doen terugkeeren. Het aantal schoolbaden neemt toe, doch vertoont een inzinking in 1927; het weer was in dat jaar vooral voor en na de vacantie on gunstig. Behoudens een inzinking in 1927 worden jaarlijks regelmatig meer diploma's als ge oefend zwemmer(ster) uitgereikt. Het jaar 1921 moet in deze grafiek eigenlijk buiten beschouwing blijven, omdat toen een nieuw aantrekkelijk diploma aan de geoefenden werd uitgereikt, waarvan het gevolg was, dat velen, die reeds jaren geoefend zwemmer waren, de proef aflegden, om in het bezit van een diploma te komen. In het aantal verkochte abonnementen heerscht groote afwisseling. Eigenlijk wordt de verkoop grootendeels beïnvloed door de weersgesteldheid in de maand Mei. Breekt pas later een periode van mooi weer aan. dan worden betrekkelijk weinig abonnemen ten verkocht. Het jaar 1927 en 1928 staan sterk onder den invloed van het m gebruik nemen van een nieuwe zweminrichting voor kosteloos ge bruik. 1929 toont evenwel aan dat een langzame geleidelijke stijging in den verkoop van abon nementen weer verwacht mag worden. De heer H, van Uitcrt is voornemens Za terdag 30 November a.s. 's middags te 3 uur een zaak te openen in lampen, kappen en diverse onderdeden, in de Generaal Cronjé- straat 109. De geheel vernieuwde en omgebouwde zaak van den heer v, Uitert heeft een cachet, waarvan we niet kunnen zeggen, dal het algemeen is. De aardige zoldering met haar eikenhouten balken en triplex- hout doet uitstekend aan. Met een mooie collectie lampen bereikt men een zeldzaam effect. De moderne ver lichting, die in de zoldering wordt aange bracht, stoort absoluut niet bij het milieu. Bij de opening zal het zeker niet aan be langstelling en bloemstukken ontbreken. Heden herdenkt de heer Tames, wagen maker aan de Centrale Werkplaats, den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst kwam der Nederlandsche Spoorwegen. Namens de Di rectie ontving de jubilaris het gebruikelijke geschenk in enveloppe en een oorkonde. Zijn collega's schonken hem een fraai kope ren rookstel, met sigarenkist en tabakspot on een stel bloemvazen met bloemen. Verder ontving de jubilaris in den loop van den dag nog vele blijken van belanc- Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond voor een perceel in de Twijnderslaan. Ondertrouwd: 23 Nov., G. v. d. Maat en J. Thijsse. Getrouwd: 23 Nov., K. Hartog en H. H. v. d. Broek. Geboren: 22 Nov., d. v. E. de Riddex- v. Heek 23 Nov. z. v. I. TerolPeetoom. Overleden: 22 Nov., A. de Haan, 87 jaar, Jansstraat. 60 JAAR BIJ HAARLEM'S ZANGGENOT Maandag 2 December a.s., zal de heer G. Brinkman den dag herdenken, dat hij 60 jaar lang onafgebroken als werkend Ud aan de Liedertafel „Haarlem's Zanggenot" ver bonden is. De laatste jaren was de jubilaris rustend werkend lid. doch hij bezocht, indien het hem mogelijk was, nog trouw de repetities. UITSLAG SOLISTEN-CONCOURS TE IJMUIDEN Kwartetten 2e afd.: „Veni Vidi Vici," Am sterdam, 2e pr, 99 p.; „Utili Dulci", Haar lem, 2e pr. 88 p. Solisten 2e afd.: J. P. Faasen, tenor-saxo- phoon „Kunstkring", Spaarndam, le pr. 100 p. T. v. Hoeven, Piston, „Utile Dulci", Haar lem, 3e pr. 77 p.; J. v. Laar, trombone, 2e pr. 89 p. Solisten le afd.: N. v. Donselaar, piston, „Kunstkring" Spaarndam, le pr. 100 p.; D. Koning, klarinet, „Eendracht", Velsen, le pr. 101 p.; B. Koemana klarinet, „Eendracht", Velsen, Te pr. 100 p. Solist Uitmuntendheid: J. Wagenaar, piston, „Kunstkring", Spaarndam, 2e pr. 89 punten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den ix Hotel Lion d'or aan den Kruisweg te houden bazar ten bate van de Christelijke Vereeniging voor Kraamhulp te Haarlem ingevolge de verordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van dc verbodsbepalingen van die verorde ning in diei voege, dat die winkels op 25 en 26 November 1929 na des namiddags 8 uur. voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het ver kochte medegenomen. MAANDAG 25 NOVEMBER Vorige Koersen Opening neden Staatsleemngen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 ty, Neden. 1916 Nederl. 1917 4K% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Industrieën Marg Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips.... Jndustr. Buitenland Anaconda Cert. Fisk Rubber Separator ïweedsche Lucifers Mijnbouw Soeton Mijnbouw Alg Exploratie Petroleum >ortscne Petr. Gaboes Kon Olie PeriaK jidawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubt Rott Tapanoell Serbadjadl SUau V I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Elgend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell oostkust Senembab Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Jhlc Milw.St Pau. Kansas City South Erie Railr 101% 101*%, 99% 99% 95% toi% 10115/ 99% 99% 95% 158 166% 165% 361% 155 130% 217% 492% 360 118 129 215 492 163% 5% 134% 168 184% 165 183 377% 45% 398% 174% 26 26% 45% 398% 25 27 194 149% 120 75 140 58 106% 63/1G 192% 147 120 138 105 70 6 45 41% 193% 25% 25% 25% 594 74% 153% 132 591 383 351% 101% 404 381% 351 101% 404% 223% 44% 24 82 223% 47 24/2 57 pi/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2