Installatie van den Zeereerw. Pater R. van der Valk als Pastoor van de Parochie van het H. Hart DE ONTSLAG-AANVRAGE VAN DEN DIRECTEUR VAN OPENB. WERKEN TWEEDE BLAD MAANDAG 25 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Waar is deze foto genomen Grondverkooping Hillegom, Elsbroek en Nabij Het prijs-stabilisatie-plan en de hyacinthenkweekers Uitvoer van bloembollen en levende planten De Verkeersregeling TOONEEL Hooiberg afgebrand GELOOF EN WETENSCHAP De plechtigheden verricht door Deken Westerwoudt Jhr. Mr. F. W. v. Styrum t De vervuiling van het Noordzeekanaal Wat de heer Dumont voor Haarlem gedaan heeft izonder eenig tastbaar resultaat is gebleven, waarvan een particulier zich geen voorstelling kan maken. KEN MOOI SUCCES te vormen IJsselmeer is vastgesteld op 0 40 M. N. A. P., welke waterstand ook zal komen te staan vóór de in den nieuwen af sluitdijk beoosten Schellingwoude te bouwen sluizen. De normale waterstand op den Noordzeekanaalboezem is 0.50 M. N.A.P. Tenslotte meldt de hoofdingenieur, dat met tertijd de gelegenheid zal bestaan water te Schellingwuode in te laten en door dit te IJmuiden weer te spuien, het kanaalwater te ververschen. De openbare verkooping van de hofstede Elsbroek en het bloembollenland en bouw terrein, genaamd Nabij, gelegen in de na bijheid van de Leidsche straat te Hillegom, heeft niet tot gevolg gehad, dat de gron den in andere handen zijn overgegaan Na afloop van den afslag op Donderdag j.l werd door den notaris, Mr. J. A. de Ia Hay- ze te Heemstede, medegedeeld dat de per- ceelen niet waren toegewezen. In een buitengewone ledenvergadering van de vereeniging „de Hyacinth1' groep hyacinthenkweekers der Alg. Ver. V?0T Bloembollencultuur werd het prijs-stabilisa tie-plan besproken. Een voorstel inhoudende een machtiging aan het bestuur om aan de leden ter onder- teekening voor te leggen een overeenkomst tot deelneming aan een regeling, op de grondslagen van het plan der commissie, werd in stemming gebracht met het resul taat, dat het werd aangenomen met 120 stemmen voor, 22 tegen en 18 blanco. De voorstemmers hebben tezamen 135000 R. R. met hyacinthen beplant. Goede cüfers over October In October zijn 2521 ton bloembollen uit gevoerd ter waarde van 3.050.000, tegen 2872 ton ter waarde van 2.919.000 in Octo ber 1928 en 18.321 ton ter waarde van 22.190.000 in September j.l. Groot-Britannië nam 1226 ton af, Duitschland 575 ton en de Vereenigde Staten 300 ton. Van levende planten en plantendeelen be droeg de uitvoer 2989 ton ter waarde van 1.632.000, tegen 3981 ton ter waarde van 1.452.000 in October v. j. Hiervan ging 1835 ton naar Groot-Brittannië, 663 ton naar Duitschland, 327 ton naar Zwitserland, 226 ton naar Canada en 220 ton naar Frankrijk. Een adres van Kruisstraatbewoners De bewoners van de Kruisstraat (van de Ridderstraat tot de Smedestraat) hebben aan B. en W. verzocht de op 11 Nov. j.l. inge gane afsluiting vor het rijverkeer Zuid- Noord weer op te heffen en de volgende mogelijkheid te overwegen: le. De trambaan Noord-Zuid worde van de linkerijzijde der straat in enkel spoor naar de rechterzijde verlegd, rechtstreeks naar de Barteljorisstraat; 2e. De Smedestraat blijve voor het ver keer Zuid-Noord geopend: 3e. De Kruisstraat van Smedstraat tot Ridderstraat blijve behalve voor het verkeer Noord-Zuid, ook geopend voor het verkeer Zuid-Noord en worde in die richting alleen gesloten gedurende de spitsuren, n.l. van 8—9, van 12—13 en van 1718 uur. VOLPONE, een liefdelooze comedie door Ben Jonson. Het Oost-Neder- landsche Tooneel, Stadsschouw burg. Albert van Dalsum en dr. Wijnand Fran ken, de leiders van dit nog jonge gezelschap, schijnen een voorliefde te hebben voor het buitengewone wat bij kunstenaars nog niet zoo'n dwaze eigenschap is en bij de weinige belangstelling, die het publiek van thans voor het huidige tooneel toont, bovendien zeer verklaarbaar. Er moet worden opgebo den tegen de bioscoop, die een steeds grooter aantrekkingskracht op de uitgaande menigte uitoefent, tegen revue en variété, die den naar verstrooiing zoekenden mensch de ver langde lichte ontspanning bezorgen. In de nlaats van de al te „gewone" psychologische drama's, de society's en de huiselijke blijspe len, wil men het stuk, dat door het bijzon dere den geest prikkelt en door pracht van uitvoering het oog bekoort. Zoo wordt al thans gedacht. Het oost-Nederlandsch Tooneel heeft dit maal zijn heil gezocht bjj een zestiende- eeuwschen landgenoot van Engeland's groot sten dravaturg. Het heeft daarna de onvoor zichtigheid begaan om het maar niet anders te noemen den „ontdekten" Ben Jonson te stellen boven den nog onovertrof fen Shakespeare. En daarmee natuurlijk de critiek wakker gemaakt van den grooten William was men immers overtuigd? Ook bh de vergelijking met dezen concurrent niet ten ónrechte Er mag in Jonson's stuk „Vol- pone" veel te waardeeren zijn in hoeverre de bewerking van Stefan Zweig en Jules Romains tot verandering heeft geleid, is ons onbekend de begenadigde levensdichter Shakespeare tastte dieper en tegelijk minder grof naar de kern der dingen en toohde zich in dramatiseering een grooter kunstenaar. Van Dalsum speelde den hoofdpersoon in deze liefdelooze comedie, den vrekkigen Le- vantijn Volpone, die zich op zijn hebzuch tige „vrienden" wreekt, maar zelf het slacht offer wordt van zijn parasiet en leerling in de kunst van geldschrapen, Mosca. Gewel dig was de kracht, waarmee hij dien demo- nischen comediant uitbeeldde, zóó geweldig soms, dat de comedie ove~sloeg in een hui veringwekkende tragedie. Trouwens in het geheele spel, waarvan noch de humor, noch de ernst meer van onzen tijd is, was een wrange toon. die voor ons menigmaal een wanklank werd. Er waren tafereelen. zooals het laatste met den schijnbaar overleden gierigaard, waarin de grens van het weer- zinwekk»nde bereikt werd. We komen er maar rond voor uit, dat voor ons in deze humor te veel gal is gemengd. Mbschien was daarom het zooveel vlakkere syel van den parasiet Mosca, door Cruys Voorbergh gegeven, dikwijls een verlichting. De notaris van Ger Arbous, de oude woe keraar van Phil, la Chapelle en de koopman van Henri Eerens richtten zich met hun hartstochtelijke dictie méér naar het voor beeld van den leider, terwijl J. Carpentier Alting als kapitein Leone minder naar de caricatuur streefde. Van Warmelo, de re'h- ter, scheen zich van de heele vertooning weinig aan te trekken, want zijn spel miste alle karakter. Er waren maar twee dames- rollen: Colomba, de koopmansvrouw, door Sara Hevblom in fijnen tint getoond en de courtisane \an Wilh. Duymaer van Twist, die zich in haar rol zóó goed had ingeleefd, dat zij de maat wel eens te vol deed. Over de regie, décor en costuums niets dan lof. Het eene schilderij volgde op het andere en er waren meesterstukjes bij. Dit is voor ons ook wel het aantrekkelijkste van de ge- heele vertooning geweest. Het stuk is onge twijfeld geestig en het laat ook niet na te boeien, maar in de behandeling van menige teere zaak is Jonson van een grofheid, die ons thans niet meer smaakt. Dit kan indi vidueel zjjn. Het is ons opgevallen, dat er gisteravond zoo hartelijk gelachen werd om wat inderdaad pijnlijk was. Het publiek toonde een enthousiasme, die niet alleen het spel gold en ook niet vooral de literaire waarde van het stuk Tot slot een opmerking. Dit stuk in deze uitvoering is door een toch zeker betrouw baar Katholiek blad „voor volwassenen ge schikt" verklaard. Nu moeten we wel aan nemen, dat men zich bij de vertooning in onzen stadsschouwburg grootere vrijheid heeft veroorloofd, dan bfj de uitvoering, die dooi onze collega werd gerecenseerd. Want de twee tooneelen, Canina bij Corbaccio en Co lomba bij Volpone, waren noodeloos stuitend en wel op een wijze, die onze pers niet pleegt goed te praten. We hopen, dat het Oost- Nederlandsch Tooneel zich op dat punt zal herzien v. d. S. Kinderen vermoedelijk met vuur in de nabijheid gespeeld Gisterenmiddag omstreeks half twee brak eensklaps brand uit in een achter de wo ning staande hooiberg van den melkboer H. Duivenvoorde, aan de Kerkstraat te Noord- wijkerhout. Aangewakkerd door den vrij hevigen wind grepen de vlammen snel om zich heen en liet de brand zich dan ook zeer ernstig aanzien, te meer nog, daar zich vlak tegen den hooiberg een schuurtje bevond, waar een flinke partij haver was opgestapeld. Door hulpvaardige handen werd dit schuurtje spoedig ontruimd. De brandweer was direct ter plaatse en trachtte met een slang op de waterleiding de vlammenzee, welke hoog oplaaide te overmeesteren. Dit ging echter niet. Inmiddels was de motor- spuit in werking gesteld en gaf vanuit de haven, welke op vrij grooten afstand gelegen is, water. Toen was het gevaar spoedig ge weken en slaagde men er ten laatste in het vuur te bedwingen en den brand te beperken tot den hooiberg. Met allerlei gereedschap werd het smeulende hooi naar puiten ge haald en daar gebluscht. Omstreeks 6 uur kon de brandweer inrukken. Het blusschingswerk werd kranig verricht onder leiding van den Brandmeester, den heer Joh. v. Dijk. Op het terrein van den brand was de Burgemeester aanwezig. Over de, oorzaak van den prand deelae men ons mede dat vermoedelijk kinderen in de nabijheid hebben gespeeld met vuur. De hooiberg met inhoud was verzekerd. De vijlde bijeenkomst van net seizoen 19291930 van de Vereeniging Geloof en Wetenschap zal verzorgd worden door prof. dr. F. A. Weve O.P., noogleeraar aan de Handelshoogeschool te Tilburg, die een le zing zal houden over „Fascisme en De mocratie in dé .xjoopmaré" lezen we o.a. „Fascisme en democratie zijn beide be- -iiiuit i«;'«r- -..a fclei 'en s... en. worden; men kan ze daarom naar niet met een gebaar aanvaarden of vonnissen Ook zijn het meestal weer gecompliceerde be grippen, uit meerdere eelementen samen geteld en het komt er ook daarom op aan scherp te ontleden en te onderscheiden. Dit doende zullen we zien, dat er een democratie is, die lascistisch kan optreden en een fascisme, dat democratische elemen ten oevat Al zullen velen hierbij wel aan een vlerkanten cirkel denken. Het is nuttig net stelsel te Pestudeeren en zlchzell daarbij voortdurend op den waren zin der veel gebruikte termen le- ,uocra..e en fascisme kritisch te nezmnen. ...Qui bené dist~'~>-c-1t bere docet" zeide het oude Grieksche spreekwoord: men krijgt alleen licht in èen probleem door scnerp te -nderscheiden. De lezing zal plaats hebben Donderdag 28 November in den Jansweg-öchouwburg. Cornells van Noordestraat, en de 2de H.B.S. aan het Santpoorterplein. Zou men de bedragen willen nagaan, die voor de verschillende genoemde en onge noemde bouwwerken zijn noodig geweest, dan zal het einbedrag niet ver van de 8 millioen af zijn, dit is gemiddeld ongeveer 3 ton per jaar. Voegt men hier alleen nog bij de groote en omvangrijk uitgevoerde bestratings- en rioleeringswerken, dan kan de conclusie al leen zijn, dat er in die 27 jaar een groote hoeveelheid arbeid is verricht, een arbeid, die des te grooter wordt, als men in net oog houdt, dat er nog zooveel arbeid Een kwartet bestaande uit de heeren Ph. van Hoeven, piston, W. van Beet, bugel, J. Duineveld, bariton en H. v. d. Vlugt bas, al len leden van de R K. Harmonie „Utilé Dulci" heeft op het solisten-concours te IJmuiden-Oost met 88 punten den 2en prijs behaald. Uitgevoerd werd 't chants Religieuse, van J. S. Bach, hetwelk onder leiding van den heer Fr. v. d. Burgt was ingestudeerd. Op den Coolsingel te Botterdam, waar de trams en auto's steeds voorbij snorren. Op den voorgrond een der monumentale lantaarns op het bordes van het Stadhuis, waarvan af deze foto genomen is. In den nacht van Zaterdag op Zondag om 1 uur, is te Haarlem overleden de heer Jhr. mr. F. W. van Styrum, oud-lid van den gemeenteraad, oud-lid van de Tweede Ka mer, deken van de Haarlemsche Orde der advocaten, bekend advocaat en procureur en jarenlang een der meest op den voorgrond tredende persoonlijkheden van Noordhol- Een tragische bijzonderheid is, dat zijn gade hem een uur tevoren in den dood was voorgaan. Eenige maanden geleden is de heer van teen 1: r :i ?on te Een" i - --r bezoeken op het station aldaar gevallen. Hij brak daarbij het heupgewricht en hoewel de genezing zich aanvankelijk voorspoedig voltrok, is de heer van Styrum toch niet meer van dit ziekbed opgestaan. Met den heer van Styrum is een Haar- smmer heengegaan, die in vroeger jaren ™ruimen tvd een crooten invloed oo den gang van zaken in onze stad heeft gehad. Hij was wel de invloedrijkste van de libe ralen, die in die dagen in Haarlem de lakens uitdeelden. Van 1889 af had hij zitting in den gemeenteraad en pas in 1915 werd zijn mandaat niet vernieuwd. Het was in den tijd, dat de Rechtsche groepen overwinning op overwinning bevochten bij de stembus, de stembus. Met recht kan worden getuigd, dat met den heer Van Styrum een lid van de oude Haarlemsche regentengarde is heengegaan. De familie Van Styrum werd bij Koninkl. Besluit van 8 Juli 1816 in den adelstand verheven, met den titel van baron bij eerst geboorte. De thans ontslapene was de tweede zoon van mr. Floris Willem, baron van Styrum. Na de lagere school en vervolgens 2 klassen der H.B.S. te Haarlem te hebben doorloo- pen, ging hij over naar het Gymnasium en studeerde daarna m de rechten te Leiden. Het corpslied van het Leidsche studen tencorps werd door hem gecomponeerd op woorden van zijn vriend, mr. C. Th. van Deventer. Jhr. van Styrum promoveerde op een dissertatie over de erfdienstbaarheden volgens het Nederlandsche recht en vestigde zich in zijn geboortestad als advocaat. Zijn huwelijk, op 21 Mei 1881 met Adriana van Heyst te Wijk bij Duurstede voltrokken, werd de grondslag voor een groot, vriende lijk en gastvrij gezin. Vele Amsterdamscne advocaten zochten voor hunne Haarlem sche cliënten te Haarlem een procureur, zoo kreeg ook de heer Van Styrum een groote procureurspra ctijk. Doch ook in het openbare leven nam de heer Van Styrum spoedig een vooraanstaan de plaats in. Zoo werd hij lid van den gemeenteraad, auditeur-militair bij den Schuttersraad, regent van de Hofjes van Staats en van Noblet, regent der gevangenis sen (welke betrekking hij meer dan 40 ja ren heeft bekleed), secretaris van den Raad van Beroep der belastingen, eerelid van Zang en Vriendschap, rechtskundig advi seur van de meeste gemeentebesturen uit den omtrek en van de groote plaatselijze financieele instellingen. Teyler's Stichting, Gedeputeerde Staten, de Commissie van Toezicht over het toenmalig gesticht Mee- renberg, de E.N.E.T. stond hij met zijn raad en daad ter zijde. Met het Bredasche Kamerlid Tydeman richtte hü den bond van vrije liberalen op en werd in 1901 voor Haarlem naar de 2de Kamer afgevaardigd, welker lidmaatschap hij tot 1909 bekleedde. Voorts was de heer Van Styrum deken van de Orde van Advocaten en rechter- plaatsvervanger, terwijl wij er ten slotte aan herinneren, dat hij ongeveer 20 jaar de functie van voorzitter van het college van regenten over de gevangenissen heeft ver vuld. De begrafenis zal plaats hebben Woens dagmorgen 12 uur op de Algemeene Be graafplaats (oude gedeelte). Een brief van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat Naar aanleiding van een brief van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Haar lem aan den hoofdingenieur van den Rijks waterstaat te Amsterdam, antwoordt deze aan de Kamer, dat de kwestie der vervulling van het Noordzeekanaal bij voortduring zijn volle aandacht heeft gehad en nog heeit. Bij het indertijd daarnaar ingestelde on derzoek is hij ook tot de conclusie gekomen, dat de papierfabriek te Velsen en de ge meente Velsen (afvoer rioolwater) de voor naamste verontreinigers van het kanaalwater zijn. Met de directie van de papierfabriek en het gemeentebestuur van Velsen is toen onmiddellijk in overleg getreden, om ge noemde bronnen van verontreiniging weg te nemen Aan de gemeente is meegedeeld dat, wil zij nog verder rioolwater naar het kanaal af voeren, de nieuwe rioleering zoodanig zal moeten worden ingericht, dat het af te voe ren vocht vooraf wordt gezuiverd. Zoo noo dig, zal van de gemeente verlangd worden, dat reeds vóór de gereedkoming van de nieuwe rioleering bij de bestaande afvoer- riolen naar het kanaal zuiveringsinrichtingen worden aangebracht. De papierfabriek heeft uitvoerige onder zoekingen ingesteld, op welke wijze en tot welken graad zuivering van het looghoudend afvalwater van de cellulose-fabriek, waarom het hier in hoofdzaak gaat, kan geschieden, waarvan het resultaat is geweest, dat onge veer twee derde gedeelte van de schadelijke bestanddeelen kon worden weggenomen. Het betreft hierbij uiteraard laboratorium proeven zoodat nog geenszins zeker is, dat Schellingwoüde in te laten en door dit te zuivering bereikt zal kunnen worden. In verband met een en ander is besloten om het looghoudend afvalwater van de pa pierfabriek in het buitenwater, buiten de sluizen te IJmuiden, te doen afvoeren, waar toe een ongeveer 3'A K.M lange afvoerlei- ding gelegd zal moeten worden. De actie tot het'leggen van deze leiding is dus niet van de papierfabriek, maar van den waterstaats dienst uitgegaan, schrijft de hoofdingenieur. In verband met verschillende in de ter reinen, waar de afvoerleiding gelegd zal moeten worden, uit te voeren werken, o.m. de thans in uitvoering zijnde 2de Rijksbin nenhaven bewesten de Velser spoorbrug, welke met een zinker gepasseerd zal moe ten worden, heeft men de afvoerleiding tot- nutoe niet kunnen leggen. De hoofdingenieur verwacht, dat zulks vóór den volgenden zomer zal kunnen ge schieden, en zal zijnerzijds al het mogelijke doen om dit te bereiken. Het normale peil voor het bij de droogma king van de Zuiderzee binnen den afsluitdijk FELLE BRAND TL 's-GRAVENIIAGE. Vrijdagavond brak een felle brand uit in de Zuid-Holl. Bierbrouwerijen tc 's Graven- hage. Een kijkje tijdens c'fc kiusscUings-werkzaamncden. ito t van ernst en verschrikking, omdat het H. Evangelie ons den laatsten oordeelsdag zoo Juist schildert. Mar we weten, dat O.L. Heer ons tegelijk hoopvol doet uitzien naar Zijn barmhartigheid en liefde. Dat hebben Zijn kinderen vandaag overwogen, maar dat hebt gij, parochianen van het H. Ha,c. cue een nieuwen herder in uw midden hebt mogen begroeten, speciaal overdacht. De priester is de duidelijke afstraling van Gods liefde, de levende roep van Gods barmhartigheid. Als ge dat beseft, is er hoop in uw harte en blijdschap in uwen geest. De priester is in uw midden om Christus te vervangen; zijt ge in net leven gewond, hebt ge behoefte aan troost en op beuring, valt dan neder aan de voeten van ïem, d e ge zco even zoo lui.terrijk heb: ingehaald. De priester is ook de weergalm van Gods liefde. Hij zal met u leven, uw kind met blijdschap ontvangen om net te bevrijden van de erfzonde, zijn zegen geven, wanneer ge een gezin gaat stichten en u de H. Spijze toedienen en het H. Kruis in de handen geven, wanneer ge hulpeloos op uw sterf bed ligt. Dit zijn slechts enkele gedachten. Daarom zijn wij van vreugde vervuld, nu wij een nieuwen herder in ons midden hebben. De menschen praten wel eens over ver schrikkelijke rampen, maar er is geen groo tere ramp denkbaar, dan die, wanneer er geen bisschoppen de wijdende hand meer konden leggen op de wijdelingen, wanneer geen priesters meer werden uitgezonden. Weest daarom dankbaar, dat God u priesters geeft. Wat i' ge niet getreurd, toen God pastoor Sandfort twee jaar geleden voor Zich opeischte, welk een trouw hebt ge niet bewezen aan pastoor Companus, die, helaas, zijn krachten niet meer aan uw parochie wijden kon. Daarom zult ge ook eerbied en aanhankelijkheid bewijzen aan uw nieuwen herder, die vele jaren geleden met jonge priester-idealen in uw midden werkte, welke idealen hij nu hoopt te ver wezenlijken als pastoor. Knielt dan neder, om Gods zegen voor een rijk pastoraat af te smeeken." Hiermede was de instabr.tr cohtigheid afgeioopen en beëindigde een kort Lof de zen schoonen avond voor de parochianen van de Kleverparkkerk. Nadat de nieuw-benoemde pastoor van de parochie van het H. Hart aan den Kle verparkweg gistermorgen van 12 tot 1 uur receptie had gehouden, had gisterenavond de plechtige installatie plaats. De kerk was geheel met geloovigen gevuld. Om zeven uur kwam een aantal mis dienaars, gevolgd door bruidjes, die bou- quetten witte bloemen droegen, de kerk binnen. Dr.r. -,a velgele de Ho: gaerw. Ue:-r L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haar lem en de Zeereerw. heeren Reynenberg, pa.toor van de kerk aan de Crcenmc'kt, Heyboer, missionaris en pater Dekker, ka pelaan der parochie, die den nieuwen her der het kerkgebouw binnenleidden. De nieuwe pastoor van het Kleverpark. De Deken verrichtte de verschillende ce remoniën, las de n benoenunsbrief voor, overreikte den pastoor de sleutels, den kelk, het Misboek en de priestergewaden. Pastoor v. d. Valk legde den vereischten eed af en aanhoorde de 1 den van c!en deken bij preekstoel, biechtstoel en sacristie. Een k-rt v of v:r "d ver m gehouden, terwijl het koor eenige liederen zong. Daarna beklom de deken den preekstoel, om een kort woord tot den pastoor en zijn parochianen te spreken. „Da laatste Zondag van het Kerkelijk jaar," aldus Zijn Hoogeerwaarde, „is een dag Bruggen? Tot stand kwamen; Catharyne- Schouw tjes-, Zanders-, Schalkwijker-, Raaks en Amsterdamschebrug, Poortbrug, Nagtzaam- brug, Brug over de Brouwervaart en de brug in den Nieuwen Weg naar Vijfhuizen, Mariejebrug, Jansbrug, terwijl de Groote Houtbrug onlangs Is aanbsteed. Kademuren: dien hü den ingeslagen weg volgde, zonder ook de noodige theoretische kennis te be zitten ontwaakte in hem de lust het inge nieurs-diploma in Delft te verwerven. Hij verliet de practijk, en ving zijn studiën voor Bouwkundig ingenieur aan. Het begeerde diploma verwierf hü in 1893. Spoedig na de beëindiging zijner studiën trad hij in dienst bij een particuliere water leidingmaatschappij te Utrecht. En thans was hij ruim 27 jaar in de ge meente Haarlem werkzaam. In dien tijd Is de stad gestadig uitgegroeid, zoowel naar het noorden, als naar de ande re windstreken. De behoefte aan een vrije verbinding van de stadskern met de ouiten- wijken, gestoord door de a niveau gelegen spoorbaan werd dringend. De totstandkoming van de hooggelegen baan eischte zijn bizon- dere technische en administratieve zorg, en veel, zeer veel overleg, en natuurlijk ook strijd, vorderden de besprekingen met de Spoorwegmaatschappij. Bij al deze onderhandelingen, wat trou wens zijn geheele wezen kenmerkt, stond hem slechts voor oogen, de belangen van Haarlem te dienen met alle kracht die in hem was, daarbij gesteund door het college van Burgemeester en Wethouders. De noodzakelijkheid voor de gemeente om tijdig grondaankoopen te doen, stond steeds bij hem vast. Dat zijn pogingen in die rich ting gedaan, niet altijd met succes bekroond werden, mag toen door hem, thans wellicht door enkelen of velen worden betreurd, jam mer is het, dat het niet de gemeente is, die daarbij is weigevaren Onnoemlijk vele zaken zijn er op te som men, de gemeente Haarlem razende, waar over hij zijn advies had uit te brengen, ad viezen, die steeds blijk gaven van een hel deren blik, die steeds welverzorgd en tot in onderdeelen uitgewerkt, en doorwrocht wa ren. Weinigen zullen er zijn. die zich ook maar een flauw beeld kunnen vormen, van de bemoeiingen van een bureau van open bare werken en nog minder die beseffen, Deze wrden gebouwd langs: Koudenhorn, Donkere Spaarne, Heerensingel, Zuider Bui ten Spaame, Turfmarkt, Spaarne tusschen Melkbrug en Lange Brug, Kampervest, Gast- huisvest, Raamvest, Zijlsingel, Zijlvest, Kin derhuissingel, Kinderhuisvest, Noorder Bui ten Spaarne, Spaarndamsche Weg; terwijl mede werden uitgevoerd de Spijkerglooiïn- gen langs Brouwerskade en Westergracht. In uitvoering is de verbreeding van de Kam pervest. Bijzondere Werken: Uitbreiding algemeene begraafplaats Kle verlaan, Zweminrichtingen aan de Klever- laan en aan de Houtvaart, Sportterreinen aan Kleverlaan, 't Hoenstraat en aan de Van Oosten de Bruynstraat. Gebouwen: Openbaar Slachthuis, Frans Halsmuseum, Administratiegebouw G. E. B., Politiebureau, Politieposten, Schakelstation G. E B„ en an dere diverse belangrijke verbouwingen plaats vonden, en vele gebouwen voor diverse dien sten werden ingericht. Scholen voor L. O. en B. L O., U. L. O. en M. U. I. O.: Gebouwd werden: De scholen aan de: Santpoorterstraat, Tuchthuisstraat, Linscho- tenstraat, Spaarnwouderstraat, Jacobstraat, Parklaan (gevelprijs), Karolingenstraat. Verder werden belangrijke verbouwingen uitgevoerd aan de scholen aan de Ged Oude Gracht, Tempeliersstraat. Haarlemmerliede- straat, Tuchthuisstraat, Leidschepiein, Prins Hendrikstraat, Schoterstraat, Tetterodestraat en werden nog gebouwd de Hulpscholen aan de Van Zompelstraat en de Papentorenvest. Scholen voor Middelbaar en Hooger Onderwijs. Gebouwd werden- de H. B. S. 5-j. cursus, aan de Zijlvest, en de Handelsschool aan id... terwijl het Gymnasium werd verbouwd en belangrijk uitgebouwd; de school voor B L. O., aan de Buitenrustlaan, de school aan de welke enorme eischen er gesteld worden aan den directeur van den dienst, en hoeveel er van diens zenuwgestel gevergd wordt. Eene opsomming te geven van wat in de afgeioopen kwart-eeuw onder zijn leiding is tot stand gekomen, mag wel ondoenlijk worden genoemd. Stadsuitbreidingen Tot stand kwamen: 1. De geheele wijk benoorden de Aelbertsberg- en Santpoort straat; 2. idem tusschen Spoorbaan en Tettero destraat bewesten den Schotersingel; 3. idem tusschen Zijlweg, Bilderdijkstraat Brouwersvaart en Spoorbaan. 4. idem tusschen Westergracht, Spoor baan, Pijlslaan en Leidsche Vaart, met uit zondering van een klein bestaand gedeelte Ampzing en L. Costerstraat; 5. idem tusschen Oranjestraat, Spoorbaan, Brouwersvaart en Oranjeboomstraat; 6. idem tusschen Iordensstrnat, Koningin neweg, Raamsingel, van Eedenstraat, Wijde Geldelooze Pad, Wagenweg; 7. idem tusschen Kamperlaan, Kleine Houtweg, Rustenburgerlaan en Spaarne; 8. idem ten zuiden van de Slachthuis straat; 9. idem de geheele nieuwe wijk tusschen Zomervaart, Goowatering en Slachthuis straat; 10. idem de wijk tusschen Zomervaart en Amsterdamsche Vaart, bezuiden de Voor uitgangstraat en Nagtzaamstraat; 11. De geheele Patrimoniumwijk benoor den den Kloppersingel. In een kort berichtje meldden wij verle den week, dat de heer .Ir. L. C. Dumont, di recteur van Openbare Werken, ontslag heeft aangevraagd, nadat hij door de geneesheeren voor den dienst was afgekeurd. Het is wei interessant om het leven van dezen verdienstelijken man eens na te gaan en daarbij vooral te wijzen op de groote werken, die hij in onze stad tot stand heeft gebracht. Geboren te Utrecht den 7den Deceinbei 1865, deed hü aldaar op vrij jeugdigen leef tijd het eindexamen H.B.S. 5-jarige cursus en ging daarna in de praktijk, om zich prac- tisch te bekwamen Na eenige jaren echter voelende dat zijn technische aanleg niet voldoende tot ontwikkeling zou komen, in-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5