mm Geschenken en Vriendschap cVGamidda§costuums St. Nicolaas-gebak Eenvoudig jurkje voor meisjes van 7 jaar Wat de H.Schrift over de vrouw zegt Over katten Wij doen het zelf Zelf bewerkte S/.-Nico laas- cadeautjes Pakjes-avond priii-1! ....JA N Speculaas en Taai-Taai OVERNEMING ÜIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN De Sint-Nicolaas-viering is een feest der kleinen. Zij zijn het voornamelijk, die door het geheimzinnige het meest wor den getroffen, en bij wie, lang vóór den gedenkwaardigen datum, spannende da gen worden beleefd. Geheel daarnaast, en toch volkomen er mee verbonden, staat het Sint-Nico- laasfeest der grooten. Het mysterie der verrassingen is daar van anderen aard, maar toch is de erkentelijkheid voor een verrassing niet minder groot dan bij de kleinen. Is er één feest van echte huise lijkheid, dat in ons land zóó gezellig wordt gevierd? Vele zijn er niet mede op een lijn te stellen, en het is een echt vaderlandsch feest bovendien, dat vol gens oude traditie overal in eere wordt gehouden. De Sint-Nicolaas-band, als we dat zoo mogen noemen, blijft zelfs be staan, wanneer de familieleden en ken nissen naar de landen van over zee zijn getrokken. En velen worden er door her innerd aan datgene, wat wordt gemist; in den vreemde door de gedachte aan het ouderlijk huis en vriendschappelijke be trekkingen; te huis door degenen, die bij de viering evenzeer een gemis voelen. Het Sint-Nicolaasfeest onderscheidt zich van andere huiselijke vieringen, vier dagen van den verjaardag uitgezonderd, door de bewijzen van genegenheid, welke de gezelligheid verhoogen. Men schept er op den pakjesavond een zuiver genoe gen in om anderen gelukkig te maken door kleinere of grootere blijken van liefde en vriendschap. Het kostbare speelt hier allerminst de voornaamste rol; het gebaar alleen, het simpele bewijs van ge hechtheid is daar meestentijds alles. En daar is het niet minder, maar in alle op zichten beter om. Waarin is speciaal op een avond als die van Sint-Nicolaas het geheim van het welslagen gelegen? Allereerst in de huiselijke stemming. Voor het overige, en dat is een zaak van groote voornaamheid, is er in den aard van de kleine geschen ken veel levenswijsheid opgesloten. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Het is een waarheid, welke ook op den pakjesavond van toepassing is, maar waarover in dezen niet verder behoeft te worden gesproken. De intimiteit van dit familiefeest brengt nog een andere waarheid in de gedachten terug. Het is er eveneens een van alge- meenen aard, welke steeds als richtsnoèr dienen kan, maar voor deze gelegenheid toch grootere beteekenis krijgt. Als wij iemand gelukkig willen maken, geldt in het. algemeen,, dat wij dit moe ten doen op de wijze, die hij' wenscht en niet op de wijze, zooals wij dat .zelf het prettigst vinden. Het lijkt iets vanzelf sprekends, maar is het zoo met met alle, dingen, welke zoo eenvoudig als de waar? heid zijn? Zij zijn zoo eenvoudig, dat er on gemerkt, en ook ongewild en onbewust tegen gezondigd wordt. Wanneer wij op Sinterklaas-avond, iemand een verrassing willen bereiden, hem dus iets prettigs willen aandoen, door een geschenk, al of niet met meerdere of mindere geestig heid bezorgd, dan spreekt het vanzelf, dat we van te voren nagaan wat wij voor ons zelf geven willen. We hebben de vermaarde verlanglijsten van de eigen huisgenooten en vrienden, waar wij onze keuze naar bepalen. Op de eerste ulaats wordt daarbij ongemerkt en ronder kwade bedoeling (er steekt trouwens heelemaal geen kwaad in) uitgezocht wat te geven ons het beste past. Het is een der vereischten. Wij kunnen onmogelijk geven wat ons niet passen zou. Daarnaast is het andere standpunt, dat wij moeten innemen, er een van feitelijk minder be lang. De kunst is dan, dat wij ons stellen in de plaats van degene, die wij willen verrassen, en dus gelukkig willen maken. De vraag moet zijn, niet wat wij, gezien de verlanglijst, het liefst willen geven, maar wat degene, die de lijst in diende, het liefst zou willen ontvan gen. We spreken hier van een verlanglijst. Daaraan moet niet worden vastgeknoopt de meening, dat er dus altijd zulk een lijst zijn moet. Een verlanglijst 'heeft door gaans iets huiselijks; zij wordt opgemaakt door de eigen leden van het gezin, en door de jeugd wel het allereerst. Iemand gelukkig maken met datgene, wat hijzelf het liefste heeft, geldt ook en juist dan niet minder voor dengene, dien wij eens echt willen vèrrassen. Zonder handleiding. Het is vaak moeilijk en het vereischt niet zelden tact en kennis van iemands eigen schappen, aard en omstandigheden. Het is iets, waarover niet licht moet worden heengegaan, omdat de vervulling ervan niet alleen de goede stemming kweekt, maar ook evenveel genoegdoening ver schaft aan geefster en gever,.als aan den ontvanger. In den tijd van Sint-Nicolaas staan we dikwijls voor het moeilijke probleem, wat wij als surprise zullen laten diénen. Wat we hierboven schreven wil niet zeg gen, dat hét handelen moet om kostbare geschenken. Nog eens: het zit niet in het dure. En niet ieder kan zich het dure veroorloven. Ook en juist het eenvoudige geschenk kan hbogere waarde erlangen doordat de keuze goed is geweest: door te verrassen met wat een ander gelukkig doet zijn, omdat hét juiste, het prettigste werd uitgekozen, het préttigst voor den .ontvanger zelf- Laten we daar' eens aan denken, wanneer we pakjes gaan maken. De avond van Sint-Nicolaas, zqqalS'wij vol wassen menschen dien gewoon zijn ite yjeren,. zaler aangenamer door worden. Hieraanzij nog toegevoegd, dat ge zór gen. moet. de gr.ootere kiiiderpp, die,'niet meer aan den Sint geioóven, én' er ook niet meer aan behoeven te gelooven, in de gezellige.huiselijkheid óp den pakjesavond te laten deelen. Ga nog verder én laat ze op eigen initiatief ook voor verrassingen zorgen. Ge zult er vreugde aan beleven, en gezellige atmosfeer kweeken. Tegen woordig kan daar niet genoeg voor. worden gezorgd. CORRY UYTENDOORN. (Lengte 65 c.M.) We zijn nu volop in het wmterseizoeri en dus al volkomen gewend aan de ver anderingen, die de mode ons weer ge bracht heeft. De slepende avondjaponnen en de ook al wat langer geworden namid- dagcostuums, de verhoogde taille en de even aansluitende corsage, de hoeden, die plotseling een heel ander model ge kregen hebben en ons meer vrij en frank in de wereld doen rondzien, terwijl ze ons eenige jaren achtereen moedwillig belemmerden in onzen kijk op de wereld, de zeer hooge bontkragen en de allerlei gedaanten aannemende manchetten. Na tuurlijk is 't het avondcostuum, waaraan de ontwerpers van de mode hun bijzon dere aandacht besteed hebben en dit is dan ook dezen winter van een zeldzame luxe en verfijning. De eenvoudige na middag-japonnetjes vinden hun charme hoofdzakelijk in een juist aangebrachte versiering, 'n aardig gevonden détail,een origineele manchet of typische halsaf sluiting. In fig. 5281 zien wij'n chique namiddag- japon van groene crêpe marocain. De rok is versierd met fijne ingestikte plooitjes. Een bies, in model geknipt, loopt van achteren laag en van voren wat hooger op de taille, 'n dubbele kraag en man chetten van witte zijde voltooien dit toilet. Fig. 5327 is een namiddag-japon van zwarte wollen georgette met biezen van witte crêpe de chine, eindigend in een strik. Fig. 5276 bestaat uit licht-grijze ve lours chiffon. De taille is een weinig naar links gedrapeerd en wordt door een gesp bijeen gehouden. Twee klokkende ongelijke volants vormen het rokje. Bij- ronder chique zal het staan, wanneer we deze voeren met een afstekende kleur. CHRISTINE Benoodigd: 1.45 M- stof van pl.m. 100 c.M. breedte, y3 do zijn drukknoopjes, 7 kleine knoopjes- Zoo langzamerhand is de tijd weer aangebro ken, dat ge de gar derobe van uw 7- jarig dochtertje weer eens nakijkt, om te zien, wat er al zoo verlengd, en veran derd moet worden, en meestal komt ge dan tot de ontdekking, dat er nog wel een eenvoudig, niet te duur jurkje bijgemaakt mag worded. Misschien kan bovenstaand jurkje u en uw dochtertje, die in deze ook al een woordje begint mee te spreken, bekoren. Het modelletje is zeer eenvoudig. Toch doet ge altijd verstandig dit eyen van papier te knippen, dan kunt ge het zoo voordeelig mogelijk op de stof leggen en uitknippen. Men knipt de beide mouwtjes naast het jurkje uit, alles met één c.M. naad, terwijl ge aan den onderkant van het jurkje nog een 5 c.M. breeden zoom berekent. Is het jurkje geknipt, dan stikt ge de schouder- en zijnaadjes (ook van het rokje) dicht, waarna ge onderaan den zoom inmaakt. Dan kunt ge 10 c.M.- vanaf het midden voor een 4 c.M. breede plooi inrijgen, even- zpo aan den achter kant. Vervolgens werkt ge den inknip af,, door de zijnaden van rokje en boven stuk op elkaar te nemen, rafels aan den verkeerden kant, waar na ge deze met een smal biesje af werkt. De bies midden voor is vanaf het hals je gemeten 22 c. M. lang, en na afwer king 3 c. M. breed. Hieronder is het splitje voor de sluiting verborgen. Het kraagje knipt ge 32 c.M. lang, en 14 c.M. breed. De zijkantjes worden dichtgestikt, waarna ge het op stikt, en aan den achterkant overzoomt. De mouwtjes stikt ge dicht, waarna ge den onderkant inrimpelt, 3 c.M. vanaf den naad te beginnen, en een manchetje opzet, dat men 20 c.M. lang en 7 c.M. breed knipt/ en op dezelfde manier als het kraagje opzet. Bij het inzetten der mouw tjes neemt ge den naad 2 c.M. meer 'naar voren dan den zijnaad van het jurkje. Het ceintuurtje maakt men'na afwerking 3 c.M. breed en 80 c.M. lang, waarna ge de knopjes op de aangegeven plaatsen opzet. DINY. De H. Schrift, de Bijbel, héb Bock der Boeken; weet "Veel te melden rover:rede- vrouw. Het bestaat .uit. lof zoowel als uit; blaam, gelijk dit geheel overeenkomstig; de menschelijke natuur is. Hoor maar eens: Een vlijtige vrouw is de kroon van den man. Spr. 12, 4. Een wijze vrouw bouwt haar huis; een dwaze rukt het gebouw anet haar handen weer neer. Spr. 19, 4. Beter is het een woestijn te bewonen, dan bij een twistzieke vrouw tq huizen. Spr. 21, 19. Wie zal een sterke vrouw vinden Haar waarde is als van koopwaren, die van verre over de grenzen komen. Het hart van haar man vertrouwt op haar. Zij vergeldt hem goed en geen kwaad, alle 'dagen haars levens. Zij staat op als het nog nacht is en voedt haar huisgenooten en dienstmaagden. Zij voelt' en ziet, hoe goed haar werk is, en haar licht bluscht des nachts niet uit. Zij legt haar hand aan groote dingen en haar vingers vatten het spinnewiel aan. Zij opent haar hand voor de armen en steekt haar armen uit "naar de behoeftigen. Zij vreest niet voor haar huis de koude der sneeuw, want al haar huisgenooten zijn in dubbele kleeding gestoken. Haar mond opent zij voor de. wijsheid en de wet der '-zachtmoedigheid is óp haar tong. Zij slaat acht op de gangen van haar huis en eet haar brood niet in ledigheid. Haar 'kinderen staan op en prijzen haar zalig en haar man looft haar. Spr. 31, 26-28. De boosheid verandert het aangezicht :der vrouw,: zoodat het er uitziet als een ...lijkkleed. Spr. 23, 24. Wat een zandige heuvel is voor de voeten van den grijsaard, dat is een bab belzieke vrouw voor een stillen man. Spr. 27, Een booze vï'ouw maakt een bezwaard hart, een treurig gezicht en harteleed. Een ijverzuchtige vrouw geeft hartepijn en droefheid. Spr. 26, 8. De lieftalligheid van een ijverige vrouw verheugt haar man. Haar tucht is een gave Gods. Een verstandige, stille vrouw, een goed opgevoede ziel, is met niets te verruilen. Genade boven genade is een 'heilige én zedige vrouw, en alles, wat men hoogschat, is met een kuische ziel niet te vergelijken. Als de opgaande zon aan Gods hoogen hemel, zoo is de schoonheid der goede vrouw een sieraad van haar huis. Spr. 26, 21. U. X. Men treft zelden menschen aan, die den 'gulden middenweg bewandelen tus- schen 'de treurige katten-vergoding van oude juffrouwen en de eenigszins' schuchtige onhartelijkheid van robustere naturen, die „het er niet op begrepen hebben". Bij heel weinig menschen verheugt de kat zich in een gezonde waardeering. Ze worden óf op weer zinwekkende manier vertroeteld mét biefstukjes en wollen dekentjes, die hun meesteres aan géén arme zou gunneh, Öf gejaagd en uitgefoeterd en, om 't zacht uit te drukken, met den voet wegge schoven. Men houdt ze meestal voor dom, trouweloos en hebberig en als zoodanig voor veel lager staand dan de aanhan kelijke, intelligente hond. Wat de eerste; beschuldiging betreft, hun gebrek aan begrip is grootendeels onze eigen schuld; Het geheim om een kat intelligent te' maken, ligt hierin: voortdurend tegen ze praten.' Schrik niet! Iedereen kent ge leerde mannen, die tegen hun hond plegen te praten. Maar niemand praat; ooit tegen z'n kat, behalve...... -Nu .ja,, 't is heusch best te doen, zonder in de ■beruchte hofjes-monologen te vervallen! Dat katten zich meer aan plaatsen dan aan menschen hechten en zoo vreeselfjk hebberig zijn, is óók in veel gevallen las ter! Ik heb katten zien treuren om een afwezige meesteres, even serieus als de meest emotioneele terrier; en mijn eigen kater pleegt woest-snorrend op min schoot te springen, ook al zit ik niet te eten en niet bij den haard. De manier waarop we er mee omspringen maakt vóór de ontwikkeling van 'n kattén- karakter meer uit dan bij welk ander huisdier ook. Schichtige, ongezelligs katten zijn altijd slecht opgevoed. Hun aanpassingsvermogen is onbegrensd eri 'n studie waard. Ze nemen de omgangs vormen over van 't milieu Waai- ze. tri leven! Let eens op de aristocratische, bijna menschelijke manieren van jje kat-van-goeden-huize, op de plebejische tronie en gang van den achterhui.vt- kater, op 't suf-knusse gezicht van de oude-dames-poes, op de uitgelaten koketterie van het zwarte lievelings katje van een bakvisch. Laat me uw kat zien, en ik zeg u, wie ge zijt! Al vóór het begin der geschreven ge schiedenis zijn de katten huisgenooten én vrienden der menschen geweest. De schilderingen op oude Egyptische monu menten bewijzen, dat katten een yoor- name plaats innamen onder de huisdie- ren, in den tijd toen ze gebouwd werden. In de Egyptische af deeling van het Brits'ch museum bevindt zich een schil- deling van een kat, die een man schijnt te helpen bij de jacht op vogels. Maar van den oorsprong der tamme katten is heel weinig bekend. Ze komen over de heele wereld voor en hoewel ze hier en daar bij vergelijking kleine afwijkingen vertoonen, komen ze in groote trekken en j.n gewoonten overal overeen. Behalve de huisdieren woéden ze van oudsher gebruikt om graanschuren tegen mui zenplagen en de velden tegen schade door vogels te beschermen. De volgende malen iets over de ver schillende kattenrassen en hun verzor ging'. NOACH. VRAGENRUBKIEK Een abonné vraagt naar de beste ma nier, om een poesje van 4 weken zonder moeder in 't leven te houden. Ik vrees, ""'dat 't diertje bij 't verschijnen van dit 'antwoord den gevaarlijken leeftijd (6 we- ;§en) al wel reeds te boven zal zijn. Houd poesje in gelijkmatige temperatuur, in '■'een verwarmd vertrek, maar niet al te „dicht bij de kachel. Een mandje met hooi Tóf zachte raffia gevuld is beter dan een 'Kussentje. Geef viermaal daags lauwe 'ÏÏélk uit een apothekersfleschje met 'peentje. Het beste is natuurlijk altijd, liet diertje, indien mogelijk, tijdelijk uit "fé besteden bij kennnissen, wier kat jon den van denzelfden leeftijd heeft, of ^jv'iéi; ei^ep. .jongen haar afgenomen zijn. .hl I*' }hs.: Zou het niet aardig zijn, voor Sint Nicolaas zelf wat speculaas en taai-taai te bakken? Niet alleen, dat dit zelf bereide ge bak zeer voordeelig uitkomt, maar het klaar maken van een en ander is op zich zelf iets, waar men, met de kin deren samen, heel wat plezier aan be leven kan. Ik zou dit zelfs een van de dingen wallen noemen, welke later, als de kin deren groot geworden zijn en misschien ver van huis, nog blijven leven in hun herinnering als een dier kleinigheden, die, met meerdere andere, het geluk uitmaakten van het ouderlijk huis. De bereiding van het deeg is, zoowel voor speculaas als voor taai-taai een voudig genoeg. Voor speculaas heeft men noodig, op een pond bloem: 3'A ons bruine suiker, 3 onq boter of margarine en 20 gram speculaaskruiden. Die kruiden zijn bij de meeste drogisten verkrijgbaar; men kan echter ook zelf wat kaneel, gemalen kruidnagelen, nootmuscaat en gember poeder ervoor door elkaar mengen, wat ongeveer hetzelfde is. Vooreerst moet dan de bruine suiker goed fijn gemaakt worden, zoodat er geen klontjes meer inzitten, en dan kneedt men van bloem, suiker, boter en krui den, een mooi gelijk en soepel deeg. Blijft het deeg te brokkelig, dan mag men er een klein weinigje water bij voegen; 't moet echter goed stijf blijven. Is het deeg klaar, dan begint eigen lijk pas de pret, want dan moeten er figuren van gemaakt worden. Er zijn houten vormen, zoogenaamde „prenten", waarmee die figuren gemakkelijk te ma ken zijn. Men bestrooit deze uitgesneden figuren met bloem, drukt er wat van het deeg in en snijdt het aan den bovenkant gelijk af, met de plank. Heeft men al de figuren in zoo'n plank ge vuld, dan keert men ze om en klopt er op tot de ilguren er uit vallen, waarna men weer nieuwe maken kan, tot al het deeg op is. Deze figuren worden dan met den gladden kant op een met boter bestre ken bakblik gelegd en in den oven brum gebakken. Nu lijkt het mij echter nog aardiger om geen „prent" te gebruiken, doch de vormen zelf te verzinnen. Daarvoor rolt men het deeg dun uit en knipt er, met een gewone schaar of snijdt er met een scherp mesje allerlei figuren van. Men knipt die figuren eerst van pa pier, waarvoor, bijvoorbeeld, in de prenten boeken van de kinderen wel voorbeelden te vinden zijn. Of misschien is vader wel 'n bolleboos in 't teekenen, of heeft een der groote kinderen talent op dit gebied. Er kunnen op deze wijze alleraardigste resultaten worden verkregen, en zou het niet een amusement kunnen worden van een geheelen avond of van een school vrijen middag om de uitgeknipte figuren op allerlei wijze te versieren? Want er moeten natuurlijk, met een toegespitst houtje, nog lijnen worden ge trokken voor de veeren van de eendjes, de manen en pooten van het paard, de snorren van de poes, enz. Amandelen, in stukjes gesneden kunnen prachtig dienen voor oogen en versieringen, ook stukjes sucade of snippers kunnen uitstekend dienst doen. In een matig warmen oven zal de spe culaas in 15 a 20 minuten gaar worden. Bestrijkt men de figuren onmiddellijk als ze uit den oven komen, met een kwastje m'et water, dan worden ze glanzend. Voor een heerlijke taai-taai heeft men honing en stroop noodig. Op een pond honing rekent men 1 pond en 1% ons stroop, 25 gram fijne aluin, evenveel potasch, speculaaskruiden als voor de speculaas of iets minder, en wat rogge meel. Honing, stroop en aluin worden met een halven liter water aan de kook ge bracht tot het mengsel omhoog komt. Dan neemt men het van het vuur en roert er onmiddellijk, langzamerhand, zooveel rog gebloem door tot het een stijf deeg wordt. Dit deeg laat men een nacht rusten en dan kneedt men het opnieuw met de kruiden en de in een weinig water op geloste potasch. Ten slotte wordt het deeg, evenals dat voor speculaas, tot figuren verwerkt en op dezelfde wijze gebakken, en daarna dadelijk even met water bestreken. Ze worden nog glanzender, wanneer men in dit water een weinig Arabische gom op lost. JOHANNA. Deze motieven .zün dankbare onder- zeer zeker werpen voor een theekleed, In frissche cachet, natuurlijke kleuren uitgevoerd, geven zij j een voornaam en gezellig R.K. VIOLETS DE PARME Het alleraardigste tuiltje viooltjes is geschikt om op verschillende dingen te borduren. Het voldoet zeer en is toch zoo eenvoudig te werken. We kunnen het borduren op kraagjes, shawls, kleedjes, taschjes, jurkjes, gordijn- randen, ja, bijna op alle mogelijke dingen. Voor een sachet (een zakdoeken-sachet) is het al heel lief. Het best kunnen we voor een sachet waschzijde of crêpe de chine nemen, waschzijde voldoet nog even meer. We hebben het model rechts geteekend, een rechthoekig stukje zijde, hetgeen even eens met zijde gevoerd is. Tusschen deze twee lagen leggen we een dun laagje watten. Een andere manier is de voering afzon derlijk te maken van twee stukjes zijde, waar tusschen een laagje watten en dit op de machine in ruiten te stikken, om het schuiven der watten te voorkomen, en het daarna pas op den buitenkant te naaien. Maken we het sachet van witte wasch zijde, dan is het aardig de voering van zacht lila te kiezen of zacht rose. De bloempjes worden dan in zacht lila, de steeltjes in zacht groen en het strikje in donker lila gewerkt. De ruche rondom 't sachet wordt aan- gerimpeld en daarvoor nemen we dan zacht rose of zacht lila. Heel mooi is het sachet in licht lila, voering mauve (hard lila), lint rondom zacht lila. De viooltjes kunnen worden opgewerkt in mauve of in twee kleuren licht of donker lila; we werken dan de onderste twee bloemblaadjes licht, den bovensten tros donker. Het hartje kunnen we even aangeven met hard geel. Ditzelfde is ook mooi voor een zwart zijden, vierkant kussen; we borduren dan op ieder punt een toefje en werken het kussen rondom af met goudkoord. Hetzelfde toefje viooltjes kan nog heel anders gewerkt worden en wel in appliqué- werk. We knippen dan de kleine bloempjes van licht lila zijden stof en maken ze in het hartje met gele steekjes vast op den ondergrond, zorgend, dat de bloempjes ongeveer komen te liggen, zooals de tee- kening aangeeft. We krijgen zoodoende een los geheel, daar de bloempjes met enkele steekjes vastzitten en niet, rooals gewoonlijk, op- gefestonneerd zijn. De steeltjes worden geborduurd met den steelsteek of kettingsteek; het strikje wordt ook geborduurd. Het toefje viooltjes, op ware grootte geteekend, kunnen we overtrekken uit dit blad met perkamentpapier en over brengen op de verschillende handwerkjes met carbonpapier. Vooral niet te hard drukken, daar de blauwe lijnen dan te vet worden. LYA. 08K /V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7