Bij het graf van Georges Clemenceau Mechanische levensopwekking der dooden? Telegrafisch Weerbericht BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIES 35 ct. p. pegel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I DINSDAG 26 NOVEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17319 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Gisteren is het stoffelijk overschot Van Georges Clemenceau aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van den man, die in de geschiedenis van het republie- kijnsche Frankrijk zoo'n belangrijke rol heeft vervuld en wiens minister presidentschap in Frankrijk tijdens den laatsten grooten oorlog, wel nimmer zal kunnen worden vergeten. Frankrijk dankt ongetwijfeld een groot gedeelte van zijn tegenwoordige welvaart, voorspoed en vrede aan dezen staatsman, die in de hachelijkste stonde voor zijn land wist in te grijpen en die de zeldzame figuur bleek te zijn, beschikkende over de speciale eigen schappen, die het land op dat oogenblik noodig had. Zoolang oprechte vaderlandsliefde nog een deugd heeft, zullen daden als Cle menceau heeft verricht, in de dankbare herinnering van geheele volkeren voort leven en we begrijpen dan ook volko men, dat Frankrijk op dit oogenblik vol eerbiedigen weemoed terugdenkt aan deze zeldzame figuur, waaraan het zooveel verschuldigd is. Wij kunnen echter niet nalaten, om aan deze woorden van hulde aan het adres van den gestorven oud-minister- president ook enkele woorden van teleurstelling toe te voegen. Het was bekend, dat Clemenceau tij dens zijn leven wel op de laatste plaats een pilaarbijter was. Veel uren van zijn werkzaam leven heeft hij niet in de kerk doorgebracht. Maar wanneer men in aanmerking neemt, dat op den diep- sten bodem van elke frissche menschen- ziel in het bijzonder toch nog een vonkje van godsdienstig leven verbor gen smeult, dan mocht men de hoop koesteren, dat ook hij nog eenmaal, zij het dan ook in het stervensuur, zijn rekening met God zou willen vereffe nen, zijne ziel aan zijn Schepper zou willen terugschenken. Helaas, de hoop schijnt naar mensche- lijk weten vergeefsch te zijn geweest, want toen een oogenblik het be richt de ronde deed, dat een priester zijn zegen over den stervenden Clemen ceau zou hebben uitgesproken, ver spreidde Havas aanstonds tot aan 's we- rels uiterste grenzen de tegenspraak, dat er geen priester in de sterfkamer was toegelaten. Arme Clemenceau! Onwillekeurig denken wij hier aan een andere figuur uit denzelfden oorlog, van niet minder verdienste dan Cle menceau, aan zijn landgenoot, den maarschalk Foch, die hem slechts en kele maanden in het graf is voorafge gaan. Foch was een figuur, die met Cle menceau het gezag van zijn land in hooge eere wist te houden, maar Foch was tevens de man, die daarbovenuit wist te erkennen het oppergezag van Hem, die het lot van vorsten, landen en volken in Zijn handen draagt. Dat heeft Clemenceau nimmer begrepen, dat voelen wij bij zijn afsterven nu wel zeer scherp. Het eenige wat Clemenceau van de Katholieke Kerk blijkbaar zeer goed heeft verstaan is, dat zij een opofferen de naastenliefde kweekt, welke men el ders tevergeefs zoekt. Dat heeft hij kunnen constateeren in de loopgraven en in de lazaretten, die hij zelf tijdens den oorlog zoo moedig bezocht, dat heeft hij ondervonden aan zijn sterf bed, waar Christus zelf niet werd toe gelaten, maar waar hij tot in zijn laatste uur werd gekoesterd door de zorgen van een der Christus toegewijde maagden. Wy betreuren dit afsterven voor Cle menceau zelf, al bidden wij den barm- hartigen God, dat Hy hem genadig moge zyn geweest in zyn laatste uur, voor den betrokkene zelf, maar wy be treuren het niet minder voor het Fran- sche volk dat een zijner grootste land- genooten ziet sterven, zonder zich voor zoover kan blijken met God verzoend te hebben. De invloed, die daarvan uitgaat, kan meenen wy, niet anders dan ellendig zyn. De Katholieke Kerk zal dit tenslotte niet deren; Zij heeft den ty'd. Geiyk op dit oogenblik tal van nakomelingen van Luther vrome Katholieken zyn, geiyk de kleinzoon van Renan een strydbaar Katholiek is, zoo zal ook het nageslacht over Clemenceau oordeelen. Met het stoffeiyk overschot van Cle menceau werd begraven een zakje aar de van het graf van Jeanne d'Arc. Bei den hebben veel voor hun vaderland gedaan in een hachelijk uur, Jeanne d'Arc en Clemenceau beiden. Beiden mogen zij tot in de verste tyden aan spraak maken op de dankbare herine nering van hun landgenooten en zelfs van velen daarbuiten. Maar men doet Jeanne d'Arc, die als een heilige der Moederkerk stierf, die de eer der alta ren werd waardig gekeurd, onrecht, wanneer men iets van haar verheven persooniykheid in aanraking wil bren gen met Clemenceau, die de genade middelen der H. Kerk tot in zyn laatste uren niet op prijs wist te stellen. Dit is de sombere schaduw, welke er voor ons rondzweeft boven het pas ge sloten graf van den grooten vaderlan der Clemenceau. Ten slotte trof ons in de berichten over dit sterven meer dan eens de me- dedeeling, dat de doktoren Clemenceau door inspuitingen met morphine in een voortdurenden slaap hielden, ten einde hem voor pijnen te bewaren. Hier ziet men weer de moderne hei- densche wetenschap in actie, de weten schap, welke niet beseft, dat ondanks pynen, het bewustzijn in die laatste uren van zoo ontzettend groot belang voor den mensch kan zyn. Voor den mensch, die er recht op heeft in die laatste uren nog gebruik te maken van de Goddelijke genade, welke aan zoo- velen nog wordt geschonken. Indien ooit, dan kunnen juist in die uren het ïyden en de smart zoo'n zegenrijke uit werking hebben. Tegen die voortdurende verdooving in de uren, dat de ziel staat voor de poort, welke toegang geeft tot den Op persten Rechter, kan nu en nimmer genoegzaam worden geprotesteerd. Laten wy bidden voor Clemenceau, dat God hem genadig moge zyn, ge dachtig het heil, dat hy eenmaal voor Frankryk heeft gewrocht. H. Wolters t Een aanslag op Mgr. Smit HET REDDINGSWEZEN AAN DE KUS^ Geen taak voor de Provincie Pater F. Lips O. F. M. t Het Eeuwfeest van „Zang en Vriendschap" Van 3000 M. hoogte doodgevallen De echtgenoote van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië De invoer van varkensvleesch in Engeland DE NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE Personalia De uitvoering der Ziektewet Alnog zyn benoemd tot leden van het col lege van toezicht, bedoeld in art. 119 der Ziektewet de heeren C. Smeenk. lid van de Tweede Kamer te Arnhem, mr. dr. J. J. M. Noback, secretaris van het Centraal overleg 1 in arbeidszaken voor werkgeversbonden te Haarlem en C. Wolff te Amsterdam. Aanrijding te Halfweg Stenograf ie-Groote 10-JARIG MEISJE IN EEN WAGENWIEL Haar werd een been afgerukt Voornaamste Nieuws Correspondentie s» Barometerstand 9 uur vm.: 755 vooruit. J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Hoogste Barometerstand: 767.1 m.M. te La Coruna. Laagste Barometerstand: 728.3 mJM. te Thorshavn. Verwachting: Matige tydelyk nog krach tige westelyke tot zuidelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelyke opklaring. Waar schijnlijk enkele regenbuien. Weinig veran dering in temperatuur Clemenceau's nagedachtenis in de Kamer gehuldigd De postvluchten naar Indië Uitslag Solisten-concours te IJmuiden Telefoon No. 13866 (drie Ujnen Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEM COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alleabonné'sop di t blad zij n ingevolge de verzekeringsvoorwaardenÉ Q H ft fl Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door XTfPfï tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen UUUU." verlies van beide armen, beide heenen of beide oogen: WW." bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f 1 OR bii verlies van een XCfl bij'n breuk van lift bijverliesv.ee» verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: lltllm doodelijken afloop; «fcUvi een voet of een oog; duim of wijsvinger: U Ubeen of arm; anderen vinger. Opzienbarende proefnemingen in het Weensche Physiologische Instituut Aan het Physiologische Instituut te Wee- nen zijn sensationeele proeven genomen, om dooden weer leven in te blazen, waarby inderdaaa een ftker positief resultaat is vastgesteld. Over deze proefneming, waar van de oeteeken,s nog met is te overzien, wordt te Weenen een verslag gepubliceerd, waarm het neet; Het tooneel van de eerste proefnemingen, die in nun verloop doen denken aan grieze lig phantastische romans, was net Ween sche Gerlchtsmedizinische Instituut. Om 't onderlijf van menschenlyken heen werd een pomptoestei aangebracht, dat door een mo tor gedreven, een werktuiglijke, kunstma tige ademnaling veroorzaakte. Tegelijkertijd werd er in de nioedvaten van het lijk een oplossing van Keukenzout gebracht. Het re sultaat was verbiuiiend. Er Kwam wel geen voi leven tot stand, zoodat net lyk opstond en wandelde: maar het gezicht verkreeg le venskleur, al was het dan ook als van iemand die stikte. Wonden begonnen weer te bloeden; de bloedsomloop scheen dus door de van buiten werkende pomp weer op gang te komen. Deze verklaring, die de experimentator, de Weensche arts dr. R. Eisenmenger, om trent zyn proetneming heett gegeven, is op menigen twylei gestuit De laatste proeven, die dr. Eisenmenger in het Physiologische Instituut heeft uitgevoerd, hebben nu het bewijs geleverd, dat de werktuiglijke, kunstmatige ademnaling bloedbewegmgen in het lijk tengevolge heeft gehad, ja, dat na den dood zelfs het ademen der weefsels weer kan worden opgewekt. Honden worden met lichtgas of chloroform gedood. Tien minuten na den stilstand van net nart (vastgesteld aan het totale ophouden van den halsslagader-pols en het verdwijnen van den bloeddruk) en twmtig minuten na den laatsten ademtocht werd het levensop- wekkingstoestel aan de lijken in beweging gebracht, dat den buikwand door zuigen en drukken m ademende beweging orengt. Er kon worden vastgesteld, dat het tot een luchten der longen komt; door een nauw keurige regeling van net toestel nam net lyk zooveel lucht in zich op, ais gedurende het leven. De buikpomp veroorzaakt ook, zooals wel bewezen, tegelijk rhythmische bloedbewegmgen; de polsslag in den hals slagader wordt zoo sterk als by levenden. Deze bloed beweging om niet te zeggen bloedsomloop breidt zich over het ge heele lichaam uit. Zoo vindt men Oost-In- dischen inkt, die in een ader van het dij been is ingespoten, na vijf minuten in alle organen, ook in het hart en In de longen. Een ingespoten kleurstof wordt door net bloed door het geheele lichaam heen ge stuwd en Kleurt alles, zelfs de hersenen, geel. Het opmerkelijkste ts echter de vaststel ling, dat na den dood een wisselwerking van gassen plaats neeft: bij een toevoer van zuivere zuurstof in het lyk verdween de zuurstof gedurende de werktuiglijke ademhaling en werd er koolzuur afgege ven. Deze experimenten met kunstmatige ademhaling, die van buitengewoon belang zyn voor de levensopwekking van veron gelukten. worden m het Weensche Physio logische Instituut voortgezet. De nu volgen de proefnemingen zullen ten doel hebben den invloed van chemische, levensopwek- kende middelen, gecombineerd met het pomp-toestel. De directie van de N. V. Kon. Ned. Hoog- ovens en Staalfabrieken deelt ons mede. dat overleden is de heer H. Wolters. admi nistrateur Délégué van de Carrières de JNamêche. een zich in bezit van de Hoog ovens bevindende Belgische Maatschappij, die een kalkgroeve exploiteert u ^°'ters die aa" dit nevenbedrijf van de Hoogovens een gunstige ontwikke ling wist te geven, trad reeds in 1917 toen nu wijlen Ir Wenckebach zijn plannen tot oprichting van een Hoogovenbedrijf in Ne- derland maakte, als technisch adviseur van dezen op en verwierf zich in deze functie groote verdiensten. Het wapen weigerde driemaal. De vrouw niet geheel toerekenbaar. Naar thans eerst bekend wordt, heeft zich Zondagavond in de St. Pieter een opzien barend voorval afgespeeld. Teen de koorheeren van St. Pieter zich na de Vespers uit de kocrkapel in een stort naar de sacristie begaven, trachtte een jong: Zweedsche een aanslag te plegen op mgr 'Smit, den vroegeren Apostolischen vicarit 'an Noorwegen. Zij trok plotseling een revolver uit haar tasch en haalde driemaal den trekker over Met wapen weigerde echter Een der Koor heeren sloeg haar het wapen uit de hand. zoodat de revolver op den grond viel. De daderes werd terstond gearresteerd. Zij had geen papieren by zich en weigerde bij haar verhoor eenige verklaring af te leggen Bij het onderzoek bleek, dat de revolver met zes patronen geladen was, waarvan er drie geketst hadden. Mgr. Smit herkende de daderes als een zekere Margaretha Gudrun uit Ramstad die sedert eenigen tijd zich te Rome ophoudt en door naaiwerk in haar levensonderhoud tracht te voorzien. Zij was zonder middelen van bestaan en had zich onlangs tot den prelaat gewend met het verzoek haar een betrekking te bezorgen. Mgr. Smit had be loofd moeite voor haar te zul'en doen, doch had tot nu toe niets voor haar gevonden klaarblijkelijk heeft de Zweedsche. die eenigszins in haar geestesvermogens ge krenkt schijnt, zich willen wreken, omdat de bisschop zich volgens haar opvatting niet oidcende om haar bekommerde. Naar de Italiaansche bladen melden, heeft vanmorgen de Italiaansche gezant, graaf de Vecchi, een bezoek aan het Vaticaan ge bracht. De bladen vermoeden in verbanc hiermede, dat de Zweedsche aan de Italiaan sche regeering zal worden uitgeleverd, die haar dan, als zynde zonder middelen van bestaan, over de grens zal zetten. De rechter van instructie van de Vati- caansche stad, Angelini, heeft onmiddellijk ^adat Gudrun gearresteerd was, het onder zoek begonnen. Het staat nog niet vast of de vrouw in de Vaticaansche stad of voor een Italiaansche rechtbank gevonnist zal worden. De leden der Prov, Sraten van Noord- Holland G. A. Vatte' en D. Wijnkoop, deden 2b Nov. 1928 een vooi^reJ to' het oeschikr aar stellen van een bedrae van i 200.000 om te komen rot oprichting van een fonds voor de nagelaten oe'rekkineen van redders, die hun leven verloren hebben bij het redding- werk aan onze kust. De Voorzifer srelde in de vergadering van 29 November d.a.v. in hei vooruitzicht, da' Ged. Maten in nun onderzoek van het bovenbedoelde voors>ei revens zou ocrekken de vraag, ot aan Je Noord- en Zuid-Ho':and sche Redding-Maatschappij aile hulpmiddelen ren dienste staan welke haar oaraa maken onder alle omstandigheden zoomede ol op net gebied van de verbetering van het redding wezen welhcht ook voot de Provincie eene taak te vervullen zou zijn. Ged. Staten hebben gemeend zich te moe'en wenden 'ot net Bestuur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij, he' hchaam, dat het redding wezen aan de Noordhollandsche kus' heeft georganiseerd, over groote ervaring op di' gebied beschikt en derhalve to. het geven van inlichtingen ne> best in staat kon worden geacht. Deze heett rapport uitgebraciu- Ged. St. achten be' onnoodis aan de helde re uiteenzet'mg 10 de bedoelde stukken gegeven, breedvoerige beschouwingen roe te voegen. Kennisneming van een en ander zaj ook aan de Staten de overtuiging geven, meenen zij, oa' ce Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij inderdaad over voldoende reddingmiddelen beschikt en dat Zij op alleszins lofwaardige wijze bij voort during de aandacht gevestigd houdt op de mogelijkheid van verbetering der redding middelen. Ged. Staten vertrouwen, dat de Staten de zienswijze zullen doelen, dal de organisatie van het reddingwezen bij de Noord- en Zuid- Hollandsche Redoing-Maatschappij in de beste handen is en dat op dit gebied voor eemgerlei inmenging van de zijde der Pro vincie geen aanleiding beslaat. Hei rapport toont voorts aan. dat de Maatschappij hare zorg voot het redding wezen nie' beperk' 'ot de doode redding middelen. doch die in niet mindere mate uitstrekt tot hen. lie door hun moed en zelf opoffering er daadwerkelijk toe medewerken het Reddingwezen in ons land de eervolle plaats te doen innemen, waarop het thans s'aat. De bemanningen der reddingbooten ziin verzekerd tegen ongevallen volgens de be palingen der Zeeongevallenwei. Dank zu de tondsen, waarover de Maat- schappn beschiki en waaruit zij. zoo noodig, pensioenen kan betalen en de uitkeeringen, op grond van Je genoemde wet verleend, kan verhooeen, kan haar ook de zore voor je personen van de readers en van hunne nagelaten betrekkingen, welke zu zich terecht rot eene eere-taak stelt, met gerustheid wor den overgelaten. Op dezen grond achten Ged. St. voor het oprichten van een fonds van de zijde der Provincie, zooals door de Heeren Vauer en Wijnkoop is voorgesteld, geen aanleiding- In het ziekenhuis te Heerlen overleed gis teren de Weleerw. pater Frumentius Lips O F.M., leeraar aan het Gymnasium der Paters Minderbroeders te Venray Pater Lips was opgenomen in het St. Jo seph's Hospitaal te Heerlen voor het on dergaan van een gevaarlijke operatie. De overledene was leeraar in de Duitsche taal aan de H B.S. te Heerlen en het Gym nasium te Venray. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Donderdag op het Kloosterkerk hof te Heerlen. Het officieele programma In Haarlem, de oude Bavo-stad, staan groote feestelijkheden te gebeuren op muzi kaal gebied. Den 20sten Februari van het volgende jaar zal de Koninklijke Liederlafel „Zang en Vriendschap", de oudste in den lande, het heuglijk feit herdenken, dat zij vóór 100 jaar door eenige ondernemende, muzikale mannen werd opgericht. Glansrijk heeft ze den nood der tijden doorstaan, wat ze ongetwijfeld dankt aan de energie der opvolgende geslachten, die haar bestuurden, maar niet minder aan de opeenvolgende directeuren, die haar leidden. Onder W. Robert Sr, behaalde ze haar grootste triomfen in binnen- en buitenland en diens opvolgers, den heeren Fred. J. Roeske en thans Lieven Duvosel gelukte het, haar, ondanks de een weinig tanende liefde voor den mannenzang, op dat hooge peil te handhaven. Saamgegroeid als het ware met de Haar- lemsche burgerij valt er, gezien het vol gend programma, niet aan te twijfelen, of de Haarlemmers zullen met „Zang en Vriendschap'' mede feestvieren. Ziehier een korte opsomming van haar feestplannen. 20 Februari: Officieele ontvangst ten Stadhuize nam. 4 30 uur, door het Gemeen tebestuur van Haarlem: daarna bezoek aan het gebouw „Zang en Vriendschap'', Jans straat 74, opening van de tentoonstelling van het archief der Liedertafel. Des avonds 8 uur: Feest-concert voor ge- noodigden. Kunstl. leden, Donateurs, leden van het Eere-Comité, enz. 2123 Februari: De tentoonstelling is ge opend van 25 en van 710 uur. 23 Februari: Receptie van 2.304,30 uur in de bovenzalen van „De Kroon'', Café- Restaurant „Brinkmann", aan de Groote Markt. Daarna bezoek aan de tentoonstelling. 27 Februari: Feestavond, aangeboden aan alle Haarl. Mannenzangvereenigingen, ieder lid met één dame, 's avonds 8 uur, in het Gemeentelijk Concertgebouw. 28 Februari: Herhaling van het Feestcon- cert 's avonds 8 uur in het Gemeentelijk Concertgebouw, toegankelijk voor het pu bliek. 7 Maart: le Jubileumconcert. Kon. Man- nenzangvereeniging „Apollo", Amsterdam, Directeur Fred. J. Roeske en de Kon. Lie dertafel „Zang en Vriendschap'', Haarlem, Directeur Lieven Duvosel, in het Gem. Concertgebouw te Haarlem, des avonds om 8 uur. 6 April: 2e Jubileumconcert (Matinée). Utrecht's Mannenkoor Euterpe'', Dir. Lie ven Duvosel en Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap'', Haarlem, Dir. Lieven Duvosel, in het Gem. Concertgebouw te Haarlem, des namiddags 2 uur. 13 April: 3e Jubileumconcert (Matinée), geheel als voren, doch in de Concertzaal „Tivoli" te Utrecht. 26 April: 4e Jubileumconcert. Kon. Man- nenzangvereeniging „Mastreechter Staer" te Maastricht, Directeur Peter Gielen en de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap'' le Haarlem, Dir. Lieven Duvosel, in het Concertgebouw te Amsterdam, 's avonds 8 uur. 27 April: 5e Jubileumconcert, geheel als voren, doch in het Gem Concertgebouw te Haarlem, des avonds 8 uur. 5 Mei: Feest-Diner, voor de leden (elk met één dame) der Liedertafel, 350400 personen, in het Groot-Badhuis te Zand- voort. (Extra trams). 8 Mei: 6e Jubiluemconcert. Kon. Zangver- eeniging „Rofte's Mannenkoor'' te Rotter dam, Dir. Bern. Diamant en „Zang en Vriendschap'' te Haarlem, Dir. Lieven Du vosel. in het Gem Concertgebouw te Haar lem des avonds 8 uur. 19 Mei: 7e Jubileumconcert, geheel als voren, doch in het Concertgebouw „Kunst min'' te Rotterdam, des avonds 8 uur 25 Mei: 8e Jubileumconcert (Matinée), Kon. Zangvereeniging Breda's Mannen koor'', Dir. W. Robert Jr. en Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap'' te Haarlem, Directeur Lieven Duvosel, in het Gem. Concertgebouw te Haarlem, des namiddags 2 uur (In voorbereiding). 31 Mei: Optocht ter herdenking van het Eeuwfeest. 1. Bloemencorso: 2. Vaandel- wedstrijd; 3. Optocht. De optocht is gewiid aan zang, muziek en aan de jubileerende Liedertafel. 15 Juli: 9e Jubileumconcert (MatinéeL Kon. Mannenzantfvereeniging „Caecilia te Den Haag. Dir. H. v. d. Berg en de^ Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem. Dir. Lieven Duvosel. in het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem, des nam. 2 uur. Beide vereenigingen herdenken haar 100- jarig bestaan. 5 Juli: 10e Jubileumconcert, geheel als voren, doch in het Kurhaus te Schevenin- geu des avonds 8 uur. Juli: Kerkconcert voor ouden van dagen, weezen en anderen. September: Concert te Keulen. Concert te Zurich. Beide te geven door de Liedertafel, Sluiting der feestelijkheden op nader te noemen datum. Een of twee van bovenstaande data zijn nog niet definitief vastgesteld. De Amerikaansche marine-vlieger, luite nant Georges T. Kuddiky, is bij het invlie gen van een toestel op het vliegveld Ana- costia bij Washington van 3000 Meter hoogte neergestort en op slag gedood. Het toestel boorde diep in den grond. Amerikaansche officieren, die de proefvlucht bijwoonden verklaarden, dat de vliegenier 3200 Meter hoogte had bereikt, toen hij viel. Op ongeveer 1800 Meter hoogte schijnt hij getracht te hebben het toestel weer in zijn macht te brengen, hetgeen mislukte. Om gezondheidsredenen naar Europa De echtgenoote van den gouverneur-ge neraal, mevr. De GraaffVan der Wijck, vertrekt wegens gezondheidsredenen mor gen met het motorschip „Christiaan Huy- gens" naar Europa, Voorloopig blijft het yerbod gehandhaafd Naar een Reuter-bericht uit Londen meldt, heeft het Lagerhuis-lid Thorne den Engel- schen minister van Landbouw de vraag ge steld of deze het gewenscht acht. het in voerverbod op Nederlandsch varkensvleesch op te heffen op grond van het (eit dat Ne derland weder geheel vrij is van mond- en klauwzeer, dat de aanvoer uit Ierland af neemt en de prijzen van het varkensvleesch stijgen. De heer Buxton gaf tén antwoord, dat opheffing ol vermindering van het invoer verbod niet kan worden overwogen, zoolang niet alle West-Europeesche landen, betrek kelijk vrij zijn van mond- en klauwzeer ge durende een periode, lang genoeg om te ga randeeren, dat men deze ziekte voldoende in zijn macht heeft. Over de candidaten voor de verdeeling van den Nobelprijs voor den vrede voor dit jaar, wordt nog uit Oslo gemeld, dat on- j der hen zich ook dc burgemeester van I Stockholm, Lindhagen, bevindt. 1 Reeds bij de vorige verdeeling van den j Nobelprijs voor den vrede kwam de ge dachte naar voren ook eens een of andere vereeniging te kiezen, die zich voor den vrede verdienstelijk heeft gemaakt, zoodat het ook mogelijk is, dat ditmaal een beslis sing der Nobelprijs-commissie in deze rich ting zal vallen. Dr. W. M. v. d. Scheer, eerste geneesheer directeur van het Provinciaal Ziekenhuis naby Santpoort, is benoemd tot correspon- deerend lid van de Société Medico-Psycholo- gique te Parys en van de Royal Medico- Psychological Association te Londen. Zaterdagavond om ongeveer 7 uur heeft op den Amsterdamschen straatweg te Half weg nabij den Osdorperweg een ernstige aanrijding plaats gehad tusscr.en een luxe automobiel, die van Amsterdam kwam en een wagen bespannen met een paard, die in dezelfde richting reed De au'c kwam den wagen achterop, ter wijl uit de tegenovergestelde richting een auto met verblindende lich en naderde De bestuurder van de automobiel uit Amsterdam, beweerde, da: hij hierdoor het paard er. den wagen niet kon zien. met het noodlottige gevolg, dat de auto er boven op reed. De koetsier van den wigen is er geluk kig heelhuids afgekomen, doch het paard had een oot gebroken en ko1: du« niet meer opstaan De. wagen werd zwaar beschadigd Na overleg met den veearis werd beslo ten het paard met een wa<en naar het abat toir te tien. Eerst tegen 10 uur arriveerde een wagen van het abattoir en is het arme dier weg gehaald. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. Een huldiging van den ontwerper in voorbereiding De ontwerper van het bekende Neder- landsche kortschrift Groote, de gepen- sionneerde luitenant-kolonel A. W. Groote, hoopt 30 December a.s. zijn 70sten verjaar dag te vieren. De beoefenaars en bewonderaars van zijn stelsel zijn voornemens hem op dien dag te huldigen en hebben daartoe een comité gevormd. Gisteravond is in de Wattstraat te Hil versum, het 10-jarig meisje J. F, achter op een rijdenden wagen geklommen. Daarbij kwam het met een been tusschen de spa ken van een der wielen, waardoor het been afgerukt werd. Binnen enkele minuten was het ongelukkige kind overleden. Het verbod tot invoer van varkensvleesch in Engeland blijft gehandhaafd. Verschenen is het officieel rapport be treffende de gebeurtenissen te Willemstad op 8 en 9 Juni LL Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der begrooting van Koloniën. Het Belgische kabinet afgetreden. Een Zweedsche jonge vrouw pleegt te Rome een verijdelden aanslag op het leven va nMgr. Smit. Te Athene heeft een ernstig tramongeluk plaats, waarbij zes personen het leven ver liezen. Clemenceau in de Fransche Kamer ge huldigd. Schrijver van het ingezonden stuk „Kran tenreclame'', onderteekend Cr., gelieve one naam en. adres op te geven, opdat wij met hem in correspondentie kunnen treden. Directie „Nieuwe Haarl. Ct." OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 22 min. In de Kamer roemde Bouisson, de voor zitter, Clemenceau als een groot patriot, die Frankryk en de republiek had gediend en geëerd. Tardieu bracht uit naam der regee- ring een groet aan den hardnekkigen ver dediger van Frankryk en noodigde alle Fran, schen uit, zyn deugden na te volgen en te werken aan de organisatie en bevestiging van den vrede. De heele Kamer hoorde staande en bewogen de rede aan. De zitting werd ten teeken vau rouw opgeheven. Aile garnizoenen te Parys, in de provincie en in de militaire havens brachten aan de nagedachtenis van Clemenceau de hoogste eer door het lossen van kanonsalvo's op het oogenblik der teraardebestelling. Het derde retourvliegtuig te Karatsji aangekomen Het derde retourvliegtuig, op weg naar Nederland, is gisteren 6 uur uit Allahabad vertrokken en om 11.40 uur te Nasirabad aangekomen, 12.58 uur van daar vertrokken en om 16.55 uur te Karatsji aangekomen. De uitslag van het te IJmuiden gehouden Solisten-concours, is als volgt: Quintet 2e afd.: „Koningin Wilhelmina" te Midden Beemster, 2e prijs met 94 punten. Kwartet 2e afd. „Zuiderwoude" te Zuider- woude le prys 101 p. Duo le afd.: B. Koeman en D. Koning, klarinet „Eendracht" Velsen, le pr. 103 p. Solist 2e afd.: Carel Langenberg, klarinet, Fanfarecorps „Andante", Oorthuizen, 2e pr. 58 p. G. Griekspoor, klarinet. „Kunst na Ar beid," IJmuiden-Oost, 3e p. 82 p. Solist le afd.: E v. Mossel, sopraan-saxo- phoon, Fanfarecorps „Andante, Oorthuizen, le prys 110 p. Jac. de Jong, klarinet, „Een dracht," Velsen, 2e pr. 94 p. A. Mey, klarinet „Eendracht" te Velsen, le pr. 114 p. Solist Uitmuntendheid: H. Toes, Trom bone. van corps „Winnubst te Den Helder, 2e pr 93 p. Solist Prima-vista: S. Stuffers, sopraan- -laxophoon „Wilhelmina". Midden Beemster, le pr. 101 p.. H. Toes, trombone, „Winnubst" Den Helder, le pr. 103 p. Duo le afd.: Fanfarecorps „Kunstkring" Spaarndam, le pr, 105 p. Solist eere-afd.: G. Bolderman, trombone, „Westz Harmonie" Amsterdam, le pr. 103 punten Solisten prima-vista: Jac. de Jong, klari net „Eendracht", Velsen, le pr. 101 p. D. Koning, klarinet, „Eendracht", Velsen 2e pr. 31 p.; G. Polderman, trombone, „Westz.har- monie". Amsterdam, 2e pr. 96 p. Eere-afdeeling: J v. Beek, piston, St Jo- zefharmouie, Beverwyk, 2e pr. 96 p. Kwartetten 2e afd.: „Veni Vidi Vici," Am sterdam, 2e pr 99 p.; „Utili Dulci", Haar lem, 2e pr 88 p. Solisten 2e afd.: J. P. Faasen, tenor-saxo- phoon „Kunstkring". Spaarndam, le pr. 100 p. T v Hoeven, Piston, ..Utile Dulci". Haar lem, 3e pr, 77 p.; J. v. Laar, trombone, 2e pr 89 p. Solisten le afd.: N. v. Donselaar, piston, ..Kunstkring" Spaarndam, le pr. 100 p.; D. Koning, klarinet. „Eendracht". Velsen, le pr. 101 p.; B. Koemand klarinet, „Eendracht", Velsen. le pr 100 p. Solist Uitmuntendheid: J. Wagenaar, piston, „Kunstkring", Spaarndam, 2e pr. 89 punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1