UIT OEK OUTRE KENNEMERLAND Cheque -koersen S. F. H. PASTOOR - HAARLEM Haringa >.iit[irie!i, Haarlem Electrïciteit Stofzuigerhuis MAERTENS V EERSTE BLAD DINSDAG 26 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Tegen neusverkoudheid GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Kamer van Koophandel voor Rijnland BLOEMEND AAL LISSE NOORDWUK HAARLEMMERMEER IJMUIDEN BEVERWIJK De burgemeester van Hillegom, een machinist en de vrije trambaan VELSEN—DRIEHUIS VELSEN K. V. V.De Kennemers 11 Barteljorisstr. 18 - Tel. No. 10756 ÏAiPYR STOFZUIGERS f 98.— MARKTBERICHT RIJK5VISCHAFSLAG Staat van besommingen HOOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ MARKTNÏEUWS NIEUWE GRACHT 57 TELEFOON 12036 EFFECTEN INCASSO'S PROLONGATION ASSURANTIËN COUPONS DEPOSITO'S raadt de dokter „Forrnan' aat> Forman brengt direct verlichting overvloedige slijmafscheidingei) hou den op hoofdpijn en benauwdheid verdwijnen onmiddellijk. Forman is in alle Apotheken en Drogisterijen verkrijgbaar. Vraagt niet naar „een middel tegen verkoudheid", doch eischt „F o r m a n" voor den prijs van 45 ets. per doos. In do gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Leiden werd B. ea W. machtiging verleend de Stadsgehoor zaal tegen verminderd tarief af te staan aan de Leidsche Fluimvee-vereeniging voor een tentoonstelling. Voor aansluiting van wijk V en wijk VIII op de centrale rioleering werd een bedrag van resp. 36.000 en 37.500 ter beschik king van B. en W. gesteld. Goedgekeurd werd een overeenkomst met de gemeente Zevenhuizen inzake de levering van electriciteit door de lichtfabrieken te Leiden. Uitvoerig werd daarna gesproken over het afwijzend prae-advies van B. en W. op een verzoek om opheffing van een bouwverbod op enkele perceelen grond aan den Zoeter- woudschesingel. Tenslotte werd het prae-advies van B. en W. aangenomen. Bij de begrooting voor 1928 werd een mo tie-Van Stralen aangenomen om den naam Burgerlijk Armbestuur te veranderen in Maatschappelijk Hulpbetoon. Thans is voor gesteld deze instelling te noemen „Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon (Burger lijk Armbestuur)". Met den heer Van Stra len (S.D.A.P.) was de meerderheid van den raad van meening, dat de toevoeging tus- schen haakjes niet in overeenstemming is met besluit van den raad. Na langdurige discussie werd de naam tenslotte „Gemeen telijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon". Een voorstel van den heer Van Eek (S. D. A. P.) om voor te schrijven dat de com missie een keer per week zal bijeenkomen, In plaats van een keer in de veertien dagen, zooals B. en W. voorstelden, werd verworpen met 21 tegen 9 stemmen. De verdere behandeling van de verordening voor de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon werd aangehouden tot de volgende vergadering. De verkiezing van nieuwe leden Bij de gisteren gehouden verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel voor het Rijnland zijn herkozen voor de af deeling grootbedrijf de heeren P. Boot Sr., D. ten Cate Brouwer, P. A. de Gooyer, L. D. Jon genburger en W. A. Wouterlood en voor de afdeeling kleinbedrijf de heeren C. G. J. Alkemade Sr., H. Buurman, B. J. Dijkdrent, G. J. M. J. Molkenboer en J. v. d. Steen. Gekozen werd in plaats van den heer R. Ouwehand uit Katwijk de heer J. Dubbeldam uit Katwijk. Burg. Stand Geboren: W. C. van Bal- gooy—Eijkholt, d. P. van Steijn—Kors, d. Getrouwd: J. Barink en E. E. F. Staege. Overleden: A. Cassee, 83 jaar. J. H. van Leeuwen, 78 jaar. C. van Eerden, 61 jaar. H. A. F. Hunck, 87 jaar. Tuinbouw- en Plantkunde Vrijdagavond iseenvergadering van Tuinbouw en Plant kunde gehouden. De spreker Dr. A. v. d. Lek, die een voor dracht zou houden over „De botanische zijde van het stekken" was door ziekte verhin derd. De heer A. Meilink, leeraar te Haar lem, was bereid gevonden een lezing te hou den over „De invloed van de temperatuur op de planten in de natuur en in de cul tuur". Er was een groot aantal inzendingen voor de puntenlijst en voor den cyclamenwed strijd. De heer A. Jager zag zich voor zijn schitterende cyclamen-inzending denuitge loofden prijs en het cijfer 19 toegekend. Als toegift gaf de heer Meilink een aantal schitterende lantaarnplaatjes, als een „bota nisch allerlei", bedoeld. Uitvoering der R. X. Mandolineclub „Sancta Lucia", onderafd. St. Jozef gezellen Bovengenoemde afdeeling gaf hare jaarlijksche uitvoering in de zaal van het Patronaatsgebouw. Het is in alie opzichten een succes-avond geworden, en het is jam mer dat men zich maar één avond beschikbaar stelt. De zaal was goed bezet, toen de Wel- Eerw. Heer Agterof, waarnemend vice- praeses het openingswoord uitsprak. Hij wenschte de Mandoline-club veel succes en de aanwezigen een genotvollen avond. De nummers door de Mandoline-club uitge voerd, waren in een woord af. Tusschen de muzieknummers door gaf de jongeheer Ant. Slijkerman, lid van de-K. J. V. een declamatie. Het applaus, dat hierop losbrak, bewees wel zijn talenten. De heer P. Schuts vergastte ons op eenige zangnummertjes, welke ook zeer in den smaak vielen. Na de pauze werden weer eenige nummers ver tolkt door de Mandoline-club, waarna door de Tooneelvereeniging „Guido Gezelle" het mirakelspel in twee tafereelen voor het voetlicht werd vertoond, get. „Van den Man, die zei dat hij St. Nicolaas zag". Een werk, gemaakt door den Franschman Ghéon. Het geheel werd goed vertoond, doch een paar repetities meer, had beter geweest. De spelers hebben hun best gedaan en hun komt een woord van lof toe voor den durf, dien zij getoond hebben een dergelijk stuk in te leeren. De grimeering van de fa. van der Pijl was punctueel. Een woord van dank aan de WelEerw. Heeren Kap. v. Zon en Agterof voor de vele opofferingen, die zij Zich getroost hebben dit zeer ingewikkelde stuk in te studeeren, is zeker op zijn plaats. Wij zouden bijna den Directeur, den heer A. C. Jutjens uit Haarlem, geheel ver geten, die verdient zeker een pluimpje, voor de prachtige mandoiine-muziek waarop hij ons vergastte. Een aardig slot was de kwar tetten-wedstrijd door het Mandoline-gezel- schap, waarvoor een strenge jury optrad. Tenslotte bleken de drie groepen evenveel punten behaald te hebben, en werden alle Directeuren bekroond. Het is een aangename doch tevens een leerzame avond geweest, welke nog lang bij ons in herinnering zal blijven. Geslaagd. Mej. M. E. Laurillard, al hier, slaagde te Amsterdam voor het exa men staathuishoudkunde en statistiek. Kranslegging op het graf der gestorven drie leden van de Noorüwijksche Rcddings- i boot Zondagmiddag te 12 uur had op de Algemeene Begraafplaats een plechtigheid plaats ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden drie mannen der reddingsboot bij het reddingswerk van de Katwijk 47 in de golven omkwamen, n.I. Cramer, I-Iellen- berg en Vink. Door de Noord-Zuid-Holland- sche Reddingsmaatschappij en de Noord- wiikcctse Reddingsbrigade wr-d e-m krtr>? .gelegd met linten in paars en wit van de N.Z.H.R.M. en green-wit de kleuren der Bri gade. De heer de Booy, van de N.Z.H Reddings- Maatschappij verrichtte deze plechtigheid en sprak woorden van lof en dank aan de gestorvenen die ons aan Onzen plicht herin neren. De heer Jan van Kan sprak als medelid van de bemanning der boot. Naast de nagelaten betrekkingen merkten wij op het Bestow d«r Boots—«n en bemanning der Reddingsboot, Jhr. Ge vers van Ketnei en tópaxand en veie belang- stellenden. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Voor de afd. Noordwijk hield de heer H. de Boer een ontwikkelings avond waar hij iets vertelde over en uit de levensleer van de plant en wel meer speciaal over een onderdeel van deze levensleer, de stofwisseling. Het is niet onze bedoeling alles weer te geven wat door den heer de Boer werd verteld, maar enkele dingen vast te leggen die ook voor anderen interessant kunnen zijn. Zoo heeft het wortelgestel van een snoeiplant, wanneer men wortels en zijwortels aan elkaar zou passen een lengte van plm. 6oo Meter. Deze afmetingen worden door den Pompoen nog verre overtroffen. Deze kunnen een lengte bereiken van 25 Kilometer. De voeding der planten door Osmose is een prachtig en interessant onder werp dat de aandacht der aanwezigen ge spannen houdt. Het gemeenschapsleven der planten is eveneens een onderwerp van veel beteekenis. Zoo is het zeer waarschijnlijk dat elke boomsoort samenleeft met een be paald soort zwam. Het is bekend dat de Zwam die op de Beuk voorkomt en op de 1 wortels van den boom leeft, (parasideert als men wil), den boom in een van zijn voor naamste levensfuncties, n.I. het opnemen van voedsel, behulpzaam is. De meeste boomen hebben n.I. geen haarwortels die met hun ringnapjes het vocht, waarin het voedsel aanwezig is, kunnen opnemen. De micelium- draden dezer zwammen hechten zich om de v/ortels vast en verrichten de taak van de wortels. Omtrent de transpiratie der planten zijn ook nog aardige bijzonderheden te vermelden. Zoo geeft een zonnebloem in een zomer ongeveer 76 K.G. water af, dat door verdamping het luchtruim ingaat. Een Beukeboom geeft in een zomer ongeveer 9.000 K.G. water af. Als men dus een boschje van 400 boomen heeft, dan transpireeren ze gezamenlijk 3.600.000 K.G. of Liter water. Na een kleine pauze werden eenige nuttige plantensoorten besproken. Er zijn ongeveer 150.000 plantensoorten bekend. Populier wordt gebruikt voor lucifers. Larix of Lorken hout voor spoorbiels, Sparrehout voor violen. Eikenhout voor duigen van tonnen. Hout sneden maakt men in Bisses hout (onze palmboompjes). Biljartballen van Elpenbeen, kegelballen van Guajacum Officinalis. Meu belen van Swietenia Mahagonie. Ebbenhout komt van Drospiros Ebenum. Het houtskool benoodigd voor buskruit, dat zooals men weet bestaat uit zwavel salpeter en houtskool, wordt gemaakt van Lindenboom, Wegen doorn en vuil doorn. Wandelstokken van Waichselhout en Hazelaar. Vervolgens de Textiel stoffen waar onder andere ook toe behoort katoen of Gossipium, waaruit ook de watten voor de chirurgie worden gemaakt. Van lompen, hout en stroo wordt papier gemaakt. Wel interessant is het te vernemen dat 75 van alle karton, dat in de geheele wereld gebruikt wordt te Pekela wordt vervaardigd. Dit geldt evenzeer voor de fabricage van Jute zakken, die hoofdzakelijk in Nederland worden vervaardigd. Op Vrijdag a.s. zal de heer de Boer in de collegezaal van prof. Jansen een lezing hou den voor de afd. Leiden. Kwart over 7 ver trekken de leden per tram naar Leiden. G. Turk f Maandagmorgen is te Nieuw-Vennep op 74-jarigen leeftijd over leden de heer G. Turk, die ruim 30 jaren bij de Rijkspolitie het laatst als brigadier- titulair is werkzaam geweest. Burgerlijke Stand van 2225 Novem- ber 1929 Geboren Jantje Johanna Hen- I drika Gertruda, d. v. J. A. Plass en J. Bols Maria Hendrika, d. v. C. Smitne C. P. Pieters Hendrikus Jacobus, z. v. G. J. Cal vela ge en C. Commissaris Anna Eliza beth, d. v. H. van der Blom en G. G. L. Visser. Overleden Antje Pasmooij, 75 j., wed. v. W. MienisAriën Claij, 83 j., wedr. v. T. Davidzon Gerrit Turk, 74 j., geh. m. J. C. van Schip. Ernstig ongeluk De timmerman V. te Hoofddorp had het ongeluk met een zijner handen in aanraking te komen met een in beweging zijnde cirkelzaag. De hand werd zoodanig verwond, dat de ontboden geneesheer opname in een ziekenhuis nood zakelijk achtte. De waterstand in den Haarlemmer- meerpolder Nu met het beëindigen van de bietencampagne, de drukte met het scheepvaartverkeer in de wateren van den Haarlemmermeerpolder voorbij is, werd er direct toe overgegaan om de poldergemalen in werking te stellen, teneinde den waterstand op laag winterpeil te brengen. In een paar dagen tijds werd er zooveel water naar de Ringvaart verplaatst, dat alhier de bodem der vaarten voor een groot gedeelte is komen droog te liggen én de bewoners niet dan met groote moeite aan den kant ean emmertje water kunnen bemachtigen of j spoelwerk kunnen verrichten. Een inval De Zuidzijde van de Vls- schershaven, gelegen binnen de eerste zone is een terrein, waar geen sterke drank aan wezig mag zijn. De rijks ombtenaren hadden echter reeds geruimen tijd de overtuiging, dat bedoelde wijk minder droog was dan zij behoorde te zijn. De verdenking was geval len op een perceel van zekeren P. aan de Haringkade. Toen de ambtenaren voldoende zekerheid hadden, werd met assistentie van de marechaussee een inval gedaan nadat de omgeving was afgezet. Het bleek, dat men niet aan het verkeerde adres was. Er werd ongeveer 60 L. sterke drank in het perceel aangetroffen, die in beslag werd genomen. Proces-verbaal is opgemaakt. R. K. Mciaalbewei kersband Woensdag avond half 3 wordt door den R. K Metaaï- bewerkersbond, afdeeling IJmuiden, een le denvergadering gehouden. De leden worden dringend verzocht deze vergadering niet te verzuimen, daar op de agenda zeer belang rijke punten voorkomen. In verband met het antwoord op de ver zoeken, worden de hoogoven-arbeiders reeds te kwart voor 7 uur verwacht. Diefstal Door H. is bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van een gehaakten looper uit zijn auto, welke bij zekeren B. ge stald werd. Kool voor koelhuizen Nog steeds wor den greote hoeveelheden kool aangevoerd om in de koelhuizen opgeslagen te worden. Gisteren stonden weer een J 0-tal wagons ter lossing aan de Zuidzijde van de Visschers- haven Herdoopt De door de firma S. I. Groen aangekochte Duitsehe trawler „Nahe" is herdoopt in „Eveline" Urn, 115. Ketel defect Zaterdag j l„ toen de stoomtrawler „Derika 6" IJm. 53 uit wilde varen, bleek de ketel defect. Na gerepareerd te zijn, is het schip gisteren uitgevaren. Groote verbetering Op het Velserduin- plein en aan het kruispunt J, Pz. Coenstraat en Wijk aan Zeeërweg zijn lichtmasten ge- plaatst wat een groote verbetering mag hee- ten. Vooral die op het plein, waar het tot neg toe wegens de du' -mis en het drukke rtjverkeer zeer gevaar";': was. VOOR HET NIEUWE GOUVERNE MENTSGEBOUW TE HAARLEM B. en W. stellen den raad voor aan de Provincie Noordholland ter gelegenheid van de opening van het nieuwe provinciehuis, een geschenk aan te bieden in den vorm van de benoodigde loopers voor de Statenzaal. Benoodigd zal zijn ongeveer 17 M2. Deze. loopers zullen worden vervaardigd door de Koninklijke Handtapijtknooperij „Kin-heim" alhier. De prijs zal bedragen rond f 1x00. In de loopers zal het wapen der gemeente worden geweven. B. en W. stellen voor hun het benoodigde crediet voor dit geschenk toe te staan. H.O.V.-concerten Evenals vorige jaren zal ook gedurende dit winterseizoen de Haarlemsche Orkest-vereeniging, dirigent Eduard van Beinum, eenige concerten geven in de groote concertzaal van het K.S.A.- gebouw. Het eerste concert zal worden ge geven op Vrijdag 29 September a.s., des avonds te 8 uur. Behalve een prachtig programma voor symphonie, zal als solist aan de piano met begeleiding van het orkest optreden de heer R. Hofmeester, Directeur van de Bever wij ksche Muziekschool, alhier. Gemeenteraad Er wordt een open bare vergadering van den raad der gemeente gehouden op Donderdag, den 28 November a.s., des namiddags ten 7= ure, ten raad- huize. De agenda vermeldt x. Benoemingen van a. een opzichter in algemeenen dienst der gemeente b. een onderwijzeres in het vak lichamelijke oefe ning aan de Openbare lagere scholen'; c. een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 2. Aanbieding begrootingen dienst 1930. 3. Voorstel tot het aanbieden van een geschenk aan de provincie Noordholland. 4. Voorstel tot fiet verleenen van een bij drage ineens in de stichtingskosten van een R.K. Tuinbouwwinterschool in deze ge meente. 5. Voorstel omtrent de centrali satie van het zevende leerjaar aan de open bare lagere scholen. 6, ^Tededeelingen en ingekomen stukken. En hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. DE STICHTING VAN EEN R.K. TUIN BOUWWINTERSCHOOL Dc Sociaal-Democraten willen eerst een neutrale school De heer J. Visser, lid van den gemeente raad, heeft een voorstel ingediend om geen financieelen steun aan een te stichten R.K. Tuinbouwwinterschool te verleenen, al vorens een besluit is genomen om een Lagere tuinbouwschool te stichten, waarmede meer aan den wensch der tuinbouworganisaties zal worden voldaan. Hij stelt mitsdien voor, Burgemeester en Wethouder uit te noodigen zich opnieuw met de tuinbouworganisaties in verbinding ste stellen en t.z. t. met een voorstel dienaangaande tot den gemeente raad te komen. De school zal een neutraal karakter moeten dragen. DE CENTRALISATIE VAN HET ZEVENDE LEERJAAR De heer J. Visser, lid van den gemeente raad, heeft, naar aanleiding van het voor stel van B. en W. betreffende centralisatie van het zevende leerjaar een voorstel in gediend om, op grond van practische over wegingen alleen dan tot centralisatie van het zevende leerjaar te besluiten, indien ook een achtste leerjaar daarop volgt. EEN JUBILEUM IN DE ORGANISATIE Heden zal door het bestuur van de afdee ling Beverwijk van den Ned. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" het diploma van het 25-jarig lidmaatschap der organisatie uitgereikt worden an dén heer J. Baltes, alhier. EEN MELKVEILING TE BEVERWIJK Onlangs werd te Beverwijk in het K.S.A.- gebouw een vergadering gehouden ter be spreking van de mogelijkheid te Beverwijk een melkveiling op te richten. Tot deze vergadering waren uitgenoodigd de dagelijksche besturen van de omliggende afdeelingen van de algemeene landbouwor ganisaties, namelijk van den L. T. B. en H0I- landsehe Maatschappij van Landbouw. Te vens ws uitgenoodigd de heer Th. van Leer- sum, voorzitter van de Haagsche Melkvei ling. Aanwezig waren, behalve het bestuur vap ■de afdeeling Beverwijk van den L. T. B., dé afdeelingen Heemskerk, Spaarnwoude, Scho ten en Velsen van den L.T.B. en de afdee ling Velesn en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw. Tevens was aanwezig: Ir W. J. M. Dekker, algemeen Secretaris van den L. T. B. Alvorens de heer van Leersum zijn rede ■begon, zette ir. Dekker uiteen op welke gron- den hij den secretaris van de afdeeling Be- verwijk het advies had gegeven de af'deëlin-j gen van den L. T. B. en van de Holl. Mij. j van Landbouw uit te nocdigcn, en niet de i vereenigingen, die uitsluitend ten doel heb- 1 ben, esen hooge melkprijs te verkrijgen. 1 Ir. Dekker zeid.e van meening te zijn, dat marineer de melkveiling mocht slagen, de speciale melkveehoudersbonden overbodig zullen blijken en hoogstwaarschijnlijk te niet zullen gaan, omdat de veiling hun werk uit de handen heeft genomen. Dë leden der veiling hebbenechter ook an dere belangen. Een hooge melkprijs is niet voldoende, wanneer daar geen winst aan zit. Juist om de melkveehouders te leeren hoe zij de productiekosten kunnen drukken, be lmoren zij aangesloten te zijn bij een organi satie, die hen deze voorlichting kan geven Dit is niet de taak van de veilng, maar van de algemeene organsatie. Darom is een orga nisatorisch verband tusschen de veiling en de algemeene landboudorganisatie noodza kelijk. Op de tweede plaats is een melkveiling niet alleen in het belang van d.e zuivere con sumptiemelkers, maar van alle veehouders die melk verkoopen. De belanghebbenden zijn dus georgani seerd in de algemeene landbouworganisaties. Voor een goed voeren der propagande voor melkveilingen is het dus noodzakelijk, dat deze organisaties worden ingeschakeld. Voor de omgeving van Beverwijk komen als algemeene landbouworganisaties in aan merking de L. T. B. en de Holl. Mij. v. Land bouw. Op bovengenoemde gronden heeft spreker geadviseerd de afdeelingen van deze twee al gemeene organisaties tot deze vergadering uit te noodigen. Na deze uiteenzetting, waarmede de ver gadering haar instemming betuigde, ving de heer van Leersum zijn rede aan. Spreker memoreert zijn poging van tien jaren geleden om een melkveiling op te rich ten, toen hij met eenige andere melkveehou ders door midel van een afslager de melk deed veilen. Alhoewel de eerste veilingsdag niet mee viel, zooals wel te begrijpen was werd het steeds beter, en waren de ver- krege-n prijzen gelijk aan de teen algemeen geldende prijzen. Spreker is toen het slachtoffer geworden van zijn onvoldoende opzet en het doorzicht van den handel. De leveranciers aan de vei ling waren niet verplicht hun melk te laten veilen, en de handel kocht de melk van de leveranciers weg voor oen lioogere prijs dan algeme engeldend was. De boeren, hun belang niet begrijpend, za gen wel de paar guldens meer in hun zak, maar niet hun onafhankelijkheid in de toe komst. Dit had tot gevolg, dat er wel een vei- lin gwas, maar geen melk. De velling is toen dan ook opgeheven. De heer van Leersum had nu geleerd hoe hij het niet moest doen en hoe wel, zou hij willen slagen. Ongeveer een jaar geleden heeft spreker het idee van melkveilen weer gelanceerd, na melijk in de Kring Den Haag van de R. K. Melkveehouders L. T. B. Hier werden zijn voorstellen gunstig ontvangen, en al spoe dig hadden zich een kleine zeventig melk veehouders vereenigd, die zich schriftelijk hadden verbonden hun melk gedurende een jaar op de op te richten veiling te ver koopen. 't Sprak van zelf, dat de georganiseerde melkhandel deze gang van zaken met lede oogen aanzag. Immers met deze nieuwe manier van melkverkoopen werd ook een nieuwe manier van meïk aankoopen nood zakelijk. Tot nog toe was het over en weer luiden tusschen producent en handelaar (meestal grossiers) welke laatste gesteund werd door de fabrikanten, waarbij de pro ducent altijd het laatste loodje moest leg gen, nu moesten de grossiers onderling en de slijters onderling en beide groepen ook weer onderling tegen elkaar opbieden om bun benoodigd kwantum te kunnen krijgen. In het begin heeft de handel zich heftig verzet tegen de veiling, met het gevolg, dat de verkregen prijzen lager waren dan over :t algmeen werd gegeven. Spoedig heeft dit zich echter hersteld. Spreker kan thans be wijzen, dat de gemiddelde prijs van de melk die tusschen April en November op de vei ling verkocht is, even hoog is als de prijs die buiten de veiling werd gegeven. Spreker meent, dat hierdoor de bestaansmogelijkheid van een melkveiling te Den Haag is bewe zen. Het groote voordeel van een vbeiling is, dat de prijs bepaald wordt door vraag en aanbod. Men krijgt de prys die billijk te noemen is in tegenstelling met de vroeger gevolgde methode, dat de boer had af te wachten wat de georganiseerde melkhandel wilde betalen. De boer hoeft niet meer zijn hand op te houden en af te wachten wat hij toebedeeld krijgt, maar een vrije concurren tie onder de koopers zal bepalen voor welke prijs zij de melk kunnen krijgen. Dan gaat spreker over tot de behandeling van de veilingsvoorwaarden, die op de Haag sche melkveiling gelden. De veiling wordt iedere week op Woens dag om 4 uur namiddag in het gbouw van de Loosduinsche Groenenveiling gehouden. De melk wordt telkens voor een week ver kocht. De leveringsweek' begint Maandag morgen waarbij het Zondagavondmaal ook geleverd wordt. De levering geschiedt 's mor gens te zeven uur.; Het Zaterdagavondmaal wordt Zaterdagvond geleverd. De melk wordt franco huis geleverd, verhoogd met 1 cent per liter boven de prijs waarvoor de melk is afgemijnd. Het veiiingsbestuur draagt zorg, dat de ge kochte melk wordt betaald, en dat de leve rancier zijn geld krijgt. Het veilingsgeld be draagt slechts 1 pet. Tevens geeft de heer van Leerssum aan welke administratie de leden van de veiling moeten bijhouden. Hiertoe behoort een wekelijksche opgave van het vermoedelijke kwantum melk, dat het lid zal laten veilen, en een dagelijksche opgave van de werkelijk geleverde hoeveelheid. Nadat eenige aanwezigen den heer van Leersum nog eenige vragen hadden gesteld, wekt de heer van Eerde, voorzitter van de afdeeling Beverwijk van den L. T. B. en voorzitter dezer vergadtring, de aanwezigen op het nu gehoorde in hun organisatie te bespreken, opdat zooveel mogelijk personen zullen oordeelen over de vraag of men tot oprichting van een melkveiling te Beverwijk moet overgaan, ja of neen. De voorzitter stelt voor, dat de stcretarissen der organisaties het verslag van de te houden vergaderingen opzenden aan de secretaris van de afdeeling Beverwijk van den L. T. B. den heer J. L. Proviano te Wijk aan Duin, zoodat de com De kantonrechter te Leiden, mr. Lijften- berg, heeft vonnis gewezen tegen mr. D. F P, burgemeester van Hillegom die bij den spoorwegovergang te Sassenheim het vrije verkeer van de tram had belemmerd, bij een ruzie met den machinist Hij werd veroordeeld lot 15 gulden boete, te vervan gen door 5 dagen hechtenis. HET ALASTRIM- GEVAL TE BEVERWIJK Het patiëntje ontslagen Het 3-jarig kind van den heer B„ te Be verwijk, dat aan alastrim leed en in de karak voor besmettelijke zieken aldaar was opge nomen, is thans genezen daaruit ontslagen HET TORENUURWERK IN DE R.K. KERK ELECTRÏSCH VERLICHT De commicric, die is gevormd om te komen tot een eleetrische verlichting aan het to renuurwerk in de R. K. Kerk te Briehuis kan tot haar voldoening mededeelen, dat zij er in geslaagd is haar plan te verwezen lijken. Vele en ook belangrijke bijdragen hebben de benoodigde som gelds voor den aanleg van een en ander nagenoeg bijeen gebracht. Voor bijdrage in de kosten van aanleg be hoeft de commissie zich dus niet tot het gemeentebestuur te wenden. Zij heeft than: besloten, zich tot den raad te richten, met het verzoek een kleine subsidie ter beschik king te willen stellen, als bijdrage in de kosten voor stroomgebruik, onderhoud en eventueele voorzieningen. Zaterdagavond is de verlichting ontstoken. Het geheel biedt een fraai aspect en kan den toets der vergelijking doorstaan met de beste uurwerkverlichting elders. Personalia Bij Koninklijk Besluit van 20 November is verleend de eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau in goud, aan den hoofdopzichter 1ste klasse I M. Buchel, en aan den kassier A. J. van Velsen. Op een totaal onbespeelbaar terrein stel len beide pxoegen zich volledig op. De thuis club heeft het voordeel van den wind en onderneemt direct eenige gevaarlijke aan vallen. De Kennemer defensie heeft de grootste moeite zich staande te houden. Dan worden de Kennemers geleidelijk sterker, doch voor het doel wil het niet vlotten. Dan weer een uitval van de K.V.V.'ers en de linksbinnen heeft niet veel moeite v. d. Ploeg te passeeren, nadat deze tevergeefs trachtte zich uit de modder los te werken, 10. De Kennemers, het gevaar inziende, düen ernstige pogingen nog voor de rust gelijk te maken, wat hun door fanatiek verdedigen der thuisclub niet gelukt. Rust 1—0. Na de rust zijn de Kennemers geregeld in de meerderheid, doch de modermassa voor het doel blijkt nun te machtig. Na 20 minuten onderbreekt de rechtsback n aan val met de handen, waardoor de Kennemers een strafschop krijgen Het gelukt hieruit Horemsen gelijk te maken, 11. Steeds sterker worden de Wykers en het geheele K.V-V.-elftal is aan het verdedigen. De doel man houdt de onmogelijkste schoten uit z'n kooi en doelpunten blijven uit. Tegen het einde nog enkele K.V.V.-aanvallen, waarbij v. d. Ploeg eenmaal fraai redding brengt. Met de Kennemers in den aanval fluit de scheidsrechter Kok inrukken. Einde 11. Ganzen 221 55.S0; Piepkuikens 0.803.25; Kipeieren 10.2511.75; Eendeieren 7.00 per 100 stuks; 250 Feren 13; 12 Zwanen 8 gul den per stuk. Coop. Centrale F-ierenvehing. Aanvoer 3452 kipeieren, kwaliteit A 10.50—12.60 per 100 stuks; 295 kipeieren B, 4—9.10; 743 Eend- eieren. kwaliteit A 7.70 per 100 stuks. AMSTERDAM, 25 November Binnenl. granen. (Boerennoleering). Nwe tarwe 11 11/4, rogge 8%9J4, Chevaiiergerst 9- 9 haver 7X>8, duivebóónen 1415, paardeboonen 10%11%, groene erwten 1314, vale erwten 13—16 alles per 100 K.G,; Kar wijzaad 919'A en blauw maan zaad 1820 per 50 K.G. Granen {Noteering Amst Korenbeurs). Mais. La Plata gele, aangekomen f 173, verwacht 2 Dec. per s.s. „Gaasterland" en levering Dec. f 174, levering Jan.-April f .179, Donau-Yougo-Galfox-Bulgaarsche verwacht: 25 Nov. en ladend-geladen per Pericarrow f 172, levering Jan.-April f 178. Lijnkoeken. NOORDSCHARWOUDE, 26 Nov. Aan gevoerd werden: 8600 Kg uien. gelé nep f 3.60—f 4.30, drieling f 2.10—f 2 30, uien f 2.70—f 3.40, grove uien f 3.10—f 3.40, 602 Kg. peen (groote) f 2.50, 90.000 Kg. roode kool f 2.20—f 5.40, 16400 Kg. geie köol f 3.10 tot f 4.60, 49000 Kg. witte kool f 0.80—f 1, 67000 Kg. Deensche wit-e kool f 1f 2.10, 2800 stuks bloemkool f 15 10f 23.20, 870 stuks Chineesche kool f 2.20. AMSTERDAM, 26 November Aardap pelprijzen: Zeeuwscne eigenheimers 1.60 1.70; Blauwe idem 1.80—1.90; Zeeuwsche Bonte 2.352.60; idem blauwe /2;35—2.60; Puike eigenheimers 1.801.90; Puike drie lingen 1.701.90. BEVERWIJK, 25 November R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". Aanvoer: Boerenkool 15—40; Spinazie per kist 1.351.90; Sla per kist 70—75;. Andijvie per kist 50—115; Wortelen 8—19; Prei 6 15; Selderie 26; Peterselie 35 per bos; Bloemkool le soort 2530, idem 2e soort 15 per stuk; Roode kool 43; Gele kool 39; Groene kool 37 per stuk; Spruiten 7578 Schorseneeren 2024; Tomaten A 28—39; idem B 22; Uien 3 4; Spruiten 1432 per Kg; Chin, kool 13 per stuk; Knollen 310. DINSDAG 26 NOVEMBER IJMUIDEN, 26 Nov. Rijksvischafslag Tarbot f 1.55—1.30 per K.G.; Griet f 65—30, per 50 K.G.; Tong f 2.85—2.15 per K.G.; Groote schol f 42, Middel schol f 47, Zet schol f 6564, Kleine schol f 458.50, Schar f 21—15, alles per 50 K.G.; Rog f 36—22 per 20 stuks; Vleet f 112.20 per stuk; Pieter man en poon f 118, Groote schelvisch f 55 f 26. Middel schelvisch f 3825, KI. midd. schelvisch f 2717, Kleine schelvisch f 22 f 7, alles per 50 K.G.; Kabeljauw f 76—53 per 125 K.G.; Gullen f 27—5.50 per 50 K.G.; Leng f 2.33—0.46 per stuk; Heilbot f 2—1.15 per E.G.; Wijting f 9.50—4.90 per 50 K.G.; Koolvisch f 2.50—0.33 per stuk; Makreel f 35—31 per 50 K.G.; versche haring f 13— f 10 per kist. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Gaberdma Johan na, 510 manden 5.638, Anna 475 manden 4.835, Crerner 320 3.275, Cath. Duyvis 425 3.300, Nellie Gezina 9o 2.400, Plutos 255 2.507, Louise 85 2.911, Louise 85 2.911, Aocacia 255 3.300, Lobelia 60 2000, Aneta 440 4,700, Donald 315 2.900, Joh. Marle 1400. Nagekomen besomming van Maandag 25 November, stoomtrawlers Tri of 3 922; .John Brown 135 manden 2154; Mary 380 ma nden 4318; Ciara Nicol 340 manden 4278; Mies en Truus 285 manden 3180; Hercules 410 manden 5659; Holland 3 380 manden 4425; Berta 105 manden 2242; Stormvogel 240 man den 3021; Timmers 280 manden 3629; Liesbet Bettie 335 manden 2422. Partje Brussel Londen New-York (cable Berltjn Zurich Rome Madrid Oslo Stocknclm Kopennagen Praag Weenen Warschau 9.70 24.60 12.08% 2.47 59.25 48.05 12.95 33.95 66.30 66.35 66.30 7.30 34.85 27.— 9.80 34.70 12.09% 2.48% 59.35 48.15 13.05 34.10 66.45 66 ..50 66-. 40 7.40 34.95 29.— DINSDAG, 26 November. 1000: 6421. 400: 368 9237. 200: 9683 14110. 100: 8644 9412 10020. 452e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 26 November, le Klasse, 2e Lijst. Hooge Prijzen: 6421 1000. 368 9237 400. N PURMEREND, 26 Nov Kleine Fa- briekskaas met merk f 54 per 30 Kg., Klei ne Boeren met merk f 52.50 per 50 Kg., Aanvoer 16000 Kg. handel vlug 1487 Kg. missie kan beoordeelen of er kans van sla- boter f 0.90—f 2.30 per Kg., Runderen gen is of niet. I waaronder 285 vette en meik- en gelde De vergadering gaat met dit voorstel ac- koeien f 0.80—f l.io, 18 stieren'f 0.75— coord. j f o.90 per Kg- handel matig; 21 paarden Tot slot dankt de voorzitter den heer van f 100—f 200 per stuk, handel vlug. Vette ktuvci-en io r.3ci.cü, ma..;; Nuch tere kalveren 187 30—40, vlug; Vette Var kens 348 8083 vlug: Zouters 8082, vlug; 9683 14110 200. 8644 9412 10020 100. Prijzen van f 20.—: 101 107 151 300 462 494 550 658 663 666 706 799 822 889 - 898 927 1049 1052 1077 1099 1103 1121 1124 1137 1236 1238 1323 1330 1347 1378 1380 1428 1492 1553 1646 1675 1704 1749 1779 1809 1867 1874 2001 2019 2024 2028 2080 2109 2140 2215 2266 2403 2407 2414 2448 2473 2503 2535 2590 2619 2631 2673 2685 2703 2753 2774 2781 2810 2849 2863 2911 2913 2965 2984 3061 3150 3167 3185 3196 3214 3265 3269 3284 3335 3454 3496 3582 3594 3701 3710 3756 3927 3975 4318 4325 4462 4465 4500 4598 4603 4642 4659 4696 4744 4760 4777 4845 4879 4984 5111 5174 5219 5507 5525 5593 5650 5692 5706 5771 5777 5856 5872 5931 5934 5966 5983 6036 6166 6182 6248 6286 6322 6398 6520 6580 6582 6600 6665 6737 6755 6792 6803 6124 6845 6861 6862 6985 6987 7063 7135 7149 7218 7301 7342 7388 7400 7424 7443 7510 7533 7639 7655 7663 7755 7853 7877 7957 8076 8091 8216 8272 8279 8336 8427 8438 8462 8510 8531 8547 8585 8591 8595 8651 8664 8814 8841 8888 8942 8986 9019 9049 9060 9079 9094 9111 9136 9141 9168 9216 9305 9331 9342 9426 9430 9453 9496 9334 9603 9680 9700 9709 9S04 9828 9886 9938 9993 10063 10094 10103 10129 10212 10232 10361 10362 10404 10464 10493 10497 10565 10659 10663 10673 10764 10805 10831 10843 10854 10904 10948 11003 11072 11097 11101 11118 11122 11144 11174 11208 11256 11296 11306 11355 11370 11402 11449 11463 11510 11524 11584 11607 11622 1164S 11665 11668 11729 11890 11935 12015 12016 12024 12052 12054 12077 12153 12228 12286 12320 12332 12406 12431 12503 12515 12562 12641 12661 126S3 12708 12825 12856 12857 12897 12938 12952 13073 13117 13127 13233 13282 13330 13343 13520 13575 13612 13685 13734 13837 13997 14064 14065 14205 14220 14261 14317 14350 14361 14362 14393 14481 14500 14522 14531 14540 14581 14587 14612 14623 14676 14713 14738 14778 14782 14830 14900 14940 14947 14960 14990 14993 15021 15086 15098 15100 15151 15198 15391 15400 15474 15599 15617 15631 15660 15663 15673 15690 15701 15711 15728 15743 15806 15816 15882 15885 15907 15917 15932 16012 16023 16061 16093 16124 16251 16319 16347 16403 16476 16526 16640 16671 16697 16729 16734 16783 16807 16836 16914 16968 16997 17008 17023 17048 17064 17093 17154- 17248 17273 17281 17328 17344 17361 17408 17434 17447 17458 17487 17489 17544 17617 17656 17663 17691 17702 17772 17854 17855 I78S5 17905 17930 17943 17981 18035 18100 18113 18123 18155 18244 18272 18276 18278 18285 18312 18349 18360 18361 18424 18438 18470 18482 18550 18599 18609 18627 18722 13736 18741 18752 18839 18843 18875 19003 19053 19057 19107 19255 1.9307 19319 19380 19402 19427 19515 19537 19567 19666 19673 19703 19733 19747 19837 19866 19960 19982 20033 20035 20049 20132 20226 20251 20273 20322 20354 20375 20387 30423 20692 20729 20754 20798 20816 20878 20929 20933 20938 Leersum voor diens bereidwilligheid de ge schiedenis en de opzet van de Haagsche Melkveiling hier uiteen te zetten, en hoopt van ganscher harte dat de boeren even goed Magere varkens 61 3040 vlug; Biggen 261 zullen slagen met het veilen als de tuinders. 2028 per stuk vlug; Schapen 600 3043 per Daarna sloot de voorzitter de vergadering, stuk matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2