Binnenlandsch Nieuws UIT DEN OMTREK Interessante bijzonderheden over de organisatie van het Reddingswezen op onze kust Geen armoede DE KATHOLIEKE FILM-CENTRALE TWEEDE BLAD DINSDAG 26 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 OVERVEEN Aan de Katholieken van Nederland! Geen taak voor de Overheid U vraagt ons of op het gebied van de ver- HEEMSTEDE BLOEMENDAAL De wegenverbetering in Zuid-Holland Aan den Voorzitter van Gedeputeerde jarige kind werd een bedrag van f i.ooo, Staten van Noordholland heeft de Noord- I rente op rente belegd, ter uitkeering bij en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij meerderjarigheid, een rapport uitgeDracht en verstrekt die naar het oestuur vertrouwt, den twijfel omtrent de paraatheid van het reddingwezen, zoo die nog bestaat, zullen wegnemen. Weduwe.... en 6 kinderen. Van de Zeeongevallenwet f 28,80 per week Van de Reddingm.schappij 14,40 per week mjxstormen van November 1928 Gedurende het tijdvak van 1627 Novem ber 1928 waarin vele rampen plaats hadden, werd van het personeel en materieel der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij zeer veel gevergd wellicht meer dan ooit gedurende het 105-iarig bes'aan der Maatschappij. In dit tijdvak van 12 dagen waarin een bijna onafgebroken zware «torm woedde, die herhaaldelijk tot orkaankracht toenam, werden de reddingmiddelen ge bruikt van Rottumeroog, Oo«tmahcrn, Ame land, Terschelling, Helder. Wijk aan Zee, Ilmuiden, Zandvoort, Scheveningen en wer den op de stations Texel en Nootdwijk de bemanningen gealarmeerd. 40 maal ging in gemeld tijdvak een reddingboot uit, 8g men«chen werden van schepen gered, fa in één geval werd zelfs de hulp van een onzer reddingbooten ingeroepen teneinde hulp te verleenen op Duitsch gebied, toen de redding boot van het Duitsche station Borkum in her ongereede was geraakt. Met groote moeite en levensgevaar redde toen de „Insulinde" de bemanning van het op het Rif van Borkum gestrande s.s. „Hagfort". De „Salento" Zien wij op die dagen terug, dan is het met een gevoei van dankbaarheid voor hetgeen door bekwame, moedige mannen met voor treffelijk materieel is verricht. In één geval waren wij niet gelukkig, doch wij hadden na de zware proef die onze organisatie moest doorstaan, de overtuiging dat zij deze goed doorstaan had. Betreffende dit geval dienden wij een uitvoerig rapport in aan den Voor zitter van den Raad voor de Scheepvaart. Op den 2isten Februari had een openbaar onderzoek plaats door den Raad voor de Scheepvaart naar de oorzaak van de stranding van het s.s. „Salento" en het omslaan van de reddingboot van het station IJmuiden Zuid. Lof uit Buitenland Thans kunnen wij een afschrift zenden van de uitspraak van den Raad voor de Scheep i vaart. Wij behoeven daaraan weinig toe te voegen. Zij bevat het oordee van oeskun-1 digen en is als zoodanig een afdoend antwoord op de kritiek, welke op het Reddingwezen werd uitgeoefend. Scherpe kritiek is een gewoon verschijnse. wanneer het bij uit zondering eens niet gelukt de schipbreuke lingen te redden. Gewoonlijk wordt die kritiek daarbij uitgeoefend door ondeskundigen. Deskundigen weten dat er omstandigheden zijn, waarbij de natuurkracht verre de meer dere is van menschelijke kracht of kracht van machines en deze omstandigheden deden zich voor in de dagen van 25 en 26 November 1928 en zullen zich ook in de toekomst blijven voordoen, hoe het Reddingwezen ook wordt verbeterd. Wanneer wij toegeven dat het Redding wezen aan de kust niet tegen alle natuurkracht is opgewassen dan zeggen wij mets ten laste van onze Organisatie. Wij meenen dat deze zoo goed is als zij kan zijn. Zij behoeft in haar tegenwoordigen staat niet onder te doen voor de beste organisaties van het buitenland. Toen onze Maatschappij in 1924 haar 100- jarig bestaan herdacht, zeide de Vertegen woordiger van het Deensche Staatsredding- wezen kapitein ter zee J..F, Saxüd o.a. het volgende „Indeed I think that the life saving institution of Denmark is in every respect efficient and capable of fulfilling any reasonable claim that may be made to it, but the development has taken place at a slower rate with us than in this country and in the direction of modern material Holland is indisputably ahead of Denmark." Wanneer een Vertegenwoordiger van een vreemden Rijksdienst zoo iets zegt in het openbaar en hij zendt later een afschrift van Zijn rede, dan beteekenen zijn woorden meer dan een hoffelijkheid. Ook de uitnoodiging van de Turksche Regeering in 1927 tot ons Bestuur om haar van advies te dienen bij eene verbetering van de organisatie van haar Reddingwezen aan dr kust en de herhaalde bezoeken van vertegenwoordigers van de Engelsche, Ame- rikaanszhe, Deensche en andere redding diensten uit den vreemde zijn een bewijs dat het werk der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij wordt gewaardeerd. Onze Reddingmaatschappij is steeds bezig met het nemen van proeven. Congressen die 4 jaarlijks worden gehouden en die uitsluitend worden bezocht door deskundigen op het gebied van het Kustreddingwezen en be zoeken aan en van vreemde organisaties bieden ruimschoots gelegenheid de ervaring in Nederland opgedaan aan die van andere landen te toetsen. De verkregen ervaring wordt benut tot de verbetering der redding middelen of van de werking der organisatie en zoo gaat er geen iaar voorbij of de eene of andere verbetering wordt ingevoerd. Alle reddingstations die een zware motorredding boot kunnen hebben, zijn er thans van voor zien of er is er een in aanbouw. Alle andere stations zijn voorzien van uitstekende roei- of zeilreddingbooten. Thans is de toepassing van den motor in de reddingbooten, die van het strand te water worden gelaten, aan de beurt, een moeilijk vraagstuk dat met beleid moet worden aangepakt aanvankelijk door proefneming. Mocht tot de invoering van dit type van booten worden besloten dan zullen daarmede eenige tonnen gemoeid zijn welke de Reddingmaatschappij uiter aard beschikbaar stelt. De nagelaten betrek kingen der Redders. •i?™rw^ni,n8en onzer reddingbooten l Sn dl |M ongevallen volgens de bepalingen der Zeeongevallenwet. De uit keering ingevolge deze Wet, die niet onbe langrijk is, wordt met behulp van een onder het beheer der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij zijnd ionds van 500*000,(het van Lyndenfonds) ver hoogd, of wel heeft verhooging plaats door de bijdragen die belangstellende landgenoo- ten na een ramp spontaan offeren. Hieronder is vermeld op welke wijze de nagelaten betering van het Reddingwezen wellicht een taak vooi de Provincie te vervullen is. Hierop is ons antwoord dat zoolang de particuliere Reddingmaatschappn naar werk goed vervult, hef beter is da' het haar blijve toevertrouwd. Kan zij hare taak niet naar behooren vervullen dan is net naai onze meening de Staat, die de raak van het parti culiere Reddingwezen moet overnemen. Tot dusver is door twee Staatscommissies, die van 1889 en 1907 aanbevolen het Reddingwezen onder leiding van particuliere Maatschappijen te laten, evenals zulks he' geval is in Enge land. Duirschland en Frankrijk. Wanneer de bedoeling van Uwe vraag dus is te ver nemen welke onze meening is omirent het overnemen van een deel der raak der Redding- maatschappij door het Bestuur der Provincie dan meenen wij dat het met in het belang zou zijn van het Reddingwezen zoo de Besruren der Provincie dit onder hare leiding namen. Naar onze verwachting zou echter eene Staatscommissie, werd zij 'hans ingesteld, met evenvee. vertrouwen als vroeger de meening uitspreken dat de leiding van het Reddingwezen in goede handen is bij de particuliere Reddingmaatscnappii. In geen dienst komt de vrijwillige daad meer op den voorgrond dan bi) de Redding- maatschappij. De Staatscommissie 1907 zegt o.a. „her Reddingwezen Drengt uit den aard mede een onmiddellijk zelfstandig hande'en waarbij nimmer de vraag pas neeft, of daarbij eene instructie of ambtenaars-verant woordelijkheid wordt overschreden." Zij wijst verder op de onmogelijkheid vaste bemanningen iane= de geheele kust te benoemen ter bediening van de redding middelen met het oog op omstandigheid dat strandingen, vooral op de vaste kust zeer zeldzaam zijn en deze vaste oemannmgen dus in tijdver oop van vele 'aren mets re doen zouden hebben Zit verklaart zich voor het behoud van de particuliere Redding maatschappij. Ons bestuur, en wt; volgen hierbij geheel 1de meening van onze voorgangers sinds de Omtrent dit geval is nog niet uitgemaakt Redding'i.aatsch?npij, gevoelt of de dood van.... al dan met het gevolg Joor *e, vra„Pn o1 „„vaarden van Ri,ks- Totaal f43.20 per week De weduwe ontving bovendien een kapitaal van f 2.000,voor elk der zes minderjarige kinderen werd een bedrag van f 1.000, rente op rente belegd ter uitkeering bij meerderjarigheid. Ouders van Van de Zeeongevallenwet f Van de Reddingm.schappij 6,60 per week 5,40 per week Totaal t 12,per week Bovendien van de Reddingmaatschappij een kapitaa. van t 2.000, Moeder van Van de Reddingmaatschappij een kapitaal van f 2.000, Ramp te 1 Jmmden 26 November 1928 Weduwegeen minderjarige kinderen. Van de Zeeongevallenwet f 14,50' per week Van de Reddingm.schappij 10,per week Totaal t 24,50 per week Weduwe en 1 kind. gevolg is van hef omslaan van de reddingboot. Dientengevolge zijn wij nog niet bekend met de beslissing van Zeerisico. Wordt het om slaan van de reddingboot als de oorzaak van het overlijden aangenomen dan zaï de uit keering op grond der bepaling van de Zee ongevallenwet waarschijnlijk zijn t 21,60 per week. Deze uitkeering za, dan door de Reddingmaatschappij worden verhoogd met 11,per week, zoodat de weduwe in totaal 32.60 per week zal ontvangen 01 Prowinciaien steun ïe's dreigt ver'oren te gaan van de vrijheid welke een der eerste e.schen is voor de eoede vervuiling van onze aak. Ofschoon ie kos'en van het Redding wezen vooral in de laatste 20 laren door de toepassing van nieuwe middeien sterk zijn gestegen, vertrouwt net Bestuur dat het zijne taak even goed als vroeeer zal kunnen vervullen. De kosien stegen van 30000 tot 100000 gulden pet iaat voor wai Jen dienst van he' Reddingwezen oehalve de Zoolang de beslissing van Zeerisico nog j pen*onneenng Detreft. maar ook de belang Zijde I c-t-oil.'y.o ,c GroctPOPtl niet is vernomen en de weduwe van dus mets ontvangt, wordt het geheele bedrag van f 32,60 door de Reddingmaatschappij uitbetaald, met de bedoeling deze uitkeering te bestendigen zoo de weduwe geen aanspraak kan maken op steun door de Zeeongevallen wet. Na ontvangst van het besluit van Zee risico zal worden overwogen of aanleiding bestaat het bedrag aan steun van f 32,60 nog eenigszins te verhoogen. Uit het bovenstaande moge u blijken dat de nagelaten betrekkingen van personen die bij de gelukkig zeldzaam voorkomende ram pen met reddingbooten het leven verliezen, niet onverzorgd achterblijven. Hoezeer ook de belangstelling op prijs stellende die blijkt uit het in Uwe Vergadering gedane voorstel tot oprichting van een fonds van f 200,000.meenen wij, waar een groo- ter fonds reeds bestaat, dat hiertoe geen aanleiding bestaat. De bemanning der Redding booten Wat de leden der bemanningen van de reddingbooten betreft, deelen wij U mede, dat deze in twee groepen kunnen worden verdeeld De eerste groep omvat hen die de stand- reddingbooten bemannen. Hun aantal is onbepaald en onbekend daar ieder die in staat is een riem te hanteeren en die daartoe bereid is en wiens diensten door den schipper der boot worden aanvaard, tot de bemanning kan worden gerekend. Een deel heeft zich vrijwillig te voren bereid verklaard tot mede werking. De namen diergenen zijn bekend en ingeschreven. Deze laatsten oefenen regel matig viermaal 's jaars met de reddingmidde len doch zij oefenen hun gewone dagtaak, behoorende bij hunne uiteenloopende be roepen, ongestoord uit. Het oefenen vraagt van hen slechts enkele uren per jaar. Heeft een stranding plaats, dan zullen zij zich naar de reddingboot' begeven, doch de ervaring toont aan dat zij niet aller op tijd tegenwoor dig kunnen zijn. De open plaatsen worden dan bezet door mannen wier namen niet geboekt zijn. Het is niet duidelijk dat het voor deze groep van het personeel niet mogelijk is een pensioenregeling te omwerpen en dat daartoe ook geen aanleiding bestaat. De Redding maatschappij voigt dan ook den regei dat alleen zij die zich door medewerking bij reddingen hebben onderscheiden een onder steuning ontvangen als zij in moeilijkheden geraken of dreigen te geraken. Ook hunne weduwen ot kinderen worden dan onder steund in verband mei de omstandigheden waarbij dan ook andere fondsen te hulp komen die met onder het beheer der Redding maatschappij staan. Overigens ontvangen alle ingeschreven vrijwilligers, die geregeld aan de oefeningen deelnemen, na voltooiing van het 60e levensjaai eene jaarlij ksche vergoeding voor het derven van oefengelden, weike dooi hunne weduwen kan worden behouden. Wij teekenen hierbij aan dat de voorstelling van een <n armoede en gebrek tevende kust bevolking mei iuist is. Ook hel onderzoek door de Regeering in 1924 ingesteld, toonde da aan. De tweede groep omvat hen, die deel uit maken van de oemanmng der motorredding- booten, welke oooten een zorgvuldige be handeling vereischen en een vaste kern van bemanning. Deze vaste kern is in vasten diens' van de Reddingmaatschappij. De werkzaamheden van hen die er deel van uit maken zijn met omvangrijk en het is hun veroorloofd nog andere werkzaamheden te verrichten naast die in dienst der Redding maatschappij. De schippers der motorred- dingbpoten ontvangen 1.820,per iaar, stuurlieden en motordrijvers 1.560,enz. speciaal voor het onderhouden van het aan hunne zorgen toevertrouwde materieel en vooi het oefenen ermede. De reddingdaad is altijd een vrijwillige daad. die niet oeloond kan worden. Zij die een redding uitvoeren, ontvangen daarvoor premies evenals de leden der bemanningen van de eerste groep, welke premies van 10.ƒ50,per man, soms meer bedragen. Ook uit de belangstelling van het publiek zich na belangrijke daden van redding somtijds door giften aan de redders. Tot dusver hebben wij nog slechts één schipper van een motorreddingboot moeten pensionneeren. De pensionneering geschiedde wegens ziekte. Her pensioen bedraagt 800. stelling is gestegen. Het aantal vaste contribuanten bedroeg voot 20 'aren ongeveer 100 mei een bijdrage van pi.m. i 1.000,jaarlijks thans meer dan 7000 met een bijdrage van pi.m. J 40.000 jaarujks. Hei vaste kapitaa' der Redding- maat^chappu, ouiten dat van net van „Lvn- den" ionds steeg van pi.m. I 500.000,m 1912 toi oi.m. t 800.000 op het ooeenblik. Ofschoon wij door het voeren van propa ganda, welke noodig is rol he* verkrijgen van geldmiddelen wel eens zonder dit te wenschen den indruk maken in geldgebrek te verkeeren. willen wij nier verzekeren dat altijd voldoende geldmiddelen zijn ver strekt om te voldoen aan de steeds eroeiende eischen van net Redding wezen. Dit danken wij aan de steeds groeiende belangstelling van het Nederiandsche Volk, welke ons het vertrouwen schenkt op den door onze Maat schappij thans sedert 105 'aren gevolgden weg voort te gaan, uitsluitend gesteund door vrijwillige bijdragen. betrekkineên van onige komen redders Ver- £2 ,aar* Bovendien ontvangt deze oud- betrekkingen w;; honpr)f(>n nns. h,prh;, schipper door zijne benoeming to' Broeder R. K. Volksbond De tweede ledenver gadering van den R. K. Volksbond zal ge houden worden Dinsdag 26 November a.s. in de St. Aloysiusschool. Deze vergadering zal opgeluisterd worden door de mondaccordeon- club „Con Amore", om de jongens eens uit te laten komen en de leden te laten hooren wat de jongens presteeren, wat hier in een tijd van een half jaar is verkregen. Deze vergadering is ditmaal zeer belangrijk en het bestuur hoopt, dat deze vergadering beter bezocht zal worden dan de vorige vergade ring, want toen was de opkomst in één woord treurig, gewoon, om allen moed te verliezen. Bij genoegzame deelname zal 't bestuur trachten nog dezen winter een cursus op te richten om de Engelsche taal te leeren. De leden, die hiervan gebruik wenschen te ma ken, kunnen zich op den avond der verga dering opgeven bij het bestuur. Ook is dit geldig voor de zonen der leden en kunnen door de leden opgegeven worden. Bij het bestuur zijn boekjes verkrijgbaar over de ziektewet, getiteld „Wat ieder ar beider weten moet van de Ziektewet". Een boekje, dat zeer bevattelijk is geschreven en beslist ieder volksbonder zich moet aanschaf fen. De prijs van dit werkje is 10 cent. De Rederijkerskamer „St. Genesius" kan voor haar op te voeren tooneelstuk op het jaarfeest nog eenige goede krachten gebrui ken. Zij, die als lid wenschen toe te treden, kunnen zich opgeven bij den voorzitter, den heer Jac. Hememan, Tuindorplaan 6 of op den repetitie-avond in de Zusterschool Dins dagavond. De agenda voor de ledenvergade ring is als volgt: Opening; optreden van de mondaccordeonclub „Con Amore"; notulen; installatie nieuwe leden; ingekomen stukken; behandeling der begrooting; behandeling van den beschrijvingsbrief „Centrale Raad", ver slag van de gewestelijke vergadering; rond vraag en sluiting. In verband met de uitgebreide agenda, vangt deze vergadering T/. uur aan. K. K. jvxuzeikvereeniging „Euphonïa Op Donderdag 28 November a.s. zal de R- K. Muziekvereeniging „Euphonia" haar jaar- lijksche muziekuitvoering geven in gebouw St. Bavo, voor donateurs en kunstlievende leden, des avonds om 8 uur. Een zeer mooi programma zal dien avond worden afgewerkt, dat uit de volgende nummers bestaat: 1. Paris-Bruxelles, L. Purnotte 2. Berlin wie es weint und lacht, Ouverture de Concert, A. Conradi 3. Introduction et polonaise de concert Edward Avon De solo voor Klarinet wordt uitgevoerd Gemeenteraad Vergadering van den door den heer Vroom. raad der gemeente op Donderdag 28 Nov. 4. Oceana Grande Valse, Francis Popy 1929, des avonds om 8 uur. 5. La veuve joyeuse, L. Cristol De agenda vermeldt: 1. Vaststelling notu- 6. Sempre Avanti, Marsch, N. Gerhar? jen der vergadering van 31 October 1929; 2. Na afloop van 't muzikale gedeelte zullen ingekomen stukken; 3. Plaatsvervangende de beide humoristen Tlaare en Flora de aan- Hoofden Openbare Scholen (71); 4. Verhuur wezigen laten genieten van hun solo's en betrekking hebbende op de idee van een ochtend als deze, en waarbij hij aanspoorde om in den strijd om het bestaan vooral d'n strijd voor* net hiernamaals, die op een och tend als dezen, zoo heerlijk naar voren komt, nooit uit het oog te verliezen. Zaterdagavond was de groote zaal bijna geheel gevuld met leden en hunne dames. Zoo dikwijls worden wij opgeroepen, zoo begon de voorzitter in zijn openingsrede, om onze belangen te bespreken, voor dezen avond zijn wij bijeen voor ontspanning. Spr. is verheugd den heer Heselaars, bonds- bestuurder aanwezig te zien, om de leden eens kennis te laten maken met hen die dag en dag arceiden voor onze belangen, en in het bijzonder dezen persoon, die geduren de 7 maanden voor de R. K Amsterdam- sche Steenzetters op de bres heeft gestaan en den strijd voor ons heeft gewonnen. Met zulke leiders, zegt spr. zijn wij in de goede richting. Welkom heet spr. ook het Centraal Be stuur. en andere genoodigden, o.a. vrienden uit Haarlem van welke laatsten spr. hoopt dat zij van deze vergadering mede zullen nemen het heilige vuur voor den strijd om ook hun afdeeling, die Heemstede heeft helpen oprichten, tot grooten bloei te bren- en. Een beroep doet spr. op de vrouwen en meisjes der leden voor wier belangen dc bond allereerst strijdt. Laten wij zegt spr. voor de toekomst af spreken dat de vrouwen en meisjes hul mannen en verloofden aansporen ter verga dering te komen. Ook op ae jeugd doet spr. een beroep. Zij die nog ongeorganiseerd zijn, sluiten zich aan, zij die wel georganiseerd zijn, maken propaganda Ouders, helpt ons daarbi.i Voorzitter besluit zijn rede met een beroep op de leden, om zich aan te slui en bij een te stichten reiskas, om zoo een dagje van de vacantie dienstig te kunnen maken aan de zoo noodige ontspanning. Na deze openingsrede, die veel bijval ver wierf, opende de heer J. Tolido het weer vroolijke gedeelte en met verschillende goede nummers wist hij de anwezigen op de meest prettige wijze bezig te houden. Behalve den heer Tolido had het bestuur zich de medewerking verzekerd van het Haarlemsche Accordeonorkest „Crescendo" Dit opende den avond met Alte Kame- rade, Marie Henriëtte, ouverture van Mon tague, An der Blauen Donau en Henschel- rnansche Wachtparade. Dat was ln een woord schitterend. Wat schitterende combinaties, heerlijk van klank, vooral door de samenwerking van piano en violen, wat de stemming zooveel mooier doet zijn. Groote en kleine trom completeeren di gezelschap tot een volledig orkest. Ook na de pauze de „Sons of the Brave" de ouverture Mignonnette, de Donauwellen van Ivanovisie en als slot Abschied der Gla diatoren werden zeer verdienstelijk vertolkt en korps en direrteur de heer P. de Jong, oogstten een dankbaar applaus. Voor de pauze sprak de heer Heselaars een korte pro- pagandarede. Spr. is verheugd hier in zulk een invloed rijke afdeeling het woord te mogen voeren, ren. Een jaarfeest vieren! Is dit niet een uiting van dankbaarheid? Spr. schetst het werken van den bond naar buiten, niet enkel op maatschappelijk maar ook op zedelijk en godsdienstig gebied, omdat wij, zegt spr. strijden, overeenkomstig onze Christelijke beginselen. Onze bond sluit aan bij de opvoeding in een christelijk gezin waar God en godsdienst worden beleden. Dit is ons Destuursrecht, dat bestreden kan worden door de Godloochenaars, maar niet door menschen die de natuur beschou wen als een gave Gods. Gij bouwt te algemeenen nutte, maar dan is ook de eisch billijk, dat de rechtvaardig heid en christelijke naastenliefde tegenover ons tot uiting komen. Spr. schetst den zendbrief van Leo XIII z.g. Maar vraagt spr. is een maatschappij als daatin bedoeld, te verkrijgen zonder sa menwerking? Hoevelen loopen er nog niet rond, niet ziende den weg die oplossing kan geven aan de kwalen van dezen. tijd. En men bestrijdt ons beginsel, omdat men ons mooie Room- sche leven wil terugdringen naar privaat be zit. Hoort dan ons strijdlied en komt naar buiten om het offensief te openen. Of, vraagt spr., zijn er geen sociale mis- tanden op te heffen, werkloosheid, pen sionneering e.d. Maar dan in alles Roomsch zijn, ook naar buiten. Deze bijeenkomst moet "Hen bijeenbrengen. Elkander vertrouwen, elkanders lasten dragen. Indien zoo begrepen, dan zal de bond voor uitgaan in kwaliteit en kwantiteit. Laat dan uw vaandel van St. Jozef ln al les voorgaan, in kerken, straten en pleinen en opzien naar het kruis, het teeken van uw overwinning en dan zal dit kruis evenals 111 de dagen van Koning Constantijn u de over winning brengen. Vooruit dan, mannen en vrouwen het kruis in top met de leuze: „In dit teeken zult gij overwinnen." Deze, zoo gloedvolle rede, zal zeker bij gedragen hebben tot meer intensief werken van bestuur en leden, zeker tot heil van het Godsdienstig en maatschappelijk leven dei- leden. Het bestuur van de Katholieke Film centrale richt zich in een circulaire tot de katholieken van Nedeiland. In de circulaire lezen we „Een Katholieke Filmcentrale is gesticht. Ze groot en sterk te maken is de plicht van katholiek Nederland." Reeds heeft een groot aantal personen van naam en gezag zich vereenigd tot een eere comité en volle instemming betuigd met het streven van de K. F. C. Bovendien heeft zij het groote nut van haar bestaan reeds bewezen door met veel succes medegewerkt te hebben tot oplossing van het Bioscoopconflict in het Zuiden Wat is het doel der K. F. C.? Mede te werken tot verheffing van het zedelijk en artistiek niveau der filmkunst en de film te maken tot een apostel van waar heid en schoonheid, tot een machtig propa gandamiddel voor katholieken godsdienst en cultuur. Hoe wil zij tot dat doel komen? Ie. Door het organiseeren van een cen trale kath. keuring, om 't kwaad der slechte film te weren en de resultaten dier keuring kenbaar te maken in een filmorgaan, om eenheid te brengen in de keuring; om belang stelling wekken voor de filmkunst en de aan dacht te vestigen op de goede films, die door verschillende maatschappijen in roulatie wor den gebracht. 2e. Door steun te geven in aankoop en exploitatie van goede films aan onze exploi tatie-maatschappij „De filmafd. der K. S. A., Steenschuur 17 te Leiden." 3e. Door het beschikbaar stellen van goede, door de K. F. C. gekeurde eerste klas amuse mentsfilmwerken tegen billijken prijs aan onze patronaten en vereenigingen en te komen tot een goede collecte leerfilms. 4e. Door het vormen van en het geven van steun aan een vereeniginj van bezit ters of directeuren van localiteiten voor iilmvertooning, die zich onder toezicht stel len (zie art. 2122 der Bioscoopwet* van de Kath. Filmcentrale en alleen door ons goed gekeurde films vertoonen. 5e. Door het bevorderen van oprichting en steun in exploitatie van localiteiten, enz., waar goede films vertoond worden. 6e. Door het petitionneeren bij Rijk en de gemeenten ten voordeele van 't kath. film- vraagstuk. 7e. Door een nationaal fundament te vormen vor de komende internationale en kath. filmbeweging en industrie; deel te nemen aan internationale congressen en mede te werken aan de productie van katho lieke kunstwerken op filmgebied om aldus te tigen, zedelijken en financieelen steun. Het hoogste kerkelijk gezag te Rome moe digt onze actie aan en roept alle katholieken der gansche wereld ten strijde tegen de slechte film en ter verovering van het katho liek terrein op filmgebied. Ons Doorl. Episcopaat heeft ons zijn zede lijken steun geschonken en onze statuten goegekcurd. Als het hoogste kerkelijk gezag ons voor gaat, dan weet Kath. Nederland wat het doen moet. Hoe moeten de Katholieken ons steunen le. Door Contribuant of Donateur te wor den van onze stichting. Wil onze stichting ook in de toekomst krachtig en vruchtbaar blijven werken, dan is de vorming van een groot stamkapitaal noodzakelijk. 2e. Door zich te abonneeren op den „Kath. Filmgids," waarin de mededeelingen der stichting worden gepubliceerd, de nieuwe in circulatie gebrachte films worden bespro ken en beoordeeld en de aandacht wordt ge vestigd op de werkelijk goede films en haar moreele of aesthetische waarde. 3e. Doordat eigenaars of directeuren loca liteiten voor filmvertooning, b.v. patronaten, vereenigingslokalen of die als zoodanig kun nen werden ingericht, zich bij ons aansluiten en door ons gekeurde programma's betrekken. Hierdoor is men zeker van goede program ma's en geniet men den steun van de K. F. C. 4e. Om het bovengenoemde beter te berei ken, is het noodig, dat er in iedere plaats een kern van actie gevormd worde, een groep propagandisten tot het werven van contri buanten, donateurs en abonné's op den „Katholieke Filmgids". Zij, die als propagandisten de K. F. C. willen steunen of zich als eigenaar, directeur van een bioscooplokaliteit bij ons willen aan sluiten, moeten zich aanmelden bij ons Secretariaat: Keizersgracht 453, Amsterdam. Zoo moet men ons steunen, want het gaat hier om een groot katholiek belang, een internationaal en dus ook een nationaal be lang van de hoogste beteekenis. „De bioscoop", aldus „La Croix" 3 Febr. 1928, „is meer dan ooit een levenskwestie van de Kerk, vooral tegenover de plannen van hen, die van de film willen maken het voer tuig van neutraal onderwijs." Het gaat hier niet alleen om geloof en godsdienst. De bekende Fransche schrijver Louis Bertrand, zegt: „Men is bezig de grondsla gen onzer beschaving te ondermijnen. De komen tot volkomen oplossing van het film-bioscoop is geworden een geduchte en ge- vraagstuk. Een uitgebreid program dus, dat alleen en dan nog met veel moeite en na veel tijd door eendrachtige samenwerking kan verwezenlijkt worden. Daarom wil onze stichting alle kath krachten op filmgebied vereenigen en ver wacht zij van Katholiek Nederland krach- vaarlijke apostel van het heidendom, ze ont kent, ja, heeft zelfs niet het minste begrip van het bovennatuurlijke". Wij vertrouwen, dat Kath. Nederland hier van ten volle overtuigd is en zedelijken en financieelen steun zal verleenen. overeeen- komstig het groote belang dat de stichting voorstaat. Het geheel was een avond van genot, op velerlei gebied. Sluiting van barbierswinkels en kappers salons B. en W. stellen voor: Het is ver boden een barbierswinkel" of kapperssalon voor het publiek geopend te hebben: le. des Zondags; 2e. voor 's morgens 7 uur en na 's avonds 10 uur; a. op Zaterdag; b. op den dag, voorafgaande aan den Hemelvaartsdag; G.fddeXhpdr belraidxB.enutotoooa 2 ot e n c. op den werkdag, voorafgaande aan den lsten Kerstdag; 3e. voor 's morgens 7 uur en des namid dags 1 uur op Donderdag, uitgezonderd op de Donderdagen, die vallen in een week, waarin een erkende Christelijke feestdag voorkomt; 4e. voor 's morgens 7 uur en na 's avonds op alle andere dagen. Gemeentezaken B. en W. van Heem stede vragen machtiging om tot wederopzeg- gens onderhands te verhuren, te rekenen in gaande 1 Januari 1929, aan den heer Th. G. van Asdonk, een strook grond, gelegen langs de noordzijde der Zandvaart, ter grootte van ongeveer 20 M2. tegen een huurprijs van vijftien gulden per jaar en verder onder de door hen te stellen voorwaarden. B. en W. van Heemstede stellen voor de salarisgrenzen aan den directeur der ge meen,3 gas- o n Y..C.1- en elect i. tnssb.'- drijven te bepalen op 55006100; de sa- lansgfohzenn van het HoOid van den Dienst van Openbare Werken te bepalen op 4400—5000; de salarisgrenzen van den controleur der gemeente-financiën te bepa len op 44005000; de salarisgrenzen van de opzichters te oepalen op 26003200; de toelage voor kleeding en uitrusting aan den inspecteur van politie te bepalen op 175 per jaar. B. en W. van Heemstede vragen mach tiging, om de gemeente met ingang van 1 Januari 1930 te deen toetreden als lid der Centrale Vereeniging ter Behartiging der Maatscuappeiijke i>e.angen van Zenuw- en Zielszieken, tegen een jaarlijksche contribu tie van 50. B. en W. van Heemstedb stellen voor om aan de leden van het Brandweerkorps de voigende jaai.ijivsciie vergoedingen toe te kennen: aan den opperbrandmeester 150; aan de brandmeesters ieder 100; aan den secretaris 50, aan de spuitgasten ieder 10. Aan de reserve-chauffeurs wordt toege kend, voor elke week, dat zij zich beschik baar'moeten houden een vergoeding van 7. Verder stellen B. en W. voor, dat deze wij ziging op 1 Januari 1930 in werking treedt. B. en W. vragen machtiging om, te re kenen van 1 September 1929 af, onderhands te verhuren aan het Hoofd der Openbare Lagere School aan den Voorweg, de woning, gelegen onmiddellijk naast deze school, te gen een huurprijs van 300 per jaar en on der verder door hen te stellen voorwaarden. zorgd worden. Wij beperken ons hierbij tot die, welke behooren tot de Provincie Noord holland. Ramp „Brandans" 23 October 1921 te Terschelling Nagelaten betrekkingen en mate der onder steuning Weduwe*.en 1 kind. wlj zvii Van de Zeeongevallenwet t 21,60 per week vaststellen, die hun een pensioen verzekert. Van de Reddingm.schappij 10,80 per week Het pensioen van den schippet zal daaroij zijn 1.200, per iaar. in de Oide van den Nederlandschen Leeuw en een bedras van 4,per week. Hij is een man die land en huizen bezit en financieel in welvarenden staat verkeert. Langzamerhand komen andere schippers van mo'oireddingboo en op den ieeftijd waarop zij in ïanmerking komen voor pensioen, wij zullen thans eene regeling Totaal t 32,40 per week De weduwe ontving bovendien een kapitaal v»n 3.000,—. Twee meerderjarige kinderen ontvingen ieder 1.000,—. Voor het minder- samenzangen. Personen beneden 16 jaar zon der geleide hebben geen toegang. Hei feest der R.K. Bouwvakarbeiders Zaterdagavond vierde de afd. Heems.ede van den R K. Bouwvakarbeidersbond ,St. Joseph haar jaarfeest. Het feest was als gebruikelijk, den vorigen Zondag reeds ker kelijk ingezet met eene H. Mis voor levende en overledene leden, waaronder algemeene II. Communie, waarna een ontbijt, waaraan door een 70-tal leden was deelgenomen. Op die bijeenkomst, waar een bijzonder prettige geest heerschte. sprak het Höofd- bestnarslid Vqllaerts eenige woorden, meer woning Hoofd O. L. School Voorweg (72), 5. Verhuur grond aan de Zandvaart (75); 6. 1 Afwijking bouwplan Adr. Pauwlaan—Koe- diefslaan (81); 7. Verordening op de sluiting j van barbierswinkels en kapperssalons (74) 8. 2e Wijziging van de Verordening op de Vrijwillige Brandweer (77)9. Credietaan- vrage aanschaffing motor-ladderwagen Brandweer (82)10. 6e Wijziging Jaarwedde- regeling Ambtenaren (76); 11. Toetreding als lid der Centrale Ver. tot behartiging der j Maatschappelijke Belangen van Zenuw- en Zielszieken (78); 12. Exploitatie Badhuis en Zwemvijvers (79)13. Waterlevering door Haarlem (80); 14 Kasgeldleening 1930; 15. Vaststelling kohieren Plaatselijke Inkomsten belasting; 16. Ontheffingen van Plaatselijke Inkomstenbelasting en schoolgeld. Feestavond bü de IJsvereeniging „De Vol harding" Dat de ijsvereeniging „De Vol harding" haar naam eer heeft aangedaan, is zeker de laatste jaren bewezen. Begonnen met enkele leden, zonder kapitaal, wist de vereeniging niet alleen staande te olijven, maar tegen elke verdrukking in te groeien. En den laatsten winter vooral is getoond, wat zij, dank zij de geweldige inspanning van het bestuur vooral, voor de liefhebbers van de schaatsensport heeft kunnen be- 1 eiken Een groot aantal leden wilden, nu de vereeniging 12jaar bestaat, dit eens m ïntiemen kring vieren, waarbij nog kwam, dat de heer L. Kooyman al die jaren de leiding heeft gehad en men hem zijn enor me werkkracht wilde beloonen door een blijk van waardeering voor zijn onvermoei- den arbeid. En zoo was Zaterdagavond „Lommer- oord" als terrein uitgekozen, om eens bij een te komen, om van zang. muziek en .mmor te genieten. En de ieestcommissie, dis alles had moe- sen vooroereiden zonder écn cent uit de kas te mogen nemen, rad eer van haar werk. De heer Arnold, voorzitter van de feest commissie, opende den feestavond en sprak een kernachtig woordje. Na dit eerste officieele gedeelte was het andere van den avond deels gewijd aan zang, muziek en voordracht. De feestcommissie was in haar keus al J zeer gelukkig geweest. Noemen wfj aller eerst het dubbel Mannenkwartet „Aurora", directeur de heer K. Zeilmakers uit Haar lem, dat een zestal nummers ten gehoore bracht, n.l. Ave Maria van F. Witt, Beati Mortui van F. Mendelssohn, Nacht van F. Roeske, Lied a^ji den Gangspil van F. Roeske, Das lied van J. Spor en Er was ere is van C. v. d. Linden en als toegiftje een Kerstliedje. Het trio-Schrama, de bekende humoristen, deed ook den avond genotvol doorbrengen. Schrama zelf was hier in Heemstede geen onbekende en een waardige partner is zijn zuster. Zoowel m de duo s als in haar op treden alleen, o.a. in „Het menscheltjk hart" wist zij de aanwezigen te amuseeren. Hun komt dan ook voor een groot deel de eer toe, den avond zoo goed te hebben doen slagen. Het grootste succes behaalden zij wel met een duo op de IJsvereeniging „de Volhar ding", getiteld: „Leve de IJsclub" en waar in zij deden uitkomen het nut van den club, de noodzakelijkheid van blfjvenden steun, het jubileum van den voorzitter en een hulde aan het comité, dat zonder geld het feest in elkaar moest zetten en zoo schit terend slaagde. In den loop van den avond had nog een bijzondere gebeurtenis plaats, nl. de huldi ging van den voorzitter, den heer L. Kooy man, namens de leden, door den heer N. J. v. d. Linden. Als een blijvend blijk van erkentelijkheid bood deze namens de leden een rooktafel aan er den wensch aan toevoegend dat hij dit blijk van erkentelijkheid zal wiilen aan vaarden. Op de tafel is gegraveerd: „Ter gelegen heid van uw 12K'-jarig voorzitterschap van de IJsvereeniging „De Volharding", 5 Febr 1917—5 Aug. 1929". Tot mevr Kooyman het woord richtend, bood de heer v d. Linden een fraai bloem stuk aan. Deze feestavond mag schitterend ge slaagd heeten. Badhuis I11 het badhuis aan de Post- laan werden in de week van 18 t.m. 23 No vember genomen 522 douchebaden en 43 kuip baden. Aan 21 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 1 volwassene gebruik gemaakt. Iluisviijteursussen Evenals vorige jaren tullen er dezen winter weer huis vlij tcursus- sen voor meisjes gehouden worden te Bloe- .nendaal en Overveen. Aanmeldingen te Bloe nendaal (Schoolvereeniging) Maandag 25 Nov. van 35 uur, te Oven-een op Woens- ag 27 Nov. (O. L. schooi) van 2—3 uur. Keus genoeg Voor de betrekking van boekhouder bjj de gemeentebedrijven hebben zich ruim 100 sollicitanten aangemeld. Wie al de gelukkige worden? Aanbesteed is het maken van een brug en de aanleg van toegangswegen met bijko mende werken, een en ander nabij de grens scheiding der gemeenten Wassenaar en Kat wijk en in den verkeersweg Wassenaar Noord-Hollandsche grens. Laagste inschrij ver J. Warnaar en W. Hoogstraten, te Lei den, voor f 37.965.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5