Gemengd Nieuws Gebr. v. Beaumont Gbr.van Beaumont USË DE- LAAT POPPENWAGENS KINDERWAGENS SLOBKOUSEN Barrevoetestr. 9-11 ^0 TWEEDE BLAD DINSDAG 26 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 3 BENNEBROEK ZANDVOORT VOGELENZANG HALFWEG De justitie kan wachten Zij vergeet echter niet Weer een scheepsongeval bij Hansweert Besmettelijke kinderziekte Brand in den Wijkermeerpolder Ernstig ongeluk bij het voetballen Bij het uitwijken aangereden De lange broek Daarvoor waren de centjes niet bewaard De doodelijke dronk Het auto-gevaar Misdaad? H,et gevaar van brandend was Botsing tusschen auto en boom BOEKBESPREKING H. O. V. LEDENCONCERT DIENSTBODE flinke Dagdienstbode NET R. K. MEISJE OVER TE NEMEN wegens verhuizing Nieuwe Gracht 33 St. Nicolaas-cadeaux PANTALONPERSERS SOKKEN - ZAKDOEKEN PYAMA'S - COIN DE FEU'S CHAMBERCLOACKS WANDELSTOKKEN PARAPLUIES Geweldige voorraad Ongekend lage prijzen Schitterende kwaliteit JANSWEG 50 iiiiiiiiiiiniiniiiiiiimiinniniiiiiiiiiiHiininiiiniinnDfl Exploitatie Zwemvijvers en Badhuis B. en W. werden bij raadsbesluit van I Maart 1916 gemachtigd tot het sluiten van een overeenkomst met een rechtsper soonlijkheid bezittende Vereeniging, be treffende de exploitatie van de zwemvijvers. Tengevolge hiervan sloten zij eene des betreffende overeenkomst met de Ver eeniging tot Exploitatie van eene Bad- en Zweminrichting, gevestigd te Heemstede, welke Vereeniging als rechtspersoon werd erkend bij Kon. Besluit van 26 April 1916, no. 34. Deze overeenkomst werd laatstelijk tot wederopzeggens vernieuwd onder dagteeke- ning van 4 Juli 1922. Het wil B. en W. voorkomen, dat thans de tijd is aangebroken om de overeenkomst met deze Vereeniging op te zeggen en de exploitatie van de Zwemvijvers in eigen beheer te nemen. Een door B. en W. te be noemen bestuur, waarin naast technisch ook administratief onderlegde personen zullen zitting nemen, zal alsdan de functies van het Bestuur der bovenbedoelde Ver eeniging kunnen overnemen. Het zal duidelijk zijn, dat voor de be noeming van leden van dit bestuur ook zeer zeker in aanmerking komen, degenen, die thans het Bestuur der Vereeniging vormen. B. en W. meenen op deze manier beter verantwoord te zijn voor het beheer en de exploitatie van de zwemvijvers, die thans toch reeds voor een groot gedeelte onder toezicht stonden van de gemeente. Wanneer de Raad deze zienswijze kan deelen, zouden B. en W. het op prijs stellen, wanneer zij gemachtigd werden de door hun College onder dagteekening van 4 Juli 1922 met het Bestuur der Vereeniging tot Exploi tatie van een Bad- en Zweminrichting, ge vestigd te Heemstede, gesloten overeenkomst op te zeggen en een Commissie te benoemen, die zich naar de door Burgemeeser en Wet houders te stellen regelen wenscht te be lasten met de exploitatie, zoowel van de Zwemvijvers als van het Badhuis. Gemeentebegrooting Verschenen is de begrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1930, met memorie van toe lichting. De ontvangsten en uitgaven van den ge wonen dienst sluiten tot een bedrag van f 1.780.847.50, waaronder f 32.637.25 voor on voorzien. De kapitaalsinkomsten en -uitgaven be- loopen f 3.180.031.26. Onder de posten treffen we de volgende ramingen aan: Vroegere diensten inkomsten f 140.000, uitgaven f 132.202.78; Algemeen beheer ink. f 63.050, uitg. f 82.783.12; Openbare veilig heid ink. f 238, uitg. f 136.573.91; Volks huisvesting ink. f 147.067.90, uitg. f 233.200.38; Openb. Werken ink. f 43.468.42, uitgaven f 224.302.74; Openbaar gewoon lager onder wijs ink. f 54.890.67, uitg. f 62.324.11; Open baar uitgebreid lager onderw. ink. f 15.395.33 puuitg. f21.795.59; Bijzonder gewoon lager on derwijs ink. f 16.650, uitg. f 52.503.46; Bij zonder uitgebreid lager onderwijs ink. f 3.755 uitg. f 17.233.90; Bijzonder voorbereidend la ger onderwijs uitg. f 11.000; Middelbaar on derwijs ink. f 27.500, uitg. f 49.800; Nijver heidsonderwijs uitg. f 7.000; Ondersteuning aan behoeftigen ink. f 2.000 uitg. 80.985.41; Ondersteuning aan werkloozen uitg. 12.500; Belasting ink. f 457.490; uitg. f 25.430; Elec- triciteitsbedr. ink. f 193.974.68, uitg. f 96.377.33 Grondbedrijf ink. f 67.839.74, uitg. f 80.850.02 Gasbedrijf ink. f 267.249.74, uitg. f 187,717.29; Duinwaterbedrijf ink. f 41.326.52, uitg. f 44.221.56; Reinigingsdienst ink. f 6.606.79, uitg. f 34.364.08; Bedrijf voor Openbare Werken ink. 19.105.88 uitg f 19.105.88. Rente door de gemeente Haarlem uit te keeren voor te late betaling f30.000; schade loosstelling door de gemeente Haarlem uit te keeren in totaal f 127.995.16; 1 vergoeding van het Rijk der Lageronderwijswet f 38000; schoolgelden bijzonder gewoon lager onder wijs f 11.500; werkverschaffing aan werkloo zen f 5000; ondersteuning aan werkloozen f 7500; de opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen f 49.000; belasting naar het inkomen betref fende het in het dienstjaar aanvangende belastingjaar 19301931 wordt geraamd op f 260.000; de heffing over het geheele belas tingjaar 19301931 wordt geraamd op f 390.000; betreffende het in het dienstjaar eindigende belastingjaar (Januari t.m. April) wordt geraamd op f 125.000 vermeerderd met f 5000 voor navordering; schadeloosstelling door de gemeente Haarlem uit te keeren f 158.469.94. Stichting R. K. Ziekenfonds Gister avond hield de Stichting R. K. Ziekenfonds een buitengewone ledenvergadering voor Bennebroek, in het R. K. Vereenigings- gebouw, Schoollaan. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer Th. Braam, de vergadering, die zien ditmaal in een buitengewoon groote belang stelling verheugde, in verband met de be sprekingen over het inwerkingtreden der Ziektewet en het blijven voortbestaan van het fonds. Na de door den secretaris, den heer B. P. Heemskerk, voorgelezen notulen van de vorige vergadering, die onder dank onver anderd werden goedgekeurd, kwam punt 2 van de agenda ter tafel: bespreking in ver band met het inwerkingtreden der Ziekte wet. De Voorzitter gaf een korte, duidelijke toelichting van dit belangrijke punt dei- agenda. Zooals bekend is. is de Ziektewet aangenomen en zal hoogstwaarschijnlijk 1 Maart 1930 in werking treden. Dit overwe gend is het bestuur voor de conclusie komen te staan dat het Ziekenfonds als zoodanig niet zal voort kunnen blijven bestaan. Aan degenen, die onder de Ziektewet zullen vallen, zal 80 pet. van hun loon uitbetaald v/orden. Nu laat de Ziektewet wel toe de stichting van een aanvulUngsfonds, die dan voor de overige 20 pet. zou kunnen zorg dragen. Het bestuur stelde nu voor, bij de in werkingtreding van meergenoemde wet, net R. K. Ziekenfonds in een aanvullingsfonds te doen veranderen en dan als zoodanig de stichting te doen voortbestaan ook voor hen, die dan onder de Ziektewet zuilen vallen. De volgende loontabel is daarbij door het bestuur opgemaakt: loon uitkeering 15 (gemidd. adspir.) 3. 25—30 5.— 30—35 6.— 35—40 7.— 40—45 8.— 45 en hooger 9 premie 6 ets. 10 ets. 12 ets. 14 ets. 16 ets. 18 ets. Bij elk dezeT premies komt 1 cent bode loon. De voorzitter maakte de leden er nog opmerkzaam op, dat ook a.s. Donderdag te Vogelenzang, waar met hetzelfde doel een vergadering door de Stichting voor Voge lenzang en Ziik belegd zal worden, over dit bestuurvoorstel gestemd zal moeten wor den, alvorens men tot een definitief resul taat zal kunnen komen. Het voortdurend ergerlijke rumoer in de volle zaal was oorzaak, dat wij de hieruit voortvloeiende discussies en gestelde vragen niét met aandacht en precies konden vol gen7 slechts enkele gedane opmerkingen j. stippen wü dan ook uit de lange reeks j maar aan. 1 De heer J. van Bakel vroeg naar de mo gelijkheid van een hoogere uitkeering. Het, is waar. dat - de Ziektewet een uitkeering, die de 100 pet. zou overschrijden,, niet toe staat, maar dit zou niet wegnemen, dat men de eerste twee dagen dan een hoogere uitkeering van het ondersteuningsfonds zou ontvangen. Volgens de Ziektewet wordt pas- uitgekeerd den derden dag (wij meenen van het ziekenfonds ook) Den voorsteller werd - om. geantwoord; dat 'n üitvóeriger administratie hiervan onver mijdelijk net gevolg zal wezen. De- adminis tratie werdt er toch al niet eenvoudiger op, nu ër zes klassen mplaats van vroeger 2 komen. De heer Kokkelkoren spreekt dan nog over het bewandelen van een tussehenweg; n.l. een kleine vergoeding voor versterkende middelen uit te keeren. Gevraagd wordt o m. nog, hóe iri de Ziek tewet gezorgd is voor b.v. de lósse arbei ders, die momenteel zonder patroon zijn. De heer Kokkelkoren toont aan, dat ook hiervoor voldoende gezorgd is. Losse arbei ders, die twee maanden bij eenzelfden patroon gewerkthebben, hebben - recht op dezelfde uitkeering (een max.-idtkeering v. 80 pet. gedurende 26 weken van het eerste jaar). De voorzitter sluit de discussies tën slotte met de opmerking, dat het beter is met de voorstellen, verbeteringen' en- wijzigingen, betreffende, te wachten tot devergadering in 1931, wanneer men de werking der Ziek-, tewet proefondervindelijk heeft „ondergaan. Wanneer het voorstel in stemming komt, zijn van de 66 uitgebrachte stemmen er slechts 3 tegen.het voortbestaan van het ziekenfonds als aanvullingsfonds. Dan komt in bespreking .de wijziging van art. 11 der statuten, handelende over, de vraag, wat er met het reservefondszal gebeuren, wanneer het fonds, opgeheven wordt. Er zijn, twee voorgestelde wijzigin gen hieromtrent, n.l.: a., de gelden-van lief reservefonds te verdaeien- onder- de ver schillende R. K. Armbesturen (van Bene-, broek, Vogelenzang, Zilk en van„St. Bavo en O. L. Vrouw Hemelvaart te Heemstede), b. ófwel te verdeelen onder de .leden (die toch eigenlijk de som bijeengebracht- heb ben) dit laatste voorstel- is het bestuurs voorstel, dat na stemming wordt aangeno men met- 64 stemmen voer en slechts 2 stemmen tegen. De rondvraag leverde niets op. Raadsvergadering Donderdag j.l. ver gaderde de gemeenteraad alhier. Na de be sloten vergadering .van den raad werd mët algemeenestemmen afwijzend beschiktop. het het verzoek van de N. ,V. Mij. tótEx ploitatie van café-restaurants „De Roemer", om in afwijking van het besluit „van B. en W. hooger beroep, haar alsnog, toestemming te verleenen 't. terras van de. Bodega Mustërt. aan den Strandweg uit te breiden en..daar een fietsenbewaarplaats-te bouwen,, daar ook de raad aannam, dat de grpnd daar als openbaren weg is te beschouwen en het niet wenschelijk is den- hoofdtcegangsweg naaf- het strand verder te bebouwen.- - Bij de rondvraag vroeg de -heer Druif ctf. het niet-mogelijk was, de bewoners van de, noodwoningen aan: den Beltweg, die 1 Ja nuari 1930 hunne woningen moeten ontrui men, te helpen aan andere- woningen, des noods met behulp met behulp, der-gemeente. Geantwoord werd, dat de eigenaar van den grond ontruiming had gevraagd niet ;1, Januari ais., en hulp te verleenen lag. meer op èen;" weg vah het Burgerlijk Armatuur, De heer Termes mèikt óp, dat eenisei hteh- schen reeds eenigen' tijd 1 gblfeden gévraagd hebben strand vandegémeènte "te pachten. Zij hadden nog' geen antwoord gehad' en een beslissing was nog niet gekomen. De voorzitter antwoordt, datzij nog even moeten wachten. Eerst moet afgewacht wor den of da gemeente een volksbadinrichtihg wil stichten, dan kan het gevraagde strand niet verpacht worden. De heer Elfers wees er op, dat de straat verlichting aan de Zandvocrtschelaan reeds om 10 uur uitging. Volgens het contract moet dit geschieden om 12 uur. Dat .zal onderzocht worden. De heer Molenaar vroeg, spoedig te begin nen met de uitvoering van de. werkzaamhe den aan den Zuid-Boulevard. Reeds een 60-tal menschen .zijn nu aange wezen op het Burgerlijk Armbestuur. De heer Padt vindt, dat men-niet zeker was wat de bedoeling van den raad geweest was met de uitvoering van de werkzaamhe den. Nu de notulen van de vorige vergade ring zfjn vastgesteld, blijkt, dat de Heide- Maatschappij belast zal worden met de uit voering. - De volgende week kan begonnen worden. De heer Fraenkel vroeg een Subsidie te ge ven van 50 aan het St. Nicolaascorhité. Dit zal besproken worden in dé vergade ring van B. en W. Hierna wordt de vergadering gesloten. „De Waterduivel" Voor een dankbaar publiek, dat Zondagavond de zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw geheel vulde, voerde de R. K. Tooneel vereeniging „Door Vriendschap Bioeiend", onderafdee- ling van de plaatselijke afdeeling van-den R. K. Volksbond, het drie-bedrijvige too- neeïstuk ,De Waterduivel", van Jan Gros-, veld op. Buitengemeen goed spel werd -te zien gegeven, kalm, geheerscht en af-, was- het spel der dilettanten elk op zich. Met niets dan lof kunnen wij van deze üitvoe-. ring gewagen en ook de aanwezigen ble ken hoogst voldaan over het gebodene,,-ge zien het enthousiaste, spontane applaus telkenmale. Ook de, grime, de decors' en costumeermg waren alle uitstekend verzorgd. Vermelden we dan nog de na de- pauze, gespeelde klucht „Moppie ais kindermeid" Deze klucht werd door de spelers op oe juiste wijze opgevat: als een spel van luch tige, vrcolijke scherts. De aanwezigén. hën- ben zich hierbij kostelijk kunnen amusee ren. Resumeerend kan „Door Vriendschap Bloeiend" op een- welgeslaagde uitvoering terugzien en heeft zij- onze verwachtingen-, die op een hoog opgevoerd spelpeil ver trouwden, niet teleurgesteld; De heer Th. v. d. Putte, .de voorzitter van den R. K. Volksbond, opende en sloof, den feestavond, die in verband met het te houden jaarfeest georganiseerd was. 111. samenwerking met den R. K. Land- en Tuinbouwbond. Te dier gelegenheid werd ué Hoogmis Zondag j.l. voor. de levende en overleden leden van „den R. K. Volksbond opgedragen en werd een algemeene II. Com munie gehouden. Aangehouden. Zondagmiddag is door de politie alhier een zekere J. V.. in een ca fé gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Deze persoon, wiens opsporing in het Al gemeen Politieblad werd verzocht, heeft nog eenigen tijd tuchthuisstraf te goed en werd eveneens gezocht voor een ih Amsterdam 1 gepleégden diefstal. .j Maandagmorgen is - deze persoon naar Amsterdarh overgebracht e'n tér beschik king gesteld van de politie aldaar.-'--- In Juli van het vorig jaar opende de Belg H. v. M., die in het drukkersvak werkzaam is, in de Oranjestraat te Rotterdam een kantoor, dat hij voortreffelijk inrichtte. Hij bestelde een mooi ameublement bij de firma K„ kocht op afbetaling een paar schrijf machines en een duren duplicator en trachtte dén indruk te wekken, dat hij op royale wijze zaken zou gaan doen. Nauwelijks twee wéken nadat hij was aan gekomen, verdween hij over de grens. Het ameublement had hij voor goed geld ver kocht, een schrijfmachine eveneens en met de rest was hij op reis gegaan, men wist niet waarheen. Eenige maanden later bleek, dat een schrijfmachine en de duplicator te Genève verkocht waren. De aanhouding van den Belg was inmiddels in het Algemeen Politie blad verzocht, maar de man bleef weg, zoo dat de gedupeerde winkeliers zich in hun verlies moesten schikken. Dezer dagen is v. M. echter met vrouw en kinderen in ons land teruggekomen en naar Den Haag gegaan. Hij had in Genève, Parijs en Brussel gezeten en zooals hij be weert, als drukkersknecht gewerkt, maar was nu vrijwel zonder, geld naar Holland geko men, om hier werk te zoeken. In een hotel in Den Haag is hij gearresteerd. Vermeld dient nog te worden dat de man, toen hij verleden jaar naar Rotterdam kwam, in België failliet was gegaan. Hij heeft wel moeten bekennen, de ma chines en de meubelen verduisterd te hebben en. wórdt naar het Huis van Bewaring over gebracht. reeds mei brandwonden overdekt. In zorjJ- wekkenden toestand werd de vrouw naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Het Belgische sleepschip „Grace de Dieu'' schipper de Bok, geladen met grint is te Hansweert op een duc-dalf gevaren, waar door lekkage ontstond. Om zinken te voor komen, werd het schip tegen de slikken ge zet. Door het vallende water gleed het vaartuig echter van de slikken en is onder een duc-dalf blijven hangen. Met Stmt's Bergingsbedrijf is gecontracteerd het schip te bergen. Na een deel der lading te hebben overgeladen is het ten slotte gelukt het vaartuig te lichten. Het vaartuig had aan zienlijke schade opgeloopen. In verband met de te Losser heerschende kinderverlaramingsziekte, is de R. K. be waarschool aldaar gesloten. i Zondagavond omstreeks half acht, werd de Beverwijksche politie gealarmeerd voor een brand in den Zuidwijkermeerpolder, in de nabijheid van het Noordzeekanaal. Van verre liet de brand zich ernstig aan zien. De donkere Novemberlucht was in de verte hel-rood gekleurd, terwijl groote vlammen zichtbaar waren. Onmiddellijk rukte de motorspuit uit. De brand bleek te woeden in een woonhuis van het Poldergemaal, bewoond door C. C. G. de Ruiter. Hoewel dadelijk met 2 slangen water werd gegeven, moest de hoop, om iets te behou den, spoedig worden opgegeven. Het huis had van hoven tot onder vlam gevat en brandde zóó hevig, dat er binnen het uur niets meer van overeind stond. De inboe- del was mede in de vlammen opgegaan. Omtrent de oorzaak vernamen we, dat de vrouW van den bewoner alleen met een kind thuis was. Zij wilde naar boven gaan om iets te zoeken en nam daartoe een petroleum-lampje. Ongelukkigerwijs viel dit om, waardoor er brand onfstondi De vrouw; die ongedeerd blééf, vluch'te met'haar-kind naar den fort wachter van het fort „Vclsen''j die de brandweer alarmeerde. Hel huis, dat het eigendom is van het Polderbestuur, was verzekerd, evenals de inboedel, waarvan niets gered is. Om 10 uur 's avonds kon de motorspuit weer inrukken- Li v Te Hoofddorp heeft bij een op hfet langs de Beetslaan gelegen terrein gehouden voet balwedstrijd een ernstig ongeluk plaats ge had. Een der spelers, afkomstig uit Haar lem, liep een bal tegemoet, juist in de rich ting waar een doelpaal stond, kon tengevol ge van de glibberigheid van den grond z'n gaart niet meer inhouden en liep met volle vaart met z'n lichaam tegen dezen paai op, met het gevolg dat bij achterover tegen den grond sloeg. In bewusteloozen toestand en inwendig ernstig gekneusd werd hij opgeno men en onder geneeskundige behandeling gesteld. Weder tot bewustzijn gekomen zijnde, werd hij per auto naar Haarlem gebracht. Te Amsterdam wilde gisteravond een on geveer 55-jarige wielrijder de tramrails in de Corn. Crusemanstraat oversteken. Hij lyèek uit voor een auto en werd gegrepen door een bijwagen van lijn 16. De man werd tien meter meegesleurd en zeer ern stig gewond. Na door Dr„ de Vries Robles, die een hersenschudding constateerde te zijn behandeld, werd hij naar het Wilhelmi- nagasthuis vervoerd. Zij viert een eeuwfeest De lange broek ziet op een eeuw leven terug. Dit kleedingstuk, zoowel belasterd en uitgelachen, voor ongemakkelijk en leelijk uitgescholden, verwekker van de stereotype beweging van het optrekken, zoodra zijn drager is gaan zitten dit kleedingstuk heeft nu honderd jaar de mannenwereld ge sierd. ITet loste de kniebroek af, we Ike het symbool is geworden van een wereldbe schouwing welke heeft afgedaan. Waarom moest ze wijken, de kniebroek met de zijden kous? Uit de revolutiezucht van Frankrijk? 't Wordt wel gezegd en dan verwezen naar de Sansculottes. Maar die zelfde Sansculottes droegen toch de knie broek; de dandies, de in croyables van het laatste decennium der 18e eeuw droegen de kniebroek, de soldaten der republiek droegen de witte slobkous bij de kniebroek, en de kieine Corsicaan, die Frankrijk en de wereld veroverde, droeg de kniebroek, gelijk zijn maarschalken en generaals, als onderdeel der uniform. Die revolutiezucht, die leus tegen de cu- lotte! heeft de lange broek niet gebracht. Gebracht als kleedingstuk heeft haar de jacht. Zij is het gevolg van het patertje-goed leven, en zijn gevolgen: prozaïsch, maar waar. Tegen de jicht was de zijden kous niet meer opgewassen. De jicht verlangt naar wol, de man moest capituleeren, hij deed', wat de vrouwen sinds jaren helfdhaf- tig verafschuwen, hij kroop in de wol en trok, sinds de Engelsche koning George IV het voorbeeld gaf, de lange broek aan en is sinds een eeuw niet meer uit de verwar mende buizen geklauterd. De vriendelijke kostgangers Toen de mijnwerker B. te Spekholzerheide van de mijn in zijn kosthuis terugkeerde, kwam hij tot de ontdekking dat al zijn spaarpenningen f 121, gestolen waren. De vermoedelijke daders zijn mede-kostgan gers, de gebroeders S., Duitschers, zijn met de Noorderzon vertrokken. De ongehuwde 36-jarige R. Koekoek te Sappemeer dronk Zondagochtend bij vergis sing uit een flesch met verdund carbolzuur, waarna spoedig de dood volgde. Tienjarig meisje gedood Het tienjarig dochtertje van den heer B. B. te Musselkanaal (Gr.) werd door een be stelauto der'firma T. uit Stadskanaal over reden en dusdanig gewond, dat het een paar uren later aan de gevolgen is over leden. Ernstig ongeluk te Cuyk Gistermiddag werd in de Molenstraat te Cuyk de 68-jarige mej Schoenmakers aan gereden doör eén auto, bestuurd door Z. uit Boxmeer, tengevolge van het defect geraken der stuurinrichting, De vrouw werd met een drhstige Wonde aan het hoofd en een dub bele beenfractuur opgenomen Zij moest van de H. H Sacramenten der Stervenden wor den voorzien. Gevonden vrouwenkleeren Gisteren werden in een droge sloot, be groeid met bosch. onder de gemeente Ide (Gr. verschillende vrouwenkleeren gevon den benevens een paar lage zwarte schoe nen waarvan een stukgesneden was. De kleeren waren zeer vuil Alles wijst er op dat de kleeren er nog niet lang hadden ge legen De politie stelt een uitvoerig onder zoek in. daar aan misdaad wordt gedacht. Tot nog 'oe heeft het onderzoek nog geen resultaat opgeleverd Vrouw zwaar gewond Dv ecli.tjj'enóótc van den. rijwieliar-t il.a.n.t C. li, C. teSch.cïpenzeel,' (U.), 'die een pakje was, dat tn brand geraakt was, wilde blussclïen werd bij dp?e paging?n zei' door kef vuür aangetast. Men slaagde er welis waar in de brandende' kleeren vrij spoedig te blusscben, doch liet geheele lichaam was De auto legde het af Op den Maastrichterweg nabij Roermond is gisteren de auto van den heer J. Eijck uit Amsterdam, door slippen tegen een boom gereden. E., die ernstig aan het hoofd werd verwond, is naar het ziekenhuis gebracht. De carrosserie van den auto is geheel in el kaar gedrukt. ■:~T' Prof. dr. W. Martin levert een belangwek kend artikel over de dit jaar gehouden ten toonstelling van Hollandsche Kunst te Lon den, met tal van afbeeldingen in koperdiep druk van oud-Hollandsche schilderijen in den vreemde. Carel J. A. Begeer schrijft over Edelstee- nen. Bij het artikel zijn drie prachtige platen in vijfkleurendruk gevoegd. Het nummer bevat verder bijdragen o.a. van J. F. L. de Balbian Vester. Het reizen over zee in den ouden Tijd, een interessante studie van de beteekenis en de bekendheid der Hollanders als zeevarend volk in vroeger tijden, een geïllustreerde novelle van Ina Boudier Bakker en Kees van Bruggen. Verscheidene gekleurde platen in den tekst van bekende kunstenaars (o.a. van H. van Meegeren en J. H. Weissenbruck) verhoogen de aantrekkelijkheid van het nummer. De Juweelencasette. Vermake lijk Dievenspel in drie be drijven, door Tonny van Tetering. Tooneelfonds Pie- ter Langendijk, Haarlem. Eén vermakelijk spel is deze vrij korte, niet veel betee kenende, soms wat ruwe, maar ook wel eens geestige klucht ongetwij feld, Een van die grappige dingen, waarmee een tooneelclub, die niet dik in de goede spelers zit, al gauw uit den brand is. Karak ters zijn er niet in geteekend, met de waar schijnlijkheid wordt voortdurend een loopje genomen en naar oorspronkelijkheid is blijkbaar niet gestreefd. Maar dan zou het ook iets anders zijn geworden dan de schrij ver zich moet hebben voorgesteld: een ge makkelijk té spelen stuk, dat het verlangde „lachsucces" waarborgt en door zijn niet al te geheimzinnig verloop den toeschouwer boéit- Dilettantenclubs kunnen hiermee een goeden avond maken, als voor een behoorlijk regie, .wordt gezorgd. Vooral het derde be drijf stelt op dit punt eischen en met het a of niet voldoen daarnaan staat of valt het stuk'; 7 Haugsche Post Winternummer Kerst- 5 mis 1929 Sfèt de kalenders komen ook de Winter- m-rnhiers. Kerstnummers ca Extra-Kerst- httihthers der periodieken. «HtSe gewoonte getrouw brengt de Haag-_ sqïïé' Post een keurig verzórgd Wnternum-^ mét' Het omslag prijkt aart c'e voorzijde met uitlyéémschê vogels, aqr.arelaruk in fraaie kleuren uitgevoerd. Joh. Enschedé Zonen leverde voor dit nïtmmer den kalender voor 1930, intaglio- dfulr Versierd met werken ui; Rijksmuseum .en Jitóttritshuis. Krarr.ci teekende een speciale St.- f.'.o!aasprent in levendige kleuren. Tfff'den inhoud noemen wij: Vlinders door j; jS'/- Corporeal, verlucht met vier platen jjrKfeurtiidruk) met in- en u-theemschc viimièrs uit de verzameling van het Zc-'l. gisch „Museum te Amsterdam. Uitgaven van het Neder- landsche Boekhuis, Til burg» Bij het Nederlandsche Boekhuis heeft een aantal nieuwe werken het licht gezien. „De Reis naar de Planeet „Ken", van Chr. Haagen heeft in de Europeesche pers zeer de aandacht getrokken. Het verhaal is in den trant van Jules Verne, maar dan geba seerd op de jongste uitvindingen. En de Kenmenschen zijn ons duizend jaar voor in beschaving, in kennis en weten schap getuige het vliegtuig, waarmede van de eene planeet naar de andere gevlogen kan worden. De rakettenmotor is op Ken reeds eeuwen in gebruik, omtrent electrici- teit bestaan er geen geheimen meer, radio werd er reeds algemeen toegepast, toen Euro pa zich verbaasde over de ontdekking van het buskruit. En Haugen weet de practische toepassing van deze op de Ken reeds oude uitvin dingen en ontdekkingen zoo „wetenschap pelijk" te verklaren, dat we telkens verstomd staan over de geniale wijze, waarop hij zijn stof beheerscht. „De Zeven Raadsels", van denzelfden schrijver geeft een interessanten roman vol geheimzinnigheden, naar welker ontknoo ping men verlangend uitziet. Een tot de laatste bladzijde boeiend boek. „Washington-Square No. 13", geeft het verhaal van een deftige dame, die met moeite haar stand weet op te houden en zich niet wil laten overbluffen door eene mevr. Allistair. Bij het „stand ophouden" behoort ook een reis naar Europa en hoe deze ten slotte geschiedt en welke avonturen de dame in kwestie beleeft, wordt zóó spannend be schreven, dat men het boek niet ter zijde zal leggen, alvQrens men het geheel uitgelezen heeft. Het geheimzinnige Noord-Westen van Amerika biedt steeds veel stof tot schrijven. Hubert Footner heeft deze geheimenissen weer eens uitgewerkt tot een nieuwen roman, getiteld „Twee Menschen op den Weg", waarin een lieftallige jongedame een gevaar lijke zending in het Wilde Westen te ver vullen heeft en daarin dapper bijgestaan wordt door een op excursie uit zijnden journalist. Het prettig geschreven boek met zijn verrassende wendingen zal aangename oogen- blikken van verpoozing schenken. Een roman vol spanning en humor is „De Man, die een Stad plunderde". Het verhaal speelt in Noorwegen en is een detec tive-geschiedenis van de goede soort. De verrassende vondsten maken, dat men het boek met genoegen zal lezen en de ontknoo- ping is alleszins bevredigend. Onze vaderlandsche literatuur bleef tot nu zeer eenzijdig in het uitwerken van het conflict tusschen blank en bruin. Vooral Feber is het geweest, die de In dische ziel voor ons heeft ontvouwd. Hij, die in zijn katholieke overtuiging de liefde en in zijn kunstenaarschap de kracht bezat om door te dringen in het geheim van het Oosten, vermocht het «indelij k, datzelfde Indië in het juiste licht te plaatsen. Maar Feber bleef de essayist. Met „Tropenliefde", van Charles Bruce, meenen we echter een boek te hebben ont moet, dat als eersteling in een nieuw genre een aangenaam compromis zal vormen tusschen „literatuur" en „ontspanning". Bruce heeft met prettig aandoende objec tiviteit het leven der Engelsche kolonisten beschreven zoowel in hun verstoken zijn van de moederlandsche beschaving, als in hun betrekkingen tot het nieuwe ras. Bruce heeft er een zeer aannemelijk en spannend verhaal van weten te maken, dat gelukkig vrij gehouden is van de meestal blijkbaar onontbeerlijke uitweidingen over allerlei mistoestanden, vooral op zedelijk gebied in onze kolonies. Toch geve men dit boek niet al te jeugdigen personen in handen. „Droomleventje", van Anny Hulsmans, is als vervolgverhaal verschenen in „Tijd schrift voor Ouders en Opvoeders". Thans is het in boekvorm uitgekomen. Kleine Bart- je's droomleventje wordt ontroerend voor de oogen der lezers gehouden en de karakters der verschillende personen wordt fijn ge teekend. Een boek, dat ouderen gaarne zullen lezen. In „Liesbeth van Deyl" geeft Heieen van Berkel een Nederlandschen roman van een Protestantsch milieu. Al mag het werk van deze jonge schrijfster hier en daar nog wat vluchtig genoemd wor den, zij geeft blijk van een goeden kijk op de ziel van een volwassen meisje, uit geloovig Protestantsche kringen. „Harlekijntje in de Stad", door Josephine Siebe. UitgaveVan Holkema en Warendorf's Uitg. Mij., Amsterdam De „Harlekijntje"-serie (vroeger ver schenen reeds Harlekijntje op reis en Harle kijntje op Kasteel Hemelhoog) is weer met een aflevering vermeerderd. Nu is het Harle kijntje in de Stad. Het is echter een op zich zelf staand deel. Wij hebben het ook aan een 10-jarig meisje te lezen gegeven om te zien of het in den smaak viel. Het begreep on middellijk, dat het een sprookje was, maar heeft zoo heerlijk genoten van de geschiedenis dat het zonder aarzelen al de bijzonderheden van het verhaal wist te vertellen, wel een bewijs, wat een genot het boek de kleine verschaft had en hoe het de kinderziel weet te treffen. Zij vond het prachtig. Alles wat de kinderverbeelding dan ook interesseeren kan, vindt men hier bijeen. Er wordt in verteld van prinsen, arme kinde ren, soldaten, kermisreizigers, alles, wat de jeugd vasthoudt, vindt men hier in aardigen verteltrant bijeen- Een boek, dat zijn. weg wel vinden zal. op WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 te 8% uur in de GEMEENTELIJKE CONCERTZAAL Dirigent: EDUARD VAN BEINUM Solist: CAREL VAN LEEUWEN BOOMKAMP (Cello-piccolo) Concert Jos Haydn, Ouverture Anacreon, Jeux d'EnfantBizet, Rapsodie Viennoise Fl. Schmitt. Toegangsprijs voor niet-leden 1.25 plus rechten. Gevraagd met 1 December een (extern) voor huishoudelijke bezig heden. Emmastraat 26. Gevraagd van 8—7.30, niet beneden 20 jaar. Loon 7.50. 's Zondags vrij. Aanm. Duvenvoordestraat 90. gevraagd, voor hulp in de huishouding voor den dag of voor dag en nacht. Aanmelding 's avonds na 7 uur Brouwersvaart 24, Haarlem. '1 Pluche Divankleed lO.S» 1 Pluche Tafelkleed 7.50 1 Eiken Hangklok 27.50 1 Staande Schemerlamp 25.00 I Q.A. Theemeubel 32.50 1 Eiken Salontafel 13.50 1 Q.A. Buffet 60.00 1 Schoorsteenlooper 3.60 1 Engelsche Kroon 35.00 1 fraai Salon-Ameublement 90.00 1 Wollen Deken, prima 12.50 2 Gestikte Dekens a 8.50 1 Eiken Rooktafel 11.00 1 Q.A. Trektafel 29.00 2-pers. Damast Bedstel 32.50 2-pers. compleet Ledikant67.50 1 Vloerkleed, prima 27.50 1 Albast Schaallamp 14.00 2 Raam Overgordijnen 35.00 1 Bergère Fauteuil 50.00 1 Pracht Pouf 20.00 EN NOG EENIGE ARTIKELEN VOOR DAMES, in casimir en wol met Zijde, schitterende pasvorm. Zeer lage prijzen van 4,25 tot 2. Wol met zijde KIN DERSLOBKOUSEN maat 24 kost 1,45, Stijging 25 ct.p.maat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6