Telsgrafistli Weerbericht WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT U!T DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1732» AANGIFTE mn, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. UIT TWEE WERELDEN OM DE BURGEMEESTERS De postvluchten op Indië DE HUWELIJKSPLECH TIGHEID IN DE LUCHT Een ongelukkig einde Het weer in October Radio en de scheepsgezondheidsdienst De aanslag op Mgr. Smit Hoogleeraar in de erfelijkheidsleer Een aanvaring bij de Hembrug SCHIPPER VERDRONKEN TE WORMERVEER Dat paste ook niet bij elkaar DE MOORD TE GROOTEGAST Het aantal telefoongesprekken 3n 34 uren Gouden medaille voor Dr. Eckener Gouden jubilé der Jesuieten- Missie in Mangalore Het drama in het woonwagenkamp te Leiden Raadsvacature De Heemsteedsch^ Het Weensche moordproces Singer «v, m Mimi J. J WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ergerlijk geval van sabotage te Medan Het telegraafkantoor van bet Vaticaan geopend Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct-, per kwartaal 3X5, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN usschen den tekst 60 ct per regel. Alleahnnné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarderj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen U Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door ITfRjfï bij een ongeval met fOCfl bij verlies vaneen hand. ftCK _h'' verlies van een b'i n breuk van I /ulla rinodeliiken aflooD. PPn voet ol een oog: Lvm duim ot wijsvinger been ot arm verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloop een voet ol een oog: bij verlies v. een anderen vinger. Onze lezers hebben ongetwijfeld met groote belangstelling kennis genomen van het bezoek, dat Pastoor Willenborg van Bloemendaal en Kapelaan van Hoek uit Antwerpen, hebben gebracht bij Z H. Paus Pius XI te Rome. Met belangstelling en zelfs met aan doening zullen zij vernomen hebben van de aanbieding aan c'.c-n H. Vader van een album, houdende tevens een geschenk aan den Vader der Christenheid. Een zeldzaam geschenk. Niet van goud of zilver, of andere kostbare materie. Maar een geschenk, bestaande in de verdien sten, verbonden aan het offervaardig dragen van zooveel lilden door de leden van het Ziekenapostolaat over de geheele wereld. Welk een fijne gedachte, maar meer nog, v/elk een verheven godsdienstzin spreekt er uit de aanbieding van een dergelijk geschenk! De Osservatore noemde dan ook terecht dit geschenk als het kostbaarste, aan Z. H. den Paus aan geboden in Zijn jubeljaar. Welk een hooge inspiratie is het ge weest. om al dit namelooze leed. dat anderen zooveel aanleiding tot klach ten, tot mopperen, ja zelfs tot vloeken geeft, met een blij gelaat alhoewe' misschien vertrokken van de pijn te dragen met de gedachte aan den groo- ten Lijder van Golgotha, al die smarten samen te voegen als tot een heerlijk bouquet van verdiensten en dit aan ons aller Vader aan te bieden op Zijn feest getij Dit is de ééne wereld, de onze. Er is nog een andere wereld. Een moe der heeft ongeneeslijke kanker; pijnen kwellen haar en de dokter geeft haar op. Haar zoon neemt een moordtuig in de hand en brengt zijn eigen moeder om 't leven. Een meisje leed aan zeer ernstige longontsteking. De vader kon het lijder, van zijn kind niet meer aanzien en doodde zijn eigen kind. In beide gevallen (uit het buitenland was er een rechtbank, welke de moorde naars vrij sprak. Deze gevallen zouden met tallooze andere kunnen worden vermeerderd. Tal van doktoren zien er niet tegen op het leven hunner zoogenaamd onher stelbare patiënten te verkorten. Dat is de andere wereld, waar wij dia metraal tegenover staan. Waar /blijft hier de grens? Vandaag doodt men iemand die pijn lijdt, morgen iemand zonder pijn; vandaag een fami lielid, morgen een vreemde; vandaag een werkelijk onherstelbare, morgen een j m0eten worden, willen we werkelijk ten volle vermeend onherstelbare. Wie zal hier j ons recht erlangen, de grens aangeven? Zoo wordt de breede weg geopend, welke voert tot het straf feloos bedrijven van de meest ernstige misdrijven tegen het leven. Dergelijke denkbeelden kunnen alleen maar rijpen in de hoofden van hen. die met een valsche humaniteit zijn bezield, die den Grooten Lijder uit het oog heb ben verloren, die de groote waarde van het blijmoedig en offervaardig gedragen lijden miskennen, die den eerbied voor het leven, dat men ontvangen heeft en waarover men het zelfbeschikkingsrecht mist, niet hebben bewaard. Zij kennen niet de waarheid, welke er gelegen is in de wetenschap dat God kracht naar kruis schenkt- Hier, als op zoo menig ander gebied, zien we hoe in onze dagen in feite twee flagrant tegenovergestelde wereldbe schouwingen tegen elkaar aanbotsen. 't Is alleen maar jammer, dat er zoo veel Katholieken zijn, die dat niet be seffen en die meenen, dat men er wel met een tusschenweg aan kan ontsnap pen, dat een zekere neutraliteit nog pas send is, dat er een compromis tusschen goed en kwaad bestaan kan. Het geldt voor den Katholiek: Kiezen of deelen! Men kan niet in twee werelden tegelijk leven. Wij zijn den lieven ouden tijd, waarin o zalige herinnering voor 'n Kersten en 'n Lingbeek! de Katholieken geen openbare betrekkingen mochten vervullen, nog maar steeds niet heelemaal te boven. Bij iedere benoeming van een Katholiek j wrokt het nog in menig somber pro- testantsch gemoed. En bovendien zijn daar de liberalen, de heeren, die van de uitsluiting der Katholie ken in hun tijd eigenlijk het meest geprofi teerd hebben. Zij kunnen er nog maar steeds niet mee accoord gaan, dat zij bij benoemingen niet meer vanzelfsprekend de voorkeur genieten, dat er ook onder Katholieken geschikte krachten erkend worden en dat de verdee ling nu een beetje eerlijker gaat dan voor heen. Welk een misbaar is er onlangs niet ge maakt, toen men in het Katholieke Arron dissement Breda een katholieken in plaats van een liberalen rechter wilde doen benoe- j men! Terwijl het met het katholieke element in j onze rechtbanken toch nog zoo bar treurig gesteld is. Thans gaat het weer om de burge meesters. Niet minder dan vier dominees zijn in de Kamerzitting van gisteren tegen den minis- j terpresident van leer getrokken naar aan leiding van de angstwekkende katholieke burgemeestersbenoemingen. Hun nachtmerrie „de macht van Rome" laat hen geen oogenblik met rust, en iedere nieuwe benoeming van een katholieken bur- gemeester voelen zij als een dolkstoot: au! 1 De protestantsche en de liberale heeren zullen zich er echter aan moeten wennen, dat het katholieke volksdeel eindelijk, na zoovele eeuwen, geleidelijk tot zijn recht gaat komen, ook in de burgemeesters. We zijn nog- lang niet over de schreef heen, en we denken er niet aan, de pro testanten zoo radicaal uit te sluiten, als zij het ons vroeger gedaan hebben, we den ken er niet aan, het liberale systeem (pik alles voor jezelf in!) ten onzen gunste te gaan toepassen. We willen alleen maar eerlijk zijn, ook tegenover onszelf. Op 't oogenblik bezetten wij zoo ongeveer het aantal burgemeesterzetels, waarop wij j naar onze getalsterkte recht kunnen laten gelden, maar als we nagaan, dat er boven den Moerdijk slechts één katholieke burge meester is in een gemeente van meer dan 50.000 inwoners, dan behoeven we nog niet van verzadigde voldaanheid te geeuwen! En dan mogen vooral de Schokkings wel 'n toontje lager zingen. We vreezen, dat de heeren in de toekomst nog wel eens meer pijnlijk getroffen zullen Het zesde vliegtuig is gisteren te 6.20 uur uit Bangkok vertrokken en te 13.55 uur te Medan aangekomen. Het derde retourvliegtuig Hst derde retourvliegtuig. de P.H -A.E.O., is gistermorgen om 6.15 uur van Karachi vertrokken en om 1013 uur te Djask aan gekomen. vanwaar het om 11 19 uur weer vertrok. Het arriveerde om 15.12 te Bushir. Het doodenmasker van Clemenceau, den Franschen Staatsman, die een d.zcr dagen overleed Amsterdamschen havendienst gevoerde be-1 Alvorens nu tot de onthulling over te sprekingen, welke echter tot nu toe, zei gaan, verzoekt spr. de aanwezigen de over- spr., nog niet heel veel nuttig effect af-1 cöenen te herdenken. wierpen. Vedvolgens verzocht hij den collega's P. v. Eerst nadat de verbreeding van het ka- 3 Veen en J. Besman a!s leden uit de bri- naal een feit is geworden en er niet meer gade zuidhom, die met Hoving en Werkman door een brugopening van twee richtingen nauw verband hebben samengewerkt. Ho' behoeft' en mag worden gevaren, wordt de (jïeed, dat het gedenkteeken nog bedekte, te toestand gezond, zoo meende spr Zoolang j verwyc'.ercn. een en ander niet gebeurd is. voegde hij er aan toe. blijft de kans op aanvaringen groot! Intusschen. ging spr voort, wanneer in 1931 de lijn AmsterdamUitgeest geëlec- triseerd zal zijn. zal althans het aantal „openingen" regelmatiger en veelvuldiger kunnen worden. Dit zal tenminste de op stoppingen van schepen tegengaan en de reden tot ongewenscht „haasten" wat weg nemen. De raad zal een volgend maal uitspraak doen in de zaak zelve. Het systeem van minister Ruys: over het algemeen een burgemeester van de kleur de grootste politieke partijen van de meer derheid in de gemeente, lijkt ons nog zoo kwaad en zoo oneerlijk niet. In een vliegtuig, dat op een hoogte van 800 meter met een snelheid van 175 K.M. per uur vloog, had gisteren een huwelijksplech tigheid plaats. Daarna zouden het bruid-paar en de twaalf bruiloftsgasten met een para chute uit het Vliegtuig springen, zooals wij reeds meldden. De jonge bruid, die het eerst sprong, zoo wordt nader gemeld, kon de parachute niet tijdig openen en viel van een hoogte van 300 meter te pletter; ook de sprong van den bruidegom mislukte en hij werd eveneens gedood. Toen de derde parachute bijna in een betonmachine terechtkwam, zagen de ande ren er van af van de parachute gebruik te maken. De familieleden van wijlen Hoving en Werkman toesprekend, zeide spr. dat het monument met zijn stevige zuilen, rustend op een afzonderlijk voetstuk, door zijn groo- :.n eenvoud treft Het geeft te zien hè', rijkswapen door Hoving en Werkman met eere gedragen, als symbool van de taak door deze mannen bij hun leven trouw vervuld, Waarbij de woorden „Je maintiendrai", het geheel omstrengeld door de Ned. vlag in rouwfloers gehuld. Spr. verzocht de familie het gedenkteeken te aanvaarden, als een bewijs van hoogach ting en eerbiedige hulde'van de Ned. politie. Te Grootegast werd de herdenkingsrede •jitgesat'oken door den heer Verkaik, com- Aan het algemeen overzicht van de weers gesteldheid in October, door het Kon. Ned Meteorol. Instituut, is het volgende ont leend Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur, het gemiddeld maxi mum en het gemiddelde minimum respec tievelijk 0 gr. 6, 0 gr. 1 en 1 gr. 4 boven nor- naai. In de 3 dekaden waren de afwijkinger. ■espectievelijk 0 gr. 1, 0 gr. 8. gr. 9, 1 gr.4 2 gr.5; 0 gr.l, 0 gr. 1, O gr. 2. De hoogste temperatuur, 19 gr. 6 werd waargenomen te Maastricht op den lGen, de laag te, gr. 6 te Wijster op den 20sten. De dagelijksche temperatuurschommeling was in alle dekaden boneden normaal. In de laatste dc-kade kwam rp enkele dagen lichte nachtvorst voor. De neerslag, gemiddeld over het geheele 'and, bedroeg 121 mm tegen 78 normaal. In bet Noorden van Noord-Holland en in Fries land was de hoeveelheid neerslag vrijwel nor maal, in Groningen en het overige deel var Noord-Holland 25 tot 30 pet., in Drente, een gedeelte van Overijsel en in Zuid-Holland 54 tot 50 pet., in Zeeland ongeveer 70 pet.. n Utrecht 90 pet. en in het overige deel var het land 100 tct 125 pet. boven normaal. De eer-te dekade had over het geheele land tc veel, de tweede te weinig neerslag. Onweer kwam vooral voor den 25en, 2Gen en 27en verspreide berichten op 4, 5, 6, 7, 9, 17, 18, 19. 24, 28 en 29. Het aantal uren zonneschijn op de vijf hoofdstations bedroeg 85 tegen 93 normaal de drie dekaden telden respectievelijk 17, 34 In de toekomst zal het voor schepen, die Fransche havens binnenloopen, niet noodza kelijk zjjn, dat de passagiers eerst door een Franschen arts worden onderzocht, voor zij aan wal gaan. De scheepsdokter zelf kan dit onderzoek verrichen, terwijl het schip nog op zee is en den Franschen geneeskundigen dienst omtrent den gezondheidstoestand aan boord radio-telegrafisch inlichten. De daderes niet vervolgd Naar het „Giornale d'Italia" meldt, zal de Zweedsche welke den aanslag op mgr Smit pleegde, door de overheid van het Vaticaan niet vervolgd worden, omdat zij in haar geestvermogens is gekrenkt. Men vermoedt, dat zij aan de Italiaansche overheid zal worden uitgeleverd en dan ten spoedigste over de grens wordt gezet. Naar vernomen wordt heeft de kanunnik Smit, op wien gisteren door een Zweedsche vrouw een aanslag werd gepleegd- zijn woon plaats in het Domhuis van den St. Pieter verlaten. Men neemt aan. dat hij zich in een klooster heeft teruggetrokken. <Wii d°e!en dit laatste onder alle voor behoud mee. Red.) Benoemd is tot buitengewoon hoogleeraar in ae tacuneii der Wis- en Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit re Utrecht voor net onderwijs in de erfelijkheidsleer Dr J. A. Honing, noosrlceraar aan de Landbouwhoo- geschool te Wageningen. De Raad voor de Scheepvaart heeft be handeld een aanvaring in het Noordzeeka naal op 15 October 1929 nabij de Hembrug tusschen het s.s. „Proteus" der K. N. S. M. en het Engelsche ss. „Wenning". De hoofdinsp. zegt: Zoolang het Noordzee- kanaai en de controle bij de Hemburg niet verbeterd worden, blijft de kans op aanva ringen groot. De aanvaring moet ongeveer als volgt ge beurd zijn: Van af 17 u. 05 wachtte de „Proteus" voor de Hembrug. Het schip passeerde deze te 18 u. 30 en nam toen vijf vrij kort op elkaar volgende „tegenliggers" waar. De eerste „snavelde" de „Proteus" in het midden van de brug. De voorlaatste „tegenligger" was een groot schip, geassisteerd door 2 sleep- booten. Hierdoor werd het vaarwater wat nauw en het zicht voor beide bij de aanva ring betrokken schepen niet te best Toen de .Proteus" dit schip passeerde, geraakte zijn voorschip in zijn zog. Ondanks weder zijds getroffen maatregelen volgde een aan varing tusschen de „Proteus" en den laatsten tegenligger „de Wenning" waarbij het laat ste schip midscheeps werd geraakt. Belangrijker dan de aanvaring zijn waar schijnlijk de verklaringen van den loods van het Engelsche schip en de opmerkingen van den hoofdinsp v d Scheepvaart. Hetgeen de loods o. m verklaarde, kwam hierop neer. dat bijv schepen, geladen met levensmiddelen zoo bang zijn, dat zij ten gevolge van het oponthoud bij de eene Brug van het N Z.-kanaal, te laat voor de vol- vende brug komen (hetgeen een oponthoud van 56 uur kan beteekenen c.s.!), dat men zich wei eens een Beetje te veel haast en dan kan het wel eens voorkomen dat de schepen onderling hierbij niet steeds de vei ligste afstanden houden en ook wel bij het door dg_ brug gaan wat meer vaart nemen dan eigenlijk wenschriijk ware. De eigenlijke oorzaak De hoofdinspecteur merkte o.m. op. dat hij niet den indruk had dat in casu groote fouten gemaakt waren en dat de grond eigenlijk oorzaak van deze en dergelijke aan varingen is. het feit dat het Noordzeekanaal voor de drukke vaart te nauw is en dat er met het oog nier weer op, onvoldoende con trole ts bij de bruggen. Spr. memoreerde de daarover o. a tus schen loodswezen, rijkswaterstaat en den Gistermiddag had de 16-jarige schipper Lieverts uit Rotterdam, van het vracht schip „De tijd zal het leeren", liggende in de Zaan m de nabijheid van het gebou wencomplex der firma G. j. van Gelde-, te Wormerveer, het ongeluk over boord te vallen. Van den Zaanosver zag men hem in het water verdwijnen. Ijlings schoot men met dreggen toe om hem weer boven te brengen. Na ongeveer 12 minuten ge lukte dit, doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. Als tragische bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat de vader en een broer van het slachtoffer het vonge jaar in de Rotterdamsche haven verdronken. Op de Koningskade te 's-Gravenhage werd een 29-jarige man aangetroffen in t bezit van een bontmantel, welke vermoede lijk van diefstal afkomstig was De man is overgebracht naar het politiebureau. Het Tweede Kamerlid Smcenk heeft de 1 volgende schriftelijke vragen tot den minis ter van Waterstaat gericht: Is de minister bereid, om. waar uit de be antwoording van de vragen d.d. 24 Octo ber jl. door den neer Van den Heuvel aan Uwe Excellentie gesteld, blijkt, dat in ver band met de invoering van het gesprekken- tarief voor locaal telefoonverkeer over vol komen juiste gegevens betreffende de aan tallen gesprekken beschikt kan worden me de te deelen. hoeveel locale gecprekken zijn rende tot het geautomatiseerde net Arnhem en Omstreken in elk der maanden Mei tot en met October van dit jaar? Is de minister bereid het juiste of ver moedelijke aantal distrietsgesprekken in elk dier gemeenten en in elk dier maanden mede te deelen? Is de minister bereid mede te deelen hoe groot het percentage volgens juiste bereke ning ot volgens vermoeden is, waarmede liet aantal gesprekken ten gevolge van de invoe ring van het gesprekkentariet. vergeleken met de overeenkomstige maanden van net vorige jaar, in bedoelde gemeenten is ver minderd? WASHINGTON, 27 November. Hst Na tionaal Aardrijkskundig Genootschap heeft De gene der Jesuieten. pater Wladimir hedochows...heeft den H. Vader een rap port overhandigd over alle missiewerken der Tesuieten in Mangalore, ter gelegenheid van 'iet 50.jarig jubilé dezer mi-sies. In naam van den Paus heeft de Kardinaal- -TaatssScretörft pSler Wladimir Ledochows- ':y, een dankschrijven gezonden. Verdachte tot 2% jaar gevangenisstraf veroordeeld De Haagsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den woonwagenbe woner H. J. Br., koopman zonder vaste woonplaats thans gedetineerd, beschuldigd van doodslag op een anderen woonwagenbe woner aan de Morsstraat te Leiden op 2 Oc tober j.l. en tegen wien deswege 10 jaren gevangenisstraf was geëischt. De Rechtbank achtte {len doodslag niet bewezen, doch verklaarde verdachte schuldig aan dr. Eckener de gouden meaaüle ge- ^™emishandeling. de„ do0d ten gevolge heb bende. met het verwerping van het beroep op noodweer. Verdachte werd veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. schonken voor zijn wereldvlucht „Graf Zeppelin". met de Een Katholiek zal de Socialistische vacature bezetten Wij meldden gisteren, dat Mevrouw H. Bigot—Kuss ontslag genomen heeft als lid van den Heemsteedschen gemeenteraad we gens gemis aan samenwerking met het be stuur der afdeeling Heemstede van de S. D. A. P. Op de candidatenlijst van de S. D. A. P. staan nu nog twee namen. Deze beide per sonen zijn echter niet meer in Heemstede woonachtig, zoodat aan een der vereischten, die voor het raad-lidmaatschap gesteld wor den, n.l. dat men in de gemeente woonach tig is, niet kan worden voldaan. Naar wij vernemen, zal thans de lijst van de Katholieken een lid moeten aanwijzen en zal de heer C. A. M. Jonckbioedt, vroeger lid van den Gemeenteraad te Haarlem, den vacanten zetel bezetten. Door deze onverwachte wijziging krijgen de katholieken in Heemstede zeven zetels in den raad. thans hebben er zes zitting. Het totale aantal zetels is 15. WEENEN, 26 Nov. Met de uiterlijke teeke en van een sensatie-proces begon Dinsdag- ïorgen voor de jury-rechtbank de behan- Isling van de zaak tegen den 38-jarigen eigenaar eener wa~scherij Richard Singer :iie wegens den moord op de 18-jarige Gem- ia Matyas is aangeklaagd. Op den avond van den lOen Maart heeft linger het meisje Matyas op straat aange broken en onder voorwendsel dat hij haar :en betrekking kon bezorgen in zijn was- -cherij in zijn huis gelokt. Wat zich daar eeft afgespeeld, kan niet meer precies wor- '.en va tgesteld. Maar zeker is het. dat het reisje na een verbitterden strijd door hem net een keukenmes aan den hals werd ge- vond en daarna met een snoer aan handen :n voeten is geboeid. Om de hulproepen van "et meisje te verstikken, gooide hij haar de omer in en probeerde haar een prop in den aond te steken. Na nieuwe dreigementen .Joeg hij de kamerdeur, die van binnen niet Onthulling van een monument voor de vier slachtoffers Zooals men weet, heeft de Ned. Bond var. Rijks- en Gemeentepolitie, Maréchaussée, enz., indertijd besloten op elk der g.aven van de in Januari 1929 te Grootegast vermoorde veldwachters een gedenkteeken te plaatsen. Deze gedenkteekens zijn heden met eenige plechtigheid onthuld; te Groningen op de begraafplaats Esserveld voor de veldwach ters Keving en Werkman; op het kerkhof te Grootegast voor den veldwachter v. d. Mo- en, op dat te Opende voor den veldwachter Meyer. Bü de onthulling te Groningen sprak de j jrigadier-commandant der rijks veld wacht te 2uidhorn, de heer A. Kolle. Hij herinnerde aan het verschrikkelijk ge >euren in den morgen van den I8den Ja nuari te Grootegast, dat in het geheele land on daarbuiten groote ontsteltenis heeft te weeggebracht. Vier brave mannen, trouwe huisvaders, .linke politiemannen werden kort na elkaar /an het leven beroofd. Voorts herinnerde spr. aan de indrukwek- .ende begrafenis der vier slachtoffers op 22 'anuari, waarbij bleek, dat schier heel Ne- Ierland meeleefde met de politie. Uit alle oorden van ons land zijn toen de .olitiemannen in grooten getale naar de .irie begrafenissen gegaan om van hun deel- ïeming te getuigen. De Nederlandsche politie meende evenwel dat het haar plicht was iets meer te doen dan eerbiedig hulde te brengen aan de ge vallen kameraden. Van alle zijden werd aangedrongen op het /ormen van een comité, bestaande alleen uit -.olitiemannen, met het doel bij de geheele Nederlandsche politie gelden te verzamelen, iet het doel een monument op te richter. voor de gevallen kameraden. j verkoopen. Ook zijn eenige toiletten achter het gebouwtje aangebracht, deze zijn voor Het comité heeft van alle kanten mede- 1 het publiek toegankelijk. Binnen een'ge d-gen zal het bus-station officieel in gebruik werking ondervonden. genomen worden jcx.:.os- v EEN AUTOBUS-STATION. Op het Kennemerple'n is het autobus-stati n gereed. De leelijke houten schuttingen zijn verdwenen en een sierlijk huisje is er achter vandaan gekomen. Een breede luifel zal de bus-passagiers beschermen tegen regen, rondom kunnen ze schuilen. Binnen het huisje is een consumptie-gelegenheid gebouwd. Het Irene houten tentje, dat nu tot onderdak van de chauffeurs dient wordt afgebr ken en de pachter zal in een breedere ruimte zijn waren kunnen uit tallen en zijn dranken ku n tl r>„t ,ii„ wriw toiletten achter het gebouwtje aangebracht, deze zijn voor Onthulling van een monument voor de vier slachtoffers van den moord te Groote gast. Het Nationaal Aardrijkskundig Genoot schap te Washington heeft aan Dr. Eckener de gouden medaille geschonken. Ongelukkig einde van een bruiloft. De bewoner van het woonwagenkamp te Leiden, tegen uien wegens d.odslag 10 jaar gevangenisstraf was geëischt, is tot 2'/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De nagedachtenis van Clemenceau in den Franschen Senaat gehuldigd. Poincaré is door de geneesheeren volkomen hersteld veik.aard. Van de bemanning van het s.s. „Moseley" rijn aeiit leden omgekomen. Het onverwijld ont-lag van den Berlijn, schen burgemeester Böss zonder pensioen geëischt. Pc o^mTSch wec+xobt. riina vraagt interventie van de Mogendheden van Mexico tot het Kellogg-pact toegetreden. Ergerlijk geval van sabotage te Medan. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns mceten morgen worden opgestoken om: 4 uur 21 min. Hoogste stand: 768.8 te Toulouse. Laagste stand: 738.7 te Thorshavn. Verwachting: zwakke tot matigen, later toenemende zuid-westelijke tot zuidelijken wind, tijdelijk opklarend. Weinig of geen regen. Aanvankelijk kouder. geopend kon worden, in het slot en ging naar een café. Teruggekeerd zijnde wierp hij het meisje een mes naar het hoofd, waar door zij opnieuw gewond werd. Gedurende den nacht kwam hij nog tweemaal in het café. 's Morgens vroeg sprak de concierge-vrouw 'rem aan wegens de hartverscheurende hulp kreten, die uit de woning kwamen en dreigde hem met de politie. Daarop stormde Singer naar boven, liet Matyas uit haar kerker en sneed haar achter haar stande de keel af, 7/aarop hij vluchtte. Toen de politie verscheen strekte het in haar bloed wentelende meisje smeekend de handen uit en schreef op een stukje papier: „Ik werd naar binr.en gelokt en mij is de heel doorgesneden." Voor haren dood heeft zij den doktoren, verpleegsters en recher cheurs nog mededeelingen over de gebeur tenissen van dezen nacht van verschrikking gedaan. Spoedig na zijn daad, stelde Singer zich self ter beschikking van de politie. Singer heeft in het huis van zijn moeder een waar schrikbewind uitgeoefend zoodat zij meer malen in het krankzinnigengesticht Am ote'nhof moest worden opgenomen. Het proces zal waarschijnlijk meerdere dagen duren en ondervindt ven de zijde der bevolking groote belangstelling. Een wraakneming Op de onderneming Dolokiler is een geval van sabotage voorgekomen. Over een af stand van 500 meter zijn telefoonpalen om gekapt en de draden losgerukt. Met die draden zijn later de wissels van de railbaan vastgebonden. I-Iet ingestelde onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Vermoed wordt, dat inlandsch personeel, dat ontsla gen was, uit wraak gehandeld heeft. Een belooning is uitgeloofd voor het op sporen van de daders. VATICAANSCHE STAD 26 November B. T A. Het telegraafkantoor van net Va ticaan is neden geopend Het eerste tele gram werd door den directeur van het kan toor aan den Paus gezonden. Vervolgens werden talrijke telegrammr^ gezonden naar net ouiteniand, o.a. nau Frankrijk Engeland en de Vereenigde Sta ten Men gebruikte daarvoor de Italiaars-- sche Fransche en Latijnsche taai. De dienst functionneerde zeer regelmate

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1