Stadsnieuws Cheque-koersen Arasterdamsche Beurs Heringa Wuthrich, Haarlem LAATSTE TELEGRAMMEN De begrafenis van Jhr. mr. F. W. van Styrum en Vrouwe A. van Heyst Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 ELADZIJDE 2 Philips' Radio-Toestellen Agenda 28 November Een indrukwekkende plechtigheid onder groote belangstelling Barteljorisstr. 16 - Tal. "ia. 10756 Apex Electr.WasGhmashifissf 275.- MEDEGEDEELD DOOR'1 DE SFAARNEBANlC Haarlem - Amsterdam Sabotage Naspel dar loodgietersstaking Vliegdienst AmsterdamBatavia Mijngangen ingestort Jeugdige moordenaars tot zware straffen veroordeeld De hotel- en restaurantbedrijven te Frankfort gesloten De vroegere Duitsche Rijks minister kCoch over de positie van Europa De Duitsche Rijksdag weer bijeen Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp Een gevoelige straf Het Chineesch-Russisch conflict Jaspar voorzitter der 2de Haagsche conferentie? De Maharadja van Nepal t Makelaars De bondskanselier Schober dreigt met aftreden Een driedubbele,, gouden bruiloft Bijzonder Onderwijs Tooneelavond D. Q. V. Plaatselijk Minahassa comité BLOEMENDAAL Tentoonstelling R. IC Jeugdlectuur BURGERLIJKE STAND GEMEENTERAAD Euwe's Indische reis verzekerd Continental Oil 24% 582 157% 130% 380% 35d% 98% 403 55% 224 43% 24 795 101V1S 102 165 Uit Medan wordt gemeld: Op de onderneming „Dolokilir" is een ge val van sabotage voorgekomen. Over een afstand van 500 meter zijn telefoonpalen omgekapt en de draden losgerukt. Met die draden zijn daarna de wissels van de railbaan vastgebonden. Het ingeste'd onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Vermoed wordt, dat Inlandsch personeel, dat ontslagen was, uit wraak gehandeld heeft. Een beloo ning is uitgeloofd voor het opsporen van den dader. noodzaken den zoo hoopvol begonnen arbeid uer gronuWbusnerzenaig te si,a*.cu en me m anue.e nanuen te leggen, Deze oesusce aouQing van den kauseiier heeic gioo„en maruti gewekt en reeus ues middags was m vei^cxieiü.ne belangrijke kwesties een merk bare toenadering tot Schober te bemerken. Hiertegenover wijst de „Arbe-terzeitung" er op, dat de constitution: strijd Dinsdag nog nist dichter bij een r.j.cssing is gekomen. De moeilijkheden zouden er zijn, omdat sommige menschen by de grondwetshervor ming eigen voordeel zochten. De overige punten van geschil betreffen de constitutioneele positie van Weenen en de v.aag in hoeverre aan den Bondspresident een „nocdverordeningsrecht" moet worden toegekend. De op Dinsdag vastgestelde vergadering van de sub-commissie voor de .grondwetsher vorming, die zou plaats vinden na de plenaire zitting van den Nationalen Raad, werd opnieuw afgezegd nadat deze zitting was be ëindigd. De bondskanselier zal hedenmorgen de meerderheidspartijen over de jongste meeningsverschillen belichten, die gerezen zijn tusschen hem en den sociaal-democra- tischen afgevaardigde dr. Danneberg. De Hooge Raad behandelde Maandag de aanvrage om revisie, ingediend door J. F. M. van O., te Haarlem, die wegens mis handeling, in Augustus van net vorige jaar, van den werkwilligen loodgieter E., door den Politierechter veroordeeld was tot 2 maan den gevangenisstraf, welke straf in hooger beroep tot drie maanden verzwaard was. Het verzoek steunde op een mededeeling, na de vroegere behandeling der zaak door den mishandelde aan meer personen ge daan, dat hij zeker wist, niet door dezen verdachte te zijn mishandeld. Het werd toegelicht door mr. A. A. Huizinga, advo caat, alhier. Het O. M. concludeerde tot het instellen van een nader onderzoek, waarna de uit spraak werd bepaald op 23 December. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD MEDAN, 27 November Een hadji is ge- arresteerd, verdacht van de brandstichting j te Ratahan, waarbij 3 personen zijn omge komen. De brand is gesticht, om de verze keringssom machtig te worden. Het 6e postvliegtuig te Bandoeng Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het 6e postvliegtuig te 5.35 uur uit Medan vertrok, om 11.55 te Palembang aankwam, 12.40 vandaar vertrok, te 15.50 In Batavia aankwam, vandaar te 16.10 vertrok om te 16.50 uur in Bandoeng te arriveeren. Het derde retourvliegCuig te Bagdad Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het derde retourvliegtuig hedenmorgen te 6.15 uur uit Bushir is vertrokken en te 9.51 uur te Bagdad is gearriveerd. Vandaag wordt niet verder gevlogen wegens het slechte weer. Vier dooden; zeven zwaar gewonden HAMBORN, 27 November. Wolffbureau In een mijn van de firma Thyssen zijn gis terenavond eenige mijngangen ingestort, waardoor een aantal arbeiders werd bedol ven. Vier hunner werden gedood, zeven zwaar gewond. VERSAILLES, 26 November B.TA.. De twee 15-jarige knapen, die in April ji. te Vaucresson een rentenierster vermoordden, zijn respectievelijk veroordeeld tot 20 jaar opsluiting in een verbeteringsgesticht en 20 jaar dwangarbeid met 20 deportatie. BERLIJN, 27 November Wolffbureau De Vereeniging van Frankforter hotel- en restauranthouders heeft besloten op 30 de zer aan al het personeel den dienst op te zeggen, met het oog op de sluiting der be drijven. Ter motiveering van dit besluit wordt ver klaard, dat de door de arbitrage-commissie in het loongeschil afgekondigde uitspraak voor de bedrijven ondraaglijk is. Fransch-Duitsche verzoening noodzakelijk PARIJS, 27 November De vroegere Duitsche rijksminister Koch heeft in een interview met een vertegenwoordiger van de „Excelsior" verklaard: Europa is verlo ren, als de volken het niet eens worden, in het bijzonder, indien Duitschland en Frank rijk niet tot overeenstemming geraken. Koch verklaarde verder, voorstander te zijn van een Europecsch Economisch Ver bond, zooals Briand en Stresemann dit reeds ontworpen hebben, niet alleen, omdat een dergelijk verbond de grootste op het oogenblik bestaande moeilijkheden uit den weg zou ruimen, doch ook omdat het een strijd met gelijke wapens met Amerika mo gelijk zou maken. Natuurlijk sluit een dergelijk verbond nooit de verzorging van de nationale cul tuur der afzonderlijke landen uit, even als de aansluiting tusschen Duitschland en Oostenrijk, welke men als onvermijdelijk moet beschouwen. Bovendien zou de verwezenlijking van een dergelijke gedachte geen bezwaren van welke natie ook kunnen ontmoeten, daar men er toch op uit is, den oorlog geheel onmogelijk te maken. Met betrekking tot de Vereenigde Staten van Europa zeide Koch van meening te zijn, dat men moet aanvangen met de vereeniging van twee of drie staten, die dezelfde belan gen hebben. Later kan deze vereeniging worden uitgebreid. Nauw verbonden met deze kwestie is het vraagstuk der bescherming van de minder heden, vooral ia West-Europa en in den Balkan. Daar kan de vrede niet terug kee- ren, voor deze kwestie is opgelost. Duitschland wenscht een hartelijke ver zoening met Frankrijk en goede betrekkin gen zonder bondgenootschap, want een bondgenootschap brengt steeds noodzakelij kerwijze vijanden mede en Duitschland wenscht geen oorlog meer te voeren. BERLIJN, 27 Nov. (V.DJ De Rijksdag komt hedenmidüag te drie uur na een lang durige onderbreking weer bijeen. Aan de orde komen verschillende kleine wetsontwerpen. Bazar Maandagmiddag werd in de achterzaal' van Hotel „Lion d'Or" ds bazar geopend j ten bate van de Christelijke Vereeniging tot I Kraamhulp. Deze opening geschiedde door ds. Boeyenga, nadat eerst het dameskoor, onder leiding van mevr. M. Sybrandi—Hal- berstad, de bijeenkomst had geopend met het lied „Nu wil ik zingen", van L. Tet terode. De presidente mevr. A. Anema—Gertsen, bedankte ds. Boeyenga voor zijn kernacn- tige woorden, waarna het zangkoor tot slot nog zong „Die „Vesper" en „lm Frühling". Zooals bekenu is, worde den laatster, tijd door den kantonrechter terecht bijna uitsluitend hechtenisstraf opgelegd aan dronken autobestuurders. Hedenmorgen stond er weer een terecht die de vorige maand in de Cronjéstraat zig- zagsgewijze over de straat had gereden. Een agent van politie had den bestuurder laten stoppen en toen deze uitstapte bleek, dat h:. inderdaad te diep in het glaa-je had geke. ken; hij kon bijna niet op zijn beenen blijver, staan en kraamde allerlei wartaal uit. De ambtenaar van 't O.M. eischt een hech. tenisstraf van 7 dagen met intrekking van '1 rijbewijs voor den tijd van drie maanden De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 7 dagen hechtenis. Laat dit treurig voorbeeld de andere chauf feurs toch weerhouden, om in beschonken toestand achter het stuur te gaan zitten Zij brengen toch zich zelf in gevaar en ma ken den toestand op straat eveneens gevaar lijk. Geen inmenging van den Volkenbond MOSKOU, 27 November De Duitsche gezant te Moskou heeft de Chineesche nota overhandigd. In goedingelichte kringen verluidt, dat de Russische regeering de inmenging van den I Volkenbond in het Russisch-Chineesche con- flict niet zal toestaan, omdat Rusland niet tot den Volkenbond is toegetreden. In de pers is de kwestie besproken of na c.'.i 1 - J i Belgische min.-president Jaspar, president .."."tl c. Naar verluidt zullen diplomatieke onder handelingen worden gevoerd, of automatisch de Belgische minister-president de functie van president van de 2de Haagsche confe- ten nieuwe voor zitter gekozen moet worden. LONDEN, 27 NoverAber Naar uit Ban galore wordt gemeld is de Maharadja van Nepal in den ouderdom van 67 jaar overle den. De Maharadja bekleedde den rang van generaal in het Britsche leger en is bijzon der bekend geworden door de vrijmaking van alle slaven in zijn land. ndnesteeds Sociëteit „Si. Eavo" 3 uur Proza en Poëzie 8 uur Jaarfeest Muziekvereni ging Euphonia te Overveen 8 uur Be stuur Haart. Gemengd Koor half 9 uur Propagandaclub Spaarneparochie 8 uur Eerbied in God3 Huis half 9 uur Be stuursraad R. K. Volksbond. 3t. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59. Van 810 uur geopend Van 810 uur Repetitie Vioolclub. Jade Raadszaal Stadhuis, Groote Markt half 2 en 3% uur uur Gemeenteraad. Be handeling van de Gemeentebegroting. Schouwburg, Jansweg 8'X uur Lezing voor de leden van de R. K. Vereeniging „Geloot en Wetenschap", door Prof. Dr. F. A. V/eve, Hoogleeraar aan de Handels- hoogeschool te Tilburg. Gymnastieklokaal der St. Xav.-school, Nagt- zaamstraat 54. Tentoonstelling var, R. K. Jeugdlectuur. Restaurant Brinkmaan, Groote Markt 8)4 uur Filmavond voor de leden van den R. K. Kring. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko men een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van d navolgende personen als makelaar in d achter hun naam vermelde vakken; J. A. Schouten, Haarlem, Hccgerwoerdstr 4, als makelaar in onroerende goederen, as surantiën en hypotheken. C. Kromhout, Heemstede, Heemsteedschc Dreef 276, als makelaar in roerende en on roerende goederen assurantiën, hypotheken C. Spruyt, Haarlem, homsonlaan 27, alt makelaar in onroerende goederen. J. A. H. van Griethuysen Heemstede Heemsteedsche Dreef 258, als makelaar Ir effecten en hypotheken. Het „Neus Wiener Tageblatt". het orgaan van den Landbund, publiceert heden een bericht over een dreigement met aftreden, dat bondskanselier Schober in den loop van Dinsdag heeft gedaan. Het blad bericht, dat in het kamp der meerderheidspartijen over de besluiten die Zondag in dc sociaal-demo cratische rijksconferentie gevallen zijn, groor.e ontevredenheid heerschte, zoodat Schober daarin aanleiding zag beide partijen er niet tn twijfel over te laten, dat het ophoopen van nieuwe moeilijkheden hem ten slotte zouden Het stoere Zandvoortsche geslacht We schreven wet eens over het stoere Zandvoortsche geslacht en haalden enkele voorbeelden van die flinke kerels aan, zoo als ze zich bevinden onder de visschers, de schippers en de redders van de kust. Hetgeen nu volgt is er wel een bewijs van. Toen Arie Visser vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje trad had hij twee on gehuwde broers. Maar toen Arie Visser met Jansje Duivenboden als getrouwd echtpaar van net raadhuis kwamen, vatte zijn broer Willem moed en ging „onder de „geböon." Toen was er nog een ongehuwde broeder. Maar Jan bezweek ook voor al 't lieflijke van eigen huis en haard en toen Willem Visser met Jacoba van Roon als zijn jonge vrouw van het raadhuis keerde, meldde Jan Visser zich daar, om in onciertrouw te wor den opgenomen. Zoo sloot Jan Visser reet Maartje Kraay- enoord als zijn vrouw als de laatste van de rij. Arie Visser en Jans Duivenboden wonen te Egmond aan Zee, schrijft de ..Opr. Haarl. Crt." Over het gouden bruidspaar Willem Vis ser en Jacoba van Roon schreven we reeds. Met onze mededeeling was het niet uit. In tegendeel, de belangstelling is daardoor on getwijfeld nog toegenomen, want vaardige handen vervingen telkens de verwrikte bloe men in de eerepoort. Dat was werk van belangstellende buurtgenooten. En is er hedenavond geen feest in Zomer- lust, waar de zaal, ook weer doo, belang stellenden in dit gouden bruidspaar, is af gehuurd om eens een echte Zandvoortsche bruiloft te houden? 't Zijn feestdagen geweest ln het kleine huisje in de Pakveldstraat waar de groene eereboog den ingang versiert. Thans is het dus de beurt aar; Jan Vis ser en Maartje Kraayenoord in de Spoor- buurtstraat. Ook hier zal het aan belangsteling niet ontbreken. Gaarne zouden de Zandvoorters eens op bezoek gaan naar Egmond, maar de reis is zoo ver en de kosten erg duur! Het zou voor de oudjes een gebeurtenis zjjn, als de drie gouden bruidsparen nog eens vereenigd waren met hun zessen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente op 20 November 1929 onder no. 13 heeft besloten aan het Bqftuur der St. Antoniusschool, Zijlsingel 2, te Haarlem, medewerking' te verleenen tot de verbouwing van- en de aanschaffing van de benoodigde schoolmeube'.en en leermiddelen voor die school voor gewoon lager onderwijs; dat ieder ingezetene, alsmede het adres- seerende schoolbestuur, binnen 30 vrije da gen van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie in beroep kan ko men; en dat gedurende dien termijn alle beschei den, op deze beslissingen betrekking heb bende, kosteloos voor een ieder ter inzage liggen ter secretarie der gemeente (5e af- deeling) Bovengenoemde vereeniging gaf gisteren avond in het R. K. Vereenigingsgebouv? aan het Teylerplein een goed geslaagden tooneelavond. Allereerst werd opgevoerd „Roeping," dramatische schets in één bedrijf, door Stephanus Cuyk. Hierna gaven een „edel" drietal het komisch stukje „Een kwartier krijgskundetheorie" ten beste. Tot slot werd na de pauze opgevoërtl „Dc Advertentie," eveneens een klucht in een bedrijf. Hoewel „D. Q. V." nog uit jonge krachten bestaat, heeft zij getoond in staat te 'zijn een staaltje van werkelijk goed dillettanten- tooneel te kunnen geven. De opgevoerde stukjes vonden veel bijval, en de regisseur, de heer G. Kruiver, kan ■sker met voldoening op dezen avond terug- den. De secretaris van bovengenoemd comité verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat nog van velen, aan wie een circulaire werd verzonden, tot heden geen bijdrage voor het Jubileums-Geschenk aan de Minahassa werd ontvangen. Gaarne zullen nog bijdragen (ook de kleinste) ontvangen worden bij den penning meester, Westerhoutstraat 4 (postgiro no. 5423). Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging De afd. Bloemendaal van bovengenoemde ver eeniging houdt Vrijdag 29 November een openbare vergadering in 't gebouw „Mara- natha". De heer Pieffers uit Kampen zal spreken over; „Uw Koninkrijk kome". Verder zullen muziek en declamatie ten gehoore gebracht worden. Eigen Woning De Coöp. Woningbouw vereniging „Eigen Woning" houdt Donder dagavond 28 November een ledenvergadering in café Roozendaal te Overveen. Aan de orde zullen komen: Belangrijke mededeelingen. en verkiezing van een voorzitter en een pen ningmeester. Hedenmorgen had de begrafenis plaats van Jhr. Mr. F. W. van Styrum, in leven deken van de Haariemsche balie, en Vrouwe A. van Heyst, die beiden in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn overleden. Toen de droeve stoet om half 12 van het sterfhuis aan de Nieuwe Gracht vertrok, voegde zich achter de twee lijkwagens naast de familie de volgende deputatie van de regiTtbank: President Mr. J. D. Pasteur, vice-presi dent Mr. W. I-I. van Nes-van Meerkerk, de griffier mr. M. E. Booy en de rechters mr. G. Sluis, mr. T. Maassen, jhr. mr. E. J. Strick va ij Llnschoten. Het Openbaar Ministerie werd vertegen woordigd door den Officier van Justitie Mr. L. H. Roeters van Lennep. Mede sloot zich aan een deputatie uit het college van de regenten over de gevangenissen van Haar lem, t.w. Jhr. O. van Lennep, Notaris R. C. A. van Cranenburgh, mr. W. G. DelBaere en jhr. C. J. A. Reigersma. Verschillende rijtuigen werden bezet door een deputatie uit de bali o.a. door mr. A. H. J. Merens, waarnemend deken, mr. F. A. Davidson e.a. De Raad van beroep sloot zich achter den stoet aan en was vertegenwoordigd door mr W. F. C. pynacker—Hordijk, voorzitter en E. H. Krelage en mr. P. FuhriSnet- lage. In totaal volgden 10 rijtuigen de lijk wagens. Langs den geheelen weg was een groote belangstelling. Eenige eenvoudige bloemstukken waren aan de wagens gehecht. Toen de - stoet om twaalf uur de Alge- meene begraafplaats aan de Kleverlaan binnenreed, had zich een groot aantal auto riteiten om de groeve vereenigd, om de laatste eer te bewijzen aan de overledenen. We bemerkten o.a. op: Jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de Eerste Kamer leden mr. J. N. J. E. HeerlcensThijssen, tevens wethouder van de gemeente Haar lem, en lid van den Reclassesringsraad, mr. H. Smeenge en den heer J. N. Hendrix. Den burgemeester, mr. C. Maarschalk, den secretaris mr. Th. Wesstra en wethouder Slingenberg. De burgemeester van Bloe mendaal, Jhr. A. BasBacker en den secre taris mr. dr. J. F. Veeren. Den oud-burge meester van Heemstede jhr. mr. D. E. v. Lennep. Den landadvocaat mr. J. H. Tei- ders, den secretaris van den Armenraad mr. P. Barbas. De Haariemsche Bankvereeniging was vertegenwoordigd door jhr. T. Teding van Berkhout Sr. en Jr., J. A. v. Daalen en Le venkamp en H. de Clercq. De rechtbank en zeer veel advocaten: 't college van regenten over de gevangenissen en de raad van beroep voor directe belas tingen. Verder mr. Jannezand, voorzitter van de Ned. Advocatenvereeniglng en de heeren Van Dijk en Dolleman namens de Haariemsche Hypotheekbank. Ds H. E. Beker, Hervormde predikant; ds. P. Ch. Krafft, predikant der Waalsche kerk, de ouderlingen de heeren K. Brands en J. H. Marcus; de diakenen B. P. En schedé en H. Reusingh. Ook bemerkten wij vele notarissen uit stad en omtrek. Volgens den wensch van jhr. mr. Van Styrum, werd alleen door de familie aan het graf gesproken. Op verzoek van de familie sprak mr. J. v. Heijst, als zwager van jhr. v. Styrum en broer van Vrouwe Heijst. Spr. wijade eenige woorden aan de nage dachtenis van de dierbare overledenen en gaf te kennen, dat het verlies verzwaard was door hst bijna, gelijktijdig afsterven van de beide echtgenooten. Wij moeten berusten, aldus spr., doch wij prijzen ons gelukkig, dat zy beiden, die al tijd zoo flink te zaïhen door het leven gin gen, van dat leven afscheid hebben geno men. Mijn zwager had groote eigenschappen en was een man van karakter, die eer en aanzien in de maatschappij mocht verwer ven. Hij was eenvoudig, wars van alles wat verheerlijking was van zijn verdienste. Daarnaast stond zijn trouwe echtgenoote hem ter zijde, samen hebben zij hun kin deren opgevoerd tot degelijke menschen in de maatschappij. Wat waren zij niet de liefhebbende groot ouders voor de kleinkinderen! Naast eikaar zijn ze vele jaren door het leven gegaan, hij had zijn talrijke verant woordelijke werkzaamheden, zij deed met ware moederliefde haar huishouden. Thans zijn beiden met één ruk van ons weggenomen. Het klassieke huis op de Nieuwe 'Gracht is ontzield en laat alleen de herinering achter aan een gelukkig gezin, dat daar zoo lang gewoond heeft en zooveel blijheid heeft doen uitstralen. Als de tijd de eerste droefheid zal doen verge ten, zal die blijheid een zoete herinnering blijken voor de kinderen. Namens uw treurende kinderen, besloot spr., breng ik u dank voor alles wat je zijt geweest, een welgemeenden dank voor de trouw en de vriendschap die ge ons steeds hebt bewezen. De oudste zoon van de overledenen bracht allereerst dank aan Hem, die het zoo heeft willen beschikken, dat vader en moeder te gelijk werden weggenomen. Dan dankte hij zijn ouders voor alles wat ze voor de kin deren geveest zijn. De jeugd hebben zij tot iets heerlijks ge- maakt en toen wij, aldus spr., eenmaal groeier geworden waren, hebben wij die zelfde liefde aan onze kinderen kunnen ge ven. Met eerbied en met, vreugde spraken de kleinkinderen altijd van opa en oma. Er was als het ware één hechte, onver breekbare band. Die is nu gebroken, maai de kostbare herinnering stelt ons in staat het lijden goed te kunnen verdragen. Lieve ouders, aldus spr., namens broers, zusters, vrouw, schoonzusters, zwagers en kleinkinderen breng ik u een laatsten groet, wij geven u de verzekering, dat wij u nooit vergeten zullen. Rust zacht! Dank bracht spr. vervolgens aan mr. v. Heijst, voor diens opbeurend woord, aan de vrienden, die zich iln alle stilte hebben aangesloten bij den droeven lijkstoet; dat was een sympathieke daad- Voorts dankte spreker de vele belangstel lenden, die door hun tegenwoordigheid luister hadden bijgezet aan deze laatste eerbewijzing. Daarna was deze plechtigheid beëindigd. In de St. Franciscus Xaveriusschool, N agtzaamstraat Hedenmiddag te 4 uur is in het gym nastieklokaal dat daarvoor tijdelijk is bestemd van de St. Franciscus Xaverius school, Nagtzaamstraat 54 (hoek Teyler plein) een tentoonstelling geopend van R.K. Jeugdlectuur. Pastoor Boogmans hield een korte toespraak, waarbij Z.Eerw. het doel en het groote nut van deze tentoonstelling uiteenzette, dank bracht aan al diegenen, die voor de totstandkoming hunne mede werking hebben verleend en zijne beste wenschen voor het welslagen uitte. Om de belangstelling te wekken voor en de aandacht te vestigen op deze tentoon- ling zijn onder de kinderen van de katholieke scholen 5000 circulaires ver spreid, welke eene uitnoodiging bevat voor de ouders, om de tentoonstelling met een bezoek te verseren, teneinde St. Nieolaas goeden raad te geven bij het inkoopen van mooie en degelijke jongens- en meisjes boeken. De tentoonstelling beoogt enkel en alleen: propaganda voor de R. K. Jeugdlectuur. Het gymnastieklokaal is inderdaad in een heusche tentoonstelling herschapen. Op stands langs de beide lange wanden is de jeugdlectuur gegroepeerd: van 69 jaar, van 912 jaar, terwijl de tegenoverliggende wand geheel wordt in beslag genomen door jeugdlectuur voor kinderen van 1215 jaar. De stands zijn versierd met toepasselijk decor, aardige teekeningen door de Eerw. Broeders zelf ontworpen. Trouwens het ge heels arrangement is in eigen hand gebleven en gemaakt, waarbij de schitterende hulp van enkele timmerlieden uit de parochie uitmuntend te stade kwam. De firma Barnhoom zorgde voor passen de bloemversiering, waardoor het feestelijk aanzien van de zaal in niet geringe mate verhoogd wordt. De stands worden door bovenlichten uit stekend verlicht. In 't midden der zaal is een reclame-zuil geplaatst, die eveneens kan worden verlicht en voorzien is van propa- ganda-opschriften ter bevordering van de R. K. Jeugdlectuur. Verder is in 't midden nog een stand met kerkboeken, religieuze en propaganda-ge- schriften, g.g.g. brochures, enz. De tentoonstelling is heden, Donderdag en Vrijdag van 59 uur 's avonds geopend, Zaterdag van 39 uur, Zondag 1 December van 122 en 's avonds van 3.309 uur. Een strijkje, bestaande uit leerlingen der Jongensschool, zal zyn muzikale medewer king verleenen, terwijl de heer v. d. Meer, Schagchelstraat er een uitnemend radio toestel zal plaatsen. Een ruime keuze van jeugdlectuur is voor handen van de navolgende uitgevers: R. K. Jongens weeshuis, Tilburg; L. C. G. Malmberg, Den Bosch; R. K. Boekcentrale, Amsterdam; St. Gregoriushuis, Utrecht; G. Mosmans Zn., Den Bosch; N. V. „De Spaarnestad", alhier; v. Munster's Uitg. Maatschappij, Amsterdam; Priesters van 't H. Hart, Liesbosch (Prinsenhage)Juve naat, Bergen op Zoom; van Putten en Oost- meijer, Alkmaar. In de zaal zal niet worden verkocht. Wel bestaat er gelegenheid, om door den katho lieken Boekhandel bestellingen op te geven. Geboren: 23 Nov.: 2 z. van J. Roos-Rij broek; 24 Nov. d. van C. J. van Kordelaar- vViebes; d. van P. A. Fenger-Peters; z. van A. J. M. Kamphaus-Gerritse; 26 Nov. d. van A. M. van Dijk-van Kampen; z. van H. v. d. Xwaak-Koehorst. Overleden: 24 November; J. Marinissen, 78 j., Johannes de Breukstraat; 26 Nov.; J. van Rijk, 78 J., Vrouwehekstraat; J. J., 7 j., z. van J. J. de Carpentier, Vooruitgang straat; J„ 1 d., z. van J. Rorije, ^Gasthuis, vest. DE GEMEENTEBEGUOOTING VOOR 1930 Hedenmiddag zette de gemeenteraad de besprekingen over de begrooting voor 1930 voort. Voortgegaan werd met de behandeling van hoofdstuk IV „Volksgezondheid". Wethouder SLINGENBERG bespreekt 'n voorstel-KoppenKlein in zake de nadere subsidieermg van de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose. Spr. meent, dat men het moet probeeren met de door B. en W. voorgestelde regeling. Iedere vereeniging loopt het gevaar minder te kunnen doen, als er minder geld is De gemeente moet in het onderhavige geval veel subsidie verleenen. Zou zij zich niet kunnen redden, zou de verpleging door de vereeniging gevaar loo- pen, dan zouden gemeente en vereeniging m nadei overleg moeten treden met eikan der, omdat dan een regeling op geheel an dere basis getroffen zou moeten worden. Om deze redenen verzoekt spr. het voorstel in te trekken. De heer KOPPEN zou den wethouder willen verzoeken, zijn voorstel over te ne men. Gebeurt dit niet, dan loopt men het gevaar, dat in den loop van het jaar toch meer steun verleend moet worden, ten ge volge waarvan in den loop van het jaar een begrootingspost gewijzigd zou moeten worden. De heer KLEIN voelt er, in verband met de verklaring van den wethouder, 't meeste voor, het voorstel in te trekken. (De vergadering duurt voort) De „Tel." bericht, 'dat de Indische tour- née van onzen Nederlandschen schaakkam pioen, dr. Euwe, thans verzekerd is. Ds voor korten tijd m Holland vertoevende hoofd redacteur van het tijdschrift van den Ned.- Indischen Schaakbond, de heer L. G. Eg- gink, voerde de laatste besprekingen met den heer Euwe. Het financieelc gedeelte der zaak is thans verzekerd. Alleen moest het bezoek aan een paar plaatsen, waar de clubs niet tijdig de toegezegde gelden remitteer den, vervallen. Dr. Euwe zal, behoudens goedkeuring der onderwijsautoriteiten, per motorschip „Ba- loeran" van den Rotterdamschen Lloyd 1 Augustus 1930 uit Marseille vertrekken. Zijn verblijf in de tropen zal ruim zes weken duren, zoodat hij tegen 1 October weer in Amsterdam terug zal kunnen zijn. Mevrouw Euwe zal haar echtgenoot vergezellen. WOENSDAG, 27 NOVEMBER Parijs Brussel uondeD New-York camei Berlijn ZUrich Rome Madrid >sio stocknoim Kopennagen Praag Weenen Warschau 9.70 9.80 34.60 34.70 12.08% 12.09% 2.47% 2.48% 59.25 59.35 48.C5 48.15 12.95 13.05 33.90 34.10 66.35 66.45 66.60 66.70 66.35 66.45 7.30 7.40 34.85 34.95 27.— 29.— Li .m ii Vorige Opening Koersen neaen 4 taats leeningen Nederland 1919 Nederland 1918 ty, Neden ïgie iy, Nederl 1917 N.Ind. 1926 B '{anken Xoloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... industrieën Marg Unie Oalvê Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips 'ndustr. Buitenland Anaconda Cert FLsk Rubber Separator '.weedsche Lucifers lynbouw loeton Mijnbouw Alg. Exploratie fetroleum lortscne Petr. Gaboes Kon Olie Periak outiawa Rubber A'dam Rubber Pandar üeh Batavia Rubt Rott Tapanoeil 'erbadjadi 3ilau V 1 O O Allied 'ntercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijr iito Gem Eigeno Son Ned Stoom): Scheepvaart- Unie Marine comm 7... Marine pret luiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak lei) Batavia Jude Dell v,si Rust lenembah Maxwell (poorwegen Jnion Pacific Vabash :hlc Milw St Pau lansas City Soutr irie Raür 'rolomratle 101 %8 102 ""/to 959/!6 22014, 159 165% 354% 15C% 126% 211% 479% 1563% 5 133% 282 163 180 383 401 172% 210 27% 193 140 115% 74% 138 58 105 70 6 42% 38% 80% 192 243% 99u/i6 99»% 95%« 344 147 125 210 469 155 175 42 397 21 25% 192 140 116 138 1C6 70 5% 192 24 .578% 376 351 98% 402 216 42 22 56 452e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 27 Nov. Ie Klasse. 3c Liist. Hooge Prilzen: 16455 5000. 20876 ƒ2000. 664 6846 1500. 16614 20977 1000. 8035 17641 ƒ400. 12149 200. 2012 4600 4973 8433 13415 15084 100. Prijzen van 20. 1 2 S5 172 178 215 227 324 343 366 464 466 484 500 531 649 733 745 760 895 945 1086 1091 1130 1213 1287 1385 1411 1541 1SOO 1804 1869 1890 1938 1945 1983 2194 2224 2229 2351 2374 2376 2522 2628 2686 2726 2765 2836 3016 3097 3332 3349 3377 3392 3396 3501 3557 3567 3569 3648 3651 3656 3697 3731 3818 3820 3868 3934 4047 4069 4072 4090 4127 4312 4313 4316 4343 4379 4387 4429 4599 4617 4639 4685 468S 4698 4778 4787 4783 4792 4904 4928 5043 5136 5178 5260 525! 5271 5320 5327 5335 5356 5394 5411 5435 546', 547! 5521 5539 5561 5577 5647 5678 5731 5764 5780 5891 5901 5921 5969 5996 6030 6098 6135 614.3 6147 6148 6149 6189 6193 6197 6219 6251 6263 6277 6391 6392 6400 6411 6460 6462 6478 6539 6651 6658 6682 6690 6713 6729 6814 6896 6977 7109 7156 7164 7222 7259 7288 7360 7405 7422 7481 7504 7558 7585 7611 7622 7632 7634 7706 7726 7772 7804 7817 7825 7843 7885 7942 7962 7972 8027 8121 8122 8136 8140 8150 8174 8193 8215 8309 8376 8419 8463 8495 8659 8740 8748 8759 8762 8797 8809 8874 8905 8954 8959 8968 8973 9069 9086 9093 9150 9243 9604 9620 9639 9659 9705 9726 9747 9898 9941 9958 10028 1C030 1C033 10056 10065 10090 10101 10156 10211 10320 10401 10421 10495 10527 10544 10560 10593 10677 10791 10898 10946 11010 11041 11056 11102 11133 11156 11224 11226 11356 11412 11421 U4i8 11472 11565 11580 11650 11699 11711 1174' 11754 11799 11836 11876 11901 12073 12182 12329 12368 12501 12514 12571 12677 12706 12709 12722 12836 12863 12953 13003 13226 13289 13346 13391 13532 13537 13553 13-68 13615 13670 1367? 13681 13718 13740 13751 13777 13815 13836 13845 13854 13909 13925 13933 14053 14125' 14194 14295 14335 14339 14419 14433 14479 14525 14609 14615 14660 14662 14686 14693 14730 14752 14796 14797 14841 14905 14917 14959 14998 15012 15016 150-18 15060 15128 15143 15256 15306 1538; 15388 15423 15425 15482 15512 15595 15597 15658 15674 157 P 15881 16009 1609', 16097 16174 16189 16256 16295 16314 16379 16382 16383 16397 16467 1649,1 165P 16539 16581 16666 16707 16722 16731 16785 1680: 16830 17069 17081 17126 17160 17170 17184 1720; 17276 17305 17362 17419 17426 17428 17523 17591 17599 17610 17615 17653 17662 1770 17876 17885 17990 17992 17996 18009 18032 18045 18049 18051 18055 18058 18061 18158 18286 18339 18374 18381 18403 18411 18426 18453 18485 18488 18495 1855. 18565 18585 18601 18613 18625 18681 18758 18761 18774 18844 18865 18886 18933 18958 18965 1907- 19077 19111 19140 19203 19214 19230 19261 1926 1978 19288 19413 19431 19450 19694 19699 19767 19822 19826 19S43 19873 19934 19953 20007 201?^ 20135 2019S 20212 20250 20343 20458 20518 2052" 20569 23597 20601 20615 20685 20708 20717 20.-J 20777 20784 20786 20850 20856 20948 20982

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2