GEMEENTERAAD VAN VELSEN Auto-parasieten TWEEDE BLAD WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Aankoop van grond en woningen. De oude en de nieuwe Rijksweg. Het voorstel van B. en W. aangehouden Het gemeentelijk drukwerk uitsluitend aan georganiseerde druk kerspatroons Een autobuskwestie. Provinciale Staten van Noord-Holland Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Bij den aanvang der zitting was afwezig de heer Vermeulen. Aanvaarding geschenk. Door mevr. BreitensteinInsinger zijn aan de gemeente voor de historische verzameling aangebeden een tweetal schilderstukken var. wijlen haar echtgenoot, betrekking hebben de op deze gemeente. B. en W. stellen den raad voor deze schen king onder dankbetuiging te aanvaarden. Aldus wordt besloten. Straatnamen. In het belang eener goede administratie is het gewenscht, dat aan het gedeelte van clcn nieuwen Rijksweg HaarlemVelsen in deze gemeente en aan de gedeelten van den ou den Rijksweg te Velsen en Santpoort af zonderlijke namen worden gegeven. B. en W. stellen den raad daarom voor, ingaande 1 Januari 1930, het nieuwe Rijks- weggedeelte te noemen: Rijksweg, het ge deelte van den ouden Rijksweg te Velsen: Meervlietstraat; het. gedeelte van den. laatst- bedoelden weg te Santpoort: Santpoorter straat. Een Schacpma.nlaan. Door den Zeereerw. heer J. F. van der Meer, pastoor alhier, is aan B. en W. ver zocht, de straat langs de R.K. kerk alhier te noemen: Schaepmanlaan. Aangezien aan deze straat nog geen hul zen zijn gebouwd, hebben B. en W. geen bezwaar tegen inwilliging van het verzoek en stellen den raad daarom voor. de namen Schaepmanlaan en BiHerdijklaan om te wisselen. Tegen het eerstgenoemde voorstel maakt dr. Sluiters bezwaar in verband met de on kosten, welke dit uen bewoners weer zal ver oorzaken. De namen acht spr. niet gelukkig gekozen. De heer GROENEVELD veronderstelt, dat deze andere naam noodig is om een auto bus-ondernemer (P. Mooy te Beverwijk) den nek te breken. Spr. zegt, dat Ged. Staten nog van niets weten. Een ambtenaar heeft het maar bekokstoofd. Het voorstel van B. en V/. wordt hierna aangehouden. Het tweede voorstel. Inzake de Schaep manlaan, wordt goedgekeurd. Het gemeentelijk drukwerk. Aan de orde is hierna het prae-advies omtrent het adres van C. J. Snooy en het adres van A. A. Cornegge e.a. tot intrekking van het raadsbesluit van 29 April 1919 in zake het opdragen van drukwerk. B. en W. stellen voor om de bepaling in genoemd raadsbesluit,.volgens welke het ge meentelijk drukwerk uitsluitend aan georga- niseerde drukkerspatroons zal worden opge dragen, te doen vervallen. De heer VISSER valt de argumentén aan, waarop de voorstanders van dit voorstel steunen. Voor spr. wordt het belangrijkste de ar beidsvoorwaarden vco.c de drukkersgezellen. De gemeente moet de arbeiders 'steunen in hun strijd voor goede arbeidsvoorwaarden. Dat kan, door het drukwerk te geven aan georganiseerde drukkers,., waarvan men weet, dat zij goede voorwaaiden hebben. Om ze- kerheid hieromtrent te hebben, meet men kunnen beschikken over de organisaties. Spr. verdedigt verder uitvoerig het geven van het drukwerk aan georganiseerde pa troons en wijst daarbij op de voordeelen. welke de organisatie biedt, zooals het pen sioenfonds en het leerlingenstelsel. Ook brengt spr. in herinnering, dat de wet houder van sociale aangelegenheden inder tijd ook op dit standpunt stond. Spr. zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer v. d. STEEN zal ook tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Spr. vraagt welke zekerheid de ongeorganiseerde pa troons kunnen geven ten opzichte van de arbeidsvoorwaarden. Zij hebben bepalingen gemaakt omtrent loonen en ziekte, maar hoe zal er worden omgesprongen met de ge talsterkte, zooals die in de collectieve over eenkomst der georganiseerden is bepaald. En hoe staat het met het leerlingenstelsel? De drukkersorganisaties hebben een stelsel, dat als voorbeeld kan gesteld worden voor het geheele land. Wat de concurrentie betreft, de ongeorga niseerde patroons zullen over een paar jaar toch «den een of anderen kant uit moeten. Of zij moeten de goede en dure krachten ontslaan en dan blijft de gemeente in den slappen tijd met de ongeorgansieerde werkloozen zitten of zij moeten weer ge zamenlijk inschrijven en dan vervalt het ar gument. De heer TEN BROEKE meent, dat de te genstanders blijkbaar geen open oog hebben voor de fouten van de „Federatie". Als men van een de fouten noemt, meet men het ock van den ander doen. Spr. meent, dat, wanneer de gemeente werk opdraagt aan ongeorganiseerde pa troons, wel degelijk rekening zal worden ge houden met de arbeidsvoorwaarden van de drukkers. Wanneer het werk uitsluitend, opgedragen wordt aan leden van de Federatie, is er sprake var. bevoorrechting. Dit is de prin- cipieele kant van de zaak. Maar er is ook een zakelijke kant. De Federatie houdt er een leger van ambtenaren op na, die betaald moeten worden. Deze kosten drukken na- .uurlijk op het drukwerk. Veel drukwerk gaat naar het buitenland, omdat velen zich niet willen onderwerpen aan de tarieven van de Federatie, zoadat dus aak de werkloosheid in de hand wordt ge werkt, wanneer men alleen werk geeft aan de Federatieleden. Spr. is dan ook voor het voorstel van B. en W. Ds heer KOMBURG zegt, dat de leden van de Federatie zich in een „harnas" moe ten gevoelen. Daarom gaan er menschen uit, die daar niet tegen kunnen. Dat „leger van ambtenaren'' is zoo erg niet. Er is natuurlijk toezicht op elkander. Het bezwaar, dat men tegen de Federatie heeft, is voornamelijk dit, dat men bang is voor prijsopdrijving, bij een te nauwe aan eensluiting der drukkers. Daarentegen wijst spr. op de arbitrage, welke b.v. door de Fe deratie is gegeven te Zaandam, waar een drukker een belangrijk bedrag aan de ge meente moest terugbetalen, wegens te hoogs Irukkosten. Dit is een vccrbczld. dat bewijst, dat men voor prijsopdrijving niet bevreesd behoeft te zijn. Be gemeente behoort volgens spr. op dit ocgenblik niet van den ingeslagen weg af te gaan. Spr. is dan ook tegen het voor stel van B, en W. De heer WATERLANDER, betuigt zijn sympathie met de Federatie en zegt dat deze rganisatie in het Typografcnbedrijf tot voorbeeld kan worden gesteld van vele an* dere organisaties. Dat er fouten aan kleven, IS Iets geheel mensehelijks. Aan alle men- schenwerk kleven fouten. Doch een groote fout is, dat men er uit loept. Wil men de fouten wegnemen, dan moet men in de or ganisatie blijven, opdat men gelegenheid hebbe aan de verbetering te werken. Mes deze organisatie is een grootsch werk geleverd, dat niet wordt aangevoeld door hen, die er uitloopen. De heer DE NOBEL wijst hiertegenover op de dwangmaatregelen, welke de Federa tie toepast. Toch zal spr. tegen het advies van B. en W. stemmen, en wel, omdat door de ongeorganiseerde patroons aan twee za ken, welke in het collectief contract worden genoemd, niet kan worden voldaan, t.w. het pensioenfonds en het leerlingenstelsel. Er bestaat daarom voor spr. geen voldoende ze kerheid, dat aan de bepaling inzake de ar beidsvoorwaarden, door de ongeorganiseerde drukkers zal kunnen worden voldaan, tie heer MAAS wil, na alies wat er over dit onderwerp refds. gezegd, is. alleen even het standpunt der Katholieke vakorganisatie aangeven. Volgens dit standpunt verricht men opbouwend werk voor de maatschappij door de samenwerking tusschen de organi ses te bevorderen. De wethouder, de heer SCHILLING, zegt, dat vóór- en tegenstanders het arbeidersbe lang in het oog hebben. Spr. is nooit- een groote bewonderaar geweest van het harnas, hetwelk de typografen zich hebben aange legd. Spr. wijst er op, dat er nog andere bedrij ven zijn, waarvan de arbeiders vooreen voor een minimumloon werkten, hetwelk belang rijk is verhoogd geworden, zonder dat er een harnas was, waarin zij zich moesten laten insluiten. Verder wijst spr. op de inschrijvingen, door leden van de Federatie ook in de ge meente Velsen gedaan, welke inschrijvingen beneden de tarieven waren. Ze durfden el kaar natuurlijk niet verraden, want dan lie pen ze zelf gevaar. In ieder geval blijkt hieruit, dat die tarie ven zóó hoog zijn, dat er ruimte overblijft voor een belangrijke reductie, terwijl even goed nog behoorlijke loonen konden worden betaald. Bovendien zijn er nog personen, die geen drukkerij hebben en toch drukwerk aanne men. Zij verdienen hieraan, maar waar komt die winst vandaan? Dat vooraanstaande drukkerspatroons van de leden der Federatie beweren, dat het hyena's zijn, bewijst, volgens spr., dat er wel iets aan de hand is. Dit alles kan echter buiten beschouwing j blijven, als men het bedrag der arbeiders in j het oog wil houden. En dit verwaarloost spr. niet. Is het verband tusschen patroon en I arbeider er, omdat de overheid het drukwerk j "tan georganiseerd3 patroons geeft? Natuur- lik niet. Het is er alleen voor de rust, in het bedrijf, voor de bedrijfszekerheid. Naar aanleiding van de opmerking, dat hij vroeger voor het geven van drukwerk aar- georganiseerde patroons was, zegt spr., dat er sedert dien veel is veranderd. Destijds wa ren zoo goed als alle bedrijven georgani seerd. Thans loopen de patroons bij secties tegelijk uit de organisatie. Er zijn arbeiders, die zich niet kunnen or- taniseeren, omdat zij bij ongeorganiseerde patroons werken. Wanneer zij zich willen ór- ganiseeren, dan moeten zij ontslag nemen bij hun patroon en dan kunnen ze rondloó oen om te probecren werk te vinden. Ze val len dan in handen van de commissie var steun verleening. terwijl zij .werkgelegenheid hadden. Hoe spr. dit varken dan wasschfn moet, weet hij niet. De arbeiders worden noodgedwongen bui len de organisatie gezet. Dat is h?t harna- ■vaarin zij zich onvrijwillig hebben gebon den. Wat het pensioenfonds- betreft, dit is tc grootsch opgezet. Het zal zoo lang niet du- en of daaromtrent zal wel wat gebeuren Laten de werkgevers die zulke hooge winst- norges maken, het pensioenfonds geheel zei: betalen Dan trekken zij de menschen zeke: naar de organisatie. Ten aanzien van de concurrentie zegt spr dat deze er toch is. Want de leden moger beneden de tarieven inschrijven; dat is hen door de organisatie toegestaan. Spr. betoogt tenslotte, dat de gemeente ranneer zij uitsluitend aan georgani-eèrd" drukkers het werk geeft, deze feitelijk eer subsidie geeft. Na repliek wordt het voorstel van B. er W. in stemming gebracht en verworpen niet 14 tegen 10 stemmen. Voor stemden de hoeren Dalmeyer, Baardr Zwanenburg. Ten Broeke. Dunnebier. Nijs- len, Tusenius, Schilling, Handgraaf en Lan gedijk. Aankoop van grond en van eenigc woningen De voortschrijdende bebouwing in hét ge deelte van IJmuiden rond den Watertoren doet voorzien, dat het terrein van het gas-' bedrijf binnen korten tijd zalzijn inge bouwd. Zoodra dit het geval is zal van eentse belangrijke uitbreiding van het bedrijf al daar, als b.v', van het aantal gashouders, Var kantoor- magazijn- én opslagruimte", erin geen sprake meer kunnen zijn. Dit nu moet ongewenscht worden geacht, temeer riöy daar zich thans reeds de behoefte aan ar chiefruimte en van kantoorruimte doet ge voelen. B. en W. hebben daarom onderhan1 delingen gevoerd met de eigenares van het westen van het gasbedrijf en ten oosten van de Schoutenstraat liggend terrein en met dr eigenaren van de binnen dat terrein staan de woonhuizen, teneinde tot aankoöp var deze percpelen door de gemeente te geraken Deze onderhandelingen hebben tot resultaat" gehad, dat de gemeente in koop zijn aan geboden a. door de N.V. Kaïkzandsteenfabriek eii Exploitatie Maatschappij ,,De Hoogebérg'" geves.tigdte Velsen, het perceel grond met de, daarop staande twee schuren, ter grootte van ongeveer 2559 M2„ tegen den prijs var f 10.— per. M2.; b. door P Hamers, te IJmuiden: een' woonhuis (beneden- 'en bovenwoning) met schuur en erf, groot 195 M2„ tegen den prijs vah f 9000.—; c. jffiur J... Groot Tzn,, te Velsen: vier woonhuizen.. samëji groet 100 M2„ tégëri dëfi prijs van f 82ÓÖ.— B.en. W. achten deze aanbiedingen aan nemelijk eh stellen mitsdien voor tot aan koop over te gaan. Goedgekeurd. De arbeidsvoorwaarden van de straatmakers B. en W. adviseeren den raad afwijzend te- beschikken.op het adres van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", te Utrecht, inzake invoering van arbeidsvoor waarden voor straatmakers. De heer MAAS verzocht B. en W. dit ad vies terug te nemen en eerst overleg te ple gen met de gecombineerde vakorganisaties en den directeur van Openbare Werken, De heer VISSER wil eerst den raad een uit spraak laten doen over de principe-kwestie. Dan kunnen B, en W. daarna overleg ple gen, om dan met een voorstel te komen. De wethouder, de heer SCHILLING, be toogt, dat de gemeente, wat de loonen be treft, aan de spits staat, In verband hier mede noemt spr. enkele cijfers. B.v. ten aan zien van de Trompstraat, waar men een-ju weeltje van straatmakerswerk aantreft; Hier betaalde de gemeente 25 cent, hetgeen een weekloon beteekende van f 85, regenverzuim inbegrepen, Spr. meent, dat E. en W. moeten uitge- noodigd worden, om met een voorstel te komen, inzake een minimum-loon, waarover dan overleg dient te worden gepleegd met de organisaties. De heer VISSER doet een voorstel in de zen geest, dat wordt aangenomen met alge- meene stemmen Verkoop grond B. én W. stellen voor aan Gebr. van de Pieterman te IJmuiden, te verkoopen een perceel grond, liggende langs den Groene- weg; te IJmuiden, ter grootte van ongeveer 13G5 M2. voor den prijs van f 8.50 per M2. Goedgekeurd, Bijdragen aan emigranten naar Canada Bij raadsbesluit van 19 Dec. 1928 werd voor het jaar 1929 wederom een creaiet toe gestaan van f 500.teneinde in de voorko mende gevallen een bijdrage in de zeepas- sagekosten van emigranten naar Canada te kunnen verleenen. De Minister van Arbeid, H, en N. deelt het gemeentebestuur thans mede, dat de ge troffen regeling ook' zal gelden voor het jaar 1930 en dat de geldelijke hulp alleen zal worden verstrekt als renteloos voorschot, B. en W. stellen den raad voor, voor dat jaar Wederom een crediet van f 500.toe te s;taan. Van net voor 192S toegestane cre- .üet.ls niets verbruikt. Goedgekeurd. Verlenging tijdelijke aanstelling B en W stellen voor de tijdelijke aanstel ing van G. W. Driesten, leeraar in teekenen aan de gemeentelijke visscherijschool, voor het tijdvak van 1 Dec. 1929 tot 1 Dec. 193C te verlengen. Goedgekeurd. Benoemingen Benoemd wordt: tot lid van de commissie van voorberei ding voor de plaatselijke strafwetgeving de ieer van Niftrick; tot lid van de commissie voor de ambte naren de heer van Niftrick. Rondvraag De heer DALMEYER vraagt of B. en W. reeds kunnen meöedeelen, welke gevolgen de nieuwe wet op de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeente, voor deze gemeente tal hebben. De wethouder, de heer NIJSSEN, ant- woórdt. dat het onvoorzichtig zou zijn, zich hierover reeas thans uit te- laten. Ge heer SLUITERS zegt, dat de autobus ten van den ondernemer Mooy, uit Bever wijk, voortaan ever den nieuwen Rijksweg moeten rijden, terwijl zij San'.poort niet meer mogen aandoen. Dit is voor het pu bliek, zeer lastig. Bij den Slaperdijk is het al een zeer ongunstige plaats om te wachten Qoór dezen maatregel wordt het publiek dan ook zeer gedupeerd. Noodig is deze maatre gel heelemaal niet. De bussen rijden toch ir t belang der gemeente en van het publiek. De VOORZITTER antwoordt, dat dit een taak is. die het college alleen aangaat. B. en '•V. zuilen' echter de zaak nog eens overwe gen en daarbij met de opmerkingen reke ning houden. Mocht hun besluit dan nie" naar den zin van dén héér Sluiters uitvallen dan kan deze gelijk iedereen zich be roepen bij Ged. Staten. Hierna volgt sluiting. Behandeling der begrooting voor 1936 De heer POLAK (S. D. A. P.) staat niet op het standpunt, dat Ged. Staten een juiste afspiegeling van de Prov. Staten moeten zijn. Het kan niet, omdat ér riieer fracties dan zetels zijn, maar. bovendien., zou. een dusdanig, college niet krachtig zijn. Spr. «"Geit daarom voor een werkmeerderheid, die ■t college samenstelt. In 1927 is getracht een ''de'rnoera'tisch getinte meerderheid te vormen. ,)at de V. B. daar is buiténgelaten, is zijn eigen schuld. Wil de V. B. zich herzien, dan is dat beter dan hier telkens klaagzangen aan te heffen. Wel had spr. graag gezien, dat de R.K fractie spr.'s fractie in de gelegenheid had gesteld te stemmen op een democratischen candidaat. Waarom laten de R.K. arbeiders toe, dat de belangrijke zetels van Ged. Sta gen telkens weer worden bezet door candi- daten van den linkervleugel? De S. D. A. P.- fractie neemt dat de Katholieken kwalijk en spr. hoopt, dat met zijn waarschuwende stem rekening zal worden gehouden. Blijft men zich zoo slap gedragen, dan kon het wel eens gebeuren, dat in 1931 naar een andere meerderheid wordt gezocht. De RK. linker vleugel zal zich wat steviger moeten roeren. Komende aan de begrooting, noemt spr. den finan'cieelen toestand van ons gewest gunstig; "de gewone uitgaven worden gedekt door de gewone inkomsten en de begrooting begint met een batig saldo van 1644.000. Zelfs kunnen we voor het volgend jaar 3 ton reserveereh. f Ook bij de bedrijven ziet men .een streven haar reserve. Deze gunstige toe stand geeft de S. D. A, P. niettemin geen vrijheid, mee te gaan met het voprstel tot belastingverlaging. Er komt een wijziging in het belastingstelsel en daarom is het ge wenscht eenige voorzichtigheid in acht te nemen en voor eenige reserve te zorgen. Wel licht kan men het volgend jaar overgaan tot een regeling, die alle belastingplichtigen zal voldoen. En de politiek van den V. B. vindt spr. dan ook niet bezadigd. j Het electriciteitsbedrijf heeft een winst ge- j maakt van 913.000. Deze gaat naar de reserve, maar spr. acht den tijd gekomen, om eens na te gaan, tot hoever men de reser- veeringeh zal laten komen. Men zal binnen niet al te langen tijd weer eens aan tartefs- verlaging most er. gaan denken, v/ant cr be staan in verschillende plaat-en misstanden. Prijzen van 0.40 por K. W. acht spr, voor dezen tijd niet te tolereeren, te meer, omdat m andere plaatsen in de provincie 0.10 wordt betaald. Ock mot het Waterleidingbedrijf gaat het goed, de tekorten, die werden voorzien, blij ven uit en er. wordt zelfs gereserveerd. Ook te dezen aanzien acht spr, tariefswijziging gewenscht. Met name komt spi\ er tegen op, dat de kosten van aansluiting van afgelegen Woningen worden verhaald op de verbruikers, .Van het Wegenfonds heeft spr. den indruk gekregen, dat hst meer een geldbelegging is is, dan dat er wegen uit worden bekostigd. De toestand der wegen is zoo, dat spoed bij de verbetering noodig is. Spr. besluit met te constateeren, dat Ged Staten krachtig werken voor sociale voor zieningen. De heer HOOY (R.K.)ziet in het finan cieel beleid van Ged. Staten wel degelijk een lijn en wel eon horizontale lijn. Niet illeen is het niet noodig, dat we putten uit het reservefonds, maar we kunnen dat zelfs versterken. Niettemin wil ook spr. met even- tueele belastingverlaging wachten tot volgend jaar en wel op de gronden als door den heer stel-Guépin c.s. en betoogt, dat de belasting ui Noord-Holland, vergeleken met die in de provincies, laag is. Onze provincie staat op de tweede plaats, terwijl er provincies zijn, die het 4- of 5-voudige heffen. Spr. hoopt, dat ten aanzien van het elec triciteitsbedrijf de uiterste concentratie zal worden toegepast, om daardoor tot tariefs verlaging te kunnen komen. De heer GUéPIN (V.B.) heeft reeds ver nomen, wat do R.K. en S. D. A, P. fracties ten aanzien van zijn voorstel zullen doen. Nadrukkelijk verklaart spr., dat hij met dit voorstel niet beoogt, het college van Ged. Staten een échec te bezorgen. Spr 's bedoe ling is slechts, dat niet meer belasting wordt geheven dan noodig is. Spr. is voorstander van continuatie, maar of dit altijd he't geval moet zijn bij de be lastingen, betwijfelt spr., die er op wijst, dat volgend jaar toch wijziging meet plaats vjnden. Spr., schrikt niet terug voor de maatrege len, waarmede Ged. Staten na het bekend worden van spr.'s voorstel plotseling voor den dag kwamen. H«t reservefonds kan in stand worden gehouden zonder, het te moe ten versterken. Spr. juicht tce, dat men maatregelen neemt, om te geraken tot snel lere verbetering der wegen, maar dan be hoeven nog niet de 4 ton extra in het We genfonds gestort te worden. De heer DE JONG SCHOUWENBURG C.H.) wil bij deze besprekingen nog hulde jjrengen aan het afgetreden lid van Ged. Staten, den heer Hendrix, wiens verdiensten voor de bedrijven vooral groot zijn, Spr. hoopt, dat het den heer Hendrix gegeven moge zijn, nog lange jaren getuige te zijn -an den bloei van ons gewest (instemming). Spr.'s fractie is niet' gekend bij de bespre kingen inzake de samenstelling van het col lege in 1927. Niettemin heeft zij met inafsm- ming medegewerkt aan de verk'ezing van den heer Verschure, van wien spr. hoopt, dat hij het kanalenplan tot uitvoering zal bren gen. Spr. is er geen bewonderaar van, dat open bare lichamen fondsen hebben, maar er is nu eenmaal toe besloten en dus moet men de consequenties aanvaarden en het lijkt spr. eenvan good beleid, er thans niet minder 'in té "storten: Vandaai-, dat spr." zich niet kan vercenigen niet liet Jvo@rstel-G.ué- in. Hierna 'werd gepauzeerd. Na de pauze zette de heer DE JONG SCHOUWENBURG (C.-H.) zijn rede. voort. Spr. weet niet, wat bedoeld wordt met re organisatie van de provinciale diensten. Be doelt men, dat een lid van Ged. Staten belast wordt met het beheer der bedrijven, dan wijst spr. er op, dat dit reeds het geval is door het bestaan van den Raad van Toe zicht, waarin twee ledenzitting hebben. Hierna vraagt spr. inlichtingen 'betref fende salarieering, pensionneering en wacht geldregeling voor Ged. Staten. Het verheugt spr., dat het werk der vaste Póiak aangegeven. Spr. bestrijdt het voor commissie voor de uitbreidingsplannen meer en meer waardeering ondervindt bij- de gemeentebesturen. Spr. hoopt, dat de commissie ook zal bereiken, schending van natuurschoon te - voorkomen. Wat de uit breidingsplannen betreft het zal wel eens gebeuren, dat particuliere belangen ge schaad worden. Spr. vraagt, welke leidraad hierbij gevolgd wordt. De heer CÖLIJN (A.R.) meent, dat de samenstelling van het college van Ged. Staten met de begrooting in heel ver, ver verwijderd verband staat en dat men over de begroeting zelf met ontevredeh is. Spr. vraagt, of het een goed beleid is, thans tot belastingverlaging over te gg,an, Spr. meent van niet en daarom zullen hij en zijn frac- tiegenooten niet hun stem aan het voorstel- Guépin geven. De millioenen. die nog op het electrici teitsbedrijf drukken, moeten zoo spoedig mogelijk worden weggewerkt. In de tarie ven moet meer uniformiteit worden ge bracht en, als het mogelijk is, tot verlaging worden overgegaan. Voorts vraagt spr., of de wegencommis- sio er komen zal en zoo ja, wanneer. Spr. vraagt dan, wanneer het fort Schip- i hol verwijderd zal worden en verzoekt even- tueel hier ter plaatse een pont te doen varen. De heer KETELAAR (V.D.) zou voor be lastingverlaging zijn geweest, als niet wij ziging in het stelsel voor de deur stond Spr. betwijfelt niet, of als het mogelijk is, zal volgend jaar verlaging worden voorge steld. Spr. is er een voorstander van, aan elk lid van Ged. Staten een bepaalde afdeeling op te dragen. Dat zal het snellere werken bevorderen. Spr. wil Ged. Staten waarschuwen, dat zij het Nederlandsch Fabrikaat niet al te zeer op den voorgrond plaatsen, want er is veel, dat in het buitenland vervaardigd doch hier in elkaar gezet is. Hierna vraagt spr. hoe het staat met de waterstaatscommissie en of Ged. Staten na dere berichten hebben gekregen ten aan zien van de uitvoering der West-Friesche kanalenplannen. Zoo niet, willen Ged. Sta ten dan deze plannen zooveel mogelijk trachten te bevorderen? Spr. acht het gewenscht, dat in het be heer der polders meer centralisatie komt. Ook al zijn de polderbesturen het er niet mee eens dan nog mogen Ged. Staten het hoofd niet in den schoot leggen. Onbillijk vindt spr. het, den ombouw van de electrieileitsnetten te verhalen op de gemeentebesturen. De heer DROOG (R.K.) besprak uitvoe rig de ongelukken in het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort en wekte daarbij op, dat de zaak niets met de arbeids-therapie te maken heeft. De heer GRAVESTEIN (A.R.) bepleitte de belangen voor de bewoners van de eilan den en verzocht Ged. Staten de hulpbe hoevende eilanden zooveel mogelijk tege moet te komen. Het vervoer van de zieken, wanneer de verbinding met den vasten wal verbroken is, is onvoldoende en men bekommert er zich niet over. In dit verband wees spr. op de vliegdiensten, een extra vlucht kost ech ter 250.Steun van de provincie is dus nocdig en de K. L. M. is altijd vaardig. De heer VAM ROOYEN (R.K.) besprak de vragen, die hij indertijd over de onge vallen in het prov ziekenhuis te Santpoort gesteld had, en meende, dat er een heilzame invloed van is uitgegaan, ongeacht de sen satie, die misschien door verschillende dag bladen gezocht is. De heer SAJET (S. D.) verklaarde zich voer de arbeidstherapie, die 90 pet. van de verpleegden aan het werk zet. Daartegen over staat, dat het toezicht van de verple gers zeer intens moet zijn. Dat ongevallen cok buiten de arbeidstherapie voorkomen, bewijst wel het ongeval in Endegeest. Daar was geen arbeids-therapie en daarover heb ben de kranten gezwegen. Spr. las dan een voorstel van de S. D. A. P.-fractie voor, waarin verzocht wordt, dat Ged. Staten de directeuren van de Prov. Ziekenhuizen zullen opdragen een onder zoek in te stellen naar de toepassing van de arbeids-therapie in die ziekenhuizen. De heer LUDEN (C.H.) betoogde een vluggere afdoening van de zaken, die het gouvernement betreffen, en herinnerde den voorzitter aan een belofte reeds in 1920 te aanzien daarvan aan de Staten gegeven. Spr. drong er met klem op aan, dat deze belofte nu eindelijk verwezenlijkt zal wor den. Ten tweede achtte spr. het noodzake lijk, dat de wegen- en bruggenbouw in de provincie in versneld tempo zou geschieden, véfschllleheré factoren' werken tegen, doch het gebrek aan decentralisatie is toch wel de grootste. De opperleiding moet in één hand zijn, de verschillende onderdeden behoorlijk ver deeld. De toegangswegen naar Hilversum zijn, volgens spr., nog hoogst ongunstig, in het Zandpad ontbreekt nog steeds de brug en schiet men maar niet op. Al zullen er dan wijzigingen komen, daar om kan men toch voortgaan met het doen van opmetingen. Spr. drong met kracht aan op een betere methode van wer ken. De heer REINALDA (S.D.) behandelde de klacht, die door Ged. Staten geuit is, ten aanzien van de uitvoering van net w egenplan. Er zijn geen aannemers genoeg die in staat zijn de werken op zich te ne men, zoodat de inschrijvingen hooger wor den. En nu zijn we pas aan het begin van het millioenen-plan! Wanneer Ged. Staten meenen, dat aan besteding de beste manier voor uitbesteden is, falen zij, volgens spreker. Spr. kwam dan met het voorstel Ged. St. t.e verzoeken een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid of naast aanbesteding door stichting van overheids- of gemengd bedrijf uitvoering ge geven kan worden aan den wegenbouw De heer THOMASSEN (S. D vroeg in lichtingen omtrent de regeling van Stad en Lande. Dan wees spreker op de slechte water voorziening in Weespercarspel, het Vecht water is niet onvervalscht te drinken. Daarna werd de vergadering geschorst tot Woensdagmorgen. VI Slot Het zijn een paar allercharmantste Amerikanen, die. na onze inlichtingen, er schik in hebben dai wii zonder pas de grens willen passeeren. Wi| krijgen de toezegging dat zi] hun oes> zullen doen ons de grens over te smokkelen. We gaan nu niet over een grensdorpie. doch langs de officieeie douane te Emmerick. De bestuurder zal aan den grensbeambte zeggen dai de passen van ons vieren onder in de koffers liggen, en dan probeeren of hij, op her bewijs dai aan de formahrei' van zijn autoaangifte voldaan is, de grens kan passeeren. Onze nationaliteit moeren we dus verloochenen en wit neurrah- seeren ons bij voorbaai tot Amertkaansch burger. Eindelijk, daar is de grens. Vlug steek ik m'n pijp nog m den brand en Dick trekt z'n gezicht in den meest uitgestreken plooi: zoo verbeelden wi; ons een tlegmafek Amerikaansch unerhik te nebben. Een ruk aan de oet waarvan de klep onverschillig schuin naar voren komt te steken, voltooit ons uiterlijk. De beambte komt eerst op ons aangestevend. Een hoog optrekken van Dick's rechterwenkbrauw (wat hem een geraffineerd uiterlijk geeft), en een kort gebaar van mijn pijpesteel op onze voor zitters, doet den beambte salueeren. waarna hit zich tot de buren wendt. Met veel omhaal wordt hem het bewuste auto-bewijsstuk gegeven, en in spanning wachten wij op den uits ag. Hij neemt er echter geen genoegen mee. en of onze vrienden nu al op de uitge breide sorteering koffers wijzen waar in één van de vele en dan nog heel onderin onze denkbeeldige passen liggen, hij laat zich niet vermurwen en verlangt passen, en niet anders. Bij hee. dit tooneeltie hebben wij ons afzijdig gehouden en hebben berustend de débacle aan zien komen. Veiligheidshalve hebben we ons papiergeld in d^n mouwover slag van ons overhemd geborgen, om een eventueele boete te ontloopen. Als onze reis gezellen dan ten laatste hun passen toonen. werpen zi) ons een medelijdenden en veront schuldigenden blik toe. Dan is de beun aan ons en we gaan mee naar het kantoor. Eersi als met stomheid geslagen, worden we nu rap van tong. Natuurlijk hebben we geen pas, want, zoo geven wij voor. vanmorgen zijn we bij Nijmegen de grens overgedwaald. hebben een Hinken afstand gewandeld en getoerd en ten slotte meegereden met deze longelut. met wie we kennis hebben gemaakt. In Nijmegen hebben wij geen pas noodig gehad om de grens re passeeren. we vinden hei vanzelfsprekend, dar we ook ongehinderd rerug kunnen gaan, en verzoeken den beambte ons vooral niet tang op te houden. Hi) is heusch wat nerveus geworden en biedt ons stoelen aan. Dick, als eerste, moet een lange recks van vragen beantwoorden, die alle op een grooi papier geze worden. lntusschen permitteer ik mi) de vrijheid hei kantoorrie weer ie verlaren, om de wachten den met den stand van zaken op de hoogte re stellen. Op de vraag van den een. wat Dick binnen moet doen, zeg ik „Welf, he must tell his name," en terwijl ik naar goede uit drukkingen zoek om een getrouw verslag te geven, zegt hij zoo langs z'n neus weg „A very long name he has" waarop <.ijn vriend en ik hartelijk gelachen hebben, al was het alleen maar om de spanning wat te breken. Dan word ik binnengeroepen en eenzelfde verhoor wordt mij afgenomen Het heeft bij elkaar zeker een half uur geduurd, en we bewonderen het sympathieke geduld van onze reisgezellen. Een andere beambte verschijnt op het tooneel. terwijl de eerste vertrekt. Hij leest de papieren door en zegt dat wij per persoon 5 M. boete te betalen hebben. Met een zeker gebaar tasten we in ons vest, en toonen ons uiterst verbaasd ais we het samen niet verder kunnen brengen dan rot een hoopje kleingeld, dat bijna 5 M. is. We verzekeren hem, dat dit alles is, wat we bij ons hebben, en dat de rest in het hotel té Nijmegen ligt. De beambte weet niet precies wat te beginnen en loopt snel naar de deur om z'n collega re roepen, doch hij ziet alleen, dat er nu meerdere auto's staan re wachten. tVij verzoeken hem dringend ons te laten vertrekken. „Aber 's geht doch so nicht, meine Herren," zegt hij. wijzend op het kopergeld, dat netjes uitgeteld op de tafel ligt. „er darf gehen, aber Sie zurück nach Emmerick." Ai, wat kriebelt dat geld in m'n mouw. doch nog één poging wil ik wagen. Het gaat nu niet zoozeer om het geld doch wie het slimste ts en de sterkste troeven heeft* Den aap uit den mouw laten komen, of terug naar Emmerick is „ausgeschlossen komrm gar nicht m fragen kein Spur." zooals onze vriend v. d. M. gaarne een weigering onderstreepte. Met n: „Ein moment, bitte" stap ik 'r kantoortje uit. gevolgd door den beambte. Waarschijnlijk is hij in de veronderstelling dat ik geld ga halen, doch als 1J1 op de tree plank van de auto stap. waarin den anderen reeds zijn gezeten, wordt m'n „Quickly start," snel uitgevoerd en schiet de wagen vooruit en lustig rijden we over den vader- andschen bodem. Tot nu toe is ons de kwitantie der verschul digde boete nog niei gepresenteerd, waaruit we besluiten dat deze schuld ons kwijt gescholden is. Hoe welluidend klinkt de stem van den Kollandschen beambte als hij vraagt om onze passen, daar hi) deze afstem pelen wil. Eenigsztns verbaasd is hij, als wij ronduit zeggen dat we geen pas hebben, doch daar we bewijzen, dat we rasechte Noord- Hollanders zijn, is het hem verder onver schillig hoe wij hier gekomen zijn. In zijn collega, die ook naar buiten gekomen is, zien we een ouden bekende uit Alkmaar en vertellen hein hei gevallene, dat we zoo luist aan den anderen kant meegemaakt hebben. Hij noemt ons boffers, daar 5 Mark reeds een ongehoord lage boete ts en hij lacht er smakelijk om, dat wij dien bureaucratischen Duitschen beambte zoo te pakken hebben gehad. En nu.... naar Amsterdam. Wat is het geluk toch met ons. dat we mist dezen wagen moesten treffen. In Arnhem slaan we een nieuwen voorraad broodies, boter en vleesch in en we gaan gezellig picknicken in bosch aan den kam van den weg. Nu kunnen we op ons gemak de kennismaking voortzetten en een antwoord geven op al hun vragen want toen we nog geen K.M, de grens over waren, keerde een van hen zich rot ons om en vroeg heel nieuwsgierig „Where are the tuipfields and the windmills now Een karakteristieke vraag toch die verraadt wai een eigenaardige voorstelling de Amen- kaan van on- andie heeft. We leggen hen uit, dat de tulpenvelden alleen in de lente re bewonderen zijn'en dat zij in Noord- en Zuid-HoUand 'de wieken van de molens lustig kunnen zien draaien Op onze beurt intor'meeren wij tiaar hun and en utsreren met belangstelling naar de verhalen over On ario. .Het, Dlijken twee studenten te ziin en met bescheiden trots wijzen zij op den naam der universiteit, die op hun pull over geborduurd staat. Onder het verwerken der smakelijke broodies wordt het een u tt wisselen van reisverhalen en hooren wij da zij voor veie weken van Amerika overge stoken zijn naar Engeland, waar zit een wagen huurden, toen naar Frankrijk. Italië, Zwitser land, langs den Rijn naar Holland en N.- Frankrijk, waar zij de slagvelden willen zien. weer over Engeland naar Canada terug. Zoo vliegt ons rustuurtie spoedig om en is het rijd om op te breken. Wat een teleurstelling bij het zien van den achterband, die futloos leeg om het wiel ligt, doch met vlugge be weging werpen de founsten hun <as uit en beginnen handig den band te repareeren want het reservewiel, dat zich aan den wagen bevindt, is in te slechte conditie om re ge bruiken. Van dit oponthoud maken we ge bruik om het merk van den wagen op r schrijven. Hillman is de naam. Als de oudste van de twee ziet, wat we doen, neemt hij ons notiticboekte en verandert grijnzend de 1 tn een e zeggend dat ze al zooveel pech met dezen car gehad hebben, dat deze verbaster de naam hem het geschiktst lijkt. Een groepie soldaten heeft zich intusschen om den wagen verzameld. Ook wii worden voor buiten landers gehouden daar wij verschillende weloverdachte zinnen op Amerikaansche wijze knauwen. Allerlei onbescheiden op merkingen worden mei den oekenden sol datenhumor ten beste gegeven en inwendig hebben we de grootste pret om hun komische bruta'ireit, als zij met een allervriendelijkst gezicht de oloeteiende reparateurs m de maling nemen, die er toch niets van verstaan en zelfs welwillend naar hen rerug lachen. Als we dan m den auto stappen, die inmiddels gereed is. bedanken wij hen achend n onvervalscht Hollandse!) voor hun onder houdend gesprek, wat hun een verbaasd „v....k" ontlokt. In één stuk door rijden we nu.n^ar Amsterdam waar we fegen achten op het Damrak aankomen. We recomman- deeren onzen reisgezellen een bekend hotel en nemen als vrienden afscheid van elkaar. Zij zullen we een van de laatsten geweest zijn die de eer genoten hebben ons re mogen vervoeren. Nu is a* onze verwachting gebouwd op n ouden bekende van ons den heer S., die bijna altijd op Woensdagavond om dezen tijd hier is. Hoerah, daar staat z'n wagen. Eerst gaan we nog even klinken op onze behouden thuiskomst, in 'f kort onze weder waardigheden vertellend en dan.... naar Alkmaar, naar huis. Wel is onze vacantie nu spoedig ten einde, doch we hebben ge- noren met hart en ziel en zijn tevreden, nu we aan onze lust tot reizen en trekken voldaan hebben. Dan komen we. met de lichten op, in Alkmaar aan en Betuigen onzen dank aan den bestuurder ,die als laatste, ons uitkomst bracht. Hij wil echter van geen dank weten. Onder het naar huis gaan bes'uiten we ons gewonnen vaatie bier van den winter op te eischen en dan op zoo'n winteravond tn een gezellige omgeving als de kachel lustig brandt en een aangename warmte het vroo- lijke gezelschapie omgeeft, zullen we klinken op een nieuwen en vertellen van onzen ouden tocht, hoe we angs den Rijn gestormd zijn .n vrachtlords. Chrevoets Roll-Royce, Packard, Nash. Peerless, Adler. La Salie en weei ik veei wat voor wagens, terwijl we du'zeiden van de schoonheid, die Rijn, Drachenfels. Lorelei, Taunusgebergte. Dom, Alt-stadt wijngaarden, burchten witte plei- zterboo'en, Rhemlieder, bier, wijn. weer, wind, zon, dag en nacht ons toezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6