Brieven uit Frankrijk Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON Duitschlands standpunt in de Saar-onderhandelingen KINADRUPPELS DERDE BLAD WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 5*»k/nderw Dr.H.NANNING'S EETUI5T-0PWEKKEND. UOp.fi. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KUNST EN KENNIS IklMiniche tentoonstelling te Londen KERKNIEUWS Broeder* van O. L. Vr. van Lourdes Clemenceau Aalsmeer in Frankrijk Knnst en mechanisme Georges Clemenceau, een der grootste man- jen dezer eeuw, is doodIn den nacht van Saterdag op Zondag heeft de ongeneeselijke ziekte waaraan hij leed, hem na een dood strijd van drie dagen, ten grave gesleept. Met hem is een zestigjarig tijdperk der ge schiedenis van Frankrijk afgesloten. En welk een tijdperk! Dat, dat loopt van het keizer rijk tot aan de republiek; het tijdperk, dat aegint bij de nederlaag en dat eindigt bij de sverwinning. Een tijdperk eindelijk, van bur- 5eroorlog en binnenlandsche twisten, van toloniale beroeringen en financieele moeilijk- aeden Zaterdagnacht, half één. Het is zwart van de menschen in de Rue Franklin, waar zich de woning van den grooten staatsman bevindt. Voor het huis zelf, bleef men even staan, trachtte iets te weten te komen van de stationneerende agenten. Maar dezen wisten zelf niets, niets meer tenminste dan dat, wat reeds dagen lang bekend was, namelijk dat alle hoop absoluut buitengesloten was, En dan ging men weer verder, van het eené einde der straat tot aan het andere, voor het huis steeds even wachtend, totdat de agenten beleefd tot doorloopen aanmaanden Zoo was het Zaterdagnacht en zoo was het de voorgaande dagen en nachten, twee en zeventig uur lang, want twee en zeventig uur neeft de doodstrijd geduurd van dezen buiten gewonen man. „Hij verdedigt zich tegen den dood als de eik tegen de bijl", merkte een journalist op. „Hij voert zijn doodstrijd, zooals hij den strijd tegen de Duitschers gevoerd heeft", zei een ander. En inderdaad, zijn ge weldige weerstandsvermogen heeft de ge- neesheeren met verbazing vervuld. „Niet één stervende op de honderd zou het zóó lang uitgehouden hebben", verklaarden zij later. Een vrouw uit het volk gat den algemeenen indruk weer, door met een soort sinisteren trots te zeggen: „Het is wel op die manier, dat Clemenceau moest sterven Om half twee gaat de deur van het huis open, er komen menschen binnen, anderen gaan weg. Men voelt, dat er iets gaande is, het iG één dier oogenblikken, dat er een soort geheimzinnige verbinding schijnt te bestaan, die de menschen de dingen die komen gaan, doet voorvoelen. En even later komt Clemen- ceau's schoonzoon naar buiten. Vermoeid van het vele waken en de teleurstelling, leunt hij tegen de deur, maar voordat hij den mond geopend heeft om de wachtenden in te lichten, heeft iedereen begrepen, dat het lang verwachte en toch zoo buitengewone plaats gevonden heeft: Clemenceau heeft om kwart voor twee den laatsten adem uitgeblazen En nog lang blijven de menschen napraten over het groote verlies dat Frankrijk getrof fen heeft /Rgt-aiiiP de fleurs" maar van minder on- schuldigen aard dezen keer dan de bloemen- oorlogen, die tijdens de carnavalsfeesten aan de Riviera plaats vinden. Het is een werke lijke strijd en al zal er dan al geen bloed vloeien, hij zal toch niet minder hevig zijn! Het gaat namelijk om de suprematie op de internationale rozenmarkt. Tot nu aan toe was overal in Europa, de roos, Fransch; welnu, ze is thans hard op Hollandsch te worden. Tot zelfs in de ParDsche hallen doen de rozen uit Aalsmeer den Franschen rozen concurrentie aan! Het is de eeuwige strijd tusschen het oude en het nieuwe Aalsmeer, het wereldver maarde Hollandsche tuinbouwcentrum, is er dank zij zijn moderne broeikassen enz. In geslaagd, boomen te kweeken, die tien maanden per jaar rozen leveren, in tegen stelling met de boomen van Frankrijk's rozenland, La Brie, die slechts eens in de twee jaar, en dan nog maar gedurende vier maanden, produceeren. Deze „guerre des deux roses" (oorlog tus schen de twee rozen) verwekt in Frankrijk veel belangstelling, zóó zelfs, dat dekbladen do rozenkweekers van „La Brie" inter viewen en in lange artikelen wijzen op het gevaar waarin deze belangrijke tak van handel zich bevindt. Een der Fransche kweekers heeft Aalsmeer bezocht en hij vertelt van zijn bevindingen aldaar ongeveer het volgende: „Ik ben in bewondering over hetgeen ik in Holland gezien heb, terwijl ik er bovendien heel veel geleerd heb. Maar de voornaamste les, die ik er opgedaan heb, is wel dat wij voor alles moeten trachten onze opvattingen te veranderen. Wij, Franschen, verbeelden ons ten onrechte, dat een collega een con current is. De Hoillanders zooals trouwens de Amerikanen hebben begrepen dat een collega en bondgenoot is. Wij houden er niet van, dat men onze broeikassen enz. komt bezichtigen en wt) houden onze wijze var. werken zooveel moge lijk geheim. We arbeiden, ieder voor zich. in onzen tuin, en we slaan onze huurlieden wantrouwend gade. De Hollanders daarentegen zeggen: „Laten we zooveel mogelijk trachten samen te werken, want slechts door eendracht en samenwerking zullen we iets goeds kunnen voortbrengen". Tijdens mijn verblijf in Aalsmeer, ben ik overal op buitengewoon hartelijke wijze ontvangen, maar wat mij het meeste trof, was, dat deze mensche'. die in mij toch hun concurrent moesten zien geen geheimen voor me hadden. Ze waren, zeer terecht, trotsch op hur werk, maar ze ant woordden zonder aarzelen en zoo volledig mogelijk, op alle vragen, die ik ze stelde en hieronder waren er, die ik, voor mijn Hol landsche reis, op z'n minst genomen onbe scheiden zou hebben geacht. Maar het ge heim van den Hollandschen tuinman is: geen geheimen te hebben, en zoo toonden ze me hun broeikassen, hun proeftuinen, hun organisatie voor den verkoop, alsof ik een medewerker was en niet een concurrent". Wel een critiek waarop de Hollandsche rozenkweekers trotsch kunnen zijn! De musici maken tegenwoordig een moei lijken tijd door in Parijs. De sprekende en musiceerende film maakt hen in de biosco pen overbodig, terwijl thans bovendien de café's er meer en meer toe overgaan het traditioneele orkestje door een radio installatie te vervangen. Gisteravond gaf een armoedig, doch net gekleed heer strooibiljetten uit op een der groote Boulevards. Hij had een vioolkist onder den arm, doch maakte niet den indruk van een straatmuzikant. Hoewel strooibiljetten me gewoonlijk maar heel weinig interesseeren, bleef ik nu toch even onder een lantaarn staan om het volgende te lezen: „Het in gebruik nemen der mechanische muziekinstrumenten in de schouwburgzalen en in de café's is geen vooruitgang. Het is integendeel 'n teeken van achteruitgang der muziekkunst Bezoekt geen zalen waar de muziek door een phonograaf in plaats van door muzikanten wordt voortgebracht." Ik heb het biljetje opgevouwen en be waard. Het is een treurig document van onzen tijd van mechanisme op alle gebied. Want de phonograaf, zelfs de volmaakste, blijft toch altijd een machine zonder ziel. En hoe aangenaam radio en phonograaf thuis ook zijn, in bioscoop- en schouwburg zaal en in café's kunnen ze mij het gezellige „strijkje" toch niet doen vrgeten H. de J. Amsterdam Nieuwendijk 225/229, Utrecht Oude Gracht 151. Naar aanleiding van de Saar-on derhandelingen te Parijs publiceert 't orgaan van de Wil- helmstrasse, de „Deutsche diplo matische Korres- pondenz" een ver klaring over de houding van Duitschland op' de conferentie. Het heet hierin: Er moet een heel com plex van vereischte dingen worden op gehelderd, waaron der de belangen van de Saar-bevol king de hoofdrol spelen. Ze zijn in dertijd, door de begrenzing van het gebied tegen Duitschland en lwd" *er F~necihe door de douane- deleft Pernot, mi- politieke opening nist« openbare naar Frankrijk ver- werken der door de aan sluiting bij de Fran sche valuta, naar het Westen georiënteerd. Een terugkeer bij Duitschland verëischt, na den gedurende tien jaren veranderden stand van zaken, een zorgvuldig onderzoek van alle omstandigheden; en er moet een bijzon der systeem worden geschapen dat rekening houdt met de verschillende, intusschen ont stane of gewijzigde belangen. Het tweede onderhandelings-onderwerp dat van veel be- teekenls is, is de prijs der Saar-mijnen. Hier bij moet aan den eenen kant worden reke ning gehouden met het feit, dat de exploi tatie dezer mijnen aan Frankrijk werd over gelaten met een heel bepaald doel, n.l. als vergoeding voor 't wegvallen van productie door de verwoesting der kolenmijnen in Noord-Frankrijk. Wanneer nu de exploitatie tot nu toe een aanmerkelijke vermeerdering aantoont tegenover het verlies, dan moet daarmee rekening gehouden worden bij het vaststellen van den prijs voor den terugkoop. Maar van Franschen kant worden er nog andere wenschen geopperd, die betrekking hebben op de verzekering der kolen-verzor ging van de Fransche industrie in het Zuid- Oosten daar deze in de laatste tien jaar zich in aanmerkelijken omvang aan het gebruik der Saarkolen heeft gewend. Verder moet er worden rekening gehouden met de economisch-politie- ke betrekkingen, die in het ver loop dezer tien ja ren zijn ontstaan; de verschillende afzonderlijke Saar- overeenkomsten tusschen Frank rijk en Duitschland zijn hierbij in aan merking gekomen. Tenslotte speelt ook de interne terug keer, zoo ook de plannen der sociale politiek, een be langrijke rol voor de onderhandelin gen. Er is niet aan te twijfelen, dat de De leider der Duitsche opheldering van de- delegatie, staateseere- ff veelvUldlge(^" taris von Sbnson tles fn en tamelijk lang- durigen arbeid zal vereischen. Onder de doeleinden, die de ver tegenwoordigers van Duitschland bij de on derhandelingen zullen voor oogen hebben, staan er twee bovenaan: de totale en in tegrale teruggave van het Saargebied en de teruggave der mijnen aan hun vroegere eige naars dus in de eerste plaats de Pruisische en Beiersche schatkist. Voor de leiding der onderhandelingen is het van bijzonder be lang, dat ze bij het begin der nieuwe Haag- sche onderhandelingen al zijn ze nog niet afgesloten toch tenminste bekend zijn naar omvang, inhoud en de richting van het verloop. Voor beide landen gaat het hier om een buitengewoon belangrijk pro bleem, dat, met goed gevolg opgelost, niet zonder invloed kan blijven op de toekomstige betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk. DE TOESTAND VAN POINCARé Volkomen genezen verklaard PARIJS, 26 Nov. (B. T. A.). De artsen, die Poincaré behandelen, makan bekend, dat deze volkomen is genezen en gisteren zijn legerstede voor den eersten keer gedu rende eenige oogenbllsken heeft verlaten. De artsen voegen hieraan toe, dat zij op het oogenblik dat Poincaré zijn werkzaam heden even actief zal kunnen hervatten als voorheen, met vreugde verklaren, dat de twee operaties, waaraan hij zich heeft moe ten onderwerpen, onder de gunstigste om standigheden hebben plaats gehad. De aan doening, waarvoor hij werd geopererd, zal in de toekomst tot niet de geringste com plicatie aanleiding geven. NA DEN DOOD VAN CLEMENCEAU. Eerbetoon in den Senaat PARIJS, 26 Nov. (Havas). In den Se naat roemde Doumer Clemenceau Tardieu verheerlijkte de beslissende rol, door Cle menceau gespeeld in de tragische uren van den oorlog, schetste den daarna door dezen te Versailles gevoerden strijd voci 'n recht vaardigen en duurzamen vrede, ViOr scha deloosstelling voor de aangerichte ruine en veiligheid voor de toekomst, en betoogde, dat hij voor zijn land méér hati tot stand gebracht dan iemand anders zou hebben vermocht. De Senaat applaudisseerde staan de en hechtte zijn goedkeuring aan het aan plakken van de twee redevoeringen. De zitting werd ten teeken var rouw op geheven. EEN BRITSCH STOOMSCHIP AAN DEN GROND Het lot der bemanning onzeker LONDEN, 26 November. Router Het lot van de uit meer dan 30 koppen bestaande bemanning van het stoomschip „Molesey", dat nabij Wooltack Point op het uiterste punt van St. Fridesbay (graafschap Pem broke) aan den grond geloopen is, is nog onzeker. Het schip werd gisterenavond stuk gesla gen, terwijl de bemanning nog aan boord was. Verscheidene reddingspogingen hebben tot nog toe geen resultaat gehad. Van den torpedojager, die uit Queenstown was vertrokken om een onderzoek in te stel len, heeft men sedert zijn vertrek niets meer vernomen. De bemanning gered LONDEN, 26 Nov. (Reuter) De beman ning van het aan den grond geloopen stoom schip „Molesey" is veilig aan land ge bracht. LONDEN, 26 Nov. (V.D.) Het is een reddingsboot van HilfordHavenur gelukt Dinsdagmorgen vroeg, 28 man der beman ning van de Maandag bij Wooltackpoint aan den grond geloopen stoomboot „Mole- scy"1é tfen gé&^ien nacht onderweg geweest voor het gelukte het stoomschip te naderen. Er zijn 8 dooden te betreuren. De reddingsboot van de .Mo lesey" werd door de stortzeeën stukgeslagen. DE AANSTAANDE VLOOTCONFERENTIE Italië en Frankrijk PARIJS, 26 November (VD.)Gemeld wordt, dat de minister van buitenlandsche zaken Briand Maandag in den ministerraad mededeelingen heeft gedaan over de bespre kingen met den Italiaanschen ambassadeur met betrekking tot de aanstaande vlootcon- ferentie. Briand verklaarde, dat Italië wat den bouw van nieuwe schepen betreft vasthoudt aan pariteit met Frankrijk. Anderzijds heeft de Fransche regeering besloten de noodza kelijk geachte vlootsterkte voor Frankrijk te Londen te verdedigen. Aan Rome zal geen antwoord worden gezonden, daar Frankrijk geen nota van de Italiaansche regeering ont vangen heeft. Zoodra evenwel de Engelsch- Japansche besprekingen beëindigd zijn, zullen de Itallaansch-Fransche onderhande lingen worden hervat. De Matin" weet verder te melden, dat de In het bijzonder bij deze kwestie betrokken ministers Dinsdagochtend onder voorzitter schap van Tardieu zullen vergaderen om, voorzoover dit op het oogenblik reeds mo gelijk is, het standpunt van de Fransche regeering op de conferentie te Londen vast te stellen. DE MINISTERIEELE CRISIS Jaspar bij den koning BRUSSEL, 26 Nov.(B. T. A.) Heden ochtend heeft Jaspar den koning het collec tief ontslag van het kabinet overhandigd. De koning aanvaardde het ontslag en droeg Jaspar en zijn collega's de behartiging der loopende zaken op. Pas morgenochtend zal de koning de ver schillende leiders raadplegen en baron Tib- baut, voorzitter der Kamer, en Maguette, voorzitter van den Senaat, ontvangen. DE RUSSISCHE EMIGRANTEN Verlof tot vertrek voor eenige duizenden kolonisten Het W. B. meldt uit Berlijn, dat van het gezantschap te Moskou bericht is ingekomen, dat de raad van volkscommissarissen beslo ten heeft de Duitsche kolonisten, die nog voor Moskou gelegerd zijn, verlof te geven het land te verlaten. Volgens verdere mede- deeling van Litwinow bevinden zich nog drie tot vier duizend kolonisten in de omgeving van Moskou, terwijl de overigen zijn terug gezonden. De Duitsche regeering is bereid, deze drie tot vier duizend kolonisten dadelijk op te nemen. BEZOEKEN BIJ DEN PAUS ROME, 26 Nov. (V.D.) Volgens de Popoio dl Roma" zal kroonprins Umberto met zijn beide ongehuwde zustere Giovanna en Maria op 7 December den Paus een be zoek brengen. Tegelijkertijd spreekt het blad tegen, dat Mussolini den Paus in de naaste toekomst zal bezoeken. Daar dit dé menti in groote letters op de voorpagina voorkomt, hebben wij daarbij ongetwijfeld met een officleele tegenspraak te doen in verband met allerlei praatjes, die reeds eenigen tijd de ronde deden. De Hertog en Hertogin van Aosta met hun kinderen zullen op 23 December as. en de Hertog en Hertogin van Genua met hun kinderen op 28 December as. den Paus hunne opwachting maken. Voor elk dezer bezoeken wordt het cere monieel voor bezoeken van prinsen van den bloede gehandhaafd, terwijl dat van den troonopvolger nog met bijzondere daarbij passende ceremoniën vergezeld gaat. DE ZAAK SKLABEK Burgemeester Böss' onverwijld ont slag zonder pensioen geëfceht. De nieuwe Berlijnsche gemeenteraad zal voor de eerste maal op 17 December bijeen komen. De communisten nebben reeds een voor stel ingediend, waarin zij eischen, dat bur gemeester Böss zonder pensioen zal worden ontslagen, welke eisch in den ouden ge meenteraad niet in stemming is gekomen. Thans hebben ook de nationaal-socialis- ten een dergelijke motie ingediend. Ook zij wenschen dat Böss onverwijld en zonder pensioen zal worden ontslagen. Zij dringen er op aan, dat de eisch vóór Kerstmis in behandeling zal worden genomen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat dit gebeurt. De A. VLOOTCONFEBENTIE De politiek na Japon ter conferentie vastgesteld TOKIO, 26 Nov. (Heuter) De instruc ties van het kabinet nopens de politiek van Japan ter vlootconferentle hebben de sanc tie van den keizer ontvangen en zijn aan den eersten gedelegeerde medegedeeld; ze zijn aan den Japanschen ambassadeur te I/ro den Matsoedeira geseind als leidraad voor zijn voorbereidende besprekingen met Mac Donald. De hoofdbeginselen zijn volgens de bladen: een werkelijke vermindering, niet louter een beperking; een verhouding van 70 pet, voor hulp- schepen voor Japan; verzet tegen afschaffing at togrijpende vermindering van onderzeeërs; pariteit op het gebied van onderzeeërs met Brittannië en Amerika van 80.000 met maximum-eenheden van 3000 tons, terwijl de onderzeeërs onder 600 ton van beperking worden uitgesloten; 70 pet. van de Amerikaansche sterkte aan kruisers met kanonnen van 8 inch; beperking der groote schepen tot 25.000 ton en kanonnen van 14 inch; moedersche pen van vliegtuigen tot 20.000 ton; levensduur van groote schepen 25 jaar. HOT KELLOGGPACT Toetreding van Mexico WASHINGTON, 25 Nov. (Reuter). De Mexicaansche regeering heeft officieel aan het Staatsdepartement mededeeling gedaan van de toetreding van Mexico tot het Kel- loggpact tegen den oorlog. Dit is het 55ste land, dat het pact ratificeert. EEN ONDERSCHEIDING VOOR KELLOGG Doctor in het burgerlijk recht LONDEN, 26 Nov. (Reuter). De Uni versiteit van Oxford heeft hedenochtend aan Kellogg, den vroeg eren minister van Buitenlandsche Zaken, den titel verleend van doctor honoris causa in het burgerlijk recht. DE STRIJD IN MANTSJOERIJE Een nader V. D. bericht uit Nanking meldt, dat de regeering te Nanking maar schalk Tsjang Hsoe Liang, den opperbevel hebber in Mantsjoerije heeft verzocht vre desonderhandelingen met Sovjet-Rusland te openen en het geschil betreffende den Chi- neeschen Ooster-spoorweg op te lossen. De Russische opmarsch gestaakt? TOKIO, 26 Nov. (V. D.) De Russische opmarsch in Mantsjoerije is op bevel van den opperbevelhebber van de Russische troe pen in het Verre Oosten, generaal Blücher, voorloopig gestaakt. Het staken van den op marsch zou in verband staan met het feit, dat de Russen nog niet weten welke hou ding Japan zal aannemen. Een beroep van China op den Vol kenbond en de onderteekenaars van het Kellogg-pact NANKING, 26 Nov. (Reuter) De Raa„ van State heeft aan den Volkenbond en aan de onderteekenaars van het Kellogg-pact een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat de Chineesche regeering steeds defen sief is gebleven, ondanks de herhaalde aan vallen der Sovjets, die zonder oorlogsverkla ring China zjjn binnengevallen, Chineesche steden hebben bezet en onschuldige Chi neesche burgers hebben vermoord. Het telegram besluit met uiting te geven aan de hoop, dat de onderteekenaars van het Kellogg-pact de noodige maatregelen zullen nemen om de gesignaleerde schen ding van het pact te doen eindigen en te bestraffen. HOT RUSSISCH OFFENSIEF GESLAAGD TOKIO, 26 Nor. (V.D.) Volgens be richten uit Charbin zetten de Russen hun opmarsch naar de stad voort. Na een strijd van ve4e uren gelukte het den Russen een spoorwegstation 270 KM. beoosten Charbin te bezetten. Russische cavalerie tracht het geheele traject tot Charbin te bezetten. 15000 Chineezen zouden gevangen geno men zijn. Het hoofdkwartier van het Roode leger bevindt rich thans in HaUar op Cbi- neesch grondgebied. Treurig slat aan een hnwetjjkc- Treurig slat ran een huwelijksplechtigheid Ueandeg heeft een huwelijksplechtigheid in een dorp bü Parijs een tragisch einde ge had. Volgens Poolsch gebruik worden bij het verlaten van de kerk uit een revolver eenige losse schoten gelost. Het ongeluk wilde ech ter, dat de revolver van den broeder der bruid met scherp geladen was. Toen het bruidspaar, begeleid door de familieleden, uit de kerk kwam, werd geschoten en de moeder van de bruid zonk Ineen. De onvrij willige moordenaar van zijn moeder werd ge arresteerd, terwijl de zeer ernstig gewonde vrouw naar het ziekenhuis werd overge- bracht. Een martelares der kuisehheid Wederom herhaalde zich in den laatsten tijd het drama der eerste Christentijden, dat een christelijke maagd hare kuischheid tot den dood verdedigde. Het drama ge beurde aan den linkeroever van den Boven- NU1, 00 KM. ten Noorden van bet Albert- meer. Twee jaar geleden werd de hoofdman van den Al vers tam door de vrouwen van zijn harem vergiftigd. ZUn zoon en opvolger erf de den harem van den vader en vermeer derde het aantal vrouwen tot 30. Maar hU verlangde er nog meer en sloeg zijn oogen op Martha een 18-jarige bekeerlinge uit den Aloerstam. HU was zóó verrukt over hare schoonheid, dat hU haar direct met zUn be doelingen in kennis stelde. Vol afschuw vluchtte het meisje midden ln den nacht door het donkere woud naar den Missiepost van An gal. Toen zU eindelUk weer naar haar dorp terugkeerde werd zU gegrepen maar op alle voorstellen antwoordde zU, liever te sterven dan God ooit te willen be leed igen en hare ziel te bevlekken. Toen werd zU aan een boom gebonden en gegee- seld. Ofschoon rij onuitstaanbare pijnen leed, bleef rij standvastig. De beul, een vertrou weling van den hoofdman, wierp haar daar na op den grond en trapte zoo lang op haar gezicht en haar lichaam, dat zij dood was. De bijzonderheden van den moord worden door de bevolking nog geheim gehouden uit vrees voor de Engelsche justitie. Drie dagen na het gebeurde kwam men de afschuwelijke daad op den Missiepost te weten. De mar teldood van het meisje had plaats op 10 Augustus 1929. tie wereldhaven van New Vork Aan een statistiek, die dezer dagen door het havenbestuur en de oficieele scheep- vaart-bureaux van New York gepubliceerd werd, ontleenen wij het volgende: de helft van den Amerikaanschen en 96 pCt. van den geheelen buitenlandschen handel en ver keer gaat over de haven van New York. De redenen, waarom aan de haven van New York zoo de voorkeur gegeven wordt boven de andere havens der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, berusten vooral op het feit, dat er geen enkele haven zoo ruim van moderne middelen voorzien is. als de haven van New-York. Daartoe behooren niet alleen de inrich tingen voor het in- en uitladen, die alle grooter en sterker zijn, als waar ter wereld ook, maar vooral de tallooze verbindingen met het achterland zijn hier van groote be- teekenis. Deze verbindingswegen van de ha ven en zijn aanlegstations met het binnen land bestaan gedeeltelijk uit kanalen, ge- deeltelUk uit spoorwegen en afzonderlijke wegen, speciaal voor auto's. Daardoor kan het verkeer in buitengewoon korten tijd af gewikkeld worden, zoodat de koopwaren, die met de zeeschepen aangevoerd worden, vaak reeds eenige uren na de ontlading op weg zijn naar het achterland. Meer dan 100 scheepvaartlijnen verbinden New York met alle landen der wereld en onder deze lij nen zijn er vele, waarvan de booten onder weg geen andere haven binnenloopen dan alleen New York. De tonnenmaat van de in- en uitgeloopen vrachtgoederen bedroeg in het afgelopoen jaar voor zoover het buiten-Amerikaanschen handel betrof, 25 millioen, terwijl tusschen New York en de overige Amerikaansche ha vens in ditzelfde tijdperk 42 millioen ton goederen verscheept werden. Een groote fa ciliteit voor het havenverkeer bestaat ook hierin, dat op den reuzengrooten pier nog ruimte is voor warenhuizen, kantoren en in- dustrieele ondernemingen, die met het over- zeesch verkeer in eenigeriei betrekking ••♦«an. ^wvcci mug een vrouw voor haar toilet besteden? Een niet al te goed gesitueerd handels man te Lyon kreeg onlangs een rekening thuis van een groot modemagazijn ten be drage van71.000 francs. Het bedrag vertegenwoordigde de in- koopen van zijn echtgenoote. Hij weigerde te betalen, daar zijn vrouw hem nergens in had gekend en geheel zon der zijn medeweten zoo buitensporig aan het koopen was gegaan. De directie van het modemagazijn diende toen een aanklacht tegen hem in. De zaak is nu voor de civiele rechtbank behandeld, en het modemagazijn is er niet goed afgekomen. De rechter meende, dat men in het magazijn had moeten begrijpen, dat de spilzieke dame haar boekje te buiten ging, en dat het ongehoord was het bedrag hare'r rekening zoo hoog te laten oploopen. Daar het inkomen van den heer des huizes niet meer dan 75.000 francs per jaar be draagt, werd berekend, dat de vrouw dan niet meer dan ongeveer 8500 francs voor haar toilet mag besteden. Het modemagazijn mag niet concludeeren, dat de echtgenoot stilzwijgend in de aankoopen zijner vrouw heeft toegestemd en deze laatste kan niet ter verantwoordiging worden geroepen om te betalen als rij de toestemming van haar niet had om de goederen te bestellen. Daar echter de goederen inderdaad ge leverd zijn, werd de echtgenoot veroor deeld tot betaling der utiliteitswaarde, welke op M00 francs werd geschat. Werken twt het Rtiksmeeesm Volgens bet „Hbld." zal het Rijksmuseum aan de tentoonstelling van Italiaansche kunst te Londen afstaan de schoone .Ma donna met Kind" van fra. Angeiieo en het vrouwenportret van Moroni. bestaan der Congregatie In het Geneeskundig Gesticht Voorburg te Vught is bet jubeljaar van bovengenoemde congregatie met een plechtige H. Mis be gonnen. Rector Hootsmans deelde mede dat Z.H. de Paus in een schrijven aan den Algemee nen Overste der Broeders de dubbele Con gregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes en der Zusters van Barmhartigheid geluk wenscht met het jubeljaar, den heer lijken arbeid in de verloopen eeuw verricht, prijst en op een geheel bijzondere wijze de Bloeders en Zusters en hun liefdewerken ze gent. Zijn overpeinzing duurde niet lang; na een paar minuten had hij zijn besluit geno men. Met den haastigen tred van iemand, die zich wat verlaat heeft, liep hij naar de deur onder de bewuste gele lantaarn en klopte op dezelfde manier van zijn twee voorgangers aan. Evenals beide vorige kee- ren verscheen ook nu, na een paar secon den wachten, het hoofd van den ouden Chinees. Maar al was de man stokoud, de magere, hoekige kop en diep gegroefde per- kamentachtige huid waren daarvan het beste bewijs, de schuin-oploopende spleet- oogen waren buitengewoon intelligent en in timideerend scherp van blik. Sherrington doorstond dit taxeeren echter kalm, onver schillig bijna. Hij begreep, dat zijn onver zorgd uiterlijk, zijn niet bepaald neldere boord, zijn afgedragen pak, zijn linnen schoenen, waarvan het naaisel begon los te laten, voor den man tegenover hem even zooveel aanbevelingen moesten zijn. En deze conclusie was vólkomen juist. De spleet- oogen namen hem vlug van het hoofd tot de voeten op, het achterdochtige kijken maakte plaats voor den gewonen starenden ondoorgrondelijken blik; het hoofd ver dween en de beide deuren werden geopend. Maar terwijl Sherrington, in zijn schik met dit onverhoopt snelle succes, naar binnen ging, overdacht hij in een opwelling van ver bittering, dat dit succes duur gekocht was. Wat zijn gevoelens ook mochten zijn, in de oogen van de Chineezen behóórde hij reeds tot de vogelvrij verklaarden van zijn ras tot de van de hand in den tand levende avonturiers, waarin het onbarmhartige Oos ten telkenmale weer een gedeelte van het invasie-leger van Westerlingen herschept. Die verbittering duurde echter maar kort: de paar oogenblikken, noodig voor het door loopen van de spaarzaam verlichte gang. Dadelijk toen de deur aan het andere einde openging, werd elk gevoel, werd elke ge dachte volkomen verdrongen door een be langstelling, welke hem geheel ln beslag nam. Want in plaats van het gewone, lage. verlichte, slecht geventileerde vertrek, dat hij verwacht had te zullen zien, zag hij een vrij gTOote zaal van het type cabaret-zaal. De wand tegenover de deur. waardoor hij juist binnengekomen was. werd ingenomen door een tooneel, op dat oogenblik afgeslo ten door een gordijn van soepel neerhan- rende zijde. De zaal zelf stond vol kleine tafeltjes en stoelen, waaromheen de bezoe kers. op de manier zooals men ln het een of andere café in de eerste de beste Wester- sche stad eveneens zou kunnen zien, van hun consumptie zaten te genieten. En uit een uitbouw, vlak bij het tooneel, zond een Chineesch orkest, half verscholen achter al lerlei planten, eigenaardige, opwindende muziek de zaal in. Maar verder vertoonde deze „gelegenheid" alle kenmerken van een speelhol en een „opiumkit". In den hoek schuin tegenover het tooneel stond een fan-tan-tafel, verlicht door laaghangende lampjes, met van boven donker afgedekte kapjes. Er om heen ston den drie of vier dikke rijen spelers en nieuwsgierige toeschouwers. Een eigenaardi ge geur stempelde het zoogenaamde café onmiddellijk tot hetgeen het was en de .cherpe doordringenden lucht van alcohol ad verteerde, dat er, behalve geneugten op ve lerlei gebied, ook die van overdadig gebruik van alcoholische dranken te genieten was. Terwijl Sherrington nog besluiteloos bi) de Zeur stond, hoorde hij een dronkemansstem, die den Chineeschen jongen op ruzie-toon een bevel gaf Hij keek den kant uit, waar het geluid vandaan gekomen was en zag en groep haU-dronfcen zeelui om een tafel tje in den hoek, tegenovergesteld aan dien n de tan-ten-' "Sei De 1 "v.*-n oeston- ien dus niet uitsluitend uit inlanders. Tusschen half-gesloten oogleden door ochten zijn oogen ae zaal verder af; het zonderlinge trio van de steeg, dat was het doel vair zijn komst. Zijn zoeken werd bij na dadelijk met succes bekroond, het witte pak van den Europeaan was, ondanks de meer dan slechte verlichting te opvallend, dan dat het hem ontgaan tam. De man zat aan een van de tafeltjes vlak hU bet too neel, op vrij grooten afstand van de deur en naast hem met den rug naar Sherrington toe zat een tweede man, naar zijn silhouet te oordeelen een Chinees, waarschijnlijk de gids, die hem er heen gebracht had. Sherrington nam den Europeaan scherp op. Het was nog een jonge man, niet ouder dan een jaar of vijf-en-twintig, met wat de menschen T» knap uiterlijk zouden noemen. Voor Sherrington's smaak echter was de mond te slap en de kin te weinig gepronon ceerd, te rond van lijn. Aan de manier waar op hij zat rond te kijken hij zat geen oogenblik stil was het duidelijk te zien, dat een soortgelijk milieu nieuw voor hem was een dat het hem buitengewoon interes seerde. Toen hem dit opviel, knikte Nick Sher rington tevreden. Een tourist op zoek naar obscure bezienswaardigheden een manier, die hem. gezien deze omgeving, waarschijn lijk duur te staan zou komen, want geen vijf tellen nadat Sherrington deze conclu sie getrokken had. zette een van de Chinee sche bedienden de bestelde consumptie neer: thee voor den Chinees en een glas voor den tourist, dat te oordeelcn raar vorm en grootte dezelfde minderwaardige whisky scfaaaa te bevatten als die. waarvan de geur afkomstig was, welke hem aan de eerste de beste kroeg in Londen denken deed. Het wild was dus voor het oogenblik veilig; maar waar was de jager? Chineezen waren er ge noeg en waarschijnlijk was het doel van hun aanwezigheid een en hetzelfde dronken zeelui zijn nu eenmaal, voor beroovlng ten minste, begeerenswaardige slachtoffers maar juist door bet groote aantal en gering uiterlijk verschil bleek een herkennen van de schimmige gedaante, welke hij ln de steeg langs rich had zien glippen, een on mogelijkheid. Maar ondanks dezen tegen slag bleef zijnvoornemen onveranderd be staan. Als dien'kwajongen daar want een kwajongen was het, anders zou hij zich nooit aan zulk een avontuur gewaagd heb ben werkelijl gevaar dreigde, dan moest degene, die ten opzichte van hem kwaad in den dn had, in dit geval de laatste van het schimmige trio, op een gegeven oogenblik den eersten zet doen. Tot dan kon hij ergens gaan zitten en zijn oogen den kost geven. Met een verveeld gezicht slenterde hi) de zaal in. Na even karzelen koos hij een ta feltje, een meter of zeven van het tafeltje, waaraan de blanke tourist benevens zijn gids zaten, verwijderd. Op het oogenblik, dat hy den stoel iets op zijde trok gleed een van de bedienden tusschen de dooreens taan de stoelen op hem toe en bleef in gedien stige afwachtende houding naast hem staan. De man had zijn gericht goed la be dwang. maar toch kv>m er b'i het hoorev van de bestelling: meloenpitten en thee, heel even een verbaasde uitdrukking in de eigenaardige spleetoogen. Geen drie minuten daarna was zijn laatste halve dollar in den zak van den bediende verdwenen en zat hij in ruil daarvoor met een hand vol koperen geldstukken, die hij eerst met een bedenkelijk gezicht bekeek en toen, onder de niet zeer opwekkende over peinzing, dat hij nu zijn laatste kans op iets beters voor een opwelling weggegooid had, op zitn beurt in zijn zak liet verdwij nen. Plotseling drong het tot hem door, dat het stemmengegons om hem heen verstomd was. Zoekend keek hij in het rond. Daar zag hij de oorzaak van de onverwachte stilte; het zwaar zijden gordijn was opengetrokken: het tooneel lag nu open, gereed voor de voor stelling. Het volgende oogenblik steeg er van alle kanten een gemompel van bewon dering op. Een meisje van vreemdsoortige schoonheid was van tusschen de coulissen te voorschijn getreden. Sherrington bekeek haar met een onverschilligen blik. Het wae niet voor den eersten keer, dat hij dit schouwspel zag: dit type vrouw met de amandelvormige oogen, het zwarte hoog- opgemaakt haar, de vermiljoenroode lip pen, het sterk geschminkte gezicht en dien dans, waaraan zij nu Juist begon, een dans van suggestieve standen en bewegingen. vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9