BOEK- en KUNSTHANDEL H. COEBERGH Terug naar het Christendom Trom wem im de lucht Telegrafisch Weerbericht yrw VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN I I ADVERTENTIÊN 35 ct.p. regel AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Het drama aan den Zuiderzeedijk De moord in Blij dorp Banklooper beroofd De zevende postvlucht naar Indië Lijk aangespoeld GED. OUDE GRACHT 74 - TELEF. 11041 Verschaft U ieder goed boek op ieder gebied Een afschuwelijke terecht stelling in Afghanistan DE AANLEG VAN DEN AFSLUITDIJK WIERINGEN- NOORD-HOLLANDSCHE KUST J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De opbouw van het Leidsche Stadhuis Telefoon No. 13866 (drié lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: p week 25 et.; per kwartaal 3.25; pe. post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooroitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17322 AUeabonné's op ditblad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden£ 0 fl [1H Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 1C fl bij een ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; wU.'doodelijken afloop; bij verlies vaneen hand, |4 OC bij verlies van een fCH bi j'n breuk van t j fl bijverliesv.ee* I I Awi duim ofwiisvineer: *WU» been of arm- I >U« anderen vinger. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 0 WU« doodelijken afloop: een Voet of een oog; duim of wijsvinger: been of arm: Er is een principieel verschil tusschen de neutrale en de katholieke pers. Wan neer de eerste en wij denken nu alleen aan de beste in de soort haar nieuwsberichten tijdig lanceert en aan haar lezers aangename verpoozing brengt, heeft hare taak volbracht. Geheel anders staat het met de katholieke pers. Ook zij heeft de zelfde taak, maar daarnaast heeft zij een apostolaat te vervullen van de meest verheven soort. Dagelijks heeft zij ten taak het volk te prediken de verheven beginselen van God en Zijn H. Kerk. Dagelijks te spreken met de duizenden lezers, onder wie er velen zijn, die overi gens slechts spaarzame voorlichting op katholieken grondslag ontvangen. Voor hen is hun katholiek dagblad een be langrijk deel van hun geestelijk voedsel. Verheven en verantwoordelijk is daarom het werk van den katholieken dagblad schrijver. Nimmer mag hij versagen, nimmer terugdeinzen, nimmer vermoeid worden, de banier des Kruises hoog voor het volk uit te dragen! Wij hebben onlangs in een artikel aan getoond, hoe er in Europa een streven gaande is, waarbij de Overheid haar be schermende hand weigert uit te strek ken over alles wat God en godsdienst betreft. Een verderfelijke literatuur, een zondig tooneel en dito bioscoop, mis schien weldra ter zijde gestaan door een dito radio, worden beschermd, wanneer zij dé heiligste instellingen van huwelijk en gezin aanranden in ontelbare vor men, maar God en godsdienst mogen volgens diezelfde Overheid worden neer geworpen in de goot. Weg met het chris tendom! dat is de leuze der moderne belagers in het oude Europa. Maar daartegenover zal de katholieke pers nimmer mogen ophouden om aan te heffen die andere leuze: terug naar het christendom! In de eerste plaats roepen wij daartoe op de jeugd. Een katholieke beweging, welke alleen zou bouwen op de mannen van heden, zou al bijzonder kortzichtig zijn. Al spoedig zullen die mannen be- hooren tot de oude garde. Dan moet er een nieuw beslacht gereed staan, om de taak op zijn schouders over te nemen. Dat geslacht is de tegenwoordige jeugd, welke tijdig moet worden voorbereid en geschoold, de jeugd van alle standen. De jeugd van de katholieke arbeiders, mid denstanders, landbouwers en werkgevers, in een phalanx van onverbreekbare een heid. Aan de jeugd roepen wij toe: schaart u aaneen en bereidt u voor ten strijd voor Koning Christus! Gij behoeft geen afstand te doen van alle ontspanningen, aan de jeugd inhae- rent. Gij moogt uw sport beoefenen, uw clubs behouden, maar begrijpt, dat gij daarnaast in onze moeilijke tijden nog een andere roeping, een verhevener taak te vervullen hebt! Dat ook gij moet mee werken tot verwezenlijking van de leuze: terug naar het Christendom! tegenover de verwoede aanvallen van alle vijande lijke machten. De jeugd kunnen wij hierbij onmogelijk missen, willen wij in de toekomst het pleit niet verliezen. Wij doen ook een beroep op onze pro- testantsche broeders van orthodoxen huize, opdat zij met ons te zamen zullen inzien, dat samenwerking ter bestrijding van hen, die het op de christelijke be ginselen en op elke christelijke levens uiting gemunt hebben, ook tegenover een vijandige Overheid, onafwijsbare plicht is. Kort geleden hield in den Hongaar- schen Calvijn-Bond de protestantsche staatssecretaris aan het Ministerie van Onderwijs een rede, waarin hij er den nadruk op legde, dat de bloei van het katholiek geloofsleven, welke ongetwij feld valt waar te nemen, ook voor de ge- loovige protestanten van nut kan zijn. Het verslag van de vergadering van den Hongaarschen Calvijn-Bond verwees verder naar de woorden van den een paar jaar geleden gestorven katholieken Bisschop van Stulweissenburg, Mgr. Pro- haszka: „Tusschen Pannonhalma (de oudste Benedictijner abdij van Hongarije, het symbool van het Hongaarsche ka tholicisme) en Debrezin (in den Hon gaarschen volksmond „het calvinistische Rome" geheeten) moet een gouden brug worden gebouwd." Dat komt op hetzelfde neer, als wanneer men in Nederland zou zeggen: Rome en Dordt moeten elkaar verstaan in den gezamenlijken strijd tegen alle ongeloof. Woorden, die zeker zeer behartigenswaardig zijn en die hier te lande door velen, maar nog niet door allen, die deze begrijpen moésten, wor den begrepen. Ten slotte moeten wij een beroep doen op het socialisme. Het socialisme is een leer van liefde en van haat tevens. Een leer van haat, in zooverre het den klas senstrijd predikt, een leer van liefde, in zooverre het zich ontfermt over den armen medebroeder. Wat is het socialisme verder? Niemand kan daarvan een behoorlijke definitie geven, want het verschilt van land tot land, van streek tot streek, soms van persoon tot persoon. Alleen moeten we constateeren, dat het bijna overal een der ergste machten is in den strijd tegen het christendom. Maar overigens is er van het oude socia lisme niet veel meer over. Marx, Engels en zoovele andere profeten uit de vorige eeuw zijn door de massa vergeten, onbe kende grootheden. Het socialisme is los geslagen van zijn oude ankers, het drijft als een groote ijsschots op de breede wereldzee, niet wetende waar het zal belanden. Maar niet te ontkennen valt, dat zich op die ijsschots naast vele godsdiensthaters, ook velen bevinden, die rijk zijn aan liefde voor den even- mensch en in wie de laatste vonk van gods'"'—- sentiment, misschien on- zich Joor ons, smeult. Ook on, hen moeten wij een beroep doen. Wij moeten nog trachten te red den, wat te redden valt, en mogen niet rusten voor wij hen, die op de levenszee dreigen te vergaan, vol erbarmende liefde weer naar ons hebben toegehaald. Ook voor het proletariaat dat nu nog tegenover ons staat geldt de roep: Terug naar het Christendom! Terug naar het christendom! dat is voor ons de groote leuze in den strijd onzer dagen. Terug naar het christendom! om die leuze wentelt een gansche wereldbewe ging. We leven in een grooten, in een heer lijken tijd, ten volle waard beleefd te worden door hen, die de teekenen des tijds begrijpen, al botsen ook de men ningen met steeds grooter hevigheid tegen elkaar aan. Voor ons Katholieken vooral, is het een heerlijke tijd, want naast veel scha duw is er ook veel'licht. Er komt een scheiding onder de geesten van goed en kwaad. En voor ons, die niet aarzelen, ryet twijfelen waar onze plaats is, is een heerlijke taak weggelegd. Een taak, waard om daarvoor vol geestdrift te ge raken. Die taak begrijpen we eerst goed, wan neer we geheel ons zijn en geheel ons kunnen stellen in dienst der beweging: terug naar het christendom! Terug naar Christus, Die ons de zege heeft voorspeld. Trouwen in een vliegmachine Is weer anders dan gewoon. Dus naar hedendaagsche zeden Valt dit gansch niet uit den toon. Plechtigheden zijn maar bijzaak, Als 't maar gaat met grooten spoed. En het geeft ook aan, hoe luchtig Men zoo vaak een huw'lijk doet. Trouwen is, zoo wordt er dikwijls Met een zuur gezicht gezegd, Als het springen in de ruimte: Of 't gaat goed of wel 't gaat slecht. Tot bewijs sprong eerst het bruidje, Toen de bruigom, blij van zin, Met een parachuut gewapend. En vol hoop het luchtruim in. Maar het springen in de ruimte Ging al heel gauw leelijk mis. En men kreeg in 't zelfde tempo 'n Dubbele begrafenis. Trouw, maar zonder parachute, Blijf op den beganen grond. Want zoo'n vliegend huw'lijksbootje Is toch drommels ongezond! MARTIN BERDEN Moordaanslag te Leeuwarden Een jonge vrouw getroffen Gisteravond heeft er te Leeuwarden aan het Pieterseliewalletje een moordaanslag plaats gehad, waarbij een nog jonge vrouw het slachtoffer is geworden. Deze leefde sa men met den handelsreiziger W.N. Bij zijn thuiskomst gisteravond ontstond er tusschen beiden ruzie waarbij N. zich zoo opwond dat hij op een gegeven oogenblik een revolver te voorschijn haalde en vijf schoten op de vrouw loste. Door twee scho ten in den buik getroffen, stortte de vrouw neer, terwijl op haar hulpgeroep de familie bij wie zij inwoonde te hulp snelde. De vrouw is naar het ziekenhuis overgebracht; haar toestand is ernstig N. was inmiddels gevlucht en is ondanks nasporingen der politie nog niet gevon den. Een buitengewoon politieblad Opsporing van een zwerver verzocht Een buitengewoon politieblad van gisteren bevat o.a. het volgende: De Officier van Justitie te Amsterdam brengt ter kennis van burgemeesters, hoofd commissarissen en commissarissen van po litie, in aansluiting met de daaromtrent reeds door den commissaris van politie in de 1ste sectie te Amsterdam verspreide be richten, dat op 17 Nov. 1929 in het water aan den Zuiderzeedijk te Amsterdam werd aangetroffen het geheel naakte lijkje van een naar schatting 35 jarig knaapje ong. 85 c.M. lang, met lichtblond haar en blauwe oogen (twee voortanden in de bovenkaak eenigszins ontstoken). Op 4 Nov. 1929 werden in de omgeving van de plaats, waar het lijkje gevonden werd, een man en een vrouw gezien in het bezit van een kinderwagen. De volgende signalementen werden gege ven: vah den man: lengte ongeveer 1.75 M., oud ongeveer 30 jaar, gekleed met donkere lange overjas en vermoedelijk bolhoed; van de vrouw: iets kleiner dan de man, flink postuur, gekleed met grijzen langen mantel en hoed, dragende een bril; van den kinderwagen: licht van kleur, ver moedelijk van riet vervaardigd, modern van vorm, op lage wielen. In verband met het bovenstaande doet de officier van justitie voornoemd, de vol gende verzoeken aan de in den aanhef ge noemde autoriteiten: 1. Ten spoedigste na ontvangst van dit Buitengewoon Politieblad een onderzoek te willen doen instellen in woonwagens en kin derbewaarplaatsen. teneinde na te gaan of een knaapje als omschreven, weg is. 2. De verblijfplaats te doen opsporen van Jacobus van Bemden, geb. te Zevenbergen 16 September 1882. schoenmaker, die zwer vende is in gezelschap van Bastiaantje Kno- de, geb. te Zevenbergen, 9 Pebr 1894, en haar kind Johannes Wilhelmus Enthoven, geb. te Utrecht 13 Maart 1927. Hij aantreffen wordt verzocht te doen nagaan, of het kind zich nog in hun gezel schap bevindt. Tot het verstrekken van .nlichtingen ge lieve men zich te wenden tot den C. v. P. Ie sectie- te Amsterdam (bui. Volewijks- park). Een belooning van f300.— wordt uitge loofd, welke zal worden verdeeld in overeen stemming met de belangrijkheid deze in lichtingen. Doodelijk ongeval Het 6-jarig zoontje van den landbouwer A. v. d. M. te Slagharen is bij het op hol slaan van het paard van een wagen geslin gerd en overreden. De kleine overleed bijna onmiddellijk aan de bekomen verwondingen. Scholen te Wassenaar wegens roodvonk gesloten Het aantal gevallen van roodvonk alhier neemt nog steeds toe. In verband daarmede zijn de R. K. Bewaarschool en een gedeelte der R. K. Meisjesschool tot 9 December a.s. gesloten. Voorloopige hechtenis van W.V. met 30 dagen verlengd De Vierde Kamer der Rotterdamsche Rechtbank heeft gistermiddag beslissing ge nomen inzake de verlenging van de voorloo pige hechtenis van den 33-jarigen tuinman W. Visser, verdacht van den moord op de 10- jarige Marietje van Os in den polder Blij- dorp. De voorloopige hechtenis van W. V. is met 30 dagen verlengd. Een nieuwe oproep In het Algemeen Politieblad komt de vol gende oproep inverband inet den moord op Marietje van Os, op 9 October 1929 in den polder Blijdorp voor: „Namens den rechter-commissaris mr. Franken belast met de behandeling van straf zaken te Rotterdam, verzoekt de C. v. P. Ie afdeeling (bureau Groote Paauwensteeg) spoedig ingelicht te worden over de antece denten (proces-verbaal en veroordeelingen) van Willem Visser, geboren te Amsterdam, 5 Maart 1896, tuinman, zich ook wel noemen de Huisman, Breemen, G. M. van Roode en Brouwer. A z z Actentasch met f 2000.gestolen Op den Bussumer grindweg tusschen de gemeenten Hilversum en Bussum heeft gis terenmiddag om ongeveer kwart over drie een brutale overval plaats gehad. Daar reed de ongeveer 40-jarige banklooper J. K., wo nende te Hilversum, per fiets komende uit de richting Bussum. Plotseling kwamen 2 mannen te voorschijn, die hem vastgrepen. Terwijl een der aanranders K. vasthield, ontrukte de andere hem de actentasch, waar in ongeveer f 2000.aan bankbiljetten van f 25.—, f 60.— en f 100.— waren. De banklooper kon van een der aanran ders, die ongeveer 25 jaar oud moeten zijn, een vrü nauwkeurig signalement geven. De Commissaris van Politie stelde onmid dellijk een uitgebreid onderzoek ter plaatse in, waarbij assistentie verleend werd door de Bussumsche politie en de hondenbrigade. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de P. H.-A. E. N., het zevende postvliegtuig naar Indië, gisteren om 14.40 te Weenen is aangekomen, De derde retourvlucht Het 3e retourvliegtuig is gister om 7.15 uur uit Bagdad vertrokken en om 12.12 uur te Aleppo aangekomen. Gisteren is te Texel benoorden de Koog aangespoeld het lijk van een vrouwspersoon van pl.m. 28 jaar, lang 1.70 M., met don kerblond, kort geknipt haar. De vrouw was gekleed in een grijzen mantel, met bruin bont afgezet. De Commissaris van politie in de le sec tie te Amsterdam is hiervan op de hoogte gesteld en er wordt thans onderzocht of er tusschen het vinden van dit lijk en dat van het kind eenig verband kan bestaan. Het staat reeds vast, dat de vrouw niet op Texel thuis behoorde. Presentiegeld voor de Amsterdamsche raadsleden Een vast bedrag per jaar en iets meer. Het in 1891 ingestelde presentiegeld voor raadsleden ad 3, werd In 1914 verhoogd tot 5. Dit bedrag is sindsdien ongewijzigd ge bleven. B. en W. van Amsterdam wijzen er nu op, dat afgescheiden van het feit, dat de tijdsomstandigheden zich na 1914 belangrijk hebben gewijzigd, ook de werkzaamheden van den raad sedert, als gevolg van de uitbrei ding der gemeente en der gemeentelijke be moeiingen, zoozeer zijn toegenomen, dat veel meer tijd gevraagd wordt voor het -werk, het welk aan het lidmaatschap van den raad verbonden is. Zij meenen dan ook, dat er alleszins re den is, om het daarheen te leiden, dat het bedrag van het presentiegeld eenigermate wordt verhoogd. Daar het B. en W. bekend is, dat vele leden van den raad het op prijs zouden stel len, wanneer het presentiegeld werd bepaald op een totaal'bedrag per jaar voor alle leden te zamen dit stelsel bestaat reeds in tal van andere gemeenten, o.a. te Rotterdam willen zij deze gelegenheid aangrijpen, om deze regeling thans ook hier in te voeren. Zij geven den raad in overweging, aan Ge deputeerde Staten te verzoeken, voor het jaar 1930 het presentiegeld te willen vaststel len op 32000, dat is 4000 meer dan op de begrooting voor 1930 is uitgetrokken. Vreeselijk einde van Habiboellah en trawanten 0* Een „Daily Mail"-correspondent te Pesha war (Br. Indië) seint aan zijn blad eenige bijzonderheden over het einde van den ban diet Bacha-Sachao en zijn „staf", een tijd lang heer en meester in Afghanistan. In het begin van dit jaar beklom Bacha den troon en noemde zichzelf Emir Habib oellah. Amanoellah was toen, zooals men weet, gedwongen afgetreden, wegens zijn po gingen om de Westersche cultuur ook in Afghanistan te grondvesten. De vorige maand werd Bacha, gelijk be kend, na een langdurigen oorlog in de ber gen, door Nadir Khan, den voormaligen mi nister van oorlog in Afghanistan, overwon nen en gevangen genomen. Thans is het doodvonnis tegen Bacha en zijn getrouwen voltrokken. Men hing hen op en liet hen hangen, tot zij bijna dood waren, waarna zij werden doodgeschoten. Verteld wordt, dat Bacha en zijn trawan ten na de veroordeeling bij hun haren naar de terechtstelling werden gesleept. Bij de geringste weifeling om zich voort te bewe gen, werden scherpe bajonetten als sporen gebruikt en de ongelukkigen werden door 't volk met steenen en vuilnis bestookt. Bacha was in ketenen geklonken, maar toch zoo, dat hij zich langzaam kon voortbewegen. De zes veroordeelden werden met tus- schenpoozen van 5 minuten opgehangen. Bacha was de laatste en moest dus de exe cutie der overigen aanzien. De stroppen om de halzen der veroordeel den waren zoo aangebracht, dat de dood strijd lang moest duren. Bacha zelf ging moedig den dood in. Hij wachtte lachend op den strop en, toen hij opgehangen werd, spotte hij tegen zijn beu len. Vijf minuten hing hij, toen hij door scho ten werd afgemaakt. Zijn lijk werd gefoto grafeerd en op de foto is zijn spottende grijnslach duidelijk zichtbaar. De lijken der terechtgestelden werden als buit voor de roofvogels geworpen. Het was de vreeselijkste executie, ooit in Afghanistan zelfs voorgekomen. Aan de gevolgen overleden Zondag overkwam M. v. Berkel te Uden een ongeluk met zijn motorrijwiel. Thans is hij in het gasthuis aan de gevolgen overle den. Een millioenenkwestie Wie moet de schade dragen? Voor de vierde kamer van de Haagsche Rechtbank werden gisteren de pleidooien gehouden in de zaak van de N. V. Mij. tot het aannemen van Waterbouwwerken v. h. A. Hofman te Haarlem tegen den Staat der Nederlanden, naar aanleiding van de uit voering van het werk van den aanleg van den afsluitdijk WieringenNoord-Holland- sche kust. Genoemde aannemingsmaatschappij had dit werk voor f 1.497.000 met een beslis- singstijd van veertien dagen na de aanbe steding aangenomen. Bij de uitvoering had zij groote teleurstelling ondervonden, in het bijzonder tengevolge van de zachtheid van den bodem. Het verlies, aldus door de firma Hofman geleden, werd door haar op méér dan één millioen gulden berekend. In de overeenkomst tusschen den Staat en de aannemingsmaatschappij ter zake van de opdracht van het werk komen verschil lende ingewikkelde bepalingen voor, terwijl bepaald was dat in alle gevallen, waarin niet was voorzien, partijen zouden zijn onderwor pen aan de voorschriften, door het Depar tement van Waterstaat voor aanbestedingen vastgesteld. Volgens par. 475 van de voorschriften komt schade, bij de uitvoering ontstaan buiten schuld en onafhankelijk van den wil van den aannemer, voor rekening van het Rijk. Op grond van die paragraaf stelde de fir ma Hofman een verzoek tot schadevergoe ding ten bedrage van één millioen gulden bij het Departement van Waterstaat in. De toenmalige Minister van Waterstaat wees echter alle aanspraken af en was van oordeel dat de geleden schade voor rekening van den aannemer moest komen. Na langdurige onderhandelingen werd overeengekomen, de kwestie aan het oordeel van een commissie van bindend advies voor te leggen, een instituut intusschen, dat nog niet bij de wet is geregeld. De volgende beide vragen werden ter be antwoording aan de commissie voorgelegd: Is alle voorkomende schade voor rekening van den aannemer? Enzoo neen, voor wiens rekening is dan de reeds voorgekomen schade? Zoowel de Aannemingsmij. Hofman als het Rijk erkende, dat het nooit de bedoeling was geweest, alle schade uitsluitend voor reke ning van den aannemer te doen komen. De commissie van advies beantwoordde intusschen de eerste vraag bevestigend, waardoor de tweede vraag verviel. Namens de firma Hofman heeft nu mr. J. E. W. Duys een eisch tot vernietiging van het bindend advies der commissie bij de Haagsche Rechtbank ingesteld, terwijl de Staat zich verweer stelde middels mr. J. H. Telders. (Een eisch tot schadevergoeding kan eerst worden ingesteld, indien en nadat het bin dend advies nietig zal zijn verklaard). Mr. Duys betoogde allereerst, dat de vraag die thans aan het oordeel van den rechter wordt onderworpen, als volgt luidt: Is de uitspraak dezer commissie al of niet ln strijd met de redelijkheid en billijkheid, waaraan volgens gevestigde jurisprudentie zulk een uitspraak heeft te voldoen? Hof man meent van wél. De commissie heeft te gen den uitdrukkelUken wil van beide par tijen den eerste vraag met „ja" beantwoord. Een bindend advies kan zijn een uitlegging, een verlengstuk eener overeenkomst, doch het mag nimmer een omverwerping van de overeenkomst zijn. Om die reden reeds is het bindend advies in strijd met de redelijkheid en de billijkheid te achten. Zelfs na de ervaringen en verrassingen, die technisch opgedaan waren met het werk, door Hofman geleverd, blijken de onvoorzie ne omstandigheden onafhankelijk van den wil van hem die het werk uitvoert, zulk een omvang te hebben, dat de raming van het tot stand komen der Zuiderzeewerken wel licht straks met ongeveer 700 millioen gul den zal zijn overschreden. Aan de Rechtbank wordt thans alleen ge vraagd, Hofman niet den weg af te snijden Moordaanslag te Leeuwarden. Een jonge vrouw het slachtoffer. Banklooper tusschen Hilversum en Bus* sum beroofd van 2000. Op Texel is een lijk aangespoeld. Deze vondst wordt in verband gebracht met het te Amsterdam gevonden kinderlijkje. De viering van het 60-jarig bestaan va* het St. Bemulphusgilde. Het Russisch-Chineesch conflict, China zegt toe herstel van den toestand aan den Oosterspoorweg vóór het conflict. De Sovjet troepen teruggetrokken uit het Chineesche gebied? De stappen van de Amerikaansdie regeering. Het eerste transport Duitsche kolonisten uit Rusland onderweg. De Duitsche ambassadeur bij den Pause- i ijken stoel overhandigt Z. H. den Paus een porceleinen servies naar aanleiding van zijn gouden priesterjubileum. Een aanvaring van de Mauretania. Bij een mijnongeval nabij Swansea zijn zeven arbeiders omgekomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 751 vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 19 min. Hoogste barometerstand 761.6 m.M. te Ziirich. Laagste barometerstand 743.3 m.M. te Valencia. Verwachting: matige, tijdelijk wellicht nog krachtige zuidelijke tot z.-westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk nog regen, weinig verandering in temperatuur. voor de tweede kwestie, n.l. of de werkelijk in concreto voorgekomen schaden voor reke ning van den Staat dan wel voor Hofman zijn. Indien de Rechtbank in overeenstemming met den wil van beide partijen de eene vraag ontkennend beantwoordt, dan zal na der dienen te worden onderzocht of de voor gekomen schaden ook inderdaad aan Hof man recht op schadevergoeding geven. Mr. Telders betoogde, dat mr. Duys heeft nagelaten de zaak in haar geheel te be schouwen. Daardoor acht pleiter zich even eens van een deel van zijn taak ontslagen. Pleiter beroept zich op prof. Meyers en op arresten van den Hoogen Raad om aan te toonen, dat alleen in geval van kwade trouw vernietiging van een overeenkomst als de onderhavige kan plaats hebben bij rech terlijke beslissing. De leden van de com missie staan hier buiten het geding. De commissie van advies heeft aangeno men, dat alle voorkomende schaden voor re kening van den aannemer zouden komen. De aannemer wist dat hij alle schaden voor zijn rekening moest nemen, zij het ook, dat aard- en zeebevingen werden uitgezonderd, omdat dan de goede trouw zou meebrengen dat de Staat een zeker deel van de schade vóör zijn rekening zou nemen. Van een dergelijke onvoorziene gebeurtenis is even wel geen sprake gebleken; zelfs waren ver zakkingen e. d. uitdrukkelijk in de overeen komst voorzien. Spr. gelooft, dat wanneer men een duide lijk inzicht heeft in deze zaak, de beslissing gemakkelijk zal vallen. Re- en dupliek volgden. Het O. M. zal 12 Dec. a.s. conclusie ne men. De tentoonstelling voor jeugdlectuur, welke gehouden wordt in de R. K. School aan de Nagtzaamstraat te Haarlem, is een groot succes Hierboven een kijkje op een der hoekjes van de zaal Op een andere plaats? Het Leidsche raadslid K. Sytsma heeft, met betrekking tot het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een opdracht aan den architect W. M. Dudok, te Hilversum, een voorstel bij den Raad ingediend, waar bij B. er. W. worden uitgenoodigd alsnog mede te deelen of door hen ook de vraag is overwogen of de bouw van een nieuw raadhuis op een andere plaats de voorkeur zou kunnen verdienen boven die op het oude terrein. Alsmede of onderzocht is, dat dat voor alle afdeelingen bij herbcuw be hoorlijke huisvestiging kan worden verleend en, voor zoover dit niet het geval mocht zijn of dan niet enkele afdeelingen, zooals bijv. die van gemeentewerken, elders zouden kun nen worden gehuisvest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1