Stadsnieuws Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Seringa Wuthrich, Haarlem (De Leidsche Courant EERSTE BLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Oliestook-inrichtingen Centrale Verwarming LAATSTE TELEGRAMMEN Agenda 30 November Stofzuigerhuis MAERTENS Barteijorisstr. 16 - Tel. No. 10756 MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANM Haarlem - Amsterdam is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT1LN Het treinongeluk te Meppel Engeland ontruimt het Rijnland nog vóór den vastgestelden termijn Sir Henry Deterding in de Ver. Staten De stap der Amerikaansche regeering inzake het Russisch- Chineesche conflict Ernstig mijnongeval bij Sevansea Noodlottig ongeval iTrichinebesmetting bij varkens Het bijzonder voorbereidend lager onderwijs Het ergerlijke geval van sabotage te Medan Aanrijding op den Jansweg Een luchtaanval op een ziekenhuis Twist op den Burgwal Gedood door de grijpers van een kraan BURGERLIJKE STAND Groote hoeveelheden gesmok kelde opium in beslag genomen 3600 K.G. oud jjzer ontvreemd GELOOF EN WETENSCHAP. DE UITZENDING VAN DEN K. R. O. OP MORGENAVOND Vereeniging „Kindervreugd" Uitslag verkooping HET DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE HALFWEG Streven en beleven op het R. K. Lyceum Het jubileum van den heer J. A. Luyten VAN ONZE RECHTBANK Faillissementen V erkoop. V erhuur, Inruilen, Reparaties „Kruisstraat afgesloten Herwonnen Levenskracht Het Lorentzmonument Na veel geluk in andere steden Jubileum J. Cluiter VRAAGT PROEFEXEMPLAAR 222 158% 165 347% 148 130 209 466 157 43/„ 129 157 173 376% 396% 158% 21 26% 189 132% 112 71 133% 101 5% 43 39 80% 192 24% 24% 575 151 375 349 95% 399% 53*/. 3% 3% Wil Machinist en hoofdconducteur veroordeeld ASSEN, 29 November De rechtbank te Assen veroordeelde U. E. H., hoofdconduc teur te Meppel en J. H. L„ machinist te Zwollerkerspel, die op 5 September jJ. met een personentrein van Meppel naar Steen- wijk op de open spoorbrug over de Smilder- vaart onder de gemeente Havelte door een onveilig sein zijn gereden, tengevolge waarvan de locomotief in het water is gestort ieder tot 1 maand hechtenis. De eisch van het O. M. was voor leder 6 weken hechtenis. voor emigranten en landverhuizers.* De ge- heele voorraad werd in beslag genomen, terwijl de kapitein zich ter beschikking van de justitie moet stellen. Uit Londen wordt geseind: Heden wordt begonnen met de ontrui ming van het laatste gedeelte van het Rijnland door de Britsche troepen. In de afgeloopen dagen zyn reeds verschillende troependeelen uit het Rijnland in Engeland aangekomen. Thans bevinden zich in het bezette gebied nog slechts twee Engelsche bataljons, wier terugroeping vóór den aan vang van de maand December reeds vast staat. Daardoor wordt de Britsche ontrui ming, die vóór den 15en December geëin digd moest zijn, dus eenige dagen ver vroegd. Zijne verklaring omtrent de konink lijke Shel. NEW-YORK, 29 Nov. Sir Henry Deter ding, die momenteel een reis naar de Ver. Staten maakt, verklaarde in een onderhoud bij zijn aankomst te New-York, dat de Ko ninklijke Shell haar petroleum-krijg in de Ver. Staten met onverminderde kracht zal blijven voortzetten. „Wij hebben nimmer compromissen gesloten en zullen dat ook in de toekomst niet doen," verklaarde Sir Henry en „concurrentie vreezen wij niet," voegde hij hieraan toe. Sir Detering is met de Homeric te New- York aangekomen. Hii is op weg naar Chi cago, waar hij de jaarlijksche vergadering van het American Petroleum Institute, die op 3 December a.s. gehouden wordt zal bij wonen. Naar aanleiding van de stappen van de Amerikaansche regeering bij de regeringen van Groot-Brittannië, Duitschland, Japan, Frankrijk en Italië inzake het Chineesch- Russisch conflict weet de „Daily Telegraph te melden, dat de Amerikaansche ambassa deur Dawes voor zijn bezoek aan den Minis ter van Buitenlandsche Zaken Henderson een bezoek heeft gebracht bij den Chinee- schen gezant De „Times" publiceert een bericht uit Tokio, waarin gezegd wordt, dat, volgens perstelegrammen uit Nanking China voornemens is Duitschland en de Vereenigde Staten te verzoeken, hun bemiddeling te willen verleenen na het herstel van den sta tus quo aan den Oost-Chineeschen spoorweg Men vermoedt, dat al deze pogingen der Chineesche regeering, evenals de ondernomen stappen te Genéve, erop gericht zijn, de aandacht van de publieke opinie in China van de capitulatie door de Chineesche re geering af te leiden. De strijd eindigt op de wijze, die door den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken was voorzien en be middeling lijkt hem thans overbodig. Zeven arbeiders omgekomen Zeven arbeiders LONDEN, 29 November In den afge loopen nacht vond In de Wernpwll-mijn te Peanclawdd in de nabijheid van Swansea een ernstige ontploffing plaats. Op het tijd stip, dat het ongeval plaats greep, bevonden zich in deze mijn 100 man, waarvan 13 in de betrokken schacht. Men vreest, dat 7 hunner om het leven zijn gekomen. Zes lij ken konden reeds worden geborgen. Naar het zevende wordt nog gezocht. Van de overige arbeiders in deze schacht werden twee licht gewond. Handgranaat, als hamer gebruikt, ontploft. BERLIJN, 29 Nov. Wolffbureau. Vol gens een bericht uit Weenen aan de Ber- hjner „Lokalanzeiger" kreeg een leerjongen in St. Paul (Lavantdal) van zijn patroon de opdracht eenige spijkers in te slaan. Toen de jongen geen hamer vond, zeide de patroon hem schertsend, dat hij maar een der oude handgranaten die op den grond lagen, moest gebruiken. De jongen deed dit, waarop de granaat ontplofte en hem beide armen van het lichaam rukte. MEDAN, 28 November (Aneta) In het gemeentelijk slachthuis is de laatste dagen trichinebesmetting bij varkens geconsta teerd, wat in Indië nog niet was voorgeko men. De vleeeschkeuringsdienst en de dienst voor Volksgezondheid troffen maatregelen tegen de consumptie van besmet vleesch. De besmette varkens zijn afkomstig van de Bataksche hoogvlakte. Sociëteit „St. Bavo," 6 uur Geel Wit, 7 uur gewone zittmgeri, 8 uur bestuur zieken fonds. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59 van 8 tot half 10 geopend. Stadsschouwburg, Wllsonsplein, 8 uur Het Vereenigd Tooneel „De Heilige Vlam" Palace, Groote Houtstraat, half 3 St. Nico- laasfeest, 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt Theater, Groote Markt, 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellin gen voor volwassenen. Luxor Theater, Groote Houtstraat, kwart over 8 Bioscoopvoorstelling. De gelijkstelling met het openbare By de behandeling der gemeentebegroo- ting, hebben gistermiddag de heeren Wol zak en Klein een voorstel ingediend, om een nadere regeling te treffen voor de subsi- dieering van het bijzonder voorbereidend la- „De raad der gemeente Haarlem, ger onderwijs. Het voorstel luidt als volgt: overwegende, dat het, met het oog op de stichting van nieuwe scholen voor Voorbe reidend Lager Onderwijs, gewenscht is, ook voor den bouw van de bijzondere scholen voor Voorbereidend Lager Onderwijs gelden beschikbaar te stellen, noodigt B. en W. uit, voorstellen te doen tot aanvulling der verordening tot regeling der voorwaarden, waarop aan bijzondere scholen voor Voorbereidend Lager Onderwijs te Haarlem subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend, in dien zin, dat aan ge noemde bijzondere scholen gelden voor den bouw worden beschikbaar gesteld op den voet als bij de L. O.-wet Is bepaald. MEDAN, 28 November (Aneta) De hoofdmandoer en vier koelies van de onder- neming Dolohilir zijn gearresteerd in ver- band met het gisteren gemelde geval van sa- j botage, waarbij over een afstand van 500 meter telefoonpalen omgekapt en draden losgerukt werden. De hoofdmandoer ontken de, maar de koelies hebben bekend. Naar de beweegredenen tot de daad wordt een onder zoek ingesteld- Gistermiddag reed op den Jansweg een auto. Een volgende auto reed den eersten ter hoogte van de zich daar bevindende vluchtheuvel, voorbij. Hij reed daardoor te gen een lantaarnpaal, waardoor de kap brak. Zeven patiënten gedood LONDEN, 29 November Een onlangs van Nanking naar Kanton gezonden Chi- neesch vliegtuig- heeft na een bomaanval op een deel der Kwangsi-troepen een bom la ten vallen op het Chineesch ziekenhuis te Kanton. Door de ontploffing werd een deel van het ziekenhuis vernield. Zeven zieken werden gedood en drie ern stig gewond. Gistermiddag kreeg H. S. op den Burgwal twist met J. B., waarbij deze laatste S. eeni ge steken in borst en rug toebracht. Hij liet zich in het St. Elisabeth's Gasthuis ver binden, waarna hy aangifte deed by de po litie. De politie stelt een onderzoek in. Een vreeselijkjn dood stierf een arbeider te Marseille, die met een van zijn kamera den was gaan liggen slapen in den grijper van een kolenkraan. Terwijl beide mannen in de door den gesloten grijper gevormde ruimte rustig sliepen, werd de kraan weer in werking gesteld en gingen de grijpers plotseling open. Eén der arbeiders stortte naar beneden en bleef ernstig gewond liggen. De andere arbeider was half uit de grijpers gegleden, teen deze zich weer sloten. Hij raakte met zijn hals er tusschen beklemd en het hoofd werd leterlijk van het lichaam gescheiden. Ondertrouwd: G. Peper en A. M. Kool. H. M. van der Kaay en C. J. L. van Em merik. P. de Groot en A. Hetem A. Jalink en M. Stroes. A. P. Gouwentak en L. J. M. Markese. C. Lijnzaad en W. C. Ooijevaar. Getrouwd: 28 Nov.: J. G. Hos er» J. C. G. P. Borst. F. H. A. Grimmon en A. M. C. Kobben. H. Nijdam en J. A. W. Mac- pherson. J. Sondorp en E. M. Roeland. H. W. Dames en C. Kervezee. D. Smink en G. van Berloo. Geboren 27 Nov.. M. Eichelsheim—de Vries z. C. C. BeelenNieuwenhuizen, d. 28 Nov.: A. Oskam—Vreeken d. Overleden: 26 Nov.: A. M. von Dykhorst, 40 jaar, Roosveldstraat J. M., 4 dagen, dochter vah L. G. Jansen, Spaamwouder- straat. 27 Nov.: M. T., 19 maanden, doch ter van W. J. Koster, Bisschop Ottostraat. De douane-beambten, die gisteren een be zoek brachten aan het in de haven van 1 Marseille liggende Fransche stoomschip j „Theophile Gautier", deden een merkwaar- i dige ontdekking. Het schip, dat van Bev- j roet en Jaffa kwam, bleek 230 K.G. opium j aan boord te hebben, voor een waarde van j 690.000 francs. De voorraad was voor het grootste deel tusschendeks ondergebracht, het gedeelte van het schip, dat bestemd is Gedurende twee maanden Gisteren heeft een agent van politie een man aangehouden, die in het Spoorlaar.tje achter het Phoenix-terrein oud-yzer ont vreemdde. Bij nader onderzoek bleek, dat de man sinds begin October van de opslag plaats der firma B en van de opslagplaats der gemeente op den Kinderhuissingel ruim 3600 K.G. oud-ijzer heeft weggenomen, het geen hij aan opkoopers heeft verkocht. Verder bleek, dat de man van een terrein op den Schalkwijkerweg, ten nadele van de firma S.. 100 dwarsliggers heeft gestolen, die hij ook aan opkoopers heeft verkocht. De man is de 37-jarige J. M., wonende alhier. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. PROF. DR. F. A. WEVE O.P., HOOGLEERAAR A AN DE HANDELS- HOOGESCHOOL TE TILBURG, OVER „FASCISME EN DEMOCRATIE" In de vijfde bijeenkomst van het seizoen 19291930. welke Donderdagavond in den Schouwburg Jansweg' werd gehouden, sprak Prof. dr. F. A. Weve O. P. over Fascisme en Democratie. Na opening met den Christelijken groet, introduceert de voorzitter, mr. F. Vorstman, den hooggeleerden spreker bij de talrijke aanwezigen. Fascisme en democratie, zegt de spreker, zijn beide begrippen, die in velerlei zinnen gebruikt worden; men kan ze daarom maar niet met een gebaar aanvaarden of vonnis sen. Ook zijn het meestal weer gecompliceer de begrippen, uit meerdere elementen samen gesteld en het komt er ook daarom op aan scherp te ontleden en te onderscheiden. Dit doende zullen we zien, dat er een de mocratie is die fascistisch kan optreden en een fascisme, dat democratische elementen bevat. Al zullen velen hierbij wel aan een vierkanten cirkel denken! Er is een revo lutionaire, op individualisme gebaseerde de mocratie en er is een democratie, die aan de ware en ook Christel'ike S'aatceonceptie ontspringt. Neemt men nu Fascisme in den meer algemeenen zin, ^ooais het zich in meerdere landen openbaart, dan beteekent het een streven om tot een straffere staats orde te geraken en wel op min of meer dictatoriale wijze. Maar dan komt het er Prof. Dr. F. A. Wcve O. P. slechts op aan wat men daarmee beoogt. De dictatoriale methode maakt wel dat dit fas cisme aan een democratischen regeerings- vorm tegengesteld is; Maar zulk een regee- ringsvorm is in ons stelsel dan ook slechts een middelgoed; het is niet onvoorwaardelijk verkeerd hem tijdelijk op te offeren met het doel daardoor het ware belang van het ge- heele volk beter te bereiken; dat hangt af van alle omstandigheden en in Italië schij nen de tijden voor een staatsgreep rijp te zijn geweest. Maar neemt men het Fascisme in strikten: •zin, het Italiaansche en dan niei enkel voor zoover hier de dictatoriale bestuursvorm wordt aangeduid, maar beziet men het naar zijn leerstelligen inhoyd en naai zijn be doelingen, dan schijnt het weer juiste en onjuiste elementen te bevatten. Onjuist is de opoffering van het individu aan de gemeenschap, het eenzijdige nationa lisme. Juist is daarnaast de hooge waar deering van de gemeenschap boven het par ticuliere belang, de verwerping dus van het individualisme en verder ook de gedachte van den organischen staat. Die opoffering van het individu maakt dat het Fascisme den democratischen bestuurs vorm principieel en noodzakelijk verwerpt, wat geheel tegen onze opvattingen is. Maar de geciteerde juiste gedachten zijn op zich zelf niet in strijd met een op democratische bedoelingen gericht bestuur. Er is dus te prijzen en af te wijzen. Er is bovenal af te wachten. Want alleen de toekomst zal kun nen leeren of het Fascisme, zichzelf loute rend, iets blijvends tot stand brengt wat heilzaam is voor den groei van den ster ken, organischen en in goeden zin democratischen staat, dien ook wij in ons christelijk stelsel begeeren, dan wel, of het zich in eerjijdig nationalistisshen zin ont wikkelen, als al dergelijke pogingen ten on der zal gaan in onwerkelijke en op den duur onvruchtbare machtspolitieK. Hoe dan ook, het is nuttig het stelsel to bestudeeren en zichzelf daarbij voortdurend op den waren zin der veelgebruikte termen democratie en fascisme kritisch te bezinnen „Qui bene distinguit bne docet", zeide het oude Latijnsche spreekwoord: men krijgt al leen licht in een probleem door scherp te onderscheiden. De Voorzitter dankte na afloop den hoog geleerden spreker voor zijn lezing, die met groote aandacht was gevolgd, waarna de bij eenkomst werd gesloten. De K. R. O. deelt ons mede, dat de Mi nister van Waterstaat heeft bepaald, dat het programma van Zaterdagavond 30 Novem ber, onderbroken moet worden van 910 uur, om aan den heer mr. H. P. Marchant, voorzitter van de Vrijzinnig-Democratische Partij, gelegenheid te geven een politieke redevoering te houden, welke door den Hui- zen-zender moet worden uitgezonden. 25ste St. Nicolaasfeest Woensdag 4 December a.s. geeft de Ver- eenighig .Kindervreugd" in de zaal van den Haarlemschen Kegelbond aan de Tempe liersstraat 's midags te half 3 het 25ste St. Nicolaasfeest, met medewerking van Mr. Conradi. Gisteren werd ten overstaan van Notaris N. J. Hoeflake te Haarlem in café „Zo- merlust" aan de Kosterstraat te Zandvoort openbaar verkocht het eeuwigdurend erf- pachtsrecht van een perceel grond met den eigendom van de daarop staande villa, ge naamd „Huize Henriëtte" en get. 44 te Zandvoort, aan de Zandvoortschelaan. Kooper werd de heer E. A. Jansen, q.q. te gen den prijs van f 11600. (vervolg) De volgende getuige S. had op dien be- wusten avond ook op den Haarlemmerweg in een vrachtauto gereden. In Halfweg reed hij ongeveer 25 K.M. en werd daar ingehaald door den luxe-auto van verdachte, waarvan hij de snelheid op 40 a 45 K.M. schatte. Hij had den fietsrijder niet eerder gezien dan op enkele meters voor den luxe-auto. Op een vraag van den president, waarom hij den wiel rijder niet eerder had opgemerkt, antwoord de verdachte, dat hij eenigermate verblind werd door het licht van de ondergaande zon. Getuige J. P., die naast S. in de auto had gezeten, en P. S. hadden beiden het ongeluk gezien en verklaarden dat verdachte met te groote snelheid had gereden. Het slachtoffer had bij het oversteken van den Haarlemmer weg zijn hand uitgestoken en een paar met.er voor den auto, had verdachte plotseling naar links uitgeweken. Ook hadden |ij geen sig nalen van verdachte gehoord. Gehoord werd nu de veldwachter R. v. d. B. Deze was na het ongeval ter plaatse ge weest en had het getuigenverhoor bijge woond. Toen hij verdachte vroeg naar zijn snelheid waarmede hij had gereden, ant woordde hij 40 a 45 K.M., den volgenden dag gaf hij een kleiner getal op. President: Hebt u den indruk dat hij het eerste getal, in zijn zenuwachtigen toestand, zoo maar opgaf, om iets te zeggen? Getuige: Neen, het leek mij eerder een spontaan zeggen van den juisten snelheid. Het O. M. was van meening, dat verdach te zeer roekeloos had gehandeld. Hij was, zooals hij verklaarde, bekend met den weg, dus ook bekend met de gevaren, waaraan men speciaal op dat punt bloot stond. Wat het verblindend licht der zon be treft, meende de officier, dat verdachte, zoo niet had moeten stoppen, dan toch zeer langzaam had moeten rijden. Spr. eischte tenslotte een hechtenisstraf van zes weken. De verdediger Mr. B. E. Asscher uit Am sterdam, betuigde zijn deelneming over het ongeluk en betreurde het zeer, dat een man in de kracht van zijn leven door een onge lukkig verkeersongeval het leven had verlo ren. Maar, aldus spr., dergelijke ongelukken worden niet voorkomen door dezen verdachte 6 weken hechtenisstraf op te leggen, dan moet het gemeentebestuur van Halfweg op het drukke punt een verkeersagent plaatsen. Vervolgens prees spr. de vaardigheden van verdachte als bestuurder, daar hij eenige maanden geleden te Zandvoort de eerste prijs had behaald in het behendigheidsrijden. Spr. betwijfelde vervolgens of uit het ge tuigenverhoor wel was gebleken, dat ver dachte werkelijk zoo snel had gereden. Wat de remmen van den auto van ver dachte betrof, memoreerde spr., dat in het rapport van den deskundige ook stond, dat de remmen, in ieder geval, niet onvoldoende waren. Spr. komt tenslotte tot de conclusie, dat verdachte geen schuld heeft, maar dat het een zuiver ongeluk is; hij vraagt daarom vrijspraak. Mocht echter de rechtbank van oordeel zijn, dat er wel schuld was, dan ver zocht spr. de hechtenisstraf te veranderen in een geldboete. Uitpraak over 14 dagen. stellenden er op te wijzen, dat er gelegenheid zal gegeven worden tot feliciteeren op Zon dagmiddag 1 December ten huize van den jubilaris, Kleverparkweg 103 en Maandag ochtend tijdens de huldiging in het schoolge bouw, Ged. Oude Gracht 120. Op waardige wijze heeft men dezer dagen op het Lyceum het traditioneele St Catha- rinafeest gevierd. De feestdag ving aan met een plechtige H. Mis, waaronder algemeene H. Communie. De studiebelangen der leerlingen, met name van de eindexamencandidaten, waren de bij zondere intentie, waarvor ae H. Mis ter eere van St. Catharina werd opgderagen. Circa half elf had in de Aula ae vergade ring van A. L. A. plaats. A. L. A. is de afkorting van den naam der leerlingenver- eeniging, gewijd aan Kunst, Letteren en Vriendschap. De jaarverslagen van de verschillende clubs werden uitgebracht: Orkest, Academie, Voetbal en Hockey, Schaak- en Damclub, alles passeerde de revue. Het jaarverslag over onze Lyceumcourant, „Tolle Lege," had de Zeereerw. Pater Esser voor eigen rekening genomen; de schrijftalenten, die hier op zoo frissche wijze worden aangekweekt en ge leid, konden meer voor „Tolle Lege" doen. Onder het zingen van het vaandellied werden de nieuwe leden van A. L. A. bin nengeleid; na de gebruikelijke drie hamer slagen en de uitreiking van de insignes, sprak de voorzitter een woord van geluk- wensch en opwekking. Met een slotwoord van Pater Rector nam deze zeer interessante bijeenkomst een einde. Daama werden onder groote belangstel ling voetbalwedstrijden gespeeld tusschen H.B-S. B en H.B.S. A; ook de Onderbou wers hebben zich kranig met elkaar ge meten. De H.B.S B was de winnende partij. De dag werd besloten met eenige leer zame filmen van de Holfu (Holiandsche Film-universiteit)de rolprenten werden mu zikaal geïllustreerd door plano, viool en gra- mophoon. Ongeveer tien uur in den avond had de feestdag een einde genomen. Het bestuur van A. L. A. mag met vol doening terugzien op de organisatie en het verloop van den St. Catharinadag, waarvoor zoowel bij Leeraren als bij Lycei'sten op rechte belangstelling bestond. Ook vele oud-leerlingen kwamen weer eens 'n kijkeje nemen op het Lyceum. De feestelijkheden. Er staan groot dingen te gebeuren a.s. Maandag, als de heer J. A. Luyten, hoofd van de R.k. Jongenschool en directeur van de R-K. Handelsavondschool zijn 25-jarig ju bileum bij het onderwijs viert. Maandagochtend om 8 uur wordt in de Paterskerk aan de Groenmarkt een gezongen H. Mis opgedragen voor den jubilaris. Om half li zullen onderwijzers en leerlin gen het hoofd in de school aan de Ged. Oude Gracht ontvngen, hem daar toespre ken en de noodige geschenken aanbieden. Het spreekt vanzelf, dat er bij deze hul diging nog verschillende deputaties van cor poraties aanwezig zullen zijn. Het feestcomité verzoekt ons nog, belang- Een advertentie-colporteur oplichter Hij was „door den commissaris" gestuurd. Den 20sten Juli stapte in de werkplaats van den kleermaker B. te Haarlem, de advertentie-corporteur A. C. binnen, die voor gaf door den commisaris van politie van Haarlem gezonden te worden, om B. te vragen een contract met hem af te sluiten om advertenties te plaatsen in het orgaan van den Nederlandschen Schermbond „De Schermer". Later bleek, dat de man heelemaal niet door den commissaris gestuurd was. De kleermaker B. verklaarde, dat hij al 10 jaar lang veel werk van den commis saris had gekregen. Hij was in dien tijd nog nooit lastig gevallen om een adverten tie in een of ander blad te plaatsen. Het verwonderde hem dan ook zeer, toen ver dachte op zekeren dag hem kwam verzoe ken om een advertentie-contract met hem af te sluiten. Verdachte zeide daarbij, dat de commissaris het zeer op prijs zou stellen, als hij het voorstel aannam. Getuige had geweigerd, daar adverteeren aan hem geen voordeelen bood. Verdachte drong echter zoodonig aan en bleef zoo lang praten, dat getuige, ook al om den commissaris te ple zieren, ten slotte 'n contract sloot, volgens welk hij verplicht werd gedurende twee jaar, elke maand tegen betaling van 4 een advertentie in „De Schermer" te plaat sen. Later bleek hem echter, dat verdachte niet door den commissaris was gestuurd. Verdachte ontkende, dat hij had gezegd, door den commissaris gestuurd te zijn. Hij was, zoo verklaarde hij, geen Haarlemmer; hij had op dien dag in de buurt van de kazerne, op de Bakenessergracht, aan een politie-agent gevraagd of er in de buurt een militaire kleermaker woonde: De agent wist het niet, doch wel woonde er in de buurt een politie-kleermaker, en naar dezen wees de agent hem den weg, zoodat ver dachte tot getuige had gezegd, ik word van de politie gestuurd. Gehoord werden nu de zoon en de echt- genoote van getuige. Deze hadden verdachte ook duidelijk hooren zeggen, dat hij door den commissaris ge zonden was. De echtgenoote had bovendien nog ge hoord, evenals B. zelf verklaard had, dat verdachte had gezegd, toen hij op het punt stond om weg te gaan: Denk er om, je zult er spijt van hebben, als je het niet doet. Deze woorden had B. heelemaal doen beslui ten om het contract aan te gaan. De patroon van verdachte werd ten slotte als getuige a décharge nog gehoord; deze verklaarde, dat verdachte een goede colpor teur was, en achtte hem niet in staat om door ongeoorloofde middelen contracten af te sluiten. Het O. M. achtte het feit van oplich ting wettig en overtuigend bewezen en eischte 50 boete, subs. 50 dagen hechte nis. De verdediger, mr. Ed. Emmering meende dat er van oplichting geen sprake was. Ver dachte had geen valschen naam, geen val- sche aanbevelingen opgegeven, doch alleen gezegd, dat hy door den commissaris ge stuurd was, hetgeen spr. als een klein handigheidje beschouwde, om zich te in- troduceeren. Spreker vroeg ten slotte voor zijn cliënt vrijspraak of een heele kleine geldboete. Uitspraak over 14 dagen. De Arrondissementsrechtbank te Haar lem deed gisteren de volgende uitspraken: J. G., schoenmaker, wonende te Wormer, Art. 247 W. v. S„ zes maanden gev. straf voorw. proéftijd drie jaren en bijz. voor waarden. G. M. W„ chauffeur, wonende te Heem stede, appèl overtr. Motor- en Rijwielregle ment, vonnis kantonrechter Haarlemmer meer bevestigd. A. W. H„ chauffeur, wonende te Heem stede, appèl overtr. Motor- en Rijwielregle ment, vrijgesproken. J. K„ meubelfabrikant, wonende te As sendelft. appèl overtr. Motor- en Rywielregie- ment, 15 boete subs. 15 dagen hecht. o.v. W. C., vrachtrijder, wonende te Castri- cum, veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, 50 boete subs. 30 dagen hecht. o.v. Woensdag 27 November 1929 werd door de Haarlemsche Rechtbank in staat van fail lissement verklaard: Klaas Moot, vischhande- laar, zaakdrijvende te 's-Gravenhage. Rechter-CommissarisJhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Curator: Mr. Dr. A. van der Flier, advocaat en procureur te IJmuiden. Wij weten nu allemaal wel, dat het verkeer in de Kruisstraat en Smedestraat, ook na de pas ingevoerde verkeerswijziging, nog niet is, zooals het behoort te zijn. De bestuurders van de voertuigen, die op de Groote Markt heel te goeder trouw de Smedestraat inrij- den, om in de Kruisstraat de richting Sta- tion te nemen, komen op den hoek Smede straatKruisstraat tot de gewaarwording, dat hun geen anderen uitweg openstaat dan de Krocht. Daarom is het een heel verstandige maat regel om op den hoek SmedestraatGroote Markt een bord te plaatsen, dat bovendien des avonds nog goed verlicht is, met de woorden: Kruisstraat afgesloten: en dan wordt voor de richting Station met een pijl naar de Jansstraat verwezen. Door den penningmeester van het Plaat selijk Comité der R. K. Vereeniging tot be strijding der tuberculose „Herwonnen Le venskracht" is ontvangen het bedrag van 118.88 zijnde de opbrengst van den feest avond op Zondag 17 November 1.1., aangebo den door de muziekver. „Utile Dulci" en d# Rederijkerskamer „St. Genesius", onderafd. St. Josephgezellen Haarlem I. Een woord van hartelijken dank aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt tot het welslagen van bovengenoemd en avond. Hedenmorgen is men begonnen met de plaatsing van het Lorentz-monument op het Lorentzplein. VRIJDAG, Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn ZUrich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopennagen Praag Weenen Warschau 29 NOVEMBER. 9.70 34.65 12.081/, 2.47% 59.30 48.10 12.95 34.15 66.35 66.60 66.35 7.30 34.80 27. - 9.80 34.75 12.0914 2.48% 59.40 48.20 13.05 34.30 66.45 66.70 66.50 7.40 34.90 29.- VRIJDAG, 29 NOVEMBER. Eindelijk te Haarlem betrapt Den laatsten tijd werden te Haarlem ver schillende winkeliers opgelicht. Bij de politie werd aangifte gedaan van vele brutale ge valletjes, en hoé zij ook zocht, de dader bleef onvindbaar. Op zekeren dag, toen hij weer een winke lier trachtte op te lichten, liet hy onwille keurig los, dat hij te Haarlem als kapper gewerkt had. Toen de winkelier later aangifte van de oplichting deed, vertelde hij ook deze bijzon derheid er bij. Een in die richting ingesteld onderzoek, bracht een foto van een kappers zaak, met het personeel in het geding. Met deze foto bezocht de politie de winkeliers, die het slachtoffer waren geworden, waarna ten slotte met zekerheid de dader kon wor den aangewezen. Een verder ingesteld onderzoek leidde tot aanhouding van den 22-jarigen kappers knecht W. B. Deze bekende te Haarlem een twaalftal winkeliers te hebben opgelicht. Hij vertelde dan door een of andere winke lier in de bwurt gezonden te zijn, om dit of dat te halen. Op deze manier nam hij sok ken, dassen, bonbons, portemonnaies, siga retten, enz. mede, en later bleken de men- schen er niets van te weten. Ook te Amsterdam, Leiden en Den Haag heeft hij zich aan dezelfde misdrijven schul dig gemaakt. Verschillende artikelen zijn reeds in be slag genomen. De jongen is in zekere bewaring gesteld. Vorige Koersen Opening heden Staatsleenlngen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 Nederi. 1916 t y, Nederi. 1917 N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij.... Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Cert. Flsk Rubber Separator ïweedsche Lucifers Mijnbouw Soeton Mijnbouw.. Alg. Exploratie Zondag 1 December a.s. herdenkt de heer J. Sluiter het heuglijk feit, dat hij vóór j 50 jaar het Amsterdamsche Duinwaterlei- I dingbedrijf (Leiduin) in dienst trad. Maan dagmorgen zal de jubilaris door de directie in het Machinegebouw aldaar gecomplimen teerd worden. Aan belangstelling zal het den jubilaris dien dag zeker niet ontbreken. 1 i Petroleum Jortscne Petr. Gaboes Kon Olie Periak Peudawa Continental Gil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubt Rott. Tapanoell Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Elgenü Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker H. V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Deh Batavia Dude Dell ostkust senembah Maxwell spoorwegen .Jnion Pacific vVaDasn ;hlc. Milw. St. Paul Kansas City South Orie Rallr Prolongatie lOlVis 102 99"/i6 99»/16 9513/16 42% 227/s IOIV16 102 9911/16 99"/io 9513/16 165 362% 155 130 210 478 160 173 396% 160% 21% 26% 185 131 111 130 100 68 253/8 253/g 575 370 348% 97% 399% 221 42 23x/g 54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2