GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE TWEEDE BLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Barbierswinkels Donderdags na 1 uur gesloten Een motorladder- wagen voor de brandweer Salaris verhooging Hoofdei - "-^rijven Waterleiding door Haarlem Tendentieuze cijfert I Staat van besommingen OVERVEEN BLOEMENDAAL POSTZEGELNIEUWS KUNST EN KENNIS De tocht van Byrd naar de Zuidpool Gisterenavond kwam de Raad dezer ge meente in vergadering bijeen, onder Voorzit terschap van den Burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doom. Afwezig was mevrouw H. Bigot-Kuss. De navolgende agendapunten werden ach tereenvolgens in behandeling genomen: Vaststelling Notulen. De notulen der vorige vergadering van 31 October j.l. werden ongewijzigd vastge steld. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving werden aangenomen eenige mededeelingen van door Ged. Sta ten goedgekeurde raadsbesluiten. Voorts waren ingekomen: Een brief van mevr. Bigot-Kuss, houden de mededeeling, dat zij tengevolge van ge mis aan samenwerking met het bestuur van de afd. Heemstede der S. D. A. P., ontslag neemt als raadslid; alsmede een brief van de afd. Heemstede van de S. D. A. P., waarbij wordt medege deeld, dat deze afdeeling met voorkennis van Partij- en Gewestelijk Bestuur (Noord- Holland Zuid) der S. D. A. P. besloten heeft, mevr. Bigot-Kuss, lid van den Raad, in het vervolg niet meer te beschouwen als haar vertegenwoordigster en woordvoerster. De VOORZITTER zeide niet te willen nalaten mevrouw Bigot-Kuss te danken voor hetgeen zij heeft gedaan en heeft willen doen in het belang van en voor de verdere ontwikkeling der gemeente. (Applaus). Plaatsvervangende hoofden Openbare Scholen Conform het voorstel van B. en W. wordt bepaald, dat aan een onderwijzer, die als plaatsvervangend hoofd van een openbare school voor lager Of voor U. L. O. is aan gewezen, een belooning zal worden uitge keerd, berekend naar f 100.per jaar. De aanwijzing van een onderwijzer tot plaats vervangend hoofd, alsmede de intrekking van zulk een aanwijzing vrarat aan B. en W. overgelaten- Verhuur woning hoofd O. L. School, Voorweg. B. en W. vragen machtiging om onder hands te verhuren aan het hoofd der O. L. school, aan den Voorweg, de woning gele gen onmiddellijk naast deze school, tegen een huurprijs van f 300.— De heer KWAK informeert, waarom de ze woning slechts voor f 300.wordt ver huurd. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat het salaris van het hoofd der school sinds jaren gebaseerd is op deze huurwaarde. Een verhooging der huurwaarde zou den persoon in kwestie dupeeren, omdat het salaris door het Rijk wordt vastgesteld en dus niet door de gemeente zou kunnen worden verhoogd. De gevraagde machtiging wordt vervol gens verleend. Benoeming lid Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs. Tot lid van deze Commissie wordt be noemd de heer J. Th. M. Steinhoff. Beschikbaarstelling gelden voor schoolmeubelen. Nic. Beetsschool. Voor de aanschaffing van schoolmeubelen ten behoeve van de Nicolaas Beetsschool worden de benoodigde gelden uit de gemeen tekas beschikbaar gesteld. Verhuur grond aan de Zand vaart. B. en W. worden gemachtigd onderhands te verhuren aan Th. G. van der Asdonk een strook grond, gelegen langs de Noordzijde der Zandvaart, naast het perceel Binnen weg No. 1. Afwijking bouwplan Adr. Pauwlaan-Koediefslaan. B. en W. stellen voor, om aan de N. V. „Grond- en Bouwbedrijf" te Heemstede, ont heffing te verleenen van het bouwplan Adriaan Pauwlaan-Koediefslaan, voor zoo ver betreft de zijdelingsche open ruimten der geheel links en geheel rechts ontwor pen perceelen van liet bouwcomplex aan de Oostzijde der van de Spiegellaan. Conform wordt besloten. Verordening op de sluiting van barbierswinkels en kapperssalons Ter vaststelling wordt aangeboden een ver ordening op de sluiting van barbierswinkels en kapperssalons. Artikel I van deze verordening luidt als volgt: Het is verboden een barbierswinkel of kapperssalon voor het publiek geopend te hebben: le. des Zondags; 2e. voor 's morgens 7 uur en na 's avonds 10 uur; a. op Zaterdag; b. op den dag, voorafgaande aan den Hemel vaa rtsdag c. op den werkdag, voorafgaande aan den lsten Kerstdag; 3e. voor 's morgens 7 uur en na des na middags 1 uur op Donderdag, uitgezon derd op de Donderdagen, die vallen in een week, waarin een erkende Christe lijke feestdag voorkomt; 4e. voor 's morgens 7 uur en na 's avonds 8 uur op alle andere dagen. De heer RIJKERS betreurt het, dat een dergelijke verordening van overheidswege moet worden gemaakt. Liever zag hij, dat de collega's dit onderling regelden. Spr. verwondert zich er over, dat volgens deze verordening een 73-urlge werkweek ontstaat, terwijl het Werktijdenbesluit van een 53- urige spreekt. De heer VAN UNEN begrijpt niet, waar om de gemeente een dergelijke verordening op verzoek in het leven roept. Belangheb benden moeten maar zorgen, dat zij zich aan het Werktijdenbesluit houden. Straks komen er kruideniers, slagers en bakkers, die allen om een verordenin0 vragen. Er zijn van overheidswege al genoeg verorde ningen. De heer VAN DER ERP vindt het logisch, dat een bepaalde categorie als de onder- werpelijke graag een gemeenschappelijke re geling heeft om dit Werktijdenbesluit zoo zacht mogelijk te doen drukken Als er iets aan hapert, is het hun eigen schuld. Zij krijgen nu precies datgene, waar zij om vroegen. De heer VAN UNEN merkt op, dat de Raad toch geen mandataris is van deze groepen en in opdracht maar verordeningen maakt. Het algemeen belang eischt deze ver ordening niet. De heer DE BOER voelt ook veel voor vrijheid, doch gunt den kappers gaarne hun rust. De bakkers hebben nu 's nachts ook geen werk, dank zij de wet. Een regeling van overheidswege belet, dat een of andere Onderkruiper zich niet stoort aan een on derlinge afspraak. Dat de kapperszaken om 8 uur sluiten, gaat z.i wel wat te ver en brengt ongerief. De heer VRING noemt deze verordening een bescherming tegen henzelven. De over heid treedt hier dus beschermend op en daarvoor voelt hij veel. De VOORZITTER antwoordt hierop, dat in het Werktijdenbesluit om de rusturen verplichtend zijn. Deze behooren dus v;\i de 73 uren te worden afgetrokken. Deze verordening kwam tot stand op verzoek van vele kappers in de gemeente. De controle j van overheidswege wordt hierdoor aanmer- j kelijk makkelijker gemaakt. Er wordt een zekere orde geschapen. In verband met de verdeeling der uren kunnen de zaken echter niet langer dan 8 uur 's avonds open blijven. De heer KWAK is van meening, dat deze verordening op de meest gezonde wijze tot stand is gekomen. Belanghebbenden vragen I het zelf. Van dwang is dus geen sprake, j Wat wil men beter? De heer VAN UNEN vindt het onjuist om verordeningen te maken, teneind' daardoor de controle makkelijker te maken. Men zou wel een bordje aan het Raadhuis kunnen hangenhier maakt men op verzoek verordeningen". De VOORZITTER merkt op, dat diverse gemeenten reeds een dergelijke regeling hebben. Men maakt nu eenmaal ook wel eens verordeningen om de menschen te helpen. Vervolgens wordt deze verordening onge wijzigd vastgesteld. De heer Van Unen stemt tegen. VIII. 2e Wijziging van de Verorde ning op de Vrijwillige Brandweer B. en W. stellen voor deze verordening in dien zin te veranderen, dat aan de leden van het korps de volgende jaarlijksche ver goedingen worden toegekend: aan den Opperbrandmeester f 150 aan de Brandmeesters ieder f 100 aan den Secretaris f 50 aan de Spuitgasten ieder f 10 b. Aan de reserve-chauffeurs wordt toege kend voor elke week, dat zij zich beschik baar moeten houden eene vergoeding van f 7.—. De heer VAN DER ERP betreurt het, dat bij deze verhooging var. de vergoedingen het personeel van de brandweer is verge ten. Het personeel doet evenzeer haar plicht. Spr. stelt voor, om de jaarlijksche vergoe ding voor het personeel ook met 100 pCt. te verhoogen en te brengen van f 10 op f 20.—. De heeren KWAK, VAN DER LINDEN en RIJKES steunen dit voorstel. De heer AUDRETSCH acht 100 pCt. ver hooging wel wat veel in vergelijking met de verhoogingen van de andere leden. De VOORZITTER meent, dat de spuit gasten er nog niet zoo kwaad aan toe zijn. Ze krijgen buiten hun jaarlijksche vergoe ding nog uurloon en bovendien kunnen ze premies behalen. Dat uurloon wordt boven dien zeer soepel en clement berekend. Het karakter van „Vrijwillige Brandweer" moet gehandhaafd blijven. Be kaderleden moeten ook de technische zijden beheerschen en moeten daarom ook beter betaald worden. Spr. is bereid de vergoeding voor de spuit gasten te verhoogen tot f 15. De heer VAN DER ERP wil het uurloon buiten beschouwing laten; dit is niets meer dikwijls minder dan een vergoeding voor derving van loon. De heer KWAK bepleit oOk de verhoo ging tot f 20. De VOORZITTER merkt op, dat de pjrik- kel en de aantrekkelijkheid zullen verdwij nen wanneer tot salarieering werd overge gaan. De mannen doen nu hun werk spon taan en met animo; er schuilt voor hen een eer in om actief te zijn. De reserve chauf feurs moeten hun vrijen Zondag opofferen en verdienen dat hun gemis aan vrijheid oq dein dag betaald wordt. Het voorstel van den heer v. d. Erf wordt vervolgens aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. „Wel, mevrouw, wilt U deze kaartjes voor I het bal van de brandweer nog hebben of niet?" Credietaanvrage gen brandweer. motor - ladderwa- B. en W. vragen een crediet var f 6525. voor de aanschaffing van een magirus-auto- ladderwagen. De heer RIJKES zag gaarne, dat de Chevroletwagen werd aangeschaft bij den vertegenwoordiger van de Chevrolet in Heemstede. Bij reparaties is dit zeer gemak kelijk. De heer VAN DER ERP vraagt, of het nu wel noodzakelijk is, om een dergelijke groot- steedsche oplossing te treffen. Is niet een goedkoopere oplossing moge lijk, bijv. door middel van een aanhangwa gen achter de motorspuit? Bij een aparte wagen behoort weer een chauffeur en een hulp-chauffeur. De heer DE BOER is nog niet overtuigd, van de noodzakelijkheid aan een dergelijken wagen. Heemstede heeft toch nog geen wol kenkrabbers. Er vloeien hieruit weer ver schillende consequenties, die ook geld kos ten (garage, personeel en uitrusting). De heer KWAK zegt, dat de ontwikkeling van de gemeente 'n dergelijken wagen eischt. Er zijn toch verschillende hooge gebouwen. De heer VAN UNEN zag ook gaarne een meer eenvoudige en goedkoopere oplossing. Moeten er nu bij brandalarm in Heemstede direct twee wagens uitrukken? De VOORZITTER antwordt hierop, dat de wagen eventueel via de Heemsteedsche Chevrolet dealer zal worden besteld. Een auto-ladderwagen is inderdaad zeer noodig. Het laddermateriaal is ongelukkig. De ladders gaan nu vanuit drie punten van de gemeente op handwagens. Dit duurt te lang en is bovendien gevaarlijk voor het verkeer. De reddingsfactor is hier de voornaamste factor. Redding van menschen er van de vele kostbare inboedels. Een- tractor voor de handwagens is onmogelijk, evenmin het vastkoppelen aan de motorspuit. Dan wordt het een te lange trein, die het verkeer be lemmert en de snelheid van de motorspuit te veel doet verminderen. Spr. zegt, dat men niet de put moet dem pen als het kalf .verdronken is. Er zijn ver schillende gebouwen en huizen die het be zit van een dergelijken wagen wettigen. De wagen kan in de bestaande garage. Spr. noemt de aanschaffing van een derge lijken wagen geen luxe, doch een absolute noodzakelijkheid gezien de uitbreiding van de gemeente en htc genre huizen. De heer VAN DER ERP meent, dat men wel wat al te hard van stapel wil loopen. Er is pas sinds eenige jaren een motor brandspuit. De groote gebouwen voorzien zelf reeds tegen brandgevaai en hebben veelal eigen brandbluschmateriaal De heer BREED merkt op, dat dit voor stel er met vlag en wimpel zou zijn door gegaan, als we dien wagen maar eens sen keer gemist hadden bij 'n ernstigen brand. Een andere oplossing zal niet zooveel min der kosten. Nadat de VOORZITTER uit een oogpunt van veiligheid deze voordracht nogmaals heeft verdedigd, wordt zij ongewpzigd aan genomen. De heer VAN DER ERF verklaart zich hier tegen. X. 6e Wijziging JaarwedJe- regeling ambtenaren B. en W. stellen voer de salarisgrenzen als volgt te wijzigen: I. de salarisgrenzen van den Directeur der gemeente gas-, duinwater- en electrici- teitsbedrijven te bepalen op 5500.tot 6100.— II. de salarisgrenzen van het Hoofd van den Dienst van Openbare Werken te bepa len op 4400.— tot 5000.—; III. de salarisgrenzen van den Controleur der gemeentefinanciën te bepalen op 4400 tot 5000; IV.aan de ambtenaren genoemd onder I D de volgende categorie toe te voegen met de daarachter gestelde salarisgrenzen: 4a. Opzichter (Bouwtoezicht) 2600.tot 3200.—; V. de toelage voor kleeding en uitrusting aan den Inspecteur van Politie te bepalen j op 175 per jaar. De heer de Boer merkt op, dat het zoo moeilijk is om over de salarieering van ambtenaren te spreken. Men kan dit zoo moeilijk beoordeelen. Spr. zag gaarne dat een commissie werd benoemd, die dit on derzoekt of is ook bereid uit entre nous te bespreken. De heer v. d. Erf betreurt het, dat alleen salarisverhooging van deze hoofdambtena ren wordt voorgesteld. Waarom ook niet van de lagere categoriën. Moeten de sala rissen verbeterd worden, dan zag spr. graag dat ze allen verbeterd werden. Laat een commissie uit den raad dit liever eerst on derzoeken. De heej- Vring merkt op, dat in de com missie voor Openbare Werken men algemeen van gevoelen was, dat het salaris van den directeur van Openbare Werken te laag was. Spr. bepleitte toen ook een verhooging van het salaris van den adjunct-directeur, De lagere regimen kunnen dan bij de be grooting aan de beurt komen. De heer Kwak zag ook gaarne, dat een commissie uit den raad onderzoekt in hoe verre de salarissen van het gemeente-per,, soneel herziening behoeven. De voorzitter kan de meening niet des- len, dat wanneer een bepaalde categoriè salarisverhooging behoeft, ineens al het andere personeel dit ook moet hebben. Hoofden van dienst krijgen bij de uitbrei ding van de gemeente steeds meer verant woordelijkheid, terwijl van hen initiatief verlangd wordt. De gemeente moet degelijke vakkundige leiders aan hare takken van dienst hebben. De andere categoriën zijn niet vergeten, hun werk Vrordt gewaardeerd. Zij worden echter goed betaald. In hoeveel particuliere zaken moet men dikwijls niet een directeur koopen! De heer v. d. Erf merkt op, dat het argument van den groei der gemeente ook kan worden aangevoerd voor de andere ca tegoriën en niet alleen voor de hoofden van bedrijven. Waaróm moeten altijd de best betaalden 't eerst weer verhoogd worden? De Voorzitter zegt, ciat bij den groei der gemeente de werkzaamheden en de verant woordelijkheid van de hoofden van dienst grooter worden, van de andere ambtenaren en werklieden blijven deze dezelfde. Uit breiding van het aantal krachten zal het gevolg zijn van dezen groei. Bovendien is dit voorstel ion de diverse raadscommissies uit voerig besproken en werden deze verhoo gingen zeer billijk gevonden. De salarissen van de andere groepen zijn zeer goed te noemen. Iedereen wil daarom ook graag bij de gemeente komen. Spr. acht het in het geheel niet gewenscht om hier een speciale commissie in het leven te roepen. Wethouder jhr. v. d. Poll merkt op, dat het salaris van den controleur der gemeente financiën niet in een commissie is bespro ken. De capaciteiten en het werk dat door dezen ambtenaar wordt verricht zijn echter van dien aard, dat de voorgestelde verhoo ging zeer gerechtvaardigd is. Dez* verhoo gingen hadden echter al veel eerder moeten komen. Wethouder dr. Droog merkt op, dat in vergelijking met de salarissen in het parti culier bedrijf, de salarissen van de hoofden van Dienst in deze gemeente veel te laag zijn. Het zou zeer jammer zijn als wij deze ambtenaren verloren. Men moet niet wach ten totdat zij elders solliciteeren, dan zou het een soort dreigement gaan worden. Men moet hier preventief werken. In vergelijking met banken en andere instellingen zijn de overige krachten allerminst slecht gesala rieerd. Bij de provincie redeneert men ook zoo. Daar worden de salarissen van de hoofden van takken van dienst niet verge leken met de salarissen der andere ambte naren. De heer Van Unen merkt op, dat het by de salariskwestie altijd gemakkelijk is oin den besten en royaalsten jongen te spelen. De verantwoordelijkheid van de hoofden van takken van dienst moet betaald worden. Met het particulier bedrijf kunnen deze salarissen niet worden vergeleken. Dit houdt geen verband met de andere salaris sen. De heer Van der Erf trekt daarop zijn voorstel in. Het voorstel vair B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met 113 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Linden, Schelvis en v.d. Erf. XI Toetreding lid Centrale Ver. tot behartiging belangen Ze nuw- en Zielszieken B. en W. vragen machtiging om de ge meente te doen toetreden als lid der Cen trale Vereeniging ter Behartiging der Maat schappelijke Belangen van Zenuw- en Ziels zieken, tegen een jaarlijksche contributie van f 50. Conform wordt besloten. XII Exploitatie Badhuis en Zwemvijvers B. en W. vragen machtiging: a. de door dit College laatstelijk onder dagteekening van 4 Juli 1922 met de Ver eeniging tot Exploitatie van eene Bad- en Zweminrichting, 'gevestigd te Heemstede, gesloten overeenkomst betreffende de exploi tatie van de zwemvijvers, op te zeggen; b. een Commissie te benoemen, die zich naar de door hen te stellen regelen met de exploitatie van de zwemvijvers en het bad huis zal belasten. De heer VAN UNEN vraagt, welke de re den is, dat wordt voorgesteld deze exploitatie nu ineens in eigen beheer te nemen. De ver eeniging heeft toch reeds jaren lang goed werk verricht. Zijn er geen ernstige motie ven, dan is spr. niet voor verandering. Wethouder Dr. DROOG antwoordt hier op, dat het besturen van een zwemvijver zeer verantwoordelijk werk is. Er zijn ver schillende gevaren, zoowel gevaren van verdrinken, als van moreeler.- en econo- mischen aard. B. en W. zijn buitengewoon tevreden over den gang van zaken en over de werkzaam heden van het bestuur en willen daarom ook dit Bestuur intact houden. Er is ech ter gebleken, dat meer dan eens gepoogd is om een zeer verdienstelijk lid van het Be stuur er uit te wippen en om dit te voor komen, willen B. en W. deze benoemingen geheel in hun hand hebben. Alleen op deze wijze zijn zij verantwoordelijk voor het be heer der Zwemvijvers. Dit bestuur zal onge wijzigd blijven; het gaat slechts over even- tueele aanvullingen. De heer VAN UNEN kan zich na deze zeer voorzichtige toelichting, die echter veel zegt, met dit voorstel vereenigen. De heer v. d. LINDEN zag gaarne, dat een vertegenwoordiger van den arbeiders stand bij een volgende vacature in aanmer king kwam. XIII. Waterlevering door Haarlem B. en W. vragen machtiging om met het Gemeentebestuur van Haarlem eene over eenkomst aan te gaan inzake de levering van duinwater door Haarlem aan Heemstede, met dien verstande, dat de prijs zal bedragen 13 cent per M3. en dat per etmaal en per uur niet meer water betrokken zal mogen worden dan respectievelijk 400 M3. en 60 M3., terwijl bfj eventueele overschrijding dezer getallen voor het meerdere een prijs van 36 cent per M3. verschuldigd zal zijn, zullende deze overeenkomst verder worden aangegaan op den grondslag van de bepalin gen opgenomen in de betrekkelijke concept overeenkomst. De heer VAN DER ERF noemt den prijs van f 0.36 wel wat erg hoog en vraagt de reden hiervan. Wethouder Dr. DROOG zegt, dat hier een gevoelige snaar wordt aangeraakt. Ook hij acht dezen prijs bijzonder hoog. Het is al tijd de goede gewoonte geweest, dat de ge meente haar prijs bepaalt, ook in aanmer king genomen 't doel waarover 't een en an der wordt gebruikt. Water wordt gebruikt op hygiënische gronden. Dit valt spr. tegen van Haarlem, vooral waar deze gemeente zoo gauw klaar is met te zeggen, dat Heem stede overvraagt. Bij het abattoir in Haarlem werd in de laatste jaren meer dan f 100.000.winst gemaakt. Hierop kwamen adressen van de zijde der slagers. Bij overschrijving is het een abnormale winst. De VOORZITTER merkt op, dat hij lie ver niet had willen aanroeren de opmerking, die wel eens gemaakt wordt, dat Heemstede altijd het meeste vraagt. De prijs van f 0.36 voor het surplus is eigenlijk slechts een boete-bepaling, wanneer de gemeente over een bepaald maximum heen is. Dit zal ech ter wel nooit het geval zijn. De goede ver houding met Amsterdam blijft bovendien bestaan. De regeling met Haarlem is een reserve-kwestie. Men mag hier Haarlem ech ter niet onredelijk beschouwen, want gaat Heemstede boven dat maximum, dan geeft dit aan Haarlem veel extra werk, Heemstede zal dan blij zijn nog water te kunnen krij gen, al wordt het duurder betaald. XIV. Kasgeldleening 1930 B. en W. vragen machtiging voor het jaar 1930 kasgeldleeningen aan te gaan en wel tot een zoodanig bedrag, dat op geen enkel tijdstip van het jaar een bedrag van twee millioen gulden zal worden overschreden. De gevraagde machtiging wordt verleend. Rondvraag Boomplantdagen De heer v. d. LINDEN brengt dank voor de organisatie van den boomplantdag. Bij gelegenheid zag spr. gaarne, dat de raads leden werden uitgenoodigd, tegenwoordig te zijn. Tendentieuze cijfers De heer KWAK merkt op in „H. D." ge lezen te hebben in een beschouwing over de nieuwe begrooting van Heemstede, dat Heemstede 7—8 ton vooruit is gegaan. Spr. heeft dit echter niet in de begrooting kun nen constateeren. Wethouder v. d. POLL antwoordt, dat hij wilde, dat de heer Kwak gelijk had. Spr. be grijpt niet, dat een courant de cijfers niet beter onderzoekt, het is maar weer klakke loos neergeschreven. Ze zien toch, dat er een schuldenlast is, waarvoor niet is geleend. De schuldenlast was op 1 Januari 1927 7 ton minder. Verder staat er met vette let ters als uitgaaf vermeld die f 210.000 van het reservefonds, dit is er ook weer naast. Dat bedrag is gestort in een fonds dat f 357.000 groot was, hetgeen ook weer een achteruitgang beteekent van f 147.000. Al deze cijfers zijn tendentieus. Een ingezonden stuk hiertegen zou echter niet met vette let ters op de eerste pagina komen! De heer KWAK betreurt dit stemming maken tegen Heemstede. Mevr. DE VOOGT hoopt, dat meerdere boomplantdagen velgen. Hierna gaat de Raad in geheime zitting. Feestvergadering Blocmistarbeiders St. Deus Dedit Ieder jaar geeft de R. K. bloemistarbeiders Vereeniging St. Deus De dit aan hare leden een prettigen avond. In den regel is dit muziek en humor, maar voor dit jaar was het bestuur van die gewoonte afgeweken en heeft er een film avond van gemaakt, waarvoor zij den heer H. A. Meeuwenoord bereid gevonden hadden en waarvoor hij als nummer had gekozen de fraaie Credo-film. De opkomst der leden met dames was vrij groot. De voorzitter, de heer J. C. Behage, opende den avond met den Chr. groet en een woord van welkom, ook aan de Eerw. broeders en de afgevaardigden van de afd. Haarlem en Bennebroek. Tevens wilde de voorzitter deze gelegen heid te baat nemen om na een dankwoord aan de werkers, als Hoofdbestuur, de Cen- traie, medebestuurden en de altijd ijverige leden, de meer laksche en vooral de jonge ren aan te sporen meer aan het actieve vereenigingswerk deel te nemen. Is het u bekend, vraagt de voorzitter, nu het contract afloopt, en vermoedelijk opge zegd zal worden, hoe straks het contract zal luiden, of hoe de regeling der kindertoela gen zal zijn. Is het U, jongelui, onverschil lig of u, wanneer gij oud zijt, zoo maar aan den dijk gezet zult worden? Werkt dan allen mee, roept spr. om zoo wel onze geestelijke als maatschappelijke belangen zoo goed mogelijk te behartigen. Tenslotte doet spr. een beroep op de aan wezigen door een bi ij venden steun der stui versactie, ten doel hebbende de T. B. C. te bestrijden. Het verdere van den avond was toever trouwd aan den heer H. A. Meeuwenoord, als filmoperateur. Een verrassing was zeker eerst die van de hier eenige jaren geleden gehouden groote bloemententoonstelling, die, zooals de heer Meeuwenoord zeide, zoo nauw verband houdt met deze vereeniging. Wij wandelden nog weer eens zoo gezel lig door dezen bloementuin, naar pracht van planten in de groote gebouwen. Weer za gen wij de wapperende vlaggen op het Val kenburgerplein. H. M. de Koningin op be zoek evenals de Minister president. Kortom je leefde nog eens mee met die bloemen weelde. Maar hoofdzaak was natuurlijk de „Credo". En de aanwezigen waren wel onder den indruk, vooral als ten slotte het geloof over het ongeloof zegeviert bij die genezing. De voorzitter was dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen als hij vooral den heer Meeuwenoord dank zegt voor den genotvollen avond, waarna hij om 11 uur met den Christelijken groet sluit. Op retraite Morgenavond vertrekt een gezelschap van 25 leden van de retraiteclub, onderafd. van de afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond naar Noordwijkerhout om daar in 3 dagen van heilige afzondering eens meer de geestelijke belangen te behar tigen. Onzerzijds wenschen wij de deelnemers aan dit heerlijke zielenwerk eenige devote dagen. De reis gaat per autobus van de firma Bolhuis te Noordwijk aan Zee, en vertrekt om 5 uur van het Raadhuisplein. Vergadering Tuinlieden Als gewoonlijk was de belangstelling voor deze vergadering weer vrij groot. Nadat wederom een nieuw lid was geïn stalleerd, kwam ter sprake de herdenking van het 20-jarig bestaan in 1930, dat meer speciaal herdacht zal worden met een groote tentoonstelling. Temeer nog, daar op deze tentoonstelling ook, behalve Dahlia's, groen ten -en fruit, ook anjers zullen geëxposeerd worden, was de opgave aan de deelname tot het kweeken van eenige soorten anjers, die voor dit doel zullen beschikbaar gesteld wor den, vrij groot. Vastgesteld werd, dat zoowel collectief als vrij ingezonden zal worden, zoodat het iets grootsch belooft te worden. Een voorloopige gedachtenwisseling werd gehouden over het vaststellen der prijzen. De regelingscommissie ter voorbereiding werd verzocht iedere maand in eene gecom bineerde vergadering met het bestuur be sprekingen te houden. Ter keuring was door den heer B. Nieu- wenhuis ingezonden een prachtcollectie Cy clamen, waarvoor hem 10 punten werden toegekend. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur, om heestertakken met of zonder bessen, waren veel soorten ingezonden, ook velen waarvan de naam niet bekend was, maar door de leden op naam werden ge bracht. De heer W. H. Niewerf hield vervolgens een zeer leerzame inleiding met lichtbeelden, betreffende de rozencultuur. Inleider behan- derde achteenvolgens het stekken, oculee- ren, buiten en in de kas, het snoeien van de verschillende soorten als struikrozen, stamrozen en klimrozen. De goede beelden op 't doek verduidelijkten heel goed de leer zame besprekingen. En dat een en ander met aandacht gevolgd was, bleek wel uit de ver schillende vragen, welke zeker naar genoegen der leden werden beantwoord. Van de rondvraag werd veel gebruik ge maakt, waarna de voorzitter den leerzamen avond sloot met een woord van dank. van de Donderdag aan den Rijksvischafslag aangekomen stoomtrawlers: Ommering 375 f 4500. Nellie 200 - 1900.— Alma 310 - 2200.— Freija 250 - 2500. Amalia 55 - 1700. Derika 2 270 - 1900.— Derika 4 285 - 2100.— Derika 3 350 2900.— Urania 50 - 1800. Turkoise 70 - 2600. Begonia 80 - 2300. Amstelstroom 75 - 2100. Kennemerduin 255 - 3000. Maasmond 170 - 1600. Rijnmond 335 - 3000. Zaanstroom 4 350 - 3300. Eendracht I 360 - 3700. Pelikaan 115 - 2400. Walvisch 55 - 1500.— Dolfijn 80 - 1600.— L. 2612 - 700.— Biljartdcmonstratic mej. Schrier Zater dagavond zal de bekende mej. Schrier een demonstratie houden in café de Kastanje boom te Heemstede. Zij zal een partij van 600450 spelen tegen den heer W. Kobus, eveneens een bekende op het groene laken. Dit zal zeker voor liefhebbers van biljar ten een interessante avond worden. R. K. Volksbond Dinsdagavond had in de St. Aloysiusschool aan het Zandvoorter- pad de tweede ledenvergadering plaats van den R. K. Volksbond in dit winterseizoen. Te circa half acht opende de voorzitter deze vergadering met gebed en heette allen van harte welkom; het deed hem een genoegen, dat de aanwezigen aan den kernachtigen oproep van den secretaris gevolg hadden gegeven. Zooals op de agenda vermeld stond, zou de mendaccordeonclub „Con Amore" deze ledenvergadering met enkele nummer tjes opluisteren. Na 'n kort welkomstwoord tot directeur en de jeugdige muzikanten, werd met de afwerking van het program begonnen, en het was werkelijk aardig om te hooren, wat de jongens in 8 maanden tijd geleerd hadden en na ieder stuk kregen zij een dankbaar applaus. Aan het einde van hun programma werd een woord van dank en felicitatie aan den heer Dijkstra gebracht en de jongens werden op een kleine versna pering onthaald. Hierna werd de vergadering voortgezet. De secretaris las de notulen voor der vorige vergadering, welke onder dank zegging werden vastgesteld. Wederom wer den eenige nieuwe leden met een toepasse lijk woord geïnstalleerd en de voorzitter sprak den wensch uit, dat hij in die leden mocht begroeten trouwe leden van den R.- K. Volksbond. Onder de ingekomen stukken was een schrijven binnengekomen aangaan de een regeling van de verhouding tusschen de St. Josefgezellenvereeniging en den Nederlandsche R. K. Volksbond in het Bis dom Haarlem op plaatsen, waar de St. Jo- zefgezellenvereeniging slechts ongehuwde leden omvat. Een dezer artikelen luidt als volgt; De St. Jos. Gez. Ver. laat haar leden vrij om op 21-jarigen leeftijd over te gaan tot d-! plaatselijke afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond en verplicht zich om haar leden op 25-jarigen leeftijd haar organisa tie te doen verlaten o mtot die van den N. R. K. Volksbond over te gaan. Als regel geldt dat zij, die lid worden van den Ned. R. K. Volksbond niet tegelijkertijd lid kunnen blij ven van de St. Jozef Gezellen Vereeniging. Door den voorzitter werd de heer Kooiman welkom geheeten en hij wenschte hem ge luk met zijn benoeming als lid van den Ge meenteraad van Bloemendaal, waardoor deze afgevaardigde beter de belangen van de ar beiders in den Raad kan behartigen. De voor zitter bracht een wijziging in de agenda en stelde in verband met de begrooting eerst de behandeling van den beschrijvingsbrief „Centrale Raad" aan de orde. Elk voorstel werd afzonderlijk door den voorzitter behan- handeld. Het verslag van de gewestelijke werd vrij mandaat gegeven. Bij de behande ling van de begrooting, die vlot van stapel liep, werd op de post uitgaven een nieuwe post gebracht, subsidie 10 voor de mond- accordeonclub „Con Amore"! Met algemeene stemmen werd de begrooting voor 1930 aan genomen. Bij de behandeling van de begroo ting werd tevens het beleid van het bestuur ter sprake gebracht. Door den heer Van Woensel werd een woord van dank aan het bestuur gebracht voor het beleid en de wijze waarop alle vereenigingszaken werden be handeld. Het verslag van de geweestelijke vergadering zal op de eerstvolgende leden vergadering worden uitgebracht. Voor de rondvraag was veel animo. De voorzitter van de Huisvlijttentoonstellingscommissie vestig de nog eens de aandacht op de circulaire, die eenige weken geleden aan de leden werd gezonden betreffende in inzending voor de huisvlijttentoonstelling en betreurde het, dat zoo weinig inschrijvingen waren binnenge komen. Door een der bestuursleden van de R. K. S. V. Hercules werd gevraagd om op het a.s. jaarfeest het programma te mogen vullen met eenige nummertjes gymnastiek. Nadat alle vragen naar genoegen door den voorzitter waren beantwoord, werd na een dankwoord, deze bijeenkomst met gebed gesloten. Gevonden Voorwerpen Terug te beko men bij: J. H. Knoop. Lijsterstraat 32 Haarlem, een konijn; J. Steenkist, Eiken straat 27 Haarlem, een bril in etui; W. Brakel, Botermarkt 17 Haarlem, een rfl- wielbelastingmerk; Kok, Genestetweg 28 Bloemendaal, een paar wollen kinderhand schoenen; W. van der Zon, Jan Willem Frisolaan 9 Overveen, een bril in étui; G. van Apeldoorn Bloemendaalscheweg 80 Bloemen, twee stroohoeden; Portier Pro vinciaal Ziekenhuis alhier, een gouden bril; Helder, Iepenlaan 54 Bloemendaal, een por- temonnaie met inhoud; Dijkman, Brede- rodeweg 86 Bloemendaal, een glacé hand schoen; Postkantoor Overveen, een gouden vulpotlood; aan den politiepost te Aerden- hout, een grijze handschoen, een schrijf- étui; aan het bureau van politie te Over- veen, een bruine glacé handschoen, een jongenspet, een stuk van een moersleutel, een nappa heerenhandschoen. Nieuwe uitgiften Algiers De kleur van de in koers zijnde 75 c., voorheen karmijn, is thans rood. Australië De onlangs verschenen zegel van i 54 d. donkerrood, uitgegeven ter herinnering aan de ioo-jarige saamhoorig- heid van West-Australië en het Britsche rijk, heeft als middenstuk de bekende zwaan figuur en toont veel overeenkomst met de zegels, welke van 1851 tot 1913 in West- Australië gebruikt werden. Bahama Eilanden. Ook deze Britsche kolonie is aan het jubelen geslagen over haar (300-jarige) saamhoorigheid met Engeland en dit jubilé wordt, zooals meer en meer ge bruikelijk is, ook postalisch gevierd. De zegels, tot dit doel uitgegeven, dragen als voorstelling 't iandwapen met de jaartallen 162917291929. De waarden zijn 1 p. rood., 3 p. bruin, 5 p. violet, 3 sh. blauw en 3 sh. groen. Engelsch-IndiëJaipoerAls dienst- zegel verscheen de 1/4 a. bruin met den opdruk „Service". Jhind Uitgegeven zijn de 15 R. blauw en de 25 R. blauw en oranje met watermerk ster veelvoud. Finland De 114 M. groen en violet der uitgave 1925—'29, aanvankelijk uitgegeven met het watermerk kruis, vervolgens met het watermerk posthoorn, is thans versche nen zonder watermerk. Honduras (Britsch). Verschenen is de 4 c. grijs met watermerk C A schrijfletter veel voud. JapanDe kleuren der nieuwe lucht postzegels zijn voor de 8)4 s. geel, voor de 16% s. lichtgroen, voor de 18 s. blauw en voor de 33 s. grijs. Letland Met watermerk hakenkruis zijn verschenen dé 4 s. groen en de 50 s. grijs. Nederland De frankeerzegels van 2254 cent met rolperforatie, waarvan nog een kleine voorraad aanwezig is, zullen niet van een overdruk worden voorzien, doch waar zulks wordt verzocht en zoolang de voorraad strekt, op de postkantoren waar verzamelaarsloketten geopend zijn, worden uitverkocht. Senegal (Fransch). Binnenkort zal een serie luchtpostzegels uitgegeven worden. SpanjeAls bijzonderheid omtrent de 2 zegels van 5 c. (blauw en rood), uitgegeven in verband met de tentoonstelling te Baï- celona, valt nog te melden, dat beide zegels op de achterzijde van een controlecijfer zijn voorzien, terwijl aan de voorzijde tusschen de „5" en „cs" het serienummer staat, n.l. „serie ia" bij de blauwe 5 c. (ie uitgave) en „serie 2a" bij de roode 5 c. (2e uitgave). Tsjeclio-Slowakië. Betreffende de uit gifte, in verschillende teekening, van de 3 Kr. bruin, 4 Kr. blauw en 5 Kr. olijf bruin, blijkt nader, dat het hier betreft een aantal zegels van het genre, dat het vorige jaar werd uitgegeven ter gelegenheid van het 1 o-jarig bestaan der republiek. De jaartallen 19181928 zijn echter weggelaten. De voorstellingen zijn dus 3 Kr. bruin Brünn, 4 Kr. blauw Hooge Tatra en 5 Kr. olijfbruin St. Vitusdom te Praag. De laatste route De New-York Times meldt, dat Comman der Byrd hedenmorgen om 22 uur 29 (Amer. tijd), d.i. 3 uur 49 hedenmorgen gewone tijd, van Little Amerika is vertrokken, om de 1600 mijlen, die hem nog scheiden van de Zuidpool en den terugweg naar Little Ame rika af te leggen. Aan de vlucht zullen, be halve Byrd zelf, deelnemen de piloot Bern. Balchen, de marconist Harold June en cap tain Mac Kinley, die foto's zal maken. Byrd gebruikt voor deze tochten een drie- motorig Ford-vliegtuig en hoopt gedurende zijn vlucht doorloopend in draadlooze ver binding te kunnen blijven met het radio station van de New-York Times. Indien de vluch» slaagt, wil Byrd in 24 uur weer terug zijn. Algemeen wordt verwacht, dat, indien Byrd er in slaagt de Zuidpool te berieken, Washington de daaruit voortvloeiende aan spraken op deze ontdekking zal maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6