Brieven uit Duitschland juitcnla tndsch N?emvs QQóchenhon FEUILLETON Het „Volksbegehren RADIO-OMROEP «EiG (GERO) DE GEHEiMli.lNIGEWRAArt DERDE BLAD MAANDAG 2 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Na de Raadsverkiezingen en Katholieke actie Katholiek tekort I Qntruiming van de tweede zone GEMENGD NIEUWS BERICHTEN GERO-ZILVER en GERO-TIN *1? ''W; In een hartig pamfletje noodigde de K.P.D. de Kommunistische Partei Deutschlands de Berlijnsche kiezers uit, voor hare candi- daten te stemmen. Wij lezen er «dat ze een totale opruiming belooft, van politie, justitie, gevangenissen, kerken en parlementen, instrumenten van de klasse der uitzuigers. Me» de bourgeoisie zal de dictatuur van het proletariaat geen mede lijden hebben. Zi» zal de bourgeois uit hunne woningen verdrijven en er de proletariërs inkwartieren. Zij zal hunne bezittingen in ?eld, in levensmiddelen, kleeding en ge bruiksvoorwerpen in beslag nemen, om er het proletariaat van te laten genieten. Zij zal beslag leggen op de bedrijven en onmiddellijk de bedrijfsfascisten een onverbiddelijke pro letarische justitie toevoeren. Zij zal de pro letariërs bewapenen en de bourgeois ont wapenen. De reacfionnairen zullen worden vertrapt. Een werkdag van 7 uren en een werkweek van 4 dagen zal worden ingevoerd." Ten slotte worden nog enkele prominente tegenstanders bi naam vermeld, „die door het klasse-gerecht der proletariërs zullen worden gevonnist en doodgeschoren." Waarom die bolsjewieken niet eens flink bij den kraag gepakt zooals ze 't zelf der> tegenstander wenschen te doen, en ste'lfg zullen doen, als ze er ooit een kansje ror krijgen 1 Ondanks en ook weer juist door zulk schril gefluit, konden de communisten bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen in Berlijn een winst van ettelijke duizenden stemmen boeken. En door grootestadslucht beneveld poebliekoem velen uit pure baldadigheid bij gebrek aan speciale rapalje-partij dan het uitschot in donker-Berlijn, dat van het algemeene kiesrecht behoorde te zijn uit gesloten maar helaas ook anderen in vertwij feling door geestelijken en stoffelijken nood, die allen zijn de rijen der oude getrouwen komen versterken.... in Berlijn, niet daar buiten. Sociaal-democraten en Communisten vor men in het nieuwe stadsparlement een roode meerderheid, die niets zal kunnen uitrichten, omdat beide partijen onmogelijk kunnen samenwerken de Communisten wenschen in luidruchtige oppositie te blijven. Waar ze gemeenschappelijk de boerzwa een hak kunnen zetten, zullen ze natuurlijk niet ver zuimen, broederlijk samen te nandelen. Met de middenpartijen maken de Sociaal-demo craten geen meerderheid uit, als in Rijks- en Landdag. Oplossing en nieuwe verkiezingen Bij de verkiezingen in andere Pruisische gemeenten, ook voor de provincies, die alle op denzelfden dag gehouden werden, hebben de links radicalen over het algemeen be duidend verloren, de rechts-radicalen be langrijk gewonnen. Het Centrum had geen verliezen, is zelfs in Essen gestegen van 24 °P 31 zetels, in Frankfort a. Main van 8 op 11, in Dortmund van 14 op 19, in Keulen van 30 op 35, in Oberhausen van 14 op 19. In Berlijn behield het Centrum zijn 7 zetels. Veel te weinig Een gevolg van laks heid of van verraad De katholieken maken er een achtste deel der bevolking uit. Theo retisch zouden ze dus van de 225 zetels in het Stadsparlement, 28 kunnen bezetten, ais elke katholieke kiezer zijn plicht deed. 20 zeker Een onbegrijpelijken flater maakten de Centrum-leiders in Charlottenburg. Ze had den wel hunne lijsten ingezonden voor de raadsverkiezingen der Berlijnsche gemeente Charlottenburg, doch vergaten hunne lijsten in te zenden voor het Stadsparlement, den raad van Groot-Berlijn in het Roode Huis. Het Centrum bracht voor den raad van Char lottenburg bijna 10.000 stemmen uit, die dus ook tegelijk zouden zijn afgegeven voor het stadsparlement, maar nu voor het Centrum zijn verloren gegaan. Daar valt voor de leiding van het Katholieke Berlijn nog veel te organi- seeren en te reorganiseeren. We moeten echter dankbaar erkennen, dat een schare eminente vrouwen en mannen energiek arbeiden aan de emancipatie van het Katholicisme in de groote stad. En hoevele groote nobele f-i guren telt onze geestelijkheid In dankbare herinnering moge een Dr. Carl Sonnenschein herdacht zijn, den stichter van het Academi sche Arbeidsbureau, de Academische lees kamer, verschillende sportverenigingen, de Katholieke Volkshoogeschool, het belang rijke Berlijnsche Kerkblad. Doch vooral de liefdevolle trooster en helper van allen, die met hunne nooden ot hem kwamen. Roomschen en Commu nisten, Sociaal-democraten en rechts-radi- calen, hij heeft ze allen geholpen en allen eerden hem en hadden hem lief. En toen in het voorjaar zijn stoffelijk overschot ten grave werd gedragen, volgde een oprecht-treurends menigte, in z >o bonte samenstelli ig als slechte een parlement kan zijn de Tribune in begrepen Ministers uit alle partijen tus- schen vrouwen en mannen uit alle standen, de typische Communist naast den typischen Corpsstudent. Allen voelden hier een per soonlijk verlies. Deze heilige priester heeft zich letterlijk dood gewerkt tot eer van God, ot heil der menschen, tot eer van onze H. Kerk. Mogen we ons ook niet verheugen over een strijdbare 'iguur als kapelaan Fahsel Lid eener ienlijke evangelische familie in Berlijn, w< als student aanee- sloter een groep e sten, wiei liefste sport vas "f smalen op „de boosheid der Katholieke erk", a la dommee L.ingbeek c.s. Het leek den jongen studer- pres sant, zooveel boosheid eens op r te beschouwen. Vooringenomen, zooals hij zelf verklaart, dus met zekere antipathie tegen het Katho licisme hegon hij zijn onderzoek, dat een grondi onderzoek werd. Het resultaat is, dat hi; in Cod geloofde, Katholiek werd en later priester. De jonge gewedde oriesfer houdt geregeld conrerennes, et bizonder voor met-Katholieken, waarbij de geweldive Zaal van de Philharmonie steeds tot de laatste plaats bezet is. Zijn redevoeringen zijn van een logica, waar niets tegen in te brengen val». Dit erkent zelfs de liberale pers, die steeds verslagen geeft van deze conferenties. En wat belooft de eerste Bisschop van Berlijn te zijn voor de miilioenen-gemeenschap Monseigneur Dr Scheiber sprak in ne' fraai v de „Sport-Palast" voor eene vergade- n i2coo katholieken over hei "i erna .„achop en Volk". Meer dan het dubbele aantal katholieken moest worden teleur gesteld. De ruimten van 4 zulke sport paleizen zou nog nier voldoende zijn ge weest. Toen de Bisschop in vol ornaat ver scheen, brak een gejubel uit, dat de heerlijke tonen van Richard Strauss' „Feierlicher Einzug" volkomen overdonderde. Na het adagio uit Bruckners 3e Symphonie sprak Monseigneur. Z. D. H. wees er op Jat elke priester uit het volk kan opklimmen tot de hoogste priesterlijke waardigheid en dat vele Bisschoppen uit de eenvoudigste standen zijn opgeklommen, zooals hijzelf, die zich roemde een zoon te zijn van een handwerks man. De Bisschop heeft met alleen re zorgen voor het geestelijk, doch v"'t voor net stof felijk welzijn van her vol -oral de nood der werkloozen ging her> narte. „Hier zal ik het mijne ertoe bijdragen, dat Staar en Gemeenten voor deze ongelukkigen zorgt. Wij vorderen ook een behoorlijk arbeidsloon Als Bisschop vorder ik, dat Staat en Gemeen ten zorgen voor een mensch waardig bestaans minimum. „Ik erken den nieuwen Staat. Tof de revolutie heb ik heel mijn hart de monarchie aangehangen. Na de revo lutie hebben de monarchen van hunne rech ten afstand gedaan en bij vrije verkiezing heeft de overgroote meerderheid van het Duitsche Volk zich voor de republiek ver klaard. Als katholiek Bisschop wensch ik ook de nationale belangen te behartigen." De duizenden hebben de gulden woorden van hun Bisschop dikwijls met applaus onder broken en een ubelorkaan brak los na de laatste woorden van Z. D. H. „U hebr ge hoord, dat de katholieke Bisschop uit het I volk komt, voor her volk bestemd is en geheel en al her volk 'oe' ehoort. Aan deze be- j stemming heb 1: volkomen gegeven en j gij unt de hoop oesreren dat de eerste bisschop van Berlijn een volksbisschop zal zijn in den waren zin." I Een aangrijpend, heerlijk, machtig Te Deum besloot deze samenkomst der duizen den met hun Bisschop. j l Het voorgestelde wetsontwerp verworpen! In den Rijksdag is de eerste paragraaf van de z.g. „wet tegen de „slavernij" met 318 tegen 82 stemmen en vier onthoudingen ver worpen. Par. 2 en par. 3 werden met dezelfde stemmencijfers verworpen. Par. 4 echter (betrekking hebbend op de vervolging en be straffing van de ministers en gemachtigden, die het plan-Young aanvaardden) werd met 312 tegen 60 stemmen verworpen. Het referendum van 22 December Nadat de Rijksdag in zijn zitting het ont werp van de wet tegen de slavernij van het Duitsche volk" had verworpen, heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken krachtens het besluit der Rijksregeering de verordening betreffende het tweede referen dum uitgevaardigd. Het onderwerp der volksstemming is de waag op het in het Volksbehren verlangde en door den Rijksdag verworpen wetsont werp wet zal worden. De stemming zal op Zondag 22 December worden gehouden. De stembriefjes zijn op dezelfde wijze ingedeeld als bü het plebis ciet over de onteigening van de bezittingen der vorsten". v De termijn voor het indienen der stem lijsten is van 8 tot 15 December vastgesteld. Daar den 8en December in Beieren gemeen teraadsverkiezingen en in Thüringen land dagverkiezingen worden gehouden, is voor deze landen op voorstel der Beiersche en Thüringsche regeeringen de termijn op 12 tot 15 December vastgesteld. De verordening zal den 2en December op 12 het Staatsblad verschijnen. Het verloop der zitting in den Rijksdag In de zitting in den Rijksdag van Zater dagmiddag, werd de z.g. „wet tegen de sla vernij" verworpen. Doordat alle paragrafen van het wetsontwerp in tweede lezing zijn verworpen, is de derde lezing overbodig ge worden. De tweede lezing duurde langer dan men oorspronkelijk had gedacht. Allereerst sprak mevr. Lehmann (D.-nationaal) ten gunste eener krachtige houding in de kwestie inzake de schuld aan den oorlog. Daarna hield Preiherr von Kardorff (D. Volkspartij) zijn scherpe rede tegen het Volksbegehren. Hij meende, dat de sociaal-democraten alle reden hebben om voor Hugenberg een stand beeld op te richten want Hugenberg heeft door zijn politiek het tot stand komen van een een burgerlijk eenheidsfront vooreerst onmogelijk gemaakt. Zijn critiek op de houding der regeering tegenover de ambte naren, die vóór het Voksbegehren zijn opge komen, riep den Rijksminister van binnen landsche zaken Severing in het geweer, die de houding der regeering verdedigde en zich op het standpunt stelde, dat de ambtenaren onmogelijk voor een voorstel mogen opko men, hetwelk hun hoogste chefs met tucht huis wegens landverraad bedreigt. Nadat nog tusschen dr. Breitscheit (soc.- democraat), dr. Ehlermann (dem.) aan den eenen kant, en graaf Reventlow (nat. soc.) en dr. Everling (D.-nationaal) aan den anderen kant een heftige woordenstrijd was uitgevochten, ging men over tot hoofdelijke stemming over par. 1 van h'rt ontwerp, welke de erkenning inzake de schuld aan den oorlog, welke in het Verdrag van Ver- sailles is opgenomen, verlangt. Deze para- i graaf werd met 3.18 tegen 82 stemmen en 1 vier blanco stemmen verworpen. ticuliere meeningsuitingen zouden worden onderdrukt." Naar aanleiding van de verklaring van de afgevaardigden Hartwig, Hülser en Lambach heeft de partijvoorzitter het bestuur der Duitsch-nationale Volkspartij op Dinsdag 3 December bijeengeroepen. DE GEHEIMZINNIGE MOORDZAAK TE DÜSSELDORF Nog geen spoor van den moor denaar ontdekt. Naar aanleiding van de sensationaele ge ruchten, vo. weike het lyk van een nieuw slachic. n den oavinu en moordenaar z, „evonden, neen ae leider van ue - uss.idoriscne recherche, Momberg, in een persgtsprek .rklaard, aat men na een wekenlang oncieizoek, waaraan de elite van de Duitsche recherche deel neemt, nog niet eens in .staat is, ook maar bij benadering' een eenigszins gelijkend por tret van den dader te geven. Het is nog niet eens zeaer, dat de man in de stad veroi.jf houdt. Alvorens echter in andere steden nasporingen te doen hou den, moet men toch de politie-autoriteiten aldaar eemg signalement kunnen overleg gen. Voor het oogenblik is in de geheele aan gelegenheid een zekere stilstand ingetreden. Op de in den laat., r. tijd opgetreden „vermissingsepidem»t" is een formeele „briei-psychos ijfd. De autorit 1 oiijven intusschen opti- iriiStisti.; nog nooit in de gescnie- ,1Jfl „„sche criminalistiek is ter vervcit.ng eer. m. ;i. een ge weldig apparaat in werking gesteld. Alle hulpmiddelen zijn in voldoende hoeveelheid ter beschikking. De van de Pitiisische po litie voorgeschreven bezuiniging geldt hier niet. Iedere naclrt doorkruist een leger van beambten de stad. Alle mogelijke openbaie lokalen staan cnö.;r scherp toezicht. Men staat in voortdurende verbinding met de politie-autoriteiten in binnen en buiten- ianó. De heer Momberg verzekerde, dat ae politie erkentelijk is, voor elke medewer king van het publiek, waarop zij in groote mate is aangewezen. Uit het ond:rzock van het lijk van Maria Hahn is gebleken, dat men met een gewo nen misdadiger te doen heeft; van zeden misdrijf is hier geen sprake. Als bewezen mag gelden, zoo besloot de heer Momberg, dat de moord, naar van het meisje ook den moord op de vijfjarige Halbermann op zijn geweten heeft. Daaruit mag worden afge- feid, dat men bij alle moorden te doen heeft met één dader. Severing .txiiksi.tr van Binnenlandsche Zaken Bij de meest bevochten paragraaf vier, die de onderteekenaars van het plan-Young met tuchthuisstraf wegens landverraad bedreigt, was het aantal „ja"-stemmen aanmerkelijk geringer. Parr. 4 werd met 312 tegen 60 stemmen verworpen. Er kunnen dus slechts tweederden der Duitsch-nationale afgevaar digden vóór gestemd hebben. De hoofdelijke stemming over de inleiding en het opschrift, welke bij deze tweede lezing practisch op de slotstemming neer kwam, leidde tot de verwerping van het ontwerp met 307 tegen 78 stemmen en vier onthoudingen. De voorstellen der Duitsch-nationalen en hationaal-socialisten inzake de wijziging van den termijn voor de Volksstemming werden verworpen. De stemming Uit de officieele stemmenlijst is geble ken, dat wegens ziekte of verhindering van anderen aard in de zitting van Zaterdag hebben ontbroken: negen Duitsch-nationa len, vier nationaal-socialisten, twee leden der christ. nat. Boerenpartij. Twee Duitsch- Hannoveranen en twee „Volksrechtler" heb ben zich van stemming onthouden. Bij de stemming over par. 4 ontbreken be halve de reeds genoemden nog 14 Duitsch- nationalen. Daarentegen was dr. Everling weer aanwezig en stemde met „ja". Van de christ.-nat. Boerenpartij nam niemand aan de stemming deel. De Duitsch-nationale Rijksdagafgevaar digden Hartwig, Hülser en Lambach hebben de volgende verklaring gepubliceerd: „De onderteekenaren hebben zich bü de stemming over par. 4 van het ontwerp be treffende het „Volksbegehren" aan de zijde van den minister gesteld. Zij zullen zich Dinsdag a.s. bij de behandeling van het voorstel van den partijvoorzitter tot uitslui ting van collega Trevivanus in de fractie solidair aan diens züde scharen. Zü achten een vruchtbaren politieken arbeid niet mogelijk, wanneer vrijmoedige en zelfs par- De feestvreugde in het vrijgekomen gebied Zaterdag zijn de laatste bezettingstroepen uit de tweede zór.e vertrokken, een feit, dat in de verschillende steden gevierd wordt. Naar het W. B. meldt, heeft de opper- president van de Rijnprovincie te Koblenz, naar aanleiding van het feit der ontruiming een manifest gepubliceerd,, waarin erop wordt gewezen dat twee millioen Duitsche mannen en vrouwen de vrijheid weer er langen. Van Ehrenbreitstein zal weer de Duitsche vlag wapperen. Na de hoop te hebben uitgesproken, dat nu ook spoedig de nog bezette gebieden zul len worden ontruimd, wordt dank gebracht aan de Rijksregeering voor haar streven naar vervroegde ontruiming. Het W. B. meldt dat ter gelegenheid van de ontruiming der tweede zóne tal van te legrammen zijn gewisseld o.a. tusschen den Oberpresident der Rijnprovincie en president Hindenburg. De eerste seinde: „Deel eerbie dig mede Fransche vlag van Ehrenbreitstein om 11.15 neergehaald. De laatste troepen vertrekken. Tweede zóne vrij." In zün antwoord brengt president Hin denburg hulde aan de vaderlandslievende houding der bevolking. Voorts werden er telegrammen met geluk- wenschen gewisseld tusschen den Rijkskan selier en den burgemeester der stad Aken. De stad Koblenz heeft in verband met de ontruiming kransen gelegd op het graf van dr. Stresemanr,, die zooveel voor de tot standkoming van de ontruiming heeft ge daan. De feestvreugde te Koblenz KOBLENZ, 30 Nov. (W.B.) De vreugde der Koblenzer bevolking over de ontruiming der tweede zone heeft een koude douche gekregen. Weliswaar hebben de laatste Fransche troepen gistermiddag om 12 uur 50 de stad verlaten, doch in een bespreking met de pers deelde de opperbevelhebber mede dat de hooge commissaris voor het bezette gebied, Tirard Zaterdagochtend vroeg te Koblenz ter kennis van den Rijks commissaris Freiherr Landwerth von Sim- mern had gebracht dat Koblenz weliswaar van de bezetting is bevrijd, doch politiek en juridisch nog niet als vrij te beschou wen is. De verordeningen blijven dus voor- loopig nog van kracht. De Rykscommissaris uitte tegenover den opperburgemeester de hoop dat wellicht nog in den loop van den middag de beslissing van den gezantenraad zou ontkomen. In elk geval hoopt men dat zij nog in de eerstvol gende dagen zal worden ontvangen. De opperburgemeester verklaarde ten slotte dat in de feestviering te Koblenz niets zou Worden gewijzigd. Volgens een mededeeling van den Rijks commissaris heeft de Fransche ijiinister van buitenlandsche zaken Briand den Rijkscom missaris medegedeeld, dat de tweede zone vrijgegeven is. Dit bericht is ook door generaal Guillau- mat te Mainz bevestigd. De ontruiming te Aken Duizenden menschen hadden zich Zater dagochtend tegen 11 uur in de straten tus schen het station te Aken en de woning var. den Belgischen bevelhebbenden generaa. Pouleur verzameld om het schouwspel van het vertrek der Belgische troepen bij te wo nen. Velen uit den omtrek waren met auto's naar Aken gekomen. Aan den viaggestok aan de woning van den Belgischen generaal wapperr'- de Bei. gische vlag nog. Vóór het huis 1 een bataljon infanterie opgesteld. gene raal Pouleur verscheen presenteerden de troepen het geweer, de stafmuziek speelde en :en Belgisch sergeant haalde plechtig df P che vlag neer. Ue toeschouwers stonden in adrmlooze stilte en duizenden paren oogen richtten zich op het dundoek met welks verdwijnen een tienjarige beze'-ting beëindigd werd Kort daarop namen de generaal met zijn echtgenoote plaats in een auto en gevolgd door den staf reden zij in de richting van de Belgische grens. Onmiddellijk na het vertrek van de troe pen per trein toonde de bevolking haar en thousiasme door het ailervvege O"*" looier van de Duitsche vlag. TE MARSEILLE STORTEN TWEE HUIZEN IN Drie dooden geborgen Zaterdagmorgen vroeg zijn in Marseille twee huizen ingestort, waarin zich naar schatting 20 personen bevonden. Tot nu toe zijn drie dooden geborgen, waaronder de eigenaressen der huizen, twee oudere dames. Negen personen werden ge wond. Omtrent het lot der overige bewoners ver keert men nog in het onzekere; een latei- telegram meldt, dat nog 15 a 16 personen on der het puin bedolven zijn. INBRAAK IN EEN PARIJSCH POSTKANTOOR Een half millioen francs gestolen PARIJS, 30 Nov. (B. T. A.) Hedennacht is er een inbraak gepleegd in het postkan toor in de Rue de la Bastille. Een brandkast .verd geforceerd, waaruit een bedrag van een half millioen francs werd gestolen. HET WETSONTWERP INZAKE HET VERKEER OP DEN WEG Strenge bepalingen Zware straffen Uit Londen wordt gemeld: Zaterdag zün de bijzonderheden gepubliceerd van het nieuwe wetsontwerp inzake het verkeer op den weg. De snelheidlimiet wordt opgeheven voor lichte auto's en motorrijwielen, die van zware auto's wordt op dertig mijl per uur ge steld. Zware straffen worden voorgesteld, n.l. drie maanden gevangenisstraf of 50 pd. st. boete voor de eerste overtreding, en drie maanden gevangenisstraf en 100 pd. st. boete voor de tweede overtreding. Ieder, die een rijvergunning aanvraagt, moet een verklaring teekenen, dat hü licha melijk in goede conditie is om te rijden. Ver. der is een belangrijk punt, dat verzekering voor „third party'risks" verplicht wordt ge steld, dus niet voor zich zelf en den auto, maar ook voor schade, toegebracht aan an dere personen of andersr bezit. De leeftijdsgrens voor het verkrijgen van een rijvergunning voor motorrijwielen is van 14 op 16 jaar en voor auto's op 21 jaar ge steld. Geen dronkenschap; vergiftiging door koolmonoxyde Onlangs had er bij Shenley een auto ongeluk plaats. Er werden twee mannen dood gevonden in een auto, die in het water was terechtgekomen. Bij de lijkschouwing schreef een dokter den dood toe aan hartverlam ming, doordat beide mannen in het water hadden gelegen en volgens hem had alcohol gebruik hun dood bespoedigd. De bestuurder van den auto moest zich nu dezer dagen verantwoorden omdat hij in staat van dronkenschap een auto bestuurd had. Erkend werd dat de mannen gedronken hadden, maar volgens den hotelhouder, in wiens inrichting zü geweest waren, waren zij in het geheel niet onder den invloed geweest. Namens den verdachte was professor Hal-» dane uit Oxford gedagvaard, een deskundige op het gebied van gassen. Uit een bloed onderzoek van een der omgekomen mannen had prof. Haldane geconcludeerd, dat de mannen gestorven waren aan vergiftiging door koolmonoxyde. Hij deelde nog mee. dat hem uit ervaring bekend was. dat er in ga rages en auto's menschen gestorven waren door deze vergiftiging. Het was volgens hem buitengewoon revaarlijk om in een gesloten garage den motor te laten loopen. De symp tomen van koolmonoxyde-vergiftiging komen volgens de verklaring van prof. Haldane overeen met die van dronkenschap. De verklaring van dezen deskundige werd door prof. Leonard Hill, directeur van de af- deeling toegepaste physiologie van het Na tionale Instituut voor Medische Studiën, be vestigd. De vervolging van den bestuurder werd hierop ingetrokken. DINSDAG 3 DECEMBER. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K. R. O.-uitz. 11.2012 Godsdienstig halfuurtje 12.15 1.15 Concert door K.R.O.-Trio 1.152 Gramofoonmuziek 23 Vrouwenuurtje 33.30 Kniples 3.304 Schooluitzen- ding 5—6 Gramofoonmuziek 66.05 Beursberichten 6.056.15 Gramofoon muziek 6.156.30 Nieuwsber. in 't Es peranto 6.30—7 Lezing over: „Het 1 Openbaar Ministerie" 77.30 Cursus Kerklatijn 7.308 Lezing over: „La Hol- ande hospitalière: Souvenirs de jeunesse" 8.0110 Orkestconcert 1011.30 Gramo. foonmuziek. LI r A 1071 M. (van 12—6 298 M.) 1010.15 Morgenwijding 12.152 Concert door het AVRO-Kwartet 2— 3 Gramofoonmuziek 34 Knipcurus 45 Microfoon-debutanten Piano en zang 530630 Concert door het AVRO-Kwar tet 630 Vas Dias: Koersen 6.45— 7.15 Engeisch: Conversatie 7.157.45 Engelseh voor 1 vorderden 8.019 Ver- eenigingsuurtje uit Apeldoorn, Gemengd Koor en het Symphonie-orkest „Jan Kwast" 9—9.45 AVRO-Nutslezingen over Indië: Het Animisme. Spreker: Prof. Dr. J. B. B. de Josselin de Jong 9.4511 Concert door het Omroeporkest 10 Persber. Na afloop van het concert Gramofoonmuziek. 12 uur Sluiting DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwü" ding 11.05 Lezing 11.2012.20 Gra mofoonmuziek 12.20 Orgelconcert, F. Hatfield (alt) 1.202.20 Orkestconcert 2.50 Uitzending voor scholen 3.55 Fran sche les 4.20 Orkestconcert 4.35 Le zing 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinder uurtje 6.20 Voorlezing 6.35 Nieuws ber. 6.50 Lezing 7.05 Pianorecital 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Orkest concert 8.35 Orkestconcert. Het Phil- harmonisch Orkest van Berlijn 8.20— 8.50 Lezing 9.25 Nieuwsber. 9.40 Voortzetting orkestconcert 10.30 Nieuws ber. 10.35 Lezing 10.50—12.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Concert Orkest en soli 6.55 Gramofoonmuziek 7.25 Gramofoonmuziek 8.20 „La Dam nation de Faust" van H. Berlioz. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonmuziek 9.3510.30 Gramofoon muziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.25 I.50 Orkestconcert 4.505.50 Concert. Sopraan, harp, viool en piano 7.20 Or- kestconcert 8.20 Declamatie, zang en orkestconcert 9.50 Verslag van de Zes- daagsche te Keulen. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert 2.20—4.20 Concert. Orkest en piano 4.204.50 Kinderutirtje 7.208.30 Zang en declamatie 8.30 9.15 Orkestconcert 9.3010.30 Kamer muziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestcon cert en zang 8.35 (op golflengte 338.2 M.) Uitzending door de Vlaamsche Soc. Ra dio Club. ZEESEN, 1635 M. 6.15—11.50 Lezingen II.5012.15 Gramofoonmuziek 12.15— 1.20 Berichten 1.201.50 Gramofoonmu ziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Leipzig 4.507.20 Lezingen 7.20 Orkestconcert 7..50 Lezing 8.20 Voortzetting Orkestconcert 8.40 Con cert. Alt en piano. Daarna: Berichten. GERO De uitgebreide collectie biedt keus voor iedere beurs. Elk artikel tnunt uit door superieure kwa liteit, schoonheid van lijn en practische ge bruikswaarde. Vraagt onze speciafe brochure GERO-GESCHENKEN „Nicholas Sherrington, Miss Craydon," gal deze op dien vragenden blik lachend ten ant woord. Toen keerde hü zich naar den jon gen man om. „Ja, voor voorstellen^ hebben we niet bepaald den Ujd gehad." „Nee, om den drommel niet. Maar nu we toch aan den gang zijn, kunnen we door gaan. Mijn naam is ook Craydon." „Aangenaam, mr. Craydon," gaf Sherring ton koel-beleefd ten antwoord. Even bleef het stil, toen nam het meisje het woord. „Ik hoor van Husky, dat u beiden van. avond aan het avonturen-beleven geweest bent?" „O, een schermutseling met een paar Chi- neezen, anders niet," gaf Sherrington non- chaiantweg ten antwoord. „Een schermutseling! Geloof dat maar niet Janet. Als we niet als duivels gevochten had den, waren we netjes, op Chineesche manier, afgemaakt. En niet een paar Chineezen! Een heel leger langstaarten was het en de kerels hadden messen en de hemel mag weten welke primitieve wapens meer!" De donkere oogen van het meisje gingen vragend van den een naar den ander. Sher rington voelde, dat ze het verhaal van haar 'ieef niet geheel en al geloofde, maar zich door zijn tegenwoordigheid waarschijnlijk onthield om haar twijfel uit te spreken. Daarom stemde hij lachend toe. „Ja, er wa ren er heel wat, en ze zagen er ook niet be paald ongevaarlijk uit." De uitdrukking van twijfel trok uit de oogen van Janet Craydon weg. Met een ver ontschuldigenden glimlach gaf ze ongevraagd uitleg. „Husky's verhalen zijn niet altüd vrij van overdriving, maar dezen keer is het dus lijkbaar wel ernst geweest." „Ja, Mr. Craydon werd van achteren aan- 3vallentoen ben ik tusscnenbeide ge komen daarna leek het of ze ons zouden insluiten, maar met behulp van een troep '.atrozen is het ons gelukt te ontsnappen. „Dat is geen kleinigheid! Maar zoo. in te legramstijl! Vertel me het heele verhaal van 't begin tot het eindDat tafeltje daar in den hoekLaten we daar gaan zitten." Al pratende liep ze tusschen de verspreid taande stoelen om de andere tafeltjes hur.- naar het bewuste hoektafeltje toe. De beide mannen volgden haar. Toen ze' zaten, keek ze Sherrington aan. „Nu, Mr. Sherrington! Het geheele ver haal, tot in alle détails asjeblieft. Anders kan ik 't niet beoordeelen." Bij het hooren van dien eenigszins beve lenden toon steeg Sherrington het bloed naar het gelaat. Even kwam er een verlangen in hem op om kortaf te weigeren, maar toen hü de uitdrukking van haar oogen zag, z® glimlachte even in aanvoelen van zijn stem ming trok zijn geprikkeldheid weg. Zon der één tegenwerping gehoorzaamde hü haar en bracht een getrouw verslag uit van alles, wat er dien avond in het stadsgedeelte aan de andere zijde van Soochow Creek gebeurd was. En al den tijd, dat hü sprak, was hij zioh bewust, dat het meisje tegenover hem, hem zat te bestudeeren. Toen hij ten slotte zweeg, waren de don kere oogen groot-glanzend van opwinding. Maar toen scheen haar iets te binnen te schieten, dat haar niet aangenaam aandeed. Ze fronste haar wenkbrauwen en keek hem opeens angstig aan. „Bent u er zeker van, dat die Chinees Husky wilde aanvallen?" „Geen twijfel mogelijk. Toen ik op hem toesprong, had hij zün arm al opgeheven voor den slag." „En volgens u is dat tikken, dat telegra- feeren, dat u van te voren gehoord had, een soort voorspel voor dien aanval geweest?" „Ja. Zooals ik verteld heb, was het me niet mogelijk de boodschap te ontcijferen, maar het zou me erg verbazen, ais er tusschen dat seinen en dien aanval geen verband be staan had." Miss Craydon knikte nadenkend. „Dus u denkt, dat ze Husky hebben willen beroo- ven?" „Ja, dat is de meest voor de hand liggen de gevolgtrekking. En voor een gelegenheid als deze niets buitengewoons." Een paar oogenblikken bleef het stil. Ja- net Craydon zat diep in gedachten voor zich uit te staren. Toen keek ze opeens haar neef aan. „Heb je dien man, met wien je de afspraak daar had, nog gezien, Husky?" „Neen. Die stommeling van een Chinees heeft hem niet den tijd gelaten „Denk je dat heusch? Gesteld dat het alles doorgestoken kaart geweest is dat hij je daarheen gelokt heeft om je op de een of andere manier onschadelijk te maken en te berooven „Nou dat is een beetje te ver gezocht. Janet. De kerel wist heel goed, dat hij na afloop mee terug naar het Astor moest om Je duiten hij wist dat ik ze niet bij mc gestoken had. Dat was de afspraak. Neen als ze je zoo iets leveren, moeten ze vooruit weten, dat er wat te halen is en in dit geval was dat er niet." „Dat zeg je nu zoo pertinent. Maar volgens Mr. Sherrington hier, had het toch veel van een vooraf beraamden aanval eerst dal seinen en toen de naderbü-sluipende Chi. nees," wierp Janet Craydon daar koppig te gen in. Sherrington keek van den een naar den ander. Door deze kleine woordenwisseling tus schen neef en nicht begreep hij, dat akn de gebeurtenissen van dien avond iets gecom- nliceerders ten grondslag lag, dan hü aan- vankelijk gedacht had. En toen Craydon o\ die laatste bewering van het meisje niet da delijk antwoord gaf, probeerde hij het met een vraag op goed geluk af. „Als ik het goed begrepen heb, hadt u eer afspraak daar?" „Ja. Met iemand, die me iets te verteller had. iets dat voor Janet en mij van groo' belang is." „Een" Chinees?" „Ja." Husky Craydon onthield zich van verder uitleg geven en daar Sherrington niet der minsten lust voelde om hem door vragen tot spreken te dwingen, viel er een stilte, die we! een paar minuten duurde. Sherrington keel: ■Janet Craydon aan Met haar handen losjes ineengevouwen en iets besluiteloos in de mooie donkere oogen. zat ze voor zich uit tr -taren. 't Wa of ze het doel, dat ze v' bereiken, zich zrer goed bewust was. niet recht wist, hoe de zaak aan te vatte Na een paar minuten nadenken scheen zt toch tot een besluit gekomen te zijn, want opeens ging ze rechtop zitten en keek Sher rington aan. „Mijn neef heeft me verteld, dat u .Jghecten zoekt. Mr. Sherrington. Nu zou 11 graag willen weten, als u me tenminste niet te vrüpostig vindt, een speciaal soort be zigheden of bezigheden in het algemeen, 't bomt er niet op aan, wat?" Sherrington's oogen gingen bü die vraag mwiilekeurig naar zijn afgeloopen schoenen. Toen keek hij op en betrapte het meisje te- .tover hem tot zijn eigen groote verba zing op een medelijdenden blik. „Bezigheden in het algemeen, Miss Cray don. Iemand hl een toestand als die, waarin ik me bevind, heeft eenvoudigweg geen keu. zezelfs hier in China niet." „Maar gesteld, dat u iets avontuurlijks, iets, waar gevaar aan verbonden was, aan- jaboden werd „Dat zou voor mij geen reden zün om het af te wijzen. Het avontuurlijke is het zout van het leven, gevaar de saus." „Dus dat zou geen bezwaar zijn, als u naar rato gesalarieerd werd," vroeg ze met iets heel ernstigs in haar groote oogen. Stel me maar op de proef." gaf Sherring- opgeruimd ten antwoord, baar voel ik heel veel voor." was het on- vachte antwoord. „U ziet er uit als ie- and, die moed heeft - wien het niet aan mdingrijkheid mankeert'". Ze zweeg, met naar hoofd iets gebogen zat ze hem naden kend aan te kijken. Toen vroeg ze opeens schünbaar zonder eenigen samenhang met haar vorige woorden: „Weet u iets van Thi bet af?" (Wordi vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9