W. SAMENWERKING Telegrafisch Weerbericht MAANDAG 2 DECEMBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTI EN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN i i AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJt DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. BYRD'S ZUIDPOOL VLUCHT GESLAAGD KANUNNIK P. L. DESSENS T De post vluchten naar Indië Kind in kokend water verbrand RIJWIELDIEF GEVANGEN Een goede vangst Vreeselijke dood J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De moordzaakLans Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17324 Alleabonné sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarderfOflftfl Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door 4 TfCfl bij een ongeval met r r fï bij verlies van een hand, f 1 OC bij verlies van een fCfl bij'n breuk van X Ift tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen vUUU» verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1ÜU» doodelijken afloop; ïifyfj." een voet of een oog: duim of wijsvinger? IwU* been of arm: bij verlies v. een anderen vinger. „Het Vaderland" bevatte dezer dagen onder den titel „Samenwerking is moge lijk" een opmerkenswaardig artikel, waarin geconstateerd werd naar aan leiding van de in de Tweede Kamer ge voerde debatten dat Rechts en Links op het gebied van de bestrijding der on zedelijkheid vruchtbaar zouden kunnen samenwerken, maar waarin tevens een drietal factoren naar voren gebracht werden, welke een samenwerking als hier bedoeld, noodzakelijkerwijze moesten belemmeren. De eerste belemmerende factor was Volgens het blad hierin gelegen, „....dat velen van Rechts steeds beweerd hebben, al heeft, om een voorbeeld te noe men, de groote de Savomin Lohman daaraan nooit meegedaan, dat ieder, die niet op dog matisch geloovig standpunt staat, ieder oogenblik den grondslag van zijn zedelijk heidsgevoel, die niet meer dan drijfzand zou Zijn, onder de voeten kan zien wegzinken." Als tweede oorzaak van verhindering der samenwerking noemde het blad de vrees, die jarenlang aan de Lin kerzijde geheerscht heeft, dat wie niet tot het uiterste meeging met de bestrijders van het recht der Overheid om de openbare on zedelijkheid te weren, of niet vooruitstre vend genoeg was, of aan braafheidsvertoon leed." En als derde oorzaak van de moeilijk heid der samenwerking liet het blad gel den de vrees, dat, als men in deze Rechts den vinger gaat reiken, zij de heele hand zal vragen." „En die vrees heeft reden van be staan," voegde het blad eraan toe. Den tweeden hierboven genoemden factor behoeven wij niet te bespreken: deze bevat een verwijt aan Links, en wij mogen slechts hopen, dat de rake op merking haar blijkbaar doel niet zal missen, nu in de latere jaren de open bare onzedelijkheid luider dan ooit is gaan schreeuwen om doelmatige besarij- ding. Wie in den tegenwoordigen tijd einde lijk eens wil gaan doen aan die bestrij ding, kan gezien den omvang en de brutaliteit van het kwaad door geen enkel weldenkend mensch meer gehoond worden als „niet vooruitstreevend ge noeg" of als lijdend aan „braafheids- vertoon." Het menschelijk opzicht speelt menig een echter hardnekkige parten, en 't was dan ook heel ad rem, dat Minister Donner in zijn rede bij de behandeling der Justitiebegrooting ook wees op de vrees van velen om voor puriteinen aangezien te worden. Het eerste „bezwaar" van „Het Vader land" lijkt ons echter veel belangrijker, omdat wij hoe gaarne wij de mede werking van Links ten deze ook aan vaarden de waarheid toch niet mogen verdonkeremanen. Het is voor ons boven all entwij fel verheven, dat de partijen der rechter zijde, welke uitdrukkelijk en in concre- ten vorm de wet Gods erkennen, welke niet terugschrikken voor een leerstelli ge moraal, doch integendeel weten, dat zij volgens bepaalde Goddelijke geboden moeten leven, in de bestrijding van alle onzedelijkheid veel sterker staan dan degenen, die er juist een eer in stellen, geen „dogma's" te aanvaarden, geheel vrij te zijn en niet de Openbaring, maar de Rede (met een hoofdletter!) als leidster voor het leven gekozen te heb ben. Daarom mogen juist de liberalen het ons allerminst kwalijk neuten, wanneer wij in hierbedoeld verband wijzen op de Antithese; integendeel zouden zij zeer yerbolgen moeten zijn, wanneer wij hun „verweten", dat zij zich door even vaste, even onverbiddelijke normen lieten lei den als wij, die ons (geheel vrijwillig) vastleggen in de aanvaarding van de bovennatuurlijke (ten slotte zuiver na tuurrechtelijke) wetgeving. Inderdaad kunnen degenen, die met het bovennatuurlijke-in-positieven-zin gebroken hebben, zich in het zedelij k- heidsvraagstuk niet zoo sterk stellen als zij, die erkennen, dat de wet komt van God en dat geen menschelijke rede daarin iets te veranderen vermag. Zegt het den schrijver in het „Va derland" niets, dat de socialisten, die eveneens met het bovennatuurlijke geen rekening houden, ten aanzien van de bestrijding der onzedelijkheid op een geheel ander standpunt staan dan hij? Wat zei Vliegen in de Kamer? In welken geest schreef „Het Volk"? En heeft de „Vaderland"-schrijver niet opgemerkt, hoe in de geestverwante „Nieuwe Courant" van Zaterdag nog railleerend geschreven is over de nieuwe bevlieging van onzedelijkheidsbestrij- ding? De zedelijkheid werd daarin duidelijk omschreven als 'n kwestie van opvatting. Het kan ook niet anders: ^ie wetens en willens en met een zekere zelfverheffing het éénige steun punt onder zich wegtrapt, mag er zich niet over beklagen, wanneer anderen constateeren, dat hij het vaste steun punt mist. Over de derde door „Het Vaderland" genoemde oorzaak van de moeilijkheid der samenwerking zullen wij maar heel kort zijn: wanneer Rechts Links noodig heeft om bepaalde maatregelen tot be strijding der onzedelijkheid doorgevoerd te krijgen, dan dreigt er ook geen gevaar, dat Rechts wanneer Links in deze een vinger zou toereiken de heele hand zal nemen (vragen, dat is een andere kwestie!) Links kan dan toch op ieder oogenblik zijn macht doen gelden, en er zal niets kunnen gebeuren, als Links het niet mèt ons wil. Maar wanneer we Links voor die maatregelen niét noodig hebben, nou, dan zitten wij om de toereiking van het Linksche vingertje ook niet meer ver legen, dan zouden wij, indien dat wenschelijk ware, de heele hand kunnen nemen, zonder meer. En als dat geschiedde, behoefden de liberale heeren zich nog niet al te zeer te verontrusten: Rechts zou zich niet „te buiten" gaan! Met genoegen lezen wij intusschen de conclusie van „Het Vaderland": „De Algemeene Beschouwingen over de Begrooting van Justitie in de Tweede Kamer hebben onze hoop op de, mogelijkheid van samenwerking op het gebied van bestrijding van de openbare onzedelijkheid versterkt. Meer dan één lid van Links heeft in deze hoopvolle klanken laten hooren." Wij hebben de woordjes „hoop" en „hoopvolle" onderstreept, omdat deze woordjes onshoop geven. Hoop op een meerderheid, een goéde meerderheid, in de Kamer voor doortas tende maatregelen tot bestrijding der openbare onzedelijkheid. Wanneer wij ons o.a. herinneren de uitlatingen van 'n mevrouw van Itallie— van Emden en 'n Mr. Marchant in de Kamer, dan dürven wij hopen. Al blijven ook de groote principieele verschillen bestaan, al zullen de niet- positief-geloovigen ook nimmer op onze bovennatuurlijke gronden, en dus ook niet volgens onze normen, tot bestrijding van het grootste volkskwaad kunnen besluiten, we zijn er dankbaar voor, wanneer verschillende partijen, althans afgevaardigden, van Links mèt Rechts een liefst zoo groot mogelijke meerder heid willen vormen om minstens de excessen der openbare onzedelijkheid onmogelijk te maken. Evenals de „Vaderland"-redacteur en evenals een De Savornin Lohman weten natuurlijk ook wij wel, dat de Staat het niet in zijn macht heeft, „ook maar één mensch zedelijk te maken"; daartoe moeten Gezin, Kerk en School samen werken; maar de Staat is wél bij machte, te verhoeden, dat menig mensch, en vooral menig jong mensch, onzedelijk wordt. De Staat kan veel ergernis, veel aan- Mding tot onzedelijkheid wegnemen. En véél zou er alreeds gewonnen zijn, als de Overheid steunend op een ste vige meerderheid zich eens ernstig ging bemoeien met het dancing-gevaar en met de pornographie. Hoe wij ons de Staatsbemoeiing in deze voorstellen, daarover in een vol gend artikel. De moord in den polder Blij dorp te Rotterdam De koopman aangehouden De politie te Utrecht heeft aldaar aange houden den koopman, die indertijd voor de politie te Middelburg verklaringen heeft af gelegd, welke in het onderzoek betreffende de zaak tegen V., die als verdacht van den moord op Marietje van O., gepleegd in den polder Blijdorp te Rotterdam, i> het huis van bewaring is opgesloten, van groot be lang kunnen zijn, en welke koop:..an sinds dien spoorloos was verdwenen. Hu is naar Rotterdam overgebracht, waarna de rechter commissaris hem heeft gehoord. Daarna is hij op transport gesteld naar Middelburg, waar hij ter beschikking van den commis saris van politie is gesteld. Een nieuwe verkeersregeling te Amsterdam De verkeersagenten geven tegelijk hetzelfde commando op de belsignalen Voor de verkeersregelaars van Amsterdam is de Leidschestraat nog altijd het „zorgen kind". Het is ai heel moeilijk om van deze slechts 7 meter breede straat met haar in twee richtingen breede tramspoor in het midden en haar 9 kruisingen tusschen Ko ningsplein en Leidschepiein iets te maken. De verkeerspolitie heeft thans een nieuw stelsel van verkeersregeling in deze straat voor de spitsuren ontworpen, waardoor "ij hoopt haar beter aan haar bestemming van drukke verkeersader te doen beantwoorden. De oplossing van het vraagstuk hoopt zij hierin gevonden te hebben, dat het verkeer er in vlugger tempo door zal kunnen, niet door een opvoering van de maximum-snei- heid, die 12 K.M. per uur bedraagt, maar door het te maken tot een zoogenaamd con- tinu-verkeer. Hiervan is tot heden geen sprake. Zooals het nu is, zet elke verkeersagent op de negen kruispunten het verkeer op eigen houtje stop of iaat het door, zonder dat zijn maatregelen eenig verband houden met die van zijn collega's op de andere kruispunten. Bij het nieuwe stelsel is men er van uit gegaan, dat men bij een 12 K.M.-snelheid 72 seconden noodig heeft voor het afleggen van den afstand tusschen Leidschepiein en Koningsplein en voor het kruisen van de Leidschestraat 18 seconden. De bedoeling is nu, dat de verkeersagenten bij al de negen kruispunten steeds gelijktijdig en over even langen duur het doorgaand of het kruisend verkeer zullen doorlaten. Daartoe is er een automatisch werkend helsignaal aange bracht, waarnaar de verkeersagenten dus eenvoudig hun commando's regelen. Om de 72 seconden wordt zoodoende het doorgaand verkeer dcor de geheele Leidschestraat ge stopt, om gelijktijdig het dwarsverkeer bij de negen kruispunten door te laten, hetwelk hiervoor dan 18 seconden den tijd krijgt. Het belslgnaal is dus niet bestemd voor het publiek, maar alleen voor de verkeersagen ten. Een voertuig, dat de Leidschestraat inrijdt juist op het oogenblik, dat de verkeersagent het teeken tot doorgeven geeft, zal in net algemeen de gelegenheid hebben om de ge heele Leidschestraat zonder oponthoud door te rijden. De voertuigen, die zich in ae straat bevinden op het oogenblik, dat het stopsignaal wordt gegeven, zullen natuurlijk moeten wachten, maar dat zal aanmerkelijk minder voorkomen en korter behoeven te duren, dan thans. De regeling zal werken op de drukste uren, dat is des morgens van 8.30 tot 9.15, des middags van 1212.30, van 1.302 uur en van 4.306.30. Aan elk kruispunt zijn stopstrepen op het plaveisel aangebracht. Het doorgaand ver keer stelt zich op de bruggen voor de stop- strepen aan den linkerkant van den rijweg op, het verkeer dat rechts zal afslaan even eens; het verkeer, dat naar links moet, stelt zich rechts van den rijweg op en wacht tot dat op de kruising het dwarsverkeer wordt doorgelaten. Hedenmorgen zou de nieuwe regeling als proef het eerst in werking worden gesteld. De moeilijkheden der vlucht. In aansluiting bij het bericht omtrent de geslaagde Zuidpool-vluoht van Byrd, brengt een nader telegram uit New-York in herin nering, dat Byrd ook vloog naar de Noord pool en dat wijlen Amundsen, die de Zuid pool te voet heeft bereikt, met de „Norge" is gevaren over de Noordpool. Het bureau van de „New York Times" werd overstroomd met gelukwenschen. President Hoover seinde: „Ik weet te spreken uit naam van het Amerikaansche volk, wanneer ik uiting geef aan de algemeene vreugde over uw met succes bekroonde vlucht boven de Zuidpool. Wij zijn trotsch op uw moed en de goede leiding, die ge geeft aan de expe ditie en het maakt ons gelukkig het bewijs te zien, dat de zin voor grootsche daden nog leeft." „De New-York Times" publiceert in vette letters het eerste telegram van de Zuidpool, het radio-telegram, door commandant Byrd verzonden, juist op het oogenblik, dat zijn vliegtuig de Pool passeerde. In het opschrift, laat het blad uitkomen, dat Byrd over een bijna 4000 M. hoogen gletscherpas moest vliegen en de Zuidpool een geweldige hoog vlakte is, aan welker randen zich met ijs be dekte bergen bevinden. Een gedeelte van de meegenomen proviand moest over boord ge worpen worden, teneinde de noodige hoogte te kunnen verkrijgen om over de hoogvlakte te vliegen. - •*/- Het zevende vliegtuig te Constantinopel Het zevende postvliegtuig naar Indië is Zaterdagmorgen om 7.20 uur uit Belgrado vertrokken en na een verblijf van 10.10 uur tot 11.20 uur te Sofia, on: 16.15 uui te Con stantinopel aangekomen. Her derde retourvliegtuig nog te Aleppo De K. L. M. deelt mede: Het 3de retourvliegtuig, dat Vrijdag te Aleppo bleef in verband met hel slechte weer, vertrok Zaterdagochtend on: 8 uur 21, maar kreeg onderweg met zulk zwaar weer te kampen, dat het moest terugkeeren. Het kwam te 11 uur 27 weder in A'eppc aan, waar beter weer wordt afgewacht. Te Konstantinopcl. Het derde retourvliegtuig is gistermorgen uit Aleppo vertrokken en om 13.95 te Con stantinopel aangekomen. Ernstig auto-ongeluk te Sittard 7-jarig meisje gedood; een ander zwaar gewond Zaterdagmiddag te ongeveer half vijf had te Sittard een ernstig auto-ongeluk plaats. De vrachtauto van de zandonderneming Ruers reed in de richting Stadbroek, terwijl de gezusters Kusters, gezeten op één rij wiel, eveneens in deze richting reden, maar links van den weg hielden. Op het signaal van den auto staken de meisjes den straat weg over, met het noodlottig gevolg, dat zij gegrepen werden en onder den auto terecht kwamen. Een der meisjes, zeven jaar oud, werd vreeselijk verminkt en was op slag dood. Haar 17-jarige zuster liep levensgevaarlijke verwondingen op en werd in hoogst beden- kelijken toestand naar het Fra'nsche kloos ter gebracht. Het stadhuis te Leiden Adres voor behoud van den gevel De heeren dr. P. C. Boudens; prof. dr. H. Brugmans; dr. J. P Pockema Andreae; mr. Th. Heemskerk; W. van Konijnenburg; J. C. E. Baron van Lynden; Henri Polak; mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel; dr. C. W. Lunsingh Scheurleer; P Schmidt-Dege- ner; prof dr. ir. D, P. Slothouwer; mr. P. G. van Tienhoven; dr J. Th. de Visser en mr. G. Vissering hebben aa- den Raad der gemeente Leiden een adres gezonden, waar in zij verzoeker, dat de Raad moge beslui ten een of meer ontwerpen vorr den raad- huisbouw te doen vervaardigen, waarbij, m overeenstemming me net advies der Rijks monumentencommissie. het behcud van den gevel voorgeschreven wordt. Het werktijdenbesluit voor winkels Eenige kleine wijzigingen Het werktijdenbesluit voor winkels zal 1 Januari worden ingevoerd, zooals bekend is. De Minister schijnt aan enkele organisaties te hebben gezegd, dat het besluit ongetwijfeld ingevoerd zal worden. Toch kunnen enkele wijzigingen verwacht worden, echter niet vóór 1 Januari, daar het niet te verwachten is, dat de wijzigingen dan reeds den ge- heelen weg van het bestuurapparaat zullen hebben afgelegd. Die wijzigingen betreffen in hoofdzaak ad ministratieve bepalingen en enkele verande ringen, die wenschelijk gebleken zijn, op grond van requesten, ingekomen nadat het besluit was gepubliceerd, meldt het, „Vad." Deze veranderingen betreffen o. m. eenige verruiming van faciliteiten voor de drukte in bedrijven vóór feestdagen. In geen geval brengen deze veranderingen wijziging in de strekking van het besluit. Een driejarig kind vie! te Helmond al spe lende in een ketel met kokend water, waar bij het zulke hevige brandwonden bekwam, dat het in het st. Anthoniusgasthuis al daar overleed. Het op Texel aangespoelde vrouwenlijk Thans herkend Gistermiddag is het op 27 November bij Koog op Texel aangespoelde lijk van een vrouwspersoon door een onderwijzer aan een openbare lagere school te Rotterdam herkend als dat van zijn vroegere echtge- noote. De man is Zaterdag naar Texel ge komen. Het lijk was, na gefotografeerd te zijn, reeds ter aarde besteld, doch is weder opgegraven. De stranding van den stoomtrawler Fram Hetschip nog niet vlot gekomen De schipper van de te Egmond gestrande stoomtrawler „Fram" heeft een contract voor het vlotbrengen van zijn schip ge maakt met Bureau Wijsmuller te IJmuider.. dat onmiddellijk zijn daar gestationneerde zeesleepboot Vlaanderen liet vertrekken om indien mogelijk direct met het bergingswerk aan te vangen. L,ater volgde nog de sleep boot Katwijk om bij dit werk 1 drulpzaani te zijn. Toen de vlet met bootlieden langszijde van den trawler kwam om de sleeptrossen vast te maken weigerde de schipper (die het contract met den bergingsdienst geteekend had) op gezag van zijn reeder de sleepver- binding te doen uitvoeren; zelfs na somma tie van de zijde der bootlieden mochten deze niet overkomen op den trawler om zelf de trossen op het schip vast te zetten. Er zat dus voor de sleepbooten en vlet- terlieden niets anders op dan, hoewel men gedurende verscheidene uren in de onmid dellijke nabijheid van het gestrande schip had vertoefd, doch in het werk op dergelijke wijze belemmerd werd, onverrichterzake te rug te keeren. Inmiddels was een andere trawler van dezelfde reederij, de IJ.M. 83 „Voorwaarts" ter plaatse gekomen om op order van de reederij sleeplijnen over te geven, teneinde te trachten het zusterschip, dat vrijwel hoog op het strand geslagen was, vlot te brengen. Zaterdagavond was men daarin evenwel nog niet geslaagd. Meer dan 20 rijwielen te Haarlem gestolen. In verband met de vele rijwieldiefstallen te Haarlem waren door de recherche gedu rende de laatste maanden uitgebreide maat regelen genomen. Zoo bevonden zich Zater dag twee rechercheurs in de Indische straat en zagen, dat een man zich op verdachte wijze ophield in de buurt van een rijwiel. Hij werd aangehouden en naar het bureau overgebracht, alwaar hij bleek te zijn, de 21-jarige kleermaker J. M., wonende te Haarlem. Vervolgens werd te zijnen huize een on derzoek ingesteld, waarbij onderdeelen van ontvreemde rijwielen werden gevonden, welke door verschillende eigenaars konden worden herkend. De aangehoudene heeft bekend den laat- sten tijd meer dan 20 rijwielen te hebben weggenomen, die hij ofwel uit elkaar ge nomen heeft, ofwel bij twee opkoopers te Amsterdam verkocht heeft. De dief is in verzekerde bewaring gesteld. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat zich bij een rijwielhandelaar te Haar lem twee gestolen rijwielen en verschillende onderdeelen van weggenomen rijwielen be vonden. Het onderzoek wordt verder voortgezet. Te Kinderdijk gebeurde een ongeluk met doodelijken afloop De molenaar Groenen dijk, woonachtig op de Molenkade had het ongeluk te vallen, met het noodlottig ge volg, dat hij door hel molenrad vreeselijk verminkt werd. Hij overleed na enkele oogenblikken. Mgr. H. van de Wetering in een Joodsch blad herdacht J. Z. schrijft in „De Joodsche Provinciaal" Weekblad voor Hilversum, Utrecht enz. van de vorige week: „Nu geheel Katholiek Nederland rouwt om het verscheiden van den eersten primaat van ons land, is er ook alle reden, om den beminden Kerkvorst ook in Joodsehen kring te herdenken en zeker in deze plaatsen waarover zijn werkzaamheid liep. Zijn harte lijke houding ook tegenover de Joden, zijn jaarlijksche bijdrage aan het Joodsche Arm bestuur, in het kort heel zijn omgang hebben hem in Joodsehen kring een roep bezorgd van een zeer eerwaardig, bescheiden en ver draagzaam geestelijke wiens naam met eer bied wordt vermeld. Met ontroering herin nert men zich wellicht het ziekenbezoek, dat hij aan aan den Joodsehen primaat Opper rabbijn Dr. Ritter bracht en diens tegenbe zoek aan het Aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan dat een allerhartelijkst ka rakter droeg. Moge deze brave mensch het .loon van zijn arbeid in hoogere gewesten vinden, dat naar Joodsche opvatting voor alle braven der wereld is weggelegd." Professor Dr. G. B. J. Hazen f Oud-regeeringscommissaris voor inlandsche Zaken in Indië Te Wassenaar is overleden 69 jaar oud professor dr. G. B. J. Hazeu, oud-hoogleer aar in de Javaansche taal- en letterkunde aan Leidsche universiteit. G. B. J. Hazeu werd 28 Augustus 1860 te Amsterdam geboren, bezocht het gymna sium te Arnhem, studeerde te Leiden in de Indonesische letteren en promoveerde daar 30 Januar 1897 op een proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de kennis van het Javaansche tooneel." Na zijn promotie werd hij leeraar in het Javaansch aan het gymnasium Willem II te Batavia. In 1905 werd hij toegevoegd aan den advi seur voor Inlandsch en Arabisch dr. Corn. Snoeck Hurgronje, dien hij in 1907 als zoodanig verving. In 1910 verwisselde hij deze functie voor directeur van onderwijs en eeredienst' cm na een kort buitenlandsch ver lof in 1914, na zijn terugkomst in Indië re- geeringscommissaris voor inlandsche Zaken in Indië te worden. Verschillende publicaties verschenen van zijn hand in tijdschriften. Notaris van Niekerk, Ridder in de 'Orde van St. Gregorius den Grooten In zeer intiemen kring had gisteren een verheven plechtigheid plaats, welke dooreb ij- zondere omstandigheden vertraagd was. Eenige weken geleden n.i. vierde notaris van Niekerk zijn zilveren jubilé als Notaris en bij deze gelegenheid was aan Zijne Hei ligheid den Paus aangevraagd, den notaris te benoemen tot Ridder in de Orde van St. Gregrius den Grooten. Eerst Zaterdag j.l. kwam de benoemings bul aan en gisteren (Zondagmiddag) ver- eenigden zich ten huize van den Notaris Pastoor Sondaal. Pastoor Reynenberg, Pa ter Hentzen en Kapelaan Leesberg, ter aan bieding van deze hooge onderscheiding. Pastoor Sondaal nam het woord en rele veerde in het kort de verdiensten van No taris van Niekerk voor de Kerk, voor de charitatieve vereenigingen en zijn eigen ge zin en besloot met de mededeeling, dat het om die redenen Zijne Heiligheid behaagd had den heer van Niekerk te benoemen tot Ridder in de Orde van St. Gregorius den Grooten Spreker verzocht vervolgens Me vrouw van Niekerk haar man de Ridderorde op de borst te hechten. Zichtbaar aangedaan dankte de notaris voor de hooge onderscheiding, welke hij on der Gods hulpe altijd met eere hoopte te dragen. Zijn dank ging vooral uit tot Z. H. den Paus en onzen doorluchtigen Bisschop Mgr. J. D. J. Aengenent en aan allen die daarbij hadden medegewerkt. Inderdaad hier geldt het „Bene Merenti". (Deze heeft het verdiénd). Moge de nieuwe ridder zijn eerekruis tot in hoogen leeftijd dragen! De inwijding van de nieuwe gebouwen vaa den K. R. O. Nadere bijzonderheden over Byrd's g#- slaagde Zuidpoolvlucht. Te Leiden is overleden prof. dr. G. B. t» Hazeu. Te Amersfoort en bij Maastricht zijn ern stige auto-ongelukken gebeurd. Twee doodea en verschillende zwaar gewonden. De z.g. „Vrijheidswet" door den Duitschen Rijksdag definitief verworpen. De tweede Rijnland-zone geheel ontruimd. De feestvreugde der bevolking. Te Marseille storten twee huizen in. Tot nu toe zijn drie dooden geborgen. Nieuwe verkeerswet in Engeland; streng# bepalingen, zware straffen. De stadhuiskwestie te Leiden. Een adreM voor behoud van den gevel. Baromeerstand 9 uur v.m.: 7.52. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 17 min. Hoogste barometerstand 761.8 m.M., te Toulouse. Laagste barometerstand 721.8 m.M„ te Acureyry. Verwachting: Krachtige tot stormachtigea Zuid. tot Z.W. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien, iets zachter des nachts, overdag weinig verandering fn tem peratuur. Geseind van de Bildt hedenmorgen 9 uur 15 aan alle posten: „Weest op uw hoede!" Het geval van oplichting te Zandvoort Een diplomatieke opdracht van een Balkanstaat! Omtrent het door ons in het kort reeds vermelde geval van oplichting te Zandvoort vernemen wij nog het volgende: Bij de politie te Zandvoort is aangifte ge daan, dat iemand een winkelier heeft op gelicht voor een som van 4000. Een hem bekende persoon deelde hem mede, dat nij een geheime diplomatieke op dracht zou krijgen van een regeering van de Balkanstaten. Dit zou hem per jaar een inkomste geven van ongeveer 30.000. Maar momenteel had hij geen geld, om de noo dige uitgaven te doen. De winkelier, in goed vertrouwen, verstrekte hem dc benoodigae middelen. Eiken dag ging hij voor meer en als bewijs moet een telegram overgelegd zijn van den gezant van het bewuste rijk, waarin melding werd gemaakt van de aanstelling. De winkelier mocht zelfs mede naar Den Haag om zich te overtuigen. Hij moet dit gedaan hebben, maar voor 't gezantschaps gebouw moest hij wachten. Zijn vriend kwam ongeveer een uur later terug en vertelde dat alles in orde was en de winkelier was over tuigd. Hij leende maar geld, in de hoop, dit later terug te ontvangen. De betrekking kwam niet spoedig af en de schuld liep al hooger en de winkelier, die in het schuitje zat, betaalde al meer en meer totdat hij niet meer kon en ging twijfelen. Het was al te laat. De gezant wist van geen telegram of wat ook af. De winkelier, aan wien alles zoo mooi was voorgespiegeld, was zijn geld kwijt en aangifte bij de politie volgde. In verband hiermeae is gearresteerd de heer C. B., die echter alles ontkent. Hij is ter beschikking van den Officier van Justitie te Haariem gesteld. Het nieuwe gebouw van den K. R. O. Inwijding door Z. D. H. den Bisschop 4 December a.s. zullen de studio's en kan toren van den K. R. O. op de Heerengracht te Amsterdam door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent worden ingewijd. Deze plechtigheid zal zonder eenig uiter lijk feestbetoon geschieden, wegens den dood van Z. D. H. Mgr. H. van de Wete ring. Een tweede maal zijn bij het pand van de N.V. De Haas Jr.'s Handelmaatschappij in verband met het door de rechtbank ge laste nieuwe onderzoek wederom getuigen ge confronteerd. Eveneens zijn er reconstructies gemaakt. In het geheel zijn er door den rechter-commissaris 12 getuigen gehoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1